Fikayo Tomori Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet historinë e plotë të një Genius Futbolli më të njohur me pseudonimin "fik". Faktet e Fëmijëve të Fëmijëve tonë Fikayo Tomori Plus Faktet e Biografisë së Untold ju sjellin një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Historia e Fëmijërisë Fikayo Tomori - Analiza deri më sot. Kredi për IG

Analiza përfshin jetën e tij të hershme, formimin familjar, edukimin / formimin e karrierës, jetën e hershme në karrierë, rrugën për histori famë, ngritjen në histori të famës, marrëdhëniet, jetën personale, stilin e jetës, jetën familjare etj.

Po, të gjithë e shohin atë si një burrë të plotë që mezi bën gabime dhe në kë Frank Lampard është i kënaqur mirë. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë biografinë e Fikayo Tomori e cila është mjaft interesante. Tani pa ado më tej, le të fillojmë.

Fikayo Tomori Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të Biografisë së Untold - Historia e jetës së hershme dhe familjes

Duke u nisur, emrat e tij të plotë janë Oluwafikayomi Oluwadamilola Fikayo Tomori. Tomori, siç quhet ai shpesh, lindi në ditën 19th të Dhjetorit 1997 në qytetin në Calgary, Kanada. Më poshtë është një foto e Fikut të vogël dhe nënës së tij të bukur kur ai ishte vetëm fëmijë. Sipas një tifozi të Chelsea, fotografia është tepër nigeriane.

Fikayo Tomori mbart fëmijën e saj që ndodh të jetë Fik. Kredi për IG

Fikayo Tomori lindi si fëmija i parë dhe djali i vetëm i prindërve të tij bukuroshe Z. dhe Znj Oluwadamilola Tomori që kanë origjinë familjare të tyre nga Osogbo, shteti Osun, Nigeria Jugperëndimore. Para lindjes së tij, prindërit e Tomorit banuan së pari në Lagos të Nigerisë përpara se të transferoheshin në Kanada ku e kishin pasur. Të dy prindërit duket se janë në vonë të tyre 40 si në kohën e shkrimit.

Fikayo Tomori fotografoi së bashku me prindërit e tij.

Sfondi i Familjes: Fikayo Tomori përshëndet nga një prejardhje familjare e klasës së lartë, një pasuri e të cilit është e lidhur jo vetëm me futbollin, por me familjen e tij të gjerë, anëtarët e të cilit kanë një dominim të fortë politik në Nigerinë Jugperëndimore. A e dini? ... një anëtar i familjes së zgjeruar Tomori me emra; Otunba (Znj) Grace Titilayo Laoye-Tomori, MPA, BA, PGDE ishte ish Zëvendësguvernatori i shtetit Osun, Nigeri.

Halla e pasur e Fikayo Tomori - Otunba Grace Titi Laoye Tomori. Kredi për OliveBranch

Kthehu në jetën e tij të hershme !. Pasi kaluan shtatë vjet në Kanada, prindërit e Fikayo Tomori ndjenin nevojën për t’u ekspozuar ndaj një kulture të re dhe ndryshimit të mjedisit. Prindërit e tij u zhvendosën me djalin e tyre nga Calgary në Londër, Mbretëria e Bashkuar.

Fikayo Tomori Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të Biografisë së Untold - Edukimi dhe krijimi i karrierës

Ndërsa në Londër në vitin 2004, Fikayo Tomori ndoqi një shkollë e cila i ofroi atij mundësinë për të luajtur me pasion futbollin konkurrues gjatë periudhave sportive. Kjo çoi në interesimin e tij për të marr një karrierë.

Viti 2004 gjithashtu pa një Chelsea FC të përtërirë që dominonte futbollin anglez falë Njera veqanti që favorizuan afrikanët si Didier Drogba. Memberdo anëtar i familjes së tij mbështeti klubin dhe Vetë Tomori kishte planin e tij. Ai e bëri mendjen të dëshironte të bëhej anëtar i akademisë së klubit londinez.

Për të, mënyra më e efektshme për t'u skautuar për një gjyq në Chelsea FC Academy ishte anëtarësimi në një Shkollë të Futbollit Chelsea. Ndërsa ishte atje, skautistët e përzgjodhën atë mes lojtarëve të rinj dhe ata u ftuan për gjykime në qendrën e zhvillimit të Chelsea FC.

Fikayo Tomori Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të Biografisë së Untold - Jeta e hershme e karrierës

Fikayo Tomori u bashkua me akademinë Chelsea FC në vitin 2001 si një fëmijë shtatë vjeçar. Pas anëtarësimit, ai u vendos në nivelin nën 8 të klubit. Tomori lundroi me sukses rrugën e tij në grupin e të rinjve të Chelsea, duke u ngjitur në radhët shumë shpejt gjatë karrierës së tij.

A e dini? ... Fikayo Tomori gjatë viteve të tij të hershme me akademinë Chelsea filloi të lidhej me lojtarët e akademisë, Tammy Abraham i cili ka qenë miqtë e tij më të mirë. Më poshtë është një foto e të dy miqve gjatë viteve të fëmijërisë së tyre me akademinë Chelsea FC.

Jeta e hershme e karrierës Fikayo Tomori. Kredi për bpi dhe IG
Si fluturon koha!. Miqësia e tyre përparoi në vitet e tyre të adoleshencës, siç pasqyrohet në numrat e këmishave të tyre. Të dy herët, mbajtën ëndrrat e tyre për të arritur në majën e karrierës së tyre, ekipi i moshuar. Miqësia e tyre mund të krahasohet me atë të Mason Mount dhe Rajs Declan.
Fikayo Tomori Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të Biografisë së Untold - Rruga për Fame Story

Viti 2015 dhe 2016 u bë pikë kthese në karrierën rinore të Tomori. Ai ndihmoi ekipin e të rinjve Chelsea në regjistrimin e fitoreve mbrapa në Kupën e Rinisë UEFA dhe FA të Rinisë. Për të treguar se sa i mirë ishte, Tomori shënoi në të dy finale dhe u emërua lojtar i akademisë 2016 Chelsea FC të vitit.

Historia e suksesit për të rinjtë e Tomorit nuk mbaroi këtu ndërsa suksesi vazhdoi. Në 2017, Ai ndihmoi ekipin e tij U20 të Anglisë për të fituar Kupën Botërore FIFA U-20 për herë të parë në historinë e tyre në një ngjarje që u zhvillua në Korenë e Jugut.

Rruga Fikayo Tomori te Fama e Famshme
Përsëri, një tjetër sukses i të rinjve pasoi vitin tjetër 2018. Këtë herë, ai ndihmoi anën e tij të Anglisë U21 për të fituar turneun e Toulon. Pavarësisht të gjitha këtyre arritjeve, ata ende kishin frikë në mendjen e Tomorit. Tani le t'ju them pse.

Pse frika ?: Beenshtë vërtetuar mirë që Chelsea FC është e dhënë për sistemin e huave për të diplomuarin e saj në akademi dhe nuk ka dëshirë t'i luajë ato në ekipin e parë. Kjo është një arsye pse frika kap mendjen e të gjithë yjeve të akademisë në momentin kur ata konsiderohen të pjekur për ekipin e parë.

Si një lojtar i diplomuar i akademisë, frika e Tomorit erdhi për ta gjuajtur. Ai së bashku me mikun e tij më të mirë Tammy Abraham nuk morën kohë të mjaftueshme në lojë. Ata u dërguan në klube të tjera, në mënyrë që të fitojnë përvojë. Tomori u bë një anëtar i ri i ushtrisë së huazimit të Chelsea FC pavarësisht se ishte një nga më të mirët në vitet e tij të akademisë.

Fikayo Tomori Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të Biografisë së Untold - Ngritja në Fame Story

Në përpjekje për të marrë kohën dhe përvojën e lojës, Tomori u mor me kredi nga Frank Lampard i cili në atë kohë ishte në mision për të bastisur ushtritë e huazimit të Chelsea pas emërimit të tij si shefi i Derby County. Lampard e fitoi Tomori në bazë kredie mbi besimin.

Fikayo Tomori më në fund fitoi një përparim në ekipin e parë të Qarkut Derby. Ai goditi në tokë duke vrapuar sapo arriti në Parkun Krenar, duke i ndihmuar ata të arrinin në play-off finalen e Kampionatit.

A e dini? ... Sezoni i jashtëzakonshëm i Tomorit nuk kaloi i panjohur. Ai u emërua Derbi i Lojtarit të Vitit në fund të sezonit të tij të parë me klubin. Kjo i fitoi atij një rekord klubi për t'u bërë lojtari i parë i huazimit që fitoi këtë çmim. Ai e arriti këtë nën drejtimin e Chelsea FC Legend, Frank Lampard.

Fikayo Tomori me Frank Lampard gjatë udhëtimit të tyre në Derby. Kredi për IG
Marrëdhënia mes Lampard dhe Tomori nuk ndalet këtu. Të dy lojtar dhe menaxher u ribashkuan në Stamford Bridge pas kohës së tyre në Derby. Kjo ndodhi pasi Lampard u zëvendësua Sarri për punën e Chelsea.
Duke gjykuar nga sezoni 2019 / 2020, është e qartë se Lampard e mban Tomori në konsideratë shumë të lartë. Onlyshtë vetëm çështje kohe përpara se Tomori të bëhet zgjedhja prapa qendrës së preferuar për tifozët dhe menaxherët për klubin londinez. Dreamndrra e tij e thyer tani është vendosur të përmbushet dhe pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.
Fikayo Tomori Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të Biografisë së Untold - Jeta e marrëdhënieve

Me rritjen e tij të famës, është e sigurt që shumica e tifozëve të Chelsea do të kishin bërë kërkime se kush mund të ishte e dashura e Fikayo Tomori. Po! nuk ka mohuar faktin se pamja e tij e bukur e errët e shoqëruar me stilin e tij të lojës nuk do ta bënte atë një hardhi të dashur për zonjat.

Tifozët e Chelsea kohët e fundit kanë pyetur… .Kush është e dashura e Fikayo Tomori ?. Kredi për IG

Bazuar në informacionin e disponueshëm në trajtat e mediave sociale Tomori, duket se ai ka preferuar të përqëndrohet në karrierën e tij (si në kohën e shkrimit). Ky fakt na e bën të vështirë për të mbledhur ndonjë informacion në lidhje me jetën e tij të marrëdhënies ose historinë e datës.

Përsëri, Fikayo Tomori e di se tifozët dhe menaxherët e Chelsea mund të jenë shumë të pa falur për të rinjtë e ardhshëm që nuk mund të bëjnë përshtypje, një nga arsyet pse klubi ka një batalion lojtarësh huazimesh. Prandaj, është gjithashtu e mundur që Tomori mund të ketë një të dashur, por nuk pranon të bëjë marrëdhëniet e tij me publikun e saj, të paktën tani për tani.

Fikayo Tomori Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të Biografisë së Untold - Jeta personale

Njohja me Fikayo Tomori Jeta personale larg karrierës së tij në futboll do t'ju ndihmojë të merrni një pamje më të mirë dhe të plotë të personalitetit të tij të lindur.

Duke u nisur, Fikayo Tomori është dikush që larg aktiviteteve në karrierë, përpiqet të kalojë kohë vetëm dhe larg nga gjithçka, në kërkim të kuptimit të vërtetë të jetës. Tomori është në gjendje të shndërrojë mendimet e tij në veprime konkrete, të cilat ai e shtron në fushën e lojës.

Fikayo Tomori Faktet e Jetës personale. Kredi për IG

Nga pikëpamja filozofike, Tomori gjatë një momenti jo-karrierë pëlqen të kontaktojë me botën në një përpjekje për ta përjetuar atë sa më shumë që të jetë e mundur.

Fikayo Tomori Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të Biografisë së Untold - Jeta familjare

Kur bëhet fjalë për familjen, Fikayo Tomori është i përkushtuar dhe i gatshëm të bëjë pothuajse gjithçka që është e mundur për njerëzimin për ta bërë babanë, nënën e tij dhe motrën shumë të bukur të fëmijës. E menjëhershme e tij siç vihet re më poshtë familja jeton një jetë shumë të lumtur në Londër falë suksesit të tyre.

Tomori pozon me familjen e tij të ngushtë. Kredi për IG

Të gjithë anëtarët e familjes janë krenarë për rrënjët e tyre të parë të Nigerisë në klasën e parë dhe nuk janë kurrë të trembur ta shfaqin atë. Kjo është e dukshme pasi të dy baba, nëna dhe motra e foshnjës të gjithë dëshirojnë që Fik të luajë për ekipin kombëtar të Nigerisë. Ndërsa nëna dhe foshnja e nënës së Fikayo Tomorit jetojnë një jetë me një çelës të ulët, babai i tij përfshihet drejtpërdrejt në përparimin e karrierës së të birit.

Gëzimi për të parë Birin e tij: A e dini? ... Ndërsa ishte në Derby County, Tomori ndihmoi skuadrën e tij të fitonte Manchester United në një eleminim dramatik nga Carabao Cup përmes gjuajtjeve të penalltisë. Askush nuk ishte më i gatshëm se babai i tij që u hodh lart e poshtë në eksitim falë fitores monumentale të të birit. Shihni videon më poshtë.

Tomori pas ndeshjes postoi videon në mediat sociale të babait të tij duke kërcyer dhe kërcyer nëpër njërën nga dhomat e ndenjes së familjes.

Fikayo Tomori Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të Biografisë së Untold - LifeStyle

Tomori si në kohën e shkrimit ka një vlerë të tregut prej 7 milion paund që është menduar të rritet. Vlerësimi i kësaj shumë nuk shndërrohet në asnjë mënyrë në një mënyrë jetese magjepsëse, e cila vërehet lehtësisht nga një pjesë e vogël e makinave ekzotike, pallateve dhe mashtrimeve të rënda.

Fikayo Tomori Faktet LifeStyle

Për Tomorin, gjithmonë ka mjaft para për të jetuar një jetë normale. Përsëri, për t'ju njoftuar, suksesi i tij financiar nuk është i lidhur drejtpërdrejt me performancën e tij si një futbollist duke gjykuar se ai vjen nga një familje e pasur.

Fikayo Tomori Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të Biografisë së Untold - Fakte të patreguara

1997, Viti Tomori u lind me shfaqjen e filmit Drama / Disaster i titulluar "Titanic" i cili ende mbetet një nga tregimet më interesante në histori.

1997 ishte viti që u lëshua Titanic.

Atë vit 1997 shënoi edhe vdekjen e princeshës së popullit të cilin bota e quajti si "Dinastia Di". Princesha e vonë, Diana, fotografia më poshtë u vra në Paris, në një aksident automobilistik, ndërsa u pasua nga paparacët.

Princesha Diana vdiq në vitin 1997. Kredi për Daily Express

Nderime dhe çmime: Tomori është një nga ata futbollistët e të rinjve me të cilët ka shkëlqyer në pothuajse çdo skuadër ku luajti, duke grumbulluar disa trofe dhe nderime individuale siç vërehen më poshtë si në kohën e shkrimit.

Fikayo Tomori Shënime dhe nderime në përmbledhje. Kredi për Dielli

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit që lexuat Historinë tonë të Fëmijërisë Fikayo Tomori plus Faktet e Biografisë së Untold. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket e drejtë, ju lutem ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do të vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu