Ethan Ampadu Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi

Ethan Ampadu Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu futbolli i cili njihet më shumë me pseudonimin “David Luiz i ardhshëm“ Historia jonë e fëmijërisë Ethan Ampadu plus Fakte të patreguara të biografisë sjellin për ju një llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme nga fëmijëria e tij deri më sot. Analiza përfshin jetën e tij të hershme, prejardhjen familjare, historinë e jetës para famës, ngritjen në histori të famës, marrëdhëniet dhe jetën personale etj.

Po, të gjithë e dinë për potencialin e tij për të ardhmen. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë Biografinë e Ethan Ampadu e cila është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Ethan Ampadu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Jeta e hershme

Duke filluar, emrat e tij të plotë janë Ethan Kwame Colm Raymond Ampadu. Ethan Ampadu lindi në 14 Shtator 2000 nga prindërit e tij Z. dhe Znj Kwame Ampadu në Exeter, Mbretëria e Bashkuar.

Sfondi i Familjes:

Etani është me prejardhje familjare multiraciale. Nëna e tij, emri i së cilës është i panjohur është nga Uells ndërsa dhe babai i tij, Kwame është Ganane me origjinë. Ethan lindi në një familje futbolli falë babait të tij Kwame Ampadu, një ish-futbollist irlandez i cili dikur ka luajtur për klubin më të mirë anglez Arsenal dhe më vonë u bë një trajner për rininë e tyre dhe ekipin U18. Oh po !, ju vetëm lexoni se, eshte Arsenal!

Mund të jetë e vështirë për babanë e Ampadu që të merret me pensionin. Ish ylli i Arsenalit pas pensionit vendosi të vazhdojë të jetojë ëndrrën e tij përmes djalit të tyre Ethan.

Një Ethan Ampadu i lumtur siç shihet më lart u rrit duke ndjekur shkollën e foshnjave Ladysmith ku ai filloi të luante futboll konkurrues gjatë periudhës sportive. Pjesëmarrja në aktivitete të futbollit nuk ishte e mjaftueshme. Prindërit e Ethan Ampadu gjithashtu dëshironin që djali i tyre të merrte ngjarje të tjera shkollore serioze. Një nga ato ishte ngjarja e festës së Tudor të shkollës së tij.

Një nga ngjarjet e preferuara të Ethan ishte e tija E shkollës Festimi i Ditës së Kafshëve ku do të vishej si një kafshë, në këtë rast, një buf. (DevonLive Raporti)

Pak shokët e tij të klasës e dinin se djali i cili dikur ishte veshur si një buf, një ditë do të bëhej Chelsea FC Star.

Ethan Ampadu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Jeta e hershme e karrierës

Pasioni i Ethan për futbollin e pa atë duke u regjistruar në listën e një ekipi vendor për të rinj, Stoke Hill nën 10 e cila i dha atij skenë për të hedhur themelin e tij të hershëm të karrierës.

Kjo ishte një ekip që babai i tij ishte trajner i skuadrës së tyre U18 para se të transferohej në trajnerin e të rinjve të Arsenalit. Ethan filloi të luante për Exeter City ndërsa ishte ende në shkollë për shkak të një vendimi nga prindërit e tij. Të dy Ethan dhe prindërit e tij ranë dakord që ai do të vazhdonte shkollimin e tij derisa të arrijë GCSE-të e tij.

Kombinimi i të dyja arsimimit dhe futbolli që çuan tek ai ka dukshmëri të kufizuar. Vetëbesimi dhe vendosmëria, të cilat mbaheshin në fjalët e tij, i paguanin ato dividentë, pasi që të dy Ethan dhe shokët e tij U11 nisën të thyenin rekorde.

Ethan Ampadu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Rruga për famë

Manchester United Hunt:

Në moshën 12, Ethan mori pjesë në një turne në Mançester. Kënaqësi e mrekullueshme i impresionoi të gjithë në turne duke përfshirë ish-menaxherin e Manchester United, Sir Alex Ferguson, i cili donte që ai të nënshkruante Djajtë e Kuq. Ferguson ishte mbresëlënës që Ampadu kishte kërcim më të madh vertikal sesa shumica e kundërshtarëve të tij, gjë që i lejon atij të drejtojë topin më mirë.

Fatkeqësisht, kjo ra në kohën e largimit të tij dhe marrjes së klubit pasues nga Ed Woodward duke bërë që interesi i të rinjve të nënshkruante.

Në moshën 15 vjeç drejt Dhjetorit 2015, karriera e Ethan me Exeter City filloi.

Në këtë pikë, ai u promovua në ekipin e të moshuarve të Exeter City pavarësisht se ende shkonte në shkollë me futbollin e tij.

Ethan Ampadu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Ngrihu në famë

Ishte në ditën e 9-të gusht 2016, Ampadu filloi të bënte histori duke thyer një rekord 87-vjeçar të vendosur nga Cliff Bastin. Ai u bë lojtari më i ri i Exeter City ndonjëherë, (mosha 15 vjet 10 muaj dhe 26 ditë) për të shfaqur për një ndeshje të Kupës së Ligës. Ai madje fitoi njeriun e çmimit të ndeshjes për ndeshjen.

Kjo ishte një kohë që ai mori njohje ndërkombëtare me ekipin kombëtar U17 Uellsit dhe më pas, ekipi i lartë një vit më vonë (maji 2017).

Pikërisht në 1st të korrikut 2017, Ampadu nënshkroi një kontratë me klubin e Londrës Premier League Chelsea FC. Ky vendim erdhi pasi ai shkroi dhe kaloi Certifikatën e Përgjithshme të Arsimit të Mesëm (GCSE).

Chelsea FC Record:

Në ditën e 20-të të Shtatorit 2017, Ampadu bëri debutimin e tij për Chelsea në një ndeshje të raundit të tretë të Kupës EFL kundër Nottingham Forest. Duke bërë kështu e bëri atë të lojtari i parë i lindur në vitet 2000 që ka luajtur për ekipin e të rriturve të Klubit. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori.

Ethan Ampadu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Jeta e marrëdhënieve

Kush është e dashura e Ethan Ampadu?

Të tregohet e vërteta. Ampadu është dikush, romancat e të cilit i shpëtojnë shqyrtimit të syrit publik thjesht sepse jeta e tij e dashurisë është shumë private, të paktën për tani.

Ethan Ampadu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Jeta personale

Njohja me jetën personale të Ethan Ampadu do t'ju ndihmojë të merrni një pamje të plotë të tij. Ai është dikush që është i vendosur dhe vendimtar dhe do të hulumtojë derisa të zbulojë rrugën drejt fatit të tij.

Ethan e kishte dashur Chelsea edhe kur babai i tij ishte Menaxheri U18 i Arsenalit. Në atë kohë, ai shpesh viziton Stamford Bridge të Chelsea si 15-vjeçar. Me vendosmëri dhe besim në vetvete, ëndrrat e Ampadu për të luajtur në Urë u realizuan.

Ethan Ampadu deri në datën ende varet me miqtë e tij të vjetër që e dinin se si ai luftonte për të marrë famë. Ai është i bashkangjitur me njerëzit që ai e mban të afërt.

Jeta e stilit të Ethan Ampadu:

Ethan Ampadu është dikush që me një mënyrë jetese unike. Ai është në gjendje të ndërtojë një vend për veten e tyre në fushën e ushtrimit në pishinën e shtëpisë së tij ekzotike.

Ethan Ampadu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Jeta familjare

Ethan Ampadu vjen nga një prejardhje e përulur familjare. Kwame Ampadu dhe gruaja e tij e dashur është krenare që kanë arritur të marrin më të mirën nga djali i tyre Ethan. Sot, të dy babai dhe djali gëzojnë zonën e tyre të lojës së bukur.

Më shumë rreth babait të tij Ethan Ampadu:

Patrick Kwame Ampadu lindi më 20 dhjetor 1970 nga një nënë irlandeze dhe baba ganez në Bradford, Mbretëria e Bashkuar. Patrick Kwame pavarësisht se ka lindur në Angli e konsideron veten Irlandez për shkak të nënës së tij.

Ampadu paraqiti për klubet Arsenal, Swansea City, Leyton Orient dhe Exeter City në një karrierë luajtje që zgjati nga 1988 në 2006 (viti kur djali i tij filloi karrierën e tij të të rinjve). Patrick Kwame u paraqit për Arsenalin midis viteve 1988 deri 1991.

Pas pensionimit nga futbolli i klubit, Kwame Ampadu u kthye në Exeter për të qenë një pjesë e veshjes stërvitëse të klubit. Kjo ishte një kohë kur ai motivoi djalin e tij Ethan Ampadu për të filluar karrierën e tij me klubin. Irlandezi më vonë u transferua në Arsenal në 2012 ku u bë trajner i klubit Under 14 dhe Under 18. 

Si në kohën e shkrimit, Ethan është aktualisht ndihmës menaxher i AS Monaco që punon me menaxherin aktual të AS Monaco dhe Arsenal Legend Thierry Henry. Më poshtë është një foto e të dy menaxherëve.

Origjina e Ethan Ampadu - Marrja e duhur e fakteve:

Emri i babait të Ethan është Patrick Kwame Ampadu i cili është mjaft i ngjashëm me një artiste të njohur të Ganës dhe Highlife, e cila quhet gjithashtu Patrick Kwame Ampadu. Shumë besojnë se artisti Ghanian Highlife me mbi 800 të dhëna është djali i babait të Ethan.

Përkundër informacionit të rremë siç raportohet nga Kobby Kings i Modern Ghana Online Media, muzikanti legjendar i jetës së lartë nuk është gjyshi ose babai i Ethan Ampadu.

Ethan Ampadu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e paqartë Fakte- Fakte të patreguara

Rreth Nickname tij:

Ethan është mbiquajtur nga shokët e tij të lojës dhe fansat si "Tjetra David Luiz“ Kjo është për shkak të flokëve të tij të rritur plotësisht të tmerrshëm që përshkruan gjithashtu pamjen e David Luiz. Të dy futbollistët me pamje e kuptojnë futbollin si një "lojë kolektive”Dhe bromanca e tyre është diçka e veçantë.

Mund të luajë për vendet e 4:

Ethan Ampadu ka një rekord si disa nga futbollistët me fat që ka pranuar hapur ftesa për të luajtur për vendet 4 domethënë; Gana, Irlanda, Anglia dhe Uellsi. 

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit për leximin e Historisë së fëmijërisë së Ethan Ampadu dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket si duhet, ju lutemi ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do t'i vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Regjistrohu
Njoftoni
1 koment
Më të rejat
Më i vjetër Më të votuarat
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet
1 vit më parë

Thank you in advance