Edin Dzeko Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet Historinë e plotë të një Genius të Futbollit më i njohur nga Pseudonimi; "Diamanti Boshnjak". Historia jonë e fëmijërisë së Edin Dzeko plus biografi e patreguar Fakte ju sjell një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve dhe fakteve të pakta të njohura rreth tij.

Po, të gjithë e dinë aftësitë e tij të goditjes, por shumë pak e konsiderojnë Bio Edin Dzeko tonë, i cili është mjaft interesant. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Edin Dzeko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Faktet -Jeta e hershme

Edin Dzeko ka lindur në ditën e 17th të marsit 1986 në Sarajevë, Bosnjë dhe Hercegovinë. Ai lindi nënën e tij, Belma Džeko dhe babanë, Midhat Džeko.

Historia e fëmijërisë së Edin Džeko është një kryevepër e guximit dhe vullnetit. Kjo është një përrallë e një djali që u ngrit nga vrimat e plumbave për ta bërë atë në krye të botës së futbollit. Nëse nuk do të kishte qenë nëna e tij Belma, e cila ndaloi djalin e saj të vogël për të luajtur futboll në fushë që u bombardua disa minuta më vonë, kurrë nuk do të kishim qenë dëshmitarë të Edin Džeko që të merrnin në fushë ose të dëshmonin çertifikatën e transferimit të Chelsea FC . Incidenti ndodhi gjatë ditëve të luftës në Ballkan.

Ajo shkon prapa në 1992, Luftën e Pavarësisë Boshnjake e cila shtrihej nga tre vjet deri në 1995. Ishte një nga momentet më të tmerrshme në historinë e Ballkanit, ndërsa serbët dhe kroatët boshnjakë luftuan për përkatësinë etnike. Sarajeva, kryeqyteti i Bosnjës dhe Hercegovinës dhe vendlindja e Edin Džeko ishte një nga vendet më të dëmtuara të luftës. Ai luftoi për jetën si fëmijë dhe për ta bërë atë në emrat më të famshëm të vëllazërisë së futbollit.

Edin Dzeko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Faktet -Jeta e marrëdhënieve

Më 31 Mars 2014 Džeko u martua me të dashurën e tij Amra Silajdžić i cili është një model boshnjak dhe aktor. Ajo është dy vjet më e madhe se burri i saj.

Amra ishte martuar dikur me një biznesmen shumë të ri serb, Vladimir Vičijentijević, me të cilin ajo kishte një vajzë katërmbëdhjetë vjeçare, Sofje. Ata dy e kuptuan se një divorc i mirë ishte më i mirë se një martesë e keqe dhe të gjithë shkuan në rrugën e tyre.

Çështja e dashurisë Amre Silajdžić dhe Edina Džeke filluan në 2012 ndërsa ai ishte në Manchester City. Pothuajse një vit ata spekuluan në marrëdhëniet e tyre, ata ishin të heshtur dhe marrëdhënia e tyre u njoftua duke ndarë fotot në Twitter.

Në shkurt 2016, ai u bë babai i një vajze të quajtur Una. Fëmija i tij i dytë, një djalë i quajtur Dani, ka lindur në shtator 2017.

Edin Dzeko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Faktet -Jeta familjare

Edin Dzeko deklaroi se familja e tij ishte gjithnjë mbështetëse gjatë gjithë karrierës së tij, veçanërisht babai i tij, i cili e mori atë në seanca trajnimi derisa ishte në Željezničar.

Babai i tij luajti gjithashtu profesionalisht në Bosnje dhe Herzegovinë. Džeko Snr konsiderohet një superstar në Sarajevë.

SISTER: Merima Džeko është motra e Edin Dzeko-s. Ajo nuk është vetëm vëllai i tij, por edhe shoku më i mirë i fëmijërisë së tij, pasi që të dy kaluan shumë kohë së bashku duke u rritur.

Më poshtë është një manifestim i faktit se Edin dhe Merima kanë qenë më të mirë të shokëve.

Fotografia e mësipërme është marrë në Bosnje.

Edin Dzeko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Faktet -Personalitet

Ne kemi gjetur se Edin Dzeko ka atributet e mëposhtme për personalitetin e tij.

Përparësitë e Edin Dzeko: Ai është i dhembshur, artistik, intuitiv, i butë, i mençur dhe shumë muzikor.

Dobësitë e Edin Dzeko: Edin mund të jetë i Frikshëm, tepër i besuar, ndonjëherë ai trishton për arsye të vogla dhe ka dëshirën për t'i shpëtuar realitetit.

Çfarë pëlqen Edin Dzeko: Të qenit vetëm, duke fjetur, muzikë, romancë, media vizuale dhe tema shpirtërore

Çfarë nuk i pëlqen Edin Dzeko: E di të gjithë, duke u kritikuar, e kaluara që po kthehet për ta ndjekur dhe për mizorinë e çfarëdo lloji siç kishte parë në luftërat e Bosnjës.

Në thelb, Edin Dzeko është shumë miqësor dhe shpesh e gjen veten në një shoqëri njerëzish shumë të ndryshëm. Ai është gjithashtu vetëmohues, gjithmonë i gatshëm për të ndihmuar të tjerët, pa shpresuar që të marrë ndonjë gjë mbrapa. Kapaciteti i tij emocional përmbledh totalitetin e tij.

Edin Dzeko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Faktet -Tërheqja e pantallona të shkurtra

Edin Dzeko kishte një faqe të zhveshur për të rrëzuar pantallona të shkurtra të një lojtari kundërshtar në një kthesë të çuditshme për ndeshjen e vendit të tij me Greqinë, që ndodhi në vitin 2016. Kapiteni i Bosnjës dhe Hercegovinës përfundoi duke parë të kuqe kur ai u dërgua më pas.

Incidenti ndodhi në minutat e fundit 10 të kualifikuesit të Kupës së Botës kur ekipi i Dzeko ishte drejtues i 1-0. Ai filloi kur ish lojtari i Manchester City, tani në Romë, u rrëzua nën një sfidë nga Sokratis Papastathopoulos vetëm jashtë fushës së kundërshtarit. Pantallona të shkurtra greke u rrëzuan pasi ai u përpoq të luftojë topin nga goditja e Dzeko, duke rezultuar në një grindje që përfshinte shumicën e lojtarëve nga të dy anët, si dhe stafin teknik të të dy ekipeve.

Dzeko, i cili ishte tashmë në kartelën e verdhë, u dërgua nga gjyqtari Jonas Eriksson, ndërsa Kyriakos Papadopoulos iu dha një e kuqe e drejtë për të shtyrë sulmet pas incidentit fillestar. Greqia vazhdoi të merrte një barazim në kohën e lëndimit me të dyja ekipet e reduktuara tek meshkujt 10.

"I mori një kartë të kuqe për asnjë arsye, unë nuk ktani pse," Dzeko tha më pas. "Gjyqtari thotë se e kam filluar gjithë këtë gjë, por unë kam qenë i vetmi që mbaron në dysheme, kështu që si mund ta filloja atë?

Ai shtoi: "Ndjehem sikur e humbas 3-0. Greqia nuk e meritonte këtë pikë. Ata as nuk meritonin humbje 1-0, ata meritonin të humbnin 4-0. "

Edin Dzeko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Faktet -Story Bagazhi

Kjo bëri që shumë tifozë të hapin aplikacionet e tyre të ndjekjes së fluturimit dhe kërkimet e informacionit të aeroportit vetëm për të njohur nëse Edin Dzeko duket të jetë në lëvizje në Londër. Me sa duket, destinacioni i tij, të jetë diku në zonën Surrey, një vend që ne mund të dimë si Cobham, ku mjekimet dhe nënshkrimet zakonisht zhvillohen për Chelsea Football Club. Ishte kanali Mediaset Premium i Italisë që së pari e publikoi këtë pjesë. Raporti i tyre shton se Dzeko ishte shoqëruar nga motra e tij, si dhe nga agjenti i tij Silvano Martina.

Edin Dzeko Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Faktet -Karriera në Përmbledhje

Džeko filloi karrierën e tij Zeljeznicar, duke luajtur si mesfushor midis 2003 dhe 2005, por me pak sukses duke luajtur në atë pozicion. Ai konsiderohej gjerësisht si shumë i gjatë dhe me aftësi të dobëta teknike. Trajneri i Džeko në atë kohë, Jiří Plíšek, pa potencialin e tij dhe kur Plíšek u kthye në shtëpi, ai këshilloi një klub tjetër, Teplice për të blerë djalin e varfër.

Željezničar pranoi një ofertë prej vetëm € 25,000 për Deko, një nga drejtorët e Željezničar që thoshte vite më vonë, "[Ne] menduam që fituam lotari". Ai kishte një magji kredie me Ústí nad Labem në 2005, gjatë së cilës ai shënoi gjashtë gola në lojërat 15. Më vonë atë vit, ai u kthye në Teplice, duke qëndruar atje deri në 2007. Me qëllimet 13 në lojërat 30, ai ishte golashënuesi i dytë i Ligës Çeke në sezonin 2006-07. Për shkak të shfaqjeve të tij, drejtuesi i VfL Wolfsburg Felix Magath e nënshkroi atë për € 4 milion. Ai shënoi shumë gola në klub. Kjo e bëri emrin e tij në listën e parë të pazarit.

Pas spekulimeve të rënda, Roberto Mancini, menaxher i Manchester City, konfirmoi në 3 Janar 2011 se një tarifë prej £ 27 milion (€ 32 milion) ishte dakord me Wolfsburg për Džeko, që ishte shifra e dytë më e lartë e qytetit Robinho's 32.5 milion (€ 42.5 milion) lëvizin nga Real Madrid në 2008. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për leximin e Historisë së Fëmijërisë së Edin Dzeko dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket e drejtë në këtë artikull, ju lutem vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu