Diogo Jota Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Diogo Jota Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu futbolli të njohur me pseudonimin "Jota".

Historia jonë e fëmijërisë Diogo Jota plus Fakte të patreguara të biografisë ju sjellin një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga fëmijëria e tij deri më sot. Analiza përfshin jetën e tij të hershme, prejardhjen familjare, historinë e jetës para famës, ngritjen në histori të famës, marrëdhëniet dhe jetën personale etj.

LEXO
Histori të Fëmijërisë Takumi Minamino Plus Faktet e Biografisë së Untold

Po, të gjithë e dinë se ai është jashtëzakonisht i talentuar me një sy për gol. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë Biografinë e Diogo Jota e cila është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Fakte të Biografisë së Fëmijërisë Diogo Jota - Jeta e hershme:

Duke filluar, emrat e tij të plotë janë Diogo José Teixeira da Silva. “Jota"Është vetëm një"Mbyll“ Diogo Jota siç quhet gjerësisht ka lindur në ditën e 4 të Dhjetorit 1996 nga nëna e tij, Isabel Silva dhe babai, Joaquim Silva në Massarelos, Porto, Portugali.

LEXO
Georginio Wijnaldum Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Diogo Jota u rrit me vëllain e tij André Silva në qytetin universitar të Massarelos, Portugali. Andre Silva figurë më poshtë ndoqi gjurmët e ngjashme të futbollit si vëllai i tij më i madh.

Qyteti i lindjes i Jota, Massarelos është një famulli civile e dominuar nga Universiteti i Porto. Homeshtë shtëpia e shumë dyqaneve kafeje miqësore për studentët, baret e verërave dhe veglat profesionale të futbollit.

LEXO
Virgil van Dijk Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Pasja e një prindi krenar, futbollist dhe mbështetës e bëri të natyrshme që loja e bukur të futet në një Diogo Jota të re. Ashtu si shumica e futbollistëve të rinj, Jota kishte shumë kohë për të luajtur lojëra konkurruese me miqtë. Në një moment, nuk ishte për të luajtur futboll, por për të filluar një karrierë.

LEXO
Brendan Rodgers Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Biogo Biografia e Diogo Jota - Jeta e hershme në karrierë:

Pasioni i Jota për futbollin e pa atë në moshën 9-vjeçare duke u regjistruar në gjelin e Gondomar, një klub i vogël në zonën e FC Porto. Ai nuk vonoi shumë për të bërë përshtypje me klubin. Jota u ngjit në radhët shumë shpejt pasi lulëzoi kundër lojtarëve më të vjetër se ai.

LEXO
Fabio Silva Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Në vitin 2013, Jota bëri hapin tjetër në zhvillimin e karrierës së tij. Ai u transferua në Paços de Ferreira, një klub me reputacion për zhvillimin e lojtarëve të rinj. Një Jota e lumtur nuk u la jashtë ndërsa karriera e tij e të rinjve lulëzoi.

Menaxheri i Jota U17 Ruben Carvalho e kuptoi se ai ishte i veçantë që nga momenti, Diogo Jota u bashkua me ekipin e tij. 

LEXO
Adam Lallana Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

 "Ishte një fundjavë ku kemi luajtur Candal dy herë," I tha Carvalho SAPO Desporto. “Diogo filloi ndeshjen dhe shënoi tre gola për ne. Ditën tjetër, ai hyri si zëvendësues në pjesën e dytë dhe shënoi dy të tjerë. Në pak më shumë se 100 minuta veprim. ”

 Performanca e Jota e detyroi Ruben Carvalho ta projektojë atë në debutimin e tij profesional.

Biografia e Diogo Jota - Rruga drejt Famës:

Përsëri, Jota bëri një ndikim të menjëhershëm në debutimin e tij profesional. Kjo shënoi një kohë kur filluan rekordet e tij të rinj të shënimit të golave. Tani le t'ju them disa nga këto.

LEXO
Roberto Firmino Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

A e dini? Jota u bë futbollisti më i ri për të shënuar në një ndeshje të Primeira Liga për Paços de Ferreira. Ai gjithashtu u bë i ri për të shënuar dy gola në një ndeshje për çdo klub në Portugali që nga ajo kohë Cristiano Ronaldo.

Veçantia në sezonin 2015-16, Jota shënoi 14 gola dhe shtoi 10 asistime në të gjitha garat. Kjo e bëri atë të bëhej lojtari i parë që arriti 12 gola në një sezon në moshën 19 vjeç. Megjithatë, si një 19-vjeçar, Jota u votua lojtari më i mirë i ri në fluturimin e lartë portugez.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Raheem Sterling Plus Fakte të patreguara të biografisë

Megjithë interesat nga klubet më të mëdha të Portugalisë, Diogo Jota përfundoi duke shkuar në Spanjë. Ai nënshkroi për Atletico Madridin, i cili në vend që të luante ai vendosi ta dërgonte atë në Portugali për t'u bashkuar me FC Porto në një kredi njëvjeçare. Ishte në Porto ai u takua Ruben Nevez dhe të dy u bënë miq të mirë.

LEXO
Rui Patricio Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia

A e dini? Ndërsa në Porto, Diogo Jota goditi një tjetër moment historik duke shënuar golin e parë të Ligës së Kampionëve në një prishje 5-0 të Leicester City. Me qëllimin që erdhi vetëm disa ditë pas ditëlindjes së tij 20th, ai u bë lojtari më i ri portugez për të shënuar në një fanellë FC Porto.

LEXO
Nat Phillips Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Biografia e Diogo Jota - Historia e ngritjes në famë:

Marrja e rrezikut:

Diogo Jota pasi kaloi shumë kohë për të menduar vendosi të ndiqte bashkëatdhetarin e tij Porto Ruben Neves në marrjen e "rrezik"E bashkimit Wolves e cila në atë kohë ishte një klub i dytë i ndarjes angleze.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Raheem Sterling Plus Fakte të patreguara të biografisë

Miratuar nga familja, disa tifozë nuk u miratuan

Familja e Diogo Jota u konsultua nga Super Agjenti i tij Jorge Mendes, të cilit iu dha guximi për të ekzekutuar rrezikun. Megjithëse vetullat u ngritën nga tifozët e zemëruar të Portos që panë perspektivat e tyre të reja të nxehta duke lënë klubin më të madh në atdheun e tyre dhe duke shkuar për të nënshkruar për një klub të dytë të divizionit anglez.

LEXO
Histori të Fëmijërisë Takumi Minamino Plus Faktet e Biografisë së Untold

"Në Portugali, jo shumë njerëz e kuptuan masën time". Jota tha dhe vazhdoi. "Jo vetëm mua, por Neves gjithashtu, por ne jemi këtu tani dhe njerëzit që thanë gjëra negative tani i kuptojnë. Vetëm familja ime dhe disa më mbështetën dhe e kuptuan pozicionin tim. ”

Një motivim për këtë veprim ishte Nuno. Kalimi i Jota në Wolves përkoi me kohën e shefit të tij Nuno Espirito Santo u punësua për të menaxhuar Ujqërit. Kalim me rreze të gjatë dhe master i shkurtër Ruben Neves dhe një grup i madh i bashkatdhetarëve portugezë të fotografuar më poshtë ndihmojnë Diogo Jota të vendosen dhe të përshtaten me futbollin anglez dhe 'Nuno Revolution Project'.

LEXO
Adam Lallana Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

“Ndonjëherë kur dëshiron të arrish diçka, duhet të rrezikosh. Dhe në atë kohë ishte gjëja më e mirë për të bërë. Kemi ardhur këtu, kemi parë projektin e klubit, kemi parë lojtarët që ata kanë blerë, kështu që kemi vendosur mendjen në kampionat, të përqendruar te [arritja] në Premier League dhe kemi bërë punën tonë. ” tha Jota.

Diogo Jota ishte koleksioni i tij i yjeve portugezë, të cilët fituan kampionatin dhe fituan Premier League promovimin. Ai shënoi golat 17 në atë sezonin e frytshëm.

LEXO
Nat Phillips Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ndërsa luante në kampionatin Premier, Diogo Jota i ka provuar botës se ai është premtimi tjetër i bukur i gjeneratës së tij të re portugeze të super yjeve portugezë. Si në kohën e shkrimit, Jota sapo ishte bërë lojtari i parë i Ujqërve në histori që shënoi një hat-trick të PremierLeague.

LEXO
Virgil van Dijk Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Kjo feat mbresëlënëse e rendit atë si superstar portugez i ardhshëm për të shënuar një hat-trick në ligën e Premier League pas Cristiano Ronaldo. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është historia.

Jeta e Marrëdhënies Diogo Jota:

Kush është e dashura e Diogo Jota?

Pas çdo burri të madh, ekziston një grua, kështu thotë edhe fjala e urtë. Pas një Diogo Jota të suksesshme, ka me të vërtetë një shaka magjepsëse në personin e Rute Cardoso fotografuar më poshtë me burrin e saj.

LEXO
Fabio Silva Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Të dy Jota dhe Rute janë ndoshta zemrat e dashura të fëmijërisë që kanë qenë së bashku për vite me radhë. Isshtë e qartë se Rute ka qenë prapa burrit të saj që nga ditët kur dyshimet u hodhën mbi aftësinë e tij për të qenë i suksesshëm me Wolves.

Të dy të dashuruarit nuk filluan të jetonin vetëm në qytetin e Wolverhampton. Ata kanë qenin e tyre Luna duke jetuar me ta dhe duke e mbajtur jetën e tyre interesante.

LEXO
Brendan Rodgers Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Siç shprehet Sokka, nuk ka më besnikëri në lojën moderne, por kjo nuk ka marrë parasysh marrëdhëniet e ndara midis futbollistëve dhe qenve. Interestingshtë interesante të përmendet se Jota i dha medaljen e tij fituese të kampionatit Luna-s së tij të dashur të cilën ai gjithashtu e konsideron një kampion.

LEXO
Roberto Firmino Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Jeta personale e Diogo Jota:

Njohja me Diogo Jota jetën personale do t'ju ndihmojë të merrni një pamje të plotë të personalitetit të tij jashtë fushës së lojës. Interesante, si Jota dhe Neves, janë bërë miq të pandarë të gjinjve larg fushës.

Possibleshtë e mundur që një tifoz që kërkon Jota-n ndoshta mund ta gjejë atë dhe shokun e tij në Aromas de Portugal restorant i vendosur në qytetin e Wolverhampton. Ushqimi i ushqimit portugez me siguri e bën atë dhe mikun e tij më të mirë të ndjehen larg shtëpisë.

LEXO
Rui Patricio Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia

Kur nuk po stërviten, dy lojtarët portugezë e çojnë njëri-tjetrin në tenis ose kriket në palestër. Këto janë sporte të tjera të shtuara në tregtinë e tyre (Raporti i Ruajtësit).

Neves dhe Jota luajnë kriket në palestër. Kredia për të Kujdestar.

LEXO
Georginio Wijnaldum Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Fakte të patreguara nga Diogo Jota:

Për Super Agentin e tij - Jorge Mendes:

"Jorgie Mendes është si krahu im i djathtë," Thotë Jota. "Ndjej se nuk ka askush më të mirë se ai për të menaxhuar karrierën time, kështu që nuk kam asgjë për t'u shqetësuar - thjesht për të bërë punën time në fushë. Ydo të vëzhgoni një personalitet ambicioz kur i flisni. Ai vazhdon të më thotë 'gjithmonë mund të bësh më shumë. Mendes është shumë i sigurt dhe beson në mua ashtu si i bëj vetes time ”

Preferimi i një pseudonimi:

Familja e Diogo Jota duket se ka miratuar prezantimin e “Jota”Si pseudonimi i tij në pjesën e pasme të këmishës së tij. E vërteta është, Jota është ndër shumë pak futbollistë që e bëjnë këtë.

LEXO
Brendan Rodgers Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Në familjen e tij, ai trajtohet me emrin Diogo. Lidhja Angleze e Futbollit dikur ndaloi nofkën "Jota”Si i paligjshëm dhe nuk duhet të vendoset në këmishën e tij. Diogo duhej të përdorte mbiemrin e tij ligjor. Ai e ndryshoi atë në "Diogo J”Pas ngjitjes së tij në Premier League.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit për të lexuar Diogo Jota tonë të fëmijërisë dhe fakte të paturpshme të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket si duhet, ju lutemi ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do t'i vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

LEXO
Virgil van Dijk Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia
Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet