Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet historinë e plotë të një menaxher futbolli i cili njihet më së miri nga emri 'Cholo'. Historia e fëmijërisë sonë Diego Simeone dhe fakte të paturpshme të biografisë ju sjell një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e tij e fëmijërisë deri më tani. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë OFF dhe ON-Pitch fakte pak të njohura rreth tij. Pa dyshim, pasi që pas udhëheqjes së Atletico Madridit në titullin e La Ligas dhe finaleve të 2 Champions League, Diego Simeone është konsideruar nga shumë ekspertë të futbollit si një nga menaxherët më të mirë në futbollin evropian. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojë;

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Jeta e fëmijërisë së hershme

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta BiografiaDiego Pablo Simeone Gonazles ka lindur në Buenos Aires, Argjentinë në prill 28, 1970 tek Don Carlos Alberto Simeone (babai) dhe znj. Maria Pablo Simeone (nëna).

Ai u rrit në rrethin e Palermos në Buenos Aires dhe filloi të luajë futboll në rrugë. Ai nuk kishte një fëmijëri të pafavorshme si Alexis Sanchez të cilën e kemi shkruar. Nëna e tij ishte një floktar ndërsa babai i tij, një futbollist amator, i cili më vonë u kthye në shitjen e njeriut. Të dy ishin shumë punëtorë. Pak çudi Diego Simeone mori gjenet e tyre.

Simeone thotë se është nga prindërit e tij që ai mësoi të punojë shumë dhe ai gjithashtu ishte i ndikuar nga rutina e tyre e vazhdueshme. Sipas tij,

"Prindërit e mi më mësuan vlerat, respektin, rendin, gjithçka që më ka ndihmuar në jetë. Kjo përfshin thyerjen time në katran. Ata ishin shumë fisnikë "

Si një fëmijë, ai u talentua në sport, falë trajnimit të vogël nga babai i tij. Ai ishte një tifoz i preferuar për qëndrimin e tij, të cilin ai ia kushtoi edukimit dhe luftimit të sistemit rinor në klubin e tij të parë Velez Sarsfield.

Diego Simeone ishte aq i mirë sa ai luajti për 3 klubet amatore në të njëjtën kohë. "Ylli i Artë, Caseros; Gjenerali Paz, i Mataderos dhe El Fortín, i Devoto ". Ai do të anijes në mes të tre. "Unë shkova nga njëra anë në tjetrën, ndonjëherë në të njëjtën ditë," konfirmon Diego Simeone. Ai gjithmonë fitoi lojëra për tre klubet e tij, sepse kjo është ajo që ka të bëjë me të qenit Simeone.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Jeta familjare

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta BiografiaBabai i tij, Don Carlos Alberto Simeone, luajti futbollin amator në rininë e tij. Ai është një lojtar i madh kur vjen tek vendimet menaxheriale të djalit të tij të karrierës. Sa shumë do të thonë, "Diego Simeone gjithmonë respekton dhe dëgjon këshillën e babait të tij."

Babai i Simeonit zbuloi dikur kur djali i tij do të largohet nga Athletico Madrid dhe do të vendosë lojtarët e Arsenalit, të cilët po shohin zëvendësimin eventual të Arsene Wenger, në gatishmëri të kuqe.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Sipas Carlos Alberto Simeone, "Djali im është shumë i kënaqur në Madrid. Por unë mendoj se në një moment do të vijë një ndryshim, " Ai e zbuloi këtë kur diskutoi me gazetën argjentinase La Nacion. Ai gjithashtu premtoi se do të bindë djalin e tij për të trajnuar një ekip kombëtar kur ai merr mes moshës midis 50 dhe 55. Don Carlos Alberto Simeone u tërhoq si një trajner i River Plate ku ai coached nipin e tij Giovanni Simeone në 2008.

SISTER: Diego Simeone ka një motër me emrin Natalia Simeone. Ajo është një agjent profesionist i futbollit i cili aktualisht menaxhon karrierën e stërvitjes së vëllait të saj.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Gjatë viteve, Natalia ka luajtur rol udhëheqës në negociatat e transferimit / kontratës së vëllait të saj, planifikimin financiar, sponsorizimin dhe investimet. Ajo është ndër agjentin më të mirë argjentinas të futbollit, me një mbushje të shkëlqyeshme profesionale.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Diego Simeone Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Jeta e marrëdhënieve

Carolina Baldini i cili gjithashtu njihet në Argjentinë 'La Chola' ka lindur në Buenos Aires, në dhjetor, 1976. Carolina ishte një model dhe një dashamirësi e fëmijërisë e Diego Simeone.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ai e takon atë kur ajo ishte 19 në një klub nate popullor në Argjentinë. Ata të dy datuan për dy vjet para se të martoheshin në korrik 22, 1994. Ishte një dasmë e përshtatshme pasi Limousines ishte përdorur si të gjitha përcjelljet.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Pas martesës së tyre fab, ajo lë modelimin një u bë një WAG futbollit dhe momma e tre djemtë e bukur. Në rastin ideal, në 5th korrik 1995, martesa e tyre u bekua me një djalë, Giovanni Simeone. Dy djem të tjerë të ndjekur nga emrat e tyre Gianluca dhe Giuliano Simeone.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Diego Simeone Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Divorci

Diego Simeone dhe gruaja, Carolina Baldini vendosën të ndanin rrugët e tyre dhe të divorcoheshin pas gati dy dekadave të martesës. Martesa e çiftit është dëmtuar nga thashetheme të pabesi në të dyja pjesët. Çështja zëra dikur qarkullonte rreth mediave argjentinase.

Ndërmjet 2009 dhe 2010 Diego dhe Caro u ndanë, media raportoi një seri artikujsh për shkakun e mundshëm të shpërbërjes së tyre, ata sugjeruan se ishte për shkak të një lidhjeje të dyshuar midis modelit Diego dhe 21-vjeçarit Julieta Espina dhe për t'u kthyer në burri i saj, Baldini u fotografua duke u bërë komod në plazhet braziliane dhe meksikane me një djalë bjonde të gjatë me flokë me një trup të pirjes së duhanit, i cili më vonë u identifikuan si Fabian Orlovsky. (Argjentina popullore He-Man).

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Gjatë një interviste, Carolina komentoi për të famshmin foto e saj dhe Fabian, dhe tha se ajo i tha Diego për këtë, ajo gjithashtu komentoi se ajo dhe He-Man kanë qenë miq për vite, "Fabiani është një mësues në palestër dhe kujdestar plazhi dhe asgjë nuk ka ndodhur mes tyre. "

Sipas raporteve të fundit Diego dhe Carolina u përpoqën të shpëtonin martesën e tyre, por pa dobi, përfundimisht vendosën të ndaheshin dhe filluan procedurat e divorcuara në mënyrën më miqësore për hir të djemve të tyre.

Pas divorcit, Carolina Baldino garoi në versionin argjentinas të Dancing with the Stars dhe Dancing on Ice.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ajo gjithashtu bëri rikthimin e saj në modelimin atë vit dhe filloi të mbajë shfaqje televizive. Për fat të mirë ata filluan të flasin në 2011. Ajo mbeti në Argjentinë ndërsa ish bashkëshorti i saj nënshkroi me Atletico Madrid.

JETA PAS DIVORCE:

Pas divorcit të tyre, Simeone e mori rreth 2 vite për të qëndruar jashtë dritares së marrëdhënieve. Megjithatë, nuk ishte e vështirë për argjentinasin të gjente përsëri dashuri. Ai më vonë i zbuloi shumë marrëdhëniet e tij të reja me Karla Pereyra e mrekullueshme, e cila është 16-vjeç e vogël.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Thashethemet në lidhje me marrëdhëniet e tyre u raportuan për herë të parë në 2014 pasi konfirmuan se ata janë vërtet shumë afër dhe janë bërë çift. Çifti i dyshuar ishte edhe i ndotur duke ngrënë darkë veçmas. Ata mbanin duart dhe treguan dashuri serioze me njëri-tjetrin.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Është me vend të theksohet se Carla Pereyra është gjithashtu nga Argjentina ashtu si njeriu i saj. Ju keni jetuar në Spanjë për rreth një dekadë. Jeta e saj e dashurisë vetë ka qenë shumë e komplikuar.

Modeli në të vërtetë u bë i famshëm për romancën e saj me baletin spanjoll dhe balerinën flamenco Joaquín Cortés.

Ajo gjithashtu ka qenë romantikisht e lidhur me politikën PP Alejando Ballestero.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Moreso, ajo është edhe ish-e dashura e Antonio de la Rua (Biri i ish Presidentit Argjentinas).

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Jo shumë kohë pasi filloi marrëdhëniet me Diego Simeon, Carla mbeti shtatzënë. Lajmet për shtatzëninë e Carla Pereyra u raportuan për herë të parë në prill, 2016. Në shtator 30th 2016, Carla Pereyra lindi një vajzë të vogël me emrin Francesca.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

"Gjëja më e madhe në jetë, dashuria për fëmijët tanë! Mirë se vini Francesca, " Simeone shkroi në Instagram, së bashku me një fotografi të dorës së foshnjës që mbante tij.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Diego Simeone Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Bijtë e Futbollit

Djali i parë i Diego Simeonit, Giovanni Simeone, Madrid ndërsa babai i tij po luante Atletico Madrid. Familja e tij u transferua në Itali në 1997, por më vonë u kthye në Spanjë në 2003 pas ndryshimeve të klubit të karrierës së babait të tij. Dy vjet më vonë Giovanni u vendos në Argjentinë dhe u bashkua me të Plate Riversë në 2008 kur babai i tij u emërua trajner i ekipit të parë.

Ish-mesfushori i Argjentinës, Giovanni Simeone, luan për Genoa në Serie A si sulmues. Ai është gjithashtu anëtar i ekipit të lartë argjentinas U23.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Dy vëllezërit e tij më të rinj, Giuliano dhe Gianluca kanë si kombësi argjentinase dhe spanjolle, por përfaqësojnë Argjentinën ndërkombëtarisht.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Histori prapa Nickname

Nofka e Simeonit "Cholo" i është dhënë atij nga një mësues i shkollës fillore Oscar Nesi.

Në atë kohë Diego Simeone tregoi shumë agresione dhe luftime në fushë si një lojtar.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta BiografiaStili i tillë agresiv ishte i ngjashëm me ish-lojtarin Carmelo Simeone (që nuk ishte i lidhur) i cili formoi bazën e Diego Cholo pseudonimi.

Argjentinasi dikur foli për pseudonimin e tij në një pyetje me përgjigje me FIFA.com dhe tha,

"Ka qenë një Carmelo Simeone në Boca Juniors që ata e quanin Cholo, por kjo nuk është se si e kam marrë pseudonimin tim. Kjo ndodhi kur një nga mësuesit e shkollës fillore Oscar Nesi më thirri dhe ajo mbeti e mbërthyer. Në ditët e mia rinore, unë kam qenë fizikisht frikshme dhe ishte gjithashtu një luftëtar i vështirë. "

Diego Simeone mund të rrjedh gjak në fushë dhe ende refuzon të dalë për trajtim. Për shumë veta El Cholo efekt.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Stili i tij i stërvitjes së edukimit fizik

Nëse jo për futboll, Simeone do të kishte studiuar Edukimin Fizik. Është e drejtë të thuhet, Diego Simeone është një njeri që duket qartë, me një personalitet mesatar dhe një stil menaxhimi të thotë. Por, gjithashtu rezulton, ai jep një sesion trajnimi të fortë.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Duke folur për një zgjedhje alternative të karrierës, argjentinasi dikur pohoi, "Në shkollën e mesme na kanë pyetur se çfarë dëshirojmë të jemi. Dikush tha një avokat, njëri tha një kontabilist dhe një tjetër tha një mjek. Kur thashë 'futbollist', të gjithë dilnin duke qeshur. Nëse futbolli nuk do të kishte punuar, unë planifikoja të studioja Edukimin Fizik. " Gjithmonë duhet të jetë fizike për Simeonin. A nuk është kjo?

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Mungesa e Frikës

Ai nuk kishte frikë askush, përveç vetes. Frika do të ishte ndoshta një nga fjalët e fundit që mund të përdorej për të përshkruar Diego Simeonën.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta BiografiaAsnjëherë shumë larg një konfrontimi, Simeone ishte gjithmonë si një dem i egër në fushë dhe me fjalët e tij, nuk kishte frikë asnjë kundërshtar ndonjëherë.

Duke folur për kë kishte frikë gjatë karrierës së tij të luajtur, Simeone tha, "Nuk kishte asnjë lojtar ose ekip në veçanti. Në fakt, unë kisha frikë më shumë ngaqë e dija se nëse nuk isha mendërisht e përgatitur për të dhënë 100 për qind në çdo lojë atëherë unë nuk isha i njëjti lojtar ".

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Ai është At Lucky Charm i Madridit

Simeone është provuar të jetë një bukuri me fat për Atletico Madrid, si lojtar dhe si menaxher. Kur Simeone iu bashkua Atletico Madridit në 1994, triumfi i tyre i fundit i ligës kishte ardhur në 1976-77. Rojiblancos fitoi titullin e La Ligës në 1995-96 - sezonin e dytë të Simeone si një lojtar Atletico. Ata gjithashtu fituan Copa del Rey në të njëjtin sezon për të shënuar një dyfish historik. Simeone u largua nga Atletico në 1997 pas paraqitjes së 98, por u kthye për një shkallë të dytë nga 2003-05, i cili nuk dha asnjë argjend. Dhe sikur triumfet e brendshme të Atletit ishin rrethuar nga argjentinasi, titulli i tyre i ardhshëm në ligë erdhi në 2013-14 me të si menaxher.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Diego Simeone Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Karriera e ekipit kombëtar

Midis 1988 dhe 2002, Diego luajti në lojrat 106 me Argjentinën dhe shënoi golat 11. Ai fitoi 1991 dhe 1993 Copa Americas dhe 1992 Confederations Cup. Ai gjithashtu mori argjend në Lojërat Olimpike 1996.

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Simeone luajti në 11 World Cup (4 në 1994, 5 në 1998 dhe 2 në 2002) por kurrë nuk arriti të shënojë.

Diego Simeone Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Klubi i Karrierës

Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta BiografiaDiego filloi në sistemet rinore të Velez Sarsfield, me të cilën ai bëri debutimin e tij profesional në 1987. Ai luajti lojra 82 me ekipin, duke shënuar golat 15. Në 1989 ai bëri kalimin në Pisa Calcio në Serie A, ku luajti tre sezone. Në 1992, ai filloi një ndeshje dyvjeçare me Seviljen.

Siç u tha më parë, historia me Atletico Madrid, duke luajtur së pari me ekipin midis 1994 dhe 1997. Sezoni i tij më i mirë erdhi në 1995-1996 pasi ndihmoi në çuarjen e skuadrës në titull dhe në Copa del Rey. Ai u kthye për dy sezone të tjera në 2003. Në 1997, ai u kthye në Itali me Interin dhe fitoi Kupën UEFA me të Ronaldo Luis Nazario de Lima.
Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Ai më pas bëri lëvizjen në Lazio, ku fitoi katër tituj: Serie A, Kupën Italiane, Superkupën Italiane dhe Superkupën Europiane.
Në 2005, ai u kthye në Argjentinë për të luajtur për Racing dhe u tërhoq një vit më vonë. Ai filloi karrierën e tij menaxheriale në klub. Ai ka menaxhuar edhe Estudiantes de La Plata (duke fituar Apertura 2006), River Plate (duke fituar Clausura 2008), San Lorenzo dhe Catania Calcio.
Diego Simeone Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu