Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Biografia jonë e Diego Maradona ju tregon Fakte në lidhje me Historinë e Fëmijërisë së tij, Jeta e Hershme, Familja, Prindërit, Shoqet dhe Gratë, Jeta Personale dhe Stili i Jetës.

Në terma të qartë, ne ju prezantojmë me historinë e jetës së Late Diego Maradona, nga ditët e tij të hershme, deri kur u bë i famshëm. Pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë - Jeta e hershme dhe Historiku i Familjes:

Për Biografia Starters, ai ishte mbiquajtur 'Qift kozmik'. Diego Armando Maradona ka lindur në tetor 30, 1960, në Villa Fiorito, një provincë Buenos Aires, Argjentinë për prindërit, Don Diego (At) dhe Dalma Salvadora Franco (Nëna).

LEXO
Dries Mertens Story fëmijërisë Plus Fakte të patreguar Biografia

Ai lindi si i pesti nga tetë fëmijët në një familje katolike. Emri i parë i Maradona e ka origjinën në Greqisht dhe Hebraisht.

Do të thotë ose një zëvendësues (për të zënë vendin e një tjetri) ose një mësues. Emri i tij i mesëm është Armando - do të thotë "Njeriu në ushtri".

Maradona u rrit në lagjen e tij të varfër, por të lidhur ngushtë të Villa Fiorito. Familja e tij ishte ndër më të varfërit në qytet duke qenë se ata kanë një numër më të madh.

LEXO
Yaya Toure Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Babai i Diegos Don Diego ishte një murator dhe punëtor në fabrikë, i cili luftoi për të siguruar tre djem të rëndë, pesë vajza dhe gruan e tij në shtëpi, Dalma.

Sidoqoftë varfëria nuk ishte një pengesë për suksesin. Kontakti i parë i Maradona me futbollin erdhi kur atij iu dha dhurata e tij e parë për top futbolli nga kushëriri i tij, Beto Zarate.

Kjo ndodhi në ditëlindjen e tij të tretë. I riu Diego flinte me topin brenda bluzës së tij për gati 6 muaj për të shmangur vjedhjen e tij.

LEXO
Historia e fëmijërisë Roberto Carlos dhe fakte të paqarta të biografisë

Ky top ndonjëherë u kap nga nëna e tij që donte që ai të përqendrohej në studime për të qenë një llogaritar profesionist.

Nuk kaloi shumë kohë para se ajo më në fund të kuptonte se futbolli ishte thirrja e tij.

Ai i pëlqeu futbollit në një moshë relativisht të re. 

Në moshën nëntë vjeç, ai kishte mësuar të luante futboll. Kontakti i tij i parë me një lojë të plotë futbolli erdhi kur iu tha që të bashkohej me ekipin e fshatit të tij me emrin "Qepa e vogël". 

Ndërsa ai ishte me Qepët e Vogël, ai e udhëhoqi ekipin e tij për të fituar 140 lojëra të drejta.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Rio Ferdinand Plus Fakte të patreguara të biografisë

Veprim i shkëlqyeshëm driblues, asistime të fuqishme, pasime të sakta dhe lëvizje mbresëlënëse në këmbë e bënë Diego Maradona të ngrihej në radhë brenda një periudhe të shkurtër gjatë fëmijërisë së tij.

Shkathtësitë e tij u vlerësuan nga audienca që u habitën kur panë këtë fëmijë të vogël duke vrapuar me shumë lehtësi për shumë fëmijë të gjatë.

Nuk kaloi shumë dhe një media e futbollit botoi një artikull i cili thoshte; "Ishte një fëmijë me qëndrimin dhe talentin e një ylli", megjithëse e shkruanin gabimisht emrin e tij "Caradona". 

Diego Maradona Jeta Familjare:

BABAI: Diego Sr. lindi në Esquina, Corrientes dhe për vite me radhë fitoi një udhëtar që transportonte pasagjerë me varkë, të cilën ai hipi në ujërat argjentinase.

LEXO
Massimiliano Allegri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Shumë e kanë konsideruar atë si njeriun që trilloi ëndrrat e Diegos. Ai bëri sakrifica të mëdha financiare në fillim të karrierës së djalit të tij.

Ai punoi me orë të tëra në një fabrikë për të parë djalin e tij. Ai e dinte se rëndësia e djalit të tij për futbollin argjentinas ishte thelbësore. Kjo ishte arsyeja pse Ai dhe gruaja e tij nuk humbën kurrë ndonjë lojë të djalit.

“Personi që dëshironte më shumë që ai të triumfonte isha unë. Unë i shkëlqeva çizmet dhe mendova se ai mund ta tejkalonte Pelen ose nëse ishte më mirë. Ndërsa koha kalonte, Pele u largua nga mendja ime ”, tha ai.

LEXO
Alexis Sanchez Historia e fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Babai ishte gjithashtu i pranishëm në ditën më të rëndësishme të jetës së Maradona, kur ai i shndërroi të dy golat në një fitore 2-1 ndaj Anglisë në çerekfinalet e Kupës së Botës në 1986.

"Askush nuk e pa golin me dorën e tij, madje as unë. Ishte një hendboll aq i vogël sa që kur ata e përsëritën atë pa pushim, duket se ai e zgjati dorën më shumë."

Ai gjithashtu duhej të vuante nga problemet e djalit të tij me varësinë dhe problemet shëndetësore, por gjithnjë pohoi se Diego ishte "Një djalë i shkëlqyeshëm, i veçantë".

"Ai më jep një krenari të pathyeshme, sepse një fëmijë që doli nga balta atje, për ta kujtuar e gjithë bota, është i pavlefshëm". Ai ishte një mik i ngushtë për të gjithë, përfshirë këtu Lionel Messi.

LEXO
Të dielën Oliseh Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Don Diego, babai i legjendës së futbollit Diego Maradona, ka ndërruar jetë pas një muaji të shtruar në spital.

Raportet treguan se ai luftoi kundër problemeve të frymëmarrjes dhe zemrës. Shifra ishte 87 vjeç kur vdiq.

Ai ishte i martuar me Dalma Salvadora Franco dhe kishte tetë fëmijë domethënë; Ana, Rita (Kitti), Elsa (Lili), María Rosa (Mary), Raúl (Lalo), Hugo (Turco) dhe Claudia (Cali), si dhe natyrisht Diego Armando, "Pelusa".

LEXO
Gabriel Batistuta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

nËNA:

Të tregohet e vërteta; asnjë individ apo ngjarje tjetër nuk ka pasur një efekt më të madh se Dalma Salvadora Franco, e njohur më mirë si 'Dona Tota', për karrierën dhe jetën e djalit të saj.

Kjo nderim është një haraç i përshtatshëm për gruan që më shumë se çdokush tjetër luftoi për ta mbajtur djalin e saj në rrugën e drejtë, edhe pse herë pas here dukej një detyrë e pamundur.

LEXO
Francesco Totti Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Shtë e vështirë të mbivlerësohet ndikimi i nënës së 'El Diego' për ta bërë atë njeriun që është sot.

Edhe pse në 35 vitet e kaluara, vetë Maradona shpesh është përpjekur të shpjegojë sakrificat dhe përpjekjet e bëra nga nëna e tij për të mbrojtur atë dhe pesë vëllezërit e motrat e tij në qytetin periferik të Buenos Aires, Villa Fiorito. Këtu është një nga fjalët e tij të përzemërta për nënën e tij.

LEXO
Ashley Cole Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia

"Në moshën 13 vjeç kuptova që nëna ime nuk kishte pësuar kurrë dhimbje stomaku," Diego do të fillonte, duke kujtuar një nga anekdotat e tij të preferuara rreth instikteve mbrojtëse të nënës së tij. 

“Ajo kurrë nuk kishte dhimbje barku, thjesht donte që të hanim. Sa herë që dilte ushqimi, ajo thoshte 'më dhemb barku'.

Çfarë gënjeshtre! Ishte sepse nuk kishte mjaftueshëm për të lëvizur. Prandaj e dua shumë zonjën time të vjetër ”.

Nëna e tij ishte aty për të në çdo fazë të karrierës së tij. Ajo do të linte pjesën tjetër të fëmijëve të saj të qëndronin me Diego.

LEXO
Historia e fëmijërisë Ian Wright Plus Fakte të paqarta të biografisë

Ndërsa qëndronte me të, ajo e luftoi atë veçmas në lidhje me kontrollin e jetës së tij të varur nga droga në minimum.

Ajo ishte arsyeja pse Maradona nuk u pensionua para kohe për shkak të ilaçeve. Maradona u mor me zakonin e tij të pirjes së duhanit ndërsa ishte me të. Ai mund të administronte vetëm cigare elektronike me avull.

Maradona e donte nënën e tij aq shumë sa ai mund ta puthte atë edhe në sytë e ndritshëm të publikut në një përpjekje për të ndjerë dashurinë e saj amtare. Për këtë, shumë njerëz nuk ishin të kënaqur.

LEXO
Histori të Fëmijërisë së Ronald Koeman Plus Faktet e Biografisë së Untold

Ai ishte me të edhe në shtratin e saj që po vdiste. Nëna e Maradona-s në kohën e saj më të mirë kaloi shumë herë duke vizituar spitale për shkak të problemeve me veshkat.

Nëna e legjendës Argjentinase ndërroi jetë të Shtunën, 19 Nëntor 2011, disa ditë pasi u dërgua në spital për dështimin e veshkave.

VËLLEZËRIT E MOTRAT:

Raul Maradona: Ai është vëllai i menjëhershëm i vogël i Maradonës. Ai luajti në Argjentinë për Boca Juniors, në Spanjë për të Granada, dhe në Peru për Deportivo Komunale; ai gjithashtu luajti në Japoni, Kanada dhe Venezuelë.

LEXO
Jose Antonio Reyes Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Hugo Hernán Maradona: Një tjetër vëlla më i vogël i lindur në 9th të majit 1969. Ai është i njohur edhe si El Turco. Ai është ai me një ngjashmëri të mrekullueshme me vëllain e tij më të madh Diego.

Ai ishte një herë është një Argjentinas Trajneri i futbollit dhe ish lojtari i futbollit. Ai luajti si një Mesfushori për klubet në Amerikën e Jugut, Evropë, Japoni dhe Kanada, dhe ishte anëtar i ekipit kombëtar Argjentinas U-16.

LEXO
Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

SISTERS: Diego Maradona ka një total prej motrave 5 siç mund ta shihni më poshtë.

Ai ka tre motra të mëdha dhe dy vëllezër të rinj.

Diego Maradona dhe Claudia Villafane Histori Dashurie:

Diego Maradona ecte rreshtin me të dashurën e tij të gjatë Claudia Villafane në nëntor 7, 1984.

Të dy ata jetuan së bashku në dashuri dhe harmoni. Ajo qëndroi me të dhe e pa atë nëpër vitet e tij të vështira.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Xavi Hernandez Plus Fakte të paqarta të biografisë

Çifti u bekua me dy vajza, Dalma Nerea dhe Giannina Dinorah.

Dalma Maradona është një aktore dhe këngëtare argjentinase. Ajo lindi në 2 Prill 1987 në Barrio Norte, Argjentinë. 

Ajo filloi karrierën e saj të aktrimit në shkollën e arteve të teatrit Hugo Midón. Ajo vazhdoi të fitonte diplomën e saj në shfaqje nga Instituto Universitario de Arte. 

Ajo është e njohur më së shumti për sjelljen në jetë të Sofjes në serialin për fëmijë Cebollitas.

LEXO
Pedro Rodriguez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Vajza e tij e dytë, Giannina Maradona lindi në 16th të majit, 1989. Ajo u njoh me të Sergio Aguero në 2008 nga Diego Maradona, dhe të dy dukej se shkonin mirë shpejt.

Giannina u martua Sergio Aguero në 2008, dhe biri i tyre Benjamin ka lindur në 2009. Çifti u divorcua në 2013.

Diego Maradona dhe gruaja e tij Claudia Villafane dihej që ishin martuar për 15 vjet dhe ishin divorcuar në 2004.

LEXO
Historia e fëmijërisë Rivaldo Plus Fakte të patreguara të biografisë

Gjatë procedurave të divorcit, ai rrëfeu që kishte një djalë jashtëmartesor, Diego Sinagra, i cili luan futboll në Itali (si në kohën e shkrimit).

Ai u bekua edhe me një djalë tjetër, Diego Fernando, në 2013 nga partneri i tij ish-afatgjatë Veronica Ojeda.

Nga vitet 1980 deri në 2004, ai mbeti i varur nga droga, gjë që ndikoi negativisht në shëndetin dhe performancën e tij.

Megjithëse ai u zhvendos në Kubë dhe u përpoq të ndiqte një plan rehabilitimi të drogës, gjërat nuk dukeshin më mirë pasi ai pësoi një infarkt të madh të miokardit pas një mbidozë të kokainës në 2004.

LEXO
Gonzalo Higuain Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Maradona ka dy fëmijë - legalisht. Në një qëndrim pak ambivalent ndaj atësisë ai njëherë tha: "Fëmijët e mi të ligjshëm janë Dalma dhe Giannina. Pjesa tjetër janë një produkt i parave dhe gabimeve të mia ".

Kjo nxiti zemërimin e djalit të tij të paligjshëm, Diego Sinagra gjatë një bisede për konferencën për shtyp.

Fakte të Biografisë Diego Maradona - Përmbledhje e Karrierës:

Shumë kishin ndryshuar pas lojës së tij me Qepët e Vogla. Në moshën 12 vjeç, ai u zgjodh të luante për Los Cebollitas.

LEXO
Ricardo Kaka Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Shkathtësitë e tij vazhduan të vlerësohen nga audienca. Në moshën 15 vjeç, ai mori një shans për të bërë debutimin e tij profesional me Argentinos Juniors.

Ai udhëhoqi Los Cebollitas në një varg 136 të pamposhtur, duke shfaqur aftësinë dhe talentin e tij të jashtëzakonshëm.

Një mesfushor i shkurtër por i patrembur ishte i njohur për aftësinë e tij për të krijuar shanse për veten dhe të tjerët, Maradona udhëhoqi ekipet e klubeve në shumë kampionate në Argjentinë.

LEXO
Histori të Fëmijërisë së Ronald Koeman Plus Faktet e Biografisë së Untold

Maradona nuk e lejoi këtë mundësi për ta sjellë familjen e tij nga varfëria. Kjo ishte ëndrra e tij dhe ai e pa veten duke realizuar atë.

Kulmi i karrierës së tij erdhi si anëtar i ekipit kombëtar Argjentinas që fitoi Kupën e Botës 1986. Diego ishte një shënjestër e qëndrueshme për hile të ndyra në karrierën e tij ndërkombëtare. 

Vetëm gjatë Kupës së Botës 1986 në Meksikë kishte 53 faulla ndaj tij. Performanca e tij atje përfshiu dy gola të paharrueshëm në një fitore çerekfinale ndaj Anglisë:

LEXO
Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

E para u shënua në mënyrë të paligjshme me dorën e tij të majtë, për të cilën Maradona më vonë pretendoi se ishte vepër e "Dora e Zotit".

E tij goli i dytë nuk kërkonte ndihmë të mbinatyrshme, përveç një aftësie të botës tjetër për të dribluar një sulm të mbrojtësve për të gjetur prapa rrjetës. 

Në tërësi, Maradona luajti në katër Kupa Botërore dhe shënoi 34 gola mbresëlënës në 91 paraqitje ndërkombëtare për Argjentinën.

Pas Kupës së Botës, Maradona u transferua në ekipin spanjoll FC Barcelona për tarifat rekord të botës prej 7.6 milion dollarë. Në 1983, Maradona ishte në gjendje të mbante fokusin e tij dhe udhëhoqi ekipin për të fituar Copa del Rey dhe Super Kupën Spanjolle.

LEXO
Dries Mertens Story fëmijërisë Plus Fakte të patreguar Biografia

Ai kishte dy vjet shumë të suksesshëm me skuadrën që shënoi 38 gola në një total prej 58 ndeshjesh. Por problemet jashtë fushës me stafin dhe lojtarët e detyruan atë të transferohej te Napoli italian për një tarifë tjetër rekord Botërore prej $ 10.5 milion.

Pavarësisht nga shkëlqimi i tij i padiskutueshëm në fushë, Maradona emocionale u bë po aq i njohur si një figurë mjaft e diskutueshme.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Xavi Hernandez Plus Fakte të paqarta të biografisë

Ai u bë i varur nga kokaina ndërsa luante në Spanjë në vitet 1980 dhe mori një pezullim 15-mujor pasi ishte test pozitiv për substancën në 1991.

Maradona duroi një tjetër pezullim të profilit të lartë tre vjet më vonë, këtë herë për testin pozitiv për ephedrine gjatë Kupës së Botës.

Fakte të Biografisë Diego Maradona - Pensioni:

Maradona kaloi muzgun e karrierës së tij të luajtur në vendin e tij, aftësitë e tij fizike u zvogëluan duke shtuar plagë dhe vite jetese të vështira. Ai njoftoi daljen e tij në pension në prag të ditëlindjes së tij në 1997.

LEXO
Historia e fëmijërisë Ian Wright Plus Fakte të paqarta të biografisë

Ai u regjistrua si golashënuesi i tretë më i lartë i Argjentinës, pas Gabriel Batistuta dhe Hernan Crespo.

Jeta e Postimit:

Problemet që munduan Maradona gjatë karrierës së tij të lojës vazhduan edhe pas pensionimit.

Rreth korrikut 1998, Maradona merr një dënim me kusht me dy vjet e 10 muaj për qëllimin e gazetarëve me një pushkë ajrore në 1994.

Marrja e drogës u bë më e keqja pas pensionit të tij. Maradona u shtrua në spital për probleme të zemrës në 2000 dhe 2004. Atë vit 2004 kur u shtrua në spital, iu desh të përdorte një aparat respirator për të marrë frymë siç duhet.

LEXO
Ashley Cole Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia

Pranuar në një klinikë private në Uruguaj pasi vuajti një atak në zemër. Është ftuar të rimëkëmbet në Kubë nga Fidel Castro dhe shpenzon shumë nga katër vitet e ardhshme në vend.

Çështjet e Obezitetit të Diego Maradona:

Përsëri pas daljes në pension, stili i tij i drogës dhe i alkoolit u bë i pakontrollueshëm. Kjo sjellje e çoi atë në një peshë prej £ 267. Kjo ishte qartazi një problem i trashje. Shumë prej atyre që e panë atë, i referuan barkut të tij si "Barku i Budës".

Me ndihmën e kirurgëve në Cartagena, Kolumbi, u krye një operacion i anashkalimit stomak. Kjo kirurgji ndihmon yllin portret të hedhë 50kg nga pesha e tanishme e 121kg. Kjo ndodhi në 2005.

LEXO
Massimiliano Allegri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Pas operacionit, disa kritika u ngritën në mesin e komunitetit mjekësor lidhur me rrezikun e madh që ata sapo kishin ndodhur. Një rrezik jo vetëm për pacientin, por edhe për prestigjin e spitalit. Diego Maradona mund të ketë vdekur në këtë proces.

Përveç rrezikut, disa aprovuan operacionin që vdes për natyrën rebele të Diegos duke thënë se ai nuk do të mungojë aq shumë sa kishte vdekur gjatë procesit.

LEXO
Të dielën Oliseh Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Personaliteti impulsiv i Diego Armando nuk ndihmoi në ruajtjen e dietës dhe kujdesit post-kirurgjik, kështu që ai fitoi një pjesë të peshës së humbur.

Diego Maradona Biografia e patreguar - Lojtari dhe Çmimi i Shekullit:

Mijëvjeçari i ri erdhi, FIFA në mençurinë e tyre vendosi të shpërblejë një lojtar të titullit të shekullit.

Një sondazh në internet i kryer nga ata, me emrin Maradona, lojtari më i lartë i shekullit 20th. Kontestime të mëdha pasuan këtë njoftim.

LEXO
Gabriel Batistuta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Sipas Maradonës, "Njerëzit votuan për mua. Tani ata duan që unë të ndajë çmimin me Pele. Unë nuk do të ndajë çmimin me askënd".

Kjo ishte ku viçi i tij me Pele filloi.

Më shumë, qëllimi i dytë i Maradona kundër Anglisë u votua si "Qëllimi i shekullit" në një sondazh online të vitit 2002 të kryer nga FIFA.

Ai mori topin në gjysmën e tij dhe dribloi kaloi pesë lojtarë anglezë me 11 prekje, duke mbuluar më shumë se gjysmën e tokës për të shënuar golin.

LEXO
Alexis Sanchez Historia e fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Si një haraç për aftësitë dhe shkëlqimin e tij, autoritetet në stadiumin e ndërtuan një statujë të tij duke shënuar "Qëllimi i shekullit" dhe e vendosi atë në hyrje të stadiumit.

Trajneri argjentinas:

Në 2008, Maradona u angazhua për të trajnuar ekipin kombëtar argjentinas.

Megjithëse Argjentinasit mburreshin me një skuadër të talentuar me titull Lionel Messi, ndoshta lojtari më i mirë në botë, ata u tërhoqën nga Kupa e Botës 2010 me një goditje 4-0 nga Gjermania në çerekfinale, dhe kontrata e Maradona nuk u rinovua.

LEXO
Historia e fëmijërisë Rivaldo Plus Fakte të patreguara të biografisë

Përkundër zhgënjimeve publike, Maradona mbetet e dashur në Argjentinë si një burrë i lindur që u ngrit nga fillimet e përulura për të arritur kulmin e stardonit në një skenë ndërkombëtare.

Faktet e Diego Maradona Tatoo:

Diego Maradona aktualisht ka pesë Tatuazhet, duke përfshirë edhe emrat e të dy vajzave të tij "Gianinna dhe Dalma" në secilën parakrah. Diego gjithashtu ka një dragua të tatuazhuar në këmbën e tij të majtë siç shihet në foton më poshtë.

LEXO
Yaya Toure Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Diego Maradona gjithashtu ka një tatuazh të marksistit të famshëm argjentinas revolucionar, Che Guevara, në krahun e sipërm të djathtë.

Diego është cituar të ketë thënë “Unë e mbaj në krah dhe në zemër. Mësova historinë e tij, mësova ta dua atë. Mendoj se e di të vërtetën për të. ”

Më shumë, në këmbën e tij të majtë është një tatuazh portret i ish-kryeministrit të Kubës, Fidel Castro.

LEXO
Gonzalo Higuain Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Tha Diego “Takimi me të ishte si të prekja qiellin me duar. Ajo që ai ka bërë për mua është e papërshkrueshme. Së bashku me Zotin, ai është arsyeja që unë jam gjallë. ”

Pseudonimet e Diego Maradona:

Diego Maradona ishte stolisur me pseudonime gjatë karrierës së tij të shquar, por më origjinale “Barrilete Cósmico” në Anglisht, "Qift kozmik ”.

Emri iu dha nga komentatori legjendar i radios uruguajane Victor Hugo Morales dhe u dëgjua për herë të parë nga publiku argjentinas në 1986, menjëherë pasi ai shënoi atë gol kundër Anglisë.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Rio Ferdinand Plus Fakte të patreguara të biografisë

"Kite kozmike. Nga cili planet keni ardhur? " ai bërtiti. Vite më vonë, komentatori tha se ai kishte besuar se driblimi i Maradonës ishte aq i paparashikueshëm, saqë për kundërshtarët duhet të ishte si të ndiqte një qift në erë.

Biografia e Diego Maradona - Dashuria dhe Urrejtja për Napolin:

Diego Maradona ishte më i famshëm për kohën e tij në Napoli. Ai erdhi në Napoli pasi ra në favor të presidentit të klubit të FC Bercelona, ​​Jose P. Liuis Nunez.

LEXO
Historia e fëmijërisë Roberto Carlos dhe fakte të paqarta të biografisë

Ai u transferua për 10.48 milion dollarë rekord. Maradona është lojtari i vetëm në historinë e futbollit që ka marrë një tarifë transferimi rekord botëror dy herë.

Pas mbërritjes së tij, Maradona u mirëprit nga tifozët 75,000 kur u prezantua në korrik 5, 1984 si një lojtar i Napolit. Ardhja e tij ngriti një shpresë të tifozëve dhe ata besonin se shpëtimtari kishte ardhur.

Ai e ngriti klubin në lartësi të re në epokën e saj dhe Napoli fitoi kampionatin italian të Serie A në 1986-87. Tifozja e adhuronte Maradonën dhe festimet e kryera gjatë orës për një javë.

LEXO
Pedro Rodriguez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ai ndihmoi Napoli për të fituar Copa Italia në 1987, Kupën UEFA në 1989 dhe Superkupën italiane në 1990 përveç kampionatit të Serie A. U emëruan shumë fëmijë të lindur 'Maradonapër nder të tij në Itali.

Problemet e tij në Napoli filluan kur filloi të lironte lojëra dhe të merrte drogë. Së pari, ai u gjobit $ 70,000 në gjobë nga klubi i tij për lojra dhe praktika të paguara për shkak të stresit. Përdorimi i kokainës vazhdoi dhe ishte i lidhur edhe me Camorrën, organizatën kriminale.

LEXO
Jose Antonio Reyes Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ai shërbeu për ndalimin e muajit 15 për dështimin e një prove të drogës për kokainën dhe u lirua nga Napoli në 1992. Në nderimin e tij dhe për arritjet e tij, 10 e tij u mbajt në pension nga Napoli.

Maradona në 1996: “Unë kam qenë, jam dhe gjithmonë do të jem një narkoman. Një person që përfshihet në drogë duhet ta luftojë atë çdo ditë. ”

Ai u detyrua Napolit, duke i dhënë pak para para taksambledhësit italian. Zyrtarët thanë në 2009 se Maradona u detyrohej atyre 37 milion €. Megjithatë, më shumë se gjysma e kësaj është interesi i borxhit origjinal.

LEXO
Ricardo Kaka Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Idolët e Futbollit Diego Maradona:

Ai u frymëzua nga Rivelino braziliane dhe George Best nga Irlanda Veriore, ndërsa po rriteshin.

Diego Maradona admiruar për guximin e tyre, arritjet e shquara dhe cilësitë fisnike.

Arbitri i Diego Maradona, dora e Zotit:

Ali Bin Nasser ishte gjyqtari i cili e zyrtarizoi lojën dhe fërshkuan bilbilin kur Maradona shënoi "Dora e Zotit Qëllimi". Maradona pasi vizitoi 29 vite Ali Bin Nasser.

Kjo vizitë interesante ndodhi më 17 gusht 2015. Maradona shkoi deri në Tunizi dhe i bëri një nder heroit të tij të arbitrit dhe duke i paraqitur atij një fanellë të nënshkruar argjentinase.

LEXO
Francesco Totti Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ishte Ali Bin Nasser i cili qëndroi duke mbajtur topin në foto më poshtë.

Takimi i tij 'mik i përjetshëm' dhe duke i dhënë atij një këmishë të nënshkruar argjentinase do të thoshte shumë për të.

Diego Maradona e puthi dhe e përqafoi njeriun pas zemrës së tij.Ata të dy buzëqeshën pas 29 vjetësh.

Kjo kishte sjellë kritika të rënda në mesin e ekspertëve dhe mbështetësve të Futbollit të Anglisë. Urrejtja e tyre e cila dukej se u zbut për të dy palët papritmas u hodh.

LEXO
Jose Antonio Reyes Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Arbitri tunizian Ali Bin Nasser kur u pyet se pse ai bëri që mori vendimin e tij për të dhënë qëllimin u ndikua nga Dochev, linjës.

"Unë isha duke pritur që Dochev të më jepte një aluzion për atë që ndodhi saktësisht, por ai nuk dha sinjal për një hendboll," Bin Nasser tha. Përkundër përpjekjes për të transmetuar urrejtjen ndaj tij, të dy palët e ndanë atë.

Diego Maradona Dorëzuesi i Zotit:

Së pari, Linesman, një Bullgar i cili nuk arriti të raportonte golin e Diego Maradona për Dorën e Zotit kishte vdekur. Ai vdiq në moshën 80 vjeç. 

LEXO
Alexis Sanchez Historia e fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Bogdan Dochev kaloi çdo moment të jetës së tij në gjendje të matur se pse ai ende nuk mund ta shihte dorën e Maradonës për Zotin në Kupën e Botës 1986.

Bogdani Dotçev tha për incidentin: “Edhe pse u ndjeva menjëherë se kishte diçka të parregullt, përsëri në atë kohë Fifa nuk i lejoi asistentët të diskutonin vendimet me gjyqtarin. 

Nëse Fifa do të kishte vendosur një arbitër nga Evropa në krye të një loje kaq të rëndësishme, goli i parë i Maradona do të ishte përjashtuar. ”

Ai më herët tha: “Diego Maradona më shkatërroi jetën. Ai është një futbollist i shkëlqyer, por një njeri i vogël dhe budalla. Ai është i ulët në gjatësi dhe mençuri dhe si person. 

Udhëzimet që Fifa na dha para ndeshjes ishin të qarta - nëse një koleg ishte në një pozicion më të mirë se imi, unë duhet të respektoj pikëpamjen e tij. "

Biografia e Diego Maradona - Lidhja me Gadaffi:

Në vitin 2003, Maradona u emërua si këshilltar teknik nga Al-Saadi, djali i tretë i Muammar Gaddafi. Al-Saadi në atë kohë po luante në Serinë A për Perugia Calcio.

LEXO
Ashley Cole Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara Biografia
Lidhja e Maradonës me Familjen e Gadaffit - Histori e pathënë.
Lidhja e Maradonës me Familjen e Gadaffit - Histori e pathënë.

Kisha e Maradonës:

Në shoqërinë e sotme ne i shohim atletët si idhuj dhe i vendosim ata në një piedestal për të parë të gjithë botën. Por a e meritojnë statusin e perëndisë?

Ata janë padyshim në nivelin më të lartë të asaj që bëjnë, por t'i adhurojnë ata? që është në një nivel krejt të ri.

A e dini? .. Tifozët argjentinas filluan një "Kisha e Maradonës" në Buenos Aires në 1998.

LEXO
Yaya Toure Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Kisha e Maradonës e merr këtë mbështetje në një nivel krejt të ri. Pasuesit e kësaj ndërtese adhurojnë fjalë për fjalë këtë njeri "Perëndishëm" këmbën e majtë që ai shfaq kur shkel në fushë.

Me mbi 120,000 ndjekës, Kisha e Maradona adhuron Diego Maradona, një legjendë e futbollit në pension Argjentinë, si një zot. Këta pasues madje kanë krijuar Dhjetë Urdhërimet e tyre, Lutjen e Zotit, dhe madje kanë tekstin e tyre fetar.

LEXO
Histori të Fëmijërisë së Ronald Koeman Plus Faktet e Biografisë së Untold
Kisha e Maradona Alter.
Kisha e Maradona Alter.

Pasuesit gjithashtu kanë Lutjen e Zotit të tyre!
"Diego jonë, që je në tokë, të shenjtërosh këmbën tënde të majtë, magjia jote të vijë, qëllimet e tyre mbahet mend".

Pasuesit e kishës jetojnë përmes Zotit të tyre Diego. Jeta e tij është e tyre. Kohët e errëta me të cilat ai u përball me varësinë e tij nga droga ndikuan në të gjithë grupin e pasuesve.

Ata madje kanë ndryshuar vitin aktual për t'u takuar me lindjen e tyre të dashur Diego. Për shembull, viti 2016 në Kishën e Maradona do të ishte 56 Pas Krishtit (Pas Diegos).

LEXO
Historia e fëmijërisë Rivaldo Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ata festojnë ditëlindjen e Zotit të tyre Diego si një formë e festimit të Krishtlindjes.

Dhoma e gjumit e anëtarit të kishës së Maradonës.
Dhoma e gjumit e anëtarit të kishës së Maradonës.

Ata dekoroj pemët e tyre dhe dhomat e gjumit me temat e Maradonës dhe ngjyrat e ngjyrave të flamurit të Argjentinës. Kisha gjithashtu ka dhjetë kode të caktuara që secili anëtar duhet të ndjekë për të vazhduar trashëgiminë e themelimit.

Më poshtë janë Dhjetë Urdhërimet e Maradonës;

 1. Ju duhet të keni një Kishë të Maradona Alter në shtëpinë tuaj Kisha e Maradona's Alter
LEXO
Dries Mertens Story fëmijërisë Plus Fakte të patreguar Biografia

 1. Dua futbollin mbi çdo gjë tjetër
 2. Deklaroni dashurinë e pakushtëzuar për Diego dhe bukurinë e futbollit
 3. Mbrojeni këmishën e Argjentinës
 4. Përhapni lajmin për mrekullitë e Diego
 5. Ndero tempuj ku ai luajti dhe këmisha e tij të shenjta
 6. Mos e shpallni Diegoin si anëtar të ndonjë ekipi të vetëm
 7. Predikoni dhe përhapni parimet e kishës
 8. Bëni Diego emrin tuaj të mesëm
 9. Emëroni djalin tuaj të parë Diego
LEXO
Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Diego Maradona Bio - Lufta e Fjalëve Kundër Pele:

Maradona Vs Pele.
Maradona Vs Pele.

Në një luftë të vazhdueshme fjalësh kanë ekzistuar mes Maradona dhe Lëkurë që prej fitores së Lojtarit të Shekullit të Maradonës. Më poshtë janë fjalët e luftës që kanë ekzistuar mes tyre.

Pele tha gjatë sundimit të Maradona si shef i ekipit kombëtar: “Por nuk është faji i Maradonës. Theshtë faji i kujtdo që e vendos atë në krye ”. ..Argjentinasi goditi më vonë, duke thënë: “Pele duhet të kthehet në muze. Dhe qëndro atje ”.

Kritikët sulmues:

 • Pas shkatërrimit të një aparati fotografash për të qenë i bezdisshëm, tha Diego "E bëra me dorën e arsyes".
 • Maradona e ka mbrojtur me forcë Lionel Messin kur çdo kritikë është ngritur kundër tij. Në korrik 2, 2010, kur ai tha: "Kushdo që thotë se ai nuk kishte një Kupë Botërore të shkëlqyeshme është një idiot."
 • 2010 World Cup- Përkundër kësaj disfate të tmerrshme, skuadra arriti të kalonte në turne. 
LEXO
Historia e fëmijërisë Ian Wright Plus Fakte të paqarta të biografisë

Për kritikët e tij Maradona iu përgjigj. "To ata që nuk besuan: tani s ** k d ** k - Më vjen keq për zonjat për fjalët e mia - dhe vazhdoj të thith ** g atë. Unë jam ose i bardhë apo i zi. 

FIFA nuk ishte jashtëzakonisht e lumtur për këtë shpërthim të gojës. Ata goditën një ndalim prej dy muajsh ndaj tij.

 • FIFA sulm- Maradona mori hakmarrjen e tij verbale kundër FIFA-s kur u ankua me zë të lartë për topin e ri që do të përdorej në turneun e Kupës së Botës 2010 në Afrikën e Jugut.
LEXO
Të dielën Oliseh Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ai tha- "Do t'i kërkoj të gjithë drejtuesve të FIFA-s të ndalojnë të flasin për mua dhe të fillojnë të punojnë për të pasur një futboll të përshtatshëm. Ky top është i padobishëm. Është e pamundur të kontrollosh. "

 • 1998 World Cup- Kthehu në 1998 tha ai, rreth Kupës Botërore të atij viti. "Lojtarët kanë të gjithë katrorë.

Ata janë si Robocops, kanë më shumë nevojë për lubrifikant sesa masazh. Nuk besoj se turneu mund të jetë më keq ”.

Shkaku i Vdekjes së Diego Maradona:

Ikona e Futbollit Diego Maradona vdiq në moshën 60 vjeç në ditën e 25-të nëntorit 2020 pas një sulmi në zemër.

LEXO
Gabriel Batistuta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Kjo erdhi pasi ai ishte duke u rikuperuar në shtëpinë e tij (në Tigre) pasi iu nënshtrua një operacioni në tru në fillim të Nëntorit 2020.

Maradona kishte një mpiksje gjaku në tru dhe u ankua për disponim të ulët dhe lodhje para vdekjes së tij të pafat.

Regjistrohu
Njoftoni
2 Comments
Më të rejat
Më i vjetër Më të votuarat
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet
muaj 6 më parë

Diego Armando Maradona. Thjesht 1.

Ti përgjigjeni  Iames
muaj 5 më parë

Diego Armando Maradona fue un crack i padiskutueshëm në futboll, mund të zgjidhet me zgjedhje të mëdha për veten tuaj, para dhe në planin personal fue un mal ejemplo para la civilización, prepotente, impúdico, inmoral, indecente, todo eso sabiendo que era intocable era totalmente y mentalmente un ser marginal, nacido en un barrio de clases muy bajas, de gente pobre que no puede salir de su pobreza. un tipo "antisistema" impune por su fama, capaz de rebajar y ofender a cualquiera y .. y en definitiva totalmente "descartable" konsideruar el el avance del ser humano. de “australopitecus” një mono.