Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet historinë e plotë të një zotit të futbollit më të njohur nga Pseudonimi; 'Kite kozmike'. Historia e fëmijërisë tonë Diego Maradona plus Biografia e patreguar Fakte të sjellë llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e tij e fëmijërisë deri në datën. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë OFF dhe ON-Pitch fakte pak të njohura rreth tij. Pa adieu të mëtejshëm, le të filloni.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Femijeria e hershme

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta BiografiaDiego Armando Maradona ka lindur në tetor 30, 1960, në Villa Fiorito, një provincë Buenos Aires, Argjentinë për prindërit, Don Diego (At) dhe Dalma Salvadora Franco (Nëna).

Ai u lind si i pesti nga tetë fëmijë në një familje katolike romake. Emri i parë i Maradonës ka origjinën e tij në greqisht dhe hebraisht. Kjo do të thotë ose një supplanter (për të marrë vendin e një tjetër) ose një mësues. Emri i tij i mesëm është Armando - do të thotë "Njeri në ushtri."

Maradona u rrit në lagjen e tij të varfër, por të ngushtë familjare të Villa Fiorito. Familja e tij ishte ndër më të varfrit në qytet duke qenë se ata kanë numër më të madh. Babai i tij Don Diego ishte një murator dhe punëtor në fabrikë, të cilët luftuan për të siguruar tre djem të ngarkuar me detyrë, pesë vajza dhe gruaja e tij në shtëpi, Dalma.

Megjithatë varfëria nuk ishte një pengesë për suksesin. Maradona kontakt i parë me futbollin erdhi kur ai iu dha dhurata e tij të parë të futbollit nga kushëriri i tij, Beto Zarate. Kjo ndodhi në ditëlindjen e tij të tretë. Diego i ri flinte me top brenda këmishës së tij për gati 6 muaj për të shmangur vjedhjen. Ky top ndonjëherë u kap nga nëna e tij, e cila donte që ai të përqendrohej në studimet në të tjera për të qenë një kontabilist profesionist. Nuk kishte shumë kohë para se ajo më në fund e kuptoi se futbolli ishte thirrja e tij.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Historia e fëmijërisë së Diego Maradona

Ai e pëlqeu futbollin në një moshë relativisht të re. Deri në moshën nëntë vjeç, ai kishte mësuar të luante futboll. Kontakti i tij i parë me një lojë të plotë futbolli erdhi kur ai iu tha të bashkohej me ekipin e tij të fshatit me emrin "Qepë e vogël". Ndërsa ai ishte me Qepët e Vogël, ai e udhëhoqi ekipin e tij për të fituar 140 lojëra të drejta.

Veprim i shkëlqyer i driblimit, asistime të fuqishme, kalime të sakta dhe punë këmbëngulëse mbresëlënëse bëri që Diego Mardona të ngrihej në radhët brenda një periudhe të shkurtër gjatë fëmijërisë së tij.

Aftësitë e tij u vlerësuan nga audienca të cilët ishin të mahnitur kur e shihnin këtë fëmijë të vogël të drejtuar shumë fëmijë më të gjatë me lehtësi të madhe. Nuk zgjati shumë kohë para një artikulli të lajmeve të futbollit të botuar një artikull i cili tha; "Kishte një fëmijë me qëndrimin dhe talentin e një ylli", edhe pse ata gabuan emrin e tij "Caradona".

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Jeta familjare

BABAI: Diego Sr. lindi në Esquina, Corrientes dhe për vite me radhë fitoi një udhëtar që transportonte pasagjerë me varkë, të cilën ai hipi në ujërat argjentinase.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Diego Maradona dhe Babai

Shumë e kanë konsideruar atë si njeriun që farkëtoi ëndrrat e Diego. Ai bëri sakrifica të mëdha financiare në fillim të karrierës së djalit të tij. Ai punonte orë të pafundme në një fabrikë për të parë djalin e tij. Ai e dinte se rëndësia e djalit të tij në futbollin argjentinas ishte vendimtar. Kjo ishte arsyeja pse Ai dhe gruaja e tij kurrë nuk humben asnjë nga ndeshjet e djalit.

"Personi që më donte që ai të triumfonte ishte unë. I ndamë çizmet e tij dhe mendova se ai mund të arrinte Pele ose nëse ai ishte më i mirë. Me kalimin e kohës Pele la mendjen time, " tha ai.

Babai ishte gjithashtu i pranishëm në ditën më të rëndësishme të jetës së Maradonës, kur ai shndërroi dy gola në një fitore 2-1 mbi Anglinë në çerekfinalet e Kupës së Botës në 1986. "Askush nuk e pa qëllimin me dorën e tij, as edhe unë. Ishte një hendboll i tillë i vogël sa që kur ata sërish e rikthejnë atë, ai duket se e ka nxjerrë dorën më shumë".

Ai gjithashtu kishte për të vuajtur përmes problemeve të djalit të tij me varësinë dhe problemet shëndetësore, por gjithmonë pohonte se Diego ishte "Një bir i shkëlqyer, i veçantë".

"Ai më jep një krenari të pandërprerë, sepse një fëmijë që doli nga balta atje, për të gjithë botën ta kujtonte atë, është e pavlefshme".

Ai ishte një mik i ngushtë për të gjithë, përfshirë Lionel Messi.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Don Diego, babai i legjendës së futbollit, Diego Maradona, ka kaluar pas një muaji të shtrimit në spital. Raportet treguan se ai luftonte kundër problemeve të frymëmarrjes dhe zemrës. Shifra ishte 87 vjeç kur vdiq.

Ai ishte i martuar me Dalma Salvadora Franco, dhe kishte tetë fëmijë domethënë; Ana, Rita (Kitti), Elsa (Lili), María Rosa (Maria), Raul (Lalo), Hugo (Turco) dhe Claudia (Cali), si dhe natyrisht Diego Armando, "Pelusa".

nËNA:

Të tregohet e vërteta; asnjë individ ose ngjarje tjetër nuk ka patur një efekt më të madh se Dalma Salvadora Franco, më mirë i njohur si 'Dona Tota', për karrierën dhe jetën e djalit të saj.

Kjo nderim është një haraç i përshtatshëm për gruan që më shumë se çdokush tjetër luftoi për ta mbajtur djalin e saj në rrugën e drejtë, edhe pse herë pas here dukej një detyrë e pamundur.

Është e vështirë të mbivlerësohet ndikimi i nënës së El Diego-s për ta bërë atë njeriun që ai është sot, edhe pse në vitet e kaluara 35 vetë Maradona shpesh është përpjekur të shpjegojë sakrificat dhe përpjekjet e bëra nga nëna e tij për ta mbrojtur atë dhe pesë vëllezërit e motrat e tij në qytetin periferik të Buenos Aires, Villa Fiorito. Këtu është një nga fjalët e tij të përzemërta për nënën e tij.

"Në 13 vjet unë kuptova se nëna ime kurrë nuk kishte vuajtur një dhimbje stomaku," Diego do të fillojë, duke kujtuar një nga anekdotat e tij të favorshme për instinktet mbrojtëse të nënës së tij. "Ajo kurrë nuk kishte një dhimbje stomaku, ajo vetëm donte që ne të hamë. Çdo herë që ushqimi do të dilte, ajo do të thoshte 'dhemb barku im'. Çfarë gënjeshtre! Kjo ishte për shkak se nuk kishte mjaft për të shkuar raund. Kjo është arsyeja pse unë e dua aq shumë zotin tim të vjetër ".

Nëna e tij ishte atje për të në çdo fazë të karrierës së tij. Ajo do të linte fëmijët e tjerë që të qëndronin me Diego. Ndërsa qëndronte me të, ajo e luftoi atë individualisht për sa i përket kontrollit të stilit të jetesës së narkomanëve në një minimum 0. Ajo ishte arsyeja pse Maradona nuk u tërhoq në fillim për shkak të drogës. Maradona u trajtua me zakonin e tij të pirjes së duhanit ndërsa ishte me të. Ai mund të menaxhonte vetëm cigaret e avulluara.

Maradona e donte shumë nënën e tij, saqë mund ta puthte edhe në sytë e publikut, në një përpjekje për të ndier dashurinë e saj amtare. Kjo, shumë njerëz nuk ishin të kënaqur.

Ai ishte me të edhe në shtratin e saj të vdekur. Nëna e Maradonës në krye të saj ka kaluar shumë herë në spitale për shkak të problemeve të veshkave.

Nëna e legjendës argjentinase kaloi të shtunën në nëntor 19th, 2011, ditë pas marrjes në spital për dështimin e veshkave.

VËLLEZËRIT E MOTRAT:

Raul Maradona: Ai është vëllai më i ri i Maradonës. Ai luajti në Argjentinë për të Boca Juniors, në Spanjë për të Granada, dhe në Peru për Deportivo Komunale; ai gjithashtu luajti në Japoni, Kanada dhe Venezuelë.

Hugo Hernán Maradona: Një tjetër vëlla më i vogël i lindur në 9th të majit 1969. Ai është i njohur edhe si El Turco. Ai është ai me një ngjashmëri të mrekullueshme me vëllain e tij më të madh Diego.

Ai ishte një herë është një Argjentinas Trajneri i futbollit dhe ish lojtari i futbollit. Ai luajti si një Mesfushori për klubet në Amerikën e Jugut, Evropë, Japoni dhe Kanada, dhe ishte anëtar i ekipit kombëtar Argjentinas U-16.

SISTERS: Diego Maradona ka një total prej motrave 5 siç mund ta shihni më poshtë.

Ai ka tre motra të mëdha dhe dy vëllezër të rinj.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Jeta e marrëdhënieve

Diego Maradona ecte rreshtin me të dashurën e tij të gjatë Claudia Villafane në nëntor 7, 1984.

Të dy ata jetuan së bashku në dashuri dhe harmoni. Ajo qëndroi me të dhe e pa atë nëpër vitet e tij të vështira.

Çifti u bekua me dy vajza, Dalma Nerea dhe Giannina Dinorah.

Dalma Maradona është një aktore argjentinase dhe këngëtare. Ajo ka lindur në 2nd Prill, 1987 në Barrio Norte, Argjentinë. Ajo filloi karrierën e saj të aktrimit në shkollën e arteve teatrale Hugo Midón. Ajo vazhdoi për të fituar diplomën e saj në shfaqje nga Instituto Universitario de Arte. Ajo njihet më së shumti për të sjellë në jetë Sofje në serinë e fëmijëve Cebollitas.

Vajza e tij e dytë, Giannina Maradona lindi në 16th të majit, 1989. Ajo u njoh me të Sergio Aguero në 2008 nga Diego Maradona, dhe të dy dukeshin të dilnin shpejt. Giannina u martua Sergio Aguero në 2008, dhe biri i tyre Benjamin ka lindur në 2009. Çifti u divorcua në 2013.

Diego Maradona dhe bashkëshortja e tij, Claudia Villafane, njiheshin se ishin martuar për 15 vite dhe u divorcuan përsëri në 2004. Gjatë procedurave të divorcit, ai pranoi të kishte një djalë të paligjshëm, Diego Sinagra, i cili luan futboll në Itali (si në kohën e shkrimit).

Ai u bekua edhe me një djalë tjetër, Diego Fernando, në 2013 nga partneri i tij ish-afatgjatë Veronica Ojeda.

Nga 1980 deri në 2004, ai mbeti një narkoman, gjë që ndikoi negativisht në shëndetin dhe performancën e tij. Edhe pse ai u zhvendos në Kubë dhe u përpoq të ndjekte një plan rehabilitimi të drogës, gjërat nuk dukeshin më të mira, pasi ai pësoi një infarkt të madh miokardi pas një mbidozë të kokainës në 2004.

Maradona ka dy fëmijë - ligjërisht. Në një qëndrim pak ambivalent ndaj atësisë ai njëherë tha: "Fëmijët e mi të ligjshëm janë Dalma dhe Giannina. Pjesa tjetër janë një produkt i parave dhe gabimeve të mia ".

Kjo nxiti zemërimin e djalit të tij të paligjshëm, Diego Sinagra gjatë një fjalimi në konferencën për shtyp.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Karriera në Përmbledhje

Shumë kishin ndryshuar pas lojës së tij me Qepët e Vogla. Në moshën 12, ai u zgjodh për të luajtur për Los Cebollitas. Aftësitë e tij vazhduan të vlerësoheshin nga audienca. Në moshën 15, ai mori një shans për të bërë debutimin e tij profesional me Argentinos Juniors. Ai udhëhoqi Los Cebollitas në një brez 136-unbeaten, duke shfaqur aftësitë dhe talentin e tij të mrekullueshëm.

Një mesfushor i shkurtër por i patrembur ishte i njohur për aftësinë e tij për të krijuar shanse për veten dhe të tjerët, Maradona udhëhoqi ekipet e klubeve në shumë kampionate në Argjentinë.

Maradona nuk e lejoi këtë mundësi për ta sjellë familjen e tij nga varfëria. Kjo ishte ëndrra e tij dhe ai e pa veten duke realizuar atë.

Kulmi i karrierës së tij erdhi si anëtar i ekipit kombëtar argjentinas që fitoi Kupën e Botës 1986. Diego ishte një objektiv i qëndrueshëm për truket e pista në karrierën e tij ndërkombëtare. Gjatë Kupës së Botës 1986 vetëm në Meksikë ka pasur faull kundër 53 kundër tij. Performanca e tij atje përfshiu dy gola të paharrueshme në një fitore të çerekfinales kundër Anglisë: E para u shënua ilegalisht me dorën e majtë, e cila Maradona më vonë pretendoi se ishte puna e "Dora e Perëndisë".

E tij qëllimi i dytë nuk kërkoi ndihmë të mbinatyrshme, përveç një aftësie tjetër të botës për të dribluar kalimin e një sulmi të mbrojtësve për të gjetur pjesën e prapme të rrjetës. Gjithsesi, Maradona luajti në katër Kupat e Botës dhe shënoi golat mbresëlënëse të 34 në paraqitjet ndërkombëtare të 91 për Argjentinën.

Pas Kupës Botërore, Maradona u transferua në anën spanjolle FC Barcelona për rekorde rekord botëror prej $ 7.6 milion. Në 1983, Maradona ishte në gjendje të mbante fokusin e tij dhe udhëhoqi ekipin për të fituar Copa del Rey dhe Super Cup të Spanjës. Ai kishte dy vite shumë të suksesshme me golin që shënonte golin 38 në totalin e lojrave 58. Por problemet jashtë fushës me stafin dhe lojtarët e detyruan atë të transferohej te Napoli italiane për një tjetër rekord rekord botëror prej $ 10.5 milion.

Megjithë madhështinë e tij të padiskutueshme në fushë, Maradona emocionale u bë po aq e njohur si një figurë shumë e diskutueshme. Ai u bë i varur nga kokaina ndërsa luante në Spanjë në 1980 dhe mori një pezullim 15-mujor pas testimit pozitiv për substancën në 1991. Maradona duroi një tjetër pezullim të profilit të lartë tre vjet më vonë, këtë herë për testimin pozitiv për ephedrin gjatë Kupës së Botës.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Daljes në pension

Maradona kaloi muzgun e karrierës së tij të luajtur në vendin e tij, aftësitë e tij fizike u zvogëluan duke shtuar plagë dhe vite jetese të vështira. Ai njoftoi daljen e tij në pension në prag të ditëlindjes së tij në 1997.

Ai u regjistrua si golashënuesi i tretë më i lartë i Argjentinës, pas Gabriel Batistuta dhe Hernan Crespo.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Post Playing Life

Problemet që rrënuan Maradonën gjatë karrierës së tij të luajtur vazhduan pas pensionimit të tij. Në muajin korrik, 1998, Maradona merr një dënim të pezulluar prej dy vitesh dhe muajsh 10 për të shtënur gazetarët me një pushkë ajrore në 1994.

Pirja e drogës është më e keqja pas daljes në pension të tij. Maradona u shtrua në spital për probleme të zemrës në 2000 dhe 2004. Atë vit 2004 kur u shtrua në spital, ai duhej të përdorte një respirator për të marrë frymë siç duhet.

Pranuar në një klinikë private në Uruguaj pasi vuajti një atak në zemër. Është ftuar të rimëkëmbet në Kubë nga Fidel Castro dhe shpenzon shumë nga katër vitet e ardhshme në vend.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Çështjet e trashje

Përsëri pas daljes në pension, stili i tij i drogës dhe i alkoolit u bë i pakontrollueshëm. Kjo sjellje e çoi atë në një peshë prej £ 267. Kjo ishte qartazi një problem i trashje. Shumë prej atyre që e panë atë, i referuan barkut të tij si "Belly of Budha".

Me ndihmën e kirurgëve në Cartagena, Kolumbi, u krye një operacion i anashkalimit stomak. Kjo kirurgji ndihmon yllin portret të hedhë 50kg nga pesha e tanishme e 121kg. Kjo ndodhi në 2005.

Pas operacionit, disa kritika u ngritën në mesin e komunitetit mjekësor lidhur me rrezikun e madh që ata sapo kishin ndodhur. Një rrezik jo vetëm për pacientin, por edhe për prestigjin e spitalit. Diego Maradona mund të ketë vdekur në këtë proces.

Përveç rrezikut, disa e aprovuan operacionin duke vdekur në natën rebele të Diegoit duke thënë se ai do të humbte aq shumë sa ai kishte vdekur në këtë proces.

Personaliteti impulsiv i Diego Armando nuk ndihmoi në ruajtjen e dietës dhe kujdesit post-kirurgjik, kështu që ai fitoi një pjesë të peshës së humbur.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Lojtari dhe Qëllimi i Çmimit të Shekullit

Mijëvjeçari i ri erdhi, FIFA në mençurinë e tyre vendosi të shpërblejë një lojtar të titullit të shekullit.

Një sondazh në internet i kryer nga ata, me emrin Maradona, lojtari më i lartë i shekullit 20th. Kontestime të mëdha pasuan këtë njoftim.

Sipas Maradonës, "Njerëzit votuan për mua. Tani ata duan që unë të ndajë çmimin me Pele. Unë nuk do të ndajë çmimin me askënd".

Kjo ishte ku viçi i tij me Pele filloi.

Më shumë, qëllimi i dytë i Maradona kundër Anglisë u votua si "Qëllimi i shekullit" në një sondazh online të 2002 të kryer nga FIFA. Ai mori topin në gjysmën e tij dhe driblim kaloi pesë lojtarë anglezë me prek 11, duke mbuluar më shumë se gjysmën e tokës për të shënuar golin.

Si një haraç për aftësitë dhe shkëlqimin e tij, autoritetet në stadiumin e ndërtuan një statujë të tij duke shënuar "Qëllimi i shekullit" dhe e vendosi atë në hyrje të stadiumit.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Trajneri argjentinas

Në 2008, Maradona u angazhua për të trajnuar ekipin kombëtar argjentinas.

Megjithëse argjentinasit kishin një skuadër të talentuar të titulluar nga Lionel Messi, ndoshta lojtari më i mirë në botë, ata u tërhoqën nga 2010 World Cup me një 4-0 që hynte nga Gjermania në çerekfinale dhe Maradona nuk u rinovua.

Përkundër zhgënjimeve publike, Maradona mbetet e dashur në Argjentinë si një burrë i lindur që u ngrit nga fillimet e përulura për të arritur kulmin e stardonit në një skenë ndërkombëtare.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Tatoo

Diego Maradona aktualisht ka pesë Tatuazhet, duke përfshirë edhe emrat e të dy vajzave të tij "Gianinna dhe Dalma" në çdo parakrah. Diego gjithashtu ka një dragua tattooed në këmbën e tij të majtë siç shihet në foto më poshtë.

Diego Maradona gjithashtu ka një tatuazh të marksistit të famshëm argjentinas revolucionar, Che Guevara, në krahun e tij të djathtë. Diego citohet të ketë thënë "Unë e mbaj atë në krahun tim dhe në zemrën time. Kam mësuar historinë e tij, kam mësuar ta dua atë. Unë mendoj se e di të vërtetën rreth tij. "

Më shumë, në këmbën e majtë është një tatuazh portret i ish-kryeministrit të Kubës, Fidel Castro. Tha Diego "Takimi me të ishte sikur prekja e qiellit me duart e mia. Ajo që ai ka bërë për mua është i papërshkrueshëm. Së bashku me Perëndinë, ai është arsyeja që unë jam gjallë ".

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -pseudonime

Diego Maradona ishte stolisur me pseudonime gjatë karrierës së tij të shquar, por më origjinale "Barrilete Cósmico" në Anglisht, "Kite kozmike ". Emri i është dhënë atij nga komentatori legjendar radiofonik uruguaian Victor Hugo Morales dhe u dëgjua fillimisht nga publiku argjentinas në 1986, menjëherë pasi ai shënoi atë gol kundër Anglisë. "Kite kozmike. Nga cili planet keni ardhur? " ai bërtiti. Vite më vonë, komentatorja tha se kishte besuar se driblingja e Maradonës ishte kaq e paparashikueshme që për kundërshtarët duhet të kishte qenë si përpjekja për të kapur një qift në erë.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Dashuria dhe urrejtja për Napolin

Diego Maradona ishte më i famshëm për kohën e tij në Napoli. Ai erdhi në Napoli pasi ai ra në favor të presidentit të klubit të FC Bercelona, ​​Jose P. Liuis Nunez. Ai u transferua për rekord $ 10.48 milion. Maradona është lojtari i vetëm në historinë e futbollit që ka marrë një taksë të transferimit të rekordeve botërore dy herë.

Pas mbërritjes së tij, Maradona u mirëprit nga tifozët 75,000 kur u prezantua në korrik 5, 1984 si një lojtar i Napolit. Ardhja e tij ngriti një shpresë të tifozëve dhe ata besonin se shpëtimtari kishte ardhur.
Ai e ngriti klubin në lartësi të re në epokën e saj dhe Napoli fitoi kampionatin italian të Serie A në 1986-87. Tifozja e adhuronte Maradonën dhe festimet e kryera gjatë orës për një javë.

Ai ndihmoi Napoli për të fituar Copa Italia në 1987, Kupën UEFA në 1989 dhe Superkupën italiane në 1990 përveç kampionatit të Serie A. U emëruan shumë fëmijë të lindur "Maradona'në nderin e tij në Itali.

Problemet e tij në Napoli filluan kur filloi të lironte lojëra dhe të merrte drogë. Së pari, ai u gjobit $ 70,000 në gjobë nga klubi i tij për lojra dhe praktika të paguara për shkak të stresit. Përdorimi i kokainës vazhdoi dhe ishte i lidhur edhe me Camorrën, organizatën kriminale.

Ai shërbeu për ndalimin e muajit 15 për dështimin e një prove të drogës për kokainën dhe u lirua nga Napoli në 1992. Në nderimin e tij dhe për arritjet e tij, 10 e tij u mbajt në pension nga Napoli.

Maradona në 1996: "Isha, unë jam dhe unë gjithmonë do të jem një droguar. Një person që përfshihet në drogë duhet ta luftojë atë çdo ditë. "

Ai u largua nga Napoli për shkak të një pakësie të parave tek njeriu i taksave italiane. Zyrtarët thanë në 2009 se Maradona iu detyrohej atyre € 37 milion. Megjithatë, më shumë se gjysma e kësaj është interesi për borxhin fillestar.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Idhujt e tij të futbollit

Ai u frymëzua nga Rivelino braziliane dhe George Best nga Irlanda Veriore, ndërsa po rriteshin.

Diego Maradona admiruar për guximin e tyre, arritjet e shquara dhe cilësitë fisnike.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Arbitri i dorës së Perëndisë

Ali Bin Nasser ishte gjyqtari i cili e zyrtarizoi lojën dhe fërshkuan bilbilin kur Maradona shënoi "Synimi i dorës së Perëndisë". Maradona pasi vizitoi 29 vite Ali Bin Nasser.

Kjo vizitë interesante ndodhi në gusht 17, 2015. Maradona shkoi deri në Tunizi dhe i paguante një haraç heroit të tij të arbitrave dhe i paraqiti atij një Jersey të Argjentinës të nënshkruar.

Ishte Ali Bin Nasser i cili qëndroi duke mbajtur topin në foto më poshtë.

Takimi i tij 'mik i përjetshëm' dhe duke i dhënë atij një këmishë të nënshkruar argjentinase do të thoshte shumë për të.

Diego Maradona e puthi dhe e përqafoi njeriun pas zemrës së tij.Ata të dy buzëqeshin pas viteve 29. Kjo kishte sjellë kritika të rënda në mesin e ekspertëve dhe përkrahësve të Futbollit të Anglisë. Urrejtja e tyre e cila duket të zbutet për të dyja palët papritmas u hodh.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Dora e Perëndisë Referee- Historia e patreguar e Ali Bin Nasser

Arbitri tunizian Ali Bin Nasser kur u pyet se pse ai bëri që mori vendimin e tij për të dhënë qëllimin u ndikua nga Dochev, linjës.

"Unë isha duke pritur që Dochev të më jepte një shenjë se çfarë ndodhi saktësisht, por ai nuk sinjalizoi për një hendboll". Bin Nasser tha. Përkundër përpjekjes për të transmetuar urrejtjen ndaj tij, të dy palët e ndanë atë.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Kuta e Perëndisë Linesman

Së pari, Linesman, një bullgar i cili nuk arriti të raportonte qëllimin e Dashurisë së Dios Diego Maradona, kishte vdekur. Ai vdiq në moshën 80. Bogdan Dochev e kaloi çdo moment të jetës së tij të matur përse ai ende nuk mundi të shihte dorën e Maradonës së Perëndisë në Kupën e Botës 1986.

Bogdani Dotçev tha për incidentin: "Edhe pse ndjeva menjëherë se kishte diçka të parregullt, në atë kohë Fifa nuk i lejoi asistentët të diskutonin vendimet me gjyqtarin. Nëse Fifa kishte vënë një arbitër nga Evropa përgjegjës për një lojë të tillë të rëndësishme, qëllimi i parë i Maradonës do të ishte ndaluar ".

Ai më herët tha: "Diego Maradona e shkatërroi jetën time. Ai është një futbollist i shkëlqyer, por një njeri i vogël dhe budalla. Ai është i ulët në lartësi dhe mençuri dhe si person. Udhëzimet e FIFA-s na kanë dhënë para se ndeshja të ishte e qartë - nëse një koleg ishte në një pozicion më të mirë se sa imi, unë duhet ta respektoj pikëpamjen e tij.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Dora e Perëndisë Linesman-Historia e patreguar e Bogdan Dotchev

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Lidhu me Gadaffin

Në 2003, Maradona u emërua si konsulent teknik nga Al-Saadi, djali i tretë i Muamer Gadafit. Al-Saadi në atë kohë ishte duke luajtur në Serie A për Perugia Calcio.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Lidhja e Maradonas me familjen e Gadaffit-Historia e patreguar

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Kisha e Maradonës

Në shoqërinë e sotme shohim atletë si idhuj dhe i vendosëm në një piedestal për të gjithë botën për të parë. Por ata e meritojnë statusin e një zot? Ata janë padyshim në nivelin më të lartë të asaj që bëjnë, por për t'i adhuruar ata? që është në një nivel krejt të ri.

A e dini? .. Tifozët argjentinas filluan një "Kisha e Maradonës" në Buenos Aires në 1998.

Kisha e Maradonës e merr këtë mbështetje në një nivel krejt të ri. Pasuesit e kësaj ndërtese adhurojnë fjalë për fjalë këtë njeri "Perëndishëm" e majta këmbë që ai tregon kur ai hapa në fushë. Me mbi ndjekësit e 120,000, Kisha e Maradona adhuron Diego Maradona, një legjendë e futbollit në pension të Argjentinës, si një zot. Këta pasues kanë krijuar madje dhjetë urdhërimet e tyre, Lutjen e Zotit dhe madje kanë tekstin e tyre fetar.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Kisha e Maradona Alter

Pasuesit gjithashtu kanë Lutjen e Zotit të tyre!
"Diego jonë, që je në tokë, të shenjtërosh këmbën tënde të majtë, magjia jote të vijë, qëllimet e tyre mbahet mend".

Ithtarët e kishës jetojnë me Diegoin e tyre të Perëndisë. Jeta e tij është e tyre. Kohët e errëta që u përballën me varësinë e tij të drogës ndikuan në të gjithë grupin e pasuesve. Ata kanë ndryshuar edhe vitin e tanishëm për t'u takuar me lindjen e Diego tyre të dashur. Për shembull, viti 2016 në Kishën e Maradonës do të ishte 56 AD (Pas Diego). Ata festojnë ditëlindjen e Diegut të tyre të Perëndisë si një formë festimi të Krishtlindjeve.

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Dhoma gjumi e anëtarit të Kishës së Maradona

Ata dekoroj pemët e tyre dhe dhomat e gjumit me temat e Maradonës dhe ngjyrat e ngjyrave të flamurit të Argjentinës. Kisha gjithashtu ka dhjetë kode të caktuara që secili anëtar duhet të ndjekë për të vazhduar trashëgiminë e themelimit.

Më poshtë janë Dhjetë Urdhërimet e Maradonës;

 1. Ju duhet të keni një Kishë të Maradona Alter në shtëpinë tuaj

  Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
  Kisha e Alterit të Maradonës
 2. Dua futbollin mbi çdo gjë tjetër
 3. Deklaroni dashurinë e pakushtëzuar për Diego dhe bukurinë e futbollit
 4. Mbrojeni këmishën e Argjentinës
 5. Përhapni lajmin për mrekullitë e Diego
 6. Ndero tempuj ku ai luajti dhe këmisha e tij të shenjta
 7. Mos e shpallni Diegoin si anëtar të ndonjë ekipi të vetëm
 8. Predikoni dhe përhapni parimet e kishës
 9. Bëni Diego emrin tuaj të mesëm
 10. Emëroni djalin tuaj të parë Diego

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Lufta e Fjalëve Kundër Pele

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Maradona Vs Pele

Në një luftë të vazhdueshme fjalësh kanë ekzistuar mes Maradona dhe Lëkurë qysh kur lojtari i Maradonës i fitonte shekullit. Më poshtë janë fjalët e luftës që kanë ekzistuar mes tyre.

Pele tha gjatë sundimit të Maradona si shef i ekipit kombëtar: "Por nuk është faji i Maradonës. Është faji i cilitdo që e ka ngarkuar atë. "..Argjentinasi goditi më vonë, duke thënë: "Pele duhet të kthehet në muze. Dhe qëndro atje. "

Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia -Sulmuar Kritikët

 • Pas shkatërrimit të një aparati fotografash për të qenë i bezdisshëm, tha Diego "E bëra me dorën e arsyes".
 • Maradona e ka mbrojtur me forcë Lionel Messin kur çdo kritikë është ngritur kundër tij. Në korrik 2, 2010, kur ai tha: "Kushdo që thotë se nuk ka një Kupë të madhe Botërore është një idiot".
 • 2010 World Cup- Pavarësisht nga kjo humbje e tmerrshme, ekipi arriti të kalojë në turne. Për kritikët e tij Maradona u përgjigj. "To ata që nuk besuan: tani s ** k d ** k - Më vjen keq për zonjat për fjalët e mia - dhe vazhdoj të thith ** g atë. Unë jam ose i bardhë apo i zi. FIFA nuk ishin tmerrësisht të lumtur për këtë shpërthim të keq. Ata goditën një ndalim dy mujor ndaj tij.
 • FIFA sulm- Maradona mori hakmarrjen e tij verbale kundër FIFA-s, kur ai u ankua me zë të lartë rreth topit të ri që do të përdoret në turneun e Kupës së Botës 2010 në Afrikën e Jugut. Ai tha: "Do t'i kërkoj të gjithë drejtuesve të FIFA-s të ndalojnë të flasin për mua dhe të fillojnë të punojnë për të pasur një futboll të përshtatshëm. Ky top është i padobishëm. Është e pamundur të kontrollosh. "
 • 1998 World Cup- Kthehu në 1998 tha ai, rreth Kupës Botërore të atij viti. "Lojtarët kanë të gjithë këmbët katrore. Ata janë si Robocops, ata kanë më shumë nevojë për lubrifikantë sesa masazh. Nuk besoj se turneu mund të jetë më keq. "

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu