Dele Alli Story Childhood Plus Fakte të patreguara të biografisë

LB paraqet Historinë e plotë të Geniusit të Futbollistit, i cili njihet më së miri nga Pseudonimi; 'Delstroyer'. Dele Alli Childhood Story Plus Biografia e patreguar Fakte të sjellë llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e tij e fëmijërisë deri në datën. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë OFF dhe ON-Pitch fakte pak të njohura rreth tij. Pa dyshim, futbollisti anglez i lindur nigerian është një nga futbollistët e rinj premtues në botë në këtë moment. Ne paraqesim Story Dele Alli. Një histori se si një edukim i rreptë frymëzoi rritjen e një superstari të Premier Ligës. Pa adieu të mëtejshëm, le të filloni.

Dele Alli Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta e fëmijërisë së hershme

Bamidele Jermaine Alli ka lindur në Milton Keynes, Buckinghamshire në prill 11, 1996 tek një baba nigerian, Z. Kehinde Kenny Alli (Njeri i Biznesit) dhe nëna britanike Denise Alli (Shtëpia Gruaja). Dashuria e tij për futboll filloi sa më shpejt që ai mund të ecin (Mosha 1).

Prindërit e Dele Alli kurrë nuk morën shumë interes në talentin e djalit të tyre për shkak të çështjeve të vazhdueshme martesore që dolën në rrugën e tyre. Paqëndrueshmëria në martesën e tyre çoi në një divorc në një kohë që Dele ishte vetëm 3 vjeç. Babai i tij Kenny u nda nga mamaja e tij Denise brenda një jave të martesës së tyre në 1996. Sipas ligjeve të divorcit në Mbretërinë e Bashkuar, Denise iu dha e drejta e plotë për të qenë me djalin e saj. Z. Kehinde Kenny Alli u lejua vizita të rastit për të parë djalin e tij Dele.

Pas divorcit të tyre, Dele qëndroi me nënën e tij në Milton Keynesm të Mbretërisë së Bashkuar, ndërsa babai i tij u zhvendos në Nigeri për t'u përballur me biznesin e tij shumë miliona naira që kishte ngritur gjatë ngutjes së tij në Mbretërinë e Bashkuar. Ndarja e prindërve të tij çoi në një humbje të përkohshme të ëndrrave të futbollit të Dele. Ai vetëm mund të luante futboll herë pas here dhe mamaja e tij kurrë nuk mori shansin ta regjistrojë atë në ndonjë akademi të rinisë.

Dele Alli Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Vizita e tij e parë në Nigeri

Komunikimi i vazhdueshëm nga babai i tij, ndërsa në Nigeri akoma e mbante marrëdhënien e babait / djalit të fortë. Në moshën tetëvjeçare, Young Dele bëri mendimin e tij për të vizituar Nigerinë për herë të parë. Babai i tij i mësoi atij kulturën Joruba dhe e bëri atë të kuptojë rëndësinë e veshjes së rrobave tradicionale.

Menjëherë pas, Dele i ri e kuptoi se ishte një princ i një klani popullor në fisin Joruba Nigerian. Në rastin ideal, babai i tij ishte bir i një mbreti. Ndërsa në Lagos, Dele u takua dhe u bë shok me anëtarët e familjes së tij të zgjeruar.

Ndërsa ishte në Lagos, ai mori pjesë në një shkollë ndërkombëtare 20,000-një vjeçare. Ndërsa në Nigeri, Dele vërejti pothuajse të gjithë nigerianët ishin shumë miqësor, mikpritës dhe të hapur ndaj tij. Ai nuk kishte ndjerë aq shumë lumturi që kur lindi.

Qëndrimi i tij në Nigeri megjithatë ishte i shkurtër për shkak të vendimit të babait të tij për të zgjeruar biznesin e tij në Shtetet e Bashkuara. Ata të dy kishin për t'u zhvendosur atje.

Dele Alli Story Childhood Plus Fakte të patreguara të biografisë -Si sollën me babain e tij Filloi

Dele gëzonte të qëndronte në Nigeri për gati një vit përpara se të kalonte përsëri në një rezidencë në Hjuston, Teksas me babanë e tij Kehinde. Në një moment në jetën e tij, Dele u bë e parehatshme Baba i tij mori një vendim për t'u martuar me dikë që ai ndjeu nuk e pëlqen atë të mjaftueshme për të qenë nëna e tij në hap. Ju ndoqën dasmën e gjykatës që u zhvillua në Lagos.

Rezultati i imazhit për martesën e prindërve Dele Alli

Pas kësaj ngjarjeje, tensioni u rrit mes tij dhe babait të tij në lidhje me Lola gruan e re. Kjo solli mendime të reja për largimin nga Shtetet e Bashkuara. Ai e bëri mendjen dhe i kërkoi babait të tij që ta ndihmonte të zhvendoste në Mbretërinë e Bashkuar. Një nga arsyet ideale për t'u kthyer ishte për të rinovuar ëndrrën e tij të futbollit që ai ndjeu mund të lehtësonte dhimbjet e tij.

Dele Alli Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Kthimi në Mbretërinë e Bashkuar

Pas arritjes në Mbretërinë e Bashkuar, Dele takohet me nënën e tij në rrëmujë totale. Ajo po fluturonte lartë në drogë dhe alkool.

Kjo shënoi fillimin e urrejtjes për të dy prindërit, të cilët ndjeu se nuk ishin modele roli për të. Menjëherë pas kësaj, ai filloi të jetonte vetë një mënyrë jetese.

Sipas Dele; "Duke mos pasur asnjë prindër nga ana juaj, e vetmja gjë që duhej të mbante ishte rruga për mbështetje".

Ky ishte rasti i Dele Alli. Ai u përzier me bandat nga rrugët e Londrës. Në 13, Dele, nëna e tij, dha një miratim të plotë të shërbimeve sociale për të mbrojtur nevojën e tij. Një gjë e mahnitshme që ata bënë ishte të ndezin ëndrrat e tij të futbollit pasi u premtoi atyre të mos ndiqnin ndikimet e këqija nga rrugët. Ai nënshkroi kontratën e tij të parë në 16.

Dele Alli Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta familjare

BABAI: Kehinde Kenny Alli është babai i Dele Alli. Ai është një princ i kurorëzuar, një milioner dhe gjithashtu një njeri i njohur i biznesit në Lagos, Nigeri.

Para se të rriste këmbën e tij në Britani të Madhe, Kehinde kishte një ëndërr të gjatë të nacionalizimit në Mbretërinë e Bashkuar. Për të, arritja e kësaj do të thotë të martohesh me një shtetas dhe të lindësh një fëmijë për të marrë qëndrim të përhershëm AKA (Kpali, kuptimi i Nigerisë).

Objektivat e tij u përmbushën dhe vini re një fëmijë i lindur me emrin Bamidele Jermaine Alli.

nËNA: Ajo nuk ka nevojë për shumë hyrje ndërsa shkojmë drejtë në pikën e tregimit të saj. Mamaja e Dele Alli ka folur për momentin zemërthyes që i dha djalit të saj larg në mënyrë që të mund të përmbushë ëndrrën e tij për t'u bërë një futbollist i lartë. Denise Alli, po luftonte kundër alkoolizmit dhe u përball me fëmijët e saj të larguar nga Shërbimet Sociale. Kështu që ajo ia dorëzoi Dele një çifti të cilin futbollisti tani i quan prindërit e tij adoptues.

Tani nëna e nëntë Denise thotë se çdo herë që sheh 19-vjeçarin Spurs ace Dele duke shënuar për klubin dhe vendin e tij, ajo e di se ajo ka marrë vendimin e duhur.

Tifozët kurrë më parë nuk kanë dëgjuar të vërtetën rreth asaj se si Dele arriti aty ku është sot. Luftimi i lotëve, tha Denise LifeBogger:

"Më duhej ta leva të shkonte për t'i dhënë atij një të ardhme më të mirë. Emocionalisht, ishte zemërthyer, por ishte gjëja e duhur për të bërë. Kam pasur një problem serioz të pijeve të shkaktuar nga fëmijëria ime e pakënaqur. Unë kam qenë i joshur në vodka, birrë - çdo gjë - për disa vjet. Shërbimet sociale më vizituan pas ankesave nga fqinjët e mi rreth asaj se si unë po i rrisnin fëmijët e mi, por fëmijët e mi kurrë nuk u morën. Ishte vendimi im për të lënë Dele të jetonte me një familje tjetër. E dija se ishte e vetmja mënyrë për të përmbushur ëndrrën e tij për t'u bërë futbollist profesionist. Ishte e vështirë të hiqja dorë nga djali, por ai u tregua i shpëtimit të tij. Unë jam kaq mirënjohës për mënyrën se si kanë dalë gjërat. "

Nëna e tij tha: "Kur ai shënoi golin kundër Francës unë u largova nga vendi im -Isha aq i lumtury. Djali im e ka bërë vetë. Unë jam aq i kënaqur për të dhe super-krenar çdo gjë që ai ka arritur ".

Denise gjithashtu ngriti djalin Lewis, vajzat Becky dhe Barbara më e madhja që të gjithë qëndruan me të. Sipas saj, "Kohët ishin të vështira - shumë të vështira. Kam pasur katër fëmijë nga katër baballarë të ndryshëm, por asnjë nga marrëdhëniet nuk zgjati. Unë isha një mama e vetme. Ne ishim duke jetuar në Milton Keynes në një shtëpi këshillimore me tre dhoma gjumi, por ishte paksa e përafërt. Mua dhe Dele ishin gjithmonë shumë afër kur ai ishte më i ri. Ai ishte i vogël për t'u kapur. Gjithmonë do të thoshte: 'Më puto mua'. Unë mund të shihja se kishte talent dhe do ta çoja në park sa më shumë që munda. Ai gjithmonë dëshironte të ishte futbollist pasi që ishte një djalë i vogël dhe ëndërroi të luante për Barcelonën. "

Ndërsa ai u rrit, problemet e nënës së tij filluan të shumëzoheshin dhe në të njëjtën kohë ai filloi të hynte në telashe në shkollë për shkak të mungesës së nënës së vërtetë për ta udhëhequr atë. ajo u raportua gjithashtu në Shërbimet Sociale.

Megjithatë, nga koha që Dele ishte 13, Denise filloi të shqetësohej që ai ishte gati të binte me bandat që po shqetësonin zonën Bradwell të Milton Keynes ku ata jetonin. Ajo pranoi se mund të lëvizte gjashtë milje larg për të jetuar me shokun e ngushtë dhe bashkëluftëtarin Harry Hickford dhe prindërit e tij, Alan dhe gruan e tij Sally. Ndërsa Denise këmbëngul se ai kurrë nuk u adoptua zyrtarisht, ajo e linte djalin e saj me kohë të plotë me Hickfords dhe dy fëmijët e tyre në zonën më të pasur të Cosgrove.

Denise gjithashtu tha se u justifikua: "Të gjithë fëmijët e Dele ishin në rrugë duke pirë duhan, duke argumentuar dhe plaçkitur. Disa përfunduan në burg. Isha i brengosur se djali im do të tundohej nga jeta e trupit. Ai ishte sfidues në kohë, si shumica e djemve. Ai kishte për të ndryshuar shkollën e mesme dhe nuk u vendos kurrë në shkollën e tij të parë. Hickfords nuk ishin miqtë e mi, por ata kishin një shtëpi të këndshme dhe e dija se duhet t'i jepja djalit tim këtë shans për të vazhduar me jetën e tij dhe të ketë sukses. Kur u largua, nuk kishte lot, vetëm një ndjenjë lehtësie sepse e dija se do të dilte jashtë rrugës dhe të sigurt. Dele më tha, 'Unë jam mirë Mami. Mos u shqetëso për mua. ' Ai më përqafoi. Ishte e vështirë, por ai ishte i lumtur dhe unë isha i lumtur. Përkundër dhënies së tij unë kurrë nuk kam qenë i larguar nga Dele. Ai do të kthehej në vendin tim për një mbërthim rreth një herë në muaj. Ai është gjithashtu afër babait të tij biologjik. Kenny është kaq krenar për të. "

Dele Alli Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Agonia

Kjo filloi kur Dele u bashkua me Tottenham Hotspurs. The Sunday Mirror nuk raportoi as Denise dhe as Kehinde nuk e ka parë yllin në rritje që kur ai nënshkroi për Tottenham nga Milton Keynes Dons. Duke kujtuar ditën që u largua, Denise i tha Sunday Mirror:

Ai ishte në shpirtra të mëdhenj dhe tha, 'të dua mama'. Nuk kisha asnjë ide se do të ishte hera e fundit që do ta shihja. Ende më lë të tronditur. "

Denise shtoi: "Kam pritur jashtë pas një ndeshje dhe kur Dele doli, i thashë në heshtje. 'Dele ... unë jam ... mamaja jote. Ai nuk u ndal. Ai vetëm dukej në mua, tha se ishte i zënë dhe çoi jashtë. Isha në lot, ishte zemërthyer. Kjo më bëri të qaj tërë javën. "

Raportet tregojnë se ishte pas kësaj kohe që Dele ndërpreu veshjen e Alli në pjesën e pasme të këmishës së tij - dhe gjithashtu thuhet se ka lëvizur shtëpinë dhe ndryshoi numrin e tij të telefonit. Çifti i shkatërruar gjithashtu zbuloi se ata kanë pritur jashtë ndeshjeve të Tottenhamit dhe terrenit të trajnimit të Dele me shpresën për të parë djalin e tyre.

Kehinde, i cili është vetë një sipërmarrës multimilionaire fillimisht nga Nigeria, tha se ai madje pagoi për të shkuar në një turne stadiumi dhe për të shikuar ndeshjet e tij në White Hart Lane në një përpjekje për të bërë kontakt.

Ai i tha e diel Mirror: "Nuk mund të shohësh apo të flasësh me të, dhemb shumë. Ai jetoi me mua për vite dhe gjithmonë kam qenë atje për të si emocionalisht dhe financiarisht. Unë e di disa njerëz do të mendojnë se ne vetëm duan atë për paratë e tij, por ajo nuk mund të jetë më tej nga e vërteta. Unë jam shumë i pasur në të drejtën time dhe nuk kam nevojë për një qindarkë nga Dele. Unë vetëm dua të jem këtu për të dhe për të që të dinë se e dua atë. Unë kam qenë atje për fëmijën që nga fëmijëria dhe kam fotografi për ta provuar këtë. "

Të dy Kehinde dhe Denise shtuan: "Ai mund të na urrejë, sepse divorci ynë na largoi prej nesh kur ai na nevojitej më shumë. Në zemrat tona, ne do të vazhdojmë t'i lutemi djalit tonë. Ne lutemi që ai të kthehet në jetën tonë. "

Dele Alli Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Fakte: -Apel nga motra e madhe

Barbara është motra më e madhe e Dele Alli. Ajo ka folur gjithmonë rreth përçarjes familjare, duke thënë se ajo është një nga "Gjërat më të vështira që duhej të kalonin".

Dele Alli'S motra Barbara Johnson i është lutur me yllin e Tottenham Hotspur të rishqyrtojë vendimin e tij për të mos folur me familjen e tij, duke thënë se ata nuk janë pas pasurisë apo famës së tij.

Motra e tij më e madhe ka apeluar një herë. Duke shkruar Instagram, Barbara Johnson tha: "Çfarë tregimi i zemrës, shpresoj që ta lexosh këtë bro. Ne të gjithë ju mungojmë dhe ju duam shumë, ne nuk kemi pas paratë tuaja ose famën tuaj ne vetëm duam që jemi pak # Mbrapsht, ju dua shumë si pelte ".

Dele Alli Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta e marrëdhënieve

Njëherë e një kohë, të gjithë po pyesin: Kush është Dele Alli dating? ... Nëse nuk e keni ditur tashmë, e dashura e Dele Alli nga Qershor 2017 është Ruby Mae. Ruby Mae është tashmë një e drejtë e plotë model në moshën e 22 (Si në 2017) dhe edhe pse ajo nuk është aq e njohur si Kendall Jenner vetëm ende. Ne bast se ajo është mirë në rrugën e saj.

Dele Alli's Girlfriend, Ruby May.

5 '9' bukuria ka modeluar edhe për fushatat si Dolce & Gabbana dhe vazhdon të librit photoshoots me rritjen e popullaritetit të saj. Vlera neto e Ruby Mae nuk mund të jetë shumë tani, por me lidhjen e saj me Dele, është vetëm një çështje kohe para se ajo të njihet. Aktualisht ajo përfaqësohet nga Boss Models Management, në Mbretërinë e Bashkuar

Shumë besojnë se ajo është arsyeja pse Dele Alli nuk mund të bashkohet me prindërit e tij në çdo kohë së shpejti. Siç do të thoshin, "Ajo ka një qëndrim të fortë mbi të".

Ai e dëgjon dhe e preferon atë sesa familja e tij.

Dele Alli Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Karriera dhe Rritja e Fëmijërisë

Dele luajti futboll me miqtë e tij nga fushat lokale që nga fëmijëria e tij. Ai erdhi në radhët e ekipit të tij lokal në lagjen e tij të quajtur City Colts. Kjo ishte ku ai mësoi futbollin.

Dele filloi atë që u quajt një karrierë serioze futbolli në moshën 11 kur u kthye në Milton Keynes nga Shtetet e Bashkuara.

Ai filloi trajnimin me Milton Keynes Dons në rreth 13. Por, kur ai nënshkroi për klubin në 16 (një herë ai hyri në ekipin e parë), prindërit e tij thanë se nuk ishin të ftuar - dhe me kalimin e kohës ai thuhet se është bërë gjithnjë e më i largët.

Viti i tij i shpërbërjes erdhi në 2014 kur ai shënoi dhe kontrolloi fitore në shtëpi 4-0 nga mesfushori MK Dons Manchester United në gusht, 2014. Performanca e tij e fitoi atë nga çdo pundit në lojë dhe çoi në krahasim me Steven Gerrard.

Alli e bëri të tijën Premier League do të shkojë në Tottenham në shkurt 2015 për një tarifë fillestare prej £ 5 milion për një marrëveshje pesë-dhe-një-vjeçare. Ai megjithatë qëndroi në kredi në MK Dons për pjesën e mbetur të sezonit. Pak Dele pritet të bëjë ekipin e parë kur ai filloi trajnimin para sezonit me Spurs. Por ai u përpoq tifozëve kur ai arnoi sulmuesin e Real Madridit Luka Modric gjatë një ndeshjeje në gusht dhe shënoi barazimin kundër Leicester City dy javë në atë sezon. Ai e ndihmoi atë të bëhet një ekip i parë i rregullt dhe Spurs janë vendosur të dyfishojnë pagat e Dele për £ 20,000 një javë.

Dele Alli Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Shënoi mundësinë për të luajtur për Nigerinë

Në shkurt 2015, u raportua se ish-lojtari i Wimbledon John Fashanu ishte përpjekur të bindte Allin të luante për Nigerinë.

Pafat, Gjoni. Pasi shfuqizoi një mundësi për të luajtur për Nigerinë, Alli u ftua në ekipin kombëtar të Anglisë dhe bëri debutimin e tij kundër Estonisë në tetor, 2015 hyri si zëvendësim i vonshëm për Ross Barkley në një fitore 2-0.

Pa dyshim, Fash u pa si personi më i mirë për të bindur Dele për t'u bashkuar me Shqiponjat Super të Nigerisë. Ai ka qenë një figurë ati për të, që nga fëmijëria e tij.

Dele Alli Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Manchester United Uplift

Ai dominonte Manchester Unitedin kur ai ishte ende në MK Dons.

Dele Alli ngrihet në famë

Dele Alli bëri debutimin e tij në Premier Ligë duke u nisur si një nën për Spurs kundër Manchester United në ndeshjen e parë të sezonit - por kjo nuk ishte hera e parë që mesfushori i ri bëri shenjën e tij kundër gjigantëve anglezë.

Në sezonin e parë të Louis Van Gaalit në Angli, Alli ishte pjesë e një ekipi të MK Dons që ngatërroi United 4-0 në Capital One Cup. Alli madje mendon se ishte performanca që i dha atij një masë të madhe parash në Spurs disa muaj më vonë. Sipas Dele;

"Ju mund të thoni se më ndihmoi të vëreja. Kemi një vit të mirë si një ekip dhe kjo ishte një nga ndeshjet stand-out. Ishte një platformë e mrekullueshme për klubin dhe mua, dhe disa nga lojtarët e tjerë. Ishte pak surreal ndaj United. Kjo ishte një lojë që nuk prisnim me të vërtetë të fitonim. Ne treguam botën se çfarë mund të bënim atë natë ... "

Dele Alli Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Një Fan i Liverpoolit

Alli ishte në të vërtetë një tifoz i Liverpool-it që rritet, dhe citon Steven Gerrard si heroin e tij të fëmijërisë.

La Liverpool Echo raportoi se Alli u kthye në anën e kuqe të Merseyside për të gjetur ekipin e tij të futbollit dhe në një intervistë me të Kompleksi, ai foli për fandom e tij për Kop ikona Steven Gerrard në rritje, duke zbuluar ai përdoret për të blerë çizmet e tij në bazë të asaj që kapiteni i Liverpool ishte veshur në atë kohë. Është e rëndësishme të thuhet se Liverpool dhe MK Dons ranë dakord një herë për një pagesë për Dele. Ishte negociata për pagën e tij që dështoi. Liverpool deklaroi se nuk mund t'i paguajnë atij më shumë se £ 4000 në javë.

Dele Alli Story Childhood Plus Fakte të patreguara të biografisë -Mbahet një stil agresiv i lojës

Keqtrajtimi prindëror me përvojë në fëmijëri ka një aftësi të veçantë për të plagosur siç e kemi parë në rastin e Dele Alli. Rrëfimi mes tij dhe prindërve të tij me të vërtetë ka përsëritur gjatë viteve. Ka shkaktuar pasoja negative dhe pozitive. Ana negative ka të bëjë me zemërimin e tij të shpeshtë që ai tregon në fushën e lojës. Kjo ka shkaktuar disa ngacmime mes kundërshtarëve të tij.

Sipas Dele, "Isha shumë i zemëruar në fushë, kështu që nëse bëra një grusht të keq apo u bëra pak agresiv, Mauricio Pochettino do të thoshte:" Kjo do të ishte një karton i kuq në një ndeshje profesionale "dhe do të më çlirosh nga seanca. Kjo ndoshta më qetësoi pak në fushë. Por unë ende luaj me pak zemërim.

Si shkaktohen shqetësimet e fëmijëve të trazuar të Dele Alli-t

LARTË POZITIVE

Dele Alli gjithashtu ka transformuar kujtimet e tij të vështira të fëmijërisë në talentin që ai është sot. Kjo nënkupton anën pozitive. Ai e merr atë mendim për të shkatërruar ekipet kundërshtare sa herë që kujton se nga ka ardhur ai dhe se si ai kishte udhëtuar nëpër dhimbje dhe neglizhim nga prindërit e tij.

Përveç trajnerit të tij, Dele Alli ka një nga bashkëlojtarët e tij për të falenderuar. Nuk ka person tjetër përveç Hugo Lloris i cili ka luajtur një rol atëror që prej ardhjes së tij në ekipin e Tottenhamit.

Sipas Dele,

"Hugo Lloris ka qenë një ndikim i madh në mua në Tottenham. Ai më ka folur për agresionin tim dhe kjo më ka ndihmuar shumë. Ai më tha që të mos lejoj që kjo anë agresive të bjerë nga loja ime, kështu që unë do të vazhdoj të jem vetë. "

Dele Alli Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Renditjet e biografisë së LifeBogger

Ne ju paraqesim renditjet e LifeBogger të Dele Alli si të përmbushur nga burimet e mirënjohura.

Dele Alli Statistikat
Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu