Historia e fëmijërisë së David Alaba dhe fakte të paqarta të biografisë

Historia e fëmijërisë së David Alaba dhe fakte të paqarta të biografisë

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu të futbollit i cili njihet më shumë me nofkën; 'Futbollisti i plotë'. Historia jonë e fëmijërisë David Alaba plus Faktet e Biografisë sjell për ju një llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare, jetës në marrëdhënie dhe fakteve të tjera pak të njohura jashtë fushe për të.

Po, të gjithë e dinë për shkathtësinë e tij, por pak e konsiderojnë biografinë e David Alaba e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

David Alaba Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e hershme

David Olatukunbo Alaba lindi në 24-të ditën e qershorit 1992 në Vjenë, Austri.

Superylli i lindur në Kancer u lind nga nëna e tij Filipine, Gina Alaba (një infermiere) dhe një baba nigerian, George Alaba (një ish ushtar dhe legjendë muzikore). David Alaba lindi gjithashtu i krishterë. Ai është një anëtar i Kishës Adventiste të Ditës së Shtatë.

David Alaba u rrit me motrën e tij të vogël dhe mikun më të mirë, Rose May Alaba. Ata ende mbeten vetëm dy fëmijët e bukur të George dhe Gina.

Të dy David Alaba dhe motra e tij, Rose May gëzonte një status të shkëlqyeshëm të famshëm në kohën e tij të fëmijërisë, kjo falë babait të tyre. Babai i tyre, George i cili fillimisht erdhi për të studiuar Ekonomi në Universitetin e Vjenës në Austri më vonë u tërhoq dhe e çoi muzikën në lavdinë e saj të plotë në vend. Kjo u pasua nga qeveria austriake duke e njohur atë si shumë të tyre. Ata i dhanë atij shtetësinë austriake dhe e bënë të pasur dhe të famshëm.

Alsoshtë gjithashtu me vend të përmendet se David Alaba u rrit në një komb (Austri) që dikur nuk i merrte futbollistët në zemrën e tij - dhe as nuk dukej plotësisht rehat me një popullsi urbane gjithnjë e më shumë kulturore. Si një nga shumë pak qytetarë zezakë të Austrisë, kjo pati një efekt Stereotipik tek Alaba i vogël dhe familja e tij siç shihet me kujdes në foton më poshtë.

I riu David Alaba i fotografuar më lart ka gëzuar shumë aventura të qytetit me motrën e tij të kecit dhe aunty. Ata janë të gjithë miqtë më të mirë deri në datën.

David Alaba Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Fillimi i karrierës

Gjatë fundit të viteve 1990 kur babai i tyre, George Alaba ishte në kulmin e muzikës së tij, ai dëshironte që të dy fëmijët e tij, David dhe Rose Alaba të krijonin karriera të vetë-qëndrueshme. Ndërsa Rose May Alaba vendosi të ndiqte hapat e babait të saj në muzikë, David Alaba zgjodhi të bëhej një futbollist pavarësisht se e dinte që Austria vendi i tij i kushton pak vëmendje futbollit. Ajo paraqiti një mundësi për të për shkak të mungesës së konkurrencës.

Të dy Rose May dhe David Alaba filluan udhëtimet e tyre në karrierë kur ishin përkatësisht në moshat 4 dhe 6 vjeç. Rose May Alaba shkoi në edukimin e hershëm muzikor. Ajo së pari mori mësime pianoje dhe më vonë mësoi të luante në kitarë.

David Alaba u regjistrua në klubin e futbollit rinor SV Aspern në Donaustadt, rrethin e kryeqytetit austriak ku ai u rrit. Babai i tij Xhorxh e njohu shpejt talentin e tij dhe e bëri të shpejtë rregullimin që ai të transferohet në centralin lokal FK Austria Vienna, akademia e të cilit u bashkua në 2002 në moshën 10.

David Alaba u ngrit shpejt në radhët e klubit. Aftësia e tij për të luajtur të gjitha rolet (mbrojtje, mesfushë dhe sulm) në futboll tërhoqi vëmendjen e skautëve të Bayern Munchen që ishin në turne në Austri në atë kohë. Gjigandët e Bundesligës e sollën atë shpejt për të luajtur për akademinë e tyre të të rinjve.

Deri më sot, David Alaba mbetet një lojtar i gjithanshëm i cili ende mund të luante një mori rolesh. Ai mban rekordin e Austrisë si lojtari më i ri për të luajtur për ekipin e tyre kombëtar të të moshuarve, debutuar për ta në 2009 si një 17-vjeçar. Tani pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

David Alaba Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Dua jetën

Një zonjë ukrainase me emrin, Katja ishte e zgjedhura që vodhi zemrën e David Alaba. Ajo është një vit më e re se Davidi.

Katja Butylina ka një BSc në Marketing (Universiteti i Vjenës) dhe është një ish-lojtar i hendbollit profesional. Ajo përfundoi karrierën e saj sportive në 2013 në një kohë kur talenti i saj i madh u certifikua. Katja vazhdoi të studionte marketingun në Universitetin e Vjenës pavarësisht se ishte futur në ekipin australian të hendbollit.

Katja dhe Davidi kanë qenë një palë pa skandal për më shumë se pesë vjet. Ata pëlqejnë të bëjnë paraqitje të zakonshme publike përjashtim të Oktoberfestit të Mynihut ku shokët e tij të Bayernit dhe të dashurat e tyre / WAG veshin rroba të ngjashme dhe pinë gota të mëdha të birrës si markën e tyre tregtare.

Fatmirësisht, raportet e fundit përmes provës fotografike kanë treguar se Katja tani është kthyer në kombin austriak të hendbollit pas një karriere të suksesshme akademike. Ajo aktualisht vlerësohet si një nga yjet më të mira të hendbollit që vijnë dhe vijnë. Këtu është e dashura e David Alaba, Katja Butylina duke u bërë edhe një herë profesioniste.

Ndoshta një e ardhme së bashku mund të jetë në mendjen e David Alaba për të. Vetëm koha do ta tregojë.

David Alaba Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta familjare

BABAI: Babai i David Alaba, George është një princ i kurorës (bir i një mbreti nigerian) nga Ogun State, Nigeri. Prindërit e tij mbretërorë e dërguan për të studiuar në Vjenë, Austri në vitin 1984. Interesi i George për ekonomi e solli atë në Universitetin e Ekonomisë dhe Biznesit të Vjenës.

Sidoqoftë, ai më vonë braktisi studimet dhe mori një karrierë si muzikant. George Alaba së pari punoi si DJ përpara një publiku ndërkombëtar në Klubin Afrikan të njohur gjerësisht. Këtu është George Alaba gjatë ditëve të tij të hershme si DJ.

Lirimi i tij i parë i CD-së në Austri ishte një bombë. Pasi mori famën kombëtare dhe iu dha shtetësia austriake në mesin e viteve 1990, George Alaba bëri atë që ishte e nevojshme. Kjo eshte; 'Pagimi i Besnikërisë ndaj vendit duke shërbyer në Forcat e Armatosura Austriake'.

George Alaba shërbeu si ushtari i parë i rojes me lëkurë të errët, i cili tërhoqi vëmendjen e madhe të mediave dhe më shumë popullaritet. Në 1988, George u takua me infermieren Gina të lindur në Filipine dhe u martua me të në 1996.

Së bashku, ata u bënë prindërit me fat të David Alaba dhe Rose May.

Nga një perspektivë muzikore, George Alaba gjeti partnerin e tij, Petra Suk në 1997. Përparimi i tyre erdhi me "Kënga indiane", i cili zbriti në # 2 në toplistat muzikore austriake. Marrëdhënia e tyre zgjati pas shtatë viteve të bashkëpunimit. Përfundoi me një mosmarrëveshje mbi emrin e bendit të tyre. Pasi vuri re se nuk kishte asnjë mënyrë zgjidhjeje, George Alaba iu kthye profesionit të tij si DJ, këtë herë në "Gogobar Beverly Hills" në qendër të Vjenës. Më vonë përsëri, ai hoqi dorë nga kjo punë në favor të fëmijëve të tij, të cilët tani i mbështet në karrierën e tyre.

nËNA: Nëna e David Alaba emigroi nga Filipinet për të punuar në Austri si infermiere.

SISTER: Siç u tha më parë, motra e David Alaba mori muzikë si profesion dhe në një përpjekje për të ndjekur hapat e babait të saj. Në vitin 2011, ajo u bë anëtare e grupit të vajzave BFF, e cila u bashkua në shfaqjen e kastit Popstars - Misioni Austria. Grupi u nda në 2013. Përveç muzikës, ajo i është përkushtuar edhe aktrimit. Në 2014 Rose May përfundoi arsimin e saj në akademinë e parë të filmit në Vjenë.

Në mars 2016 ajo lëshoi Të gjitha këto janë ti, e vetmja e parë nga albumi i saj i debutuar. Një tjetër këngë e fuqishme e titullit të saj Më dua të drejtë arriti në gusht 2016, top listat kryesore austriake.

I njëjti 2016, Rose May Alaba humbi pothuajse 30 kg brenda një kohe të shkurtër me një ndryshim në dietën dhe stërvitjen e palestrës. Më poshtë është një dëshmi e humbjes së saj të peshës.

Në të vërtetë, humbja e peshës e bëri atë me të vërtetë më të bukur se kurrë. Ja një dëshmi tjetër e humbjes së peshës. Këtë herë, bukuroshja Rose May Alaba pozon me familjen e saj.

David Alaba Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Personalitet

David Alaba ka atributet e mëposhtme për personalitetin e tij.

Përparësitë: David Alaba është këmbëngulës, shumë imagjinativ, besnik, emocional, simpatik dhe shumë bindës.

dobësitë: David Alaba mund të jetë Moody, pesimist, i dyshimtë, manipulues dhe në disa raste, i pasigurt.

Pëlqen e tij: David Alaba e do Artin, hobi në shtëpi, duke pushuar pranë ose në ujë, duke ndihmuar të dashurit, një vakt të mirë me miqtë.

Nuk i pëlqen: David Alaba nuk i pëlqen të huajt, ndonjë kritikë ndaj mamasë dhe zbulimin e jetës personale.

Në përmbledhje, Alaba është thellësisht intuitive dhe sentimentale. Ai është emocional dhe i ndjeshëm dhe kujdeset thellë për çështjet e familjes dhe shtëpisë së tij. Për më tepër, Alaba është simpatik dhe shumë i lidhur me njerëzit që i mban afër. Më në fund, ai është besnik në marrëdhëniet e tij me Katja Butylina dhe është në gjendje të ndiej keq me dhimbjen dhe vuajtjet e njerëzve të tjerë.

David Alaba Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Si e humbi ekipin kombëtar nigerian

Kjo është Historia Nigeriane e David Alaba: Ai një herë tha se duhej të luante futboll përfaqësues për Nigerinë, por u mohua nga rregulli i rreptë i përshtatshmërisë nga zyrtarët e futbollit të vendit të cilët dikur dukeshin të ishin shumë të rreptë me të, pavarësisht se bëri të gjitha përpjekjet për të përfaqësuar vendin e vendit futboll

Mbrojtësi tha se ai në fakt kishte në plan të bashkohej me ekipin kadet të Nigerisë, i cili fitoi Kampionatin Botëror të të Rinjve FIFA 2007 në Korenë e Jugut, por fjalët i arritën atij për moskualifikimin.

Në fjalët e tij ..."Unë doja të luaja për Nigerinë, por duhet të rrëfej se nuk kishte asnjë qasje zyrtare për mua. Një skaut në fakt e diskutoi atë me mua. Unë isha i ngazëllyer për shkak të babait tim, ai ishte një tifoz i së Dielës Oliseh kur Oliseh luajti për FC Koln. Si fëmijë, më pëlqente ta shikoja Victor Agali me fanellën e Hansa Rostock, ” David Alaba i tha një mediave austriake të lajmeve.

Megjithatë, Alaba u trondit kur u tha nga skauteri se Nigeria nuk kishte plane për të.

David Alaba Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Shkëmbimi i Trajnimit

David Alaba pëlqen të adoptojë disa lloje të veçanta të tij të stërvitjes për kënaqësi që shikon tifozin e tij. Një shembull shihet më poshtë.

David Alaba Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Njeriu i ujit me ujë

Ky është versioni i vetë David Alaba i IceBucket Challenge. Shtë një sfidë e Coldwater.

David Alaba ka adoptuar Sfidën e Ujit të Ftohtë si një mënyrë për të promovuar ndërgjegjësimin e sklerozës amiotrofike anësore të sëmundjes (ALS, e njohur gjithashtu si sëmundje e neuroneve motorike dhe në SH.B.A. si sëmundja e Lou Gehrig) dhe të inkurajojë donacionet për kërkime.

David Alaba Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Miku më i mirë

Alaba ka zhvilluar një marrëdhënie të ngushtë personale dhe profesionale me bashkëshortin Franck Ribery. Çifti ka një kuptim të shkëlqyer të lojës së njëri-tjetrit dhe shpesh citon tjetrin si një ndikim në përmirësimin e tyre.

Ribery njëherë tha…, "Davidi është një lojtar shumë i mirë dhe jam i lumtur që një lojtar i tillë është në ekipin tonë". Dhe Alaba është plot me lavdërime të barabarta për francezin: "Ne jemi shumë mirë me njëri-tjetrin. Nganjëherë ai është një shakaxhi, por ai mund të luajë me të vërtetë ". tha Alaba.

David dhe Franck - Dy miqtë më të mirë
David dhe Franck - Dy miqtë më të mirë

David Alaba Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Piano

Një nga hobet e David Alaba është të luash Piano. Më poshtë është një dëshmi e figurës.

David Alaba - Specialist i pianos
David Alaba - Specialist i pianos

David Alaba Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Gezim Nika

Oktoberfest është Volksfest më i madh në botë. Mbahet çdo vit në Mynih, Bavari, Gjermani, është një festival folklorik 16 deri në 18 ditë që zhvillohet nga mesi ose fundi i Shtatorit deri në fundjavën e parë në Tetor.

Ndërsa shokët e tij të skuadrës festojnë me WAGS të tyre, Alaba jo. Festa e tij përfundon me ekipin. Alaba heq uniformën e tij pasi ai largohet nga territori i klubit të Bayern Munchen. Pjesëmarrja për futbollistët myslimanë si p.sh. Xherdan Shaqiri, Franck Ribery  Medhi Benatia kufizohet vetëm në veshjen e uniformave. Ata nuk mbajnë pije pasi feja e tyre e ndalon atë. Shikoni më poshtë!

David Alaba Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Mbështetja e Bankës Austriake

Në 2014, David Alaba u zgjodh si fytyra e Bankës Austriake për të përfaqësuar "Një brez i ri i të rinjve dhe të rinjve në zemër, të cilët duan të jenë në gjendje të banojnë ku, kur dhe si duan", sipas njoftimit të tyre për shtyp.

Zgjedhja e bankës për Alaba erdhi kur ata e kuptuan se ai ishte më i riu në vend (me moshën 19 vjeç) për të fituar votën prestigjioze për Futbollistin Austriak të Vitit në 2011.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për të lexuar Historinë e fëmijërisë së David Alaba dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!. 

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet