Cenk Tosun Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Cenk Tosun Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB presents the Full Story of a Football Genius who is best known by the nickname “Paşa“. Our Cenk Tosun Childhood Story plus Biography Facts brings to you a full account of notable events from his childhood time to date. The analysis involves his life story before fame, family background, relationship life, and many other OFF-Pitch facts (little known) about him.

Yes, everyone knows he is football’s ‘smartphone‘ striker who can use both legs and head. However, only a few consider Cenk Tosun’s Bio which is quite interesting. Now without further ado, let’s Begin.

Cenk Tosun Childhood Story Plus Untold Biography Facts –Historia e jetës së hershme dhe familjes

Cenk Tosun was born on the XNUMXth of June XNUMX in Wetzlar, Germany to his mother, Selma Tosun (from an American family background) and father, Şenol Tosun. Below is a photo of his German immigrant parents.

 

Tosun grew up with his sister, Ayşen Tosun and uncle, Taner in the Turkish diaspora in Germany. Back then, Tosun together with his dad, mum, sister and uncle lived in a house overlooking the river Lahn in Wetzlar.

Tosun’s parents were among those who arrived in the country as Gastarbeiter (Ose ‘guest workers’) in the XNUMX’s. Tosun’s mother, Selma was originally from Ankara and his father from the Aegean city of Denizli. This by implication means Tosun is German Born but Turkish Through & Through.

Dad’s Failure & the DreamTosun father’s dream was to become a footballer right from childhood. Unfortunately, Şenol abandoned his football hopes while he was XNUMX years old.  Theis was due to the fact that he had no financial support and he wanted to find a better job and earn monies to take care of his little brother, Taner. While he started working, he vowed that he would make his unborn son (in this case; Cenk Tosun) become a professional footballer. Let’s see how he did that.

Cenk Tosun Childhood Story Plus Untold Biography Facts –Ndërtimi i karrierës

Back then, every day, as soon as Tosun’s dad returned from his work, he gets his son, Tosun on his right-hand side of his long chair and his brother, Taner (Tosun’s uncle) on the other side. They would all start watching the tapes of Gabriel Batistuta, a famous Argentinean striker whose childhood story we have written about. Şenol Tosun would allow his son to re-watch the Argentine’s video severally as a way of fusing his destiny into him.

The Action time finally came, the moment Şenol started executing his dreams. One day Şenol smashed his son in the garden and told him;

“Son, i want to tell you something. I want you to play like Gabriel Batistuta for me”

Babai i Tosun filloi t'i jepte djalit të tij këmbë të forta që nga kërkesa e tij për të luajtur si Batigol. Kur e pa atë duke zhvilluar pasionin për futbollin herët në moshën 3 (1994), Şenol Tosun vendosi të regjistronte djalin e tij në listën e një ekipi lokal të të rinjve, SV 07 Raunheim i cili i dha atij skenën për të shfaqur më tej talentet e tij.

Pasi u zhvilluan në klub për 3 vjet, prindërit e tij menduan të bënin që djali i tyre të zhvillohej më tej në një klub të njohur. Më tej, Tosun (foto më poshtë) pati një provë të suksesshme në sistemin rinor të Eintracht Frankfurt.

Cenk Tosun Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Ultimatumi i Atit

Përveç aktiviteteve të futbollit në Eintracht Frankfurt, Cenk Tosun gjithashtu kishte trajnim personal me babanë e tij të cilin ai e përshkruan si shumë të rreptë në çdo kuptim të fjalës që ka të bëjë me futbollin. Ishte një shenjë dalluese që siguroi që një Tosun i ri të disiplinohej kur ai bënte gabime në futboll. Një ditë, Şenol Tosun pyeti djalin e tij;

Ndërkohë, dua që ju të gjuani vetëm me këmbën tuaj të majtë dhe gjithashtu me kokën tuaj

Për rrjedhojë, Şenol Tosun shkoi edhe më tej dhe ndalonte ose ndaloi djalin e tij nga të shtënat me këmbën e djathtë për një kohë në një orvatje për të forcuar të majtën e tij. Ashtu si Ross Barkley  Pedro Rodriquez, Cenk tani është një mjeshtër i këmbës së majtë dhe i kokës.

Cenk Tosun Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Zhgënjimi i të rinjve

Është e dhimbshme që një 20-vjeçar të mohohet në futbollin e lartë pasi ka kaluar më shumë se një dekadë në klubin e tij të të rinjve. Ky ishte rasti i Cenk Tosun i cili pa një pikë të keqe në jetën e tij, pasi u mohua diplomimi i tij në futboll të lartë me Frankfurt pavarësisht nga një pritje dy sezonesh. Duke folur për këtë, ai njëherë tha;

"Unë isha në Eintracht për 14 vjet, pashë trajnerin e ekipit tim të të rinjve më shpesh sesa babanë tim," tha ai. “Unë isha më shpesh në dhomën e zhveshjes së Eintracht sesa në dhomën time të gjumit. Unë e mbaj klubin në zemrën time, mendoj se meritoj një shans për futbollin e të moshuarve. është e dhimbshme të lihen jashtë skuadrës së të moshuarve. Nuk kam dashur kurrë të largohem. ”

Me dhimbje, kjo ndodhi edhe kur ishte golashënues i rekordit për ekipin e të rinjve. Pas një presimi dy sezoni, ai u ngop dhe vendosi të largohet nga Gjermania. Tosun la familjen dhe miqtë e tij në Gjermani për të marrë një ofertë nga Gaziantepspor në Turqinë jug-lindore ku karriera e tij e lartë u ngrit. Në klub, ai i gjeti këmbët pothuajse menjëherë.

Cenk Tosun Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Përparimi

Pasi shënoi 39 gola në dy sezone për Gaziantepspor, Tosun ndjeu nevojën për të kaluar në një klub më të madh për të luftuar për vendin e tij. Beşiktaş u bë destinacioni i tij. Në dy sezonet e tij të para me klubin, Tosun garoi me të Demba Ba Mario Gomez në renditjen e pecking. Në fjalët e tij;

 "Kam mësuar shumë nga Demba Ba dhe Mario Gomez," tha ai. "Përmes tyre, unë zhvillova dhe fitova shumë përvojë".

Pas sezonit të tij të dytë, Tosun u zhvillua në qendër të vëmendjes pas kësaj, duke shënuar golat e 21 dhe duke siguruar pesë asistime pasi Besiktas fitoi titullin e dytë Super Lig. Më pas, ai e rriti ngarkesën e tij të synimit, tejkalon eprorët e tij dhe u nda plotësisht në XI fillimin. Tosun shënoi golat 42 për klubin për rreth dy sezone.

Origjina e emritTosun ndërsa shënimi i golave ​​u bë i njohur me famë në atdheun e tij me pseudonimin "Paşa", Një fjalë osmane që përkthehet tek dikush me një gradë më të lartë në Sistemin Ushtarak të Perandorisë Osmane, si një gjeneral.

Forma e tij e goditjes së tij e tërhoqi Evertonin që shkoi pas tij në dritaren e transferimit 2018 të janarit. A e dini? .. Everton paguar një tarifë që është një 50 mamuth herë më i madh se shuma e përgjithshme që kushton si Gaziantepspor dhe Besiktas për të nënshkruar Tosun. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Cenk Tosun Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e marrëdhënieve

Pas çdo burri të shkëlqyeshëm, ekziston një grua e mrekullueshme, ose thuhet kështu. Dhe pas pothuajse çdo futbollisti turk të suksesshëm gjerman turk (përmendni ata; Mesut Ozilİlkay Gündoğan dhe Cenk Tosun-in tonë, etj), ekziston një shaka apo e dashura joshëse.

Kjo shihet në personin e Ece Akgürbüz i cili ka qenë në një lidhje afatgjatë me Cenk Tosun. Ece Akgürbüz u martua me Cenk gjatë vitit të tij të rëndësishëm të vitit 2016.

Më poshtë është fotografia e tyre e dasmës në kohën kur ata shkëmbyen betimet e dasmës. Të dy duken kaq të dashuruar.

Çifti ka paraqitur për qindra selfie në Instagram dhe dukej se ishte absolutisht i besuar me njëri-tjetrin.

Që nga dasma, tifozët për t'i përshkruar ata duke udhëtuar në pikat e nxehta nëpër botë duke përfshirë Las Vegas, Los Angeles dhe New York.

Ata janë parë gjithmonë në çastet që tregon ata duke shijuar jetën e tyre. Një shembull shihet më poshtë.

Më poshtë është një foto tjetër e Cenk Tosun dhe gruas së tij në një lundrim me varkë. Një mënyrë e përsosur për të kaluar pushimet e tij.

Një tjetër foto e çiftit që jetojnë në restorante dhe klube të dashura.

Kohët e fundit, ata të dy qëndruan krah për krah në Oxford Street të Londrës ndërsa kërkonin të kapeshin me vendin që tani do ta quanin si shtëpi.

Cenk Tosun Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Gjesthe me gjoksin e prerjes

Cenk Tosun u dërgua për në Turqi pasi mbështetësit sulmuan babanë e tij, ndërkohë që po luante një ndeshje kualifikuese të kupës së botës.

Përpara u shfaq një kartë e kuqe e drejtë pasi u largua nga fusha për t'u përballur me tifozët të cilët thuhet se u përpoqën të sulmonin familjen e tij me flakëra që ngritën. Tosuni reagoi në mënyrë të kuptueshme me tërbim të plotë.

Babai i Tosun dhe anëtarët e tjerë të familjes thuhet se u goditën nga flakërimet e ngritura nga tifozët, dhe ai kuptoi se reagoi me tërbim të plotë. Për shkak të zemërimit dhe zemërimit të tij, Tosun duhej të përmbahej me forcë nga shokët e tij të ekipit. Në të vërtetë, ai ishte shumë i mërzitur me gjithçka që pa. Shikoni videon më poshtë;

Pas lojës, Tosun lëshoi ​​një deklaratë duke deklaruar se ai i vjen keq për reagimin e tij, duke pretenduar se nuk është se si duhet të sillet një kapiten. Në fjalët e tij me një gazetë turke, tha ai;

“Kur ktheva kokën, pashë një grindje me babanë tim dhe disa tifozë. Kisha frikë se mund të lëndohej me shpërthimet që kishin me vete. Unë gabova sepse nuk e dija të gjithë historinë. Karakteri është më i rëndësishëm se futbolli. Ishte një gjest i papranueshëm. Kerkoj ndjese. Unë garantoj se nuk do të ndodhë më ”.

Cenk Tosun Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Michael Jordan Fan

Cenk e pëlqen shikimin e NBA-së, pasi ai është një tifoz i madh i Michael Jordan dhe NBA 23 shirt e tij të cilën legjenda e veshur për Chicago Bulls.

Disa kohë më parë në fillim të një sezoni në Beşiktaş. Mario Gomez u tha nga menaxhmenti i klubit që;

“Al 9 është e juaja. Ju lutemi pranoni numrin e këmishës ”

por Tosun tha;

“Jo Nuk më duhet këmisha me numrin 9. Numri im është 23! ”

FACT CHECK: Faleminderit për të lexuar Historinë e fëmijërisë tonë Cenk Tosun dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet