C Ronaldo Childhood Story Plus Fakte të paqarta Biografia

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet Historinë e plotë të një Legjenda Futur, e cila njihet nga emri 'Sulltani i Stepover'. Historia e fëmijërisë tonë C Ronaldo Plus Biografia e patreguar Fakte ju sjell një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së saj deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të Jetës para Fame, Jeta Familjare / sfond dhe shumë OFF dhe ON në fakt, pak i njohur për të.

Po, të gjithë e dimë për rivalitetin e tij të gjatë me të Lionel Messi. Megjithatë, vetëm pak e dinë rreth C Ronaldo's Bio që është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Çfarë Isabel Rosa Da Piedade Asnjëherë nuk e di

Kur C Ronaldo Great Grandma, Isabel Rosa da Piedade u largua nga lindja e saj Praia në Cape Verde, në moshën 16 për të mbijetuar në një tjetër Islandë të Atlantikut të quajtur 'Maderia', ajo kurrë nuk mund të kishte imagjinuar një gjë; se tre breza më vonë, një nga pasardhësit e saj që do të quhej 'Cristiano Ronaldo' do të konsiderohet si një nga futbollistët më të mirë në historinë e botës.

Shumë vite më vonë, mbesa e saj, Maria Dolores dos Santos Aveiro (foto më poshtë) lindi yllin më të famshëm të futbollit në botë. Ky djalë i mitur, Cristiano Ronaldo është ai që jo vetëm ka vendosur botën e futbollit për më shumë se një dekadë, por ka ngjitur ishullin e Cape Verde në hartën legjendare të madhështisë.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Jeta e hershme

C Ronaldo ka lindur në 5th-datë të shkurtit 1985 në ishullin e Madeira të Cape Verdean (tani pretenduar nga Portugalia). Si pasojë, Baby Ronaldo (foto më poshtë) ka lindur në São Pedro të kryeqytetit të ishullit Madeira, Funchal, Portugali. Ai lindi nga babai i tij, José Dinis Aveiro (një kopshtar) dhe tek nëna e tij, Maria Dolores dos Santos Aveiro (një kuzhinier).

Ronaldo i ri u ngrit katolik në një familje të varfër në famullinë civile Funchal të Santo António. Duke qenë më i riu i katër fëmijëve të lindur nga prindërit e tij, Ronaldo ishte i kënaqur me babain e tij, i cili e quajti atë pas presidentit të atëhershëm amerikan, Ronald Reagan. Lidhja që Ronaldo ndau me babanë e tij ishte aq e fortë sa ai e shoqëroi Hoze Aveiro në Xhennete që ai punonte.

Oh Po! ai ishte shumë i pamenduar dhe u largua pa u lodhur duke pretenduar të qante para prindërve të tij kur kryente një vepër penale. Ndërsa po bënte këtë, vëllezërit e motrat e tij të mëhershme morën fajësinë për keqbërjen e tij. Ju mund të interesoni që të dini se C Ronaldo nuk vrau kurrë nga rrobat. Ai kishte një koleksion të mrekullueshëm të rrobave që maskuan sfondin e tij të dobët familjar.

Kur Ronaldo ishte në moshën e shkollimit, ai u regjistrua Escola Basha e Secundária Gonçalves Zarco ku filloi arsimin fillor. Ndërsa në shkollë, Ronaldo nuk ishte i interesuar për akademikët, por u shqetësua për shoqërimin e babait të tij në Andorinha Football në Funchal, ku ai (babai i Ronaldos) mori një punë shtesë si një njeri kit.

Pranimi i Ronaldos për shkollën u bë intensiv kur ai u rrit. Ai kurrë nuk do të bënte detyrat e shtëpisë, por përkundrazi do të kënaqte me pasionin e tij në rritje të shpejtë për futbollin. Në moshën tetëvjeçare, ai ishte nënshkruar për klubin e futbollit Andorinha, ku ai luajti si amator, siç është paraqitur më poshtë. (Së dyti nga e majta në rreshtin e dytë).

Bashkëlojtari i tij i fëmijërisë, Ricardo Santos, (tani trajneri i Andorinhas) kujton se legjenda e futbollit ishte tepër ambicioze dhe emocionalisht e brishtë derisa ishte në Andorinha FC. Sipas Ricardo;

"C Ronaldo me të vërtetë i pëlqente të fitonte", shtoi Santos. "Kur kjo nuk ndodhi, thirri Ronaldo. Pra, aq shumë sa që ai kishte pseudonimin "qarë". "

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Dëbuar nga shkolla në moshën 14

C. Ronaldo hodhi një karrige në një nga mësuesit e tij kur ai ishte 14. Një zhvillim që çoi në dëbimin e tij nga shkolla. Sipas raporteve, ai pretendoi se mësuesi i tij nuk e respektoi atë duke u tallur me theksin e tij Kepi Verde dhe duke theksuar se futbolli nuk do ta bënte atë të madh.

Ishte pas këtij incidenti që prindërit C Ronaldo vendosën që ai duhet të fokusohet tërësisht në futboll në vend të shkollës. Vendimi kryesor solli marrjen e legjendës që njohim sot.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Ati alkoolik

Ronaldo nuk pi dhe arsyeja kryesore për këtë është se babai i tij edhe pse dukej i ftohtë, ishte një alkoolist i papenduar. Në shtator 2005, Ronaldo u shkatërrua kur babai i tij vdiq nga problemet e mëlçisë të lidhura me alkoolizmin.

C Ronaldo Story fëmijërisë

Ai vdiq në prag të ndeshjes kualifikuese të Portugalisë për Kupën e Botës kundër Rusisë. Pavarësisht traumës së tij personale, Ronaldo vendosi me guxim të luante.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Akuza për përdhunim

Cristiano është ndërprerë nga një akuzë për përdhunim nga një grua e uritur në media, e cila përfundimisht u rrëzua për shkak të mungesës së provave. Kjo mund të ketë qenë e rrëzuar, por kjo shkaktoi një gënjeshtër të madhe dhe Ronaldo tha në fund të sezonit se ai nuk gëzonte publicitetin që u tërhoq nga akuza.

C Ronaldo Story fëmijërisë

Kjo ndodhi me të vërtetë. Në tetor 2005, një muaj pasi babai i tij vdiq, Ronaldo u arrestua me dyshimin për përdhunimin e një gruaje në një hotel në Londër dhe u lirua me kusht. Ronaldo mohoi akuzat dhe akuzat u hodhën nga Scotland Yard në nëntor 2005 për shkak të "provave të pamjaftueshme".

Ronaldo lëshoi ​​një deklaratë duke thënë: "Unë gjithmonë kam mbajtur fuqishëm pafajësinë time për ndonjë gabim dhe jam i kënaqur që kjo çështje ka mbaruar kështu që unë mund të përqendrohem në lojën për Manchester United.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Akuza homoseksuale

Njëherë u deklarua sensacionalisht se Cristiano Ronaldo është në një marrëdhënie homoseksuale me një kickboxer maroken 'Hari'. Raporti i çuditshëm u shfaq pasi tregimet dolën në shtypin spanjoll se ai po bënte udhëtime të rregullta në Marok për të parë Hariun.

Futbollisti portugez, i njohur për takimin me një varg të dashamirash supermodele, thuhej të vizitonte rregullisht mikun e shokut të kickboxer Badr Hari për 'cuddles'. Fotografia e mësipërme u shoqërua nga një titull që thoshte: 'Vetëm i martuar. hahahaha '

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Babai i katër fëmijëve

Ish ylli i Manchester United u bë babai në moshën 25 kur fëmija i tij i parë, Cristiano Jr, lindi në qershor 2010.

Ronaldo nuk ka zbuluar publikisht identitetin e nënës së djalit të tij të parë, por Cristiano Jr është një figurë e shquar në jetën e yllit dhe shpesh shfaqet nga ana e babait të tij në ceremonitë e dhënies së çmimeve.

Në qershor, 2017, shtatë vjet pas lindjes së Cristiano Jr, familja e Ronaldos u rrit me dy, ndërsa portugalishtja zbuloi binjakët e rinj të foshnjave pas kthimit të tij nga Kupa e Konfederatave.

Binjakët, një djalë dhe një vajzë, raportohen të quhen Mateo dhe Eva dhe thuhet se janë konceptuar me ndihmën e një nëne surrogate.

Pas lindjes së binjakeve të tij në verën e 2017, ka pasur murmuritjet që Ronaldo ishte vendosur për të mirëpritur shtimin e katërt për familjen e tij.

Këto thashetheme u konfirmuan përfundimisht se 32-vjeçari priste fëmijën e tij të parë me të dashurën Georgina, e cila më vonë lindi një vajzë të quajtur Alana Martina.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Arsyeja pse nuk ka tatuazhe

Ju do të gjeni se një përqindje e madhe e atletëve profesionistë dhe të famshëm, kanë të paktën një tatuazh. Këto shpesh paraqesin sfidat që ata kanë kaluar për të arritur nivelin e tyre të suksesit, por Ronaldo është një nga atletët e pakët që nuk ka bojë.
Kjo është veçanërisht e habitshme duke marrë parasysh faktin se ai ka kaluar nëpër disa kohë të vështira dhe është futbollisti më i madh në planet, dhe arsyeja për këtë është sepse ai rregullisht dhuron gjak.
Në disa vende, ju duhet të prisni deri në një vit pas marrjes së një tatuazh për të dhënë gjak, kështu që Ronaldo mbetet pa ngjyrë. Ai gjithashtu është bërë një dhurues i palcës së eshtrave.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Muzeu CR7

Ronaldo aktualisht ka muzeun e vet në qytetin e tij të Madeira. Muzeu përmban të gjitha çmimet dhe trofeun e tij (mbi 150), me hapësirë ​​shtesë në dispozicion për trofe të ardhshëm, të cilat ai pret të fitojë.

Pjesa e parë në shfaqje është trofeu i tij i parë që ai fitoi me ekipin e tij të fëmijërisë, Andorinha, kur ai ishte vetëm 8 vjeç. Muzeu do të ndajë të gjithë suksesin e tij gjatë viteve me tifozët e tij dhe unë jam i sigurt se nuk bën asnjë të keqe për egon e tij.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Sense Moda

Ronaldo hapi dyqanin e vet të modës në 2006 në vendlindjen e tij, me një hapje të dytë në Lisbonë në 2008. Emri i markës, "CR7" përfaqëson inicialet e tij dhe numrin e këmishave, dhe është një pseudonim që ai ka zhvilluar gjatë viteve.

Boutique shet rroba dhe aksesorë për burra dhe gra, por artikujt në dispozicion nuk janë për të gjithë, me xhinse me xhepa lëkure, rripa të studjuara me diamantë dhe mokasë me patentë të patentuar, duke qenë vetëm disa nga artikujt e dukshëm në dispozicion të atyre që duan të vishen si Ronaldo.

Përveç kësaj, lojtari yll i cili është me mendje biznesi lançoi një aromë të re CR7 në 2017. Sipas tij, aroma është "arma e fshehtë" e tij që e lë të ndihet e sigurt në vetvete.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Klubi i Parë Lokal

Në 1995, Ronaldo nënshkroi me klubin lokal Nacional. Trajneri në Nacional e njohu talentin e madh të Ronaldos ndërsa po luante futboll amator në Andorinha dhe vendosi ta transformonte atë në një lojtar të shkëlqyeshëm.

Ishte në Nacional Ronaldo mësuar të jetë shumë ambicioz për shkak të trajnimit të vazhdueshëm të vështirë ai iu nënshtrua. Mësimet e nxjerra nga Nacional mbesin me të deri më sot, ndërsa vazhdon të stërvitet më shumë.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Nënshkrimi i parë profesional

Pasi luajti mirë për Nacional, ai shkoi në një gjyq tre-ditor me Sporting CP, i cili më pas e nënshkroi atë. Skuadra e Sporting-it i rekomandoi trajnerit të rinisë të nënshkruante Ronaldon, i cili dukej se kishte talentet më të mira në futboll që ai kurrë nuk e kishte parë më parë në jetën e tij.

Ai luajti për ekipet e të rinjve nga 1997 - 2001. Ai u bë i vetmi lojtar që luajti për U-16, U-17, U-18, ekipi B dhe ekipi i parë i Sporting, të gjitha brenda një sezoni.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Sëmundja e zemrës së garës

Pas përjashtimit të tij nga shkolla, C Ronaldo u zotua të provojë se mësuesi i tij ishte i gabuar. Ai reagoi ndaj dhimbjeve të tij duke ngrënë dhe duke jetuar futboll. Fillimisht, ai punoi në shpejtësinë e tij që zhvilloi ato këmbë të mëdha muskulore që shihni në të sot. Rrjedhimisht, ai fitoi një shpejtësi të tepruar në një epokë të butë që ishte shumë për një fëmijë në adoleshencën e tij të hershme. Një zhvillim që e bëri atë të zhvillojë sëmundje zemre gara.

Sëmundja gati e detyroi atë të heqë dorë nga futbolli. Shtabet mjekësore të klubit të tij e kuptuan gjendjen e tij dhe kërkuan miratimin nga nëna e tij për kryerjen e një operacioni të zemrës ndaj tij. Ai iu nënshtrua operacionit dhe u shkarkua disa ditë më pas. Disa ditë më vonë, ai rifilloi trajnimin e futbollit.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Miku i paharrueshëm

Një histori e pabesueshme e miqësisë është se si Ronaldo së pari mori pushimin e tij me fat me Sporting Lisbonën kur ata vizituan një klub të të rinjve që ai dhe miku i tij i ngushtë Albert Fantrau luajtën.

Para një ndeshje, Sporting Lisbon deklaroi se kushdo që shënoi më shumë gola do të pranohej në akademinë e tyre. Ekipi i Ronaldos do të fitonte ndeshjen 3-0, me Cristiano duke shënuar të parën para se Albert të shtonte të dytin. Për golin e tretë, Albert shkoi një në një me portierin, mori topin përreth tij dhe më pas e kaloi topin tek Ronaldo për të tretën, kur ai mund të kishte vënë topin në rrjetën e zbrazët vetë.

Kur u pyet pse shoku i tij u përgjigj: "sepse ti je më mirë se unë". Kjo u pasua kohët e fundit nga një gazetar që vizitoi Albertin, i cili është i papunë, por jeton në një shtëpi të bukur dhe jeton me një mënyrë jetese luksoze me familjen e tij. Gjithçka u pagua nga Ronaldo, i cili kurrë nuk harroi shokun e tij që e kaloi mundësinë për një jetë për të ndihmuar një Ronaldon shumë të ri.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Ngritja e famës

Në 2003, Sporting Lisbon dhe Manchester United vendosin të kenë një ndeshje miqësore kundër njëri-tjetrit. Ronaldo u përzgjodh për të qenë në vijën e parë kundër Unitedit. Pasi Sporting mundi United 3-1 në një miqësore para sezonit, lojtarët e Unitedit, duke përfshirë Patrice Evra dhe Rio Ferdinand, i kërkuan Sir Alex Ferguson të nënshkruante Ronaldon.

Jo vetëm lojtarët, por Ferguson u impresionuan edhe me talentin e madh të Ronaldos për të dribluar dhe të shtënat e fuqishme. Përfundimisht, ai u bashkua me United për £ 12.24 milion. Që atëherë, Ronaldo nuk e ka ruajtur vetëm formën e tij të mahnitshme, por ka përmirësuar aftësitë e tij, ka fituar trofe të mëdha dhe çmime dhe vazhdon të jetë një nga futbollistët më të mëdhenj. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është historia.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Çmimi për njeriun më fizik në botë me më pak yndyrna trupore

Një regjim i fuqishëm stërvitor dhe dietë të rreptë e ka mbajtur Ronaldon në gjendje të pjesshme fizike, duke e lënë atë me yndyrë më pak yndyrë sesa shumica e modeleve supermodele. Një raport yndyrë i trupit të 10% mundëson Ronaldon të kandidojë, të kërcejë dhe të luajë në një nivel më të lartë se shumica në fushë dhe gjithashtu do të sigurojë që ai do të jetë në gjendje të luajë në një nivel të lartë për shumë vite që do të vijnë.

Nivelet e tij të jashtëzakonshme të fitnesit dhe yndyra e ulët e trupit mund të jetë arsyeja pse ai ndonjëherë është i shpejtë për të hequr këmishën e tij pas shënimit të golave ​​ose në fund të ndeshjeve, duke i vënë të gjithë të shikojnë në shtëpi për turp.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Fuqia më e madhe e kërcimit të futbollit

Aftësia ajrore e Ronaldo është një aspekt kyç në lojën e tij, pasi aftësia e tij për të fluturuar mbi mbrojtësit më të lartë dhe forca e tij e sipërme e trupit do të thotë se çdo kryq në kuti do të shkaktojë probleme për mbrojtësit. Me fillimin e fillimit, ylli portugez mund të arrijë 78 cm jashtë terrenit, një cmim 7 mbresëlënës më i lartë se mesatarja e lojtarit NBA.

C Ronaldo Story fëmijërisë

Një hap i madh vertikal është jashtëzakonisht i rëndësishëm në basketboll, me shumicën e lojtarëve që kanë një hap të madh për të rrëmbyer kërcime, për të hedhur në lojë dhe për të sulmuar shportën. Nëse Ronaldo ishte rreth gjashtë inç i gjatë, ai mund të ketë pasur një tjetër sport që ai mund të dominojë.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Shpejtësi e lirë

Shpejtësia e frekuencës së Ronaldos është rreth 130 kilometra në orë, që do të thotë 31.1 metra për sekondë më shumë se katër herë me shpejtësinë e nisjes së raketës Apollo 11 që ishte 7.3 metra për sekondë.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Qëllimi i shënimit të regjistrimit

Ai bëri një rekord të mahnitshëm kur më në fund gjeti pjesën e pasme të rrjetës kundër rivalëve Atletico Madrid në minutën e 7th. Ky është një statistikë që Lionel Messi gjen tronditës. Me këtë qëllim, Ronaldo ka shënuar tashmë në çdo minutë të një ndeshjeje 90-minutash.

Ky rekord fantastik vërteton se sa i vdekshëm është Ronaldo dhe se si ai është një kërcënim në çdo kohë në një lojë. Ai ka shënuar edhe për golat 20 në minutën e 90th, duke e bërë atë një kapiten, golashënues pjellor dhe vdekjeprurës dhe një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave.

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Saga e Wayne Rooney

Incidenti me famë botërore u zhvillua gjatë përplasjes tremujore finale të Kupës së Botës 2006 të Anglisë dhe Portugalisë, të cilën Tre Luanët humbën më pas në ndëshkime. Por pika kryesore e lojës erdhi kur Rooney u dërgua për 'vulosje' në Ricardo Carvalho. Shumë për zhgënjimin e shokut të tij të Manchester United, Ronaldo u nxitua tek arbitri për të apeluar për faullin.

C Ronaldo Story fëmijërisë

Duket sikur Ronaldo nuk ishte i suksesshëm vetëm për të ndihmuar Rooney të merrte të kuqe, por ishte tepër i lumtur për të. Shumë menduan se mund të ishte fundi i kohës së yllit të Portugalisë në United, por ai përfundoi duke qëndruar për tre sezone të tjera dhe duke fituar Ligën e Kampionëve.C Ronaldo Story fëmijërisë

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Prank Futbollit

Cristiano Ronaldo dikur ka mashtruar vendasit e Madridit ndërsa ishte veshur si një njeri i pastrehë në rrugë. Ditching personin e tij të famshëm për të shkuar incognito si një tramp, kapiten 30-vjeçar portugez pranked publike panjohur spanjolle duke treguar aftësitë e tij topin famëkeq.

I pashëm lojtari i Real Madridit veshi një parukë të zhurmshme të zezakëve, mustaqe të zjarrtë dhe mjekër të trashë për të errësuar fytyrën e tij të krehur dhe një kostum të trashë për të mbushur ndërtimin e tij muskulor.

Ata që injoruan atë duke e parë atë si një person i pastrehë, ende e kanë zhgënjyer veprimin e tyre deri më sot. Shikoni videon më poshtë;

C Ronaldo Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia -Renditjet e LifeBogger

C Ronaldo LifeBogger Ranking

Është pa dyshim se C Ronaldo është një legjendë në sferën e të dyjave Lëkurë dhe Maradona.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit për të lexuar C tonë Ronaldo Childhood Story plus Fakte të patreguar Biografia. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket e drejtë, ju lutem ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do të vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Duke u ngarkuar ...

1 KOMENT

  1. Fantastike ai mbetet futbollisti më i mirë për momentin. E dua ate shume. Ai do të udhëheqë Real Madridin përmes Xalum 2016 / 2017 dhe kampionit të kampionatit të kampionatit të UEFA 2017. Perëndia do të vazhdojë t'i japë atij hirin.

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu