Boulaye Dia Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Boulaye Dia Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Biografia jonë Boulaye Dia ju tregon Fakte në lidhje me Historinë e Fëmijërisë së tij, Jeta e Hershme, Prindërit, Familja (+ Vëllezërit), E dashura / Gruaja që duhet të jetë, Stili i Jetës, Vlera Neto dhe Jeta Personale.

Me pak fjalë, kjo është historia e plotë e një elektricist i njëhershëm i cili më vonë filloi të elektrizonte Ligue 1 me gola. Ne fillojmë nga ditët e fëmijërisë deri kur ai u bë i famshëm. Për të zgjuar oreksin tuaj të autobiografisë, gjeni këtu, përmbledhjen e trajektores së tij të jetës - një përmbledhje të qartë Biografinë e Boulaye Dia.

Biografia e plotë e Boulaye Dia.
Biografia e plotë e Boulaye Dia.

Po, shumica e tifozëve të futbollit e njohën atë vetëm në 2020/2021 - pikërisht në kohën kur emri i tij u bë i njohur si një makinë shënimi e golave. Sidoqoftë, vetëm pak tifozë e dinë historinë e jetës prapa sulmuesit. Ne kemi marrë kohën tonë për ta përgatitur atë - për dashurinë e futbollit. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Boulaye Dia Historia e Fëmijërisë:

Boulaye Dia lindi në ditën e 16-të nëntorit 1996 në Oyonnax, komuna e dytë më e populluar në rajonin Auvergne-Rhône-Alpes në Francën lindore. Futbollisti francez i lindur është fëmija i fundit i lindur i familjes së tij. Ai është djali më i ri (të gjithë djemtë) i lindur nga bashkimi midis prindërve të tij.

Duke u rritur:

Sulmuesi i Reims u rrit në luginën industriale të Oyonnax së bashku me vëllezërit e tij të mëdhenj. Nga e majta në të djathtë, ato përfshijnë; Harouna, Boulaye (fokusi ynë), Abou dhe Diak. Lidhja midis vëllezërve nuk ka kufij. Që nga fillimi, të gjithë djemtë e njihnin njeri tjetrin përmendësh. Ata janë bashkuar që nga dita e lindjes së tyre.

Këtu janë vëllezërit; Harouna (larg majtas), Boulaye (njeriu ynë), Abou (djathtas) dhe Diak (ekstrem djathtas)
Këtu janë vëllezërit; Harouna (larg majtas), Boulaye (njeriu ynë), Abou (djathtas) dhe Diak (ekstrem djathtas)

Historia e Familjes Boulaye Dia:

Futbollisti vjen nga një prejardhje e varfër familjare. Kërkimet tregojnë se babai i Boulaye Dia ka luajtur si një futbollist amator në Senegal. Kjo ishte para se ai të largohej nga vendi në Francë - për të kërkuar një jetesë më të mirë. Sipas vëllait të madh të Boulaye, Harouna, babai i tyre kurrë nuk dëshironte të bëhej profesionist.

Gjatë ditëve të fëmijërisë së tij Boulaye Dia, anëtarët e familjes së tij ndanë një apartament të vogël ku gdhendën hapësirat e dhomës së ndenjes. Fakti që të katër katër vëllezërit kishin një dhomë gjumi të vetme të vogël tregon babai dhe mamaja e tij nuk ishin aq të pasur.

Origjina familjare Boulaye Dia:

Edhe pse ka lindur në Francë, shumë tifozë janë të vetëdijshëm se Dia është me origjinë Senegaleze. Sidoqoftë, ajo që është më pak e njohur është Oyonnax, qyteti që e kishte nëna e tij.

Siç shihet nga harta e mësipërme, komuna është vetëm 1 orë e 10 minuta (88.0 km) me makinë larg nga Gjeneva, Zvicër. Gjithashtu, qyteti francez i Lyon është më i afërti me Oyonnax - 1 orë 16 minutë me makinë (98.0 km). Oyonnax është një qytet industrial në lindje të Francës.

Edukimi:

Kërkimet thonë se si fëmijë, ekzistonte një ide e babait dhe nënës së tij që nuk dëshironin të shihnin Dia të kompromentonte arsimin bazë për gjëra të parëndësishme si sportet. Për këtë arsye, futbolli u bë dytësor. Nuk ka të dhëna për Dia-në që shkon në shkollë, por ne e dimë se ai kishte një lloj arsimimi teknik.

Historia e Untold e Futbollit e Boulaye Dia:

Që nga fillimi, nuk kishte gjëra të tilla si kërkimi për t'u bërë një profesionist në futboll. Edhe si fëmijë, vetëm vëllezërit e tij të mëdhenj merren me futboll. Frika për të parë babanë e tyre duke pasur një karrierë të dështuar futbolli i lajmëronte djemtë për rreziqet.

Sidoqoftë, fati për t'u bërë profesionist në futboll erdhi në një mënyrë hyjnore. Dikur, fati ra në familjen e Boulaye Dia ndërsa u përzgjodhën për të luajtur një konkurs me 5 lojtarë. Ne i referohemi asaj si turneu i lagjes Oyonnax.

Ndërsa çdo anëtar i familjes shkëmbeu, babai i Boulaye refuzoi. Sipas Harouna vëllai i tij i madh;

“Babai ynë nuk ishte i etur për të marrë pjesë. e detyruam pak. Ndërsa ishte në rrugë, ai mendoi për të dhe e hodhi poshtë idenë. ai u nervozua dhe u kthye mbrapa ”.

Pas shumë bisedash për të, babai i Boulaye dhe katër vëllezërit e tij hynë në fushë. Ata u arritën nga një mik i cili qëndroi në shtyllën e portës. Për gëzimin e të gjithëve, familja e Boulaye Dia fitoi turneun pasi u përball dhe fitoi kundërshtarë të shumtë.

LEXO  Kalidou Koulibaly Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Jeta e hershme e karrierës:

Pas turneut, një drejtues i Plastics Vallée FC, klubi kryesor i qytetit, u ngjit për të negociuar me prindërit e Boulaye Dia nga bilbili i fundit. Pas bisedave të suksesshme, vëllezërit e tij të mëdhenj (Harouna dhe Abou) nënshkruajnë kontratën e tyre të parë për të rinjtë. Boulaye-ja jonë e ndoqi shembullin diku më vonë. Në foto më poshtë, ai e mori kohën e tij para se të regjistrohej për Plastics Vallee FC.

Në fund të ditës, pasi djemtë u kthyen nga stërvitja, secili diskutonte për shfrytëzimet e tyre. Ndërsa të gjithë thoshin gjëra të ëmbla për performancën e tyre, Boulaye nuk u lejua të fliste. Kjo sepse vëllezërit e tij e ndjenin dhe e dinin që ai nuk kishte performuar mirë. Ndërsa e mbante gjithnjë në heshtje, Boulaye një herë u tha vëllezërve të tij;

Të gjithë do ta shihni një ditë. Nëse ka ndonjë që ka sukses në Futboll, do të jem unë.

Me të vërtetë, i riu kurrë nuk gënjeu. Askush nuk e dinte se ai (me kalimin e viteve) do të bashkohej me të tjerët Kalidou Koulibaly, Edouard Mendy dhe një mori të tjerësh duke u bërë fytyra e Senegal skuadra kombëtare.

Përmes futbollit, Boulaye u bë mbajtësi i vetëm i familjes së tij. Mjerisht, të gjithë vëllezërit e tij të mëdhenj (Harouna, Abou dhe Diak) nuk arritën kurrë në botën profesionale. Futbolli ishte humbje kohe për ta, por një burim i madh motivimi për Boulaye. Ne do t'ju tregojmë se si Senegalezi arriti sukses në seksionin tjetër të Historisë së tij të Jetës.

Biografia e Boulaye Dia - Historia e Rrugës drejt Famës:

Familjari i familjes që u rrit ishte një vëzhgues i vëllezërve të tij të mëdhenj. Sigurisht, ai i konsideron Harouna, Abou dhe Diak si modelet e tij. Midis gjithçkaje që ata bënë, ai tërhoqi vetëm më të mirët. Boulaye ishte një fëmijë i zgjuar që pa gabime që vranë karrierën e vëllezërve të tij dhe mësoi të shmangte të tilla. Ai e mbajti ambicien e tij në pjesën e pasme të mendjes.

Fabrika e Përzierjes dhe Futbolli Amator:

Para se të shpërthente në Reims, Boulaye Dia ishte aq i mençur sa të kërkonte një alternativë tjetër në rast se dështon futbolli. Gjatë viteve të adoleshencës, ai u bë elektricist. Edhe si adoleshent, djali i mençur përdori konceptin e menaxhimit të kohës. Kjo u pa në rutinën e tij për të punuar në një fabrikë elektrike dhe gjithashtu duke luajtur futboll amator.

Gjyqet e dështuara dhe mendimi i heqjes dorë nga futbolli:

Në moshën 12 vjeç, ai provoi forcat e tij në Saint-netienne, ti nuk arriti. Pasuan një provë pa përfundim në Olympique Lyonnais. Me miratimin e familjes së tij, ai udhëtoi një udhëtim 752 km në Uells - për një provë në Wrexham AFC Mjerisht, kjo e ktheu në një dështim tjetër. Duke parë që ai nuk mund të lëvizte të kalonte futbollin amator, Boulaye mendoi të hiqte dorë nga loja.

Pikërisht në kohën kur sulmuesi ishte në prag të varjes së çizmeve, një mik i ngushtë i prindërve të tij (me emër; Guy Herbain) i foli me një ton të ashpër. Sipas fjalëve të tij;

“Kjo është hera e vetme që pashë dikë duke më folur shumë keq. Ai më tha se më shihte si një budalla, i cili do të vazhdonte të bënte budalla, për të mos u ndalur, nëse i var çizmet.

Se vëllezërit e mi tashmë kishin harxhuar potencialin e tyre… dhe do të jetë radha ime nëse dorëzohem ”

Boulaye Dia Bio - Historia e Suksesit:

Pasi dëgjoi që anëtari i fundit i familjes së tij do të hiqte dorë, ndihmësi trajner i Plastics Vallée FC ndërhyri. Ai i ofroi Boulaye një kontratë me afat të caktuar, e cila e rifilloi atë përsëri në futboll.

Akoma në mungesë të një klubi pro, ai u lejua të bashkohej më vonë në qendrën e shpresës së Jura Sud, 20 km nga shtëpia e tij e familjes. Pas tre sezonesh, Dia u bë tashmë për debutimin në ekipin e të moshuarve të klubit. Ai filloi me një shënim modest në Championnat National 2 (niveli i katërt i sistemit të Ligës Franceze). Në sezonin 2017/2018, Dia shënoi 15 gola në 21 paraqitje.

Duke kaluar në një lartësi më të madhe, ylli në rritje nënshkroi një kontratë profesionale me Stade de Reims në 16 korrik 2018 - pas një sezoni debutues të suksesshëm me Jura Sud Foot. Ai luajti vetëm gjashtë ndeshje para se të dërgonte për t'u bërë një sulmues i parë për skuadrën e të moshuarve.

LEXO  Idrissa Gueye Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Që nga sezoni 2019-2020, makina për shënimin e golave ​​nuk është kthyer kurrë prapa. Gjuetari i paligjshëm ka treguar një hap të madh dhe një qëndrim të vendosur. Ndërsa në kohën e shkrimit të Bio të Boulaye Dia, ai rendit golashënuesin më të lartë në Ligue 1 Francez - me vetëm Kylian Mbappe duke shënuar më shumë. Kjo arritje ka bërë që klubet e mëdha në të gjithë Evropën të kërkojnë firmën e tij.

Sipas faqes në internet të Butfootballclub, Stade de Reims nuk do të ketë domosdoshmërisht thikën nën fyt për të shitur Boulaye Dia - një shënjestër e OM, dhe një mori klubesh të ligës Premier. Në të cilën ndodhin gjërat, tifozët besojnë se ai është në lartësinë e detyrës që ka përpara. Për familjen, ai është përmbushur misioni, reputacioni i instaluar dhe fati i dhënë përfundimisht. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori.

A Boulaye Dia duhet të jetë një e dashur apo grua?

A jeni këtu për të marrë informacion në lidhje me sulmuesin senegalez të dashuruar? Keni një dëshirë të zjarrtë për të zbuluar se cila është e dashura e Boulaye Dia? Kështu jemi edhe ne. Me popullaritetin e tij në rritje dhe pamjen e bukur, është e sigurt që sulmuesi do të tërheqë tifozët femra që e konsiderojnë veten si materiale bashkëshorte.

Lifebogger përfundimisht mund të thotë se Boulaye Dia nuk është e martuar (si në fillim të vitit 2021). Gjithashtu ai mund të ketë një të dashur të aprovuar nga prindërit e tij si nënën e ardhshme të fëmijëve të tij. Por, duke marrë parasysh se ai është një bum i vonë, ai me të vërtetë ka nevojë të nxjerrë revistat me shkëlqim. Sulmuesi (në janar 2021) ka adoptuar të gjitha mjetet për ta bërë lidhjen e tij private.

Boulaye Dia Jeta personale:

Në këtë pjesë, ne do t'ju ndihmojmë të njihni personalitetin e sulmuesit - larg futbollit. Duke filluar, ai është dikush që nuk harron kurrë nga vjen dhe ne kemi prova për këtë.

Njëherë e një kohë, Boulaye Dia shkoi për të vizituar miqtë e tij të mëparshëm në GMC. Kjo është një fabrikë për prodhimin dhe tregtimin e plastikës ku ai ka punuar para se të bëhej një super yll futbolli.

Me të arritur atje, ai së pari hyri drejtpërdrejt në përshëndetjen e ish kolegëve të tij, në vend që të vinte direkt për të parë shefin e kompanisë. Kjo nuk është për shkak se ata kishin një grindje. Isshtë thjesht diçka në lidhje me përulësinë e tij.

Në atë kohë në fabrikë, Boulaye ishte një punonjës model dhe një punëtor i vërtetë. Njerëzit që e njohin do të thoshin se ai është shumë i përpiktë, nuk i llogarit orët e tij dhe i aftë të përshtatet me të gjitha detyrimet. Pas punës, ai merr këmbët e tij të arta për seanca stërvitore ku përgatitet për botën profesionale.

Stili i jetesës së Boulaye Dia:

Të dukesh e thjeshtë dhe e zgjuar është diçka që shumë adhurues të futbollit aspirojnë. Dianesi i Senegalit i qëndron besnik vetes përmes koleksionit të tij të mrekullueshëm të veshjeve të thjeshta të përputhura me atlete të ftohta. Jashtë futbollit, ai jeton një mënyrë jetese të thjeshtë dhe JO një lehtësisht të dukshme nga makinat e shtrenjta, shtëpitë e mëdha, gumëzhitjet, vajzat, ahengjet etj.

Në moshën 24 vjeç, Boulaye ka hobi të brezit modern. Ashtu si shumica e yjeve, ai pëlqen të luajë lojëra video dhe fantazitë duke parë NBA.

Boulaye Dia Net Vlen:

Duke marrë parasysh që karriera e tij e moshuar ka filluar vetëm në 22, është mjaft e lehtë të vlerësosh vlerën e aseteve të tij jo financiare dhe financiare - veçanërisht pasi e dimë pagën e tij në Stade de Reims. Në fillim të vitit 2021, vlera neto e Boulaye Dia vlerësohet në 750,000 Euro. Kjo shifër është vendosur të rritet ndërsa mbajmë skedat e spekulimeve të transferimit me rritje të shpejtë që e rrethojnë atë.

Jeta familjare Boulaye Dia:

Deri tani, ne të gjithë jemi të vetëdijshëm që qëllimi i shënimit të golit nuk është bir i një njeriu të pasur dhe gjithashtu nuk është rritur kurrë duke pasur gjëra në thirrjen e tij. Boulaye rrjedh nga një familje ultra-e bashkuar Senegaleze. Në këtë pjesë, ne do t'ju tregojmë se çfarë dimë për familjen e tij.

LEXO  Habib Diallo Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Rreth prindërve të Boulaye Dia:

Që nga fillimi, ata ishin të mendimit se djemtë e tyre mbajnë të paktën diçka (jo futboll) edhe ti me shumë pak përmbajtje - që do t'i ndihmonte ata të mbijetonin jetën. Për këtë arsye Boulaye Dia u bë mbajtëse e një baccalaureate profesionale në energji elektrike në moshën tetëmbëdhjetë vjeç. Nëse futbolli nuk do të kishte funksionuar, ai do të kishte mbijetuar akoma jetën.

Sipas IGFM Senegal, Nëna e Boulaye Dia nuk ka punuar kurrë dhe babai i tij u përball me probleme shëndetësore të cilat e penguan atë të bëhej futbollist. Ishte e vështirë për të që të merrej me pensionin nga futbolli. Pa dyshim, babai katër do të ishte i lumtur që djali i tij i fundit i lindur po jeton ëndrrat e tij sportive.

Rreth Vëllezërve të Boulaye Dia:

Futbollisti profesionist që luan si sulmues për Senegal vjen nga një shtëpi e Testosterones. Edhe ti u kapën pas një ëndrre për t'u bërë futbollistë, nuk ka keqardhje që kanë dështuar në karrierë, sepse njëri prej tyre (më i vogli i tyre) ia doli.

Këtu janë vëllezërit; Harouna (larg majtas), Boulaye (njeriu ynë), Abou (djathtas) dhe Diak (ekstrem djathtas)

Në një intervistë me Boulaye Dia's Brothers, një nga të moshuarit e tij, Abou Dia një herë tha;

«Që kur ishim të vegjël, i kemi premtuar njëri-tjetrit gjëra që duhet të ekzistojnë midis vëllezërve. Ajo është dashuri!

Kemi kaluar vështirësi, nuk mund të them gjithçka. Ne jemi gjithmonë aty për të voglin tonë që e arriti atë, ”

Si një futbollist profesionist me diplomë si elektricist në xhep, Boulaye Dia kujdeset për vëllezërit, prindërit, xhaxhallarët, tezen dhe të afërmit e tjerë që jetojnë në Oyonnax dhe Senegal.

Boulaye Dia Fakt i patreguar:

Duke përmbledhur historinë tonë mbi historinë dhe fatin përrallor të përpara, ne ju paraqesim disa të vërteta që mbase nuk i dini.

Fakti # 1 - Ndarja e pagave dhe fitimet për sekonda:

BANESORE / FITIMIFitimet në Euro (€)Fitimet në franga CFA të Afrikës Perëndimore (SAY-fuh).
Në vit€ 572,880CFA 376,267,488
Per Muajit€ 47,740CFA 31,355,624
Në javë€ 11,000CFA 7,224,798
Në ditë€ 1,571CFA 1,032,114
Në orë€ 65CFA 43,005
Për minutë€ 1CFA 717
Për sekonda€ 0.01CFA 11.9

Që kur keni filluar të shikoni Boulaye DiaBio, kjo është ajo që ai ka fituar.

€ 0

A e dini? Mesatarja Senegaleze që fiton 102,686 AQF / Muaj do të duhet të punojë për 10 vjet për të bërë 1,032,114 AQF. Kjo është ajo që Boulaye Dia fiton një ditë me Stade de Reims.

Përfundim:

Shumë faleminderit që morët kohën për të lexuar Historinë e Jetës së Boulaye Dia. Gjatë hulumtimit tonë, zbuluam se Biografia e tij ka një mësim jo të rëndësishëm për fjalën - Shpresa. Sepse Boylaye aspironte si Sadio Mane, ai ishte në gjendje të shihte dritën midis gjithë errësirës që i erdhi përpara. Ndërsa shkruaj Bio-në e tij, ai është bërë një xhevahir i bërë në Ligue 1.

Ish-elektricisti nuk kishte parë sukses nëse jo për vëllezërit e tij - Harouna, Abou dhe Diak. Përkundër heqjes dorë nga karriera e tyre, djemtë krijuan një rrugë për Boylaye. Si një djalë i mençur, ai mësoi nga gabimet e vëllezërve të tij, shfrytëzoi shanset e tij dhe u rrit mbi punën në fabrikë dhe futbollin amator. Ishte e vështirë për njërin nga prindërit e tij - babanë e tij - të merrej me një karrierë të dështuar. Fatmirësisht, djali i tij i fundit rivendosi ëndrrën e tij të vjetër.

Në Lifebogger ne kujdesemi për saktësinë e përmbajtjes sonë biografike. Nëse hasni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, na kontaktoni me mirësi. Përndryshe, na tregoni se çfarë mendoni rreth Gjeniut Francez me origjinë nga familja Senegaleze. Në fund, për të marrë një turne përmbledhës në Boulaye Dia's Bio, përdorni Tavolinën tonë Wiki.

PYETJET E WIKI:P ANRGJIGJE:
Emri i plotë:Boulaye Dia
Mosha:24 vjeç dhe 5 muajsh.
Data e lindjes:16th Nëntor, 1996.
Vendi i lindjes:Oyonnax, Francë.
prindërit:Z. dhe Znj. Dia.
Brothers:Harouna, Abou dhe Diak.
Rrënjët familjarë:Senegal
Lartësia në këmbë:5 këmbët 9 inç.
Lartësia në Metër:1.80 m
Agjenti:Frédéric Guerra.
Feja:Musliman.
Zodiaku:Akrepi.
Te ardhura neto:750,000 Euro (2021 Statistikat).
Pozicioni i lojes:Përpara

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet