Raphinha Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Raphinha Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Biografia jonë e Raphinha - Raphael Dias Belloli - ju tregon Fakte rreth Historisë së tij të Fëmijërisë. Gjithashtu, të vërteta për jetën e tij të hershme, prindërit familjarë, të dashurën / gruan, stilin e jetës dhe vlerën e tij neto.

Me pak fjalë, ky artikull portretizon historinë e Raphael Dias Belloli. Lifebogger fillon nga ditët e tij të hershme në Brazil, deri kur u bë i famshëm me Leeds United. Për t'ju dhënë një aromë të natyrës tërheqëse të kësaj Bio, këtu është një përmbledhje piktoreske e trajektores së tij të jetës.

Biografia e Raphinha - Futbollisti i Leeds United.
Biografia e Raphinha - Futbollisti i Leeds United.

Po, ti dhe unë e dimë që ai është shumë Marcelo Bielsa's luftëtar. Duke qenë një nga Marrëveshjet e bëra të Leeds Transfer të vitit 2020, Raphinha është një magjistar futbolli. Braziliani i ngjan Angel di Maria në teknikë. Ne e njohim Raphinha për ritmin, mashtrimet, prekjet e shkëlqyera të para, syrin për një krosim dhe aftësinë për të mposhtur mbrojtësit një mbi një.

Megjithë vlerësimet, ne e kuptojmë se vetëm pak fansa e dinë Historinë e Jetës së Raphinha. Ne e kemi përgatitur atë për kënaqësinë tuaj të leximit. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Historia e Fëmijërisë së Raphinha:

Për fillestarët e Biografisë, ai mban emrat e vërtetë; Raphael Dias Belloli. Raphinha është vetëm një pseudonim. Ai lindi në ditën e 14-të dhjetor 1996 nga prindërit e tij, Z. dhe Znj. Maninho Belloli. Vendlindja e Futbollistit është qyteti Porto Alegre, Brazili i Jugut.

Prindërit e Raphinha e kishin atë në një moshë shumë të re, dhe duket se babai i tij është i kombësisë së ndryshme. Babai me pamje të re (Maninho) është italian ndërsa mamaja e tij është braziliane. Siç u vu re, futbollisti mori pas nënës së gjenit - i cili duket më i forti në familjen e tij.

Njihuni me prindërit e Raphinha. A jeni i befasuar që babai i tij është i bardhë?
Njihuni me prindërit e Raphinha. A jeni i befasuar që babai i tij është i bardhë?

Vitet në rritje:

Raphael Dias Belloli AKA Raphinha i kaloi ditët e fëmijërisë në Restinga. Kjo është një lagje e përulur në Porto Alegre. Shtë një nga ato komunitete në nevojë Braziliane që kanë qytetarë që kanë fituar në jetë përmes sportit. Futbollisti i Leeds United nuk është ndryshe. Ai ishte ndër ata fëmijë që përfituan nga skema të tilla futbolli.

Historia e Familjes së Raphinha:

Në Restinga, familja Belloli është e famshme për prodhimin e talenteve të futbollit. Raphinha jonë vetë mban atë mbiemër të famshëm. Bellolis operon me një familje të klasës së mesme dhe ata e përqendrojnë profesionin e tyre rreth futbollit. Në atë familje sportive, Raphinha është më me fat i brezit të tij. Futbollisti brazilian ka parë suksesin më së shumti në lojën e bukur.

E vërteta është, nuk ka histori të leckave për pasuri në Biografinë e Raphinha, përveç faktit që ai vuajti shumë për t'u bërë një futbollist. Prandaj, familja e tij jetonte dhe jetonte si një qytetar mesatar i Brazilit.

Origjina Familjare e Raphinha:

Futbollisti vjen nga lagjja më e madhe nën-urbane e Brazilit Porto Alegre. A e mbani mend këtë qytet?… Është shtëpia e legjendës së futbollit - Ronaldinho.

Nga kjo rrjedh familja e Raphinha-s.
Nga kjo rrjedh familja e Raphinha-s.

Raphinha i ka rrënjët e tij familjare nga Restinga, një shtëpi në 27 qytete të ndryshme me shami. Zona ka një zonë të varfër të popullarizuar të quajtur Ilhota. Pavarësisht se vinte nga ajo lagje, futbollisti nuk ishte aq i varfër sa babai i tij i palodhur kurrë nuk e bëri atë të ndodhte. Kërkimet tregojnë se Z. Maninho Belloli, së bashku me anëtarët e familjes së tij (përfshirë Raphinha), kanë shtetësinë italiane.

Ndërtimi i arsimit dhe karrierës:

Raphinha, si shumica e fëmijëve aspirantë të futbollit, kurrë nuk kaloi nëpër sistemin normal të shkollimit. I riu mori arsimim futbolli nga Monte Castelo. Ky është një nga ekipet kryesore të fushave përmbytëse të fushave të Restingës.

Shumë të rinj që kaluan nëpër këtë shkollë futbolli u bënë profesionistë. Edhe pse Raphinha është më i suksesshmi prej tyre. Falë rrënjëve të familjes futbollistike, të gjithë tashmë e dinin cilësinë që ai zotëronte. Edhe kur ishte djalë, Raphinha luajti me të rriturit në lojërat e fushës së përmbytjes. Në atë kohë, ai turpëroi djemtë e mëdhenj me veprimin e driblimit dhe shënimit të golave.

Raphinha Histori e Patreguar e Futbollit:

Ndërsa i riu rritej, ai vazhdoi tregtinë e tij për të ndihmuar ekipin e tij të fitonte pothuajse gjithçka. Në atë kohë, stili i lojës Raphinha tërhoqi shumë vëmendje nga elitat e futbollit. Ata zakonisht do të vlerësonin yjet e ardhshëm të futbollit nga qyteti i tij i lindjes. Midis të tilla ishin legjenda si Ronaldinho.

Si i parë, i riu i dobët u frikësua nga takimi me legjendën e futbollit. Takimi i parë me Ronaldinhon ishte si të shihje një superhero nga një libër komik. Ndërsa Raphinha mendonte se gjithçka po ndodhte mirë, pak e dinte se kohërat e vështira po i dilnin përpara.

LEXO  Douglas Costa Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia
Ditën kur takoi Idolin e tij. I riu ndjeu se po lexonte një libër komik.
Ditën kur takoi Idolin e tij. I riu ndjeu se po lexonte një libër komik.

Historia e Refuzimit:

Si djalë, ishte ëndrra e Raphinha të luante me Sport Club Internacional. Ky është një nga klubet më të njohura të futbollit në Porto Alegre. Fatkeqësisht, dëshira të tilla nuk ndodhën kurrë. Klubi i madh e refuzoi Raphinha (tre herë) për të qenë shumë i dobët.

Lutjet për klubin për një arsye të mundshme për ri-përfshirjen e tij ranë në vesh të shurdhër. Edhe agjenti i Raphinha i tha Internacional për të parë arsyet; se lojtarët më të mirë në botë janë të shkurtër, shikues Lionel Messi si rast studimi. Akoma, shtëpia e futbollit refuzoi të pranonte Raphinha të dobët.

Maninho Belloli, babai i tij dhe anëtarët e tjerë të familjes e inkurajuan atë që të mos dorëzohej. Në asnjë kohë, Raphinha përmblodhi guximin dhe u nis për një udhëtim tjetër. Ai udhëtoi për 7 orë (Porto Alegre në Santa Catarina) në një kërkim për kullota më të gjelbërta. Me fjalët e tij;

Pas refuzimit, unë u largova nga Restinga në Porto Alegre sa më shpejt të jetë e mundur. U përballa me orë të tëra në autobus, pasi nuk kisha ngrënë asgjë.

Biografia e Raphinha - Rruga drejt famës:

Në fund të tunelit erdhi shpresa. Avaí Futebol Clube, një ekip brazilian i futbollit në Santa Catarina, hapi dyert për të. Traineri i tyre kujdesej për djalin e dobët. Atje, Raphinha filloi një karrierë të qetë profesionale.

Raphinha më në fund u vendos në një akademi që e trajtoi atë si familje.
Raphinha më në fund u vendos në një akademi që e trajtoi atë si familje.

Në Shkurt 2016, Avaí filloi të kishte çështje të pagimit të pagave për punonjësit e tyre. Kjo i pa ata të merrnin vendimin e vështirë për të shitur xhevahirin e tyre të çmuar (Raphinha) në Evropë.

Në mënyrë tronditëse, Deco - ish-ylli i Chelsea dhe FC Barca ndihmoi Raphinha në Evropë. Ai u bë agjent pas transferimit të tij në ekipin portugez Vitória Guimarães.

Deco luajti një rol të rëndësishëm në karrierën e Raphinha.
Deco luajti një rol të rëndësishëm në karrierën e Raphinha.

Raphinha Bio - Histori Suksesi:

Lënia pas familjes dhe marrja me kulturë të re ishte një përvojë e jashtëzakonshme e të mësuarit. Braziliani mund të përshtatej ndërsa duroi një rritje meteorike në Portugali. Në sezonin e tij të parë, Raphinha fitoi çmimin 2017 Vitória Guimarães Breakthrough Player of the Year.

Rreth majit 2018, klubi e transferoi atë në Sporting CP, shtëpia e E Cristiano Ronaldos ditët rinore. Në vendbanimin e tij të ri, Raphinha shkoi nga forca në forcë. Kjo ishte e qartë ndërsa ai përkrah Bruno Fernandes ndihmoi Green and White të fitojnë të dy Taça de Portugal dhe Taça da Liga.

Kishte vërtet disa ditë lavdie në Sporting.
Kishte vërtet disa ditë lavdie në Sporting.

Për shkak të nevojës për të shijuar kulturën franceze, Raphinha siguroi një lëvizje tjetër të ëndrrave. Këtë herë, për të Rennes - një klub që ai ndihmoi në arritjen e një vendi të tretë në Ligue 1 dhe një kualifikim të Ligës së Kampionëve.

Në vend që të korrte frytet e punës së tij, sezonin tjetër me Rennes, Raphinha vazhdoi tutje. Ai e ndoqi zemrën e tij - këtë herë, për respekt. Raphinha nderoi thirrjen e Leeds United nga Marcelo Bielsa. Mos harroni, ai është një nga menaxherët më të mirë të Futbollit.

Në kohën e shkrimit të Biografisë së tij, qëndrueshmëria e Raphinha mbetet e pakonkurueshme. Ai është një lojtar i madh për Leeds United- një nga skuadrat më tradicionale angleze. Partneriteti i brazilianit me shënimin e golave Patrick Bamford është e shkëlqyeshme Kombinimi i tij përpara me anësorin - Jack Harrison - ka prodhuar shumë momente të shkëlqyera. Pa dyshim, Raphinha ka parë sukses kudo që e çoi futbolli. Pjesa tjetër, siç themi, është histori.

LEXO  Historia e fëmijërisë Richarlison Plus Fakte të patreguara të biografisë

Kush është e dashura e Raphinha? … A ka ai një grua apo fëmijë?

Pasi të bëhet i famshëm, është normale që fansat të presin që ai të deklarojë gruan e jetës së tij. Në agimin e vitit 2021, ne e kuptojmë se anësori është ende beqar por duket i gatshëm të përzihet privatisht. Kjo nënkupton se Raphinha mund të ketë një të dashur të cilën ai e konsideron gruan e tij dhe nënën e fëmijëve të tij.

Faktet e jetës personale:

Për çdo futbollist, nuk është e lehtë të transferohet praktikisht katër herë në një interval prej dy vjetësh. Por pse është kaq e lehtë për Raphinha që të përshtatet shpejt në një vend të huaj? Në këtë pjesë, ne do t'ju tregojmë më shumë rreth personalitetit të tij jashtë fushe.

Më e rëndësishmja, djali i refuzuar një herë tërheq forcë në historinë e tij të përulur nga Restinga te Premier League. Raphinha përshtatet sepse ai i bëri një premtim familjes së tij duke i bërë ata të jetojnë ëndrrat e tyre përmes tij. Ai kurrë nuk e merr dështimin për një opsion. Me fjalët e Raphinha;

Çdo ditë, i them vetes se nuk ka të bëjë vetëm me ëndrrën time. Thatshtë ai i prindërve, motrave dhe vëllezërve të mi.

Këta janë ata që e dinin se çfarë kam kaluar dhe kanë qenë me mua që nga fillimi. Unë gjithmonë e marr emrin - Restinga - kudo që të shkoj. Shumë njerëz e dinë emrin tim, por JO historinë time.

Fakte të stilit të jetës Raphinha:

Për Amerikën e Jugut, lumturia vjen në valë. Në vend se të ndezë makina ekzotike, Raphinha preferon të bëjë publike shfrytëzimet e tij në bregdet.

Kështu i kalon paratë e tij të futbollit.
Kështu i kalon paratë e tij të futbollit.

Me mbi pesë vjet përvojë profesionale (duke filluar nga 2015), është e drejtë të thuhet se ai është super i pasur. Ne vlerësojmë se vlera neto e Raphinha-s është rreth 3 milion paund.

Jeta Familjare e Raphinha:

Në familjen e Maninho Belloli, dashuria rrjedh e fortë dhe e thellë. Ndonjëherë u jep atyre një ndjenjë nostalgjike sesi kanë bërë një rrugë të gjatë. Këtu, Raphinha merr babanë, nënën dhe vëllain e tij për të shijuar peizazhin dhe rrezet e diellit të Catalunya - në Barcelonë.

Kohët e familjes janë periudha të lumtura për brazilianin.
Kohët e familjes janë periudha të lumtura për brazilianin.

Në këtë pjesë, ne do t'ju tregojmë më shumë fakte në lidhje me prindërit e tij dhe anëtarët e familjes. Pa zhurmë të mëtejshme, le të gjuajmë.

Rreth babait të Raphinha:

Me të parë foton e babait të tij të ri, shumë fansa kanë pyetur asked A është adoptuar Raphinha? Ne kemi bërë kërkime, dhe përgjigjja është Jo! Në kohën e shkrimit të biografisë së tij, babai i Raphinha duhet të jetë në të 40-at e tij.

Disa nga të afërmit e Maninhos janë italianë. Ai është shumë krenar për përdorimin e futbollit nga Raphinha për të bekuar familjen e tij. Duke parë se si përshtaten babai dhe djali, duhet që dikush të jetë një baba i ri si Maninho.

Ndjenja për ju jeni akoma e re dhe keni një djalë që është shumë i suksesshëm.
Ndjenja për ju jeni akoma e re dhe keni një djalë që është shumë i suksesshëm.

Rreth Nënës së Raphinha:

Futbollisti i Leeds United do ta donte më shumë gruan e tij, babanë e tij më të mirën dhe nënën e tij më të gjatë. Ajo bën punën për ta mësuar atë se si të përgatitet dhe të përballet me sfidat kur ato ndodhin. Mamaja e Raphinha është me origjinë Braziliane.

Njihuni me mamanë e Raphinha. Ato duken shumë të pajtueshme.
Njihuni me mamanë e Raphinha. Ato duken shumë të pajtueshme.

Rreth vëllait të Raphinha:

Sipas GloboeSporteGlobo, futbollisti ka një vëlla që jeton në Brazil. Ai mund ta shohë atë kryesisht gjatë pushimeve. Duket se vëllai i tij i madh nuk e mori futbollin si profesion.

Rreth të afërmve të Raphinha:

Le të fillojmë me gjyshërit e tij. Emri i Gjyshit të Raphinha është Osmar, i njohur më mirë si Italiano. Ai luajti futbollin e tij në vitet 1960. Xhaxhai i tij Seu Osmar luante në Monte Castelo të Brazilit. Ai gjithashtu paraqiti me Cobal, një ekip tjetër tradicional nga lagjja e familjes.

Më interesante, një tjetër nga xhaxhai i Raphinha, Dudu, luajti për Inter Milan. Ky i afërm është shumë i afërt me babanë e tij, Maninho. Të dy luajtën futboll së bashku gjatë ditëve të tyre të fëmijërisë në zonën e përmbytjes në Restinga.

Fakte të pathëna nga Raphinha:

Fakti 1- XNUMX- Agonia e Monte Castelo, Klubi i tij i Fëmijërisë:

Kjo është përralla e një akademie të irrituar ku Raphinha mësoi futboll. Agonia e tyre është se kur organet e tjera të futbollit përmendin klube të përfshira në karrierën e Raphinha, ata injorojnë Monte Castelo. Sipas zëdhënësit të saj;

FIFA nuk na njohu kurrë që formuam futbollistin. Në atë kohë, ne shkuam në shtëpinë e familjes së tij në orët e hershme, duke marrë Raphinha për dore dhe e futëm në një furgon për të shkuar për stërvitje. Si fëmijë, ne morëm uniformë, këpucë dhe topa për të bërë të mundur përparimin e tij.

Ne jemi ata që ngritëm Raphinha-n dhe jo të tjerët që e kapën atë tashmë të lëmuar. Ne jemi një ekip i vogël trajnimi që kemi nevojë për disa nga fondet e tij të transferimit.

Fakti 2- XNUMX- Krahasimi i pagës së tij me qytetarin mesatar brazilian:

BANESORE / FITIMINdarja e pagave në paund ()Ndarja e pagës në real Brazilian (R $)
Në vit:£ 3,124,800£ 22,448,322
Për muaj:£ 260,400£ 1,870,693
Në javë:£ 60,000£ 431,035
Në ditë:£ 8,571£ 61,576
Në orë:£ 357£ 2,565
Për Minutë:£ 5.9£ 43
Për sekondë:£ 0.09£ 0.7
LEXO  Lucas Moura Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Që kur keni filluar të shikoni RaphinhaBio, kjo është ajo që ai ka fituar.

£ 0

Në mënyrë tipike, një person që punon në Brazil fiton afërsisht 8,560 BRL çdo muaj. Qytetarit të tillë i duhet të punojë për 18 vjet e dy muaj për të fituar pagën mujore të Raphinha-s.

Fakti 3- XNUMX- Fakte Tattoo:

Tattoos Raphinha tregon shumë për historinë e tij.
Tattoos Raphinha tregon shumë për historinë e tij.

Të thuash se ai ka vetëm disa bojëra është një nënvlerësim masiv. Ylli i Futbollit ka një bollëk tatuazhesh të punuara me kujdes. Ata janë pothuajse kudo në krahun, këmbët dhe shpinën e tij - ku secili tregon një histori unike të historisë së tij.

Fakti 4- XNUMX- Duke iu rikthyer lagjes së tij:

Ndërsa bënte atë, anësori i Leeds United u bëri thirrje fëmijëve që kurrë të mos heqin dorë nga ëndrrat e tyre dhe të vrapojnë pas asaj që është e tyre. Kjo sepse i vetmi person që mund të bëjë ëndrrën e tyre të vërtetë janë vetë ata dhe askush tjetër.

Fakti 5- XNUMX- Statistikat e FIFA-s:

Raphinha është një nga ata futbollistë që gëzon një rritje të shpejtësisë në lojën video të simulimit të futbollit. Anësori i mprehtë ndan vlerësime të ngjashme të përgjithshme me Richarlison por potencial më i vogël. Falë ritmit dhe shkathtësisë së tij, Raphinha është padyshim një blerje e sigurt për adhuruesit e modës menaxheriale të FIFA-s.

Përfundim:

Biografia e Raphinha - futbollisti i Leeds United - na mëson një gjë. Duhet shumë guxim për të kaluar periudhat e vështira. Siç vërehet në shkrimet tona, braziliani kurrë nuk braktisi ëndrrat e tij pasi u përball me refuzim.

Sot, ai së bashku Carlos vinicius (vëllai tjetër) ka parë sukses në sezonin e tyre debutues në Angli. Goli i parë në Premier League për Raphinha (kundër Evertonit) erdhi herët. Ai konfirmon një fakt që ai mund të përshtatet me kampionatin më të vështirë në botë.

Na takon të përgëzojmë familjen e Raphinha-s që e bënë atë të kuptojë se ai nuk mund të ndryshojë atë që tashmë i ka ndodhur. Kjo i dha atij fuqinë për të lëvizur përpara, le të shkojë dhe ta kapërcejë atë. Sot, prindërit e tij, shqetësimi dhe të tjerët që i qëndruan pranë tij tani marrin pjesë në lavdinë e tij të futbollit.

Të nderuar lexues, faleminderit për kohën tuaj në këtë kujtim. Lini me mirësi të ndani në seksionin e komenteve, mendimet tuaja mbi futbollistin e Leeds ose ndonjë vëzhgim që nuk duket mirë në shkrimet tona. Për të marrë një përmbledhje të shpejtë të Raphinha's Bio, përdorni përmbledhjen tonë të tabelës.

PYETJET E WIKI:PIORGJIGJET E BIOGRAFIS
Emrat e Plotë:Raphael Dias Belloli.
pseudonimi:Raphinha.
Data e lindjes:Dita e 14 e Dhjetorit 1996.
Qyteti i lindjes:Porto Alegre, Brazil.
Mosha:24 vjeç dhe 4 muajsh.
prindërit:Maninho Belloli (Babai). Nëna është e panjohur.
Origjina Familjare:Restinga, Brazil.
Idol:Ronaldinho
Feja:Krishterimi.
Lartësia në metra:1.76 m
Lartësia në këmbë: 5 ft 9 inç.
Pozicioni i lojes:Anësor

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet