Angelo Ogbonna Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Angelo Ogbonna Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Biografia jonë e Angelo Ogbonna ju tregon Fakte në lidhje me Historinë e Fëmijërisë së tij, Jeta e Hershme, Familja, Prindërit, Gruaja, Fëmijët, Stili i Jetës, Jeta Personale dhe Vlera Neto.

Në terma të thjeshtë, ne ju paraqesim udhëtimin e jetës së mbrojtësit, nga ditët e tij të hershme, deri kur u bë i famshëm. Për të zgjuar oreksin tuaj të autobiografisë, këtu është galeria e tij për të rritur - një përmbledhje e përsosur e Bio e Angelo Ogbonna.

Jeta e hershme dhe ngritja e Angelo Ogbonna.
Jeta e hershme dhe ngritja e Angelo Ogbonna.

Po, të gjithë i dinë atributet e tij të jashtëzakonshme fizike që i lejojnë atij të lexojë lojën. Nuk është çudi Roberto Mancini e ka tërhequr atë në skuadrën e Italisë për t'u përgatitur për garën e Euro 2021.

Pavarësisht nga të gjitha këto mirënjohje, vetëm disa tifozë e dinë historinë e jetës së Angelo Ogbonna, e cila është mjaft magjepsëse. Pa zhurmë të mëtejshme, lejojmë të fillojmë.

Angelo Ogbonna Historia e Fëmijërisë:

Për fillestarët e Biografisë, ai mban pseudonimin "Bonne". Obinze Angelo Ogbonna lindi më 23 maj të vitit 1988 nga babai dhe nëna nigeriane (një infermiere), në qytetin e Kasinos, Itali. Futbollisti është i dyti nga tre fëmijët (Paola, Angelo dhe Emily) të lindur nga bashkimi midis prindërve të tij.

Si djali i vetëm i familjes së tij, Angelo gëzonte disa privilegje të veçanta - një feat që është zakon për shumicën e nënave dhe baballarëve nigerianë. Merrni me mend çfarë?… Një nga prindërit e Ogbonna duket mjaft i ri pavarësisht se është në të pesëdhjetat e saj, dhe ne kemi prova për këtë këtu.

Takoni një nga prindërit e Angelo Ogbonna - nënën e tij.
Takoni një nga prindërit e Angelo Ogbonna - nënën e tij.

Vitet në rritje:

Për disa arsye më të njohura nga lojtari italian, ai e përjashtoi babanë e tij nga historitë e përvojës së tij të fëmijërisë. Si një djalë i vogël, mbrojtësi i talentuar u lidh aq shumë me nënën dhe motrat e tij, Paola dhe Emily. Së bashku, ata formuan një familje të thurur ngushtë.

Angelo Ogbonna si fëmijë i fotografuar së bashku me nënën dhe motrat e tij - Paola dhe Emily.
Angelo Ogbonna si fëmijë i fotografuar së bashku me nënën dhe motrat e tij - Paola dhe Emily.

Historia e Familjes Angelo Ogbonna:

Të jesh në gjendje të sponsorizosh migrimin e tyre nga Nigeria në Itali nënkupton që mamaja dhe babai i tij ishin të qëndrueshëm financiarisht. Rezultati nga hulumtimi zbulon se mbrojtësi vjen nga një prejardhje familjare e klasës së mesme - ai që jeton dhe kushton me lehtësi si qytetarë italianë mbi mesataren me origjinë nigeriane.

Origjina Familjare Angelo Ogbonna:

Mjerisht, lëkura e tij e zezë nuk e ka shfajësuar atë nga kthetrat e racistëve që kënaqen duke abuzuar me rrënjët e tij stërgjyshore. Ashtu si njerëzit me origjinë familjare nigeriane të lindur jashtë vendit - pëlqen të Bright Osayi-Samuel, Eberechi Eze etj, Angelo përshëndet nga Owerri në shtetin Imo, Nigeri.

Kjo hartë shpjegon origjinën e familjes së Angelo Ogbonna. Prindërit e tij vijnë nga Owerri në Naija.
Kjo hartë shpjegon origjinën familjare të Angelo Ogbonna. Prindërit e tij vijnë nga Owerri në Naija.

Qyteti familjar i Angelo Ogbonna-s në Owerri është në pjesën lindore të Nigerisë. Shumica e njerëzve i referohen metropolit si kryeqyteti argëtues i Nigerisë për shkak të kazinove të saj të larta rrugore dhe qendrave cilësore të relaksimit. Pavarësisht se ka lindur në Itali, Ogbonna ka mësuar të flasë në gjuhën Igbo - dialektet e prindërve të tij.

Historia e Futbollit Angelo Ogbonna:

Mbrojtësi i Hammers filloi ekspeditën e tij të futbollit pasi prindërit e tij e inkurajuan atë të përzihej me fëmijët e tjerë në lagjen Italiane Cassino. Përtej pritjes, përpjekja e tij e parë për të luajtur ndeshjen doli të jetë mjaft tërheqëse, pavarësisht se ishte një fëmijë i ndrojtur.

Pasi tregoi disa premtime, nëna e Ogbonna e bëri atë të regjistrohej në grupin rinor të Nuova Cassino ku vendosi një themel të mirë për të ardhmen e tij. Interesante, djali shpejt e dinte kuptimin e punës në ekip ndërsa filloi të stërvitej me miq të rinj.

Jeta e hershme e karrierës:

Duke parë që djali i tyre i vetëm u bë më i njohur se moshatarët e tij, familja e tij mori shenjën se futbolli ishte thirrja e tij. Mjerisht, me kalimin e kohës - gameplay Angelo pa më të keqen. Vitet e tij të hershme të futbollit panë shumë të meta teknike.

Për të korrigjuar atë që dukej se ishte një pengesë për karrierën e tij të re, mamaja e Angelo kërkoi një akademi të pajisur mirë. Ishte në një moment të tillë dëshpërimi - në 2002 - kur Torino erdhi dhe ai kaloi sprovat e tyre. Shpejt përpara në moshën 14 vjeç, Ogbonna nënshkroi një marrëveshje profesionale me klubin italian.

Angelo Ogbonna Bio - Rruga drejt famës:

Duke luajtur për The Bulls, i riu përsosi si aftësitë e tij të ballafaqimit ashtu edhe autoritetin në ajër. Një shpërblim për punën e tij të vështirë erdhi në një kohë kur lajmet për talentin e tij të rrallë filluan të përhapeshin në të gjithë Italinë. Në atë kohë, shumë klube erdhën duke kërkuar për nënshkrimin e Anxhelos.

Pasi bëri mirë në transferimin e tij të huazimit në Crotone në sezonin 2007-08, Juve shkaktoi një ofensivë të transferimit të verës ndaj tij. Siç do ta kishte fati, nëna e Ogbonna - rreth korrikut 2013 - miratoi idenë e tyre që djali i saj të bashkohej me Zonjën e Vjetër.

Biografia e Angelo Ogbonna - Historia e Suksesit:

Në Juve, qendërmbrojtësi shkoi nga forca në forcë falë një partneriteti të frikshëm me të Leonardo Bonucci Giorgio Chiellini. Megjithëse duke qenë prapa në rendin e pekingut, njeriu i madh po numëronte ditët me të dashurën e Italisë. Me mbështetjen e plotë nga familja, ai nënshkroi një marrëveshje 9.97 milion £ me West Ham United në 2015.

Premier League angleze doli të jetë një terren i favorshëm për stilin e tij të lojës. Duke qenë një nga forcat lëvizëse të David Moyes armaturë, Ogbonna u bë Hammeri i tretë radhazi në FIFA Team of the Week - për nëntor 2020.

Ne kemi përgatitur një video që do t'ju ndihmojë të kuptoni pse fansat e pagëzuan atë - Wall. Pjesa tjetër, siç themi ne, është histori.

Angelo Ogbonna Jeta e Marrëdhënies:

Ecja në pjesën që ndryshon totalisht nga një algjerian i caktuar - - tha Benrahma, Obinze (siç quhet nga motrat e tij) si në vitin 2020 është në një aktiv në një marrëdhënie me të dashurën e tij të bërë nënën dhe gruan.

Në kohën e vendosjes së këtij Bio, Laura është gruaja e Angelo Ogbonna. Ajo i ka qëndruar besnike atij me të hollë dhe të hollë. Siç është thënë nga tifozët, mënyra unike e çiftit për të dalë - veshja e veshjeve japoneze - është e pakalueshme.

Edhe pse të dashuruarit - ende nuk janë martuar - tashmë po gëzojnë mbështetjen e plotë të familjeve të tyre. Ndërsa shkruaj, futbollisti dhe e dashura e tij kanë tashmë një djalë të quajtur Samuel Ogbonna.

Gjatë bllokimit të vitit COVID-2020, të dy dashamirët po presin lindjen e fëmijës së tyre të dytë. Për të siguruar sigurinë e nënës së tij (një infermiere), motrave dhe të dashurve të tyre, Ogbonna bëri atë që ishte e nevojshme. Ai një herë u bë i zëshëm ndërsa u ankua se si Britania e nënvlerësoi ndikimin e COVID. Pa pyetje, nigeriani i lindur në Itali është një njeri ideal familjar.

Angelo Ogbonna Jeta Personale:

Po, ai duket të jetë i mençur dhe agresiv në fushë. Sidoqoftë, personaliteti i tij ka më shumë sesa atë që i plotëson sytë. E para dhe më e rëndësishmja, personazhi i Ogbonna është një përzierje e tiparit të Zodiakut të Binjakëve.

Në një shënim tjetër, thjesht të kalosh një moment me Anxhelo do të të bënte të kuptosh personalitetin e tij të dashur dhe të mirë. Ashtu si Pablo Fornals, Termocentrali West Ham shpesh rekruton veten në vende të qeta. Ashtu si këtu, ne e shohim atë duke pushuar në peizazhin e bukur jashtë shtëpisë së tij në Londër.

Angelo Ogbonna Stili i jetës:

Viti 2020 ka parë që Obinze të fitojë pak më shumë se Tomas Soucek dhe më pak se Jarrod hark. Ai bën një rrogë vjetore prej rreth 3.64 milion. Megjithëse janë shumë para, Ogbonna nuk e sheh veten duke jetuar një mënyrë jetese ekzotike. Të tilla përfshijnë ato që vihen re lehtësisht nga makinat me shkëlqim, shtëpitë e mëdha, vajzat, alkooli, etj.

Për më tepër? Ings Fitimet e tij kanë rritur vlerën e tij neto në një shumë të vlerësuar prej 15 milion £ (Statistikat e 2020). Pavarësisht nga shumë para futbolli në xhepat e tij, tifozët kanë vënë në dyshim zakonin e veshjes së Ogbonna-s. Shihni vetë.

Jeta Familjare Angelo Ogbonna:

Duke folur për mediat West Ham, ai e bëri botën të kuptojë gjënë më jetësore për ekzistencën e tij. Ogbonna tha; Familja dhe Futbolli janë të vetmet gjëra që i sjellin lehtësim. Tani, ne do t'ju paraqesim fakte rreth anëtarit të shtëpisë së tij duke filluar me motrat e tij të bukura - Paola dhe Emily.

Rreth vëllezërve dhe motrave të Angelo Ogbonna:

Motrat e futbollistit, Paola dhe Emily, luajtën një rol të madh në erëzimin e përvojës së tij të fëmijërisë. Aktualisht, vëllezërit e motrat e Angelo Ogbonna jetojnë në Itali, por shpesh bëjnë vëllain e tyre vizita në shtëpinë e tij në Stratford, Londra Lindore.

Rreth Nënës së Angelo Ogbonna:

Të gjithë e dimë se gëzimi i secilit prind është të shohë fëmijën e tij të jetojë një jetë të lumtur dhe të shëndetshme. Ky është rasti i nënës së Ogbonna, veshja e së cilës flet shumë për profesionin e saj - një infermiere.

Kërkimet tregojnë se nëna e tre fëmijëve ka rritur vetëm Angelo, Paola dhe Emily. Kjo ndodhi pa babanë e tyre. Si infermiere, ajo siguroi që Angelo të mos humbasë përqendrimin në arritjen e madhështisë përmes futbollit.

Rreth babait të Angelo Ogbonna:

Pavarësisht ngritjes së tij në yll, qendërmbrojtësi nuk ka thënë asgjë për babanë e tij. Ndër prindërit e tij, Ogbonna ia atribuon me dashuri suksesin e tij në karrierë nënës së tij. Ndoshta babai i tij papritmas kishte një shkëputje nga e gjithë familja. Përsëri, mbase më e keqja - ai mund të ketë humbur jetën për shkak të duarve të ngurta të vdekjes.

Rreth kushëririt të Angelo Ogbonna:

Një nga të afërmit më të njohur të qendërmbrojtësit është kushëriri i tij, Princi Eleazar Onyewuchi Ogbonna. Të dy ndajnë mbiemër të ngjashëm, një feat që zbulon një marrëdhënie atërore.

Princi Eleazar Onyewuchi Ogbonna është një teknokrat me përvojë i futbollit, i cili gjithashtu ka shikuar për sport. Përveç tij, nuk ka pasur asnjë informacion në lidhje me familjen e zgjeruar të Ogbonna. Gjithashtu, gjyshërit, xhaxhallarët dhe hallat e tij.

Angelo Ogbonna Fakte të pathëna:

Për të përmbledhur Historinë e Jetës së Obinze, këtu janë disa të vërteta për t'ju ndihmuar të kuptoni kujtimet e tij.

Fakti # 1: Përvoja afër vdekjes:

Angelo Ogbonna ka përjetuar një moment që i jep ende një gungë në fyt. Në vitin 2008, ndërsa ishte ende pjesë e Torinos, "Muri i futbollit" fatkeqësisht ra në gjumë në timon pas një loje stresuese natën.

Në kohën kur ai u zgjua, makina e tij tashmë kishte kaluar në anën tjetër të rrugës - zhytur në një lumë në Torino. Fatmirësisht, Ogbonna i mbijetoi aksidentit fatkeq.

“Kam fat që të flas këtu. Atë natë, unë po shkoja në aeroport, dhe unë rashë gjumë. "

“Kur u zgjova, makina ime ishte tashmë në anën e kundërt të rrugës. NDODHI QE SHPEJT. E SHIKOJ Gardhin dhe zbrita në lumë. ”

Fakti # 2: Ndarja e pagave dhe fitimet për sekondë:

BANESORE / FITIMIFitimet në Paund (£)
në vit£ 3,640,000
Per Muajit£ 303,333
Në javë£ 69,892
Në ditë£ 9,985
Në orë£ 416
Për minutë£ 6.9
Për sekond£ 0.12

Nga prishja, një qytetar mesatar italian do të duhet të punojë për të paktën tre vjet e gjysmë për të fituar atë që Ogbonna merr në një muaj. Nga ana tjetër, nigeriani mesatar, duhet të punojë për 105 vjet para se të grumbullojë atë që fiton mbrojtësi i plotë në një muaj.

Ne kemi vendosur në mënyrë strategjike një analizë të asaj që ai bën kur tik-tak orët. Gjeni vetë se sa ka fituar që kur keni ardhur këtu.

Që kur keni filluar të shikoni Angelo OgbonnaBio, kjo është ajo që ai ka fituar.

£ 0

Fakti # 3: Dhurata e tij e paçmuar për Nënën e Declan Rice:

Duke u përballur me Marcelo Bielsa's ana kundërsulmuese në sezonin 2020-21 EPL është e vështirë për shumicën e skuadrës. Sidoqoftë, Ogbonna u dha fitoren Hammerëve ndaj Leeds me pasi ai shënoi golin e fitores me një goditje me kokë nën kapitenerinë e Rajs Declan.

Gjithçka ndodhi në ditëlindjen e nënës së Declan, e cila mbushi 54 vjet në vitin 2020. Prandaj, Declan e vlerësoi Ogbonna si një lojtar të jashtëzakonshëm ndërsa uroi nënën e tij të lumtur ditëlindjen!.

Fakti # 4: Feja:

Emri (Angelo) tashmë ka hequr dorë nga statusi i tij fetar. Ai mund të mos jetë një djalë i kishës, megjithatë, ai e mban të shtunën ditën e shenjtë dhe u përmbahet urdhërimeve të besimit të tij të krishterë.

Fakti # 5: Vlerësimi i dobët i FIFA:

Njëherë e një kohë, Ogbonna pa vlerësime të mira. Kjo gjë që tani ka rënë sepse ai ka kaluar kulmin e tij. Për shkak të performancës së tij të fundit në vitin 2020, mund të themi se FIFA e nënvlerëson atë - siç bëjnë ata Arthur Masuaku.

Përfundim:

Gjatë leximit, ne kuptojmë se Biografia e Angelo Ogbonna ka mësuar sa vijon; Për një futbollist, durimi nuk është aftësia për të pritur, por akti i mbajtjes së një qëndrimi pozitiv gjatë pritjes. Ulja e porosisë së pecking në Juventus ishte e hidhur, por jeta në West Ham ka mbetur e ëmbël për Ogbonna.

Gjithashtu, ne i përgëzojmë prindërit e tij (veçanërisht nënën e tij) për besimin e kujdesit të saj ndaj tij gjatë gjithë karrierës së tij. Gjithashtu e gjithë familja e tij për qëndrimin me të në momente trazirash - si aksidenti i tij në vitin 2008. Na takon të përmendim motrat e tij (Paola dhe Emily), të cilat e ndriçuan fëmijërinë e tij me gjallëri.

Faleminderit që qëndruat me ne në kërkimin tonë të vazhdueshëm për të ofruar Tregime Afrikane të Futbollit. Ju lutemi na kontaktoni nëse gjeni ndonjë gjë që nuk duket e drejtë në artikullin tonë.

Përndryshe, ndani me ne një koment mbi atë që mendoni për futbollistin italian me origjinë Nigeriane. Më në fund, tabela jonë Wiki përmban një përmbledhje të Biografisë së Angelo Ogbonna.

Kërkimet e biografisëPërgjigjet e Wiki
Emri i plotë:Obinze Angelo Ogbonna
pseudonimi:Bonne
Mosha:32 vjeç dhe 9 muajsh.
Vendi i lindjes:Cassino, Itali
E dashura / Gruaja:laura
Fëmijët:Samuel (djali)
Te ardhura neto:40.2 milion £ (Statistikat e vitit 2020)
Paga vjetore:3.64 milion £ (Statistikat e 2020)
Kombësia:italian
Përkatësia etnike:afrikan
Origjina Familjare:Nigeri
Gjatesia:1.91 m (6 ft 3 në)

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet