Bernd Leno Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një Genius të Futbollit i cili njihet më së miri me pseudonimin "Ndëshkimi Penalty". Historia e fëmijërisë së Bernd Leno plus Biografia e patreguar Fakte të sjellë një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së saj deri më sot. Analiza përfshin jetën e tij të hershme, sfondin familjar, jetën e karrierës së hershme, rrugën për famë, ngritjen në famë, marrëdhënien dhe jetën personale.

Po, të gjithë e dinë se është një ndër portierët më të shquar në botë. Megjithatë, vetëm disa e konsiderojnë Biografinë e Bernd Leno-s e cila është mjaft interesante. Tani pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë.

Bernd Leno Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Historia e jetës së hershme dhe familjes

Bernd Leno ka lindur në 4 Mars 1992 për prindërit e tij; nëna e tij, Rosa Leno dhe babai, Viktor Leno në Bietigheim-Bissingen, Gjermani. Familja e Bernd Leno është me origjinë gjermano-ruse falë babait të tij, i cili është gjysma gjermane, gjysma ruse.

Leno u rrit me vëllain e tij në qytetin e vogël të Bietigheim-Bissingen në Gjermaninë jugore që ka një afërsi të ngushtë me Shtutgartin. Ata që e njihnin Leno si fëmijë, e panë atë si një djalë shumë energjik. Energjitë e tilla u kanalizuan në sporte. Duke folur për sportin, çdo anëtar i familjes Bernd Leno e donte futbollin. Si Leno një herë e vënë atë;

"Futbolli ishte shumë i rëndësishëm për familjen time, për vëllanë tim dhe për mua ishte jeta jonë. Ne gjithmonë dëshironim të luanim futboll, që të kemi topin pranë nesh. Në atë kohë, çdo lodër ishte futboll. "

Fillimisht gjatë pushimeve, Leno do të vazhdonte të luante në lojëra vendore sidomos në "pitches" të këqija, të cilat nuk kishin rëndësi për të, sepse ai ishte me miqtë. Në moshën 6, ai vendosi të marrë futbollin seriozisht duke marrë një karrierë.

Bernd Leno Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Jeta e hershme e karrierës

Leno u regjistrua në listën e ekipit të tij të të rinjve SV Germania Bietigheim i cili i dha atij fazën për të hedhur themelet e karrierës së tij. Ai filloi të shtyjë si një mesfushor të drejtë që nga momenti kur u bashkua me klubin. Vendosmëria e Leno për t'u bërë profesionale nuk ishte thjesht një fantazi kaluese. Një vendosmëri e tillë e çoi atë në përpjekje për sprova në akademi të mëdha.

Në moshën 11, Leno aplikoi për t'u bashkuar me ekipin rinor të VfB Stuttgart dhe u përzgjodh për të marrë pjesë në sprova. Ai u bashkua me lojtarët e rinj 200 të cilët ishin në listën e ngushtë për të marrë pjesë në sprovat në grupe.

Për fat të mirë, Leno ishte ndër lojtarët 6 të cilët u përzgjodhën nga VfB Stuttgart pasi ata bindën trajnerët. Leno ende në këtë kohë vazhdoi si mesfushor.

Bernd Leno Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Rruga për famë

Si u bë një Portier: Si një mesfushor i ri, Leno bëri shumë vrap për të mbrojtur backline dhe madje edhe portierin në shumicën e rasteve. Këtë e bëri derisa ai ishte 10 vite para se diçka të çonte tek ai duke u bërë një portier. Në një intervistë me Arsenal FC, Leno dikur rrëfeu. Në fjalët e tij;

"Një ditë portieri nga klubi im i lindjes nuk arriti në një ndeshje, kështu që trajneri pyeti se kush dëshironte të ishte portieri.

Unë u thashë atyre: 'Dua ta provoj'. U përpoqa dhe të gjithë e panë se isha shumë mirë. Pastaj prindërit e mi më blejnë disa doreza dhe kurrë nuk kam dashur të largohem nga posti i golave ​​pas kësaj. "

Ajo që e bëri Leno më tej të gëzonte aktin e mbajtjes së portierit ishte idhulli i tij, asnjë person tjetër sesa ish-portieri i Arsenalit, Jens Lehmann.

Megjithëse si një i ri, Leno mori kryesimin e tij nga spanjolli dhe ish-ikona e Real Madridit Iker Casillas. Ishte në Stuttgart Leno u takua për herë të parë me Jens Lehmann, të cilin e mori shumë mësim nga portieri. Duke folur për këtë, ai tha një herë Arsenal Press;

Unë pashë atë aq shumë nga seancat e tij të trajnimit dhe madje kishte disa seanca trajnimi me të kur isha rreth 16 ose 17 vjeç. Ai ishte aq i koncentruar, aq profesionist. Kjo është mentaliteti që ju nevojitet si një portier profesional.

Ish-portieri i Arsenalit, Lehmann mbeti ende në VfB Stuttgart kur Leno rrumbullakoi karrierën e tij të rinisë me klubin. Leno e pa veten si pasardhës i Lehmanit pasi u promovua në anën e lartë të klubit të tyre. Fatkeqësisht për tifozët, Leno vendosi të pranojë kullota më të gjelbër pas dy vjetësh me klubin që më pas luajti në ndarjen e tretë gjermane. Performanca e Leno-s i siguroi atij një biletë Bundesliga me Bayer Leverkusen.

Bernd Leno Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Ngrihu në famë

Lëvizja nga një ndarje e tretë gjermane deri në ndarjen e parë ishte sfiduese dhe në të njëjtën kohë emocionuese për Bernd Leno, i cili ishte vetëm 19 në atë kohë. Ishte sfiduese për shkak të faktit se ai bëri debutimin e ligës së kampionëve të tij kundër Chelseas vetëm pas tre javësh të bashkimit me klubin. Gjatë ndeshjes, Leno shfaqi shfaqje të mahnitshme kundër sulmuesit më të mirë të Chelseat, Didier Drogba.

Në një intervistë, Leno sapo kujtoi;

Pas ndeshjes, Petr tha se ishte i kënaqur dhe i ngazëllyer për mua. Ai nuk kishte nevojë t'i thoshte këto gjëra, por unë e vlerësoja me të vërtetë. Kjo ishte shtatë vjet më parë dhe tani jemi së bashku në Arsenal - është e çmendur!

Pas ndeshjes së Ligës së Kampionëve, u bë e qartë se Bayer Leverkusen kishte gjetur një hero të ri në një portier. A e dini? ... Kjo ndeshje e Ligës së Kampionëve i dha Leno çmimin evropian për të rinjtë që ndonjëherë kanë luajtur në Ligën e Kampionëve të UEFA-s. Ai ishte vetëm 19 vite dhe 193 ditë.

Pas largimit të Jens Lehmann, Leno u bë i rregullt në ekipin e parë pas një sërë shfaqjesh mbresëlënëse. Ai vazhdoi të qëndronte me Bayer Leverkusen nga 2011 në 2018 duke bërë paraqitje 233. Gjërat shkojnë mirë të gjitha ato vite deri në një të mirë DITE E KEQE!!

Presioni që i afrohet Atij: Gjithkush e dinte që Leno kishte kurajë të jashtëzakonshme - grumbuj të saj. Por askush nuk e dinte se çfarë i ndodhi atij në këtë ditë shumë të keqe gjatë tetorit kur 2015 bëri gabimin më të keq të Bundesligës në sezonin. Në një ndeshje Bundesliga me Augsburg, Leno krijoi një fetë me një pasim të padëmshëm Jonathan Tah në pjesën e pasme të rrjetës së tij. Shikoni videon më poshtë;

https://www.facebook.com/lifebogger/videos/2102906156468335/

Duke folur me zemërim pasi u sulmua nga fjalët e tifozëve, tha Leno;

"Si një Portier, ju jeni një luftëtar i vetëm. Ju treni ndaras, ju ngroheni veçmas. Ju luftoni për vetëm një vend dhe pastaj nëse bëni vetëm një gabim të madh, ju jeni shpejt idiot. "

Në këtë kohë, ishte e qartë se dita e fundit e Leno-s do të vijë me klubin e tij të dashur gjerman. Gjithçka që bëri ishte të prisnim një mundësi për të ikur. Për fat të mirë, në 19th të qershorit, 2018, klubi anglez arsenal bleu shërbimet e tij. Kjo i dha Leno mundësinë për të takuar mikun e tij të vjetër Petr Čech.

Meqë fati do ta kishte atë, Leno u bë portieri i cili do të arrinte një tjetër nga portieri i madh i Arsenalit. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është historia.

Bernd Leno Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Jeta e marrëdhënieve

Bernd Leno ka qenë me Sophie Christin që nga gushti 15 2015, i cili ndodh të jetë data kur ata festojnë përvjetorin e tyre.

Sophie i cili është një prejardhje gjermane dhe çeke ka lindur në ditën e 17th të shkurtit 1997 (5 Vite më të rinj se njeriu i saj) në Dusseldorf, Gjermani. Ajo është një student i marketingut i cili gjithashtu shpenzon disa modele të kohës. Të dy dashnorët kanë qenë të ndotur në vende të shumta ekzotike duke shijuar pushimet e tyre.

Pavarësisht se ishin së bashku për një kohë të gjatë, të dy dashamirët nuk kanë drejtuar ndonjë plan për martesën e tyre. Sidoqoftë, është vetëm një çështje kohe para se të kalojnë dy këmbanat e dasmës.

Bernd Leno Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Jeta personale

Njohja e jetës personale të Bernd Leno-së do të ndihmojë që të merrni një pamje të plotë rreth tij.

Duke filluar, ai është një katolik romak me anë të besimit. Leno ka bërë përpjekje për të vizituar Bazilikën e Shën Pjetrit, Vatikanin në Romë, për të pasur atë që ai e quajti "një moment të veçantë" me Papa Françeskun.

Një lojtar i vërtetë i FIFA-s: Ndërsa shokët e tij të Arsenalit Hector Bellerin dhe Rob Holding do të luajë lojë revole; Call of Duty, ashtu si Bernd Leno John Foyth do të rrinë më tepër me FIFA-n.

Respekti i Leno për Casillas u reflektua në zgjedhjen e ekipit të tij në serinë e lojrave FIFA. Duke folur për këtë, ai dikur tha ...

"Kam luajtur gjithmonë si Real Madrid në PlayStation" ai tha:. "Casillas ishte një arsye e madhe për këtë".

Bernd Leno Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte- Fakte të panumërta të karrierës

Si e mori emri i tij- "Killer Penalty ": Megjithëse Leno mësoi shumë nga Jens Lehmann dhe Iker Casillas, por ai në fakt mund t'i mësonte këto dy portier diçka. Ky është akti i "ndëshkimit të shpëtimit", i cili i dha pseudonimin e tij të dashur.

A e dini? ... Ish tai Leverkusen dorezoi njëherë një ndalesë të ndaluar pesë penallti nga tetë në një vend Bundesliga-nis mbrapa në 2013 / 14. Ai në të vërtetë shpëtoi katër në një rresht. Ashtu si në kohën e shkrimit, asnjë portier i gjallë (si aktiv dhe i pensionuar) e ka mundur atë rekord botëror.

Durim: Leno ka shumë durim ndryshe nga portieri më modern. Ai dikur e mbajti postin të sigurt me hundë të thyer dhe nuk pati frikë të ngarkonte kundër kundërshtarëve të tij në një përpjekje për të marrë topin prej tyre.

Kjo ndodhi në një ndeshje të 16 të Ligës së Kampionëve kundër XNUMX Diego SimeoneAtletico Madrid.

KONTROLLI I FAKTEVE: Faleminderit për të lexuar Historinë e fëmijërisë tonë Bernd Leno dhe faktet e patregueshme të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse gjeni diçka që nuk duket e drejtë, ju lutem ndani me ne duke komentuar më poshtë. Ne gjithmonë do të vlerësojmë dhe respektojmë idetë tuaja.

Duke u ngarkuar ...
Regjistrimi
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet