Alex Iwobi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Alex Iwobi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu futbolli më të njohur me nofkën; 'Big 17'. Historia e fëmijërisë tonë Alex Iwobi plus Biografia e patreguar Fakte të sjellë llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë OFF dhe ON-Pitch fakte pak të njohura rreth tij.

Po, gjithkush e di për aftësitë e tij, por pak e konsideron Story Alex Iwobi biografi e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshme, le të filloni.

Alex Iwobi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia-Vitet e hershme

Alexander Chuka "Alex" Iwobi ka lindur në ditën 3rd të majit 1996 në Lagos, Nigeri nga Z. dhe znj. Chuba Iwobi.

Në moshën 2 vjeç, familja e tij u transferua në Turqi për t'u bashkuar me lidhjen e nënës së tij i cili është ish-lojtari nigerian Austin Jay Jay Okocha. Në atë kohë, Okocha po luante në Fenabache. Në 2002, kur ai ishte 4 vjeç, Iwobi u dërgua në Londër nga familja e tij pasi xhaxhai i tij u zhvendos atje për të luajtur me Bolton Wanderers. Ai u rrit plotësisht në një pasuri të Londrës në lindje afër Bolton Wanderers.

Në Angli, ai filloi të luajë futboll me miqtë e tij në afërsi të pitches pranë pasurisë së tij.

Alex Iwobi Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Fillimi i karrierës

Iwobi nënshkroi për Arsenalin ndërsa ishte ende në shkollën fillore në moshën tetë vjeçare. Nënshkrimi i tij në klub u ndikua nga Austin Jay Jay Okocha.

Ai zhvilloi një jetë ku ai kishte shumë detyra për të luajtur futboll dhe për të studiuar. Koha e karrierës së tij të rinisë në Arsernal erdhi në një kohë kur klubi ishte në kulmin e futbollit anglez.

Alex Iwobi ishte një fëmijë i lumtur në Asernal derisa të ndodhte fatkeqësia. [Lexo me poshte].

Alex Iwobi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia-Kur shkon e bën të ashpra

Gjërat nuk shkuan mirë në fillimin e tij të hershëm pasi ai ishte afër lirimit nga klubi kur ishte në adoleshencën e tij të hershme. Nëna e tij nuk ishte krenare për performancën e djalit të saj ndërsa ata i dërguan asaj një letër kërcënuese të lirimit. Kjo e tronditi familjen.

Alex Iwobi po lexon një letër nga Arsenali që kërcënon të lirojë djalin e saj

Sipas Iwobi, "Meqenëse nuk isha aq i madh, i shpejtë apo i fortë sa të gjithë të tjerët, kishte pikëpyetje mbi mua dhe aftësinë time që nuk po i imponohesha lojës siç duhej. Ishte mërzitëse sepse unë gjithashtu po mundohesha në shkollë, gjithmonë mendoja .. 'Çfarë mund të bëj për të përmirësuar?'

Do të kisha seanca shtesë me babanë ose miqtë e mi. Nëna ime madje më bëri të bëj shkelma në dhomën e ndenjes. Motra ime madje u përpoq të luante futboll. Edhe nëna ime ftoi vëllain e saj Okocha dhe shoku i tij Kanu do të vinin të bënin seanca trainimi private me mua. Të gjithë vërtet po përpiqeshin të më ndihmonin. ”

Natyrisht, të gjithë ishin krenarë për mënyrën se si Iwobi i ktheu gjërat. Më vonë, si lojtar i ekipit të të rinjve, ai u bë më i guximshëm në fushë dhe mësoi të mos u trembte nga sfidat fizike. Kjo ishte ajo që Kanu dhe Okocha e mësuan.

Arsena ishte me të vërtetë e impresionuar me të. Iwobi e përdori atë platformë për të shprehur veten dhe e udhëhoqi ekipin e tij të të rinjve për të fituar trofe.

Përsëri, ai u përpoq ditë për ditë për të ndërtuar në më shumë produkte fundi. "Kjo është ajo që njohin lojtarët e mëdhenj, duke shënuar gola ose duke krijuar qëllime". Thotë Iwobi.

Ishte qëllimi që ai shënoi kundër Basel që i dha atij një ngritje të besimit në ekipin e Arsenalit më në fund. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Alex Iwobi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia-Jeta familjare

Alex Iwobi vjen nga një sfond i pasur familjar falë punës së tyre të vështirë dhe rrjedhës së marrëdhënieve familjare me të Austin Jay Jay Okocha, ish-ndërkombëtar nigerian.

BABAI: Babai i Alex Iwobit, Chuba Iwobi ishte një futbollist, i cili braktisi karrierën e tij të ulët të futbollit për të studiuar ligjin në mënyrë që të kujdeset për familjen e tij dhe të sigurojë një të ardhme afatgjatë për ta.

Sot, Iwobi po e vendos emrin e familjes në ekranet televizive në të gjithë botën me shfaqjet e tij mbresëlënëse për Arsenalin.

Babai i Iwobi, Barrister Chuba është i dobishëm për njohjen e djalit të tij me mjedisin dhe kulturën nigeriane.

Alex Iwobi dhe babai, avokati Chuba Iwobi.
Alex Iwobi dhe babai, avokati Chuba Iwobi.

nËNA: Nëna e tij është gjithashtu nigeriane me origjinë. Ajo është motra e Austin Jay Jay Okocha. Dashuria e saj për Aleksin që nga fëmijëria e tij nuk është si asgjë tjetër në botë. Në të vërtetë, zemra e nënës së tij ka qenë me të që nga dita e parë. Kjo është zbuluar në foton më poshtë.

I riu Alex Iwobi dhe Nëna.
I riu Alex Iwobi dhe Nëna.

SISTER: Alex Iwobi është shumë afër motrës së tij, Marie. Beow është një fotografi e tij, babait të tij dhe motrës së saj ndonjëherë të bukur Marie.

Marie Iwobi, vëllai i saj, Alex dhe babai.
Marie Iwobi, vëllai i saj, Alex dhe babai.

Ai dikur shkoi për ta vizituar atë në universitet, duke tërhequr një kapuç në mënyrë që të mos tërheqë ndonjë vëmendje të veçantë.

"Unë vetëm dua të kënaqem me kohën me motrën time," ai thote. "Ne jemi të afërt, jemi gjithmonë së bashku, duke qeshur. Unë jam gjithmonë duke u përpjekur për t'u kujdesur për të. "

UNCLE DHE MENTOR: Alex Iwobi është Jay Jay Okocha nipi dhe është frymëzuar shumë nga maestro i pensionuar i futbollit nigerian, i cili gjithashtu e ndihmoi atë të fitoi vendin e tij në ekipin kombëtar nigerian.

Ai ka xhaxhain e tij Jay-Jay [Okocha] për të kërkuar deri si një mentor. Megjithatë, ai ende dëshiron të ketë fatin e tij të fituar ashtu si lojtarët e tjerë. Në është fjalë "Dua të jem nipi i Jay-Jay, por dua të krijoj identitetin tim, dua që njerëzit të më njohin si Alex Iwobi dhe jo Alex Iwobi, nipi i Jay-Jay, që natyrisht tregon shumë ambicie.

Sipas një shoku të ngushtë të Iwobit; "Unë do të thotë, Jay-Jay ka qenë mentori i tij, ai e inkurajon atë, ai i thotë atij se ku të shkojë dhe si të sillemi vetë. Në skemën e gjërave, ai ende dëshiron të ketë identitetin e tij ashtu si çdo lojtar tjetër, kështu Alex Iwobi është Alex Iwobi. Dhe unë jam i kënaqur që ai fillon të pohojë veten dhe të bëhet Alex Iwobi. Me punë dhe përkushtim të madh, ai mund të përmirësohet më mirë dhe kjo është lutja e çdo prindi ".

Alex Iwobi Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte:Jeta e marrëdhënieve

Alex Iwobi ka qenë në një marrëdhënie vjetore 4 me të dashurën Clarisse Juliette e cila është një model në Mbretërinë e Bashkuar.

E dashura e Alex Iwobi- Clarisse Juliette.
E dashura e Alex Iwobi- Clarisse Juliette.

Modeli i bazuar në Mbretërinë e Bashkuar zakonisht zakonisht gushes rreth Alex dhe vazhdimisht ndan fotot e tij si një shenjë për të treguar se sa ajo e do atë.

Clarisse Juliette dikur shfaqi të dashurin e saj në rrjetet sociale.
Clarisse Juliette dikur shfaqi të dashurin e saj në rrjetet sociale.

Sidoqoftë, gjërat nuk shkuan mirë kur ai festoi ditëlindjen e tij të 21-të vjeçarit. Ata u shkatërruan !!

Çifti i mëparshëm megjithatë ka fshirë fotot e njëri-tjetrit nga faqet e tyre të mediave sociale. Si në kohën e shkrimit, ata nuk po ndjekin njëri-tjetrin në Instagram.

Tifozët e vunë re këtë kur Alex festoi ditëlindjen e tij 21st dhe nuk mori një thirrje për ditëlindje nga Juliet. Ajo ishte gjithashtu e dukshme në mungesë në festimin e ditëlindjes që mbajti në shtëpinë e prindërve të Alex në Londër.

Edhe për kohët kur Clarisse festoi ditëlindjen e saj zakonisht në Maj 2nd, Alex është i njohur për të dhënë gjithmonë britmën e saj jashtë. Këtë herë, asgjë nuk ndodhi. Pas ditëlindjes së saj, Juliette ndau një video në Snapchat e saj për mbajtjen e disa shënimeve të dollarit me titullin 'ju nuk do të merrni kurvë tuaj prapa'.

Ish e dashura e Iwobi konfirmon ndarjen me burrin e saj.
Ish e dashura e Iwobi konfirmon ndarjen me burrin e saj.

Ajo emëroi Alex Iwobi 'nje mashtrues' për shkak të pabesisë së pretenduar. Dashuria e madhe dikur që kanë, tani është zhdukur.

Alex Iwobi dhe Clarisse Juliette- The One Time Lovers.
Alex Iwobi dhe Clarisse Juliette- The One Time Lovers.

Alex Iwobi Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Fol Pidgin dhe Kupton Igbo

Iwobi nuk flet gjuhë nigeriane Igbo, por e kupton gjuhën. Ai gjithashtu e kupton gjuhën jorubeze nigeriane Ai megjithatë flet mirë gjuhën angleze Pidgin dhe e përdor atë për të komunikuar me mikun e tij nigerian.

Sipas prindërve të tij, 'Ne mendojmë se është një dështim nga ana jonë, sepse ne mund të kishim bërë pak më shumë për ta bërë atë të kuptonte Igbo. "

Shumë nigerianë janë të lumtur që Iwobi mori gjuhën universale që është 'Pidgin English' dhe ai ka bërë një përpjekje duke folur me shokët e tij të ekipit në të. Në ekipin kombëtar nigerian, ju keni njerëz Igbo dhe njerëz Joruba, por gjuha universale është Pidgin. Takimi i tij i parë me Pidgin ishte kur ai u ftua për t'u bashkuar me ekipin kombëtar nigerian Under-23s.

Sipas babait të tij,  “Tani po bëhet më mirë dhe po vjen në një fazë ku ai kupton çdo fjalë të Pidgin, por më pas ai po përpiqet të shprehë mendimet e tij me fjalë të çuditshme. Kështu që ai ka një kuptim të drejtë të Pidgin dhe kur të vijë progresivisht në kamp, ​​jam i sigurt se ai do të bëhet më mirë " I tha babait të Iwobit Caku.

Alex Iwobi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia-Love për ushqimet nigeriane

Ai mund të jetë rritur në Mbretërinë e Bashkuar si Qytetar Britanik, por Iwobi i do ushqimet nigeriane, me qenien e tij më të mirë EBA dhe supë bamje dhe peshk merak. Fjalët e babait të tij

Ushqimi i preferuar i Alex Iwobi- Bamjet, Eba dhe Stew Fish

"Ai do të më vrasë për këtë, por ushqimi i preferuar i Alex është eba (një lëndë e parë e bërë me miell manioz) dhe okra supë e bërë nga mamaja e tij. Këto ditë, ai ha të gjitha llojet e ushqimeve nigeriane ".

Alex Iwobi Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Ardhja e tij e parë në Nigeri

Pasi kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij në Angli, ai u befasua nga reagimi i nigerianëve kur ai udhëtoi për herë të parë në vend për të përfaqësuar Super Eagles.

"Të gjithë ju vlerësojnë. Ju jeni pothuajse si një mbret! "Thotë ai. "Kur mbërrita në aeroport mendova, do të bëja vetëm kufjet e mia, por të gjithë ishin si 'Iwobi! Iwobi! " Oh Zot. Hi guys! Nuk e dija çfarë të prisja. Ishte thjesht i çmendur. Pastaj fillova të lëviz Kelechi Iheanacho i cili është një djalë shumë i trashë Naija. Kudo që të shkojmë, ne shoqërohemi. Meqenëse nuk jam mësuar me kulturën nigeriane aq sa ata janë, ai më ndihmon me të. Unë nuk mund ta flas aq mirë gjuhën. Ata më ndihmojnë me tifozët. Tifozët janë shumë të ndryshëm atje. Ata nuk më kërkojnë autografe, ata kërkojnë vetëm çizme, fanella dhe para të kursit.

Është e rëndësishme të theksohet se Kelechi Ihenacho është shoku më i mirë i Alex Iwobi. Ai gjithashtu ka një marrëdhënie të fortë me Ahmed Musa Mikel Obi.

Iwobi vazhdoi.

"Në debutimin tim kemi luajtur në një stadium që mban 30,000 dhe nuk ishte 60,000 - nuk e kuptoj se si. Njerëzit qëndruan në dritat e ndriçimit, në tabelën e rezultateve. Unë isha duke menduar, "Çfarë? Kjo nuk është as e sigurtë! ' Por njerëzit atje do të bëjnë gjithçka për të parë ndeshjen. Ndonjëherë në një lojë të Premier League tifozët janë paksa të qetë, por në Nigeri ju vetëm dëgjoni bori, çdo gjë. Atmosfera është kaq e ndryshme në krahasim me Anglinë. "

Pa dyshim, skena ndërkombëtare ka qenë një tjetër hap i syve në këtë karrierë të re. Iwobi nuk mund të presë që të përjetojë më shumë.

Alex Iwobi Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Ende për xhaxhain e tij

Alex Iwobi ka qenë gjithmonë në kërkim për të ndjekur gjurmët e xhaxhait të tij dhe ish kapiteni i Nigerisë, Austin Jay-Jay Okocha.
"Ai është një legjendë në futbollin afrikan dhe unë e di që do të duhet të punoj shumë në mënyrë që njerëzit të flasin pozitivisht edhe për mua," Tha Iwobi.
“Pasja e tij si një xhaxha ndihmon për frymëzim, por unë nuk e arrita statusin tim duke qenë nipi i dikujt - unë fitoj rrugën time. Synimi im është që të marr sa më shumë thirrje që mundem, të marr sa më shumë lojëra që mundem dhe të fitoj shumë trofe me Nigeri".

Pa dyshim, Okocha mbetet ende një nga personat që ka ndikim të veçantë në karrierën e Iwobi.

Sipas Iwobi, "Ne flasim çdo dy javë. Ai më këshillon, jo vetëm në fushë, por edhe jashtë saj. Futbolli është një karrierë e shkurtër kështu që ai gjithnjë më thotë të ruaj stilin e jetesës. Ai më këshillon të marr bizneset dhe të kem pronat në Nigeri. Ai gjithmonë përpiqet të më mbajë me kokë dhe të më ndihmojë të planifikoj për të ardhmen pas futbollit ".

Duke ndjekur gjurmët e Okocha, Iwobi ka zgjedhur të luajë për Nigerinë në vend të Anglisë.

Worthyshtë i denjë të pohojmë se Iwobi ka përfaqësuar Anglinë në nivelin nën 16, 17 dhe 18 vjeç. Ai vendosi të lërë ekipin dhe t'i shërbejë tokës së babait të tij.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet