Alex Oxlade Chamberlain Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Alex Oxlade Chamberlain Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet një histori të plotë të jetës së një gjeniu futbolli më të njohur me nofkën; 'Dem'. Historia jonë e fëmijërisë Alex Oxlade Chamberlain plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot.

Analiza e ish-lojtarit dhe futbollistit anglez profesionist përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve të njohura pak për të.

Shih edhe
Jamie Vardy Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Po, të gjithë dinë për aftësitë e tij për të bërë lojë, por vetëm pak tifozë e konsiderojnë historinë e biografisë së Alex Oxlade Chamberlain që përfshin të mësosh më shumë për prindërit, vëllain dhe mënyrën e jetesës etj

Jeta e futbollistit jashtë fushës është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Alex Oxlade Chamberlain Historia e Fëmijërisë - Jeta e hershme:

Aleksandër Mark David "Aleks" Oxlade-Chamberlain lindi më 15 gusht 1993 në Portsmouth, Mbretëri e Bashkuar nga Mark Chamberlain (babai) dhe Wendy Oxlade (Nëna).

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Alan Shearer Plus Fakte të patreguara të biografisë

Shënim: Emri Oxlade është mbiemri i nënës së tij, ndërsa Chamberlain është ai i babait të tij. Alex lindi një garë të përzier. Mamaja e tij është e bardhë, ndërsa babai i tij është i zi.

Familja e babait të tij është me prejardhje xhamajkane. Ishin gjyshërit e Aleksit që emigruan në Angli nga Xhamajka për të kërkuar një jetë më të mirë.

Alex kalon jetën e tij të fëmijërisë duke marrë pjesë në sporte të ndryshme. Ti filloi të fillonte një futboll në moshën 2. Ai u konsiderua shumë inteligjent nga mësuesit e tij në shkollë.

Shih edhe
Reece James Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Një fëmijë që shkëlqeu në sport, jashtë futbollit. Në mënyrë ideale, Oxlade-Chamberlain mori pjesë Kolegjin e Shën Gjonit, Portsmouth.

Sun zbuloi se Oxlade-Chamberlain gati zgjodhi bashkim rugby mbi futbollin kur iu ofrua një gjyq në Londër irlandeze. Megjithatë, ai luajti regbi si gjysmë gjysmë ose mbrapa.

Sipas ish-yllit të Arsenalit, “Shkolla ime e mesme nuk luante futboll. Ishte një shkollë regbi dhe kriket dhe ndërsa isha në një bursë sportive, u detyrova të luaj regbi.

Kam luajtur gjysmë skrum ose mbrojtës të plotë dhe kam qenë në rregull. Kam provuar për Irlandezët e Londrës, por nuk mund ta bëja sepse Southampton nuk më linte. ”

Oxlade-Chamberlain ishte gjithashtu një kriketist i zjarrtë me të duke luajtur si një kallajxhi, topi dhe batsman hapës me Hampshire juglindore.

Shih edhe
Jonjo Shelvey Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Atij iu ofruan prova si një skuadër shtie në det Hampshire, por nuk pranoi për shkak se e kundërshtonte dashurinë e tij për sportet e tjera.

Alex ishte gjithashtu një nga të preferuarit e shkollës së tij në atletikë si një fëmijë i vogël. Ai ishte vrapuesi më i mirë i mitur i shkollës së tij. Ritmi i tij ishte arsyeja e qartë pse ai mori pjesë në shumë sporte në nivelin bazë.

Ai vendosi që më në fund të ndiqte hapat e babait të tij duke zgjedhur futbollin si një sport që do të kryente në mënyrë më të rregullt.

Shih edhe
Theo Walcott Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Si një futbollist shkollor, Alex Oxlade-Chamberlain mendoi se mungesa e inçëve do t'i prishte ëndrrën e tij për t'u bërë një lojtar i famshëm si babai i tij.

Sipas DailyMail Sport, ish-adoleshenti i Arsenalit do të merrej nga i ati i tij, Mark Chamberlain, në një park pranë portit Portsmouth Port Solent për trajnimin e futbollit.

Ai fitoi pseudonimin 'Kau' nga shkolla e tij fillore për shkak të stilit të tij të fuqishëm të lojës që e fitoi atë trofeun e tij të parë dhe lojtarin e çmimit të konkurrencës si fëmijë.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Paul Scholes Plus Fakte të paqarta të biografisë
Alex Oxlade Chamberlain trofeu i parë në shkollë.
Alex Oxlade Chamberlain trofeu i parë në shkollë.

Alex Oxlade Chamberlain Jeta Familjare:

Babai i tij, Mark Chamberlain ishte një ish-sulmues i Anglisë. Ai u konsiderua si një lojtari më i shpejtë anglez gjatë viteve 1970 dhe 1980.

Siç e thotë Alex djali i tij,

'Derisa isha nëntë ose 10 vjeç, me të vërtetë mendoja se isha më i shpejtë se babai im,' thotë Oxlade-Chamberlain.

"Më pas një ditë kur garova, ai më goditi dhe nuk e dija se çfarë kishte ndodhur. Fillova ta tregoja se po mashtronte. Natyrisht, ai mendoi në atë moshë që mund të humbja.

Babai i tij, Mark Chamberlain, tregon anekdotin disi ndryshe. 'Ajo arriti në pikën kur ai ishte 11 apo më shumë - nuk e mbaj mend saktësisht se sa vjeç - dhe ai po fliste me disa njerëz që më kishin parë të luaja.

Ata i thanë, "Babai yt është i shpejtë", dhe ai tha: "Shpejt! Ai nuk është i shpejtë. Unë gjithmonë e rraha atë! ” Kjo ishte kur unë i thashë atij, "Por unë të lë të zakon". Kjo ishte kur ne e patëm sfidën.

Kjo megjithatë nuk e ndryshon faktin që të dy janë ende miqtë më të mirë deri më sot.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Michael Carrick Plus Fakte të paqarta të biografisë
Aleksi dhe Marku - Ashtu si babai, si djali.
Aleksi dhe Marku - Ashtu si babai, si djali.

Alex Oxlade-Chamberlain nuk ka iluzione se sa e ndryshme ka qenë jeta e tij deri më tani në karrierën e babait të tij Mark si një futbollist profesionist në vitet 1970 dhe 1980. Babai i tij fitoi trofe të mëdha gjatë kohës së tij.

Alex Oxlade Chamberlain Babai- Mark.
Alex Oxlade Chamberlain Babai- Mark.

Ai ishte i famshëm për aftësitë e tij për të bërë lojë në fitoren e Anglisë në 1984 në Maracana. Ish-anësori i Arsenalit i beson babait të tij se i ka dhënë shtytje shtesë për t'u bërë një futbollist profesionist

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së James Milner Plus Fakte të paqarta të biografisë

nËNA: Wendy Oxlade (foto më poshtë) është nëna e Alex. Shumë nga fansat e tij që nuk e kishin parë foton e saj do të besonin se Alex kishte një nënë të errët. Wendy është britanik i lindur dhe vjen nga Portsmouth, Angli.

Nëna Alex Oxlade Chamberlain- Wendy Oxlade.
Nëna Alex Oxlade Chamberlain- Wendy Oxlade.

Wendy Oxlade është një nënë e përulur dhe e qetë, e cila vështirë se shihet në sytë e publikut. Ajo kishte shpresa shtesë përveç futbollit për yllin e saj të vogël kur ai ishte i mirë në të gjitha aktivitetet.

Shih edhe
Ruben Loftus-Cheek Fëmijëria Story Plus Fakte të patundura Biografia

Sipas Alex nëpërmjet ExpressSports, .. “Nëna ime gjithmonë përpiqej të më shtynte të bëja drama në shkollëdhe kurrë nuk e kuptova me të vërtetë pse deri më tani, të them të drejtën.

Unë kurrë nuk kam dashur të jem dikush në skenë, por unë kam qenë gjithmonë mjaft i mirë në këtë mënyrë mësuesit e mi vazhdojnë të më detyrojnë të futem në situatë. 

Për shkak të kësaj, unë vazhdova të bëja dramë derisa isha rreth 14 vjeç, por kurrë nuk isha përfshirë shumë në ndonjë nga shfaqjet e mëdha dhe isha duke bërë shumë detyra për të futur futbollin tim të të rinjve.

Unë vdiqa nga drama më në fund pasi pothuajse u lirova nga Southampton, klubi im i të rinjve "

VËLLA: Ti, dihet pak për të. Christian Oxlade-Chamberlain është vëllai i tij i vogël. Ai lindi në vitin 1998 në Portsmouth, Mbretëria e Bashkuar.

Shih edhe
Harvey Barnes Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Christian është një mesfushor që u bashkua me Portsmouth FC në 2015. Të dy vëllezërit nuk duken njësoj.

Alex Oxlade Chamberlain Brother- Christain.
Alex Oxlade Chamberlain Brother- Christain.

I krishterë, ti i ri ende nuk është duke qëndruar në qendër të vëmendjes ndryshe nga vëllai i tij më i madh.

UNCLE: Neville Chamberlain i lindur më 22 janar 1960 është xhaxhai i Aleksit. Ai është vëllai i madh (2 vjet më i madh) për babanë e tij Chamberlain (Mark).

Babai i tyre (babai i madh i Alex Chamberlain) pasi migroi nga Xhamajka u martua me një grua të bardhë. Neville ka një gjen të nënës së tij.

Shih edhe
Harvey Barnes Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold
Xhaxhai i Alex Oxlade Chamberlain, Neville.
Xhaxhai i Alex Oxlade Chamberlain, Neville.

Pasi doli në pension si lojtar ai punoi si agjent për vëllain e tij Mark. Neville Chamberlain ka punuar gjithashtu si ndihmës menaxher në Alsager Town dhe menaxher i Hanley Town.

Dashuria e Jetës- Alex Oxlade Chamberlain E dashura, gruaja, fëmija?

Më parë, nuk kishte disponueshmëri të ndonjë prej historive të tij të marrëdhënieve. Sidoqoftë, ka pasur spekulime të mprehta dhe thashetheme rreth asaj se cila është e dashura e tij.

Disa emra vajzash dolën në dyshim se ajo mund të ishte vajza e tij siç raportoi MarriedWiki. Kjo megjithatë ka ndryshuar kohët e fundit në historinë e fshehtë të dashurisë së Alex Oxlade Chamberlain.

Shih edhe
Reece James Childhood Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Ishte konfirmuar në shkurt të 2017 se Oxlade-Chamberlain kishte bërë publike, marrëdhëniet e tij me këngëtarin Perrie Edwards të grupit të vajzave Pak Mix.

Çifti ka qenë i ndotur duke qeshur dhe duke qeshur, pasi ata gëzonin një vend dreke në Mayfair, para se të vendoste numrin e tij në telefonin e saj dhe ata u ndanë rrugët.

Marrëdhënia e Perrie dhe Alex ka shkuar nga forca në forcë që kur ata dolën në publik me një postim në Instagram në Shkurt, 2017. Ata të dy janë mësuar me hotelieri me pesë yje dhe ushqimin e shëndetshëm.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Paul Scholes Plus Fakte të paqarta të biografisë
E dashura e Alex Oxlade Chamberlain (Paragoni i Bukurisë).
E dashura e Alex Oxlade Chamberlain (Paragoni i Bukurisë).

Të dy palët do të shpallin martesën e tyre së shpejti sipas raporteve. Ata kurrë nuk do të ndalonin të ftoheshin.

Alex Oxlade Chamberlain Makina:

As që duket skuadra e Premier League nuk është plotësisht e plotë nëse nuk ka të paktën një lojtar që drejton një Range Rover.

Në ekipin aktual të Liverpulit, mesfushori i ri anglez Alex Oxlade-Chamberlain është një lojtar që është parë rregullisht duke u trajnuar në një nga SUV-të e markës britanike.

Shih edhe
Jamie Vardy Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Alex Oxlade Chamberlain Mentor:

Siç shprehet Aleksi“Nëse jeni duke kërkuar një mentor, dikush që t’ju ​​këshillojë në artin e futbollit; kujt më mirë t’i drejtohet sesa Thierry Henry"?

Kjo duket të jetë pikëpamja e Alex Oxlade-Chamberlain.

Cituar më TeamTalk, Oxlade-Chamberlain gjithashtu tha: "Mund të kem disa fjalë Thierry para se të vazhdoj në Liverpool. Unë ende mendoj se nuk ka njeri më të mirë për të më këshilluar se si të jem më i miri edhe pasi të jetoj në një klub që e konsideron atë si një legjendë të vërtetë "

Alex Oxlade Chamberlain Biografia - Refuzoi një zgjatje të kontratës së parave të mëdha:

Atij i ishte ofruar një marrëveshje e re 180,000 £ në javë për të zgjatur qëndrimin e tij në Emirates por vendosi të bashkohej me Liverpoolin e Jurgen Klopp.

Shih edhe
Theo Walcott Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Raportet sugjerojnë që Oxlade-Chamberlain ka rënë dakord për një marrëveshje 120,000 £ në javë me Reds pasi iu nënshtrua një mjeku në St George's Park më 30 gusht, 2017.

Alex Oxlade Chamberlain Biografia - Karriera në Përmbledhje:

Alex filloi karrierën e tij të futbollit me Akademinë e Southampton në moshën shtatë vjeçare. Ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me Southampton në 2010 dhe bëri debutimin e tij për klubin në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Alan Shearer Plus Fakte të patreguara të biografisë

Në një moment, gjërat nuk shkuan mirë për të, në dy raste, ai arriti të lirohej nga akademia e Southampton. Ai më vonë ringjalli formën e tij.

Në 16 vite dhe 111 ditë të vjetra, Oxlade-Chamberlain u bë lojtari i dytë më i ri në Southampton, kur ai erdhi në stol në një 5-0 League One fitore në Huddersfield Town në mars të 2010.

Alex vazhdoi të bëhet futbollisti i dytë më i ri ndonjëherë që ka dalë në Premier League për 'The Saints' (pas Theo Walcott).

Shih edhe
Ruben Loftus-Cheek Fëmijëria Story Plus Fakte të patundura Biografia

Ai ishte një figurë popullore e cila mbante numrin 10 triko për shenjtorët.

Në gusht 2011 u bë e njohur se Oxlade-Chamberlain nënshkroi për Arsenalin. Kishte zëra se 'The Gunners' paguan rreth £ 12 milion.

Alex Oxlade-Chamberlain u bë anglezi më i ri që ka bërë një gol në Ligën e Kampionëve. Ai praktikisht nuk mori pjesë në pjesën e parë të ndeshjeve të sezonit, pasi Walcott dhe Arshavin kryer për ekipin.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së James Milner Plus Fakte të paqarta të biografisë

Sidoqoftë, pasi Gervinho shkoi në Kupën e Kombeve të Afrikës, futbollisti mori një mundësi për të ardhur në fushë më shpesh. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet