Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu të kthimit të majtë më të njohur me nofkën; 'MXhuxhi agic'. Historia jonë e fëmijërisë Xherdan Shaqiri plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e tij e fëmijërisë e deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës në marrëdhënie, jetës familjare dhe shumë fakteve të njohura jashtë fushe për të.

Po, të gjithë e dinë për paparashikueshmërinë e tij, por pak e konsiderojnë Biografinë e Xherdan Shaqirit, e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e hershme

Xherdan Shaqiri ka lindur në 10th ditën e tetorit 1990 në Gjilan, një qytet dhe komunë që ndodhet në rrethin e Gjilanit në Kosovën lindore, Serbi (ish Jugosllavi).

Ai është një Peshore nga lindja. Xherdan lindi nga nëna e tij, Fatime Shaqiri (një pastruese në pension) dhe babai, Isen Shaqiri (një fermer alpin në pension).

Prindërit Xherdan Shaqiri emigruan në Zvicër në vitin 1992 me tre vëllezërit e motrat e tyre. Në rastin ideal, Xherdan ka shumë kombësi. Ato përfshijnë; Zviceran, kosovar, shqiptar dhe zviceran. Xherdan fitoi shtetësinë e tij zvicerane përmes natyralizimit.

Si një emigrant i ri, integrimi i Xherdan Shaqirit në kulturën zvicerane ishte i shpejtë. Gjatë ditëve të shkollës, ai u pa si i vetmi i huaj në klasë. Ai punoi në fermën Alpine të babait të tij ndërsa ishte përsëri nga shkolla. Ai gjithashtu do ta ndihmonte nënën e tij, Fatime të shesë rroba pasi u kthye nga puna e saj e pastrimit.

Babai i Xherdanit ishte i motivuar të inkurajojë djemtë e tij që të fillojnë futbollin pasi pa migrantë të rinj duke marrë futboll për të dalë shpejt nga varfëria. Ai shpejt regjistroi tre djemtë e tij në një klub aty pranë të të rinjve, SV Augst në vitin 1999. Ishte më i riu (Xherdan Shaqiri) i cili shkallëzoi gjyqin. Ai filloi mirë për klubin. "Mos harro nga je", Babai i Xherdanit do t’i tregonte para çdo konkursi të madh.

Vazhdimisht duke qenë lojtari më i mirë në ekipin e tij i dha atij një vend në FC Basel. Atje, ai fitoi disa nderime, përfshirë tre tituj të Superligës Zvicerane, përpara se të transferohej Bayern Mynih, ku ai fitoi tetë nderime vendore dhe ndërkombëtare edhe pse luajti më pak.

Në janar 2015, ai u transferua në Inter Milan për një tarifë prej 15 milion €, dhe shtatë muaj më vonë për të Stoke City për një rekord të klubit £ 12 milion. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e marrëdhënieve

Dikur, ishte një thashethem i Xherdan Shaqirit që kishte një të dashur apo grua, ti më vonë u bë e paprovuar. Sidoqoftë, kohët e fundit, arritën një provë e re. Xhuxhi Magjik më në fund u kap në një restorant të hapur në Stoke duke flirtuar me një modele të quajtur Angelica. Këtu është Xhuxhi Magjik.

LEXO  Historia e fëmijërisë së Haris Seferovic dhe fakte të paqarta të biografisë

Nuk vonoi shumë dhe Paparazzis pa Magic Dwart duke u bërë kaq Flirtues me WAG Angelica siç shihet në foton më poshtë. Xhuxhi Magjik duke u bërë kaq Flirtues me të dashurën e tij.

Lojtari zviceran shqiptar më vonë i tha shtypit: "Unë nuk e vura re paparacët duke më bërë fotografi."  Dhe për Angelica: “Disa miq të mi e sollën zonjën në restorant. Ajo nuk është gruaja ime. Kaq mund të them për tani! " Epo, Shaqiri nuk mund të jetë më i qartë se kaq!

Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta familjare

Duke pasur babanë e tij migrues si një fermer lokal alpin dhe nënën migrante si një pastrues, fjalë për fjalë do të thotë të vijë nga një familje e varfër familjare. Ky ishte rasti i Xherdan Shaqirit përpara se investimi i futbollit të paguhej.

Isen Shaqiri njihet si babai i rreptë dhe shumë i diskutueshëm. Puna e tij e pashoq dhe akti i shtyrjes së bijve të tij për t'u përballur me frikën e tyre është përgjegjësi e vetme për Xherdanin që bëhet një prej tyre Talentet më të mëdha të futbollit të Zvicrës.

Isen tani merr gjithë lavdinë e suksesit të djalit të tij pasi e edukoi me kujdes që nga rinia e tij.

Në fjalët e tij Papa Isen: “Ne gjithashtu kemi pasur periudha të vështira në jetën tonë, ne njohim të varfërit dhe të pasurit. Djemve të mi gjithmonë u kam dhënë mbështetje të plotë për futbollin. Fakti që fëmijët e mi nuk kanë lindur me lugën e artë në gojë vetëm na bëri më të fortë. Mes tre djemve të mi, fati që e dallon Xherdanin është i lindur, për fat të mirë! Sepse kjo e bën atë më të veçantë ”.

Falë pasurisë së djalit të tij, Isen Shaqiri u detyrua të tërhiqej nga puna e tij në fermë. Këto ditë, ai nuk bën asgjë tjetër përveç se të shikojë djalin e tij së bashku duke luajtur futboll. Më poshtë është ai dhe bashkë me gruan e tij, Fatime Shaqiri duke marrë pjesë në një seancë trajnimi të djalit të tyre.

Prindërit e Xherdan Shaqirit shikojnë djalin e tyre në një seancë trajnimi.
Prindërit e Xherdan Shaqirit shikojnë djalin e tyre në një seancë trajnimi.

Paratë e mëdha të futbollit të fituara nga Xherdan Shaqiri janë investuar mirë, mundësisht në pasuri të paluajtshme të cilat menaxhohen nga babai i tij, Isen Shaqiri.

nËNA: Mamaja e Xherdanit, Fatime, për nga personaliteti i saj është shumë mbrojtëse ndaj djalit të saj.

Kur "Shaq" thërret mamaja e tij, ajo nuk dëshiron të dëgjojë asgjë sportive. Ajo vetëm dëshiron të dëgjojë se ai është mirë dhe nuk ka ndonjë dëmtim në futboll.

Në fjalët e saj të mamasë Fatime: “Xherdanit gjithmonë i pëlqente ushqimi im. Hveçanërisht i dua specialitetet e mia shqiptare. Fatkeqësisht, nuk më lejohet të gatuaj për të sepse ai jeton shumë larg në Angli. Ai feston me ushqimin tim sa herë që vizitojmë veten tonë. ”

ROTHERS: Arianit Shaqiri dhe Erdin Shaqiri janë dy vëllezërit më të mëdhenj të Xherdan Shaqirit. Erdin aktualisht menaxhon karrierën e tij si në kohën e shkrimit. Ai jeton në Stoke-on-Trent, Angli. Vëllai tjetër Arianit jeton me të në Mynih. Ai është një mik i ngushtë i Frank Ribery. Të dy Erdin dhe Xherdan luajnë shumë pingpong dhe PlayStation në shtëpi.

LEXO  Manuel Akanji Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold
Arianit (majtas) -Erdin (qendror) - dhe Xherdan (djathtas).
Arianit (majtas) -Erdin (qendror) - dhe Xherdan (djathtas).

SISTER: Medina Shaqiri është motra e vetme e Xherdan Shaqirit. Aktualisht jeton në Zvicër dhe shpeshherë viziton vëllanë e saj në Angli (vendi i tij i lojës si në kohën e shkrimit).

Sipas fjalëve të saj  “Unë jam më i vogli i familjes dhe më pëlqen shumë të tre vëllezërit e mi. Fatkeqësisht, unë vështirë se e shoh Xherdanin për shkak të angazhimeve të tij në futboll. Unë jam tifozja më e madhe e tij dhe shpresoj që ai të fitojë shumë në karrierën e tij. Të gjithë jemi shumë krenarë për të. “

Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -physicality

Xherdan Shaqiri nuk ka humbur kurrë një sesion trajnimi që kur ishte tetë vjeç. Atleti i fuqisë shpërthyese është i njohur për të kërkuar llojin e tij të trajnimit. Në fakt, ai merr polin e tij masiv me të për të stërvitur. Ai e do shumë peshë mbi shpatullat e tij që e shtyn botën.

Xhuxhi Magjik merr me vete shtyllën e tij masive në stërvitje.
Xhuxhi Magjik merr me vete shtyllën e tij masive në stërvitje.

La 'Majic xhuxh ' është i njohur për kornizën e tij të shkurtër trupore që e bën lëvizjen e këmbës së tij të përsosur. Nëse doni të ndërtoni një grup të fortë këmbësh duhet të zhyteni. Zgjat zemrën tënde. Kjo është ajo që një Shaqiri i ri duhet t'i jetë thënë kur ishte fëmijë.

Sa herë që Ekipi i Stoke City autobusi do të prishej, centrali i besueshëm zviceran do të zbriste dhe do ta tërhiqte pjesën tjetër të rrugës përpara se të vendoste një ndryshim në minutën 90 në mesfushë. Në të vërtetë, fizika e tij më poshtë tregon se ai është në gjendje dhe i aftë të tërheqë një autobus drejt destinacionit të vet.

Lëvizja e tij ka përfituar këmbët e tij në formë të yamit, që është themeli i forcës dhe i kondicionimit të tij. Me llojin e tij të muskujve të viçit, ka pasur një rrezik më të ulët të lëndimit. Në fakt, disa nga tifozët e tij kanë thënë se ai ka lindur nën një makinë shtypi këmbë.

Origjina e muskujve të tij të Vitit filloi kur Shaqiri ishte një fëmijë i vogël. Me sa duket, prindërit e tij refuzuan t'i blinin një plesht hapësirës si një kërcim. Kështu Shaqiri do të kërcejë rreth lagjes së tij në pleshtin e tij imagjinar, i cili pa fillimet e fuqisë së tij të tmerrshme të këmbës.

Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Arsyeja prapa Pseudonim

Faqja zyrtare e FIFA-s e përshkruan atë si "paparashikueshme" në topin dhe kështu e quajti atë "Xhuxh magjik".

Shaqiri njihet si Alpine Messi, jo vetëm për shpejtësinë dhe talentin e tij, por për ndarjen e të njëjtës shtat. Shaqiri dhe Messi janë afërsisht rreth 1.69m, me një qendër të ulët të gravitetit, e cila ndihmon në stilin e tyre të mrekullueshëm të lojës.

LEXO  Roman Burki Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Ky fakt bëri që Shaqiri të zgjidhet të jetë në kopertinën e FIFA 15 në Zvicër pranë Lionel Messi.

Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Coca-Cola Promoter

Në Zvicër, disa shishe plastike Coca-Cola kanë mbi të, një imazh i mbështjellur i yllit të futbollit Xherdan Shaqiri. Shaqiri dikur u zgjodh si promovues për Coca-Cola.

Tani, performanca e tij e shkëlqyer me Bayern Munch, Stoke City si dhe Ekipi kombëtar zviceran e ka bërë atë fytyrën e Coca Cola në tregun zviceran. Shumë të rinj dhe njerëz të moshuar të Zvicrës janë të interesuar të kërkojnë këtë mundësi me Xherdan foto mbi të. Kjo lë pije të tjera të Coca-Cola pa që fotografia e tij të jetë më pak e shitur. Ata gjithmonë janë të gatshëm të blejnë pije.

Xherdan Shaqiri ka qenë në zemrat dhe mendjet e Futbolli zviceran Tifozët. Monedhat e fituara përmes kodeve të zbuluara në mbulesat e shisheve Coca-Cola të Shaqirit kanë bërë që shumë zviceranë të bëhen më të pasur.

Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Praktikimi i muslimanit

Besimi musliman i tij u provua gjatë Kupës Botërore 2014 FIFA. Për herë të parë në gati 30 vite, Ramazani ra gjatë Kupës së Botës.

Ishte një periudhë ku të gjithë muslimanët duhet të agjërojnë që nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit për ditët e 30. Gjatë turneut, shumica e futbollistëve muslimanë vendosën të dilnin jashtë.

Xherdan, ndryshe nga Mesut Ozil, respektojnë me besnikëri agjërimin gjatë turneut të 2014 FIFA-s, madje edhe kur ai paraqiti për të Ekipi kombëtar zviceran. Idealisht, ai është një mysliman që beson në Jezu Krishtin dhe gjithashtu feston Krishtlindjet.

Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Tipari i Zodiakut

Xherdan Shaqiri është Peshorja dhe ka atributin e mëposhtëm për personalitetin e tij.

Pikat e forta të Xherdan Shaqirit: Bashkëpunuese, diplomatike, e hijshme, e ndershme, sociale

Dobësitë e Xherdan Shaqirit: I pavendosur, shmang konfrontimet, do të mbajë një ndjenjë, vetë-keqardhje

Libra e Xherdan Shaqirit i pëlqen: Harmonia, butësia, ndarja me të tjerët, jashtë

Peshorja e Xherdan Shaqirit nuk i pëlqen: Dhuna, padrejtësia, loudmouths, konformiteti.

Kontrolli i fakteve

Faleminderit që lexuat Historinë tonë të Fëmijërisë Xherdan Shaqiri plus fakte të patreguara të biografisë. Në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!

Regjistrohu
Njoftoni
2 Comments
Më të rejat
Më i vjetër Më të votuarat
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet
Bujar rexhepi
vjet 2 më parë

Kjo do të thotë, kur doni të arrini diçka që ju pëlqen, do ta bëni atë, pa marrë parasysh koston.
Xherdan, ne jemi krenar për ty, jam i sigurt që e di se.
Por, ne po presim për ditën që, ju do të luani për Kosovën, kjo do të jetë Peak.thank ju

Vaibhav Neg
vjet 2 më parë

hej! është një post kaq i mrekullueshëm. Xherdan Shaqiri është me të vërtetë një lojtar shumë i mahnitshëm dhe jam i sigurt se ai do të arrijë shumë gjëra në karrierën e tij të futbollit. e vleresoj shume punen tuaj. Unë gjithashtu kam shkruar një artikull për Xherdan Shaqirin. ju lutem kontrolloni, duke pritur ndonjë bisedë / diskutim të shëndetshëm një ditë. Faleminderit