Historia e fëmijërisë së Thiago Alcantara Plus Fakte të paqarta të biografisë

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet Historinë e plotë të një Genius të Futbollit më i njohur nga Pseudonimi; "Tago". Story Thiago Alcantara Childhood Story plus Biografia e patreguar Fakte ju sjell një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve dhe fakteve të pakta të njohura rreth tij.

Po, të gjithë e dinë aftësitë e tij krijuese dhe të lojës, por shumë pak e konsiderojnë biografinë tonë të Thiago Alcantara, e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Thiago Alcantara Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta e hershme

Thiago Alcántara do Nascimento ka lindur në 11th ditën e prillit 1991 në San Pietro Vernotico, Itali jugore. Ndryshe nga shumë futbollistë që kemi shkruar, Thiago ka lindur për prindërit super-pasur Brazilian; nëna, Valéria Alcântara dhe babai, Mazinho.

Për Alcantarën, asnjëherë nuk duket se ka shumë dyshime se ai do të ndjekë një karrierë në futboll, dhe sigurisht që ka pasur një baba që ishte gjithashtu një fitues i Kupës së Botës FIFA. Thiago ka jetuar një jetë të re të fëmijërisë si babai i tij i fotografuar më lart në një vend të klasës së stadiumit me familjen e tij ishte ndër ata që mbanin futbollin brazilian në atë kohë. Mazinho u fotografua më poshtë ishte zbutës pas një pezullimi me djemtë e tij të vegjël dhe gruan e bukur ndërsa ndeshje 1994 në botë ishte në vazhdim.

Prandaj, historia e fëmijërisë së Thiago është interesante, nëse jo e pazakontë - ajo e një djali të vogël që pa babanë e tij duke fituar kupën e botës për Brazilin në 1994 dhe që nga ajo kohë ka vendosur të bëhet futbollist profesionist. Për shkak të gjenit të babait të tij dhe atletikës së nënës së tij (ne do t'ju tregojmë më shumë si të përfshira në jetën e tij familjare), jeta e fëmijërisë së Thiago natyrisht u bekua me talent të jashtëzakonshëm. Përveç kësaj, ai e pa veten duke pasur një vendosmëri të vendosur për të bërë ëndrrat e tij të bëhen të vërteta dhe ambiciet e tij nuk ishin thjesht një dashuri kaluese.

"Dua vetëm të jem futbollist", tha ai kur u intervistua nga portalbarra.com.br në moshën njëmbëdhjetë vjeçare. Babai i tij Mazinho (l.), I cili fitoi Kupën e Botës me Brazilin në 1994, nuk e çoi atë në drejtimin e duhur nga një moshë shumë e hershme. Ndërsa ai gjithashtu e vë atë ' "Dhurata e parë që kam marrë ndonjëherë ishte një futboll. Kam kaluar gjithë kohën duke luajtur me të. "

Përveç dhurimit të tij të parë, babai i tij do të merrte rregullisht atë në sesionin e tij të stërvitjes. Pas stërvitjes, ai do të kalonte kohë duke i mësuar djalin e tij antics e nevojshme në lojë. Si biri i 1994 fituesit të Kupës së Botës në Kupën e Botës Mazinho, ndoshta nuk është befasuese që ishte në rrugën e tij për të mbijetuar nga një moshë e re.

Më poshtë është një foto e fëmijërisë e Tiago dhe babait të tij gjatë një kohe që ai ishte gati për të nisur karrierën e tij.

Thiago Alcantara Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Karriera në Përmbledhje

Pavarësisht moshës së tij të re, Alcantara, i lindur në Itali, tashmë ka një gamë të gjerë të përvojave të jetës dhe të futbollit. Ai ishte një fëmijë i pasur dhe i lumtur që mund të lidhej mirë me shokët e tij të futbollit.

Karriera e hershme e futbollit e Thiago ishte me të vërtetë një udhëtim. Duke lëvizur mbrapa dhe mbrapa midis Brazilit dhe Spanjës për shkak të angazhimeve futbollistike të babait të tij, Alcantara filloi futbollin në moshën 5 (një vit pas fitores së babait të tij në botë). Ai luajti për anët spanjolle Ureca de Vigo dhe Kelme CF, si dhe kishte dy stints në CR Flamengo në Brazil, para se të bashkohet Akademisë Rinore La Masia të Barcelonës në moshën 14 në 2005.

Ai filloi në nivelet më të ulëta të Flamengos në Brazil, dhe, në moshën pesëvjeçare, shkoi në Spanjë me babanë e tij dhe filloi të luante me ekipin galician Ureca në Nigrán. Në 2001, ai luajti me Kelem CF kur babai i tij luajti për Elche CF. Ai u kthye në Flamengo të moshës 10 dhe, në 2005, u rikthye përsëri në Spanjë, duke nënshkruar me FC Barcelona, ​​ku gjithashtu kushëriri i tij Patrick ishte duke luajtur. Thiago u rrit mbi rradhët e futbollit La Masia dhe bëri debutimin e tij në ekipin e parë në 2009.

Lojëra shumë kreative dhe teknikisht e talentuar, aftësi të shkëlqyera driblimi dhe kontrolli i topit e çuan atë për të zëvendësuar të mëdhenjtë e vjetër si Eiður Guðjohnsen dhe Yaya Toure. Pas fitores së nderit, duke përfshirë katër tituj të La Ligës, Ligën e Kampioneve të UEFA-s dhe Kampionatin Botëror të FIFA-s për Barcelonën, Thiago mendoi se ishte koha për të lënë Barcelonën sidomos si mentori i trajnerit të tij,gjallëri'e kishte lënë këlyshin. E tij e ndërtuar ëndrrën tjetër për të shkuar në Bayern Munich dhe gjallëri i cili aktualisht ishte stërvitje gjiganti gjerman kishte për të luftuar për djalin e tij. Në fjalët e tij ...

"Unë fola me të klubi rreth konceptit tim dhe u tha atyre se pse unë dua Thiago. Ai është i vetmi lojtar që dua. Do të jetë ai ose askush. " - Pep Guardiola në shtyp para nënshkrimit të Thiago në Bayern Munich.

Thiago Alcantara Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta e marrëdhënieve

pa dyshim, çdo pjesë e mirë e punës që Thiago tregon në fushë, në mënyrë të qartë ka nevojë për personin e duhur për të rimbushur vendosmërinë e tij. Sigurisht, arti i futbollit i Thiago është plotësuar nga një grua e bukur dhe e mrekullueshme. Jo modeli tjetër holandez, Julia, dashuria e jetës së tij. Thiago takoi dashurinë e jetës së tij, Julia, jo shumë kohë pasi ai arriti në Bayern Munich.

Në 27 qershor 2015, ai u martua me të dashurën e tij, Julia Vigas, në një ceremoni në Sant Climent de Peralta, Katalonjës, Spanjë.

Të dy dashnorët duan të pijnë në Oktoberfest, një festival folklorik 16-to 18-ditore (më i madh në botë) që mbahet çdo vit në Mynih, Bavaria, Gjermani.

Të dy çifti kanë një djalë me emrin Xhibrili i fotografuar me bebin e babait të tij.

Thiago Alcantara Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta familjare

Siç u tha më parë, Thiago vjen nga një sfond i pasur familjar sportiv. Thiago i bukur ka kaq shumë nga pamja e babait të tij dhe tonin e lëkurës së mamasë së tij që zbulon bukurinë e tij. Tani ju japim një informacion të shkurtër për prindërit e tij.

Babai: Iomar do Nascimento (i lindur 8 April 1966), i njohur si Mazinho, është një menaxher i futbollit brazilian dhe lojtar i mëparshëm, si dhe ish-trajneri i kreut të klubit grek Aris.

Arritja e tij kryesore ishte në Kupën e Botës 1994 ku ai ishte anëtari i tretë i "tre meshkujve dhe foshnjave" me Bebeto dhe Romário në fitoren e çerekfinales kundër Holandës, një turne që Brazili vazhdoi të fitojë.

Gjuha amtare: Mami i Thiago, Valeria Alcântara Valéria, ishte një ish-lojtar i volejbollit. Ajo ka jetuar jetën e saj duke u ndier i lumtur për bashkëshortin dhe djemtë e saj të mahnitshëm. Valeria kujtoi një herë; "Në atë kohë, kur ata do të vinin në shtëpi nga fusha, Thiago do të lëshonte këpucë në të gjithë dyshemenë dhe do të djegte rreth tyre me një top shtëpie sikur të ishin kone. Gjithçka që donte të bënte ishte kopja e babait të tij, i cili është 'heroit' i tij. Ajo tha për ESPN Brazil.

Vëlla: Thiago ka një vëlla me emrin Rafael. Ndërsa Thiago u bashkua me Akademinë La Masia, kështu bëri edhe vëllai i tij më i vogël Rafael. Bileta e tyre hyrëse ishte në gjenet e tyre. Thiago dhe Rafael (tani i njohur në grupin e ekipit si Rafinha) janë, ashtu si Nevilles, dy vjet në moshë. Më poshtë janë dy vëllezërit gjatë kohës së tyre në FC Barcelona.

Thiago Alcantara Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta personale

Thiago ka atribut në vijim për personalitetin e tij.

Përparësitë: Ai është i guximshëm (në sajë të babait të tij), i vendosur, i sigurt, entuziast, optimist, i ndershëm dhe i pasionuar

dobësitë: I paduruar, i mërzitur, i përulur, impulsiv, agresiv

Çfarë Thiago pëlqen: Rrobat e rehatshme, sfidat fizike, sportet individuale dhe tatuazhet që i kujton atij historinë e tij të fëmijërisë.

Çfarë Thiago nuk i pëlqen: Pasiviteti i karrierës, vonesat dhe puna që nuk përdor talentet e dikujt

Në përmbledhje, vështrimi i parë në Thiago zbulon diçka që shënon fillimin e diçkaje energjike dhe të trazuar.

Thiago Alcantara Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Ëndrrat e Tij

Ndoshta ishte gjaku brazilian në të, apo fakti që ai kaloi vitet e tij formuese në Barcelonë, por ambicia e Thiago nuk ishte vetëm për të fituar një jetë nga futbolli profesional. Ai dëshiron të lërë gjithashtu një trashëgimi, siç i tha agjencisë së lajmeve Reuters në 2011: "Ëndrra ime është të pohoj veten në botën e futbollit [por] dua të jem një lojtar që njerëzit gjithmonë do të kujtojnë. Një lojtar që njerëzit e njohin si dikush që i zbaton ato ".

Thiago Alcantara Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Çfarë sheh në Futboll

Jeta është pothuajse gjithmonë në lidhje me lojën e bukur për Thiago. "Futbolli është ajo që më bën të lumtur" tha ai Reuters. Ai vazhdon ... "Sa herë që luaj, harroj çdo gjë rreth meje dhe madje edhe veten time. Kam nevojë për futboll rreth meje, kjo është ajo që i bën gjërat të plota. " Dhe në një intervistë emocionale, pasi bëri rikthimin e tij të parë në ekip kundër Borussia Dortmundit në prill 2015, ai tha: "Futbolli është më shumë se një lojë - është jeta ime", përpara se të ndante ndihmën e tij për t'u përshtatur përsëri në Twitter.

Thiago Alcantara Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Përvoja

Stili i lojës së Alcantara është shumë një rezultat i shumë ndikimeve që ai ka pasur gjatë viteve. "Unë jam me fat që përfitoj nga një përzierje e madhe," tha ai Reuters. "Unë kam rrënjët braziliane të babait tim, dhe në Spanjë, unë u njoha me një organizim më të mirë në fushë dhe fitoja një kuptim taktik". Megjithatë, ndikimi i tij më i madh mbetet Pep Guardiola: "Ai do të ndryshojë mënyrën se si mendoni për futbollin," Tha Thiago bundesliga.com. "Kështu ishte me mua."

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për leximin e Historisë së fëmijërisë Thiago Alcantara dhe fakte të pavërtetë të Biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket e drejtë në këtë artikull, ju lutem vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu