Taribo West Childhood Story Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Tregimin e plotë të një Legjenda Futur më të njohur nga pseudonimi; "Pastor". Story Taribo West Childhood Childhood plus Biografia e patreguar Fakte ju sjell një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme nga kohët e fëmijërisë së tij deri në datën. Bëhet fjalë për historinë e jetës së bandës së tij para famës, jetës familjare, historisë rituale, si u bë pastor dhe shumë fakte të pakta në lidhje me të.

Po, të gjithë e kujtojnë atë për hairstyles e tij shumëngjyrëshe dhe trajtime të pangopura. Megjithatë, vetëm një dore pak tifozë di shumë për Taribo West's Bio e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Taribo West Childhood Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta e hershme

Taribo West ka lindur në ditën e 26th të marsit 1974 në Port Harcourt, Nigeri. Ashtu si shumë të rinj nigerianë do të kalonin në Lagos si një adoleshent, ashtu bëri Perëndimi. Kur ai arriti në Lagos, Perëndimi u përpoq të mbajë një sërë punësh të vdekur në lagjen Shomolu, një lagje e rrezikshme e rrezikshme, e cila West krahason me Bronksin, qytetin e Nju Jorkut. Në fjalët e tij ...

'Bandat lokale njiheshin si Area Boys. Ju ose keni qenë me ta ose kundër tyre, dhe mendova se do të ishte më mirë t'i kishit si miq, sesa si armiq. Çrregullimet, luftimet, drogat dhe keqtrajtimet ishin rendi i ditës. Ne do të vrisnim njerëzit në rrugë në mënyrë spontane. '

Perëndimi, ndërsa në Lagos mori nga të ardhurat e krimit si ai ishte një cultist. Ai gjithashtu e forcoi popullaritetin e tij duke luajtur futboll në rrugë. Dhe pastaj ... Një ditë, ndërsa ai dhe shoku i tij më i mirë u kthyen nëpër rrugë me një thes të parave të vjedhura, iu afrua një anëtar i një bande rivale, e cila kërkoi paratë e gatshme. Pas luftimit të kësaj bande rivale mbi paratë. Miku i West nuk pranoi të dorëzonte qesen e parave. Ai u godit me thikë dhe u vra në vdekje në rrugë, me mikun e tij Perëndimor të pafuqishëm për ta ndihmuar atë.

Taribo West iku me paratë dhe u kthye në nënën e tij në Port Harcourt. Pasi pa anën e shëmtuar të gangsterizmit, ai vendosi t'i kushtonte energji të plota futbollit.

Taribo West Childhood Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Rritja në Fame

Në Port Harcourt, West filloi me Obanta United. Pas kënaqësisë së tifozëve në turnetë lokale West u zbulua më vonë nga e hëna Sinclair një skaut që e rekrutuar atë për të luajtur për klubin e futbollit Sharks. Ai më tej vazhdoi të luante në mënyrë profesionale me Obanta United në 1989, përpara se të kthehej në Sharks në 1990. Nga Sharks, ai vazhdoi të luante për Enugu Rangers në 1991, përpara se të bashkohej me Julius Berger në 1992 siç shihet në foton më poshtë.

Pas gjyqeve të suksesshme në fillim të 1993, West u bashkua me anën franceze Auxerre të udhëhequr nga Guy Roux. Tre vjet më vonë, ai u bë anëtar i skuadrës olimpike që fitoi medaljen e artë në Olimpiadën Verore 1996. West luajti çdo minutë të turneut. Braids e tij me ngjyra të ndezura u bënë markë tregtare për mbrojtësin pa marrë kuptim. Ishte një flokë që mund të shihje nga ana tjetër e fushës.

Ndërsa flokët e tij bënin mrekulli, kështu bënë trajtimin e tij të ashpër dhe stuhitë barnstorming sidomos kur ai luajti për vendin e tij në shtëpi.

Fitimi i Olimpiadës çoi Interin për të thirrur shërbimet e tij. Në Inter, ai luajti me të Diego Simeone AKA Cholo dhe Ronaldo Luís Nazário de Lima.

Perëndimi u bë një fitues i Kupës UEFA, ndërsa ai udhëhoqi skuadrën e mbrojtjes Nerazzurri për të fituar trofeun që ai pretendoi se erdhi përmes ritualeve që ai luajti me mjekët magjistarë në Nigeri.

Pas suksesit në Itali, West vendosi të kalojë një sezon në Derby County, duke ndihmuar për t'i mbajtur ata në Premier League, pastaj Kaiserslautern në Gjermani. Taribo kishte një karrierë që e mori atë në të gjithë botën, madje edhe Iranin, me disa ndalesa në Evropë përgjatë rrugës. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Taribo West Childhood Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta e marrëdhënieve

Pas çdo lojtari nigerian të Olimpiadës 1996, ka një grua ose të dashurën e madhe, ose kështu thuhet. Për Taribo West, kishte një të dashurën magjepsëse të bankierit me emrin - Adenuke që më vonë e ktheu gruan e tij.

Ceremonia e tyre e dasmës ishte padyshim një nga më të magjepsurit në kohën që u mbajt. Plani dhe lista e ftuar e dalluan atë nga një turmë e ceremonive të tjera të dasmave të mbajtura në të njëjtën periudhë. Megjithatë, tre javë pasi lidhën nyjën e nates, çifti u nda. Kjo ndodhi pas akuzave dhe kundërshtimeve të pabesi.

Tre javë në martesë, mediat u mbushën me pretendimet e Atinuke nga dëshira e Taribo për neglizhimin e detyrave të tij martesore pa u kufizuar në baterinë e gruas së tij. Taribo, nga ana tjetër, e përshkroi martesën si një mashtrim, i rrënuar nga dyshimi, urrejtja dhe pa dashuri. Ai gjithashtu akuzoi Atinukun për pabesi dhe mungesë angazhimi ndaj zotimeve martesore. Kjo erdhi në një kohë që Atinuke dikur thuhej të ishte një bankier popullor kur ajo po punonte në një bankë popullore, ndërsa në Nigeri.

Dallimi midis dy bedfellows çuditshme u bë i papajtueshëm dhe ata të dy u drejtuan për gjykatë për një divorc të cilat kanë ndodhur. Ndërsa Taribo raportohet se po e kryen punën e tij baritore në nivelin e ardhshëm në Itali, Atinuke hyri në një marrëdhënie tjetër.

Taribo West Childhood Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Përdorimi i Charms dhe Babalawos

Perëndimi dikur ka pranuar djegien e qirinjve dhe mbajtjen e gurëve magjik që ai mori nga Mjekët e Magjistarëve para ndeshjeve. Ai shkoi më tej për të thënë se shumica e lojtarëve dhe trajnerëve zakonisht nuk i përkasin aktit të përdorimit të mjekëve magjistarë. Kur u pyet nga Tana Ajejina, një korrespondente sportive për gazetën Nigerian Punch, nëse ai ishte i përfshirë në akt, ndërkohë që ai ishte futbollist, ai u përgjigj me një të drejtë PO!. Në fjalët e tij ...

"Sigurisht po, nuk e di pse njerëzit nuk flasin për përfshirjen e tyre me charms. Futbolli ka të bëjë me shumë kompetenca. Kur ka ngjarje të mëdha, ju shikoni në stadium, shihni njerëz, tifozët që thërrasin të gjitha llojet e gjërave; Magjistarët jan aty, voodooists jan aty. Në ditët e mia të lojës, kur isha injorant, unë përdorja disa mallams dhe babalawos (mjekët tradicionalë) për të bërë mrekulli për ne, të cilat i morëm kampit (kombëtar). Ndonjëherë ajo ka punuar, ndonjëherë nuk e bëri.

Në disa klube, para çdo lojëje, presidenti apo udhëheqësi i klubit do t'ju japë një bukuri me fat për të luajtur me të. Ata do të ju tregojnë për ta vënë atë në çizmet ose çorape dhe luajnë. Është besimi i tyre supersticioz; se kjo mund t'i ndihmojë ata të fitojnë ndeshjet.

Ka disa trajnerë të cilët janë të lidhur me magjistarët afrikanë dhe fajtorë nga Senegali, Burkina Faso, Zaire apo edhe Nigeria. Këta njerëz janë të konsultuar për t'i dhënë këtyre trajnerëve rezultatet e lojrave edhe para ndeshjeve. Këta njerëz shohin gjëra të çuditshme dhe ata mund t'ju tregojnë me magjinë e tyre dhe charms, çfarë rezultati do të jetë një ndeshje. Njerëzit besojnë dhe e përdorin atë. Ajo punon për ata që besojnë në të. Pashë atë, e përjetova atë, isha me lojtarë që e përdorën atë dhe e përdorja atë. Pra, pse njerëzit e mohojnë atë? Ka charms dhe ritualet në futboll. Ajo ende ekziston".

Taribo West Childhood Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Si u konvertua?

Kur motra e Perëndimit e quajti Durimi i cili ishte një ungjilltar, bëri një vizitë të papritur në shtëpinë e tij të re në Milano. Siç e vendos Perëndimi;

"E hapja derën, dhe para se të kisha mundësinë të thoja që isha e kënaqur ta shihja, ajo tha: 'Duhet të jesh i fortë për të jetuar në një shtëpi si kjo.' Ajo më tha se shtëpia kishte një atmosferë të keqe dhe pyeste se çfarë lloj ritualesh kisha kryer. Taribo West u zemërua nga deklarata e saj dhe tha ... "Nëse ajo nuk do të ishte motra ime do ta kisha nisur."

Ashtu si shumë futbollistë, ai ishte shumë supersticioz. Motra e tij, e cila është një grua e Perëndisë, më tej i tha atij se mund të ndiente energjitë okulte dhe tha se mund të shihte dy qen - një të bardhë dhe një të zezë - duke luftuar atë në shtëpinë e tij. Kjo ishte kur futbollisti në Taribo pastaj shton. Ai dukej pak i paduruar nga fjalët e saj dhe shpejt i tha asaj se ai duhej të ishte në stërvitje. Durimi arriti të qëndrojë derisa vëllai i saj të kthehet nga stërvitja. Ajo filloi t'i lutej Perëndisë për të kthyer vëllain e saj.

Kur West u kthye nga trajnimi, motra e tij kishte më shumë lajme. Ndërsa ishte jashtë, ajo kishte fjetur dhe kishte një ëndërr të gjallë të pastërtisë, duke u thënë Taribo West se Perëndia po e linte atë larg nga mënyra e tij e keqe e jetës duke treguar atë që ajo ëndërronte për të dhe duke e paralajmëruar më tej për pasojat e veprave të tij.

'Kuptova atëherë se kisha nevojë për ndihmën e Perëndisë,' Ndërgjegjja e Perëndimit e bëri atë të rrëfejë. Ai u gjunjëzua me motrën e tij dhe të dy filluan lutjet. Ndërsa ata luteshin, të gjitha mbathjet në shtëpi filluan të hapen e të mbylleshin frymësisht. Taribo njëherë kujton ...

"Mendova se mund të ishte vetëm era, por sikur mendimi të hynte në kokë, të gjitha dyert filluan të binin në sy. Ishte si diçka nga një film i keq, por e dija se ishte realitet. Kam përjetuar një ndjenjë të ngrohtë brenda. " Kjo ishte kur motra e tij u kthye tek ai dhe tha: "Taribo, Zoti tha që do të jesh pastor".

Kjo ishte kur ai mori pseudonimin "Pastor" si ai i tha të gjithë për të filluar duke e quajtur atë. Motra e tij i dha atij kasetat e një predikuesi me seli në Londër, Pastor Ayo Don-Dawodu, predikimet e të cilit konfirmuan besimin e Perëndimit dhe e bindi atë të vendoste Strehim në Ministrinë e Stuhisë në Affori, një lagje veriore e Milanos.

Taribo West Childhood Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Detyrat baritore në Përmbledhje

Që pas konvertimit nga motra e tij, ish-mbrojtësi ndërkombëtar nigerian filloi menjëherë të trajtojë djallin dhe fiton posedimin mbrapa për Jezusin në Itali.

Nuk zgjati shumë kohë para se Taribo West të zhvendoset në Lagos Nigeri për të krijuar një degë të Milanit me bazë Shelter në Ministrinë e Mrekullisë StuhiaRies e të gjitha kombeve. Mundohuni sa mundeni, thjesht nuk mund të imagjinoni Mario Balotelli duke ndjekur të njëjtën rrugë në Ganë.

Edhe në vitet pas largimit të tij nga futbolli, Taribo vazhdoi të mbledhë pasuesit duke organizuar kryqëzata të fuqishme (në foto poshtë) në Ajegunle, qyteti më famëkeq nigerian, ku synimi i tij ishte të konvertonin gangsterët që aktualisht jetonin mënyrën e tij të mëparshme të jetesës. Taribo ishte në gjendje të rriste $ 2million për të financuar një qendër të përhershme për ata në rrugët e Ajegunle.

Të gjithë e dinin se ai ishte shumë bujar dhe i hapur ndaj turmës. Shumica e kohës, në vend të krijimit të reklamave për kryqëzatat, Taribo shkon në të hapur për predikimin siç shihet në foton më poshtë.

Taribo West Childhood Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Ditët e dhimbshme të fundit

Në janar, 2007, West ishte afër nënshkrimit me klubin kroat Rijeka, por dështoi mjekun e tij. Ai përfundimisht u transferua në Iran dhe nënshkroi një kontratë njëvjeçare me Paykan në gusht 2007. Perëndimi nuk arriti të fillonte me klubin, pasi kontrata e tij përfundoi me pëlqimin e ndërsjellë vetëm tre muaj më vonë. Në shkurt, 2008, West njoftohet se u bashkua me klubin Segunda División Xerez, por presidenti i klubit mohoi çdo njohuri për ardhjen e tij.

Pas daljes në pension, West tha ...'Do të shkoj në Milano dhe do të jem një pastor profesionist,' ai thote. "Nuk ka asnjë mënyrë që të mund të bëhem trajner. Ky është fundi i futbollit për mua ' Ai qesh me mendimin e tij.

Taribo West Childhood Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Mosmarrëveshje moshe

Në 2010, u raportua se Perëndimi dhe ndërkombëtarët e tjerë nigerianë, të tillë si Jay-Jay Okocha, Nwankwo Kanu dhe Obafemi Martins, ishin të paktën shtatë vjet më të vjetër se ata që pretendonin. Në prill 2013, Žarko Zečević, ish-sekretar i përgjithshëm i Partizanit, tha se Perëndimi është 12 vite më i vjetër se mosha e tij e kërkuar. Pak kohë më pas, Perëndimi mohoi akuzën.

Zarko Zeçeviç i tha gazetës serbe Vecernje Novosti: "[Perëndimi] u bashkua me ne duke thënë se ai ishte 28. Vetëm më vonë zbuluam se ai ishte 40, por ai vazhdonte të luante mirë, prandaj nuk më vjen keq që e kam në ekip ".

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për të lexuar Taribo West Childhood Story dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket e drejtë në këtë artikull, ju lutem vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu