Salomon Kalou Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të Paqëndrueshme të Biografisë

Salomon Kalou Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të Paqëndrueshme të Biografisë

LB paraqet Historinë e plotë të një ish-ylli të Chelsea më të njohur me nofkën; "Kalhuno". Historia e fëmijërisë tonë Salomon Kalou plus Biografia e patreguar Fakte ju sjell një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve të pakta në lidhje me të.

Po, të gjithë e dinë për kohën e tij në Chelsea FC, por pak e konsiderojnë Bio të Salomon Kalou që është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Salomon Kalou Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e hershme

Salomon Armand Magloire Kalou lindi më 5 gusht 1985 në Oumé, Bregu i Fildishtë nga prindërit Z. dhe Znj. Armand Magloire Kalou.

Kalou ishte një përfitues kryesor i programit të zhvillimit të futbollit bazë të Kupës Botërore 2002 në Côte d'Ivoire i cili pa shumë futbollistë të rinjsh që lundronin në Evropë.

Kalou ndoqi hapat e vëllait të tij të madh. Ashtu si Bonaventure Kalou, vëllai i tij i madh, Kalou filloi karrierën e tij në klubin lokal Mimosas para se të merrte tregtinë e tij në Evropë. Trajneri i Auxerre Guy Roux donte ta nënshkruante atë për ta bashkuar atë me vëllain e tij në klub, por Kalou vendosi të nënshkruajë për Feyenoord në vend të kësaj në 2003. Pas kthimit nga një periudhë huazimi të shkurtër në Excelsior, Kalou luajti në fluturimin e lartë Hollandez Eredivisie për dy sezone nga 2004 në 2006 duke shënuar golat 35 në paraqitjet e ligës 67, duke fituar gjithashtu Çmimi Johan Cruijff në 2005. Kjo çoi në një thirrje nga Chelsea FC. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Salomon Kalou Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e marrëdhënieve

Kalou është aktualisht në një marrëdhënie me modelin amerikan, Najah Wakil.

Marrëdhënia e tyre filloi menjëherë Salomon Kalou u hodh nga Susan Gossage, një model britanik dhe zambian.

Një histori ka dalë se ish-e dashura e tij ka ngritur një mallkim që ajo e vendosi në sulmuesin kur ata u shkatërruan!

Christelle Gnahoua i tha Selec Magazine se ajo e ktheu faqen e tjetrit që kur u bë e krishterë, pavarësisht se Kalou e trajtoi atë mizorisht.

Duke shpjeguar se si erdhi mallkimi, ajo tha: “Ata më bënë të them se në kohën kur ai ishte fejuar dhe ai nuk do ta prishte marrëdhënien e cila më pas do të çonte në një martesë të planifikuar në 2010. Sinqerisht, Solomonit nuk iu desh të më poshtërojë në atë mënyrë. Isha shumë i sëmurë dhe madje e kisha mallkuar vazhdimisht. Unë madje nuk doja që ai të shënonte një gol. Por sot, unë jam një i krishterë, kështu që e kam falur atë "

Kalou, para se të falet, po luftonte në Hertha Berlin në Bundesliga. Ai filloi të shënonte rregullsinë pasi pesha ishte jashtë shpatullat e tij.

Salomon Kalou Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Sapo ndante të njëjtin emër

Kalou dikur ndau një pseudonim me Dirk Kuyt. Ndërsa në Feyenoord, Kalou luajti si sulmues së bashku me Dirk Kuyt. Për shkak të arritjeve të tyre, ata u pëlqyen nga tifozët Feyenoord dhe të dyja u mbiquajtën 'K2' nga mediat holandeze.

Ishte një shfaqje me fjalët e grupit popullor holandez 'K3'.

Salomon Kalou Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Shtetësia holandeze

Njëherë e një kohë, ish drejtuesi i Hollandës, Marco van Basten, inkurajoi Kalou të aplikojë për një shtetësi holandeze. Ai nuk kishte luajtur kurrë për Bregun e Fildishtë dhe kishte përjetuar probleme me autoritetet e tyre të futbollit. Van Basten besonte se Kalou mund të bënte një ndryshim në skuadrën kombëtare dhe ishte i etur për aplikimin e shtetësisë për t'u bërë dhe pranuar.

Aplikacioni Kalou u mbështet edhe nga legjenda hollandeze Johan Cruyff. Megjithatë, ajo u refuzua dhe, pas një procesi gjyqësor të gjatë, Kalou hoqi dorë nga të gjitha shpresat për të luajtur për Holandën. Që atëherë ka luajtur lojëra 51 për Côte d'Ivoire.

Salomon Kalou Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Familje

Siç u tha më herët, Kalou ka një vëlla i cili gjithashtu luante futboll profesionist. Bonaventure Kalou kurrë nuk arriti lartësitë marramendëse të Premier League por luajti pjesën më të madhe të futbollit të tij në Francë dhe Hollandë. Sidoqoftë, ai fitoi Ligën e Evropës (Kupën UEFA në atë kohë) me Feyenoord në 2002 dhe ka disa trofe të brendshëm Francez dhe Hollandez për emrin e tij gjithashtu. Në moshën 34 vjeç, ai u tërhoq nga futbolli profesionist. Si në kohën e shkrimit, Bona tani luan për një klub amator francez, Combs-la-Ville.

Salomon Kalou Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Cat tij

Në 2011, shkrimtari sportiv Brooks Peck raportoi se Kalou zotëron një mace manar të quajtur 'Katou'. Didier Drogba gjoja ka një mace të quajtur edhe 'Kitier'.

Salomon Kalou Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Një gol gol më i mirë përpara se ai të shkoi në Chelsea

Kalou luajti lojra konkurruese 82 gjatë kohës së tij në Feyenoord, duke shënuar një golat mbresëlënës 42 - një mesatare golashënuese të golave ​​0.51 për lojë.

Ivorian luajti lojëra 251 për Chelsea, por shënoi vetëm golat 59 - një mesatare e golave ​​0.24 për lojë. Ndoshta kjo ishte për shkak se ai luajti një rol më sulmues në Feyenoord, në vend se pozicionin e tij më të gjerë në Chelsea. Ose mund të ketë qenë sepse ligë holandeze nuk është aq konkurruese sa Premier League. Sidoqoftë, nëse Kalou kishte rizbuluar disa nga formacionet e golave ​​në Chelsea, ai mund të mos ishte hedhur poshtë aq lehtë.

Salomon Kalou Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Miku i tij më i mirë

Pavarësisht Kalou duke kërkuar deri në Drogba, pankarta që rrjedh midis tij dhe shokut më të mirë në klub, John Obi Mikel, është shumë më i lumtur.

Dyshja ka qenë e afërt që nga dita e parë, ndërsa bashkëkombasja e tij afrikane Mikel arriti në të njëjtën verë nga Lyn Oslo dhe janë të ndara në moshë për më pak se dy vjet.

Ajo ka çuar në disa vëzhgime romane. Kalou shpjegoi: “Personat e tjerë në skuadër na quajnë burrë dhe grua sepse ne gjithmonë jemi duke zgjedhur njëri-tjetrin. Alwaysshtë gjithmonë në një mënyrë argëtuese. Ne mund të shkojmë larg ndonjëherë, por kurrë nuk bëhet e shëmtuar. Somethingshtë diçka që të gjithë e dinë dhe kjo është arsyeja pse ata na quajnë burrë dhe grua. Por Mikel është gruaja padyshim për shkak të mënyrës së veshjes së tij! E quaj Tracy Chapman [pas këngëtares] për shkak të prerjes së flokëve dhe faktit që i ngjan asaj. It'sshtë një pseudonim i mirë për të. Ai është përpjekur të gjejë një të mirë për mua dhe nuk ka qenë në gjendje ".

Salomon Kalou Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Blerja e nje Kampe

Kalou një herë pranoi se ai solli një aparat fotografik me vete në seancën e tij të parë stërvitore në qendrën e trajnimit të Chelsea në Cobham sepse nuk mund të besonte se ai do të fërkonte shpatullat me futbollistë të famshëm si Michael Ballack, John Terry dhe Didier Drogba. Duke përshkruar përvojën, Kalou tha:

"Ky ishte momenti i ëndrrave të jetës sime dhe nuk doja të zgjohesha dhe të zbuloja se nuk ishte e vërtetë".

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për leximin e Historisë së fëmijërisë tonë Salomon Kalou dhe fakteve të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!. 

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet