Sadio Mane Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Sadio Mane Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB prezanton historinë e plotë të një ylli futbolli më të njohur me nofkën; 'tha' Historia jonë e fëmijërisë Sadio Mane Plus Fakte të patreguara të biografisë ju sjellin një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-Pitch për të. Tani pa adieu të mëtejshëm, Le të Fillojmë.

Sadio Mane Historia e Fëmijërisë - Jeta e hershme dhe Historiku i Familjes:

Ai lindi në 10 Prill 1992 në Sedhiou, Senegal. Ai u rrit në fshatin e vogël Bambali, thellë në jug të Senegalit. Një fshat me një popullsi prej vetëm 24,213 - rreth 5% ai i Liverpoolit.

LEXO
Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ndërsa u rrit, ai jetoi me xhaxhain e tij pasi prindërit e tij kishin shumë fëmijë dhe nuk mund të plotësonin financiarisht nevojat e tij themelore.

"Prindërit e mi kurrë nuk kishin para për të më dërguar në shkollë," ai kujtoi. “Çdo mëngjes dhe mbrëmje, unë gjithmonë shkoja për të luajtur futboll me mikun tim në rrugë.

Kur isha i ri, mendoja vetëm për Premier League të cilin e shikoja në TV. Vetëm Premier League. Ishte një ëndërr e madhe për mua. ”

Mane mban mend veten si një 15-vjeçar, duke kuptuar se sa ka përparuar nga lojtari i rrugës me stardust në këmbët e tij, por një kuptim i kufizuar i lojës.

LEXO
Miralem Pjanic Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

"Që kur isha dy ose tre vjeç, kujtoj që gjithmonë jam me topin. Do të shihja fëmijët duke luajtur në rrugë, dhe do t'i bashkoheshin atyre. 

Kështu fillova - vetëm në rrugë. Kur plakem, shkoja të shikoja ndeshje, veçanërisht kur luante ekipi kombëtar. Doja të shihja heronjtë e mi dhe ta imagjinoja veten si ata ”  

Frymëzimi më i madh i Sadio Mane për t'u bërë një futbollist erdhi nga emocionet e mëdha të vitit 2002 gjatë Kupës së Botës, ku vendi i tij, Senegal arriti në çerekfinale në paraqitjen e tyre të parë në spektakël.

Të mundësh mbajtësit e Francës në ndeshjen hapëse ishte një mrekulli që ai kurrë nuk e harroi.

 Biografia e Sadio Mane - Pas Kupës Botërore 2002:

Shumë ndryshoi për Mane pas Kupës Botërore 2002 që e pa vendin e tij duke kryer në kulmin e saj. Ai ishte pjesë e një grupi djemsh të vegjël që filluan të marrin futbollin seriozisht. 

Sipas Mane,

“Pas WorldCup, unë dhe miqtë e mi filluam të zhvillonim një turne në fshatin tonë, u bëra gjithnjë e më i vendosur për të qenë më i miri dhe për të fituar secilin lojë.

 Gjithkush do të më thoshte se isha më e mira në fshat, por familja ime nuk ishte futbolliste. Ata janë të mëdhenj në fe dhe kanë kërkuar gjëra të ndryshme për mua. 

Kur ata mund të shihnin që në kokën time dhe në zemrën time kishte vetëm futboll, fillova t'i bindja veçanërisht xhaxhain tim që të më linin të largohesha nga fshati në një qytet lokal për të mësuar më shumë para se të shkoja në Dakar City, kryeqyteti i vendit tim ".

Në fillim, ata kurrë nuk e pranojnë atë, por sa më shumë që panë se sa ai e dëshironte atë dhe se nuk kishte asgjë tjetër për të, ata më ndihmuan.

Xhaxhai dhe prindërit e tij shisnin të gjitha prodhimet e korrave nga fermat e tyre për të mbledhur para për Mane. Talenti i tij aq i qartë dhe frymëzues, madje edhe njerëzit që nuk e njihnin Mane u bashkuan për të siguruar që ai të kishte qëllimin më të mirë të mundshëm për të ndjekur pasionin e tij të vetëm.

Sipas Mane,

"Xhaxhai im ishte ndihma më e madhe, por jo i vetmi në fillim, pothuajse secili në fshatin tim më dha para për mua. 

Kur u transferova në periferi të Dakar, shkova të jetoja me një familje që as nuk e njihja. Unë u ofrova atyre vetëm disa para dhe u shpjegova motivin tim para se të më lejonin të hyja.

Megjithëse, familja ime njihte dikë që i njihte ato dhe ai më çoi në shtëpinë e tyre në fillim. Ata më morën në, u kujdesën për mua dhe bënë gjithçka për të më ndihmuar vetëm të shqetësohesha për futbollin ".

Faktet e Biografisë së Sadio Mane - Duke qenë i Turpëruar sepse ishte i Varfër:

Sadio Mane pas mbërritjes në periferi të Dakar bëri kërkime në klubin më të njohur të futbollit në qytet. Ai mori ditën tjetër për t'i vizituar ata.

LEXO
Brendan Rodgers Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Sipas tij, “Kur arrita atje të nesërmen, pashë shumë djem që po testoheshin për hyrje në ekip. Unë kurrë nuk do ta harroj këtë, dhe është qesharake tani, por kur shkova ta provoj atje, një burrë i moshuar më shikoi sikur isha në vendin e gabuar.

Ai më pyeti 'a je këtu për provë?' Unë thashë se isha. Ai më pyeti, 'me ato çizme? Ai i shikon me inat. Si mund të luash në to? '. Ata ishin të këqij, me të vërtetë të këqij - të shqyer dhe të vjetër. Pastaj ai tha, "dhe me ato pantallona të shkurtra? Ju nuk keni as pantallona të shkurtra të duhura të futbollit? ”

Mane vazhdon

LEXO
Stephan El Shaarawy Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

“Unë i thashë se ajo që erdha ishte më e mira që kisha, dhe doja vetëm të luaja - të tregoja veten time. Kur hipa në fushë, mund të shihje befasinë në fytyrën e tij. Ai erdhi tek unë dhe më tha 'Unë po të zgjedh menjëherë. Ju do të luani në ekipin tim ”. Pas atyre provave, unë shkova në akademinë e ekipit vendas. ”

Peshtë me vend të përmendet se Mane shënoi gjithsej 131 gola në 90 paraqitje për ekipin vendas në vetëm dy sezone.

LEXO
Emerson Palmieri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Fakte të Biografisë së Sadio Mane - Si e shpëtoi futbolli:

Si fëmijë, Mane ishte larg madje edhe nga futbollistët e nivelit të lartë Senegalez. Ai ishte i jashtëzakonshëm dhe me fat. Kjo mrekulli erdhi kur ai u mor nga Skautët Francezë në misionin e tyre në Senegal.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Alisson Becker dhe faktet e paqarta të biografisë

Një pjesë e qëllimit të tyre ishte të vizitonin cepat e Dakar për të marrë disa të zgjedhur midis futbollistëve më të varfër dhe më të talentuar. Për më tepër, një pjesë e qëllimit të tyre ishte të lehtësonin ata dhe familjet e tyre nga varfëria. Ata do të shkarkonin djemtë e zgjedhur në Ligën Franceze.

LEXO
Rhian Brewster Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Kur u ulën Sadio Mane, ata u habitën nga aftësitë. Ata kishin një adhurim personal për yllin. Raportet treguan se ai ishte futbollisti më i varfër dhe më i talentuar në ekip. Ata e përdorën futbollin për ta shpëtuar atë dhe familjen e tij nga varfëria.

LEXO
Fernando Torres Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Vetë Mane i dëshmoi ata të drejtë duke dhënë gola kur iu tha që së pari të merrte pjesë në një provë dy sezonale në akademinë e futbollit Senegalez të quajtur 'Këmba e gjeneratës ' nga të njëjtët skautë francezë.

Suksesi i tij në klub nënkuptonte një pikë kthese ku fati i tij filloi të merrte formë. Pas tejkalimit të pritjeve, ai u sponsorizua jashtë shtetit. Këto skuadra morën Mane në Francë dhe e bënë atë të bashkohet me klubin francez Metz. Ai filloi të luante futbollin e tij profesional në Francë në moshën 15.

LEXO
Historia e Fëmijërisë e Rigobert Song dhe Fakte të patreguara të Biografisë

Ky klub ishte i njohur për nisjen e karrierës së ish-mbrojtësit të Reds Rigobert Song, si dhe yjet e Premier League si Louis Saha, Papiss Cisse, Emmanuel Adebayor dhe Robert Pires.

Sadio Mane Bio - Jeta e hershme në Francë:

Sadio ka zbuluar se ai as nuk u tha prindërve të tij se po largohej nga Senegali para se të niste karrierën e tij në Francë.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Thiago Alcantara Plus Fakte të paqarta të biografisë

Kjo sepse familja e tij ishte më parë skeptike në lidhje me ëndrrën e tij për ta bërë atë si një futbollist profesionist. Ai planifikoi t'u bënte atyre një surprizë të madhe. Kështu që Mane, i cili ishte 19 vjeç në atë kohë, vendosi të mbante të qetë lëvizjen e tij në Metz.

Mamaja e tij Satou ende mendonte se ishte në Akademinë e Kembeve të Gjenerimit në Dakar kur thirri të thoshte se ishte në Evropë në 2011. "Unë i thashë vetëm xhaxhait tim. Edhe mamaja ime, ajo nuk e di, " Tha Mane.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Alisson Becker dhe faktet e paqarta të biografisë

“Më kujtohet dita e parë kur arrita atje, në Francë. Unë duhej të stërvitja por trajneri tha 'rri në shtëpi' dhe nuk kisha asnjë kredi në kartën time të telefonit për të thirrur mamanë time.

Të nesërmen shkova me disa nga miqtë e mi që ishin tashmë në Metz për të blerë disa karta. E thirra dhe i thashë: Përshëndetje Mama, 'Unë jam në Francë.'

"'Cila Francë?' ajo tha. Ajo nuk mund ta besonte! Unë thashë: 'Franca në Evropë.' 'Çfarë kuptoni Evropën? Ju jetoni në Senegal. ' Unë i thashë: 'Jo, unë jam në Evropë.' Ajo ishte mahnitur, ishte çmenduri! Ajo ishte aq e befasuar dhe më thërriste çdo ditë për të më pyetur nëse ishte e vërtetë.

Ajo akoma nuk më besoi derisa i thashë të shkonte të më shikonte në TV. Më në fund ajo bëri dhe vuri re se ëndrra ime ishte realizuar. ”

Pas zhurmës fillestare të emocioneve, Mane zgjati një fillim të vështirë në jetë në Francë, pasi një dëmtim i legenit pengoi përparimin e tij. Edhe shtëpia e mbajti atë. Koha ishte e vështirë, kultura nuk ishte e njëjtë, "i tha ai Liverpoolfc.com 

“Në të vërtetë më mungonte shtëpia, sepse ishte shumë ndryshe nga ajo që dija në Senegal dhe veçanërisht në fshatin tim, kështu që nuk ishte e lehtë.

Por nuk kisha asnjë dyshim në kokën time sepse për mua që të bëhesha një futbollist profesionist ishte ëndrra ime kështu që ju duhet të punoni shumë. Për të punuar shumë, duhet të bësh sakrifica. "

Mane vazhdoi të shkëlqente për Metzin dhe shfaqjet e tij për Senegalin në Lojërat Olimpike të Londrës në 2012 i dhanë atij një transferim në Red Bull Salzburg. Ai shënoi golat 42 në paraqitjet 80 gjatë dy sezoneve para mbërritjes së tij në fazën e Premier Ligës.

LEXO
Miralem Pjanic Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

"Ishte më e ftohtë se Franca dhe fillimisht nuk flisja gjermanisht, por kisha një trajner shumë të mirë në Roger Schmidt, i cili më ndihmoi shumë". tha ai.

"Ne ishim duke luajtur në Ligën e Evropës. Të shkosh dhe të luash në Austri ishte një hap përpara dhe një ide shumë e mirë. Duke luajtur për Schmidt, kjo ishte vendi ku filloi gjithçka, ngutja dhe gjithçka. Kam mësuar prej tij. "

Fakte Sadio Mane - Intervista me LFC:

Në një intervistë për LFC të botuar në YouTube këtë javë, Mane zbuloi gjithashtu se ai nuk ka tatuazhe, shënoi golin më të mirë të karrierës së tij kundër Arsenalit - dhe personi i parë që ai thirri pas transferimit të tij në Liverpool ishte mamaja e tij!

LEXO
Stephan El Shaarawy Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

"Ajo ishte shumë e lumtur". tha Mane, i cili në një intervistë të mëparshme shpjegoi se nëna e tij kurrë nuk e shikon atë duke luajtur pasi që pas një dëmtimi ajo e pa atë ndërsa e shikonte në TV përsëri në fshatin e tij në Senegal.

"Nëna ime kurrë nuk e shikon futbollin tim, sepse është kaq emocionuese". ai shtoi. "Ajo nuk mund ta shikojë futbollin kur po luaj. Ajo gjithmonë merr frikë nga dikush që më plagos. "

Sadio Mane Fakte të patreguara të biografisë - Shtëpitë e sulmuara nga tifozët e zemëruar:

Shtëpia e Sadio Mane ka rënë një herë nën sulm nga tifozët e zemëruar pasi ai humbi një penallti jetike në ndeshjen e kupës së kombeve të vendit të tij.

LEXO
Rhian Brewster Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Anësori 34 milion funtesh goditi goditjen e tij të shënuar për të dërguar Senegalin jashtë Africa Cup of Nations. Familjarët e tij u larguan nga shtëpia e tij në Malika, pranë kryeqytetit Dakar, kur u vu në shënjestër pas daljes në çerekfinale të vendit për rivalët Kamerun.

Ata nuk do ta falnin atë vetëm pasi të qanin pas zonjës dhe gjithashtu të kërkonin falje për njerëzit e vendit të tij.

LEXO
Fernando Torres Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Megjithë sulmimin e shtëpisë së tij, Thugs gjithashtu i kërcënoi të afërmit e tij përsëri në shtëpinë e xhaxhait të xhaxhait dhe hodhi një SUV 26,000 që Mane bleu për të.

Një burim tha: "Ata e kthyen tërbimin e tyre në makinë dhe e hodhën plotësisht atë". Nuk vonoi shumë dhe ushtarët dhe policët filluan t'i jepnin familjes së Mane një mbrojtje të plotë 24-orëshe.

LEXO
Historia e Fëmijërisë e Rigobert Song dhe Fakte të patreguara të Biografisë

Fakte Sadio Mane - Mentori i tij:

Ata ndajnë edhe momentin e lumtur dhe të trishtuar së bashku. Sipas Mane, "Në kokën time, e dija që po vija në një ekip që më donte, te një menaxher që më njihte mirë dhe më kishte marrë si djali i tij".

Dashuria dhe respekti i Sadio Mane për të Jurgen Klopp mund të përmblidhet vetëm në figurën më poshtë. Ju lutem mos e shqetësoni boksierin e tij.

LEXO
Brendan Rodgers Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Fakte të Sadio Mane - Rekord i Premier League:

Mane mban rekordin për het-trikun më të shpejtë të Premier League, duke shënuar të tre në vetëm 176 sekonda kundër Aston Villa. Itsshtë një rekord për hat-trick më të shpejtë në historinë e Premier League.

Kjo trefishtë e mrekullueshme e shpejtë e mbyste rekordin e katër minutash, sekondat e 33 që mbaheshin nga legjenda Reds Robbie Fowler.

LEXO
Xherdan Shaqiri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Problemi me menaxherin e South Ampton e bëri atë të transferohej në LiverPool:

Arsyeja e vetme është për shkak të mbërritjes së tij të shpeshtë me vonesë në terren stërvitje dhe madje edhe në ditët e ndeshjes ndërsa ishte në Southampton.

Whatshtë ajo që shumë i janë referuar "Koha Afrikane". Kjo ishte arsyeja për çarje me Ronald Koeman. Kjo sjellje u ndal pasi u bashkua me Liverpulin.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Thiago Alcantara Plus Fakte të paqarta të biografisë

Feja Sadio Mane:

Sadio Mane është një mysliman i devotshëm. Ai ka përmendur se ai vjen nga një familje fetare në Senegal dhe kështu ai është pyetur sa shpesh kanë shkuar në kishë kur ishte fëmijë. 'Unë jam mysliman,' thotë ai, duke qeshur akoma, 'Unë nuk shkoj në kishë.'

Fakte Sadio Mane - Mjeshtri i vitrinave:

Mane është i popullarizuar në terrenin e Liverpoolit në Melwood. Ai është miq me të gjithë, i njohur për të qenurit i përulur dhe i vetë-ndikueshëm.

LEXO
Emerson Palmieri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Nëse disa futbollistë të Premier League japin përshtypjen se janë konsumuar nga jetën e famshëm, Mane nuk i përshtatet stereotipit. Por ka një gjë. Ai pëlqen të reklamojë veten e tij në gjëra të tilla si ato që shihni më poshtë.

Fakte Sadio Mane - Trio:

"Shumë, shumë, shumë njerëz me të cilët u rrita me, lojtarë të tillë të aftë, nuk kanë pasur rastin që bëra për t'u bërë profesionist. 

E dija që gjërat e vështira ishin të rëndësishme për mua që të kisha sukses. Tani jam këtu, pa asnjë keqardhje, duke jetuar ëndrrën time dhe duke qenë miq me një dyshe në emër të Coutinho dhe Fermino ”

Mane, i cili ka një apartament në qendër të qytetit të Liverpoolit dhe nuk ka nevojë për një GPS për ta drejtuar atë në shtëpitë e dy miqve të tij më të mirë.

Regjistrohu
Njoftoni
8 Comments
Më të rejat
Më i vjetër Më të votuarat
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet
nic
muaj 6 më parë

Uau çfarë njeriu i përulur. Po, Zoti do të të ngre më shumë dhe do të të bekojë më shumë. Zoti i bekon ata që janë të përulur dhe ata që besojnë në të. Bëhu i përulur gjithmonë mane ...

Muhamed imam
muaj 11 më parë

Komente: mane vazhdojeni, Zoti është me ju modeli im i roleve

Tijjani Umar dajji
muaj 11 më parë

Një histori shumë interesante nëse çdo familje e prishur mund ta ndihmojë fëmijën të arrijë qëllimin e tij ose të ëndërrojë, ashtu si prindërit e sadio mane e ndihmojnë atë që të mos ketë prishje në jetën tjetër.

KUJDES Z
1 vit më parë

Unë dua të jem si ti Mane bt problemi im nga Zimbabve .. talenti im nuk do të njihet

Cyril
Ti përgjigjeni  KUJDES Z
muaj 8 më parë

Asnjëherë mos hiqni dorë nga bro, u mori këtë

Muntari
1 vit më parë

Dua të jem si u sadio mane. Foshnjat u jeni modeli im i roleve

Chiadikaobi umahi
1 vit më parë

Unë dëshiroj të jem si u

shajahan
Ti përgjigjeni  Chiadikaobi umahi
muaj 5 më parë

Unë besoj se ka një grua pas suksesit të të gjithë burrave dhe nënës suaj në rastin tuaj. Dhe gjithashtu Xhaxhai juaj. Zoti ju bëftë më të mirën në botë