Historia e fëmijërisë së Ronaldinho Plus Fakte të paqarta të biografisë

Historia e fëmijërisë së Ronaldinho Plus Fakte të paqarta të biografisë

LB paraqet Historinë e plotë të një Magjistari Futbolli më të njohur me Nofkën; 'Ronnie'. Historia jonë e fëmijërisë Ronaldinho plus Fakte të patreguara të biografisë ju sjell një llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-Pitch për të. Pa shumë dyshime, Ronaldinho është i njohur magjistar me një top futbolli. Ai konsiderohet nga shumë si lojtari më i madh i brezit të tij dhe një nga më të mirët në histori. Tani le të fillojmë.

LEXO
Historia e fëmijërisë së David Luizit Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Jeta e fëmijërisë së hershme

Së pari, Ronaldinho nuk lindi si Ronaldinho ose Ronaldinho Gaúcho. Pas lindjes, ai mbajti emrin Ronaldo de Assis Moreira. Ai lindi në 21st të marsit, 1980, në Porto Alegre, Brazil. Babai i tij, João Moreira, ishte një hekur / saldator hekuri në një kantier detar. Ai ishte gjithashtu një ish-futbollist. Nëna e tij, Miguelina de Assis, ishte një shitës kozmetikë që më vonë u bë një infermiere me kohë të plotë.

LEXO
Të dielën Oliseh Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ronaldinho ishte me fat që erdhi nga një familje e lojtarëve të futbollit, pasi babai i tij dhe vëllai i madh ishin dikur futbollistë.

Lagja e tij në Porto Alegre ishte e famshme për të qenë një nga qytetet më të varfra dhe më të ashpra në Brazil. Familja e tij shpesh luftonte me paratë dhe mbajtjen e një shtëpie. Të tërhiqet nga futbolli dhe të përqendrohesh vetëm në biznesin e saldimit vështirë se i siguron fund babait të tij. Familjes iu desh të vinte të gjitha shpresat që Roberto (vëllai i madh i Ronaldinhos) të bashkohej me një klub profesionist dhe të fitonte para të mira për veten dhe për ngritjen e familjes.

LEXO
Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Jeta familjare

Babai i Ronaldinhos është vonë. Ai ka punuar për Gremio, një nga dy klubet e mëdha të Porto Alegre si një derëtar i ndeshjes derisa e la punën për t'u vendosur si një saldator në një kantier detar.

Ronaldinho dhe Nëna, Miguelina.
Ronaldinho dhe Nëna, Miguelina.

Ronaldinho nuk është kurrë i turpshëm të pranojë se ai është një djalë i një mumje. Mamaja e tij njihet me emrat Dona Miguelina Elói Assis dos Santos, por preferon të quhet Miguelina. Ajo dikur mbështeti familjen e saj me biznesin e saj kozmetik përpara se të ndiqte ëndrrën e saj afatgjatë për t'u bërë një infermiere e moshuar pasi me të vërtetë duket si një më poshtë.

LEXO
Robinho Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Deisy është motra e vetme dhe e vetme e preferuar e Ronaldinhos që është e lidhur me të për gjithë jetën. Niveli i mbështetjes që Deisy është zotuar t'i japë vëllait të tij është i pakufishëm dhe i pakushtëzuar. Ajo merr përgjegjësinë dhe koordinon të gjitha aktivitetet e shtypit për vëllain e saj.

Motra e Ronaldinhos, Deisy.
Motra e Ronaldinhos, Deisy.

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Efekti i Big Brother

Vëllai i Ronaldinho Roberto de Assis Moreira është 10 vjet më i madh se i tij. Edhe pse ai është i njohur kryesisht për inteligjencën e tij të menaxhimit të karrierës së ndritshme të vëllait të tij të vogël (Ronaldinho). Ai vetë ishte një talent i lulëzuar i futbollit në rininë e tij. Në fakt, klub brazilian Grêmio i ofroi familjes së Assis një rezidencë në mënyrë që të mbante të riun premtues në klub.

LEXO
Paul Gascoigne Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Më parë, familja kishte jetuar në një shtëpi prej druri në mes të a lagje e varfër ose lagje e varfër në Porto Alegre, në jug të Brazilit. Në këtë kohë, João (babai i tij), një bashkues me tregti, shpesh punonte si roje i sigurisë në parkun e makinave në stadiumin e Grêmio në mënyrë që të plotësonte të ardhurat e tij të pakta.

Suksesi i Roberto si një futbollist e ndihmoi familjen e tij të linte vendet e para për një shtëpi më të rehatshme, por shpresat e tij për të luajtur futboll të nivelit të lartë me Grêmio ishin të gjitha të shkatërruara kur ai pësoi një dëmtim serioz në gju.

LEXO
George Weah Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Vite më vonë, vëllai i vogël i Robertos, Ronaldo (i njohur vetëm si Ronaldinho), do të shfaqej si një talent edhe më i nxehtë në grupin e të rinjve të Grêmio para se të largohej nga vendi i tij i lindjes për skuadrën franceze PSG dhe përfundimisht klubin spanjoll Barcelona, ​​me të cilin ishte për pesë vjet , para se të nisej për Milano në 2008.

Sot, Assis vepron si agjent dhe këshilltar i vëllait të tij, dhe meritohet nga shumë, duke përfshirë edhe vetë Ronaldinho, si një ndikim i madh dhe forcë udhëzuese e lojtarit.

LEXO
Pele Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Gjatë fjalimit të tij të pranimit pasi mori çmimin FIFA të Lojtarit të Vitit për një vit të dytë radhazi në dhjetor 2005, Ronaldinho i ndau vëllait të tij. Sipas tij “Roberto idhulli im. Ai ka kaluar shumë dhe më ka ndihmuar në çdo hap të rrugës. Ai më ka inkurajuar që të mos ndaloj kurrë së provuari. ”

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Si Roberto formoi karrierën e Ronaldinhos

Ronaldinho u frymëzua nga vëllai i tij më i madh dhe filloi të merrte seriozisht futbollin në moshën 7.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Juan Bernat Plus Fakte të paqarta të biografisë

Ai kaloi shumicën e moshës së tij në rritje në një shfaqje në një stërvitje me vëllanë e tij në lagjen e tij relativisht të varfër dhe hardscrabble. Roberto e pa të ardhmen në vëllain e tij më të vogël dhe veproi mbi të duke krijuar sesione trajnimi të përditshme për të. Ai filloi duke marrë pak Ronaldinhon në fushë pasi sesioni i tij i trajnimit ka përfunduar. Në disa raste, ai do të humbasë trajnimin e tij vetëm për të nxjerrë kohë për të trajnuar vëllain e tij të vogël.

LEXO
Sergio Busquets Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Sipas Ronaldinhos, “Roberto më detyroi të bëja sa më shumë 500 xhongla çdo herë. Ai qëndroi për të parë mua duke e bërë atë dhe nuk do të shkojë kurrë derisa ta përfundoj atë. Kjo më hoqi tërë qejfin dhe, në atë moshë, më zemëroi shumë. Unë qava. Nuk e kuptova. Por më vonë e kuptova se çfarë donte ”

Ishte Roberto që shpiku aftësitë e mëposhtme dhe ia kaloi atë vëllait të tij të vogël. Këto janë si më poshtë; (1) Praktika e driblimit të topit dhe trajtimi në tokë dhe në ajër. (2) Të mësosh se si të përkulësh gjunjët ndërsa dribbling (3) Të mësosh të mos shikosh topin (4) Të mësosh si të bësh veprime ndërsa të paktën 1 metër nga kundërshtari dhe (5) Të mësosh si të përshpejtoj pas çdo lëvizjeje.

LEXO
Fikayo Tomori Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Në moshën e 7, Ronaldinho mund të dribblejë topin e vështirë, kokën lart topat me saktësi dhe të bëjë kontrollet mahnitëse topin dhe duke përdorur imagjinatën e tij. Trajnimi jashtë zonës së tij të rehatshme me siguri e bëri Ronaldinhon të zhvillonte aftësitë që ai kurrë nuk mendonte se kishte në të. Ishte në këtë fazë themeli i aftësive të mëposhtme u ndërtua. Këto aftësi përfshijnë;

(1) Kryerja e preferuar e tij Hocus Pocus (Siç shihet në figurën nga e majta) dhe më në fund (2) Bërja e vështirë Joga Bonito (3) FlipFlap / Elastico (4) rrjedh pikë-pikë. Këto aftësi do të ekspozohen në pjesën e mëvonshme të këtij artikulli. Është e denjë të pohohet se Ronaldinho i transferoi këto aftësi në fustal dhe jo në futboll. Ishte kalimi i tij nga fustal në futboll që solli një pikë kthese në jetën e tij si futbollist.

LEXO
Javier Pastore Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Jeta e marrëdhënieve

Ronaldinho u takua me Janaína Mendes pas Kupës së Botës 2002 dhe të dy ranë në dashuri. Ata vendosën të lidhnin nyjet pas lidhjes për dy vjet. Më 25 shkurt 2005, Ronaldinho dhe valltarja braziliane Janaína Mendes patën një djalë me emrin João të cilin e quajti me emrin e babait të tij të ndjerë.

Ronaldinho është një njeri aq i mbushur me argëtim dhe jetë. Gruaja e tij e njeh atë si një burrë të bukur pa një moment të shurdhër. Ajo gjithmonë gëzon momente të kaluara me të.

LEXO
Zinedine Zidane Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Vdekja e babait

Ronaldinho e ka idolizuar gjithmonë babanë e tij edhe pas vdekjes së tij. Babai i tij ishte një nga njerëzit më të rëndësishëm për të dhe karrierën e tij, edhe pse ai vdiq kur ishte shumë i ri.

Vdekja e babait të tij është një ngjarje e trishtueshme që ndodhi në janar të 1989. Ishte një muaj i errët që Ronaldinho humbi trajnerin e tij të parë. Pyetja këtu është se çfarë ka ndodhur në të vërtetë? Çfarë e çoi në vdekjen e babait të tij?… Kjo është ajo;

LEXO
Andrea Pirlo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Vëllai i madh i Ronaldinho Roberto bëri para nga zgjatja e kontratës së tij me ekipin e futbollit të klubit të tij Grêmio. Ai bleu një rezidencë dhe bëri që familja e tij të largohej nga shtëpia e tyre e vjetër në shtëpinë luksoze e cila ka një pishinë.

Në atë ditë besnike kur Roberto u kthye nga trajnimi për një mbledhje familjare për të festuar ditëlindjen e tij të tetëmbëdhjetë dhe përvjetorin e prindërve të tij, ai pa tronditjen e jetës së tij. Ai zbuloi se babai i tij kishte pësuar një sulm fatal në zemër ndërsa notonte. Ronaldinho ishte vetëm tetë vjeç në atë kohë.

LEXO
Ronald Araujo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Sipas Ronaldinhos, “Babai im më dha disa nga këshillat më të mira që kam pasur ndonjëherë. Jashtë fushës, ai më tha që të bëja gjënë e duhur dhe të isha një person i ndershëm, i drejtë. Dhe në fushë: ai gjithmonë më thoshte të luaj futboll sa më thjesht që të jetë e mundur. Ai gjithmonë ka thënë se një nga gjërat më të komplikuara që mund të bëni është të luash thjeshtë. 

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Fund Tragjik i Karrierës së Vëllait

Ronaldinho shpesh i ka dhënë meritë vëllait të tij të madh (Roberto) për ndërhyrjen për të shërbyer si një figurë babai për të pas humbjes së tyre. Pas vdekjes së babait të tyre, ishte Roberto ai që mori përsipër përgjegjësi shtesë për familjen.

LEXO
Jose Antonio Reyes Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ai u kujdes për Ronaldinhon dhe vëllezërit e tij të tjerë të kecit me paratë e fituara nga futbolli. Për fat të keq, karriera e tij premtuese ishte vënë në një fund të papritur për shkak të një dëmtimi të rëndë që ai pati gjatë lojës për klubin e tij Garmio.

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Jeta pas vdekjes së babait

Ronaldinho kishte frikë se familja e tij do të ishte përsëri e varfër pas një fundi në karrierën e vëllait të tij. Plagosja do të thotë që Roberto nuk mund të luante më dhe të fitonte para të mjaftueshme për të ndjekur standardin e tyre të jetesës.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Rio Ferdinand Plus Fakte të patreguara të biografisë

Kjo ishte një thirrje për Ronaldinhon. Një kohë ai kishte për të rritur dhe të jetojnë deri në faturimin e tij. Në këtë pikë, ai ishte i vendosur ta bënte atë të shpejtë. Ai duhej të bënte përpjekje të mjaftueshme në futboll. Ai duhej të merrte atë vëmendje kombëtare dhe globale që ndiente, ishte pjesë e fatit të tij.

Ronaldinho filloi duke qenë një pjesëmarrës i rregullt i të dy futsalit (një degë e futbollit luajti në ambiente të mbyllura në një sipërfaqe të vështirë të gjykatës dhe me vetëm pesë lojtarë në secilën anë) dhe lojë futbolli. U desh më pak kohë para se të fillonte të merrte vëmendjen. Tifozët e hershëm e njihnin atë si fëmijën më të vogël dhe më të mirë që mund të kryente rregullisht stilin brazilian të sambës si në lojërat e futbollit fustal ashtu edhe në natyrë. Në këtë kohë ishte nofka e tij 'Ronaldinho' (domethënë Ronaldo i vogël) u miratua plotësisht nga miqtë dhe fansat e tij. Peshtë me vend të theksohet se Ronaldinho ishte gjithmonë, lojtari më i vogël në fushë gjatë kohës së tij në akademi.

LEXO
Moise Kean Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Sipas tij, “Ata më thirrën kështu sepse isha me të vërtetë e vogël. Kam luajtur me lojtarë si një i caktuar Ronaldo Luis Nazario de Lima kush ishte me i madh se une. Siç vëzhgonin njerëzit, ishte një tjetër Ronaldo kush ishte më i madh, më i mirë dhe më i vjetër, ata vendosën të më thërrisnin Ronaldinho. E pranova sepse e respektova atë dhe isha më e re ”.

Shënim: Ronaldinho fitoi prapashtesën lokale portugeze "inho" rreth emrit të tij "Ronald" për shkak të madhësisë së tij. Në portugalisht të lokalizuar, "inho" do të thotë i vogël ose i vogël.

LEXO
Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në shumicën e rasteve, ekipet e të rinjve të Ronaldinhos duhet të dilnin me fushat e improvizuara të lojës. "Bari i vetëm në fushë ishte në qoshe," Ronaldinho kujton. “Nuk kishte bar në mes! Ishte vetëm rërë ”. 

Përvojat e tij të hershme me futsalin ndihmuan në formimin e stilit të tij unik të lojës, të shënuar nga përmirësimi i prekjes së tij të jashtëzakonshme dhe kontrollit të kromit në top që mësoi nga vëllai i tij i madh Roberto. Ronaldinho dikur tha: “Shumë lëvizje që bëj vijnë nga futsali dhe më mësuan nga Roberto. Në kulmin e ditëve të mia të lojës, kontrolli im i topit ishte shumë i ngjashëm me kontrollin e një futbollisti futsal. "

Ronaldinho gjithashtu e mori kohën duke studiuar të mëdhenjtë e kaluar si Pelé, Ziko dhe Rivellino dhe vazhdoi të ëndërronte të ndiqte gjurmët e tyre.

LEXO
Cesc Fabregas Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Pikë kthese

Më në fund erdhi koha për Ronaldinhon. Ai u dha si lojtari më i talentuar i futbollit në Brazil kur shënoi një Qëllimet qesharake 23 në një lojë të vetme në një moshë të butë prej 13. Golat e tij të mrekullueshëm e çojnë ekipin e tij në një kampionat të madh për të rinj. Gjithashtu, ajo pikë kthese erdhi në 1997 kur një Ronaldinho i ri në adoleshencë fitoi një thirrje për ekipin kombëtar Under-17 të Brazilit.

LEXO
Historia e Fëmijërisë së Takefusa Kubo Plus Faktet e Biografisë së Pashprehur

Atë vit, ai udhëhoqi skuadrën në Kampionatin Botëror FIFA Nën-17 në Egjipt. Ai gjithashtu u zgjodh si lojtari më i mirë i turneut. Shpejt pas kësaj, Ronaldinho nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale për të luajtur për Grêmio, një nga skuadrat më të famshme në ligën braziliane. Vitin tjetër ai iu dha shansi për të bërë debutimin e tij për të moshuarit kundër Copa Libertadores. Ai së shpejti u bë një anëtar integral i ekipit dhe ishte sulmuesi yll i tyre derisa u transferua në Paris Saint-Germain në Prill, 2001 për 5 milion €. Ronaldinho u mashtrua gjithashtu nga disa klube kryesore, përfshirë Arsenal FC, një ekip londinez. Ai ndoqi sugjerimin e vëllait të tij për të nënshkruar për PSG.

LEXO
Jose Antonio Reyes Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Kupa e Botës 2002

Ndërsa luante me PSG, Ronaldinho vazhdoi të shfaqej me ekipin kombëtar brazilian në garën ndërkombëtare të turneut. Performanca e bëri atë të zgjedhur në kupën e botës 2002.

Gjatë Kupës së Botës 2002, ai ishte pjesë e një treshe të frikshme të njohur si "Tre Rs" - Ronaldinho, Ronaldo dhe Rivaldo - i cili ndihmoi Brazilin të fitonte titullin atë vit, dhe goditjen e tij prej 30 oborresh që ra në rrjetë gjatë çerekfinalja kundër Anglisë ishte një nga pikat kryesore të ngjarjes.

LEXO
Paul Gascoigne Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Brazili mundi Gjermaninë për titullin, të dyja këto qëllime u shënuan nga një nga R më të mëdhenjtë, Ronaldo Luis Nazario de Lima.

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Transfero në Barcelonë

Në 2003, Ronaldinho njoftoi se ishte i gatshëm të largohej nga Paris Saint-Germain dhe pasoi një luftë e nxehtë e ofertimit për angazhimin e tij profesional. Ai u caktua nga dy skuadrat më të mira në Evropë, FC Barcelona dhe Manchester United. Edhe një herë, ai mori këshillën e vëllait të tij dhe nënshkroi me Barcelonën në korrik 19, 2003.

LEXO
Ronald Araujo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Nënshkrimi i tij për klubin përmbushi një ëndërr të përjetshme për t'u bashkuar me klubet më të famshme në botë, për më tepër, duke fituar fanellën legjendare me Nr.10 të veshur zakonisht nga lojtari më i madh krijues i skuadrës. Ardhja e tij në qytetin e çmendur nga futbolli ishte një ngjarje madhore, me 25,000 tifozë që dolën për ta mirëpritur.

Në sezonin 2005-06, ai luajti një rol të rëndësishëm për të ndihmuar Barcelonën të fitojë titullin e parë të Ligës së Kampionëve në vitet 14.

LEXO
Historia e fëmijërisë së David Luizit Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Filloi Partia në fund të të 30-ve

Ronaldinho ka qenë i përfshirë në drejtimin e disa partive. Kjo tregon se ai është një nga kafshët më të mëdha në botë për partitë.

Kjo është jeta e tij jashtë fushës së lojës.

Ai pëlqen të marrë pjesë në karnavalet dhe ahengjet më të mëdha dhe më të egra braziliane në të gjithë botën. Kjo është arsyeja pse ai ka çimentuar reputacionin e tij si kafsha më e madhe e partisë në faqen e planetit. Pamja e shkëputur, logjike e karrierës së tij në futboll do të ishte që pasi t'i mohonte vetes disa kënaqësi deri në fund të të 30-ave, Ronaldinho mund të kalonte pjesën tjetër të ditëve të tij duke u argëtuar me përmbajtjen e zemrës së tij.

LEXO
Historia e Fëmijërisë së Takefusa Kubo Plus Faktet e Biografisë së Pashprehur

Kjo, megjithatë, nuk duket të jetë një opsion. Sipas tij, "Jeta është e shkurtër dhe mund të përfundojë papritur - prandaj shijojeni sa të mundeni."

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Çlirimi nga aksidenti

Ronaldinho një herë ka pasur një aksident ndërsa ishte në rrugën e tij për të festuar ditëlindjen e nënës së tij në Porto Alegre. Kjo ndodhi të Shtunën kur makina e tij, e drejtuar nga shoferi i tij personal, u fut në një hendek.

LEXO
Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Fituesi i dyfishtë i FIFA-s në Botërorin e Vitit u arratis nga një aksident me makinë në Brazil.

"Nuk ishte asgjë serioze," Vëllai dhe agjenti i Ronaldinho Roberto de Assis i tha shtypit. “Për fat të mirë askush nuk u lëndua. Kjo është gjëja më e rëndësishme. ”

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Vetura

Legjenda e FC Barcelona Ronaldinho do të njihet gjithmonë si një nga argëtuesit më të mirë të futbollit, por ndoshta braziliani e shijonte pjesën më të madhe të kohës jashtë fushës, sesa në të. Jashtë fushës, ai dihet të jetë një njeri që ka sytë për makina të këndshme.

LEXO
Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Magjistari i futbollit është një fanatik i makinave që rrëfehet vetë dhe është parë duke përdorur disa makina ekzotike.

Pavarësisht nëse është në një klub nate apo në fushë, Ronaldinho e mban turmën të argëtuar.

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Big Brother, i burgosur.

Vëllai dhe agjenti i yllit të Brazilit Ronaldinho, Roberto de Assis Moreira, dikur u dënua me pesë vjet e pesë muaj burgim me akuza për pastrim parash dhe evazion tatimor.
Sipas akuzave, Roberto fshehu një transferim të US $ 884,000 nga Banka Qendrore e Brazilit, duke maskuar gjithashtu lëvizjen e pasurisë me vlerë R $ 776,000 dhe depozitimin e US $ 125,000 në një llogari zvicerane pa njoftuar autoritetet. Incidentet ndodhën midis 2003 dhe 2004. Roberto ka shërbyer mandatin e tij të burgut dhe tani është një njeri i lirë

Përveç akuzave për pastrim parash, ai ka pësuar goditje personale në kohët e fundit me mbylljen e klubit të tij të futbollit në Porto Alegre, si dhe klubin e tij të natës në qytet pas një vrasjeje.

LEXO
Cesc Fabregas Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Dashuria për Pepsi

Ronaldinho ka pasur përkrahje me shumë kompani, përfshirë Nike, Pepsi, Coca-Cola, EA Sports, Gatorade Danone etj. Në 2006 ai fitoi mbi 19 milion dollarë nga miratimet. Duke miratuar Pepsi për pjesën më të madhe të karrierës së tij dhe u shfaq në reklama me David Beckham, Thierry Henry dhe Lionel Messi.

Ronaldinho nënshkroi një marrëveshje me Coca-Cola në 2011, megjithatë kjo u ndërpre në korrik 2012 pasi u kapën duke pirë Pepsi në një konferencë shtypi.

LEXO
Andrea Pirlo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Çështja me Pep

Një nga Pep Guardiola lëvizjet e para si shefi i Barcelonës ishte të hiqte qafe Ronaldinho. Pyetja në buzët e të gjithëve është..Pse e bëri atë? … Duke e ditur mirë Ronaldinhon kishte qenë jashtëzakonisht i rëndësishëm për klubin ndërsa dikush nisi një epokë suksesi me Barcelonën.
Ronaldinho shihej si dikush që ndihmoi në rritjen e Lionel Messit.
Tani kjo është e vërteta: Ai pretendoi se Ronaldinho kishte një mënyrë jetese të rrezikshme jashtë fushës së lojës. Ai pretendoi se mënyra e jetesës së tij ishte duke e bërë atë një ndikim të rrezikshëm. Megjithatë, E Guardiolës vendimi ishte i diskutueshëm në atë kohë. Kjo ishte arsyeja pse shumë tifozë të futbollit nuk e pëlqejnë atë deri më sot.

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Aftësitë e 5 që provuan se ai është Magician më i madh i Futbollit

(1) Pas shpërthimit në skenë në vijim kjo freekick kundër Anglisë në Kupën e Botës 2002, Ronaldinho hapi rrugën për shfaqjen e Magjisë në futboll.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Rio Ferdinand Plus Fakte të patreguara të biografisë

(2)Stili Elastico FlipFlap: Kur u pa për herë të parë kjo lëvizje, NASA mblodhi mendjet më të mëdha shkencore në botë për një samit emergjence. Në atë samit, u deklarua se tani ishte një njeri që mund të përkulte ligjet e fizikës. Emri i tij është Ronaldinho Gaúcho.

Shumë e kanë provuar këtë dhe kanë dështuar. Një shembull është parë më poshtë;

Rezultati i imazhit për Ibrahimovic FlipFlap GIF

(3) Asnjë shikim nuk kalon: A keni provuar ndonjëherë të luani futboll me sytë mbyllur? Fjalët e urta të vjetra "mbani sytë mbi topin" dukshëm nuk ishin në fjalorin e Ronaldinhos.

LEXO
George Weah Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Rezultati i imazhit për asnjë shikim nuk kalon Ronaldinho GIF

(4) Loje mashtruese: Kjo është një nga aftësitë më estetike të Ronaldinhos, duke kërkuar orë praktike në fushën e trajnimit për vetëm një moment gjeniu në fushë.

 

(5) Stili Joga Bonito: Mos u shqetësoni dhe mos përshtatni ekranin tuaj. Ky është Joga Bonito Style shpikur nga Ronaldinho.

Rezultati i imazhit për Ronaldinho Joga Bonito GIF

Ronaldinho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të Biografisë -Renditjet e LifeBogger

Ne paraqesim renditjen e dikujt që shpesh quhet maestro i futbollit të aftë.

LEXO
Robinho Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ndjehen të lirë të heqin komentet tuaja dhe të lexoni artikuj të lidhur.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet