Historia e fëmijërisë Rivaldo Plus Fakte të patreguara të biografisë

Historia e fëmijërisë Rivaldo Plus Fakte të patreguara të biografisë

LB prezanton historinë e plotë të një legjende futbolli më të njohur me nofkën; "Paketa e plotë". Historia jonë e fëmijërisë Rivaldo plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme nga fëmijëria e tij deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-Pitch për të.

Po, të gjithë dinë për aftësitë e tij, por pak e konsiderojnë Biografinë e Rivaldo-s, e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

LEXO
Jorginho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Rivaldo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e hershme

Rivaldo Vítor Borba Ferreira AKA Rivaldo lindi në ditën e 19-të Prillit 1972 në Paulista, Pernambuco, Brazil. Ai lindi nga nëna e tij, Marlúcia Salomão Borba dhe babai, Late Romildo Ferreira.

Rivaldo ka lindur në varfëri të egër dhe kishte një edukim të dhimbshëm në lagjen bregdetare të Favelës. Kjo është një zonë me të ardhura të ulëta në Brazil, e karakterizuar nga një varfëri e zymtë midis banorëve të saj.

LEXO
Sergino Dest Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Pamja fizike e Rivaldos ende shënon varfërinë që ai përjetoi në fëmijërinë e tij. Kjo është paraqitur në foto më poshtë është një shenjë e saj.

Në atë kohë, këmbëngulja e harkut e shkaktuar nga kequshqyerja, e cila ende mbeti kur u bë i rritur. Rivaldo dihej se kishte humbur edhe disa dhëmbë të cilët u prishën si rezultat i kequshqyerjes kronike në kohën e fëmijërisë së tij.

LEXO
Ilaix Moriba Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ashtu si shumë para tij, Rivaldo gjeti në futboll një lojë që ai e donte dhe një shpresë për shpëtimin e tij. Megjithatë, vështirësitë e fëmijërisë së tij pothuajse shkatërruan ëndrrat e tij.

Rivado nuk u dorëzua kurrë. Ai mbajti vendosmërinë për të patur sukses si një futbollist i madh, pavarësisht dyshimeve të trajnerëve që kishin frikë se këmbët e tij ishin shumë me këmbë të ulura dhe trupi i dobët për t'i bërë ballë ashpërsisë së futbollit. Pavarësisht se i dëgjoi këto fjalë, ai prapë arriti të bëhej një nga 100 më të mirët e futbollit.

LEXO
Historia e Fëmijërisë së Takefusa Kubo Plus Faktet e Biografisë së Pashprehur

Rivaldo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e marrëdhënieve

Legjenda e futbollit ishte më parë martuar me gruan e parë, Rose Ferreira, për dhjetë vjet, e cila zgjati nga 1993-2003. Martesa e tij ishte e mbushur me polemika pasi ai u akuzua në mënyrë të veçantë si mashtrues.

Është raportuar se Rose Ferreira eci në martesën e tyre pas një skandali mashtrimi që pllakosi Rivaldo i cili po dilte me dy të dashura në atë kohë që erdhën në jetën e tij pasi ai mori kaq shumë famë sa futbollisti më i mirë i Botës.

LEXO
Tregime Quique Setien Fëmijëria Plus Fakte Biografia e Untold

Kjo shkaktoi një ndarje martese dhe divorc. Rose u bë nënë e dy fëmijëve të tij (djali Rivaldinho dhe vajza Thamirys) Ata janë fotografuar të gjithë të rritur poshtë;

Në kohën e divorcit, kur të dy fëmijët ishin shumë të vegjël, Rose i ktheu ata në Brazil nga Milano ku ish-burri i saj luajti. Kjo e bëri Rivaldo të largohet nga mjedisi i Milanos me një nga të dashurat e tij. Ai më në fund u vendos në Greqi për të luajtur për Olympiakos.

LEXO
Ousmane Dembele Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Për fat të keq, ish-gruaja Rivaldo është e vdekur. Arsyeja për vdekjen aktualisht është e panjohur. Rivaldo e shpalli këtë lajm në një Instagram postoni në 14th January 2015.

Pas divorcit të tyre, Rivaldo shkoi të luante për Greqinë duke marrë një nga dy të dashurat e tij. Këtë herë, ishte ajo që ai e donte më shumë. Ai që donte të rruante flokët. Gruaja e zgjedhur u bë bukuroshja Eliza Kaminski Ferreira.

LEXO
Histori të Fëmijërisë së Ronald Koeman Plus Faktet e Biografisë së Untold

Ajo mori kujdes shumë të mirë për të siç shihet në foto mënjanë. Kjo e bëri Rivaldo të martohej me të. Ai gjithashtu i dha asaj një aksion të madh në klubin brazilian që zotëronte.

Menjëherë pas martesës së tyre, u njoftua se Eliza u emërua nga bashkëshorti i saj si nënkryetar i klubit të tij të futbollit, Mogi Mirim. Shënim: Rivaldo zotëronte dhe gjithashtu luajti për këtë klub edhe në moshën e vjetër të 43.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Jordi Alba Plus Fakte të paqarta të biografisë

Megjithatë, për emërimin, Rivaldo e bëri Elizën të zëvendësojë Wilson Bonetti, i cili ishte prokuror për 20 vite dhe avokati i tij që kanë luftuar të gjitha betejat e tij ligjore përfshirë atë të ish-gruas së tij. Më shumë, sipas Online të dhënat, Eliza u emërua gjithashtu si një palë e interesuar e një klubi tjetër futbolli të quajtur, R10 Soccer School, LLC ende në pronësi të burrit të saj.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Gerard Pique dhe fakte të patreguara të biografisë

Me Eliza Kaminski Ferreira të tij të bukur, Rivaldo lindi dy djem; (João Vitor Ferreira, Isaque Ferreira) dhe dy vajza përkatësisht; Thamirys Borba Ferreira dhe Rebeca Rebeca Ferreira. Më poshtë është një fotografi e familjes së tij.

Rivaldo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Bërja e Historisë

Rivaldo e bëri historinë si babai i vetëm që ndonjëherë luajti së bashku me djalin e tij (nga ish-gruaja e tij e ndjerë) dhe të dyja arritën çuditërisht në të njëjtën lojë dhe në klubin e tij.

LEXO
Samuel Umtiti Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në të vërtetë, për herë të parë në historinë e futbollit, tre gjenerata të familjes Rivaldo ishin bashkangjitur në lojë kundër XV de Piracicaba pasi ndeshja u zhvillua në Estadio Romildo Ferreira, një stadium i quajtur pas babait të Rivaldo.

LEXO
Samuel Umtiti Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Familja Rivaldo me të vërtetë ka ngjitur emrat e tyre në librat e historisë së futbollit dhe natyrisht, librin e rekordeve të Guinnessit.

Shënim: Legjenda braziliane ishte 43 (pictured above) në atë kohë ai erdhi nga stol për Mogi Mirim në një ndeshje ligë të Sao Paulo Shtetit për t'u bashkuar me djalin e tij 20-vjeçar në fushë.

LEXO
Ilaix Moriba Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Rivaldo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Çështja me Val Gaal

Në 1999, Rivaldo ishte në kulmin e karrierës së tij dhe gjithashtu fitoi Topin e Artë në të njëjtin vit.

Legjenda braziliane dhe Barca sugjeruan trajnerin e tij të atëhershëm, Van Gaal se ai duhet të luajë pas sulmuesit dhe të lëvizë nga pozita e zakonshme e krahut të majtë. Kjo nuk u ul mirë Van Gaal pyeti guximin e tij për t'i mësuar atij punën e tij. Kjo rezultoi në Rivaldo duke u benching për disa lojëra nga Van Gaal. Shënim: Rivaldo ishte futbollisti më i mirë në botë në atë kohë.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Jordi Alba Plus Fakte të paqarta të biografisë

Dyshja që dikur dikur miq më vonë u bë armiq. Van Gaal u akuzua dikur për përballjen fizike me Rivaldo gjatë një stërvitjeje në figurën më poshtë. Kjo bëri që Rivaldo të kërkojë një transferim te AC Milan.

Nga miqtë te armiqtë - Historia e Rivaldo dhe Van Gaal.
Nga miqtë te armiqtë - Historia e Rivaldo dhe Van Gaal.

Shtypi spanjoll vazhdimisht nuk aprovoi vendimin e Holandezit për të vendosur Rivaldo. Kur Van Gaal u largua për herë të parë nga Spanja, ku media Rivaldo e festoi largimin e tij.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Gerard Pique dhe fakte të patreguara të biografisë

Rivaldo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -polemikë

Rivaldo fitoi Kupën e Botës në 2002 me burrat e Luiz Felipe Scolari. Fituesi i tij ishte i kërcënuar nga polemika kur mori Hakan Unsal të Turqisë të dërguar pasi pretendoi se do të goditej në fytyrë nga topi kur ajo të ishte hedhur në kofshën e tij.

LEXO
Sergino Dest Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Rivaldo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta familjare

Tragjikisht babai i Rivaldos Romildo Ferreira u vra në një aksident rrugor në 1989.

Romildo gjithmonë e kishte inkurajuar djalin e tij për të ndjekur ëndrrën e tij të futbollit dhe vdekja e tij ishte një goditje masive personale ndaj Rivaldo i cili po planifikonte të fillonte karrierën e tij profesionale në atë kohë. Rivaldo, megjithatë, filloi karrierën e tij dhe luftonte shumë për të kapërcyer humbjen personale dhe dyshuesit e tij që gjithmonë e etiketonin atë 'i dobët dhe i kequshqyer'.

Ai u bë një futbollist profesionist në të njëjtin vit, babai i tij vdiq.

LEXO
Jorginho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Dihet shumë për nënën e Rivaldos e cila njihet si Marlúcia Salomão Borba. Raportet zbulojnë se ajo ka qenë një shtëpiake gjatë gjithë jetës së saj. Ndërsa për vëllezërit e motrat e tij. Rivaldo ka dy vëllezër me emrin Ricardo Vítor dhe Rinaldo Borba Ferreira. Gjithashtu, një motër me emrin Cristiane Ferreira Diniz.

LEXO
Tregime Quique Setien Fëmijëria Plus Fakte Biografia e Untold

Rivaldo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Përmbledhje e karrierës

ashtu si Didier Drogba, Rivaldo kurrë nuk ka luajtur ndonjë futboll të të rinjve. Ai ishte gjithashtu një fillestar i vonë i karrierës së tij. Ai filloi të luante futboll në vitin 1991 në moshën 19 vjeç. Midis 1991 - 1993, Rivaldo luajti për Santa Cruz, Mogi Mirim dhe Corinthians.

LEXO
Ousmane Dembele Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në vitin 1994, ai ndërroi besnikëritë lokale dhe u transferua në Palmeiras, duke ndihmuar klubin të mbrojë me sukses kampionatin e tij në kampionat po atë vit.

Para Olimpiadës 1996, Parma njoftoi se ata kishin nënshkruar Rivaldo dhe shokun e tij të ekipit Amaral nga Palmeiras. Pas Lojërave Olimpike, kishte një mosmarrëveshje, dhe në vend të Italisë, Rivaldo u transferua në Spanjë ndërsa u bashkua me Deportivo La Coruña në La Liga.

LEXO
Histori të Fëmijërisë së Ronald Koeman Plus Faktet e Biografisë së Untold

Ai më vonë kaloi në FC Barcelona në 1997 në një marrëveshje rekord transferimi duke siguruar Deportivo një tarifë transferimi prej 4 miliard pesetash (rreth 26 milion dollarë).

Në sezonin e tij të parë në Barcelona, ​​Rivaldo fitoi Double të kampionatit të La Liga dhe Copa del Rey. Në vitin 1999, ai fitoi një tjetër titull në La Liga me Barcelonën. Rivaldo u emërua FIFA Lojtari Botëror i Vitit dhe fitoi Topin e Artë po atë vit.

LEXO
Historia e Fëmijërisë së Takefusa Kubo Plus Faktet e Biografisë së Pashprehur

Pas fushatës së pasuksesshme të Barcelonës në Ligën e Kampionëve, Rivaldo u lidh me një largim nga Camp Nou në Milano në vitin 2002. Çështjet e tij martesore ishin gjithashtu një arsye pse ai u largua nga Milano.

Rivaldo vendosi të kthehej në Brazil në fillim të 2004, me emërimin e trajnerit Vanderlei Luxemburgo i cili e bindi atë të hidhërojë të gjitha propozimet evropiane. Megjithatë, kalimi i tij përmes ekipit ishte shumë i shkurtër (lojërat 11 dhe qëllimet 2).

LEXO
Historia e fëmijërisë së Gerard Pique dhe fakte të patreguara të biografisë

Më 22 korrik 2004, Rivaldo u kthye përsëri në Evropë, duke iu bashkuar Olympiacos. Ai shënoi 43 gola në 81 ndeshje për Olympiacos.

Ai u lirua nga Olympiacos pas një mosmarrëveshjeje me kryetarin e klubit i cili pretendonte se ishte shumë i vjetër për të vazhduar me klubin. Ai u largua dhe vazhdoi të luante për një numër klubesh më të vogla, përpara se të zotëronte klubet e tij. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

LEXO
Jorginho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Rivaldo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Për të cilin ai mbahet mend

  • Për këmbën e tij të jashtëzakonshme (dhe të shtrenjtë).
  • Për të qenë ndër më të mirët në linjën e gjatë të magjistarëve brazilianë.
  • Për kombinimin e tij të shpejtësisë, të shtënave letrare dhe dribbling krijuese.
  • Për të qenë në gjendje për të zgjidhur një lojë të keqe në një minutë.
  • Për të qenë një lojtar problemesh. Një person shumë i vështirë në bisedimet e pagave.
  • Për të qenë një specialist i topit të vdekur, Rivaldo ishte i njohur për goditjet e lira dhe gjuajtjet e dënimit.
  • Për nisjen e biçikletave. Vë bast që ju mbani mend këtë foto shumë mirë. 🙂 
LEXO
Tregime Quique Setien Fëmijëria Plus Fakte Biografia e Untold

  • Për të qenë në mesin e 'FIFA 100'. Kjo ishte një listë e futbollistëve më të mëdhenj që u krijuan nga legjenda braziliane Lëkurë.
  • Së fundi, Rivaldo mbahet mend për të fituar Ballon D'Or, si dhe çmimin FIFA World Player of the Year në 1999.
LEXO
Ilaix Moriba Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Kontrolli i fakteve

Ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet