Historia e Fëmijërisë e Rigobert Song dhe Fakte të patreguara të Biografisë

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet një histori të plotë të një Legjenda Futur më të njohur nga pseudonimi; "Shefi i madh". Historia e fëmijërisë së Rigobert Song dhe Biografia e patreguar Fakte ju sjell një pasqyrë të plotë të ngjarjeve që nga koha e fëmijërisë së saj deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, familjes, vdekjes së afërt dhe shumë fakteve jashtë fushës për të.

Po, të gjithë e dinë për dominimin e tij në linjën mbrojtëse të ekipit kombëtar të Cameronianit. Megjithatë, vetëm një dore pak tifozë di shumë për Rigobert Song's Bio e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Rigobert Song Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e hershme

Rigobert Song Bahanag ka lindur në ditën 1st të korrikut 1976 në Nkenglicock, një qytet në jug të Kamerunit ku mbaron zbrazja kur ka futboll në çdo këmbë.

Ai lindi nga nëna e tij, Bernadette Song dhe babai i ndjerë, Paul Song. Babai i këngës, Paul Song, vdiq kur ishte i ri. Si i tillë, ai kurrë nuk e njihte me të vërtetë babanë e tij por megjithatë ia dedikon të gjithë suksesin e tij atij. Pa dyshim, mungesa e babait të tij në jetën e tij ishte një forcë e fortë motivuese për të.

Gjatë viteve të adoleshencës, Kënga u konsiderua si një të rinjtë alfa, dikush që mori një rol dominues në çdo situatë futbolli në vendlindjen e tij. Në atë kohë, ai zotëronte një vendosmëri të ashpër ndërsa ai luante për klubet lokale dhe kundër lojtarëve shumë më të vjetër se mosha e tij.

Një moment i vërtetë erdhi për këngën Rigobert, ditën kur ëndrra e tij erdhi. Marrja e një skuadre franceze për një thirrje franceze të klubit (Metz) ishte momenti kur Rigobert e kuptoi se më në fund do të ishte i pasur. Në këtë kohë thirrjeje, ambiciet e Song-it për të luajtur për ekipin e tij kombëtar, tani nuk u shfaqën si një fantazi kaluese.

Këngë pas afrimit French filloi karrierën e tij profesionale në Metz. Ai bëri disa shfaqje të forta që i dhanë atij një përzgjedhje Luanët e pamposhtur për Kupën e Botës në 1994 ku ai u bë një mbajtësi i rekordeve botërore (futbollisti më i ri për të marrë një kartë të kuqe në historinë e një turneu të Kupës së Botës).

Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Rigobert Song Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e marrëdhënieve

Pa dyshim, Rigobert është një ikonë sa i përket futbollit afrikan. Aftësia dhe potenciali i tij i lojës, sidomos mënyra e jetesës së tij jashtë fushës, krijon një pamje të plotë të tij. E vërteta është; Rigobert është një njeri i plotë familjar. Dashuria e jetës së tij, Gabrielle Esther Nnomo Mballa ka qenë me këngën e duhur nga ditët e tij të lojës.

Kënga dhe Estera kanë katër fëmijë (dy djem dhe dy vajza). Emrat e fëmijëve të tyre janë; Ronny, Bryan, Yohanna Bernadette dhe Hillary Veronique Liliane. Këngë Rigobert ka siguruar që familja e tij (gruaja dhe fëmijët) të qëndrojë në Liverpool, ndërsa ai u zhvendos në vende të tjera për të luajtur futbollin e tij.

Rigobert Song Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Sëmundja dhe vdekja e afërt

E gjitha kjo ndodhi në një ditë fatkeqe, 3rd tetor 2016 kur mjekët e Kamerunit dhe francezit luftuan për ditë për të shpëtuar jetën e Këngës Rigobert që pësoi një sulm cerebral që erdhi përmes një goditjeje.

Ish lojtari i Kamerunit Këngë Rigobert kishte një goditje në shtëpinë e tij në Yaounde që e pa atë të binte në koma. Sipas njoftimeve, nëse nuk do të ishte për qenin e tij ai do të kishte vdekur. Megjithatë, ajo u raportua gjerësisht mbi mediat sociale dhe faqet e internetit të shumta lajmesh se ai tashmë ishte i vdekur.

Rigobert, kur dha një intervistë pas rimëkëmbjes, dha një shpjegim për atë që ndodhi në të vërtetë. Në fjalët e tij ...

"E kisha lënë derën hapur sepse isha duke pritur për një vizitor, po ta kisha lënë atë të mbyllur, do të isha i vdekur. Unë nuk e dija se çfarë po ndodhte me mua. Isha krejtësisht i pafajshëm. As nuk e dija se po luftoja mes jetës dhe vdekjes. Ndërsa II ra dhe u ndjeva i pafuqishëm, unë pashë qenin tim filloi të leh me zë të lartë që alarmoi pronari im që thirri një ambulancë.

Ishte me të vërtetë një mrekulli !!. Kur u zgjova nga koma unë peshova vetëm kg 60, të pabesueshme për një djalë aq të madh sa unë isha, "

Më poshtë është Rigobert Song orë pasi u zgjua nga koma e tij dy ditë.

Ndërsa ishte në koma, ish-lojtari i Liverpulit tha se ishte i bindur se pa babanë e tij të vdekur. Në fjalët e tij ...

"Errësi filloi dhe ndërsa isha në koma, pashë babain tim i cili kishte vdekur kur Unë kam qenë shumë pak për t'u kujtuar. Kur më pa mua, tha ai; Rigobert !!, Çfarë po bën atje? Eja !!! Më tha mua. Ishte me të vërtetë një situatë e vështirë.

Jam i gëzuar që tani po jetoj në të tashmen, dhe jo më shumë në të kaluarën. Ajo që është e rëndësishme është se unë jam në shëndet të mirë, jam ok ".

Këto ishin fjalët që Rigobert i tha BBC World Football. Rigobert besonte se ishin tifozët e tij, familjen / të afërmit e sidomos Presidentin e vendit të tij, Paul Biya i cili pagoi $ 78,000 për faturat e tij mjekësore që e shpëtuan atë. Ai ishte gjithashtu mirënjohës për fjalët e mira të Liverpulit nëpërmjet eksitim siç shihet më poshtë.

Ai më tej tha ...

"Të gjithë tifozët sidomos familja ime e kishin vënë tashmë Perëndinë në telashe. Të gjithë e dinin se sa e keqe ishte situata dhe filloi të falet. Gjithkush në anëtarët e familjes sime po lutej duke pyetur 'Zoti ju lutem mos e bëni këtë, mos e merrni Rigobert'. Unë them thank-you të gjithë për të bërë të kthehem. "

Rigobert Song Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Fakte familjare

Mendimi i humbjes së babait të tij, Paul Song në një moshë të butë dhe madje as të mos ketë një fotografi të tij në kujtesën e tij, sjell dhimbje të padurueshme për Rigobert Song. Ndërsa u rrit, nëna e tij, Bernadette Song mori ndihmën e të afërmve të tij. Gjithashtu përfshihet edhe gjysma vëllai i tij i cili është babai i ish-futbollistit të Arsenalit dhe mesfushorit mbrojtës të Kamerunit, Alexandre Dimitri Song Billong, AKA Alex Song.

Alex Song është përgjithmonë mirënjohës për xhaxhain e tij Këngë Rigobert i cili ka qenë si një baba i dytë dhe një ndikim i madh në atë që zgjedh futbollin si karrierë. Më poshtë janë Alexi dhe familja e tij.

Përveç Zinedine Zidane, Rigobert Song është lojtari i vetëm që është dërguar në dy Kupat e Botës, një kundër Brazilit në 1994 dhe një tjetër kundër Kilit në 1998. Ai gjithashtu mban rekordin si lojtari më i ri që ndonjëherë do të dërgohet në një Kupë Botërore, të moshës 17.

Nga një këndvështrim tjetër, Rigobert Song thuhet të jetë i vetmi lojtar që luan në të dyja turnet 1994 dhe 2010 FIFA World Cup. Ai u paraqit në turneun e 1994, 1998, 2002 dhe 2010 FIFA World Cup.

Së fundmi, një fakt tronditës kishte zbuluar një herë 24 vite dhe hendekun e moshës 42 në mes Roger Milla (42 vjet dhe 35 ditë) foto lart dhe 17-vjeçare Song Rigobert (17 vjet dhe 358 ditë) gjatë kupës së botës 1994. Ky hendek i moshës mbetet më i madhi midis dy shokëve të ekipit në historinë e Kupës së Botës.

Është me vend të theksohet se sulmuesi i pafund Roger Milla i udhëhoqi Luanët e Papërmbajtshëm në çerekfinale të Kupës së Botës në vitin 1900.

Rigobert Song Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Mos krahaso me Rio Ferdinandin

Kur Song Rigobert nënshkroi për West Ham United për £ 2.5 milion në vitin 2000, Klubi e identifikoi atë si një zëvendësim të mundshëm për Rio Ferdinand, i cili u transferua në Leeds United. Ky fakt e zemëroi mbrojtësin Ex-Cameronian.

Debutimi i Rigobert Song u përshkrua nga BBC as "Pakënaqur". Në ditët e tij të para, Këngë këmbënguli se ai nuk donte të krahasohej me Ferdinandin, pasi besonte se ishte nënçmues ndaj talentin e tij.

Rigobert Song Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta personale

Rigobert është thellësisht intuitiv dhe sentimental. Ai është shumë emocional, i ndjeshëm dhe kujdeset thellë për çështjet e familjes dhe shtëpisë së tij. Rigobert është simpatizues dhe i bashkangjitur me njerëzit që ai e mban të afërt. Ai është dikush që do të përqafojë dhimbjen dhe vuajtjen e njerëzve të tjerë. Bazë në premisën e mësipërme, tani ju japim përmbledhjen e atributeve të personalitetit të tij.

Përparësitë: Ai është i butë, shumë imagjinativ, emocional, simpatik dhe shumë bindës.

dobësitë: Ai mund të jetë i përulur, pesimist, i dyshimtë dhe manipulues.

Çfarë Rigobert Song pëlqen: Arti, hobi (lloji në shtëpi), zbavitje pranë ose në ujë, duke ndihmuar familjen / të afërmit e tij dhe duke pasur një vakt të mirë me miqtë.

Çfarë nuk i pëlqen Rigobert: Të panjohurit, çdo kritikë ndaj mamasë së tij të bukur, duke zbuluar fakte personale për gruan dhe të dashurin e tij etj.

Rigobert Song Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë -Shpresat menaxheriale

Në fund të 2015, Song thuhet se ishte afër për t'u bërë menaxher i ekipit kombëtar të Çad, por një marrëveshje nuk u finalizua kurrë për arsye të panjohura. Në shkurt 2016, Song u emërua si menaxher i Ekipi kombëtar i Kamerunit "A". "A" Ekipi është një ekip kombëtar i përbërë nga lojtarë me bazë në Kamerun. Si në prill 2018, Rigobert u bë një nga aplikuesit 77 për punën e ekipit kombëtar të lirë të Kamerunit.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për leximin e Rigobert Song Childhood Story dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket e drejtë në këtë artikull, ju lutem vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu