Pele Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Pele Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

LB paraqet Historinë e plotë të një perëndie të Futbollit i cili njihet më mirë me Nofkën; 'Perlë e zezë.'. Pele Childhood Story Plus Fakte të patreguara të Biografisë sjell për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot.

Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-Pitch për të. Po, ai është i vetmi futbollist që kapërceu kufijtë e natyrës. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Historia e Fëmijërisë Pele - Historia e Jetës së Parë dhe Familjes:

Edson Arantes do Nascimiento i njohur gjithashtu si Pele lindi në Três Corações, Brazil, nga Z. João Ramos do Nascimento AKA Dondinho (babai) dhe Znj. Celeste Arantes (Nëna).

LEXO
Historia e fëmijërisë Rivaldo Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ai u rrit në qytetin e Três Corações, në shtetin e Minas Gerais, rreth 200 milje në veriperëndim të Rio de Janeiro.

Pele lindi si fëmija i parë i familjes Dondinho. Pas lindjes, prindërit e tij e quajtën atë 'Edison '  pas shpikësit Thomas Edison. 

Ai gjithashtu u rrit me pseudonimet 2 të fëmijërisë; "Dico dhe Pele". Familja e tij i dha atij pseudonimin "Dico" që do të thotë 'Djali i një Luftëtari'. 

Babai i Pele, i njohur gjithashtu si Dondinho u konsiderua nga shumë si një luftëtar në fushë. Ai ishte një futbollist trim.

Pseudonimi "Pele" vinte nga shokët e klasës në shkollë. Pele ishte tip i lumtur që nuk do të kishte mendjen që miqtë e shqetësonin dhe talleshin me të në shkollë.

Ai do të buzëqeshte edhe kur shqetësohej. Megjithatë kishte kufij. Këta miq të tij shfrytëzuan mënyrat e tij të gabuara të shqiptimit.

LEXO
Robinho Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Në atë kohë në shkollë, Pele ishte përdorur për të shqiptuar emrin e portierit të tij të preferuar vendas Vasco da Gama 'Bile' as "Grumbull". Mënyra e tij e gabuar e shqiptimit të emrit i bëri shokët e tij të klasës ta përqeshin.

Prandaj, ata vendosën t'i jepnin pseudonimin "Pele" me pak njohuri për implikimin e tij në komunitetin e futbollit.

Në fakt, shokët e tij të klasës nuk e dinin kurrë se ishte një emër i artë. Emri u dha nga një shaka. Një emër që u bë më i madhi, madje më i madh se 99.9% emra që bota ka njohur ndonjëherë.

Sipas një interviste, Pele dikur tha se emri ishte fillimisht një pseudonim plehërie i fëmijërisë, gjë që nuk i pëlqente. Kur u pyeten Pse? kjo ishte ajo që tha ai

LEXO
Historia e fëmijërisë Roberto Carlos dhe fakte të paqarta të biografisë

Nuk ishte një pseudonim që unë doja si fëmijë. Familja ime më quante Dico, shokët e mi në rrugë më quanin Edson.

Kur ata filluan të më thërrisnin Pelé, unë nuk doja ta bëja. Mendova se ishte një emër plehrash. Tani madje e shihni në Bibël.

Në hebraisht Pele do të thotë mrekulli. Një teolog e zbuloi këtë, dhe pastaj më tha. Që do të thotë se është atje në Bibël.

Në atë kohë kur dikush thoshte, "Hej, Pele", unë do të bërtisja dhe do të zemërohesha. Në një rast, unë grushtova një shok klase për shkak të kësaj dhe fitova një pezullim dy-ditor.

Kjo, siç parashikohet, nuk ka dhënë efektin e dëshiruar. Fëmijë të tjerë e kuptuan që kjo më bezdiste dhe kështu ata filluan të më thërrisnin Pele edhe më shumë.

Atëherë kuptova që nuk varej nga unë si quhem. Tani e dua emrin - por atëherë më plagosi pa fund. "

Fakte të patreguara të biografisë Pele - Dreamndrra e djalërisë:

Ëndrra e djalërisë së Pele për t'u bërë pilot u ndërpre nga një incident i pafat kur një avion lokal u rrëzua afër shtëpisë së tij, duke vrarë pilotin dhe të gjithë pasagjerët në bord.

LEXO
Emerson Palmieri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

I riu Pele një herë u largua nga shtëpia e tij dhe shkoi në spital për të parë autopsinë dhe, kur pa kufomën e pilotit, ai vendosi që ëndrra e tij e djalërisë do të pushonte. Në të vërtetë, karriera e avionëve fluturues nuk ishte për të.

Siç do ta kishte fat, tipari ushqyes i babait të tij u shtri edhe në futboll, dhe Dondinho u bë trajneri i parë profesional i futbollit i Pele.

LEXO
Jorginho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Pele rrëfen mbështetjen e nënës së tij për ambicien e tij të fëmijërisë për t'u bërë një pilot profesionist. Ai nuk ishte i kënaqur kur e pa atë duke marrë futboll si karrierë.

Biografia e Pele - Rritja nga varfëria:

Familja e tij u godit nga varfëria. Vetë Pele kurrë nuk ka fëmijë të pasur. Në atë kohë, paratë e xhepit që i ishin dhënë nuk mund të përballonin as një futboll.
 
Si djalë, Pele luante me një çorape të mbushur me letër pasi nuk kishte mundësi të blinte një futboll për ta mbajtur në shtëpinë e tij. Në një moment, ai luante futboll me mango gjatë pushimeve.
 
Si rezultat i parave të vogla që ai kishte, Pele duhej të merrte punë të ndryshme të çuditshme si fëmijë për të fituar para shtesë. Ai i mori mësimet e hershme në futboll nga babai i tij dhe luajti për ekipe të ndryshme amatore në rininë e tij.
 
Nuk kaloi shumë dhe Pele vuri re se ai ishte bekuar me talentin e mbinatyrshëm për lojë. Ai e nisi me një stil të tijin futbollistik. Këtë ai e shpiku ndërsa bënte shumë futboll në ambiente të mbyllura.
 
Në Brazil në atë kohë, futbolli në ambiente të mbyllura po bëhej popullor. Pele ishte me të vërtetë fëmijët e vetëm që mbizotëruan të gjithë kombin. Ishin aftësitë e tij të driblimit, kalimit, ritmit dhe aftësisë për të shënuar gol që e shtynin drejt yllit.

Jeta familjare Pele - Për babanë e tij:

Babai i Pele, João Ramos do Nascimento AKA Dodinho lindi në 2 tetor 1917. Ai ishte sulmues sulmues i futbollit brazilian dhe nuk ishte thjesht baba, por një mentor dhe shoku më i mirë i djalit të tij, Pelé.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Adriano Plus Fakte të patreguara të biografisë
Pele (e majta) dhe babai, Dodinho (djathtas).
Pele (e majta) dhe babai, Dodinho (djathtas).

Dondinho ka luajtur për një numër klubesh të vogla gjatë viteve të karrierës së tij. Edhe ti ai nuk bëri shumë përshtypje si djali i tij, ai bëri diçka që djali i tij nuk ishte në gjendje ta mposhtte në karrierën e tij legjendare. Këtë do ta mësoni ndërsa lexoni.

LEXO
Ricardo Kaka Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Atëherë në ditët e tij të lojës, futbolli ishte ndër karrierën më pak të paguar. Idealisht, futbollistët ishin ndër më të varfrit në vend.

Prandaj, Dondinho ishte i varfër. Ai doli në pension herët për shkak të nevojave për të fituar më shumë para nga punë të tjera.

Pas pensionimit në futboll, Dondinho mori detyrën e pastruesit të spitalit ku bëri para shtesë për të ndihmuar karrierën e djalit të tij.

LEXO
Historia e fëmijërisë Rivaldo Plus Fakte të patreguara të biografisë

Dondinho i mësoi Pele si të kalonte me saktësi, të kryente arte dribluese, të përdorte shpatulla për të lënë mbrojtësit për të vdekur dhe të ndryshonte ritmin shpejt në mbrojtësin më të largët. Dhe përtej aspektit teknik të futbollit, Pele mësoi diçka.

Ai mësoi se si të ishte një burrë i vërtetë ndërsa kalonte kohë me babanë e tij. I riu Pele nxori gëzim dhe pasion nga shkëmbimi lozonjar mbrapa dhe me radhë që ai kishte me babanë e tij.

LEXO
Jorginho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Për më tepër, ai e donte mënyrën se si i ati i merrte seriozisht mendimet e tij, sikur të ishte burrë.

Ndërsa Dondinho punonte në lagje, ai do të kujtohej për lojtarët e famshëm që kishte ndeshur dhe fliste për vëllain e tij të vjetër, i cili kishte treguar premtim të jashtëzakonshëm si futbollist por vdiq në 25.

LEXO
Robinho Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Pjesa më e madhe e karrierës së tij nuk është e plotë. Megjithatë ne e dimë se në afro dymbëdhjetë vjet në fusha futbolli të poshtër të Brazilit, Dondinho arriti qëllimet 893 në lojëra 775 përjashtuar 19 në lojërat 6 për Brazilin.

Dondinho ishte një numër klasik 9 ndërsa i biri i tij Pele luajti si numër 10. Pele zgjodhi një rol më të thellë, ku ai mund të orkestrojë sulmet, si dhe të dalë përpara.

LEXO
Emerson Palmieri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Tani kjo është rekord. Dondinho njëherë shënoi pesë gola me kokën e tij në një ndeshje. 

Pele gjithmonë kishte aspiruar ta kapërcente këtë rekord, por asnjëherë nuk ishte në gjendje ta kalonte karrierën e tij. Dondinho shënoi me gola akoma një rekord botëror jozyrtar dhe një arritje që vetë Pele vështirë se mund ta besonte.

Kur u pyet për këtë, Pele njëherë tha; "Vetëm Zoti mund të shpjegojë se si babai im e bëri atë."

Dallimi i Dondinhos mund të shprehet vetëm këtu, siç e kemi kujtuar gjatë shkrimit për djalin e tij legjendar 'Pele'. Dondinho jetoi për vite 89. Ai vdiq në 16 nëntor 1996 në São Paulo.

Jeta familjare Pele - Për nënën e tij:

Pele kishte një mama mbiprodhuese të quajtur Znj. Celeste Arantes. Ajo dikur ishte një çupë para se të kthehej në një grua shtëpiake me kohë të plotë. Beenshtë thënë që pas çdo burri të madh, ka një grua. Në këtë rast, është një nënë më e madhe.

LEXO
Historia e fëmijërisë Roberto Carlos dhe fakte të paqarta të biografisë

"Nëna ime është një grua fantastike," tha Pelé. "Ajo gjithmonë kujdeset për familjen time dhe edukimin tim, dhe ajo më mësoi se si t'i respektoj njerëzit. Ajo më dha mundësinë për të mësuar se si t'i respektojmë njerëzit. "

Ata ishin shumë afër ashtu si Pele ishte gjithashtu afër babait të tij. Mjaft interesante, nëna e tij nuk ishte gjithmonë në bord me Pelé-n e vogël që u bë një lojtar futbolli.

Dona Celeste, e cila gjithnjë shikonte për fëmijët e saj, e shihte futbollin si të dy "Ndjekje të vdekur" "Një rrugë e sigurt drejt varfërisë". Ajo donte që Pelé të fokusohej në studimet e tij.

LEXO
Ricardo Kaka Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ajo ishte si engjëlli i ulur mbi shpatullat e Pele, gjithmonë duke e inkurajuar atë për të bërë gjënë e duhur, morale, konstruktive. 

Sipas Pele, "Në ato vitet e hershme, kur ajo më kapi duke luajtur futboll, ajo më jepte një goditje të mirë verbale. Dhe ndonjëherë shumë më keq! "

Jeta e marrëdhënieve Pele:

Martesa e tij e parë ishte me Rosemeri dos Reis Cholbi në 1966.

Çifti u bekua me dy vajza. Ata u divorcuan në vitin 1982. Nga 1981 deri në 1986, ai ishte romantikisht i përfshirë me Xuxa, të cilit, ai i ndihmoi të bëhej model. Xuxa ishte vetëm 17-vjeçare kur filluan të dilnin.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Adriano Plus Fakte të patreguara të biografisë

Në 1994, ai u martua me psikologun dhe këngëtarin e ungjillit, Assiria Lemos Seixas. Pelé fshiu lotët kur kujtoi të kaluarën e tij të gëzueshme gjatë martesës së tij me Assiria Seixas Lemos në prill 30, 1994 në qytetin bregdetar të Recife, Brazil.

Më shumë se 170 policë të shtetit ruajtën çiftin dhe 300 të ftuar në Kishën Episkopale Anglikane. Ishte martesa e dytë për të dy. Ajo lindi binjakë, Joshua dhe Celeste. Ata u ndanë në vitin 2008.

Në qershor 2016, Pele, 75, u martua me Marcia në një ceremoni të vogël fetare në Guaruja në bregun e Sao Paulo, Brazil.

LEXO
Jorginho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ylli i futbollit në pension ka qenë në marrëdhënie me Marcia për gjashtë vjet përpara martesës së tyre.

Pele LifeStyle:

Kur bëhet fjalë për stilin e jetës, mund të ndihet ndonjë atribut i Pele. Së pari, ai pëlqen të pozojë për fotografi. Më poshtë është një Pelé elegant që pozon përpara një Mercedes-Benz në 1970.

Imazhi i tij i shkëlqyeshëm ishte i përshtatshëm, pasi loja e tij në fushë i dha atij pseudonimin "O Rei Pelé", që do të thotë "Mbreti Pelé".

Duke folur për stilin e jetës, një pikë tjetër vlen të merret parasysh. Ai pëlqen të luajë kitarë.
 
Në foton më poshtë, Pelé relaksohet pranë pishinës së hotelit me kitarën e tij pas Kupës së Botës 1970 në Meksikë. Turneu ishte muzikë për veshët e tij, pasi Brazili pretendoi titullin e tretë të Kupës së Botës.
 

Një objektiv mediatik dhe thesar kombëtar:

Pelé buzëqesh gjatë larjes në banjo në maj 1963. Ai ishte një objektiv i medias kudo që shkoi, duke u bërë futbollisti më legjendar ndonjëherë.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Adriano Plus Fakte të patreguara të biografisë

Qeveria braziliane e shpalli Pelën një thesar zyrtar kombëtar në 1961 për të parandaluar transferimin e tij nga vendi.

Dashuria për Neymar:

Të dy janë miqtë më të mirë dhe të pandashëm. Sipas Neymar, “Pika e kthesës së jetës sime ishte kur mbreti i futbollit, Pele më thirri për herë të parë. Ai më tha ta prish Chelsea ”.

Neymar dikur është fotografuar duke luajtur me legjendën. Pele beson Neymar vetëm duhet të përmirësojë aftësinë e tij drejtuese për të tejkaluar golashënuesin kryesor të Real Madridit me të gjitha kohërat Cristiano Ronaldo.

LEXO
Ricardo Kaka Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Bileta e patreguar e Pele - Lufta Civile Ndërprerja e zjarrit:

Për të ruajtur paratë, pjesërisht për të paguar Pele-së pagat, pjesërisht për të fituar para për klubin nga aseti i tyre i çmimit, Santos shëtiti botën duke luajtur miqësore të profilit të lartë, në kurriz të formës së tyre të brendshme.

Një miqësore në Lagos, Nigeri nxiti dy fraksionet në Lufta Civile Nigeriane për të thirrur një armëpushim 48 në mënyrë që ata të mund të shikojnë atë duke luajtur.

LEXO
Historia e fëmijërisë Rivaldo Plus Fakte të patreguara të biografisë

Të dy trupat federale nigeriane dhe rebelët Biafran panë Pele duke luajtur në një vizitë në kombin e tyre të shkatërruar nga lufta. Pele u habit kur pa Nigerinë për herë të parë.

Jeta në karrierë:

Pele u nënshkrua nga Santos kur ai ishte 15. Ai shënoi katër gola në debutimin e tij të ligës në një ndeshje kundër FC Corinthians në shtator 7, 1956.

Ai ishte pjellor edhe në rininë e tij, duke udhëhequr ekipin kombëtar të 1958 Brazil në një kampionat të Kupës së Botës mbi Suedinë në moshën 17.

Në 17 vjeç, Pele u bë fituesi më i ri ndonjëherë i një Kupa Botërore. Ai gjithashtu shënoi dy herë në finale kundër Suedisë në shtëpi.  

LEXO
Robinho Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Goli i tij i parë ku ai goditi topin mbi një mbrojtës më parë volleying në cep të rrjetës, u zgjodh si një nga qëllimet më të mira në historinë e Kupës së Botës.

Pas golit të dytë të Pelé, lojtari suedez Sigvard Parling do të komentonte më vonë; "Kur Pelé shënoi golin e pestë në atë Finale, duhet të jem i sinqertë dhe të them se ndjeva duartrokitje"

Ishte në Kupën Botërore 1958 që Pele filloi të mbante një triko me numrin 10.

Pelé gjithashtu luajti në Kampionati Jugor Amerikan. në Konkurrenca 1959 ai u emërua lojtari më i mirë i turneut dhe ishte golashënuesi më i mirë me golat 8, pasi Brazili erdhi i dyti pavarësisht se ishte i pamposhtur në turne.

LEXO
Emerson Palmieri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Një golashënues i pabesueshëm, ai ishte i njohur për aftësinë e tij për të parashikuar kundërshtarët në zonë dhe përfundoi shanset me një goditje të saktë dhe të fuqishme me këmbë.

Në Santos, 19 Nëntori njihet si 'Dita e Pele' për të festuar përvjetorin e golit të tij të 1,000-të.

Pele është i pesti në listën e golashënuesve të të gjitha kohërave të Kupës Botërore me 12 - dhe braziliani i dytë më i lartë pas Ronaldos.

Kur Pele u tërhoq, JB Pinheiro, ambasadori brazilian në Kombet e Bashkuara, tha: "Pele luajti futboll për 22 vjet, dhe në atë kohë ai bëri më shumë për të promovuar miqësinë dhe vëllazërinë në botë se çdo ambasador tjetër kudo tjetër."

Pele shënoi 92 hat-trick, dhe shënoi katër gola në 31 raste, pesë në gjashtë raste, dhe një herë shënoi tetë në një ndeshje. Dhe shumë nga golat e Pele u shënuan me goditje biçikletash.

LEXO
Historia e fëmijërisë Roberto Carlos dhe fakte të paqarta të biografisë

Pele shënoi tre ose më shumë gola tronditëse 129 herë gjatë karrierës së tij. 1 në qëllimet e karrierës. 1, 280 në 1, 360 lojëra. Ai gjithashtu mban rekordin botëror për truket e hat. Gjithsej 92. Pele kurrë nuk besoi në penallti. Ai njëherë tha: "Një penallti është një mënyrë frikacake për të shënuar."

Në vitin 1997, Pele iu dha një Kalorës Nderi Britanik. Ai u emërua si Ministër i Sportit në Brazil në 1995, duke shërbyer deri në 1998.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Adriano Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ai u votua atlet i shekullit nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) në 1999. Pele u fut në Sallën Kombëtare të Famës të Futbollit në 1999.

Triko pa çmim Pele:

Kur Pele luajti për në Nju Jork, aq shumë nga kundërshtarët e tij donin të ndryshonin këmisha me të që klubi duhej t'i jepte secilit prej kundërshtarëve një këmishë pas çdo ndeshjeje.

"Pele ishte tërheqja kryesore," thotë Gordon Bradley, një nga trajnerët e klubit në atë kohë. "Ndonjëherë na duhej të merrnim 25 ose 30 bluza me vete në një ndeshje - përndryshe, kurrë nuk do të dilnim të gjallë nga stadiumi."

Biografia e Pele - Jo një mik me Maradona:

Pele dhe Maradona vështirë se janë miq. Në vitin 2010, Pele tha për Argjentinasin: “Ai nuk është një shembull i mirë për të rinjtë. Ai kishte dhuratën e dhënë nga Zoti që të ishte në gjendje të luante futboll, dhe kjo është arsyeja pse ai është me fat. ”

Përgjigja e Maradona: "Kush kujdeset për atë që thotë Pele? Ai i takon një muzeu. "

Pele tha në 2006: “Për 20 vjet ata më kanë bërë të njëjtën pyetje, kush është më i madhi? Pele apo Maradona? Unë përgjigjem se gjithçka që duhet të bësh është të shikosh faktet - sa gola ai shënoi me këmbën e djathtë apo me kokën e tij? ”

Ambasadori i Vullnetit të Mirë i KB:

Një zëdhënës si dhe një atlet, Pelé promovoi një fushatë anti-drogë para një ndeshje me Diego Maradona dhe Michael Platini më 23 maj 1988 në Francë.

LEXO
Ricardo Kaka Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ai e përdori famën e tij për të bërë një ndryshim pas futbollit, duke shërbyer si ambasadori i Kombeve të Bashkuara për ekologjinë dhe mjedisin.

Pele ka punuar si ambasador i ambasadës së vullnetit të mirë të UNICEF-it dhe si ambasador i Kombeve të Bashkuara, duke punuar për të mbrojtur mjedisin dhe për të luftuar korrupsionin në Brazil.

LEXO
Historia e fëmijërisë Rivaldo Plus Fakte të patreguara të biografisë

Lojë video Pele:

Pele kishte një lojë video me emrin e tij në vitet 1980 të quajtur 'Pelé's Soccer'. Itsshtë një lojë futbolli për Atari 2600, dhe mjaft e mundshme loja më e vjetër e famshme në video. Loja ju lejon të shënoni gola në të gjithë Amerikën e Jugut.

LEXO
Robinho Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

 Për të luajtur atë, fillimisht filloni në rrugët e Brazilit dhe bëni shaka mashtruese për të luajtur me portierin. Pastaj, udhëtoni në lagje të reja në rrugën tuaj drejt stadiumit të madh.

Pele Story - Promovimi i çizmës së tij:

Ndërsa u përgatit të fillojë në një lojë gjatë Meksikës '70, Pele i bëri gjest gjyqtarit se i duhej të lidhte lidhjet e tij. Kamerat u zhvendosën për të zbuluar çizmet e Puma të sulmuesit - kompania më pas përjetoi një rritje të madhe të shitjeve.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet