Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi

LB paraqet Historinë e plotë të një menaxheri futbolli i cili njihet më mirë me nofkën "Pep'. Historia jonë e fëmijërisë Josep Pep Guardiola plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot.

Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-Pitch për të. Pa dyshim, Pep nuk njihet vetëm si një nga lojtarët më të mirë të brezit të tij. Ai vlerësohet gjerësisht si një nga menaxherët më të njohur të futbollit në këtë epokë moderne.

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e hershme

Josep "gjallëri" Guardiola Sala lindi në Santpedor, Spanjë në 18 Janar 1971 nga babai Valentí Guardiola, një shtresë me tulla në pension dhe nëna Dolors Sala Guardiola, një person i shitjeve. Ti nuk ishe në pasuri të dy si disa nga bashkëkohësit e tij. Ishte futbolli që e konsumoi që nga fillimi i hershëm.

Tashmë që në moshë të vogël, Guardiola formoi zakonin e përditshëm të largohej nga shtëpia për të nisur futboll për orë të tëra në një fushë futbolli si një shesh pranë shtëpisë së babait të tij.

Siç e thotë babai i tij, "Gjithmonë kishte një mënyrë të sigurt për ta bërë atë të lumtur në Krishtlindje dhe kjo ishte t'i jepte një futboll si një dhuratë. Ai ishte gjithnjë me një top në këmbë. Kudo ku shkoi, ai shkoi me një futboll, thotë Sir Valentí Guardiola. '

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë-Prindërit

Prindërit e Guardiola, Valenti dhe Dolors, ende jetojnë në Santpedor. Ata u zotuan të mos largoheshin kurrë nga fshati i përgjumur që ndihmoi djalin e tyre 'Pep' në fillimin e karrierës së tij.

Prindërit e Pep Guardiola Z. Valenti dhe Znj. Dolors Guardiola.
Prindërit e Pep Guardiola, Z. Valenti dhe Znj. Dolors Guardiola.

Të dy palët shihen gjithmonë duke ecur së bashku në vendet e vogla të qarkut Komuna që pikat fshat Barcelona. Deri më sot, Santpedor ka akoma një njohje në të gjithë botën që i është dhuruar djalit të saj më të famshëm 'Pep'. Ndryshe nga nëna e tij, babai i Pep pëlqen të tërheqë vëmendjen e mediave.

Z. dhe Znj. Guardiola kanë vendosur krenarinë e tyre për arritjet e djalit të tyre, gjë që duket qartë në fotografitë dhe kujtimet që zbukurojnë shtëpinë e rregullt të familjes.

Valenti Guardiola tregon monumentet e djalit të tij.
Valenti Guardiola tregon monumentet e djalit të tij.

Babai i tij, nuk dihet vetëm se është shumë i zëshëm kur bëhet fjalë për të mbrojtur djalin e tij. Ai kënaqet të shprehë pikëpamje të diskutueshme për çështjet e futbollit.

Vetëm disa ditë më pas Pep Guardiola u konfirmua lëvizja e madhe në Premier Ligë, babai i tij njëherë goditi futbollin anglez si të ishte "Mërzitshëm". Valenti Guardiola, tha se ishte pak më shumë se konstante "Topa të gjata dhe drejtimin".

Valenti gjithashtu tha: "Më duhet të rrëfej se futbolli anglez nuk është kupa ime e çajit. Ka shumë topa të gjata dhe vrapim. Unë preferoj futbollin që djali im i pëlqen të praktikojë - shumë kalimin e një sulmi të papritur, kur hapet një vrimë në lak ".

Z. Valenti Guardiola (Babai i Pep).
Z. Valenti Guardiola (Babai i Pep).

Punëtorët në pension, Valenti Guardiola dikur ishte punëtor i punës. Ai vazhdoi të punonte 10 orë në ditë nga mosha 14 vjeç në vendet e ndërtimit dhe nuk u ndal derisa unë isha 66 vjeç. Ai kurrë nuk kishte kohë për të luajtur futboll siç bëri djali i tij 'Pep'.

Pep Guardiola Historia e fëmijërisë dhe faktet e patregueshme të biografisë -vëlla

Pep ka dy motra më të mëdhenj dhe një vëlla më të vogël, Pere, i njohur gjerësisht si një nga agjentët më të mirë të futbollit në botë.

Pep Guardiola dhe vëllai Kid, Pere.
Pep Guardiola dhe vëllai Kid, Pere.

Pere Guardiola ka bërë emër në biznesin e agjentëve të futbollit. I tij ka Luis Suarez si klientin e tij numër një. Pep gjithashtu ka dy motra me emrin Olga dhe Francesca.

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi -Jeta e marrëdhënieve

Pep aktualisht është i martuar me Cristina Serra. Pepi kishte këta fëmijë të quajtur Marius, Maria dhe Shën Valentin para se të lodhej më në fund nyja e martesës në 2014.

Pep dhe Gruaja, Cristina Serra.
Pep dhe Gruaja, Cristina Serra.

Ata u martuan ishte një ceremoni e fshehtë e mbajtur në Katalonjës. Ajo u ndoq nga vetëm miqtë më të mirë.

Një familje e lumtur e Pep Guardiolës.
Një familje e lumtur e Pep Guardiolës.

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi -Fillimi i Karrierës së Futbollit si Ballboy

Pep Guardiola filloi rrugën e tij për madhështinë e futbollit si një mjeshtër i topit të kampit Nou.

Ai ishte pjesë e strukturës rinore të Barcelonës kur Venables arriti si menaxher në 1984 dhe kishte treguar tashmë shenja të zhvillimit të njohurive të tij të lojës.

Fotoja e bashkangjitur më poshtë tregon një 14 vjeçar të ri Pep që feston me ish-shefin e Anglisë pasi ai e drejtoi klubin me titullin spanjoll në
1985.

Fillimi i Karrierës së Futbollit si Ballboy.
Fillimi i Karrierës së Futbollit si Ballboy.

Miqtë nga fëmijëria e tij kanë zbuluar se edhe në një moshë aq të re, Guardiola po zhvillonte një mendje të vetme dhe me makinë që e ka kthyer atë në menaxherin më të famshëm të futbollit në botë. Ky ishte një vit pasi filloi karrierën e tij të futbollit në Akademinë Rinore të Barcelonës.

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi -Karriera e hershme e futbollit

Shumë e referojnë atë si një mjeshtër të djalit të topit, i cili u kthye te një futbollist profesionist dhe menaxher i shkëlqyeshëm i futbollit. Pep Guardiola hoqi dorë nga detyrat e tij të topit një vit pasi filloi karrierën e tij të futbollit në akademinë e të rinjve të Barcelonës.

Ai filloi të luante karrierë në akademinë e të rinjve të Barcelonës në moshën 13 vjeç. Duke luajtur si mbrojtës, Guardiola u vu re nga trajneri i ekipit të parë Johan Cruyff dhe u fut në skuadrën e të moshuarve në moshën 20 vjeç. Ai u bë një mbrojtës kryesor në ekipi Catalan Dream i viteve 1990 që pretendoi 6 tituj në La Liga, 4 Super Kupa të Spanjës, 1 Kupë Evropiane, 1 UEFA Kupën e fituesit të Kupës dhe 2 UEFA Super Kupa. Në përgjithësi ai u paraqit në 479 ndeshje për ekipin në 12 sezone dhe u perceptua si një nga mesfushorët mbrojtës më të besueshëm të kohës së tij.

Ai luajti me emra të mëdhenj si Ronaldo Luís Nazarío de Lima, Xavi HernándezCarles Puyol, Rivaldo Vítor Borba Ferreira i famshmi Luis Enrique i cili është Traineri aktual i Barcelonës si në kohën e shkrimit.

Ish-shokët e ekipit të Pep Guardiola në ditët e lojës së Barcelonës.
Ish-shokët e ekipit të Pep Guardiola në ditët e lojës së Barcelonës.

Ai kishte një marrëdhënie të mirë me ish-menaxherin e tij Jose Mourinho kur ai ishte ende lojtar në FC Barcelona. Një pikë për shënim: Jose Mournho i cili ishte një ish-asistent trajneri i Barcelonës e ndihmoi atë.

Pep Guardiola - Kthehu në ditët me Jose Mourinho si trajnerin e tij.
Pep Guardiola - Kthehu në ditët me Jose Mourinho si trajnerin e tij.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se Pep Guardiola dhe Luis Enrique ishin shokë në Barça për pesë vjet nga 1996 në 2001. Bashkangjitur është një provë më poshtë;

Pep Guardiola dhe Luis Enrique te Barcelona.
Pep Guardiola dhe Luis Enrique te Barcelona.

Pep Guardiola u tërhoq si lojtar kur kontrata e tij me klubin e Qatarit Al-Ahli përfundoi në qershor 2005. Ai filloi të merrte kurse stërvitore të njëjtin muaj pas daljes në pension.

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi -Dalja e tij e parë në Barça nuk ishte e lumtur

Kur Guardiola largohet nga Bayerni ai do t'i jepet lavdërimi që meriton, ashtu siç ishte kur ai u largua nga Barcelona në 2012. Klubi praktikisht mbajti një muaj zi kur trajneri i lejoi ata të dinte se po shkonte, me të gjithë skuadrën plus presidentin, drejtorin sportiv dhe anëtarët e bordit që merrnin pjesë në konferencën e tij për shtyp. Ajo u pasua me një mori të videos tribute dhe një fjalim lamtumire para një turme të mbushur Camp Nou. Mënyra se si duhet të jetë, kur të largohet një legjendë, mund të debatoni.

Nuk ishte gjithmonë kështu. Kur Guardiola u largua nga Barça si lojtar në 2001, ai e bëri atë përmes derës së pasme, incognito. Një pasdite në prill mbajti një takim me ish presidentin Joan Gaspart për t'i thënë atij se po largohej. "Kur? Tani për tani ?! " ishte reagimi i tronditur. Guardiola konfirmoi, pastaj i tha Gaspartit se kishte për qëllim të zhvillonte një konferencë shtypi të nesërmen, duke i kërkuar presidentit që ta shoqëronte.

Dalja e parë e pakënaqur e Pep Guardiola në Bercelona.
Dalja e parë e pakënaqur e Pep Guardiola në Bercelona.

Siç doli, Gaspart kishte rezervuar tashmë një festë në Zvicër, të cilën e konsideronte të pamundur të ripërpilonte dhe kështu nuk mori pjesë. Guardiola, fituesja e gjashtë titujve të ligës dhe kupa e parë evropiane e Barcelonës, thyen lajmin vetëm për mediat.

Një lamtumirëse e një lojtari që kishte bërë aq shumë për institucionin, ishte e kundërta e saktë e llojit që do të shihje në Angli, një vend që Pep admironte edhe atëherë. "Nuk e di ku do luaj ende, por kam një pasion për ekipet angleze," Guardiola i tha shtypit atë ditë në 2001. "Ata janë të ndershëm. Më kujtohet hera e parë që luaja në Old Trafford. Ishte e pabesueshme ". 

Dreamndrra e tij për të luajtur për Manchester United u ndërpre nga një ndryshim i menjëhershëm i mendjes. Pep Guardiola bëri një lëvizje në një skuadër më të vogël të klubit italian, Brescia Calcio.

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi -Klubi i fundit si lojtar

Besoni apo jo, por klubi i fundit që luajti Guardiola ishte klubi meksikan Club Sociale dhe Deportivo Dorados de Sinaloa. Pep u bashkua me veshje meksikane në moshën 34 dhe luajti atje për vetëm një gjysmë viti para se të tërhiqej nga futbolli profesional si një lojtar.

Pep Guardiola klubi i fundit si futbollistGuardiola u rekrutua në klub nga trajneri spanjoll Juanma Lillo, një lëvizje që kishte një lloj kuptimi që kur ai ishte në shkollën menaxheriale në Meksikë në atë kohë.

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi -Fillimi i karrierës menaxheriale

Karriera e Guardiolës si menaxher zyrtarisht filloi në Barça B në 2007, por në realitet ai tashmë kishte një përvojë të stërvitjes së një ekipi profesional. Karriera e tij menaxheriale me ekipin e Barcelonës filloi në 2008.

Gjatë qëndrimit të tij 4-sezonal në Barca, Guardiola jo vetëm që mblodhi 14 tituj, por gjithashtu zhvilloi një stil të veçantë loje që mahniti tifozët e futbollit në të gjithë botën. Një nga ato stile përfshin që ai të mos zhvillojë intervista një për një, por vetëm konferenca për shtyp.

Pas sezonit 2011/2012 Guardiola dha dorëheqjen nga Barcelona dhe pretendoi se do të kishte një vit të shtunë në New York City. Më vonë u zbulua se ai do të merrte mbretërimet në Bayern Munchen duke filluar nga vera 2013.

Guardiola fitoi titullin e Bundesligës, DFB- Titulli i peshqve, si dhe UEFA Super Kupa dhe Kupa e Botës për Klube në sezonin e tij të parë me Bayern.

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi -Dashuria për Moda dhe Arte

Në anën e pasme, Guardiola është i njohur për veshjen e kostumeve të holla të prera në mënyrë perfekte. (Ndonjëherë shumë e hollë). Askush nuk ka qenë në gjendje të zbulojë kurrë se nga i merr veshjet Guardiola, kështu që nëse po e lexoni këtë, Pep, ju lutemi kontaktoni.

Ai kurrë nuk ka frikë nga një ngjyrë pop. Ndërkohë që një ansambël i veshur me këmishë dhe me një qafë të kuq është një element kryesor i menaxherëve të futbollit evropian (dmth. Arsene Wenger, ish-menaxheri i Aston Villa Tim Sherwood), Guardiola i turpëron të gjithë.

Veshja e tij si kjo më poshtë ka bërë tituj në të kaluarën. Pep Guardiola dikur ishte etiketuar si njeriu më në modë në futboll sipas mediave spanjolle. Gruaja e tij Christina është vlerësuar si një ndikim kryesor pas stilit të tij të modës.

Duke folur për rrobat, marrëdhënia e Guardiola me gruan Cristina Serra u rrit rreth dyqanit të rrobave familjare të kësaj të fundit në Manresa, në veri-lindje të Spanjës.

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi -Pjesëmarrja në festivalet e birrës gjermane

Një nga hobi më i madh i Pep është pjesëmarrja në festivale birre. Gezim Nika Festivali i birrës është i preferuari i tij. Ky është një festival birre dyjavës i mbajtur çdo vit Mynih, Gjermani gjatë fund të shtatorit dhe në fillim të tetorit.

Në të merr pjesë gjashtë milionë njerëz çdo vit dhe ka frymëzuar shumë ngjarje të ngjashme duke përdorur emrin Gezim Nika në Gjermani dhe në mbarë botën, shumë prej të cilave u krijuan nga emigrantët gjermanë ose pasardhësit e tyre.

Dashuria e tij për festivalet e birrës e bëri atë të miratojë një referendum të caktuar për birrën e ish ekipit të tij të FC Bayern Munich.

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi -Një autor i shumë librave

Pep Guardiola ka shkruar një numër të mirë të librave të shitur në Amazon midis të cilave janë "Ferri nga tiki-taka dhe evolucioni". Evolucioni flet për sfidat e tij në karrierën e trajnerëve të futbollit dhe përshkruan për lexuesit se si ai e kapërceu atë për t'u bërë një trajner i suksesshëm i futbollit botëror.

Dëshmi se Pep Guardiola është një autor.
Dëshmi se Pep Guardiola është një autor.

Një numër i librave të shkëlqyeshëm në Guardiola janë liruar vitet e fundit, duke filluar nga biografitë në një llogari të brendshme të kohës së tij në Bayern të shkruar nga Martí Perarnau. Por ae dini se vetë Pepi është gjithashtu një autor?

Në 2001, ai liroi librin La meva gent, el meu futbol (populli im, futbolli im) në bashkëpunim me Lu Martin dhe Miguel Rico, dy nga gazetarët më të respektuar të futbollit të Spanjës. Pjesa e biografisë, pjesë udhëzuese për lojën e Pep, direkt nga gojën e kalit: një absolute duhet nëse doni të kuptoni Guardiola.

Ka vetëm dy probleme. E para është se është në dispozicion vetëm në katalonisht dhe e dyta është se nuk është në dispozicion, ndalesa e plotë. Gjatë kohës që nuk është e shtypur, Guardiola nuk ka interes të shohë atë të ri-publikuar, pavarësisht potencialit të dukshëm për të bërë një qindarkë të bukur.

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi -Autos

Pep Guardiola ka shije darke në zgjedhjen e automjeteve të tij. Ai drejton S8, një makinë të prodhuar nga Audi e cila çmimi aktualisht është vendosur në $ 170, 000. Çelësat e Audi S382-fantazmë të zezë 520 kW (8 kf) iu paraqitën personalisht nga CEO i Audi Rupert Stadler.

Kjo makinë e bën atë të ndihet në shtëpi në rrugë.

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi -Besim

Pep Guardiola është jo-fetar. Ai është ateist dhe nuk beson në ekzistencën e Zotit. Njerëzit prisnin që Guardiola të ishte të paktën butësisht katolik, siç pritej nga shumica e Spanjollëve.

Pep është në mesin e asaj lagjeje të popullsisë së Spanjës që e konsideron veten jo-fetare.

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi -Dashuria për Golf

Një dashuri për rroba të zgjuara natyrisht përkthehet në një dashuri të golfit.

Guardiola ndoqi 'Miracle in Medinah' 2012 me ftesë të kapitenit dhe bashkatdhetarit të Kupës Ryder të Evropës, Jose Maria Olazabal. Përveç karrierës së tij të luajtur në Evropë, Guardiola kaloi kohë me Al Ahly të Katarit dhe më pas Dorados de Sinaloa të Meksikës, gjë që provoi këngën e tij të zërit.

Pep Guardiola Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi -Dashuria për Peter Crouch

Në 2006, Guardiola shkroi një seri shtylla El Pais gjatë Kupës Botërore të Gjermanisë, përmbajtja e të cilave ofron një pasqyrë magjepsëse në mendjen e tij të futbollit. Një nga më interesantët e tij është që ai të gushing mbi një sulmues të preferuar nga turneu, emri i të cilit mund të vijë si një surprizë: Peter Crouch.

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet