Nwankwo Kanu Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet historinë e plotë të një legjendë futbolli nigerian më të njohur nga Pseudonimi; "Papilo". Historia e fëmijërisë së Nwankwo Kanu dhe fakti i pambarim i biografisë ju sjell një pasqyrë të plotë të ngjarjeve që nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës përpara famës, jetës familjare dhe shumë fakteve në lidhje me të.

Po, të gjithë e dinë aftësitë e tij të aftë, por shumë pak e konsiderojnë biografinë e Kanu, e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Nwankwo Kanu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e Paqëndrueshme Fakte -Jeta e hershme

Nwankwo Kanu lindi në ditën 1st të gushtit 1976 në Owerri, Imo, Nigeri. Mbiemri i tij, Nwankwo, do të thotë 'Fëmija i lindur në ditën e tregut Nkwo' në gjuhën Igbo. Ai ka lindur nga zonja Susan, nëna dhe babai i tij, z. Iheme Kanu i cili është vendas i Okija në Ihiala LGA të Anambra State, Nigeri.

Kanu u rrit në Owerri, Nigeri së bashku me vëllezërit e tij; (Christopher dhe Ogbonna Kanu) dhe pasardhësit; Anderson Gabolalmo Kanu dhe Henry Isak. Ai filloi karrierën e tij në Federatën Nigeriane të Federatës, përpara se të nisej në Iwuanyanwu Nationale.

Kalorësi legjendar i Super Eagles, Kanu Nwankwo ishte ende një adoleshent kur u bë një njeri i famshëm pas ngasjes së kombit të tij për të fituar Kupën Botërore të FIFA Under-17 me Golden Eaglets; brenda disa muajsh, ai ishte duke jetuar ëndrrën, duke u bashkuar me AFC Ajax në 1993 për € 207,047.
Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Nwankwo Kanu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e Paqëndrueshme Fakte -Lavdia Olimpike

Kanu dikur kapiten Ekipi nigerian që fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike. Peharps ende në kujtesën e Nigerians, Kanu shënoi dy gola të fundit në gjysmëfinale kundër Brazilit për të përmbysur një skenë 2-3 në një fitore 4-3 në kohë shtesë.

Kanu gjithashtu u emërua Futbollisti Afrikan i Vitit për atë vit të gjitha falë përfshirjes së tij në fitoren 1996 të kombit të tij.

Nwankwo Kanu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e Paqëndrueshme Fakte -Jeta e marrëdhënieve

Kanu është i martuar për fat të mirë me Amarachi. Ashtu si Nigeria Omotola Ekeinde, Amara Nwankwo u martua në adoleshencë (në moshën 18). Sipas gruas së famshëm, ajo ishte aq e dashuruar me ish-lojtarin e Arsenalit deri në atë pikë sa mosha u bë vetëm një numër i saj. Kanu është 10 vite më i vjetër se Amara.

Amaraqi i ri në dashuri

Në fjalët e saj ..."Nuk kisha frikë. Ndjeva sikur ishte gjëja më e mirë që mund të më kishte ndodhur. Isha në dashuri; kështu që nuk kishte kohë për një ndjenjë negative si frika për të dalë.
Ti nuk isha gati për t'u hedhur në qendër të vëmendjes. Unë nuk e dija se çfarë po bëja vetë në një moment. Unë nuk isha një tifoz i futbollit dhe nuk dija asgjë për Premiershipin që nuk fliste për largimin e brigjeve të Nigerisë. Tani kam udhëtuar shumë larg dhe kam bërë një tifoz futbolli " Tha Amarachi.

Kanu dhe Amarachukwu (Foto Dasma)

Pas martesës së saj, lindja pasoi pa humbur kohë. Tani ata janë të bekuar me tre fëmijë; dy djem (Iyang Onyekachi Kanu), (Sean Chukwudi Kanu) dhe një vajzë (Pinky Amarachi Kanu).

Fëmijët e Kanu Nwankwo (Credit to BuzzNigeria)

Më poshtë është një foto e plotë e Kanu dhe gruas së tij të adhurueshme dhe fëmijëve.

Fotoja e familjes së Kanu Nwankwo

Gruaja e Kanut, Amara siguroi që ajo të përfundonte shkollimin pas martesës së saj. Ajo vazhdoi të ketë një diplomë të parë në Arkitekturë. Ajo gjithashtu mori një diplomë para lindjes së vajzës së saj. Kohët e fundit, ajo mori MBA e saj.

Sean, i cili është djali i parë i ish-ndërkombëtares nigeriane, ka ndjekur hapat e babait të tij si futbollist. Sean (më i gjatë) dikur shënoi katër gola në një ndeshje për ekipin e tij.

Biri i Kanu Nwankwo-Më i madh dhe më i miri në ekipin e tij

Si në kohën e shkrimit, ai aktualisht luan për ekipin Under-11 të anës angleze, Watford.

Gruaja e Kanut pas dëgjimit të lajmit të mirë mori Instagram për të ndarë gëzimin e saj me shkrim:

"Fituesit e Enfield! Dështimi. Congrats me djalin tim të dashur dhe ekipin e tij për të fituar kupën e futbollit Enfield për shkollën tuaj. Djali im Sean. Ofertuesi im më i mirë. Puna juaj e madhe, përkushtimi dhe dhembshuria nuk shkojnë pa u vënë re. Ti më bëre aq krenare që të jem mamaja jote. Më shumë yndyrat. Më shumë bekime. Ti e meriton,"

Nëna krenare shkroi në Instagram.

Nwankwo Kanu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e Paqëndrueshme Fakte -Lidhjet Linda Ikeji

Çfarë ndodh kur motra e blogerit më të madh të Nigerisë martohet me vëllain e një prej futbollistëve më të famshëm të Nigerisë?

Motra e vogël e Linda Ikeji, Laura Ikeji Kanu u martua me vëllain e vogël Kanu Nwankwo, Ogbonna Kanu, në fshatin Nkwerre, në Imo të shtetit, Nigeri.

Martesa e Ogbonna Kanu me Laura Ikeji

Nwankwo Kanu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e Paqëndrueshme Fakte -Personalitet

Nwankwo Kanu ka atributin e mëposhtëm për personalitetin e tij.

Pikat e forta të Kanut: Ai është krijues, i pasionuar, bujar, i ngrohtë, i gëzuar dhe humorist.

Dobësitë e Kanu: Ai mund të jetë i pasjellshëm dhe i pafytyrë.

Çfarë i pëlqen Kanu: Teatri, duke marrë pushime, duke u admiruar, gjëra të shtrenjta, ngjyra të ndritshme dhe duke u kënaqur me miqtë.

Çfarë Kanu nuk i pëlqen: Duke u injoruar, duke u përballur me realitetin e vështirë, duke mos u trajtuar si një mbret.

Në thelb, Kanu është një lider i natyrshëm i lindur që ka vërejtur kapitenin Kombëtar të Nigerisë për vitet 14. Në të ka gjithmonë statusin "mbret të xhunglës". Kjo është arsyeja pse ai zgjodhi të martohej me një vajzë që është 10 vite më e re se ai.

Nwankwo Kanu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e Paqëndrueshme Fakte -Auto

Kanu është një dashnor i makinave të Ferrarit. Më poshtë është Legjenda dhe bijtë e tij duke paraqitur në një nga Ferraritë e tij.

Kanu posedon me bijtë e tij

Nwankwo Kanu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e Paqëndrueshme Fakte -Dështimi i zemrës

Megjithatë, menjëherë pas kthimit nga Olimpiada, Kanu iu nënshtrua një ekzaminimi mjekësor në Inter, i cili zbuloi një seriozitet zemër defekt.

Ai u nënshtrua operacionit në nëntor 1996 për të zëvendësuar një valvula aortale dhe nuk u kthye në klubin e tij deri në prill 1997. Në intervista, Kanu shpesh citon besimin e tij si të krishterë dhe shpesh e ka përmendur këtë kohë duke u përpjekur për karrierën e tij si një rast kur iu lut Perëndisë.

Përvoja e Kanu gjithashtu çoi në themelimin e Fondacionit Zemra Kanu, një organizatë që ndihmon fëmijët kryesisht të rinj afrikanë që vuajnë nga defekte zemre dhe puna e të cilëve u zgjerua për të ofruar ndihmë për fëmijët e pastrehë në 2008.

Nwankwo Kanu Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e Paqëndrueshme Fakte -të dhëna

Kanu është aktualisht në librat e historisë së futbollit të Afrikës.

Ai ka fituar një medalje të UEFA Champions League, një medalje të Kupës UEFA, tre medalje të fituesve të Kupës FA dhe dy futbollistë afrikanë të vitit, ndër të tjera. Ai është gjithashtu një nga disa lojtarë që kanë fituar Premier Ligën, FA Cup, Ligën e Kampionëve, Kupën e UEFA-s dhe medaljen e artë olimpike.[5] Ai bëri paraqitjet e treta më zëvendësuese në historinë e Premier League, duke u shfaqur nga salla e 118.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për leximin e Nwankwo Kanu Childhood Story plus fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket e drejtë në këtë artikull, ju lutem vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu