N'Golo Kante Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

N'Golo Kante Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Biografia jonë N'Golo Kante ju tregon Fakte në lidhje me Historinë e Fëmijërisë së tij, Jeta e Hershme, Prindërit, Familja, Gruaja, Stili i Jetës, Makina, Vlera Neto dhe Jeta Personale.

Me pak fjalë, kjo është një histori e jetës së Kante. Lifebogger portretizon fakte të patreguara nga ditët e tij të fëmijërisë, deri kur u bë i famshëm. Tani, për të zgjuar oreksin tuaj të autobiografisë, këtu është galeria e tij e fëmijërisë në të rritur - një përmbledhje e përsosur e N'Golo Kante's Bio.

Jeta dhe ngritja e N'Golo Kante.
Jeta dhe ngritja e N'Golo Kante.

Po të gjithë e dinë aftësitë e shkëlqyera të trajtimit dhe përgjimit të mesfushorit. Sidoqoftë, jo shumë e kanë lexuar biografinë e tij, e cila është shumë interesante. Pa shumë zhurmë, le të fillojmë.

Shih edhe
Blaise Matuidi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Historia e Fëmijërisë së N'Golo Kante:

N'Golo Kante lindi në 29th ditën e Marsit 1991 në Paris, Francë. Ai lindi nga prindër relativisht të panjohur nga një prejardhje familjare e shtresës së ulët. Prindërit e Ngolo Kante migruan në Francë nga Mali (Afrika Perëndimore) në 1980 për të kërkuar kullota më të gjelbra në Francë.

N'golo Kante lindi si fëmija i parë i katër vëllezërve dhe motrave. Babai i tij vdiq kur ai ishte shumë i vogël. Që në moshë shumë të re, ndjenja e përgjegjësisë e kishte atë. Vdekja e babait të tij e la nënën e Ngolo Kante (foto më poshtë) me barrën e shalës së prindërve.
 
Njihuni me Nënën e N'Golo Kante.
Njihuni me Nënën e N'Golo Kante.

Rritja e viteve:

Në fillim, Kante e dinte vlerën e të punuarit shumë sepse e pa që si e vetmja mënyrë për të arritur diçka në jetë. Duke u rritur në Rueil Malmaison, një zonë e vogël dhe e dendur me popullsi periferike afër Parisit, Kante punoi si mbledhës i plehrave / mbeturinave ndërsa nëna e tij punonte si pastruese për të ndihmuar në mbajtjen e familjes.

Shih edhe
Issa Diop Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Si një mbledhës plehrash, Kante do të ecte për kilometra rreth Periferisë së Parisit lindor duke kërkuar të gjitha llojet e mbetjeve të vlefshme për të mbledhur dhe shpërndarë në firmat e vogla të riciklimit të gjitha në emër të 'parave të shpejta'. Duke ditur plotësisht mirë Mbledhjen e Plehrave do ta bënte familjen e tij të varfër, Kante kërkoi alternativa ndaj lirisë financiare dhe një të ardhme të sigurt për veten dhe familjen e tij.

Shih edhe
Laurent Koscielny Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Biografia e N'Golo Kante - Rruga drejt karrierës në futboll:

Ndërsa Kupa e Botës 1998 ishte në vazhdim për lavdinë e Francës, Kante përparoi financiarisht duke fituar më shumë para duke mbledhur Plehra të hedhura nga tifozët e futbollit nëpër stadiume. Ai mbuloi terrenin kryesor të përdorur për turneun afër shtëpisë së tij, duke përfshirë sheshet e Hoteleve që shërbenin si qendra shikimi. N'Golo Kante i bëri të gjitha këto për të bërë para, të cilat ai i investoi në diçka që ia vlen.

Shih edhe
Nabil Fekir Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Një foto e rrallë e tifozëve që shikojnë Kupën e Botës 1998 në Francë. Kjo ishte një kohë kur Kante bënte para nga marrja dhe shitja e hedhurinave nga tifozët.
Një foto e rrallë e tifozëve që shikojnë Kupën e Botës 1998 në Francë. Kjo ishte një kohë kur Kante bënte para nga marrja dhe shitja e hedhurinave nga tifozët.

Pas Kupës së Botës France 98, Kante pa një Francë tjetër. Ai pa një vend të mbushur me mundësi, lavdia e futbollit dhe e ardhmja e të cilit mbështetej mbi supet e migrantëve. Kjo ishte një kohë kur ai u njoh me emrat e migrantëve afrikanë që ndihmuan Francën të klinikonte kupën botërore 1998 FIFA.

Kante menjëherë pa një të ardhme për veten e tij në futboll pasi shikoi Francën duke ngritur Kupën e Botës në 1998.
Kante menjëherë pa një të ardhme për veten e tij në futboll pasi shikoi Francën duke ngritur Kupën e Botës në 1998.

Yjet emigrantë të dukshëm përbëhen nga lojtarë si Thierry Henry, Zinedine Zidane, Patrick Viera, Lilian Thuramdhe Nicolas Anelka. Këto ishin emrat e familjeve të njohura në atë kohë. Për pasojë, fitorja e Kupës së Botës në Francë në 1998 solli një pikë kthese në drejtim të pjesëmarrjes së emigrantëve në Futbollin Francez.

Shih edhe
Tanguy Ndombele Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Vitet e hershme të N'Golo Kante në futbollin e karrierës:

Menjëherë pas Kupës së Botës 1998, Kante (8 vjeç) aspiroi të merrte futboll si karrierë pasi kishte vërejtur se shumë akademi futbolli kishin dalë afër shtëpisë së tij. Nuk kaloi shumë dhe aspiratat e tij u bënë realitet ndërsa ai filloi karrierën e tij në JS Suresnes në periferi perëndimore të Parisit.

Unë mendoj se ju mund ta dalloni Ngolo Kante midis të rinjve. Vetëm shikoni se si gati të gjithë e shikonin atë.
Unë mendoj se ju mund ta dalloni Ngolo Kante midis të rinjve. Vetëm shikoni se si gati të gjithë e shikonin atë.

Pas regjistrimit në klub, Kante u shënua menjëherë nga shokët e skuadrës si ylli i ri më i vogël dhe më i përqendruar në klub. Në fillim, shtati i tij i vogël plus pamjet i mbajti shumë nga shokët e tij të skuadrës të pyesnin se nga vinte ai dhe nëse mund të qëndronte për shumë kohë në fushë. Në fillim të karrierës së tij, Kante shfaqi cilësi të cilat treguan fillimet e tij modeste. Sipas ndihmësit të menaxherit të Kante Pierre Ville;

“Kanté mbeti jashtë radarit të ekipeve të mëdha për shkak të paraqitjes së tij të vogël në shtat. Në atë kohë, ai kryente trajtime gjatë gjithë ditës, merrte topin nga një skaj i fushës dhe e mbartte në gjatësinë tjetër të fushës. Kjo ishte rutina e tij private e stërvitjes, e mësuar nga askush. ”

Biografia e N'Golo Kante - Rruga drejt famës:

Ishte përulësia dhe puna e vështirë e mësuar në rininë e tij të trazuar që ndihmoi mesfushorin miniaturë të arrinte madhështinë e hershme me klubin e tij të të rinjve. Një nga miqtë e vjetër të Kantes, Francois Lemoine shtoi se;

"Kante ishte 3 vite më i ri se ne, megjithatë ai ishte duke luajtur me ne. Ne ishim duke luajtur kundër një ekipi lokal dhe ai erdhi në dhjetë minuta nga fundi. Ai ishte më i vogël se të gjithë, por askush nuk mund ta kalonte.

Në fund të ndeshjes shkuam në dhomën e ndërrimit, shikoja një nga shokët e ekipit dhe i thashë: 'Shikoni, ai është më i vogël se ne dhe në dhjetë minuta na ka treguar se si ta bëjmë'. Ishte një mësim i vërtetë në përulësi. "

Ishte ndikimi i Kante që e bëri ekipin e tij të fillojë të fitojë trofe. A e dini? Ndërkohë që shokët e tij e festonin, Kante do të lihej jashtë sepse ishte i njohur të ishte i trembur. Ai ishte dikush që më parë do të shikonte festime nga distanca.

Shih edhe
Adrien Rabiot Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Kaq e drejtë nga fëmijëria. Kante i ndihmoi ata të fitonin kupën, POR u mbajt larg tij, ndërsa shokët e tij të skuadrës festojnë. Ai ishte më i vogli mes fëmijëve gjigantë.
Kaq e drejtë nga fëmijëria. Kante i ndihmoi ata të fitonin kupën, POR u mbajt larg tij, ndërsa shokët e tij të skuadrës festojnë. Ai ishte më i vogli mes fëmijëve gjigantë.

Edhe kur koha kalonte, Kante mbeti e ngadaltë në rritje, por u konsiderua si një forcë mesfushe (e vogël por e fuqishme), e cila do të mbulonte çdo teh të barit në fushë. Gjendja e tij e vogël duket pothuajse dukej sikur madhësia e fëmijës vizitues të vogël e ndez atë në figurën më poshtë.

I vogël, por i Fuqishëm ishte nofka e tij në ditët e tij të hershme. Fëmija në të djathtën ekstreme është duke parë në shok një fëmijë të vogël që ndihmon ekipin e tij të fitojë trofe.
I vogël, por i Fuqishëm ishte nofka e tij në ditët e tij të hershme. Fëmija në të djathtën ekstreme është duke parë në shok një fëmijë të vogël që ndihmon ekipin e tij të fitojë trofe.

N'Golo Kante filloi të rritet pasi kaloi rreth 4 vjet në klub. Kjo ishte një kohë kur personaliteti i tij dhe rruga e karrierës u bënë të dukshme. Në një moment në kohë, popullariteti i Kante e pa atë të bëhej shërbëtori i preferuar dhe më besnik i klubit. Trajneri i tij i të rinjve Voktyna i dha një detyrë ndërsa kujtoi;

“Në atë kohë, Kante ishte i vetmi lojtar që dëgjonte dhe bënte absolutisht gjithçka që i kërkohej. Fjalë për fjalë, gjithçka. Një herë bëra shaka me Kante para një pushimi. Unë i thashë N'Golo, po të jap dy muaj kohë që të mashtrosh topin 50 herë me këmbën tënde të majtë, 50 me këmbën tënde të djathtë dhe 50 me kokën tënde ". Dy muaj më vonë, ai e bëri atë! Isha i tronditur. Nga ky moment, unë kurrë nuk i thashë se çfarë të bënte. E lashë për natyrë për të vendosur çështjen e tij ” 

Pjekuria e Kante më vonë i dha atij një punë edhe si lojtar i akademisë. Ai u bashkua me një ekip të yjeve të rinj të zgjedhur të cilët morën orë shtesë për të trajnuar fëmijët më të vegjël.

Shih edhe
Djibril Sidibe Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi
Kante u punësua nga klubi i tij për të marrë role drejtuese pavarësisht se ishte një lojtar i akademisë.
Kante u punësua nga klubi i tij për të marrë role drejtuese pavarësisht se ishte një lojtar i akademisë.

Biografia e N'Golo Kante - Ngritja e famës:

Disa vjet më vonë, puna e vështirë e Kante, e shoqëruar me cilësitë e tij të dashura, i dhanë atij një lëvizje në Boulogne, ku ai luajti midis 2010–2012. Shfaqjet e tij mbresëlënëse u pranuan nga të gjithë, duke përfshirë trajnerin e tij të Boulogne Durand i cili dikur vërejti kështu;

"Kante ishte e mrekullueshme, ai luajti direkt, kuti-në-kuti dhe distanca që ai mbulonte ishte atje për të gjithë për të parë.

Ishte në Boulogne që aftësitë e tij mbresëlënëse të mbulimit u bënë mjaft të vështira për t'u anashkaluar nga skautët.
Ishte në Boulogne që aftësitë e tij mbresëlënëse të mbulimit u bënë mjaft të vështira për t'u anashkaluar nga skautët.
Puna e vështirë e Kante si një lojtar i vjetër i dha atij një lëvizje në Angli për të luajtur me Leicester. Ndërsa ishte në klub, ai fitoi shumë vlerësime për shfaqjet e tij mbresëlënëse. Kante konsiderohej të ishte një faktor kryesor në formën e shkëlqyeshme të klubit ndërsa ata vazhduan të fitonin Premier League 2015–16.

Takimet dhe përgjimet e vazhdueshme të Kante tërhoqën Chelsea FC i cili e fitoi atë në 2016. Me klubin, ai vazhdoi të fitonte një tjetër titull të Premier League. Ai u emërua gjithashtu në Ekipin e Vitit të PFA për sezonin e dytë radhazi.

Shih edhe
Jules kounde Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Kulmi i suksesit të Kante u pa kur puna e tij e madhe i dha atij trofeun e Kupës së Botës 2018. Në këtë kohë, Kante e pa veten duke imituar ish heronjtë e tij të Kupës së Botës 1998 të cilët jo vetëm fituan kupën e botës por e frymëzuan atë të bëhej një futbollist.

Duke folur për fitoren e Kupës së Botës, Kante sapo e përafroi atë me ëndrrën e tij të fëmijërisë. Ai dikur tha sipas talkSPORT raportoni;

 "Unë isha 7 vjeç kur Franca e fitoi për herë të parë për vendin [në 1998] dhe isha aq i ngazëllyer, u thashë miqve të mi: 'një ditë do ta fitoj atë." "

Pa dyshim, Kante ka dëshmuar botës se ai është premtimi tjetër i bukur i brezit të tij afrikano-francez. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është historia.

Shih edhe
Eduardo Camavinga Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Rreth Jetës së Dashurisë së N'Golo Kante:

Me rritjen e famës së Kante-s, pyetja në buzët e të gjithëve është… kush është gruaja e dashur e Ngolo Kante-s? Nuk mund të mohohet fakti që Kante ka cilësi të dashura duke përfshirë besnikërinë, punën e palodhur dhe përulësinë që i bëjnë shumë zonja të besojnë se ai do të bënte një të dashur ose burrë më të mirë. Sidoqoftë, Kante është ende beqar dhe me sa duket është i përqendruar në karrierën e tij.
E dashura e Kante nuk dihet në kohën e shkrimit të Bio-s së tij.
E dashura e Kante nuk dihet në kohën e shkrimit të Bio-s së tij.
Kishte thashetheme se Ngolo Kante po takon Jude Littler i cili është Djibril Cissé-së ish gruaja. Më vonë besohet të jetë e pavërtetë.

Jeta personale e N'Golo Kante:

Njohja me jetën personale të N'Golo Kante do t'ju ndihmojë të merrni një pamje të plotë të tij.

Shih edhe
Djibril Sidibe Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi

Kante është një njeri jashtëzakonisht i përulur. Ai është dikush që nuk i pëlqen të imponohet me shokët e tij të skuadrës dhe miqtë, veçanërisht gjatë festimeve. Gjatë festimit francez në Kupën e Botës 2018, N'Golo Kante ishte shumë i trembur për të mbajtur trofeun e Kupës së Botës pasi Franca mundi Kroacinë.

"Ai ishte aq i ndrojtur të thoshte 'ishte radha ime për të mbajtur kupën, kështu që ai vetëm qëndroi dhe shikoi trofeun nga një distancë. Ndonjëherë njerëzit vinin para tij. Në një moment, të gjithë e morën dhe ia dhanë duke i thënë 'Eja, Merre kupën, është e jotja'."

tha Giroud. Shokët e tij të skuadrës duhej të qëndronin mënjanë për të lejuar mesfushorin e përulur të mbante trofeun. Kante me të vërtetë i ka mësuar botës se Shyness me të vërtetë nuk është pengesë për suksesin në jetë.

Shih edhe
Jules kounde Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Personaliteti i Ngolo Kante e bën atë kaq të dashur. Ai është një nga shumë pak yje të futbollit që tifozët rivalë ose tifozët e Chelsea e kanë të vështirë të urrehen. Më poshtë është një video e takimit të Kante me një tifoze femër të Chelsea. Kredi për ChelseaTV.

Jeta Familjare e N'Golo Kante:

Historia e familjes së N'Golo Kante tregon një rritje nga varfëria në pasuri. Pa dyshim, Ngolo Kante vjen nga më të përulurit e fillimeve dhe origjinës familjare. Sakrifica e familjes së tij ka frymëzuar shumë që stërviten dhe luajnë zbathur në parqet e shumta me pluhur që ndodhen nëpër rrënjët e familjes së tij në Afrikë.

Me rritjen e famës së Kante, ai tani është në gjendje të rregullojë motrën e tij të vogël në sistemin e të rinjve të futbollit femëror në Suresnes, periferi perëndimore të Parisit.

Takoni anëtarët e Familjes së N'Golo Kante.
Takoni anëtarët e Familjes së N'Golo Kante.

Kante gjithashtu ka siguruar ndihmë financiare për vëllain dhe nënën e tij për të filluar bizneset e tyre. Më poshtë është një video e familjes së Ngolo Kante duke u argëtuar menjëherë pas Kupës së Botës.

Shih edhe
Samir Nasri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Stili i jetës së N'Golo Kante:

N'Golo Kante pavarësisht se vlerësohet në 100 milion paund nuk ka pasur kurrë një makinë të ndezur apo rroba të shtrenjta. Si në kohën e shkrimit, ai dihet se shkon në stërvitje me Mini Cooper-in e tij.
 
Sipas reporterit të BBC Sport, Paul Fletcher;

"Kante nuk është i interesuar të tregojë pasurinë e tij pavarësisht se merr 120,000 £ në javë"

Faktet argëtuese të N'Golo Kante:

Shih edhe
Tanguy Ndombele Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Për të përfunduar biografinë tonë të N'Golo Kante, këtu janë fakte argëtuese në lidhje me maestron e mesfushës.

Fakt argëtues # 1 - Mbulimi i Tokës:

Ekziston një përshkrim në mediat sociale që thekson se 71% e tokës është e mbuluar nga uji ndërsa pjesa tjetër është e mbuluar nga N'Golo Kante.
 

Fakt argëtues # 2 - Flokët e Antonio Conte:

Tifozët e futbollit një herë e kanë lavdëruar N'golo Kante si përgjegjës për fitoren përsëri Antonio Conte-së flokët.
 

Fakt argëtues # 3 - Vështrim serioz:

Tifozët e Futbollit dikur u tronditën kur panë vështrimet serioze të Kante në familjen e ish-trajnerit të tij. Për disa tifozë, duket se ai ishte gati të rrezikonte të gjitha duke përgjuar Antonio Conte-së gruan dhe fëmijën.

Fakt argëtues # 4 - Shitja e sheqerit:

Muaj pas turneut të Kupës së Botës 2018 gjatë kontekstit të Sfidës së Sfidës së Social Media 10, një imazh tronditës i Ngolo Kante shitur sheqerna u shfaq në internet që e krahasoi zhvillimin e tij midis viteve 2009 dhe 2019.
 

Ky imazh i la tifozët hipnotizuar nga fillimet e tij të përulura. Megjithatë, imazhi u vëzhgua më vonë.

Shih edhe
Nabil Fekir Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Fakt argëtues # 5 - Berberi me fat i bekuar nga Kante:

Berberi i N'Golo Kante, Naji Nagy një herë refuzoi të ndërpresë lidhjet me të pasi Kante u largua nga Leicester për Chelsea. Duke zbuluar marrëdhëniet që ekzistonin midis tij dhe Kante, Naji kujtoi një herë:

“Kam prerë flokët e Kante që kur ai erdhi në Leicester. Ai është bërë më shumë se një klient, ai është një mik, më shumë se kaq madje. Unë jam i trishtuar që ai ka bërë transferimin në Chelsea, por i lumtur që më dërgon para për të udhëtuar 130 milje për të ardhur të prerë flokët.

Floktar i cili drejton një sallë në Leicester gjithashtu zbuloi planet e tij për të ardhmen në lidhje me mbajtjen e marrëdhënieve të tyre.

Shih edhe
Blaise Matuidi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

"Unë kam menduar të zhvendos familjen time në Londër dhe të bëhem një tifoz i regjistruar i Chelsea, falë klientit tim."

tha një i lumtur Naji Nagy.

Fakti Argëtues # 5 - Preferenca për Lassana Diarra ndaj Makelele:

gazeta rajonale French La Voix du Nord krahasuar Kanté me Claude Makélélé në ditët e tij të hershme në Nantes. Kjo është për shkak të stilit të tyre të ngjashëm të lojës. Pasi e pyeti lojtarin nëse ai e konsideroi Makelelën modelin e tij të rolit, reagimi i Kantës ishte negativ.
 
N'Golo Kante zgjodhi Lassana Diarra në vend të Makélélé si një model. Kur e dëgjoi këtë, Makélélé u përgjigj se:

"Kanté duhet të përqendrohet në përpjekjen më shumë për t'u bërë një lojtar i jashtëzakonshëm mbi bazën e udhëheqjes dhe jo vetëm në energjinë dhe aftësitë e tij të shkëlqyera për të fituar topin."

Fakt argëtues # 6 - Arsyeja prapa pseudonimit të tij:

N'Golo Kante ishte në vitin 2016 me nofkën "Rat”Nga shoku i tij i ekipit Chelsea Eden Hazard për arsye jo shumë larg aftësive mbrojtëse taktike të ish dhe aftësisë së tij për të rikuperuar topin nga kundërshtarët.

Shih edhe
Jules kounde Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Përmbledhje video mbi biografinë e Ngolo Kante:

Më poshtë gjeni përmbledhjen tonë të videove të YouTube për këtë profil. Vizito Mirësi dhe ABONOHU të tanë Youtube Channel për Më shumë Video.

Wiki:

Biografia N'Golo Kante - Të dhëna WikiPërgjigjet e Wiki
Emri i plotëN’Golo Kante
Data e lindjesDitën 29th të marsit 1991
moshë29 (nga maji i vitit 2020)
PrindëritN / A
vëllezërit e motratN / A
GirlfriendN / A
lartësi5 këmbë, 6 inç
peshë70kg
ZodiakBinjakët
Pozicioni i lojësMesfusha.
Shih edhe
Eduardo Camavinga Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Përfundim:

Faleminderit për leximin e këtij shkrimi të zgjuar në biografinë e N'Golo Kante. At Burrë shpëtimi, ne kemi pamjet tona të vendosura mbi fakte dhe drejtësi në shpërndarjen e tregimeve të fëmijërisë dhe fakteve të biografisë. A keni hasur ndonjë gjë që nuk duket si duhet në këtë artikull? ju lutemi na kontaktoni ose lini një koment në kutinë më poshtë.

Regjistrohu
Njoftoni
6 Comments
Më të rejat
Më i vjetër Më të votuarat
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet
PASCOAL Carvalho
Muaj më parë 1

Excelente artigo bibliográfico.

Milagros Garcia
Muaj më parë 1

Excelente biografía! Su mirada refleja la humildad. Realizimi i një personi mund të jetë i veçantë, që do të thotë se keni një veprim më të lartë se ju do të bëni një komportim të praktikës së duhur për të siguruar mbështetjen tuaj. Bendiciones para él y su familia!

Z. Mandla Godfrey Ncongwane
Muaj më parë 1

Bravo N 'Galo Kante ju meritoni më të mirën në jetën tuaj dhe atë që më pëlqen për ju vëllai im, ju nuk harruat nga vini dhe familjen tuaj gjithashtu.

E diela Jimoh
muaj 3 më parë

Suksesi në Kante është emocional dhe falënderoj Zotin për jetën e tij. Ai është me të vërtetë një qenie njerëzore e mrekullueshme

Avril Ashby
muaj 5 më parë

Lojtar absolutisht i mrekullueshëm i talentuar, Duaje Atë kaq modest

Jude celestine
vjet 2 më parë

Ishte një histori morale dhe një biografi e bukur