Histori të Fëmijërisë Mousa Dembele Plus Faktet e Biografisë së Untold

Histori të Fëmijërisë Mousa Dembele Plus Faktet e Biografisë së Untold

Biografia jonë e Mousa Dembele ju tregon Fakte në lidhje me Historinë e Fëmijërisë së tij, Jeta e Hershme, Prindërit, Familja, Gruaja (Naomi Solange), Stili i Jetës, Vlera Neto dhe Jeta Personale.

Po, të gjithë dinë për aftësitë e tij në mesfushë kuti në kuti, por pak e konsiderojnë Biografinë tonë të Mousa Dembele e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Mousa Dembele Historia e Fëmijërisë - Jeta e hershme dhe Historiku i Familjes:

Duke filluar, emrat e tij të plotë janë Moussa Sidi Yaya Dembélé. Ai lindi në ditën e 16-të korrik 1987 në Wilrijk, Belgjikë nga një nënë belge, Tilly Huygens (një piktor profesionist) dhe babait të tij malian, Yaya Dembélé.

Shih edhe
Leandro Trossard Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Moussa trashëgoi tiparet e karakterit të fëminës së tij të lindur në Flemisht, Tilly - "Ajo është e qetë, shumë e relaksuar" - në vend se babai i tij Malian Yaya i cili ka pak më shumë një zjarr në të dhe përveç kësaj, më dinamike në natyrë.

Rritja në Antwerp, e cila është vendlindja e njëjtë të Romelu Lukaku, Mousa nuk e mbështeti një ekip dhe as nuk e shikoi futbollin në TV. Sidoqoftë, ai gjeti shumë gëzim futbolli në rrugë, e cila u bë kontrolli i menjëhershëm që ai përdori më vonë për të dekoruar futbollin anglez.

Shih edhe
Dennis Praet Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Sidoqoftë, me nënën e tij jo të lumtur për atë që luante në rrugë. Në përpjekje për të zvogëluar aktivitetet e të birit, ajo vendosi të krijojë hapësirë ​​për të brenda. Mousa lëvizi topin pafund në një zonë të dhomës së ndenjes, ajo e la mënjanë që ai të praktikonte. “Kam thyer gjithçka brenda shtëpisë. Nëna ime ishte gjithmonë shumë e mirë, ajo do të thoshte: 'Në rregull, në rregull Tani je e lirë të luash në rrugë. "

Mousa vazhdoi të luante futbollin e tij në rrugë deri në mes të adoleshencës para se të vendoste ta bënte atë profesionist. Dembélé filloi një karrierë të vonë në të rinjtë në ekipin belg të Pro League Germinal Beerschot në 2003.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Radja Nainggolan dhe fakte të paqarta të biografisë

Ndërsa çdo yll i të rinjve mori heroin e tyre, i riu Dembele zgjodhi Patrick Kluivert si heroi i fëmijërisë së tij të cilin e ndoqi stilin e tij të lojës. Pas një viti me ekipin e të rinjve, ai u promovua në skuadrën e tyre të lartë.

Mousa më vonë kishte magji në anët Eredivisie Willem II dhe AZ në Hollandë, ku ai fitoi titullin e ligës dhe Johan Cruyff Shield. Dembélé transferoi në skuadrën e Premier League në Fulham në 2010 përpara se të bashkohej me Tottenham. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Shih edhe
Romelu Lukaku Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Kush është Naomi Solange? Gruaja e Mousa Dembele:

Ekziston një thënie që çdo pjesë e bukur e punës ka nevojë për personin e duhur në vendin e duhur në kohën e duhur. Me siguri, arti i futbollit i Mousa Dembele plotësohet nga një zonjë e bukur dhe e mrekullueshme. Askush tjetër përveç modelit Hollandez, Naomi Solange Singels, dashuria e jetës së tij.

Dembele takoi të dashurën e tij holandeze në 2012 menjëherë pas tregtisë së AZ për Spurs. Naomi kishte qenë një model deri më tani, por vendosi të lë karrierën e saj për të udhëtuar në Londër me kapelën e saj belge. Ajo megjithatë është ende një pamje e shkëlqyer me trupin e saj të hollë dhe me flokë të gjata kafe të mrekullueshme.

Shih edhe
Divock Origi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Çifti i lumtur dhe i bukur dikur priste fëmija i parë në shtator 2014. Ata e quajtën djalin e tyre Maleec, i cili është një emër i origjinës arabe dhe mjeteve 'Mbret' or 'Master'.

Familja e tyre u befasua shumë kur dëgjuan lajmet për fëmijën. Pas lindjes së foshnjës, Mousa zbuloi atë pjesë të butë dhe të butë të tij që nuk është parë kurrë. Ajo pjesë e tij ishte kaq emocionuese për fëmijët. Me siguri, ai është një baba super në mënyrën e tij.

Shih edhe
Toby Alderweireld Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Naomi Solange gjithashtu merret me Maleecin e vogël siç quhet. Në profilin e saj në Instagram, ajo thjesht pëlqen të ndajë fotografi të fëmijës së tyre të dashurisë.

Jeta Familjare Mousa Dembele:

Mousa Dembele përshëndet nga një familje afro-amerikane me prejardhje islamike. Babai i tij Yaya është nga Mali në Afrikën Perëndimore. Yaya Dembele jetoi në Mali deri në fund të viteve 1970, ku kërkoi një jetë të re në Evropë dhe përfundimisht ngriti një biznes eksporti midis Belgjikës dhe Mali.

Shih edhe
Michy Batshuayi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Mousa ndjen një lidhje të thellë me Afrikën dhe thotë se pasi karriera e tij ka mbaruar ai po mendon të krijojë një projekt futbolli për fëmijë në Mali. Sipas fjalëve të tij "Unë kam qenë pesë herë në Mali dhe kur je atje, ju bën të ndiheni ndryshe sikur jeniAlise ju keni a shumë në jetë për të qenë mirënjohës për të dhe ju duhet të jepni diçka mbrapa gjithashtu. "

Nëna e Mousa Dembele, Tilly Huygens, është belge me përkatësi etnike flamande. Moussa gjithashtu ka një motër të quajtur Assita Dembele e cila dikur e përshkroi vëllain e saj si një shumë të qetë, i cili pëlqen të qëndrojë në shtëpi dhe shmang festat dhe diskotekat.

Shih edhe
Kevin De Bruyne Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

gjyshja: Mousa Dembele ka një gjyshe të quajtur Maria Huygens e cila është një tifoze e futbollit dhe një herë vetë një futbolliste. Maria e cila është në fillim të viteve '80 jeton në shtëpinë e saj në Antwerp. Ajo është e paralizuar nga skleroza e shumëfishtë, pavarësisht kësaj, ajo do të fiksohet në televizion për të parë nipin e saj Mousa. "Ajo përdoret për të luajtur futboll përpara se të bëhej popullor për gratë," Dembélé thotë në Tottenham's Enfield trajnimit komplekse.

Shih edhe
Jan Vertonghen Fëmijëria Story Plus Fakte të patundura Biografia

Ai vazhdoi për të“Nëse i dëgjoj historitë e saj, ajo ishte mjaft e mirë! Ajo ka vuajtur nga MS dhe ka qenë në një karrocë që kur isha fëmijë, por shikon çdo ndeshje dhe i di të gjithë emrat e të gjithë lojtarëve në futboll. ”

Jeta personale e Mousa Dembele:

Mousa Dembele ka atributet e mëposhtme për personalitetin e tij.

Përparësitë: Mousa është e duruar, shumë imagjinare, besnike, shumë emocionuese ndaj Naomi Solange, simpatike dhe shumë bindëse.

Shih edhe
Jan Vertonghen Fëmijëria Story Plus Fakte të patundura Biografia

Dobësitë / frikësohet Ai mund të ndihej i pasigurt, urren fluturues, i mërzitur, pesimist, i dyshimtë, manipulues.

Atë që ai e pëlqen: Atij i pëlqen arti ashtu si mamaja e tij. Më shumë, ai i pëlqen hobi në shtëpi, duke pushuar afër ose në ujë, duke ndihmuar të dashurit, një vakt të mirë me miqtë dhe duke i thënë jo racizmit siç bëri dikur në mbështetje të Dani Alves.

Ajo që nuk i pëlqen Mousa: Të panjohurit, çdo kritikë ndaj mamasë së tij dhe zbulimin e shumë të jetës së tij personale.

Shih edhe
Toby Alderweireld Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Si përmbledhje, Mousa është thellësisht intuitive dhe sentimentale. Ai është shumë emocional dhe i ndjeshëm dhe kujdeset thellësisht për çështjet e familjes ose shtëpisë së tij.

Mousa Dembele Fakte të Biografisë - Renditja e popullaritetit:

Ne kemi përpiluar statistikat e mëposhtme të rangut të popullaritetit për Mousa Dembele. Gjeni më poshtë;

Mousa Dembele - Drejtshkrimi i emrit të tij:

Dembélé përdor drejtshkrimin "Mousa" për emrin e tij të parë p.sh. në llogarinë e tij të Twitter, dhe kështu bëjnë klubin e tij, skuadra kombëtare dhe shumica e artikujve të lajmeve rreth tij. Megjithatë, në një intervistë të 2016, ai tha se duhet të jetë drejtshkrimi i duhur "Mousa". Emri 'Mousa' tashmë ka pronësi nga futbollisti francez dhe sulmuesi i Celtic - Mousa Dembele.

Biografia e Mousa Dembele - Stili i lojës:

Mousa fillimisht filloi si një anësor dhe luajti në atë lojë deri në 2011 para se të kalonte në rolin e mesfushorit qendror. Sot, ai megjithatë mund të veprojë si një mesfushor sulmues. Ai është përshkruar si një futbollist që është "I madh, i fuqishëm, i talentuar teknikisht" dhe kush ka shkëlqyer "Aftësitë dribluese dhe kaluese".

Ish shok grupi Jermaine Jenas vlerësoi tij "Aftësia kaluese", duke theksuar se belgja është "Shumë mirë teknikisht", ndërsa gjithashtu e krahason atë me një fshesë me korrent për aq sa ai "Thith të gjithë presionin dhe pastaj lëshon topin në kohën e përsosur". 

Nëse përpiqeni të qëndroni fort me të, ai është mjaft i fortë për t'ju mbajtur larg dhe ka aftësinë t'ju shikojë dhe të shkojë tej juve në një sy. Mousa ka aftësinë të ulet thellë para të katër këmbëve të tij dhe të diktojë ritmin e një loje. Ai u rendit 91st në Guardian's në listën e futbollistëve më të mirë 100 në 2012.

Shih edhe
Kevin De Bruyne Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit që lexuat Historinë tonë të Fëmijërisë Mousa Dembele plus fakte të patreguara të biografisë. Në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !. 

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet