Louis van Gaal Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Louis van Gaal Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet historinë e plotë të një menaxher futbolli më të njohur nga Pseudonimi; 'Mbreti'. Historia jonë e fëmijërisë Louis van Gaal plus Fakte të patreguara të biografisë sjell për ju një llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot.

Analiza e ish-menaxherit dhe lojtarit holandez të futbollit përfshin historinë e tij, historinë e jetës para famës, jetën familjare. Për më tepër, shumë fakte pak të njohura OFF dhe ON-Pitch për të. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Shih edhe
Jurgen Klopp Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Louis van Gaal Historia e Fëmijërisë - Jeta e hershme dhe Historiku i Familjes:

Aloysius Paulus Maria Louis van Gaal lindi në 8 gusht 1951. Ai ishte më i vogli dhe foshnja e një familjeje të madhe me nëntë vëllezër dhe motra.

Duke u rritur, Van Gaal kishte një marrëdhënie të trazuar me babanë e tij të sëmurë rëndë dhe shumicën e rasteve u rebelua kundër edukimit të tij të rreptë katolik.

Si fëmijë, jeta e tij ishte pjesë e disiplinës së fortë dhe një pjesë e pampering. Disa sugjerojnë se stili i tij i vetëdijshëm vjen nga të qenit 'Foshnja' i prishur nga katër vëllezër, katër motra dhe prindërit e tij të dashur.

Sidoqoftë, Van Gaal e tregon ndryshe. Ai beson se jeta e tij në shtëpi i dha atij disiplinën qendrore në etikën e tij të trajnerit.

Shih edhe
Alex Ferguson Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Si fëmijë, shtëpia e tij në shtëpinë e Amsterdamit ishte afër De Meer stadium - Kjo është toka e Ajaxit. Familja e Van Gaal kishte gjithçka të porositur, me secilin fëmijë të caktuar një punë të përditshme, një për të vendosur tryezën dhe një për të larë enët.

Louis ishte mësuar me punën e përditshme të kujdesej për dyqanin e prindërve të tij dhe të qëronte një mal me patate të nevojshme për të ushqyer familjen.

Shih edhe
Thomas Tuchel Historia e fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Në ato ditë, Louis van Gaal i Ri ishte gjithashtu i gjatë dhe kur shënonte në lojëra në rrugë me miqtë e tij ai bërtiste: 'Henkie, Henkie, Henkie!'.

Fakte të biografisë së Louis van Gaal - Sjellja:

Disa nga tiparet që shfaqi Van Gaal në ato lojëra për fëmijë ishin akoma atje kur ai u bë i rritur, duke përfshirë një tendencë për të anashkaluar të metat e tij dhe mungesën e durimit me të tjerët.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Unai Emery Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ishte e vështirë dhe madje edhe atëherë, ai nuk ishte djalë për shaka. Jeta ishte shumë serioze. Ai thjesht donte të ishte më i miri, për të fituar gjithmonë. Kur zemërohet kur humbet një ndeshje, edhe shoku i tij më i mirë ka frikë prej tij.

Sipas tij .."Arroganca e përqendruar është çelësi i suksesit tim"Louis ishte një fëmijë i lindur për të qenë një fitues i çertifikuar.

Shih edhe
Andre Villas-Boas Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Louis van Gaal Jeta Familjare:

Babai i tij, një menaxher me një kompani energjetike, frymëzoi Louisin e ri. 'Babai im kishte të njëjtin karakter si unë,' tha ai. 'Ai kishte një mendje të hapur. Ai dëgjoi dhe kishte guximin të merrte vendime të vështira për t’u pranuar për disa. Ai ishte një figurë udhëheqëse. '

Van Gaal Snr pësoi një sulm në zemër kur Louis ishte gjashtë vjeç dhe vdiq pesë vjet më vonë kur ishte 11 vjeç.

Shih edhe
Brendan Rodgers Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Pas vdekjes së babait të tij, nëna e tij u bë figura kryesore në jetën e tij dhe dashuria e tij për të ka qenë gjithmonë e dukshme.

Kur iu dha ekuivalenti holandez i një kalorësie, Urdhri i Portokalli-Nassau, ai u sigurua që ajo të ishte pranë tij për të ndarë momentin.

Van Gaal tha më vonë se ishte prej saj që ai trashëgoi vlerat e tij thelbësore të ndershmërisë, respektit, disiplinës dhe përgjegjësisë.

Shih edhe
Marcelo Bielsa Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Gruaja e Parë e Louis van Gaal:

Në moshën 18 vjeç, Van Gaal u takua me Fernanda Obbes në një grup të rinjsh katolikë. Ajo atëherë ishte 16 vjeçe.

Të dy palët ranë në dashuri. Miqtë thanë se ishte dashuri me shikim të parë ndërsa mbyllnin sytë në shoqërinë e të rinjve katolikë pranë shtëpisë së tij. Ata u martuan tre vjet më vonë dhe patën dy vajza, Brenda dhe Renate.

Shih edhe
Histori të Fëmijërisë së Ronald Koeman Plus Faktet e Biografisë së Untold

Louis van Gaal e donte çdo sekondë të kishës katolike për shkak të saj. Ai i pëlqente aromat e shegës së kalbur të ëmbël të temjanit. Ai gjeti një arsye të mirë për të falënderuar babanë e tij që e bëri atë të qëndrojë në kishë.

Biografia e Louis van Gaal - Agonia:

Ata u martuan kur Louis ishte vetëm vetëm 21 dhe lumturisht i lumtur derisa, në 1994 në kulmin e suksesit të tij në magjinë e tij të parë si menaxher i Ajax, ajo u sëmur. Mjekët e diagnostikuan atë me kancer të mëlçisë dhe pankreasit.

Shih edhe
Arsene Wenger Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Në pozicionin e tij në krye të klubit më të madh të futbollit Holland, ai kishte qasje në të gjithë mjekët dhe kirurgët më të mirë, por asgjë nuk mund të bëhej.

Në vend të kësaj, Van Gaal u gjend përballë sfidave përtej kontrollit të tij. Ndërkohë që bëri gjithçka për të shoqëruar familjen e tij private, në publik ai duhej të tregonte disiplinë hekuri pasi tifozët kundërshtarë holandezë talleshin me provën e hidhur dhe bënë gjithçka që mundën për të sjellë dështim për të.

Në Hollandë, ka dy fjalë për një grua. 'Vrouw' tregon respekt për një partner të dashur. 'Wijf' është fyese - e përkthyer si diçka e ngjashme 'Kurvë'.

Në një lojë Ajax, tifozët rivale mbajtën një flamur që i referohej kancerit të gruas së tij. Pllaka lexohej: 'Van Gaal, heeft een kankerwijf', që do të përkthehej në mënyrë të përafërt 'Van Gaal ka një bushtër kanceri'.

Duhet të ketë lënduar, por ai nuk pranoi që askush të shihte zemërimin e tij. Ai kërkoi vetëm audiencë private. Ishte vërtet një gjë e vështirë të shikoje kundërshtarët e Ajax-it duke e tallur atë edhe në sëmundjen e saj her. Edhe kur luftonte për jetën e saj të dashur.

Shih edhe
Brendan Rodgers Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Në të vërtetë, ka disa gjëra që edhe Louis van Gaal nuk mund t'i kontrollojë. Një jetë që gjithmonë ka pasur punë të vështirë, disiplinë dhe rregull pasi vlerat e saj thelbësore u dërguan në një shakullinë kur ndodhi vdekja e saj.

Po atë vit në 1994, Obbes vdiq nga kanceri i mëlçisë dhe pankreasit. Ishte hera e fundit që Louis van Gaal ndonjëherë duhej të qante.

Raportet treguan se ajo ishte një duhanpirës i rëndë. Kjo duhet të ketë qenë shkaku i mundshëm i vdekjes së saj.

Shih edhe
Thomas Tuchel Historia e fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Louis van Gaal Untold Bio - Besimi i Humbur në Zot pas Vdekjes së Gruas:

Në janar 1994, kur gruaja e tij e parë Fernanda Obbes vdiq nga kanceri i mëlçisë në moshën 39 vjeç, ai pothuajse u largua nga futbolli për t'u kujdesur për dy vajzat e tyre, Brenda dhe Renate. Në fund, ishte Zoti nga i cili ai hoqi dorë.

Në autobiografinë e tij, Van Gaal kujton: “Kur humba Fernanda, atëherë unë pushova së besuari në Zot dhe pushova së qeni katolik.

Ky Zot nuk e respektoi qenien njerëzore dhe vuajtjet e gruas sime. Nuk dua të bëj asgjë me një Zot që i lë njerëzit të vuajnë kaq shumë ". Louis braktisi besimin e tij pak kohë më pas.

Fernanda vdiq vetëm 16 muaj para se Van Gaal të kthehej Ajax në kampionët evropianë. Ai shtoi: “Unë ofrova të jepja dorëheqjen si menaxher në Ajax.

I pyeta bijat e mia nëse duhej ta linja lojën për t'i rritur, por të dy thanë se donin që unë ta vazhdoja dhe thanë se kjo do të kishte qenë edhe dëshira e mamasë së tyre. "

Kush është Truus? Gruaja Louis van Gaal:

Pas vdekjes së gruas së tij të parë, Louis van Gaal u takua me gruan e tij të dytë Truus. Ata u takuan jo shumë kohë pas vdekjes së Fernanda dhe ishin partnerë për 14 vjet para se Louis të propozonte në 2007.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Unai Emery Plus Fakte të patreguara të biografisë

Louis van Gaal kurrë nuk bëri të zakonshmen kur propozoi. Ai nuk mund të binte në një gju - ai kishte një këmbë të thyer në atë kohë! Ata u martuan në ditëlindjen e tij në një datë të freskët - 08-08-08 - siç theksuan ftesat.

Truus zbuloi: "Unë doja të shkoja në Vegas, vetëm ne të dy, por Louis donte një festë të madhe. Ai tha: "Nëse keni diçka për të festuar, atëherë festoni".

Ai kishte të drejtë. Një martesë e fshehtë do të kishte qenë e gabuar. Dasma ishte e mrekullueshme. Ishte e rëndësishme për mua, jo aq e rëndësishme për të. Ai gjithmonë më konsideronte mua si gruan e tij, por media vazhdonte të më referonte si "e dashura e Louis". Nuk më pëlqen kjo.

 Ka ende një fotografi të Fernanda (gruaja e tij e parë) - me të cilën Van Gaal kishte dy vajza - në shtëpinë që ai ndan tani me gruan e tij të dytë, Truus. Ai gjendet se e largon atë pas çdo fitoreje në të gjitha klubet që ai menaxhoi. Edhe në ditëlindjet e saj.
 
Sir Bobby Robson u shkarkua në 1997, dukej se ndihmësi i tij i kthyer në përkthyes (Jose Mourinho) do të dëbohej me të. Por 34-vjeçari Mourinho u tërbua te presidenti i klubit, Jose Luis Nunez, dhe Van Gaal pëlqente atë që pa.

Sir Bobby i kërkoi van Gaalit që ta mbante të riun në punë, dhe holandezi pranoi. "Zemërimi i tij ishte fantastik për të parë," Tha Van Gaal. "Pastaj thashë:" Ti je burrë im ". "

Megjithatë, ishte nën holandezin që Mourinho bëri hapat e tij të parë në menaxhim.

Shih edhe
Andre Villas-Boas Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Një tre vjet ngjarje në Nou Camp panë suksesin e brendshëm të kombinuar me zhgënjimin evropian - duke përfshirë disa ndeshje të famshme me skuadrat angleze.

Në kohën që mbaroi partneriteti, nxënësi kishte bërë hapat e tij të parë në rrugën e gjatë për të zëvendësuar zotërinë e tij duke e hedhur në plehra në një ndeshje.

Biografia e Louis van Gaal - Jeta pas Manchester United:

Më 17 Janar 2017, u njoftua se Van Gaal ishte në pension "Për arsye familjare"Ai më vonë tha se ishte vetëm një e shtunë.

Shih edhe
Histori të Fëmijërisë së Ronald Koeman Plus Faktet e Biografisë së Untold

Rtshtë me vend të theksohet se Truus (gruaja e tij e dytë) e urrente fort United që nga dita e parë. Ata mund të kalonin më shumë kohë së bashku pas pensionit të tij.

Historia e Skemës Louis van Gaal Ponzi:

Sipas Daily Telegraph, doli në 2009 që Van Gaal kishte humbur 5 milion paund duke investuar në skemën Ponzi të mashtruesit Bernie Madoff.

Kjo është një skemë Ponzi e guruut të Wall Street. Ai së bashku me yjet e tjerë të botës sportive ndërkombëtare kanë humbur fatin pasi kanë marrë drejtpërdrejt ose tërthorazi me Madoff.

Shih edhe
Alex Ferguson Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Arritjet e Louis van Gaal:

Van Gaal, i quajtur si Tulipani i Hekurt për rezistencën e tij, e ka udhëhequr ekipin holandez në vendin e tretë
në Kupën e Botës. Ana e tij Ajax fitoi Ligën e Kampioneve 1995 dhe ai e ngriti titullin gjerman me Bayern Munich dhe La Liga të Spanjës me Barcelonën.

Shkarkimi i stafit më të njohur të Manchester United:

Dielli sapo zbuloi se lojtari më i dashur i Barry Moorhouse, 64, u shfaq një herë derën e daljes (shkarkuar) nga van Gaal për asnjë kurs të vetëm pavarësisht shpenzimeve pas 47 vite me klubin.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Unai Emery Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ai ishte menaxheri i ndërlidhjes së lojtarëve të Reds. Ai filloi me klubin si një oficer i ditëve të ndeshjes dhe arkëtar për Shoqatën e Zhvillimit të Manchester United që ishte krahu i mbledhjes së fondeve të klubit. Ai më vonë u zhvendos në rolin e Këshilltarit të Lojtarit.

Louis van Gaal mendoi se nuk bëri më të mirën për të hequr presionin nga lojtarët e tij pas humbjes së ndeshjeve të përsëritura.

Shih edhe
Histori të Fëmijërisë së Fredi Ljungberg Faktet e Biografisë së Untold

Para se Van Gaal të binte nëpër një thes pranë bordit, ai hodhi sëpatë së pari mbi të. Kjo e la të gjithë menaxhmentin e United të tronditur duke bërë që shumë të luteshin për shkarkimin e tij të menjëhershëm si menaxher.

Louis van Gaal Biografia - Çështje me Johan Cruyff dhe Ronald Koeman:

Ai dikur kishte një çështje me legjendën holandeze Johan Cruyff ndërsa ai ishte një lojtar. Bosi nuk do të flasë më me legjendën holandeze Johan Cruyff, 67 - një ish-rivale për një vend në anën Ajax të 1970s së hershme. Sipas miqve të ngushtë, ata ende nuk janë pajtuar.

Shih edhe
Marcelo Bielsa Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Ai gjithashtu u përplas me shefin e ri të Southampton, Ronald Koeman edhe pse dyshja thuhet se kanë rregulluar gjërat në Kupën e Botës.

Tërheqja e markës tregtare:

Van Gaal një herë tërhoqi pantallonat e tij në dhomën e veshjes në Mynih për të treguar Bayernin
lojtarët ai kishte topat për të qëndruar deri në ato.

Pyetjet e gabuara janë plotësuar me uljen e markës tregtare: "A jam unë i zgjuar, apo je budalla?" ai i tregon çdo gazetari që i kërkon atij të justifikojë veprimin e tij.

Louis van Gaal Jeta personale:

Pals thonë se nuk u intereson paraja (dikush që ka rrezikuar dhe ka humbur mbi 5 milion paund nga një skemë ponzi dhe akoma nuk u lëkund) dhe është aq i sinqertë sa ai kurrë nuk mund të gënjejë. Ruud shtoi: "Ai është gjithashtu shumë i besueshëm, edhe pse një herë ju thyejnë atë besim keni përfunduar."

Nxënësi i tij i ish-Martin Spanjer, 61, tha: "Louis mund të jetë pak e çuditshme. Unë mendoj se ka dy anë për të - një është shumë e bukur dhe e përulur, tjetra mendon se është Perëndi. "

Të tjerë mendojnë se ai është keqkuptuar. Një tjetër mik tha: “Ai është i fortë nga jashtë
por pjesa e brendshme e tij është shumë më e butë. " Në televizion ai është gjithmonë serioz, por për miqtë e tij ai ka një ndjenjë të mirë humori.

Shih edhe
Andre Villas-Boas Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Louis van Gaal ka thënë një herë këtë; “Unë jam ai që jam dhe kam mënyrat e mia. Unë nuk jam duke shkuar për të ndryshuar dhe unë nuk kam asnjë dëshirë për të. Unë jam Blunt me mediat, aq kokëfortë sa një mushkë, por jam gjithashtu një nga trajnerët më të mirë të ditëve moderne, dhe promovues i Total Football. '

Biografia e Louis van Gaal - Jeta me Ajax:

Nën drejtimin e Louis van Gaal, një ekip i ri Ajax u bë skuadra më e mirë në Evropë, duke fituar Ligën e Kampionëve dhe duke kaluar një vit të tërë të pamposhtur në kampionat gjatë mesit të viteve '90.

Shih edhe
Brendan Rodgers Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Van Gaal mbikëqyri zhvillimin e vëllezërve De Boer, Clarence Seedorf, Edgar Davids dhe Edwin van der Sar.

Sidoqoftë, pasi siguruan lëvizje të parave të mëdha pas kësaj, shumë nga lojtarët e tyre të rinj pa dyshim dështuan të përmbushin potencialin e tyre - Patrick Kluivert, Winston Bogarde, Michael Reiziger dhe Finidi George duke qenë shembuj kryesorë.

Van Gaal ka një interes interesant se pse kjo është: “Mendoj se është logjike që lojtarët që largohen nga Ajax nuk e arrijnë nivelin e dikurshëm diku tjetër.

Askush nuk stërvitet si ne, dhe askund nuk janë cilësitë e lojtarit të vendosura në harmoni me njëri-tjetrin si në Ajax.

Jashtë vendit, një lojtar duhet të ruajë edhe njëherë veten. Ai vlerësohet sipas cilësive të tij, dhe jo, si me ne, për vlerën e tij për ekipin.

Në Ajax, dobësitë individuale u mbuluan nga ekipi. Ky është thelbi i ndërtimit të ekipit.

Ai mund të shkëlqejë për shkak të ekipit. Vendet e tjera janë shumë prapa nesh në atë drejtim: ajo që ka rëndësi është karakteri. ”

Fakte të biografisë së Louis van Gaal - Një mik i vjetër i Jordi Alba:

Louis van Gaal me një të ri Jordi Alba kur ishte fëmijë. Ai u takua me familjen e tij ndërsa ishte në Barcelonë dhe që prej asaj kohe janë pranë tyre.

Shih edhe
Jurgen Klopp Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Jordi merr aq frymëzuar sa herë që Van Gaal e quan atë për darkë si fëmijë. Njëherë ai u përpoq ta nënshkruante atë në United por u drejtua nga bordi për të nënshkruar Luke Shaw në vend të tij.

Çështja e Giovanni dhe Rivaldo me Louis van Gaal:

Ai tjetërsoi mesfushorin brazilian shumë të vlerësuar Giovanni pasi arriti në Barcelonë, duke e ulur atë në stol dhe në fund të fundit duke shkaktuar largimin e tij në Olympiakos.

Shih edhe
Arsene Wenger Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

Në vitin 2010, lojtari kishte për të thënë sa vijon:

“Van Gaal është arrogant, krenar dhe ka një problem. Jeta ime me të ishte e tmerrshme. Brazilianët nuk e donin atë; ai më uli poshtë dhe gjithashtu luftoi me Rivaldo dhe Sonny Anderson. Ai gjithmonë na jepte justifikimin se nuk po stërviteshim mirë.

E di që ai duhet të ketë disa trauma. Ai nuk ka ide për futbollin, nuk di asgjë. Në kohën që isha me të, ai gjithmonë bënte të njëjtin trajnim.

Ai është i çmendur ”. Dhe për finalen e Ligës së Kampionëve 2010 midis Interit dhe Bayern Munchen të Van Gaal, Giovanni tha: "Nëse do të varesha nga unë, do të më pëlqente nëse Interi fitonte 15-0 me pesë gola nga Lucio."

Gjatë dy spelleve të tij me Barcelonën (e para shumë më e suksesshme se e dyta) Van Gaal u përpoq të fitojë lojtarë dhe përkrahës, duke u ndeshur rregullisht me median. Rreshtat e tij me lojtarin e yllit Rivaldo të ekipit ishin të shpeshta.

Shih edhe
Thomas Tuchel Historia e fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

 "Unë nuk kujdesem për Van Gaalin dhe ai nuk kujdeset për mua", tha Rivaldo.

Menaxhimi i United me Grushtin e Hekurt:

Ashley Young ka zbuluar sekretin e listës së dëgjimit të dhomës së ndërrimit të shokëve të tij të skuadrës - dhe nuk është ajo që prisnit.

Young është i njohur për të qenë DJ rezident në Red Devils, por ai pranoi se ishte nën urdhëra të rrepta nga menaxheri Louis van Gaal për të luajtur vetëm shtëpi dhe muzikë të lezetshme shtëpie.

Shih edhe
Alex Ferguson Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
 Ishte një surprizë e madhe për Lojtarët e Bashkuar se Louis van Gaal nuk i pëlqen asgjë më mirë sesa të dëgjojë meloditë e fshehta me një linjë të basit të frymëzuar nga froni, pasi e udhëzoi anën e tij drejt fitores. Ndonjëherë, ai merret me DJ vendosur veten.
 

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet