Henrikh Mkhitaryan Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi

Henrikh Mkhitaryan Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografi

LB paraqet Historinë e plotë të një gjeniu futbolli më të njohur me nofkën;'Micki'. Historia jonë e fëmijërisë Henrikh Mkhitaryan plus Biografia e patreguar Fakte të sjellë llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë OFF dhe ON-Pitch fakte pak të njohura rreth tij.

Po, të gjithë dinë për aftësitë e avancuara të lojërave dhe ndihmës së Henrikh Mkhitaran, por pak e konsiderojnë jetën e tij jashtë fushe, e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e hershme

Henrikh Mkhitaran lindi më 21 janar 1989 në Jerevan, kryeqyteti i Armenisë nga prindërit - ish-futbollisti i ndjerë, Hamlet Mkhitaran (babai) dhe Marina Taschyan (nëna).

Në 1989, kur ai ishte vetëm disa muaj i vjetër, familja e tij u zhvendos në Francë për shkak të disa konflikteve që po shpërthyen në Armeni. Babai i tij luajti pesë vjet për Valencen në divizionin e dytë të Francës.

Sipas Henrikh ..“Kur isha 4 vjeç, gjithmonë do të qaja kur babai im do të largohej për stërvitje në klub. Çdo mëngjes do të thosha, 'Babi, më merr me vete. Të lutem, të lutem më merr me vete! '

Në atë moshë, unë nuk u interesova fare për futbollin, por thjesht dëshiroja të isha me babanë tim. Por ai nuk dëshironte të ishte i hutuar gjatë trajnimit duke u shqetësuar për mua duke u larguar, kështu që ai doli me një plan të zgjuar për të mashtruar mua. Një mëngjes, thashë, 'Babi, më merr në stërvitje.'

Ai tha: 'Jo, jo. Sot nuk ka asnjë trajnim, Henrikh. Unë jam duke shkuar në supermarket. Do të kthehem menjëherë. ' Ai iku në stërvitje, dhe prita ... dhe prita. Ai u kthye në shtëpi pas disa orësh. Asnjë çanta ushqimore. E humba. Fillova të qaja.

'Më gënjeve! Ju nuk keni shkuar në supermarket! Ju shkuat për të luajtur futboll! '

Babai i tij u krijua për këtë duke marrë Henrikh pak jashtë për të parë aktivitetet e dëborës që ai e donte si fëmijë.

Po nga ajo ditë në lagje, Hemleti filloi ta çonte djalin e tij në terren stërvitje. Henrikh shpejt zhvilloi dashurinë për futbollin dhe filloi të ndiqte hapat e babait të tij ndërsa e shikonte duke stërvitur.  Gjithmonë kam dashur të bëhem futbollist dhe falënderoj prindërit, të cilët më ndihmuan aq shumë për të realizuar këtë ëndërr ".

Ju prindërit e tij dëshironin futboll për të, por gjithashtu këmbënguli se edukimi duhet të jetë një domosdoshmëri për fëmijën e tyre. Miki mësoi si të kombinonte arsimin dhe futbollin në mënyrën më të mirë të mundshme. Ai u rrit për të qenë një djalë i ri i ndritshëm.

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Rritja në Fame

Ai mësoi futbollin nga babai i tij Hamlet i cili ishte një sulmues i shquar gjatë kohës së tij në 1908s. Për fat të keq, vdekja e hershme e babait të tij e kishte ndikuar shumë mirë (Detajet e vdekjes së tij diskutoheshin më vonë në artikull). Henrikh mendon se nëse babai i tij ishte ende gjallë, "Gjithçka do të ishte ndryshe". Në fjalët e tij, “Një vit pasi babai im vdiq, unë fillova stërvitjen e futbollit. Ai ishte shtytja për mua, ai ishte idhulli im. Thashë me vete, duhet të vrapoj ashtu si ai. Unë kam për të qëlluar ashtu si ai. ”

Ti, babai i tij i dha këshilla të dobishme nga një pikëpamje profesionale përpara se të vdiste. Ai mund të gëzonte vetëm babin e tij për 7 vite. Babai i tij vdiq kur ai ishte vetëm 7. Njerëzit që kanë parë Mkhitaryan dhe babanë e tij, thonë se stilet e tyre i ngjajnë njëra-tjetrës shumë. Miki dikur tha, "Unë besoj se ai më sheh dhe është krenar për mua ..."

Pas kthimit në Jerevan nga Franca, Henrikh e dinte tashmë se çfarë karriere dëshironte të ndiqte. Mkhitaryan u bashkua me klubin më të madh të Yerevan-it FC Pyunik në 1995. Ai pastaj e pa veten duke u zhvilluar në një nga lojtarët më të talentuar të vendit.

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta familjare

E gjithë familja e tij ka një bazë në futbollin profesional. Ndërsa ai dhe babai i tij arritën në fushë, gratë në familjen e tij e kanë shpëtuar atë. Tani le të flasim për to;

BABAI: Hamlet Mkhitaryan, babai i Henrikh ishte dikur një sulmues i respektuar dhe i spikatur i FC Ararat Yerevan gjatë viteve 1980. Ai ishte një sulmues i vogël, por shumë i shpejtë. Ushtar sovjetik reviste dikur e nderonte "Knight of Attack" çmimin në 1984.

Ai dhe familja e tij jetuan një herë në Kentron rrethi i Yerevan, e cila është afër Stadiumit Hrazdan të Amenias. Ata që panë Hamletin dhe Henrikh duke luajtur, thonë se stilet e tyre i ngjajnë shumë njëri-tjetrit. Fatkeqësisht, Hamlet vdiq nga një tumor në tru në moshën 33 vjeç kur Henrikh ishte shtatë vjeç.

Ky është një tregim nga Henrikh mbi vdekjen e babait të tij.

“Koha ime me babanë do të ishte shumë domethënëse, por edhe shumë e shkurtër. Kur isha gjashtë vjeç, prindërit e mi më thanë se po ktheheshim në shtëpi në Armeni. Nuk e kuptova vërtet se çfarë po ndodhte. Babai im kishte ndaluar së luajturi futboll, dhe ai ishte gjatë gjithë kohës në shtëpi. Nuk e dija, por babai im kishte një tumor në tru. Gjithçka ndodhi shumë shpejt. Brenda një viti, ai ishte zhdukur. Meqenëse isha shumë i ri, nuk e kuptova plotësisht konceptin e vdekjes. Mbaj mend duke parë nënën time dhe motrën më të vjetër duke qarë gjithmonë, dhe unë do t'i pyesja, "Ku është babai im?" Askush nuk mund të shpjegonte se çfarë po ndodhte. Ditën në ditë, ata filluan të më tregonin se çfarë kishte ndodhur. Më kujtohet nëna ime duke thënë: 'Henrikh, ai kurrë nuk do të jetë me ne.' Dhe unë mendova, kurrë? Kurrë nuk është një kohë kaq e gjatë kur je shtatë vjeç.

Ai vazhdoi

 I kishte shumë video-kaseta të tij që luanin në Francë dhe unë do t'i shihja shumë shpesh për ta kujtuar atë. Dy herë, tri herë në javë do të shihja ndeshjet e tij dhe do të më jepte shumë lumturi, sidomos kur kamera do të tregonte atë kur ai do të festonte një gol ose do të përqafonte shokët e tij. Në këto videokaseta, babai im jetonte. tha Henrikh Mkhitaryan

nËNA: Nëna e tij Marina Taschyan mori rolin e babait dhe nënës pasi Henrikh humbi babanë e tij.

Sipas tij ..“Ishte shumë e vështirë, sepse nëna ime duhej të ishte nënë dhe baba për mua. Veryshtë shumë e vështirë për një nënë ta bëjë këtë në shoqëri. Ajo duhej të qëndronte e qëndrueshme për mua, dhe gjithashtu nganjëherë ishte e vështirë me mua si një baba. Kam pasur ditë kur po kthehesha në shtëpi nga stërvitja duke thënë, 'Ah, është kaq e vështirë. Unë dua të lë '.Dhe nëna ime do të thoshte, 'Ju nuk e lini. Ju duhet të vazhdoni të punoni dhe do të merrni më mirë nesër.Pas vdekjes së babait tim, nëna ime kishte për të marrë një punë për të mbështetur familjen tonë. Kështu ajo filloi punën për federatën e futbollit armen.

Marina Taschyan është deri më sot shefe e përgjithshme e departamentit të ekipeve kombëtare në Federatën Armen të Futbollit. Henrikh Mkhitarvan dikur ndau një foto të nënës së tij me nënën e tij në Twitter për të festuar ditëlindjen e nënës së tij. Në postim, tha ai "Dashuria e mamit është si asgjë në botë, gëzuar ditëlindjen, nënë". Shumica e pasuesve të saj nuk mendonin se ajo ishte nëna e tij. Kjo është për shkak se ajo dukej aq e re.

SISTER: Motra e tij punon në selinë e UEFA-s. Ajo pëlqen të fitojë një jetë të gjallë. Ti Miki ndonjëherë e ndihmon atë financiarisht të cilën ajo i kundërshton shumicën e kohës. Në një intervistë,

ai i tha asaj me fjalët e tij“Nuk ka gjë të tillë si 'e jotja dhe e imja'. Ne jemi një familje, dhe gjithçka që fitojmë është e jona ".

Micki dhe Monika ndanë kujtimet e fëmijërisë së lumtur së bashku. Të dy ata duken shumë të bukur siç shihet në foton më poshtë.

Henrikh i ri (majtas) dhe Monika (djathtas)

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e marrëdhënieve

Henrikh Mkhitaran është njeriu me të cilin çdo vajzë do të dëshironte të martohej Megjithëse, vajza, mos u ngutni të mbështeteni tek ai - Henrikh thjesht nuk ka kohë për ta! As tani as në të ardhmen e afërt. Mkhitaran është i përqendruar në karrierën e tij dhe është single. Dhe ai nuk ka ndërmend të dashurohet me askënd derisa të arrijë moshën maksimale absolute prej 30 që tha dikur. Ti është parë me të dashura të shumta. Vëmë bast se je befasuar që ai nuk ka grua

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Një Master Shahu

Kur krahasohet me shumicën e futbollistëve në planetin, Mkhitaryan thuhet të jetë i dallueshëm. Ai ka një aftësi më të lartë njohëse. e tij inteligjencës në katin e lojës është e lidhur me të shah aftësi Me fjalë të tjera, dashuria e Henrikh Mkhitaran për shekHess korrespondon me një masë të tij inteligjencës. Nuk është çudi që ai i ka provuar një herë tifozët e tij me një goditje akrepi.

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Idhujt e Tij

Pak a shumë për një mesfushor sulmues i cili u rrit në Francë, idhulli futbollistik i Mkhitaryan është ish-Real Madrid CF dhe mesfushori francez Zinedine Zidane që fitoi Kupën e Botës.

Sipas Micki“Në kohën që isha 10 vjeç, e gjithë jeta ime ishte futbolli. Trajnimi, leximi, shikimi, madje edhe luajtja e futbollit në PlayStation. Isha plotësisht e përqendruar në të. Veçanërisht i doja lojtarët krijues - maestros. Gjithmonë kam dashur të luaj si Zidane dhe Hamlet. Unë me të vërtetë e vlerësoja stilin e lojës së Zidane dhe atë që ai bëri në fushë. Ai ishte si një magjistar për mua. Stili im i lojës në mesfushë lidhet më shumë me Zidane ndërsa qasja me mendjen sulmuese lidhet më shumë me babanë tim të ndjerë ”.

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Të arsimuar lartë 

 Familja Mkhitaran u kthye në Jerevan, kryeqyteti i Armenisë nga Franca në 1995. Në të njëjtin vit Mkhitaran u regjistrua në Instituti i Kulturës Fizike në Armeni. Ai u diplomua nga programi i diplomës dhe vazhdoi të hynte në studime ekonomi në degën e Jerevanit Instituti i Shën Petersburgut.

Pas diplomimit, Miki zhvilloi gjithashtu plane për të ndjekur një diplomë tjetër në drejtësi. Fatkeqësisht, kjo nuk ndodhi pasi u thirr nevoja që ai të merrte më seriozisht futboll profesionist. Kjo periudhë shënoi një shtytje të madhe në ëndrrat e tij në karrierë. Ai u largua nga klubi i tij i fëmijërisë FC Pyunik (që ndodhet në Armeni) dhe udhëtoi në Ukrainë për të luajtur për Klubin e Futbollit Metalurh Donetsk i cili i dha atij një ofertë fitimprurëse të cilën ai e pranoi.

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Kalimi i netëve në terrenin trajnues të Klubit

Mkhitaryan ishte i njohur për jo gjithmonë që jetonte në apartamentin e tij, por kalonte disa nga netët e tij në terrenin e klubit të tij. Ai e ka bërë atë për të gjitha klubet në të cilat ka luajtur.

Duke folur për gazetën armen panorama.am në shkurt 2017 tha ai, “Meqenëse jam bërë idhull dhe shumë njerëz më shikojnë, preferoj të përqendrohem vetëm në futbollin tim, në mënyrë që t’i bëj përshtypje. Edhe ti do të thotë të kalosh netët në shtëpitë e stërvitjes duke pushuar. Për të gjitha klubet që kam luajtur, kam vërejtur që shokët e mi të skuadrës më ngacmojnë kur vëzhgojnë këto sjellje nga unë. Ata madje më vunë nofkën President [i terrenit]. ” 

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Origjina e emrit të tij

Mkhitaryan është mbiquajtur 'Heno ' nga tifozët e tij në Armeni. Ai përqafoi emrin e cila është forma e shkurtër e emrit të tij të parë 'Henrikh'. Megjithatë, ai është i njohur në Evropë si Micki. Mkhitaryan zbuloi në një intervistë se pseudonimi Micki erdhi nga ish-menaxheri i Borussia Dortmund, Jürgen Klopp. Jurgen vendosi t'i japë atij pseudonimin pasi vëzhgonte mbiemrin e tij 'Mkhitaran' ishte shumë e gjatë për të shqiptuar. Mkhitaryan u përgjigj se është mirë ta përdorni këtë pseudonim. Aprovimi përfundimtar i pseudonimit erdhi kur pseudonimi i tij u vëzhgua në verifikimin e tij Instagram llogari emrin e përdoruesit të të cilit imicki_taryan.

Henrikh Mkhitaryan Historia e Fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte-Pasi luajti për Sao Paulo

Në vitin 2003, Mkhitaran, 14 vjeç kishte prova me São Paulo në Brazil, i cili ishte i suksesshëm. Ai luajti për ekipin e të rinjve të klubit. Kjo skuadër kishte Oskar dos Santos Emboaba dhe Hernanes. Ai luajti së bashku me ta. Qëndrimi i tij në klub ishte me kohë të shkurtër. Henrikh Mkhitaran u kthye në Pyunik, klubi i tij vendas i Armenisë në 2004. Ishte menaxheri i tij i atëhershëm Mihai Stoichiță i cili këmbënguli në kthimin e tij në Armeni.

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Një poliglot

Mkhitaran është një poliglot i konfirmuar, ai ka aftësinë të flasë gjithsej shtatë gjuhë. Këto gjuhë përfshijnë gjuhën e tij lokale armene, frënge, portugeze, ruse, ukrainase, angleze dhe gjermane. Miki ia atribuon njohuritë e tij të rusishtes gjyshes së tij nga nëna, e cila është nga rusisht etnia.

Ai mësoi tre gjuhët e para (armen, frëngjisht dhe portugalisht) në fëmijërinë e tij, ndërsa katër të fundit luajti për Shakhtar Donetsk në Ukrainë, Borussia Dortmund në Gjermani dhe Manchester United në Angli.

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Çmimin dhe Bamirësinë

Në vitin 2012, me vendim të Këshillit të Qytetit të Jerevanit dhe në lidhje me përvjetorin e 2794 të qytetit, Mkhitaran u dha me “Qytetar Nderi i Jerevanit” titullin, për suksesin e tij të madh në futboll dhe arritjet e tij të shkëlqyera në sporte. Shënim: Jerevani është kryeqyteti i Armenisë.

Mkhitaran është i njohur gjithashtu në atdheun e tij si një person bamirës. Gjatë pushimeve të futbollit, ai gjen kohë për të vizituar territoret e diskutueshme të ish-Bashkimit Solviet për të dhuruar dhurata për familjet e ushtarëve të rënë. Bamirësia e tij i ka dhënë atij çmimin e 'Medalje NKR'. 

NKR do të thotë (Nagorno-Karabakh Republika). Kjo është një medalje kombëtare e dhënë nga Kryeministri i NKR. Ajo u jepet njerëzve që konsiderohen si heronj kombëtarë.

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Drejtimi i Ekipit Kombëtar të Armenisë

Mkhitaran është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në Armeni, duke shënuar 22 gola në 64 ndeshje ndërkombëtare që nga debutimi i tij në janar 2007.

Mkhitaran është zgjedhur Futbollisti Armen i Vitit shtatë herë (çdo vit që nga viti 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 dhe 2016). Ai e ka udhëhequr skuadrën gjatë gjithë këtyre viteve si kapiten.

Në 2012, ai u votua si lojtari më i mirë i Shakhtar i sezonit 2011–12 nga tifozët. Po atë vit, ai u emërua gjithashtu Futbollisti i Vitit i Premier League i Ukrainës. Gjithashtu në 2012, Mkhitaran u emërua në 100 lojtarët më të mirë të UEFA-s nga UEFA European Year Year Football 2012–13. Përsëri, ai u votua Futbollisti i Komonuelthit të Shteteve të Pavarura të Vitit për 2012, duke e bërë atë futbollistin e parë Armen që u emërua lojtari më i mirë nga vendet post-Sovjetike. Ai mori çmimin përsëri për 2013.

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Planet e Tij të Ardhshme

Ende i ri, Mkhitaryan megjithatë insiston se ai nuk ka plane për të vazhduar të punojë në futboll sapo të ketë dalë në pension. "Nuk e shoh veten duke u bërë trajner, kjo nuk është kupa e çajit tim. Nuk dua që flokët të kthehen në gri shpejt! " Në vend të kësaj, jeta pas futbollit ka të ngjarë të jetë e orientuar drejt biznesit për Mkhitaryan, i cili ka një diplomë nga Instituti i Kulturës Fizike në Armeni dhe gjithashtu një diplomë në Ekonomi në Institutin e Shën Petersburgut.

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Ai pothuajse u bashkua me Liverpulin në 2013

Në verën e 2013, menaxherja e atëhershme e Liverpoolit, Brendan Rodgers, e kishte bërë Mkhitaryan objektivin e tij të lartë të transferimit.

Në atë kohë, ai ishte golashënuesi kryesor i fluturimit të lartë të Ukrainës në sezonin e mëparshëm, duke shënuar golat 25 në lojërat e ligës së 29 për Shakhtar Donetsk. Me marrëveshjen pothuajse të bërë dhe raportet e tij fluturonte në Anfield për titujt mjekësorë, pasoi fatkeqësi. Tifozët e Liverpool u ngazëllyen. Marrëveshja për të nënshkruar perspektivën e tyre mesfushorë që do të ndizte Anfield ishte e lartë nga ish-menaxheri i Borussia Dortmundit, Jurgen Klopp. Jurgen bëri një ofertë që nuk mund të refuzonte dhe ai zgjodhi Parkun e Signal Iduna si shtëpinë e tij të ardhshme sesa Anfield.

Ju Mkhitaryan këmbënguli se nuk ishte para, por markë e futbollit Dortmund luajtur që e bëri atë të pranojë ofertën Klopp.

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Pasi qëndroi në një hotel me Jose Mourinho

Mkhitaran, pas mbërritjes së tij në Manchester United qëndroi në hotelin prestigjioz Lowry për një vit. Qëndrimi i tij atje ishte i motivuar nga Jose Mourinho i cili ka jetuar atje me familjen e tij në të njëjtën kohë. Në atë kohë, të dyja palët ishin të reja për të jetuar në qytet. Ideja për të qëndruar në hotel përpara se të blejë ose marrë me qera një shtëpi në Mançester është një zgjedhje normale për njerëzit e pasur që vijnë në qytetin e madh për të punuar. Sipas Micky, “Hoze tha se ai nuk dinte shumë për vetë qytetin para se të vinte këtu. Ai më këshilloi të qëndroja në hotelin ku ai strehoi ”

Të dy Mourinho dhe Mkhitaryan tani kanë marrë qëndrim të përhershëm në veri-perëndim të Mançesterit.

Henrikh Mkhitaran Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Q dhe As

- A ju ndodh ndonjë gjë e çuditshme apo qesharake që nga lëvizja juaj në Manchester United? Ndoshta disa thirrje dhe sende të pazakonshme?
- 'Po, unë marr shumë telefonata… nga të panjohur.'

- Dhe çfarë duan ata?
- Ata të gjithë duan para! '

- Çfarë u tregoni atyre?
- I refuzoj ato. Si mund të jap para për të huajt ose thjesht të huazoj? Unë kurrë nuk do ta kthej.

- A je një fatalist, beson në fatin?
- 'Po sigurisht. Data e lindjes përcaktoi fatin tim. Ashtu si kushdo tjetër, në të vërtetë. Jeta është një libër, dhe ne jemi aktorë që luajmë sipas asaj që është shkruar. Unë gjithashtu besoj në shenjat e zodiakut. Une jam ujori

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet