Granit Xhaka Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta të Biografisë

LB paraqet Historinë e plotë të një Genius të Futbollit më i njohur nga Pseudonimi; 'Xhakaboom'. Historia jonë e fëmijërisë së Granit Xhaka plus fakti i biografisë ju sjell llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e tij e fëmijërisë deri në datën. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare, jetës së marrëdhënieve dhe shumë fakteve rreth tij.

Po, të gjithë e dinë aftësitë e tij mesfushore, por shumë pak e konsiderojnë Bio-n e Granit Xhaka, e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Granit Xhaka Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta e hershme

Granit Xhaka lindi në 27th të shtatorit 1992 në Basel të Zvicrës.

Xhaka lindi nga e ëma, Elmaze Xhaka dhe babai, Ragip Xhaka. Prindërit e tij shqiptarë ishin fillimisht nga Kuršumlija, Serbi.

Për të kuptuar historinë e hershme të jetës së Granit Xhaka është të kuptojë familjen e tij; se si ata kanë vuajtur, se si ata kanë tërhequr së bashku dhe kanë punuar pa u lodhur për të kapërcyer. Nga fillimet më të përulur, udhëtimi i të rinjve në krye u parapri së pari nga udhëtimi i prindërve të tij në siguri, duke ikur nga një vend në prag të luftës civile.

Prindërit e Xhaka e dinin se kishin nevojë për një fillim të ri dhe, në 1990, ata emigruan në Zvicër. Djali i tyre i parë, taulant, do të lindte në Basel në 1991, me Granit pas 18 muaj më vonë.

Siç e tregon Granit Xhaka; "Babai im tregoi një forcë të pabesueshme dhe taulant dhe unë jam rritur me forcën e tij mendore, " Xhaka thotë. "Kemi pasur këtë idhull, këtë model rol, i cili na mësoi se duhet të jesh i fortë për të arritur gjëra. Pra, ne u rritëm shumë të fortë. Kjo është arsyeja pse në fushë, ne kemi këtë forcë mendore për të marrë mbi gjërat dhe të vërtetë të shkojnë për të. "

Xhaka i detyrohet gjithçka Zvicrës, dhe mundësitë që i është ofruar atje, por ai nuk mund dhe nuk do t'i harrojë rrënjët e shqiptarëve të Kosovës, të cilat vazhdojnë ta prekin deri në ditët tona.

Granit Xhaka Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta e marrëdhënieve

Mrekullia e fotografuar më poshtë nuk është një person tjetër sesa zeshkët Leonita, zonja e bukurisë së dashuruar. Ajo është gruaja e bukur e Granit Xhaka. Ashtu si Xhaka, Lekaj vjen nga një familje shqiptare.

Xhaka u takua për herë të parë me Leonitën derisa ishte ende duke luajtur për klubin e tij të mëparshëm Borussia Monchengladbach. Ajo po punonte për ekipin e Bundesligës dhe kapi syrin e Zvicrës ndërkombëtare. Në të vërtetë, ajo është shumë e bukur.

Përveç marrjes së akullnajave gjigande, të dy dashamësit duan të shkojnë në Miami për pushimet e tyre verore.

Në prill 2017, Granit Xhaka sapo veshi një kostum të zbukuruar kafe dhe mori një gju për të kërkuar partnerin e tij për martesën e saj. Leonita Lekaj tha po, dhe ajo festohet në Instagram. Xhaha gjithashtu ka postuar foton identike në llogarinë e tij Instagram me këtë mesazh: Ajo tha po. Një top i artë është një mrekulli, një grua e artë është një parajsë! Z. dhe znj. Xhaka.

Granit Xhaka e mori kohën e tij jashtë sezonit për të martuar të dashurën e tij afatgjatë Leonita Lekaj.

Zvicra ndërkombëtare njoftoi lajmin e madh duke postuar një foto 'Mr dhe Mrs' me nusen e tij në Instagram. Martesa e tyre ka ndodhur në korrik 2017.

Granit Xhaka dhe Leonita Lekaj kanë jetuar vazhdimisht për fat të mirë.

Granit Xhaka Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta familjare

BABAI: Ragip Xhaka ishte një kosovar krenar që dikur protestonte ndaj sundimit të atëhershëm komunist të Jugosllavisë në Kosovë që ai dhe populli i tij kishin të drejtë të ekzistojnë.

Ai u ngrit për të drejtat e tyre dhe ata ishin të drejta themelore demokratike - të drejta, të tilla si të qenit në gjendje të votonin. Ishte rreptësisht politike. Xhaka tha, ... Babai im po pyeste: 'Pse nuk jemi demokratë këtu? Ne meritojmë të jemi demokratë. Ne meritojmë të dëgjojmë. ' Ragip Xhaka u arrestua më vonë nga qeveria e tij. Nuk ishte vetëm ai. Kishte arrestuar të tjerë, përfshirë xhaxhain e tij, i cili ishte burgosur disa vite më parë. Ai mori 15 vite. Ragip u dënua me burg për 3 vite e gjysmë.

"Për sa kohë që unë e di, muajt e tij të parë në burg ishin në rregull," Xhaka thotë. "Por pastaj filluan rrahjet."

Krimi i Xhaka Sr kishte qenë për të marrë pjesë në demonstrata kundër qeverisë qendrore komuniste në Beograd. Ishte 1986 dhe ai ishte një student 22-vjeçar në Universitetin e Prishtinës në Kosovë, i cili ishte atëherë një krahinë autonome në Jugosllavi. Ai do të arrestohej dhe do të jepte një dënim gjashtë vjeçar. Xhaka Sr ndau një qelizë me katër burra të tjerë dhe ai do të lirohet një herë në ditë - për minuta 10.

Xhaks vazhdoi ..."Si biri i tij, historia është diçka që më prek shumë thellë - është me të vërtetë, me të vërtetë në zemrën time" Xhaka gjithashtu vazhdoi ... "Për ta përshkruar babin tim siç duhet, ju duhet të vlerësoni thellësinë e plotë të saj. Është kaq tragjike. Ndonjëherë e pyes: 'Më tregoni përsëri,' por unë ende nuk mendoj se ai i ka zbuluar të gjitha. Gjithmonë ka pasur momente të heshtura, ku unë kam ndier se ai ka gëlltitur diçka dhe nuk ka shpalosur të vërtetën. Ndoshta ishte thjesht shumë dhe ai donte t'i kursejë fëmijët e tij të gjithë pikëllimin.

Një nga gjërat e çuditshme është se nuk e dimë pse Ragip Xhaka u lirua herët nga dënimi i tij, por ai u lirua në të njëjtën kohë me xhaxhain e tij. Asnjë nga familja nuk e dinte fare mirë derisa ata u kthyen në pragun e derës. Ndjenja e Xhaka është se ata morën një pakt për të shkuar së bashku me rregullat e burgut, duke mbajtur gojët e tyre të mbyllura dhe kurrë duke shkaktuar ndonjë problem. Kjo është arsyeja pse i lanë ata, sepse mendonin: "Nuk ka asnjë problem me ta më." Por askush nuk është i sigurt për këtë.

Ragip Xhaka pasi lirimi i tij nga burgu u fuqizua nga një vendosmëri për të gjetur një jetë më të mirë, e cila një ditë do të mishëronte në frymën me të cilën bijtë e tij do të luftonin betejat e tyre në fushën e futbollit. Ai emigroi familjen e tij nga Podujeva, Qarku i Prishtinës në Zvicër në 1990.

nËNA: Një nga detajet më zbuluese rreth mamit të Xhaka është se ajo e takoi vetëm burrin e saj vetëm tre muaj para arrestimit dhe burgimit të tij.

Xhaka njëherë tha. "Kam një respekt kaq të pabesueshëm për nënën time. Unë kurrë nuk kam dëgjuar për një grua duke qenë së bashku me një burrë për tre muaj - në atë moshë të re - dhe pastaj duke pritur për të për tre vjet e gjysmë. Mamaja është thjesht një person i pabesueshëm ".

Kur Elmaze Xhaka, u ul në qëndrime pranë vajzave të saj të ardhshme, ajo mbante një gjysmë gjysmë të Zvicrës / Shqipëri shirt. Edhe pse ajo është Zvicër, por edhe një tifoz neutral, sepse dy djemtë e saj luajnë në vende të ndryshme. Ajo dhe vajza e saj janë shumë afër.

VËLLA: Taulant Ragip Xhaka (i lindur 28 Mars 1991) është vëllai më i madh i Granit Xhaka. Taulant Xhaka është gjithashtu një futbollist profesionist dhe luan për FC Basel dhe ekipin kombëtar shqiptar. (Si në kohën e shkrimit).

SISTER: Agnesa Xhaka është motra e kecit të Granit Xhaka i cili është gjithashtu vëllai i saj i preferuar.

Në një ditë Granit Xhaka sponsorizoi ditëlindjen e saj. Agnesa Xhaka shkroi fjalë të ëmbla për shqetësimin e saj dhe e ndoqi atë me një pamje. Por ajo që tërheq më shumë vëmendje është komentet që ajo ka shkruar foto. Thotë ...

"Unë të dua shumë, ti je vëllai më i mirë në botë" shkruan ajo, duke nënkuptuar se ajo përshkruan vëllain e saj të menjëhershëm, Granit as "E preferuar". Kjo mund të justifikohet me faktin se Granit është shumë më i dashur se vëllai i tij më i madh. Ndërkohë, Instagrami i Taulant nuk ka asnjë post të ngjashëm me këtë.

Granit Xhaka Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Personalitet

Granit Xhaka ka atribut në vijim për personalitetin e tij.

Përparësitë e Granit Xhaka: Ai është bashkëpunues, diplomatik, i mëshirshëm, i ndershëm dhe social.

Dobësitë e Granit Xhaka: Ai mund të ishte i pavendosur. Më shumë, ai ka frikë nga konfrontimet dhe ka zakon të mbante një grindje.

Çfarë i pëlqen Granit Xhaka: Butësi, ndarjen me të tjerët dhe jashtë.

Çfarë Grant Xhaka nuk i pëlqen: Dhuna, padrejtësia, loudmouths dhe konformiteti.

Në përgjithësi, Granit Xhaka është paqësor, i drejtë dhe ata urrejnë të jenë vetëm. Partneriteti është shumë i rëndësishëm për të.

Granit Xhaka Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Karriera në Përmbledhje

Xhaka filloi karrierën e tij në klubin e lindjes, Basel, duke fituar Super League zvicerane në secilën prej dy sezoneve të para. Ai pastaj u transferua në ekipin e Bundesligës Borussia Mönchengladbach në 2012, duke zhvilluar një reputacion si një lojtar teknikisht i talentuar dhe një udhëheqës natyror së bashku me kritikat për temperamentin e tij. Ai u bë kapiteni i Borussia Mönchengladbach në 2015 në moshën e 22, duke çuar ekipin në kualifikimin e Ligës së Kampionëve të UEFA-s për një sezon të dytë të njëpasnjëshëm. Ai përfundoi një transferim të profilit të lartë në Arsenal në maj 2016 për një pagesë në rajonin e £ 30 milion. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Granit Xhaka Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Një Udhëheqës i Burrave

Borussia Mönchengladbach kishte fillimin e tyre më të keq ndonjëherë në sezonin 2015 / 16 kur humbën pesë ndeshjet e para të ligës për t'i lënë ata të fundit të vdekur.

Menaxheri Lucien Favre dha dorëheqjen menjëherë pas dhe Andre Schubert mori përsipër. Me kapitenin e tyre Tony Jantschke u plagos, gjëja e parë që Schubert bëri ishte ta dorëzonte armbandën në Xhaka vetëm disa ditë para ditëlindjes së tij 23rd. Ai u emërua gjithashtu kapiteni i vendit të tij, Zvicër.

"Ne zgjodhëm Granit sepse ai është një lojtar shumë i rëndësishëm për ne", Schubert kishte thënë. "Ai ka cilësi, por gjithashtu duhet të mësojë të marrë përgjegjësinë."

Masa bëri mrekulli pasi Mönchengladbach u kthye përsëri në garë për spote të Ligës së Kampionëve. Xhaka udhëhoqi nga para, madje duke shënuar në ndeshjen e tij të parë si kapiten. Nën udhëheqjen e tij dhe ngritjen taktike të Schubert, Mönchengladbach përfundimisht përfundoi i katërti dhe u kualifikua për raundin e Ligës së Kampionëve.

Për të udhëhequr një ekip në vetëm 23 nuk është shaka. Wenger bëri të njëjtën gjë me të Cesc Fabregas dhe megjithëse ai nuk kishte mbështetjen e nevojshme në aspektin e lojtarëve të cilësisë përreth tij, spanjolli i frymëzoi ata në katër ndeshje të fundit dhe në Ligën e Kampionëve.

Xhaka mund të jetë një lojtar i ngarkuar me udhëheqjen e skuadrës kur vjen koha dhe Wenger ka nevojë për disa koka më me përvojë dhe të besueshëm në mes të parkut. KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për leximin e Historisë së Fëmijërisë së Granit Xhaka dhe fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket e drejtë në këtë artikull, ju lutem vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!.

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu