Gianluigi Buffon Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Gianluigi Buffon Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një ndaluesi futbolli më të njohur nga Nofkat; "Gigi, Supermen". Gianluigi Buffon Historia e Fëmijërisë dhe Faktet e Biografisë sonë sjellin për ju një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve pak të njohura OFF dhe ON-Pitch për të.

Po, të gjithë dinë për aftësitë e tij, por vetëm disa e konsiderojnë Biografinë Buffon të LB, e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Shih edhe
Nicolo Zaniolo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Gianluigi Buffon - Historia e Jetës së Parë dhe Familjes:

Gianluigi "Gigi" Buffon lindi më 28 janar 1978, në Carrara, Itali nga Maria Stella Buffon (nënë) dhe Adriano Buffon (babai).

Stoperi legjendar italian lindi në një familje të pasur sportistësh italianë. Nëna e tij, Maria Stella, ishte hedhëse e diskut dhe babai i tij, Adriano, një peshëngritës i njohur italian.

Si foshnja e shtëpisë, Gigi gëzonte një marrëdhënie të mrekullueshme me prindërit e tij, veçanërisht nënën e tij e cila natyrshëm kishte një pikë të butë për fëmijën e saj të fundit.

Më poshtë është një foto e një Buffon të fëmijërisë duke u përkëdhelur nga mamaja e tij në ditëlindjen e tij.

Shih edhe
Nicolo Barella Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Buffon shfaqi gjenet e tij atletike superiore si një fëmijë, të gjitha në sajë të prindërve të tij atletike.

Pavarësisht konfuzionit të hershëm në fokusin sportiv, zemra e tij shkoi me futboll.

Në vetëm gjashtë vjeç, prindërit e Buffon e regjistruan atë në shkollën e futbollit Canaletto di La Spezia ku ai kishte një fillim të qetë të karrierës së tij si mesfushor.

Gianluigi Buffon Fakte për Biografinë - Përmbledhje e Karrierës:

Të tregohet e vërteta. Gigi filloi si një mesfushor dhe kurrë si një portier. Kjo është e njëjtë për David De Gea. Më poshtë është një foto e Buffon të ri kur ai ishte mesfushor.

Shih edhe
Emerson Palmieri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ai luajti ndeshjen e tij të parë në San Siro në moshën 10 vjeç në një turne për lojtarët më të mirë të të rinjve nga Veneto.

Dy vjet më vonë, Buffon zbuloi idhullin e tij, portierin Kamerun Thomas N'Kono, i cili luajti në Kupën e Botës 1990.

Thomas ishte përgjegjës për ndryshimin e pozicionit të Buffon nga një mesfushor në një portier. E gjithë Italia i detyrohet ende deri më sot.

Shih edhe
Federico Bernardeschi Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Buffon bëri debutimin e tij për mbajtjen e golave ​​pasi të dy portierët e ekipit të parë morën dëmtime.

Pas vetëm dy javësh impresionuese të tifozëve, ai u bë një titullar i përhershëm dhe zhvendosi jo vetëm një, por dy portierë të vjetër në ekipin e tij. Ai ishte në moshën 16 vjeç në këtë kohë.

Suksesi më i madh i portierit të ri italian në Parma erdhi në sezonin e tij të katërt në klub, kur ai ndihmoi të fitonte Coppa Italia dhe Kupën UEFA.

Shih edhe
Daniele De Rossi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ky sezon erdhi në një kohë kur skuadra e Parma mburrej me Juan Sebastian Veron, Hernan Crespo, Lillian Thuram dhe Fabio Cannavaro.

Pas dy sezoneve më mbresëlënëse te verdheblutë, Buffon u transferua në Juventus për një mahnitëse 50 milion euro (një rekord për një portier në atë kohë). Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Shih edhe
Lorenzo Pellegrini Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Jianluigi Buffon Jeta Familjare:

Atletët italianë janë paguar mirë gjatë viteve. Të kesh një nënë dhe baba që festohen atletikë do të thotë fjalë për fjalë të vijnë nga prejardhja e pasur e familjes.

Ky është rasti i Gianluigi Buffon. Këtu, ne ju japim një pasqyrë të prindërve të Gigi.

BABAI: Babai i Buffon, Adriano Buffon ishte një peshëngritës. Ai lindi më 15 shtator 1945 në Latisana, Itali nga Masocco Giorgio (babai) dhe Paolini Teresa (nëna). Më poshtë është një foto e Adriano të ri.

Shih edhe
Mario Balotelli Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Babai i Gianluigi Buffon - Adriano Buffon.
Babai i Gianluigi Buffon - Adriano Buffon.

Pas daljes në pension të tij atletike, Adriano punoi si mësues i shkollës PE.

nËNA: Nëna e Gigi, Maria Stella Buffon ishte një hedhëse diskut, e cila gjithashtu përfaqësoi Italinë në nivelin kombëtar. Ajo u bashkua me bashkëshortin e saj për të punuar si mësuese e shkollës PE pas daljes në pension të saj. 

Nëna e Gianluigi Buffon - Stella Maria Buffon.
Nëna e Gianluigi Buffon - Stella Maria Buffon.

Më poshtë është një foto e fundit e prindërve atletikë të Gigi, Z. dhe Znj. Adriano Buffon. Nëna dhe babai i tij po plaken me hijeshi.

Shih edhe
Jorginho Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

SISTERET VJETORE: Gigi është djali i vetëm i familjes së tij. Guendalina Buffon është motra e madhe e Gigi. Ajo ka lindur në 1973. Më poshtë është një foto e saj dhe vëllait të saj fëmijë dhe heroit kombëtar italian 'Gigi'.

Guendalina Buffon dhe vëllai i saj 'Gigi'.
Guendalina Buffon dhe vëllai i saj 'Gigi'.

Më poshtë është një foto e Buffon Sister, Veronica Buffon. Ajo ka lindur në 1975. Veronica Buffon luajti volejboll për ekipin kombëtar italian të volejbollit.

Motra e menjëhershme e madhe e Gigi - Veronica Buffon.
Motra e menjëhershme e madhe e Gigi - Veronica Buffon.

UNCLE: Gigi Buffon ka një xhaxha të quajtur Dante Masocco. Ai ishte një basketbollist në Serie A1, i cili gjithashtu përfaqësoi ekipin kombëtar italian.

Shih edhe
Lorenzo Insigne Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Xhaxhai i Gigi Buffon, Dante Masocco.
Xhaxhai i Gigi Buffon, Dante Masocco.

kushëri: Ish legjenda e portierëve të Inter Milan dhe Italisë, Lorenzo Buffon është një kushëri i gjyshit të Gianluigi Buffon.

Kushëriri i Buffon i Gigi -Lorenzo Buffon.
Kushëriri i Buffon i Gigi -Lorenzo Buffon.

Alena Seredova:

Gigi është i pasur dhe shumë i bukur. Kjo me nënkuptim nënkupton se do të ketë ndërlikime marrëdhënie gjatë gjithë jetës së tij. Ne ju paraqesim detajet e jetës së tij të marrëdhënieve.

Historia e dashurisë së Gigi Buffon daton që nga viti 2005 kur ai u takua dhe u dashurua me Alena Seredova. Alena ishte nënkampionia e parë e Miss Republikës Çeke në 1998 dhe përfaqësuesja e vendit të saj në Miss World 1998.

Shih edhe
Nicolo Zaniolo Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Gigi Buffon dhe Alena Seredova.
Gigi Buffon dhe Alena Seredova.

Gigi u martua me Alena Seredova më 16 qershor 2011, në Pragë. Ata kanë dy fëmijë, Louis Thomas (lindur në 2007) dhe David Lee (lindur në 2009).

Gigi dhe fëmijët e tij, Thomas (djathtas) dhe David (majtas).
Gigi dhe fëmijët e tij, Thomas (djathtas) dhe David (majtas).

Fëmija i tij i parë 'Thomas' u emërua pas idhullit të Gigi Buffon Thomas N'Kono. Ai bën kohë për të luajtur me të dy djemtë. Kjo kryesisht ndodh ndërsa ai është në pushim.

Në maj 2014, Buffon njoftoi se do të divorcohej nga Bashkëshorti i tij. Ata ndarë pas tre vjet martese.

Shih edhe
Emerson Palmieri Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ai shpejt u lidh romantikisht me ekspertin sportiv italian, gazetarin dhe drejtuesin e televizionit Ilaria D'Amico.

Sipas një reviste në Itali, Buffon dhe D'Amico janë "Si lepujt" dhe fqinjët kanë filluar të ankohen për zhurmën e dashurisë së tyre.

Në 2015, Buffon njoftoi se çifti ishin duke pritur një fëmijë së bashku. Më 6 Janar 2016, çifti njoftoi lindjen e djalit të tyre Leopoldo Mattia në Twitter më herët atë mbrëmje.

Shih edhe
Lorenzo Insigne Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në verën e 2017, palë u angazhua. Para lidhjes dhe martesës me Šeredová, Buffon kishte qenë më parë i fejuar me një sprinter nga ekipi kombëtar i atletikës në Itali, Vincenza Calì.

Gianluigi Buffon Fakte të Biografisë - Sezoni 2003/2004:

Në vitin 2013, Buffon zbuloi se ai kishte vuajtur nga periudha depresioni gjatë sezonit 2003-04, pas humbjes së penalltive të Juventusit në finalen e Ligës së Kampionëve 2003, dhe për shkak të performancës negative të Juventusit atë sezon.

Shih edhe
Daniele De Rossi Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Buffon vizitoi rregullisht një psikolog, por refuzoi të marrë ilaçe dhe e mposhti depresionin e tij para Euro 2004

Biznesi i verës Gianluigi Buffon:

ashtu si Andrea Pirlo Andres Iniesta, Buffon gjithashtu shijon një gotë verë të tij siç shihet në figurën më poshtë.

Nga Gigi Buffon në Wesley Sneijder, deri në Ivan Zamorano: gjithnjë e më shumë kampionë të futbollit sot kanë parë emrat e tyre kreshtë në shishe verë si etiketa.

Shih edhe
Lorenzo Pellegrini Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Kohët e fundit Në 2017, Buffon nisi markën e tij të verës nën emrin "Buffon # 1".

Feja e Gianluigi Buffon:

Buffon është katolik me anë të besimit. Ai është një mik i mirë i Papa Françeskut. Të dy palët u takuan në 2013 nën ombrellën e futbollit dhe të fesë.

Biografia e Gianluigi Buffon - Stili i lojës dhe pritjes:

Që nga shfaqja e tij si një talent i parakohshëm në rininë e tij, Buffon ka qenë i njohur për performancat e tij të qëndrueshme gjatë gjithë karrierës së tij.

Legjenda ka marrë vlerësime nga menaxherët, lojtarët, si dhe nga kolegët e tanishëm dhe të mëparshëm të portierëve. Kjo është për përqendrimin dhe qetësinë e tij të qetë nën presion, si dhe për normën e tij të punës dhe jetëgjatësinë.

Shih edhe
Federico Bernardeschi Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Ai shpesh konsiderohet të jetë arketipi i portierit modern dhe është cituar nga shumë portierë të tjerë pasues si një ndikim dhe model i rëndësishëm.

Gianluigi Buffon Fakte të Biografisë - Numri i këmishës:

Ndërsa ishte në Parma, vendimi i Buffon për të veshur këmishën me numrin 88, sesa këmishën e tij të mëparshme numër 1, për Sezonin 2000-01 shkaktoi polemika në Itali.

Megjithatë, Buffon pretendoi të mos ishte në dijeni të konotacioneve neo-naziste të numrit, duke deklaruar se 88 përfaqësonte "katër topa", të cilat janë simbole të karakterit dhe atributeve të një personi. 

Shih edhe
Nicolo Barella Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Ai deklaroi se ato kishin për qëllim të nënkuptonin nevojën e tij për këto atribute pas dëmtimit të tij para Euro 2000 dhe se ata gjithashtu përfaqësuan "rilindjen" e tij.

Ai më pas ofroi për të ndryshuar numrat, zgjedhja e skuadrës numër 77.

Rrezikimi i dënimit me burg:

Në vitin 2000, Buffon rrezikoi një dënim me katër vjet burg për falsifikimin e një diplome të kontabilitetit të shkollës së mesme në mënyrë që të regjistrohej për një diplomë juridike në Universitetin e Parma.

Shih edhe
Mario Balotelli Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ai pagoi një gjobë 3,500 euro në 2001. Më vonë ai e përshkroi incidentin si keqardhjen e tij më të madhe.

Bastet e Paligjshme:

Në 12 Maj 2006, gjatë lartësisë së Calciopoli skandal, Buffon u akuzua për bast të paligjshëm në ndeshjet e Serisë A, të cilat fillimisht vunë vendin e tij në skuadrën e Kupës së Botës 2006 në Itali në rrezik.

Buffon u pyet zyrtarisht dhe pranoi vendosjen e baste në ndeshjet sportive. Ishte për shkak të tij që lojtarët e futbollit ishin të ndaluar nga bastet që nga tetori 2005. Buffon u pastrua nga të gjitha akuzat në dhjetor 2006.

Gianluigi Buffon Bio - Politika e Futbollit:

Më 7 maj 2012, Buffon u zgjodh nënkryetar i Shoqatës së Futbollistëve Italianë (AIC). Kjo ishte hera e parë që një futbollist aktiv mbante këtë pozicion.

Shih edhe
Federico Bernardeschi Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Në të njëjtin vit, Buffon u bashkua me "Respekto Diversitetin" Program, përmes UEFA-s, i cili synonte të luftonte kundër racizmit, diskriminimit dhe intolerancës në futboll.

Gianluigi Buffon Donnarumma Fakte:

Gianluigi Buffon ka parashikuar një të ardhme të ndritur përpara për bashkatdhetarin Gianluigi Donnarumma i cili mban një emër të ngjashëm me të dhe nuk ka lidhje familjare mes tyre. 

'Portieri i Milanit Donnarumma mund të jetë djali im' - thotë Gianluigi Buffon kur u pyet nëse kishte lidhje me portierin.

Shih edhe
Lorenzo Insigne Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ajo është bërë një kërkim popullor në internet në lidhje me nëse portieri i Milanit është i lidhur me Buffon.

Sipas portierit të AC Milan “Unë kam një raport të shkëlqyeshëm me Gigi. Ai gjithmonë më jep këshilla dhe më trajton si vëllai i tij edhe pse ne ndajmë të njëjtin emër dhe nuk jemi të lidhur.

Unë kam provuar për të parë çdo lëvizje që ai bën në stërvitje dhe e falënderoj që ishte një hero për mua. Të gjithë thonë se unë jam trashëgimtari i Gigit, djali apo vëllai i tij.

Tani për tani unë jam përqendruar vetëm në Milano dhe po bëj mirë atje, siç është ekip Unë kam mbështetur që kur isha fëmijë. Unë jam tashmë në një klub të lartë. "

Kontrolli i fakteve

Ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet, na kontaktoni!

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet