Emmanuel Eboue Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Emmanuel Eboue Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një ish-mbrojtësi të djathtë të ish-Arsenalit i cili njihet më shumë me Nofkën; "I patrembur". Emmanuel Eboue Historia e Fëmijërisë dhe Biografia e patreguar Fakte u sjell një pasqyrë të plotë të ngjarjeve që nga koha e tij e fëmijërisë deri më tani. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe kontroversave të divorcit.

Po, të gjithë dinë për aftësitë e tij të afta, por pak e konsiderojnë Biografinë e Kanut, e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Emmanuel Eboue Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e hershme

Emmanuel Eboue nuk do të harrohet shpejt sidomos me besnikët e Arsenalit pasi ishte në ekipin që përfaqësonte klubin në stadin më të madh të futbollit të klubit.

Emmanuel Eboue, 'Frika' lindi më 4 qershor 1983 në Abidjan, Côte d'Ivoire. Ai u rrit nga gjyshi i tij i ndjerë Amadou Bertin i cili vdiq nga Kanceri në 2017. Eboue u rrit me vëllain e tij N'Dri Serge i cili u vra në një aksident me motor në 2017.

Eboue filloi karrierën e tij të futbollit në ASEC Mimosas akademia e të rinjve. Ishte një klub i Fildishtë që prodhoi Kolo Touré, Didier Zokora, Aruna Dindane dhe Gervinho. Këto grupe yjesh e çuan ekipin e tyre në 108 vrapime të pamposhtura.

Në 2002, Eboué u transferua në klubin mëmë belg të ASEC KSK Beveren, i cili midis 2001 dhe 2006 kishte një marrëveshje bashkëpunimi me klubin anglez të Premier League Arsenal. Të dy Kolo Toure dhe Eboue ishin përfituesit e kësaj marrëveshje bashkëpunimi. Shfaqjet e tij mbresëlënëse në Belgjikë tërhoqën vëmendjen e skautëve të Arsenalit, duke filluar kështu një transferim për Ivorian. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Emmanuel Eboue Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e marrëdhënieve

Ai kishte tre fëmijë me gruan e tij belge Aurélie, të cilën ai u martua para se të bashkohej me Arsenalin.

Në dhjetor 2017, Eboue i tha Mirror i së Dielës se ai është i varfër dhe i pastrehë për shkak të divorcit dhe investimeve të këqija që ishin nën kontrollin e ish-gruas së tij. Më poshtë është një foto e Eboue dhe Aurelie kur ecja ishte mirë.

Emmanuel Eboue Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Historia e Zemrës

Sidoqoftë, stili i jetës së sofistikuar, me shkëlqim, duke regjistruar të gjitha pronat e tij në emër të gruas së tij. Ivoriani fitoi miliona gjatë shtatë viteve të tij në krye të Anglisë dhe më pas më shumë se 1.5 milion a në vit në anën turke Galatasaray.

Fatkeqësisht, ai humbi një betejë divorci ndaj gruas së tij, Aurelie, e cila i hoqi të gjitha pasuritë që kishte përdorur paratë e fituara me të holla për të blerë. Në dhjetor 2017, Emmanuel Eboue tani vrapon duke u fshehur nga policët dhe përmbaruesit pasi u urdhërua nga një gjykatës për të transferuar shtëpinë e tij të mbetur në Enfield tek gruaja e tij. Kjo ishte e vetmja pasuri që i kishte mbetur.

Kohët e fundit, mbrojtësi i Arsenalit dhe lojtari i Fildishtë, Emmanuel Eboue zbuloi se si prishja e ka çuar atë në prag të vetëvrasjes. Përpjekja për vetëvrasje erdhi pasi ai e pa veten duke fjetur në dyshemenë e mikut të tij dhe duke larë rrobat e tij me dorë.

Në një intervistë ekskluzive me Mirror, Eboue thotë, "Unë dua që Perëndia të më ndihmojë. Vetëm ai mund të ndihmojë t'i marrë këto mendime nga mendja ime. "
Më e keqja është se; Eboue si në kohën e shkrimit nuk është në gjendje të luajë futboll për shkak të shëndetit të keq. Në të vërtetë, ai është shtyrë në prag. Eboue po ashtu ballafaqohet me një largim zemre nga tre fëmijët e tij, të cilët ai nuk e ka parë që nga qershori 2017. Kjo është një kohë kur ai po trishton edhe vdekjen e dy personave të rëndësishëm në jetën e tij. Vdekja e kancerit të gjyshit Amadou Bertin që e ngriti atë. dhe gjithashtu, humbja e vëllait të tij N'Dri Serge i cili u vra në një aksident motoçikletash në 2017.

Emmanuel Eboue Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Vajtimi

Ekstremisht i shqetësuar Eboue, i cili ka të gjitha gjërat e jetës në çantat e tij tha…

"Nuk mund t'i përballoj paratë për të vazhduar të ketë ndonjë avokat apo avokat. Unë jam në shtëpi por unë jam i frikësuar. Sepse unë nuk e di se në çfarë kohe do të vijë policia. Ndonjëherë i mbyll dritat sepse nuk dua që njerëzit të dinë se jam brenda. I kam vënë gjithçka mbrapa derës së shtëpisë sime, të cilën unë e pata për të blerë. Unë nuk do të shes rrobat e mia ose do të shes atë që kam. Do të luftoj deri në fund, sepse nuk është e drejtë ".

Eboue ka mbetur pa një makinë larëse. Por ai nuk do të rrihet, duke thënë: “Çdo ditë laj xhinse, rroba, gjithçka. Duart e mia janë të forta. Sikur kam punuar në një fermë. Falënderoj gjyshen time sepse ajo më mësoi të laja, gatuaj, pastroja gjithçka si i ri. ”

Duke dorëzuar makinat në mesin e aseteve të transferuara te gruaja e tij, Eboue tani ka një kartoni Oyster dhe mbështetet në transportin e Londrës - duke bërë çmos për të mos u njohur. Tani është tre javë si në kohën e shkrimit që nga një afat që kalonte për Eboue-n për të dorëzuar pronësinë e shtëpisë së Londrës së Veriut që ai përdori për të ndarë me Aurelie.

Një gjyqtar do të nënshkruajë transferimin nëse Eboue nuk e bën këtë. Lojtari dhe gruaja e tij jetuan atje në kohë më të lumtur para se Eboue të blinte një rezidencë - të cilën Aureli ka vënë tani në treg. Eboue e kupton se ajo ndoshta do ta shesë pronën e Enfield.

Emmanuel Eboue Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Rreth Mos Duke parë Fëmijët e Tij

Ivoriani nuk i ka parë fëmijët e tij në muaj.

 

Në fjalët e tij ..."Nuk mund t'i shoh dhe po më dëmton shumë," tha ai. "Isha afër fëmijëve të mi dhe gati për të bërë gjithçka për ta.

Dy vajzat e mia kanë një telefon dhe më telefononin. Por tani kanë kaluar dy muaj pa asnjë kontakt. Më mungojnë fëmijët. Më mungojnë shumë fëmijët e mi dhe dua t’i shoh sepse nuk është e drejtë. Më dhemb shumë ”.

Emmanuel Eboue Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Ndalohet nga FIFA

Ëndrra e tij për një kthim të Premier League me Sunderland u zhduk në 2016. megjithatë, pasi u godit me një ndalim 12-mujor nga FIFA pas një mosmarrëveshjeje me një ish-agjent që i paguan pagat e tij.

Eboue thotë se kurrë nuk i është dhënë udhëzime për të menaxhuar financat e tij të futbollit. Duke këmbëngulur që gruaja e tij të kujdeset për shumicën e çështjeve të tyre, ai pranon të jetë "Naive" me para. Ai gjithashtu pretendon se ishte i shqetësuar nga një varg njerëzish që i dhanë atij këshilla të keqe dhe e bëri atë të humbiste shuma të mëdha të parave.

Në fjalët e tij ...“Problemet me FIFA ishin për shkak të njerëzve që më këshillonin. Njerëzit të cilët supozohet se kujdesen. Por ishte për shkak të tyre që unë humba para dhe nuk kisha mundësi të paguaja agjentin tim. Kjo është arsyeja pse FIFA më ndaloi. ”

Emmanuel Eboue Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Si i kushtonte atij një analfabetë pasurinë e tij

Me një edukim të kufizuar, Eboue pagoi çmimin për të qenë i pavetëdijshëm për gjendjen e tij financiare. Vizita e tij e vogël në bankë ishte me Aurelie. Ishte gruaja e tij, Aurelie, që bën bankar për të.

Eboue madje kujton një rast kur stafi i bankës e vizitoi atë - për të nënshkruar dokumentet - në terrenin e trajnimit të Arsenalit. Duke besuar te ish-gruaja e tij, ai nënshkruan gjithçka që i jepte atij.

Kohët e fundit ai tha: "Shikoj prapa dhe them 'Emmanuel, ti ke qenë naiv… pse nuk e mendove më parë atë?' Shtë e vështirë. “Shumë, shumë e vështirë. Paratë që kam fituar, ia kam dërguar gruas time për fëmijët tanë. Në Turqi, unë fitova tetë milion euro. Unë i ktheva shtatë milion përsëri në shtëpi. Çfarëdo që ajo të më thotë të nënshkruaj, unë firmosa.

Emmanuel Eboue Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jo duke mësuar nga Thierry Henry

Njëherë Eboue shtoi: "Kur e shoh Thierry ndihem i lumtur për të, por turpërohem për situatën time." 

Rtshtë me vend të theksohet se gruaja e Henry Claire Merry dikur kërkoi një zgjidhje divorci prej 8 milion £ të cilën ajo shkoi sipas dëshirës. Ky divorc i dhimbshëm ndodhi pasi Theyry Henry sapo u transferua në FC Barcelona. Sipas Henrit, "Një divorc nuk është kurrë i lehtë, aq më tepër me një vajzë në mes". Ai është shëruar prej divorcit.

Krahasuar me Eboue, gjithçka nuk duket se po funksionon në rrugën e tij. Ai ka humbur çështjen e divorcit, fëmijët dhe karrierën e tij. Sipas fjalëve të tij“Kur shoh miq në TV që kam luajtur me ose kundër, them me vete 'duhet të jem akoma atje'. Shtë e vështirë t'i shikosh ".

Emmanuel Eboue Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia-Shpresa

Pavarësisht se i kaloi të gjitha këto dhimbje, Eboue ka ende një copë shprese. Sipas fjalëve të tij… «Unë vazhdoj të falënderoj Zotin. Unë kam jetën time. Nuk doja atë që ka ndodhur. Nuk ia uroj askujt ”.

Ndërsa Eboue dëshiron të kthehet për të luajtur një ditë, ai do të hidhen në shansin për të punuar me ish-klubin Arsenal ose sindikatat e lojtarëve të PFA.

Ai gjithashtu tha: "Unë do të pranoja ndihmë nga kudo, por nëse klubi im i mëparshëm dëshiron të më ndihmojë atëherë do të isha shumë, shumë i lumtur. Ndoshta mund të ndihmoj lojtarët e rinj? ”PFA më ndihmoi një herë kur ai kishte probleme me agjentin tim. Ai vazhdoi"Ndoshta do të shihja disa nga njerëzit që luaja me ose kundër dhe unë do të ndihem i zënë ngushtë. Por unë do të përballoj. "

Sot, Eboue dëshiron që të gjithë futbollistët afrikanë të mësojnë nga gabimet e tij.

Emmanuel Eboue Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia-Personalitet

Emmanuel Eboue ka atributin në vijim për personalitetin e tij.

Pikat e forta të Emmanuel Eboue: I butë, i dashur, kurioz, i adaptueshëm, i aftë për të mësuar shpejt dhe për të shkëmbyer ide

Dobësitë e Emmanuel Eboue: Naiv, nervor, i paqëndrueshëm dhe i pavendosur

Çfarë i pëlqen Emmanuel Eboue: Muzikë, biseda me gati të gjithë dhe udhëtime të shkurtra nëpër qytet.

Ajo që Emmanuel Eboue nuk i pëlqen: Zhvleftësoni Duke qenë i vetëm, duke u mbyllur, përsëritur dhe rutinë.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për të lexuar Emmanuel Eboue Childhood Story plus fakte të patreguara të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!. 

 

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet