Emmanuel Adebayor Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia

Azhurnimi i fundit në

LB paraqet Historinë e plotë të një sulmuesi të fortë, i cili njihet më së miri nga Pseudonimi; "Rosemary". Historia e fëmijërisë suaj Emmanuel Adebayor plus biografi e patrembur Faktet ju sjellin një pasqyrë të plotë të ngjarjeve që nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës së marrëdhënieve, çështjeve familjare dhe fakteve të pakta të njohura në lidhje me të.

Po, të gjithë e dinë aftësitë e tij në fushë, por shumë pak e konsiderojnë Biografinë e Emmanuel Adebayor e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Emmanuel Adebayor Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta e hershme

Emmanuel Adebayor ka lindur në 26th ditën e shkurtit 1984 në Lome, Togo. Ai lindi nga babai i tij, Shadrak Adebayo Adeyi dhe nëna, Hajia Adebayor.

Adebayor nuk mund të ecë gjatë katër viteve të para të jetës së tij. Nëna e tij luftoi duke marrë Adebayor të varfër rreth Afrikës Perëndimore duke kërkuar një shërim për çështjen e këmbës së tij e cila u gjet.

Adebayor më pas foli për "mrekullinë" e tij, duke thënë: "... Unë isha në kishë duke hedhur poshtë dhe, rreth orës nëntë apo dhjetë një mëngjes të diel, unë mund të dëgjoj fëmijët që luajnë jashtë. Papritmas dikush filloi një top në kishë. Dhe personi i parë për t'u ngritur dhe për të drejtuar ishte me becaPërdorni Doja ta merrja topin. Kjo ishte kur pashë mrekullinë time. Një ditë e kuptoja se Perëndia më ka caktuar të jem futbollist "

Adebayor regjistroi në lokalin e vendit të tij Agaza në Togo ku ai u ngrit në radhët. Ai ishte i ndotur nga Metz Scout, Francis De Taddeo gjatë një turneu të rinisë dhe më pas u soll në Francë. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Emmanuel Adebayor Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta e marrëdhënieve

Futbollisti Togolez dhe Tottenham Hotspur përpara Emmanuel Adebayor zakonisht e mban jetën e tij private private, dhe shumë nuk dihet për gruan e tij të quajtur Bamirësi Adebayor. Ai ndjek vetëm ngjarje të profilit të lartë kryesisht në Evropë me të.

Emmanuel Adebayor dhe Gruaja, Bamirësi

Adebayor dhe Bamirësia kanë një vajzë të cilën e quajnë Kendra Adebayor. Ajo ka lindur qershor 2010.

Atë dhe Bijë - Emmanuel dhe Kendra

Emmanuel Adebayor dhe vajza e tij, Kendra duken mahnitëse në foton më poshtë.

Adebayor dhe vajza mbajnë për një fotografi

Kendra në 2013 festoi ditëlindjen e saj të tretë në një stil të madh. Babai i saj i milionerëve duhej të mbante partinë më të mirë për të.

Emmanuel Adebayor Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Familje

Babai i Adebayor përshëndet nga një fshat i vogël i quajtur Igbaye në 'Odo Otin Qeveria lokale
Zona e Shtetit Osun, Nigeri. Babai i tij Shadrak Adebayor Adeyi vdiq në 2005, duke lënë pas nënën e tij, Hajia Adebayor. Nëna e tij është nga një qytet fqinj i quajtur Ekusa.

Emmanuel ka tre vëllezër dhe tre motra. Ai është më i afërti me një nga motrat e tij, Iyabo. Emri i vëllait të tij më të ri është Rotimi Adebayor. Dy motrat e mbetura janë Lucia Adebayor (motra), Maggie Adebayor (motër). Peter Adebayor është vëllai i tij i ndjerë.

Emmanuel Adebayor Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Çështjet familjare

Sulmuesi Adebayor kohët e fundit ka shkruar një post të gjatë dhe të detajuar në faqen e tij personale të Facebook-ut për të ekspozuar dhimbjet personale dhe trazirat familjare që ai ka përjetuar në të kaluarën e tij, duke zbuluar masën në të cilën familja e tij është përpjekur të përfitojë prej tij.

Postimi i gjatë në publikun e tij Facebook faqe përshkroi problemet e familjes së tij.

Ai shkroi në faqen e tij në Facebook: "SEA, Unë kam mbajtur këto histori për një kohë të gjatë, por unë mendoj se sot ia vlen të ndajnë disa prej tyre me ju. Është e vërtetë se çështjet familjare duhet të zgjidhen brenda dhe jo në publik por po e bëj këtë, që shpresojmë që të gjitha familjet mund të mësojnë nga ajo që ndodhi në minierën time. Edhe, mbani në mend se asnjë nga këto nuk ka të bëjë me paratë.

Në moshën 17, me pagat e mia të para si futbollist, ndërtova një shtëpi për familjen time dhe sigurova se janë të sigurt. Siç të gjithë e dini, unë kam marrë trofeun e Lojtarit Afrikan të Vitit në 2008.

Unë gjithashtu e solla nënën time në skenë me mua për ta falënderuar për gjithçka. Në të njëjtin vit, e solla në Londër për mjekime të ndryshme kontrolloni-ups.

When vajza ime ka lindur, kemi kontaktuar nënën time për ta njoftuar, por ajo menjëherë e ka mbyllur telefonin dhe nuk dua të di të dëgjojë për këtë. Duke lexuar komentet tuaja të fundit, disa njerëz thanë që familja ime dhe unë duhet të konsultoheshin me TB Joshua. Në 2013, i dhashë nënës sime në mënyrë që ajo të konsultohet me të në Nigeri. Ajo duhej të qëndronte për javën 1; por 2 ditë në qëndrimin e saj, mora një telefonatë duke thënë se ajo u largua. Përveç të gjitha gjërave që i dha nënës sime një shumë të madhe parash për të filluar një biznes me biskota dhe sende të ndryshme. Natyrisht, u lejoja atyre të vendosnin emrin dhe figurën time në mënyrë që ata të mund të shesin më shumë. Çfarë tjetër mund të bëjë një djalë në fuqinë e tij për të mbështetur familjen e tij?

Para disa vitesh, bleva një shtëpi në East Lagon (Gana) për $ 1.2 milion. E gjeta normale që motra ime më e madhe, Yabo Adebayor të qëndronte në atë shtëpi. Unë gjithashtu lejohet imi gjysëm vëlla (Daniel) për të qëndruar në të njëjtën shtëpi. Disa muaj më vonë, isha me pushime dhe vendosa të shkoj në atë shtëpi. surprizë e mia, pashë shumë makina në rrugë me pemë. Në fakt, motra ime vendosi të merrte me qira shtëpinë pa e ditur. Ajo gjithashtu nxori Danielin nga ajo shtëpi. Vini re se shtëpia kishte rreth dhomat 15. Kur e thirra dhe e pyeta për një shpjegim, ajo mori rreth 30 minuta për të abuzuar dhe fyer mua me telefon. E thirra nënën time për të shpjeguarai situatë dhe ajo bëri të njëjtën gjë si motra ime. Kjo motër e njëjta thotë se unë jam mosmirënjohës. Pyete atë për makinën që ajo po shoferon apo çfarëdo që ajo po e shikon sot?

Vëllai im Kola Adebayor, tani ka qenë në Gjermani për vite 25. Ai u kthye në shtëpi rreth 4 herë, me shpenzimet e mia. Unë mbuloj plotësisht koston e edukimit të fëmijëve të tij. Kur isha në Monako, ai erdhi tek unë dhe kërkoi para për të filluar një biznes. Vetëm Perëndia e di sa i dhashë atij. Ku është ai biznes sot?
Kur vëllai ynë Pjetri vdiq, unë dërgova Kola një shumë të madhe parash që të mund të fluturojë në shtëpi. Ai kurrë nuk u paraqit në varrim. Dhe sot i njëjti vëlla (Kola) po u thotë njerëzve se unë jam i përfshirë në vdekjen e Pjetrit. Si? Ai është i njëjti vëlla që shkoi dhe tregoi histori të pasakta për familjen tonë tek "The Sun" në të tjera për të marrë disa para. Ata gjithashtu i dërguan një letër klubit tim kur isha në Madrid në mënyrë që të mund të pushoja.

Kur isha në Monako unë mendova se do të ishte mirë të kishim një familje të futbollistëve. Kështu që sigurova që vëllai im Rotimi të hyjë në një akademi futbolli në Francë. Brenda pak muajsh; nga lojtarët 27, ai vodhi telefonat 21.

Unë nuk do të thosha ndonjë gjë për vëllain tim Peter Adebayor sepse ai nuk është këtu sot. Pusho shpirtin e tij në paqe.

Motra ime Lucia Adebayor vazhdon të tregojë people që babai im më tha të sjellë atë në Evropë. Por çfarë do të ishte qëllimi për ta sjellë atë në Evropa? Everyone është këtu për një arsye.

Isha në Gana kur mora lajmin se vëllai im Peter ishte sëmurë rëndë. Kam vozitur më së shpejti në Togo për ta takuar dhe për të ndihmuar. Kur mbërrita, nëna ime tha se nuk mund ta shihja atë dhe unë duhet t'i jepja paratë dhe ajo do të zgjidhte gjithçka. Vetëm Perëndia e di se sa i dhashë asaj atë ditë. Njerëzit thonë se nuk bëra asgjë për të shpëtuar vëllanë tim, Pjetrin. A jam budalla për të përzënë 2 orë në Togo për asgjë?

Kam organizuar një takim në 2005 për të zgjidhur çështjet tona familjare. Kur i pyeta për mendimin e tyre, ata thanë se unë duhet të ndërtoj secilin anëtar të familjes një shtëpi dhe t'i jap secilës prej tyre një pagë mujore.
Sot unë jam ende gjallë dhe ata kanë ndarë tashmë të gjitha mallrat e mia, vetëm në rast se vdes.
Për të gjitha këto arsye, u desh shumë kohë që unë të ngrin themelet e mia në Afrikë. Sa herë që përpiqem t'u ndihmoj njerëzve në nevojë, më duhej të më pyesin dhe të gjithë mendonin se ishte një ide e keqe.

Nëse e shkruaj këtë, qëllimi kryesor nuk është të vë në dukje anëtarët e familjes sime. Unë vetëm dua që familjet e tjera afrikane të mësojnë nga kjo. Faleminderit."

Emmanuel Adebayor Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Personalitet

Emmanuel Adebayor ka atributin në vijim për personalitetin e tij.

Përparësitë: Adebayor është i mëshirshëm, artistik, intuitiv dhe i mençur.

dobësitë: Adebayor është tepër besues.

Çfarë Adebayor pëlqen: Fjetur, muzikë, romancë, media vizuale, nota dhe tema shpirtërore

Çfarë Adebayor nuk i pëlqen: Njihni të gjithë njerëzit, duke u kritikuar, e kaluara që kthehet për ta ndjekur dhe mizori të çdo lloji.

Në thelb, Adebayor është vetëmohues dhe gjithmonë është i gatshëm të ndihmojë të tjerët, pa shpresuar që të marrë ndonjë gjë në kthim.

Emmanuel Adebayor Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Story Juju

Lajmi i madh nga mediat britanike dikur përshkruan Adebayo që e largoi nënën e tij, Alice dhe e akuzoi atë për një lloj magji që ka ndikuar në nivelet e tij.

Bota u trondit, por nuk ishte turp për këtë njeri që ka luajtur për Arsenalin, Manchester Cityn, Real Madridin dhe tani Tottenhamin dhe i cili, duke shkuar nga mosha e tij, natyrisht duhet të pakësohet në xhirimin e tij. Por burrat e bënin atë të besonte se nëna e tij ishte përgjegjëse. Dhe ai e akuzoi atë publikisht. Ai kishte shënuar dy gola në paraqitjet e 12 për Tottenhamin para se të shkoi me gaga me akuzën e tij.

Vëllai im ka qenë i tronditur - Kolona Adebayo tha vëllai i tij në 2015. Kola, 42, një shofer kamioni në Gjermani duhej t'i drejtohej medias në Evropë për keqardhje që Emmanueli ishte pastruar trurin nga "Alfa muslimane i cili i tha atij se nëna jonë ishte pas paaftësisë së tij për të shënuar gola". Kola tha se ishte tronditëse që Emmanuel i besonte ato. Dhe në vend se Adebayo duke luftuar për t'u kthyer në formë, ai lejoi veten të mbushej nga një frikë imagjinare e magjisë.

Ai vazhdoi ...Adebayo as nuk ka luajtur, çfarë qëllimi ka shënuar më shumë. Ai është më i zënë me luftimin e shpirtrave imagjinarë sesa të luftojë për t'u kthyer në formë dhe për të marrë vendin e tij. Dhe lufta kundër këtyre shpirtrave po i kushton atij para.

Emmanuel Adebayor Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Afrikë Lojtari më i mirë

Sulmuesi i talentuar u emërua lojtari më i mirë i Afrikës për 2008 në një ceremoni çmimesh të organizuar nga Konfederata e Futbollit Afrikan (CAF). Adebayor mundi kandidatët Mohamed Rrethrika të Egjiptit dhe Michael Essien të Ganës në një votim që panë trajnerët e ekipit kombëtar të votimit të anëtarëve të 54 të CAF.

Adebayor merr Çmimin Afrikan të Lojtarit më të Mirë për 2008

Ai u shoqërua nga nëna e tij në ceremoninë e shpërblimeve, ku mori një trofe kristal dhe një çmim 20,000. Ai ishte lojtari i parë Togolese që u njoh si lojtari më i mirë i Afrikës.

Emmanuel Adebayor Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Lloji i tij i Makines

Ai dikur ishte lojtari më i pasur në Afrikë. Me shumë para në duart e tij, ai bën atë që bën më së miri. Blerja e makinave shumë të shtrenjta siç tregohet më poshtë.

Adoleshenti i makinës

Emmanuel Adebayor Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Keni harruar të fikni telefonin e tij

Adebayor mund të jetë shumë i liruar dhe i ngathët. Ai dikur erdhi në një mbulim të BBC-së për ndeshjen e futbollit Japoni vs Kamerun, pa kujtuar të mbyllë ose të vendoste telefonin e tij në heshtje ndërsa ishte në ajër.

Emmanuel Adebayor Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Ekipi i autobusit Sulm

Në janar 2010, Adebayor ishte një nga lojtarët e përfshirë kur autobusi i ekipit të Togos doli me armë zjarri në rrugën për në Kupën e Kombeve 2010 të Afrikës në Angolë.

Adebayor ishte fotografuar duke qarë momentet pasi mbijetoi nga sulmi terrorist në Angolë, në prag të Kupa e Kombeve 2010 Africa. Sulmi u largua nga shoferi dhe një anëtar i ekipit kombëtar të futbollit Togo u vra dhe gjashtë të tjerë u plagosën rëndë. Për fat të mirë Adebayor mbijetoi.

Në 2013, Adebayor u kthye në ekipin e Togo për Kupën Afrikane të Kombeve 2013 në Afrikën e Jugut, ku i ndihmoi ata të kualifikoheshin për çerekfinale. Ai është aktualisht golashënuesi më i mirë i Togos me qëllimet 31.

Emmanuel Adebayor Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Një dhurues

Adebayor është një donator i fortë në vendin e tij të lindjes në Afrikë. Më poshtë është një foto e tij që i kthehet shoqërisë.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për të lexuar Emmanuel Adebayor Childhood Story plus fakte të patregueshme të biografisë. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket e drejtë në këtë artikull, ju lutem vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!.

Duke u ngarkuar ...

1 KOMENT

  1. Kjo botë është e thjeshtë, por e rrezikshme sepse ne njeriu jemi kosto. nëse bëni mirë apo keq ju do të kritikoheni, mbajini transportuesit tuaj. Ju jeni të bekuar

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu