Dennis Bergkamp Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Dennis Bergkamp Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Biografia jonë e Dennis Bergkamp ju tregon Fakte në lidhje me Historinë e Fëmijërisë së tij, Jeta e hershme, Prindërit, Familja, Gruaja (Henrita Ruizendaal), Stili i jetesës, vlera neto dhe jeta personale.

Me pak fjalë, ne ju japim historinë e një Legjende Futbolli të njohur me Nofkën; "Hollandez që nuk fluturon". Lifebogger e fillon këtë Bio nga ditët e tij të hershme, deri kur u bë i famshëm me Arsenalin.

Po, të gjithë e dinë për historinë e tij me Arsenalin, por pak e konsiderojnë Biografinë tonë të Dennis Bergkamp, ​​e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Shih edhe
Diego Maradona Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Dennis Bergkamp Historia e Fëmijërisë - Historiku i hershëm dhe familjar:

Dennis Nicolaas Maria Bergkamp lindi në ditën e 10 maj të vitit 1969 në Amsterdam, Hollandë. Ai lindi nga nëna e tij, Tonnie Bergkamp dhe babai, Wim Bergkamp (një elektricist). Bergkamp ishte i fundit nga katër djemtë e Wim dhe Tonnie Bergkamp.

Dennis u rrit në një periferi të klasës punëtore, në një familje që aspiron të arrijë statusin e klasës së mesme. Babai i tij, një elektricist dhe futbollist amator në ligat e ulëta e quajti atë në nder të sulmuesit skocez Denis Law në foto më poshtë.

Për t'iu përmbajtur zakoneve Hollandeze të emrave të dhënë, një "n" shtesë u fut në emrin e Bergkamp nga babai i tij pasi nuk u pranua nga regjistruesi.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë Roberto Carlos dhe fakte të paqarta të biografisë

Bergkamp u ngrit si një Katolike romake nga familja e tij dhe frekuentonte rregullisht kishën gjatë fëmijërisë së tij. Megjithëse në vitet e mëvonshme ai tha se vizitat në kishë nuk i pëlqyen, Bergkamp ende e ruan besimin e tij. Sipas Bergkamp, ​​heroi i tij i futbollit në fëmijëri ishte Glenn Hoddle, të cilin ai e admironte për prekjen e tij të butë dhe precize.

Dennis Bergkamp Biografia - Karriera në Përmbledhje:

Bergkamp u rrit përmes sistemit të të rinjve të Ajax, duke iu bashkuar klubit në moshën 11 vjeç.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Ronaldinho Plus Fakte të paqarta të biografisë

Ai mësoi shkathtësi në fushë pasi ata duhej të mësonin të luanin çdo pozicion. Ai që kishte për të luajtur mbrojtje e ndihmoi më vonë kur e kuptonte në mënyrë intuitive se si një mbrojtës kundërshtar do të përpiqej ta ndalonte atë. Kjo njohuri do ta ndihmonte atë të pengonte çdo gjë që mund të bënte mbrojtësi i tij. Kjo, së bashku me krijimtarinë e tij të afërt, e bëri atë një person shumë të vështirë për të ruajtur.

Shih edhe
Francesco Totti Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Në sezonet e mëvonshme, Bergkamp u vendos si një lojtar i ekipit të parë për Ajax. Kjo kulmoi në një periudhë suksesi për klubin, i cili fitoi titullin Eredivisie në sezonin 1989–90 për herë të parë në pesë vjet.

Ai qëndroi me Ajax deri në '93, kur vendosi që donte të kalonte në kalibrin e ekipeve me të cilat luante dhe kundër. Italia dhe Seria A ishin një joshje e fortë dhe pas pak kthim prapa, ai zgjodhi Internazionale Milano përpara Juventusit. Nuk ishte një përshtatje e mirë sepse shtypi italian nuk dinte çfarë të bënte me sjelljen e tij introverte jashtë fushe dhe madje e etiketoi atë "Indiferent" Ata ishin të pamëshirshëm në kohë duke e tallur atë.

Dy vjet të luajtjes së topit në Itali u treguan të mjaftueshme për Bergkamp dhe ai shkoi në Arsenal në 1995. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Rio Ferdinand Plus Fakte të patreguara të biografisë

Kush është Henrita Ruizendaal? WIfe e Dennis Bergkamp:

Në fillim të karrierës së tij, u bë e qartë se çdo pjesë e bukur e këmbëve të Dennis Bergkamp kishte nevojë për personin e duhur për të furnizuar me vendosmëri. Arti i tij i futbollit u plotësua nga një zonjë e bukur dhe e mrekullueshme. Askush tjetër përveç modelit Hollandez, Henrita Ruizendaal, dashuria e jetës së tij.

Bergkamp është martuar me Henrita Ruizendaal që nga 16 Qershor 1993. Më poshtë është një foto e dasmës së tyre.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë Rivaldo Plus Fakte të patreguara të biografisë

Çifti ka katër fëmijë: Estelle Deborah, Mitchel Dennis, Yasmin Naomi dhe Saffron Rita. Më poshtë është djali i parë dhe i vetëm i Dennis Bergkamp.

Djali i Dennis Bergkamp është vetë një lojtar i talentuar por duket se po ndjek një rrugë pak më të ndryshme nga babai i tij, i cili nënshkroi me Ajax në moshën 12-vjeçare. Mitchel vendosi të fillojë karrierën e tij nga niveli i dytë i futbollit Hollandez. Ai është në prag të depërtimit në radhët e fluturimeve kryesore të futbollit.

Shih edhe
Pele Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Dennis Bergkamp Fakte të patreguara të biografisë - Renditja e popullaritetit:

Ne kemi përgatitur një statistikë të Popularity LifeBogger për Denis Bergkamp. Ju lutemi kontrolloni më poshtë nëse i përshtatet asaj që mendoni për të.

Dennis Bergkamp Jeta Personale:

Dennis Bergkamp ka atribut të mëposhtëm për personalitetin e tij.

Pikat e Forta: Besueshëm, i durueshëm, praktik, i përkushtuar, i përgjegjshëm dhe shumë i qëndrueshëm në familjen e tij.

Dobësitë e tij: Aviofobia (frika e fluturimit qoftë me helikopterë, aeroplanë dhe mjete të tjera fluturuese)

Shih edhe
Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Çfarë pëlqen Dennis: Ai e do kopshtarinë, gatimin, muzikën, romancën, veshjet me cilësi të lartë dhe punën me duart.

Çfarë Dennis nuk i pëlqen: Ai nuk i pëlqen pasiguria e çdo lloji,

Në përmbledhje, Dennis është praktik, i bazuar mirë dhe është dikush që i pëlqen të korrë frytet e punës së tij. Ai ndjen nevojën për tu rrethuar me dashuri dhe bukuri që familjes dhe fansave të tij i japin. Dennis është sensual dhe i prekshëm dhe i konsideron prekjen dhe shijen si më të rëndësishmen e shqisave të tij. Ai është i gatshëm të durojë dhe t'u përmbahet zgjedhjeve të tij derisa të arrijnë pikën e kënaqësisë personale.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë Roberto Carlos dhe fakte të paqarta të biografisë

Dennis Bergkamp Historia e Aviofobisë:

Pseudonimi i Bergkamp është "Hollandez që nuk fluturon" për shkak të frikës së tij nga fluturimi. Kjo rrjedh nga një incident me ekipin kombëtar të Holandës në Kupën e Botës 1994 ku motori i avionit u nda gjatë një fluturimi, duke nxitur një gazetar të bënte shaka për të pasur një bombë në çantën e tij. Pas këtij incidenti, Bergkamp vendosi që ai kurrë nuk do të fluturojë përsëri, por ka konsideruar kërkimin e ndihmës psikiatrike:

Unë e kam këtë problem dhe duhet të jetoj me të. Nuk mund të bëj asgjë për këtë, është një gjë psikologjike dhe nuk mund ta shpjegoj. Unë nuk kam fluturuar në aeroplan për dy vjet. FA Hollandeze ka qenë simpatike, ashtu si edhe Arsenali, deri më tani. Po shqyrtoj ndihmën psikiatrike. Nuk mund te fluturoj. Unë thjesht ngrij. Më kap paniku.

Kushti e kufizoi rëndë aftësinë e tij për të luajtur në ndeshje larg në garat evropiane dhe për të udhëtuar me ekipin kombëtar. Në disa raste, ai do të udhëtonte me rrugë tokësore me makinë ose tren, por logjistika e disa ndeshjeve kishte shumë stres në atë që ai nuk do të udhëtonte fare.

Shih edhe
Historia e fëmijërisë së Ronaldinho Plus Fakte të paqarta të biografisë

Dennis Bergkamp Bio - Dalja në pension:

Ai u tërhoq në 2006 dhe u fut në Sallën e Famshëm të Futbollit në Angli vitin e ardhshëm. Ishte një nder shumë i madh që kur ai ishte lojtari i parë holandez për t'u votuar. FIFA e ka renditur atë në mesin e lojtarëve më të mirë të 100 të të gjitha kohërave dhe Arsenali e renditi atë jo. 2 mes qindra lojtarëve që kanë veshur fanellën e tyre.

Pas tërheqjes, Bergkamp këmbënguli se nuk do të lëvizte në stërvitje. Ai hodhi poshtë një ofertë për të zbuluar për Arsenalin dhe në vend të kësaj u përqëndrua në udhëtimin dhe kalimin e kohës me familjen e tij.

Shih edhe
Francesco Totti Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Megjithatë, në prill të 2008, ai filloi një diplomë të stërvitjes së shpejtë për ish-futbollistët holandezë ndërkombëtarë dhe ndërmori një rol të trajnuar në Ajax. Pasi kishte përfunduar kursin e Traineri Betaald Voetbal dhe duke marrë disa pozicione traineri, Bergkamp u emërua ndihmësi i De Boer në Ajax në Gusht 2011.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit që lexuat Historinë tonë të Fëmijërisë Dennis Bergkamp plus Fakte të patreguara të Biografisë. Në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket si duhet në këtë artikull, ju lutemi vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni !. 

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet