Dennis Bergkamp Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet historinë e plotë të një Legjenda Futur më të njohur nga Pseudonimi; "Holandezi Jo-Fluturues". Historia e fëmijërisë së Dennis Bergkamp-it plus një biografi të panjohur Faktet ju sjellin një pasqyrë të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë fakteve dhe fakteve të pakta të njohura rreth tij.

Po, të gjithë e dinë historinë e tij me Arsenalin, por shumë pak e konsiderojnë biografinë tonë Dennis Bergkamp, ​​e cila është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojmë.

Dennis Bergkamp Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta e hershme dhe familjare

Dennis Nicolaas Maria Bergkamp ka lindur në 10th ditën e majit 1969 në Amsterdam, Holandë. Ai lindi nga e ëma, Tonnie Bergkamp dhe babai, Wim Bergkamp (një elektricist). Bergkamp ishte i fundit i katër djemve të Wim dhe Tonnie Bergkamp.

Dennis u soll në një periferi të klasës punëtore, në një familje që aspiroi të arrinte statusin e klasës së mesme. Babai i tij, një elektricist dhe futbollist amator në ligat më të ulta, e emëroi atë në nder të sulmuesit skocez Denis Law, foto poshtë.

Për të përmbushur zakonet holandeze të emrit të emrit, një "n" shtesë u fut në emrin e parë të Bergkamp nga babai i tij pasi nuk u pranua nga regjistri.

Bergkamp u ngrit si një Katolike romake nga familja e tij dhe rregullisht mori pjesë në kishë gjatë fëmijërisë së tij. Megjithëse në vitet e mëvonshme ai tha se vizitat në kishë nuk i ishin apeluar atij, Bergkamp ende e mban besimin e tij. Sipas Bergkamp, ​​heroi i tij i futbollit të fëmijërisë ishte Glenn Hoddle, të cilin e admironte për prekjen e tij të butë dhe të butë.

Dennis Bergkamp Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Karriera në Përmbledhje

Bergkamp u rrit nëpërmjet sistemit të rinisë Ajax, duke u bashkuar me klubin në moshën 11.

Ai mësoi shkathtësi në fushë pasi ata duhej të mësonin të luanin çdo pozicion. Ai që kishte për të luajtur mbrojtje e ndihmoi më vonë kur e kuptonte në mënyrë intuitive se si një mbrojtës kundërshtar do të përpiqej ta ndalonte atë. Kjo njohuri do ta ndihmonte atë të pengonte çdo gjë që mund të bënte mbrojtësi i tij. Kjo, së bashku me krijimtarinë e tij të afërt, e bëri atë një person shumë të vështirë për të ruajtur.

Në sezonin e mëvonshëm, Bergkamp e themeloi veten si një lojtar i ekipit të parë për Ajax. Kjo kulmoi në një periudhë suksesi për klubin, i cili fitoi titullin Eredivisie në sezonin 1989-90 për herë të parë në pesë vjet.

Ai qëndroi me Ajaxin deri në 93, kur vendosi të donte të ngritte kalibrin e ekipeve që luante me dhe kundër. Italia dhe Serie A ishin një provë e fortë dhe pas një grindjeje prapa dhe të mbrapa, ai zgjodhi Internazionale Milano për Juventusin. Nuk ishte një përshtatje e mirë sepse shtypi italian nuk e dinte se çfarë të bënte për sjelljen e tij introvertike jashtë fushës dhe madje e etiketonte atë "Indiferent". Ata ishin të pamëshirshëm në kohë duke e tallur atë.

Dy vjet të luajtjes së topit në Itali u treguan të mjaftueshme për Bergkamp dhe ai shkoi në Arsenal në 1995. Pjesa tjetër, siç thonë ata, tani është histori.

Dennis Bergkamp Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Jeta e marrëdhënieve

Fillimisht në karrierën e tij, u bë e qartë se çdo pjesë e mirë e këmbëve të Dennis Bergkamp kishte nevojë për personin e duhur për të mbushulluar vendosmërinë e tij. Arti i tij i futbollit u plotësua nga një grua e bukur dhe e mrekullueshme. Jo modeli tjetër holandez, Henrita Ruizendaal, dashuria e jetës së tij.

Bergkamp është martuar me Henrita Ruizendaal që nga 16 Qershor 1993. Më poshtë është një foto e dasmës së tyre.

Çifti ka katër fëmijë: Estelle Deborah, Mitchel Dennis, Yasmin Naomi dhe Saffron Rita. Më poshtë është djali i parë dhe i vetëm i Dennis Bergkamp.

Djali i Dennis Bergkamp është një lojtar i talentuar, por duket se po merr një rrugë pak më të ndryshme në lojë se babai i tij, i cili nënshkroi me Ajax në moshën 12. Mitchel vendosi të fillojë karrierën e tij nga niveli i dytë i futbollit hollandez. Ai është në prag të thyerjes në radhët e fluturimeve më të mëdha të futbollit.

Dennis Bergkamp Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Popullariteti Statistikat

Ne kemi përgatitur një statistikë të Popullsisë së LifeBogger për Denis Bergkamp. Ju lutem kontrolloni më poshtë nëse përshtatet me atë që mendoni për të.

Dennis Bergkamp Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Aviophobia

Dennis Bergkamp ka atribut të mëposhtëm për personalitetin e tij.

Pikat e Forta: Besueshëm, i durueshëm, praktik, i përkushtuar, i përgjegjshëm dhe shumë i qëndrueshëm në familjen e tij.

Dobësitë e tij: Aviophobia (frika e fluturimit ose në helikopterë, aeroplanë dhe automjete të tjera fluturuese)

Çfarë pëlqen Dennis: Ai e do kopshtarinë, gatimin, muzikën, romancën, veshjet me cilësi të lartë dhe punën me duart.

Çfarë Dennis nuk i pëlqen: Ai nuk i pëlqen pasiguria e çdo lloji,

Në përmbledhje, Dennis është praktik, mirë i bazuar dhe është dikush që i pëlqen të korr frytet e punës së tij. Ai ndjen nevojën për t'u rrethuar nga dashuria dhe bukuria që i japin familja dhe tifozët e tij. Dennis është sensual dhe i prekshëm dhe e konsideron prekjen dhe shijen si më të rëndësishmet e shqisave të tij. Ai është i gatshëm të qëndrojë dhe t'i përmbahet zgjedhjes së tij derisa ata të arrijnë pikën e kënaqësisë personale.

Dennis Bergkamp Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Aviophobia

Nofka e Bergkamp është "Holandezi Jo-Fluturues" për shkak të frikës së tij për fluturim. Kjo buroi nga një incident me ekipin kombëtar të Holandës në Kupën Botërore të 1994 ku motori i avionit u prerë gjatë një fluturimi, duke nxitur një gazetar të bënte shaka për të pasur një bombë në çantën e tij. Pas këtij incidenti, Bergkamp vendosi që ai kurrë nuk do të fluturojë përsëri, por ka konsideruar kërkimin e ndihmës psikiatrike:

Unë e kam këtë problem dhe unë duhet të jetoj me të. Unë nuk mund të bëj asgjë për këtë, është një gjë psikologjike dhe nuk mund ta shpjegoj. Unë nuk kam fluturuar në një aeroplan për dy vjet. FA holandeze ka qenë simpatike, kështu që ka Arsenal, deri tani. Unë po konsideroj ndihmën psikiatrike. Nuk mund të fluturoj. Unë vetëm ngrirë. Marr panik.

Kushti e kufizoi rëndë aftësinë e tij për të luajtur në ndeshje larg në garat evropiane dhe për të udhëtuar me ekipin kombëtar. Në disa raste, ai do të udhëtonte me rrugë tokësore me makinë ose tren, por logjistika e disa ndeshjeve kishte shumë stres në atë që ai nuk do të udhëtonte fare.

Dennis Bergkamp Fëmijëria Story Plus Fakte të paqarta Biografia Fakte -Pas daljes në pension

Ai u tërhoq në 2006 dhe u fut në Sallën e Famshëm të Futbollit në Angli vitin e ardhshëm. Ishte një nder shumë i madh që kur ai ishte lojtari i parë holandez për t'u votuar. FIFA e ka renditur atë në mesin e lojtarëve më të mirë të 100 të të gjitha kohërave dhe Arsenali e renditi atë jo. 2 mes qindra lojtarëve që kanë veshur fanellën e tyre.

Pas tërheqjes, Bergkamp këmbënguli se nuk do të lëvizte në stërvitje. Ai hodhi poshtë një ofertë për të zbuluar për Arsenalin dhe në vend të kësaj u përqëndrua në udhëtimin dhe kalimin e kohës me familjen e tij.

Megjithatë, në prill të 2008, ai filloi një diplomë të stërvitjes së shpejtë për ish-futbollistët holandezë ndërkombëtarë dhe ndërmori një rol të trajnuar në Ajax. Duke përfunduar kursin Traineri Betaald Voetbal dhe duke marrë disa pozicione stërvitore, Bergkamp u emërua ndihmës i De Boer në Ajax në gusht 2011.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për të lexuar Dennis Bergkamp Story Childhood Story dhe fakte të pavërtetë Biografia. në LifeBogger, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket e drejtë në këtë artikull, ju lutem vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!.

Duke u ngarkuar ...
Regjistrimi
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet