Arda Turan Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

0
6673
Arda Turan Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB paraqet Historinë e plotë të një Genius të Futbollit më i njohur nga Pseudonimi; 'El Turco'. Historia jonë e fëmijërisë së Arda Turan plus faktet e pambaraguara të biografisë ju sjell llogarinë e plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e tij e fëmijërisë deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë OFF dhe ON-Pitch fakte pak të njohura rreth tij. Pa adieu të mëtejshëm, le të filloni.

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia Fakte -Vitet e hershme

Arda Turan lindur në 30 Janar 1987 në Stamboll, Turqi z. Adnan Turan (At) dhe Yuksel Turan (Nëna). Ai u rrit pa asnjë profil dhe nuk kishte dijeni se çfarë duhej të bëhej ose çfarë do të vinte më pas në jetën e tij.

Regjistrimi akademik i Arda nuk ishte shumë shembullor. Në adoleshencën e tij të hershme ai luftoi në shkollë dhe u gjend shpesh në fund të gabuar të vizitave në drejtorin e shkollës. Ishin këto çështje disiplinore që e bënë atë të vendosë të shkojë në shkollë nuk është thirrja e tij. Në këtë pikë, futbollit u bë e vetmja gjë që mund të mendonte.

Vendimi i Arda për të shkuar në futboll u pranua nga prindërit e tij. Ata reaguan shpejt në vendimin e tij duke shpejt të regjistruar atë në një akademi lokale të futbollit në Stamboll.

Prindërit e tij e dinin se të kuptuarit e fëmijës së tyre është një nga gjërat më të rëndësishme që duhet të mësojnë si prindër të mirë.

Ata ishin të dobishëm dhe të efektshëm për të drejtuar dhe për të ushqyer Arën kur ai u rrit. Arda me kohë krijoi një tipar unik personaliteti që tregon futbollin dhe ka mbetur konsistent në jetën e tij deri më tani.

Ndërsa talenti i tij u zhvillua, prindërit e tij u bënë më mbështetës. Mënyra më e mirë për ta bërë atë të lumtur ishte ta merrja jashtë për pazar. Ata do të blejnë atë çdo gjë që ai dëshiron. Ata e mbrojtën atë nga çdo gjë që mund të pengonte ëndrrat e tij. Në mënyrë ideale, ata e shohin atë të flerë, ha dhe të luajë në lojë të mrekullueshme.

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia Fakte -Jeta familjare

Babai: Z. Adnan Turan është një njeri paqësor i cili është shumë i kënaqur me biznesin e tij lokal të shitjeve në lagjen Bayrampaşa të Stambollit.

Ai kujtohet gjithmonë për rolin mbështetës që ai i dha djalit të tij në rrugën e karrierës së tij. Ndryshe nga bashkëshortja e tij, Yuksel, ai nuk shoqërohet shumë me aktivitetet e djalit të tij.

Gjuha amtare: Yuksel është nëna e Arda. Ajo është shumë e sinqertë që dihet më së miri për mbrojtjen e djalit të saj në mes të polemikave.

Ajo ishte e shpejtë për të mbrojtur djalin e saj gjatë incidentit të aeroplanëve të ekipit kombëtar ku djali i saj Arda sulmoi një tjetër gazetar turk, Bilal Meşe.

Sipas Yüksel Turansaid, "Filloi një fushatë linçimi për djalin tim".

Nëna e Arda Turan, Yüksel Turan, tha, "Arda është një person shumë i mirë dhe zakonisht dikush që nuk dëshiron të thyejë askënd, ka arritur suksesin që asnjë futbollist nuk mund të marrë në këtë vend, ajo po paguan tani çmimin ... Ata po përpiqen të përfundojnë djalin tim me një fushatë kolektive të linçit ! Unë kam shkruar kaq të pabazuar në lidhje me djalin tim se është e vështirë të mos i përgjigjet atyre ". Duke thënë se duke u dhënë shprehje.

Vëlla: Vëllai më i madh Okan Turan Arda.

Okan mori diplomën e tij universitare (BSc) nga Universiteti Teknik i Stambollit, Fakulteti i Inxhinierisë Aeronautike dhe Astronautike në 1989 dhe Diplomë Master (MSc) nga Universiteti Teknik i Stambollit, Fakulteti i Menaxhimit, Inxhinieria e Menaxhimit në 1992. Okan filloi karrierën e tij profesionale në fushën e tregjeve të kapitalit si Analist Financiar në Data Securities Co në 1992 dhe shërbeu si Analist i Përgjithshëm Financiar deri në datën.

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia Fakte -Jeta e marrëdhënieve

Miranda Shelia dhe Arda Turan janë takuar që nga dhjetor 2016. Modeli gjeorgjian ka qenë e dashura e fundit si në kohën e shkrimit.

Aslian Dogan (i ndotur më poshtë) ishte ish-e dashura e Arda Turan. Ajo ka lindur në dhjetorin e 4th, 1985 dhe flet si anglisht dhe turqisht. Aslian dhe Arda filluan në 2014 dhe përfunduan në dhjetor 2016. Të dy perches ishin shumë afër njëri-tjetrit.

Përveç Aslian, Arda Turan ka pasur marrëdhënie të tjera 5 gjatë viteve. Jeta e marrëdhënieve Arda Turan në përmbledhje përfshin emrat 6. (1) (2007) Dilara Oztunç (Datë nga 2008 - 2), (2012) Sinem Kobal (Datë nga 2013 - 3) (2012) Selim Imer (Datë në 4) (Datë në 2013) (5) Miranda Shelia (2014).

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia Fakte -Ai mendon se është një yll i pop

Gjatë pushimit të dimrit të La Ligës, Turan vendosi të provojë dhe ta bëjë atë si një yll pop. Ai shkoi në Turqi për të kënduar në "The Voice". Ai bëri një këngë të quajtur 'Sari Cizmeli Mehmet Aga' - një këngë klasike klasike turke dhe, mirëpo, le të themi vetëm se duhet të qëndrojë në futboll. Gjykatësit ende i kthyen karriget e tyre për të parë kush ishte mysafiri me sa duket i veçantë.

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Idolizing Michael Jordan dhe Roger Federer

Mesfushori me mjekër shihet si një ikonë nga shumë, sidomos në Turqi. Por Arda Turan ka ikona që u përkasin sporteve të tjera. Legjenda e tenisit Roger Federer dhe basketbolli Michael Jordan janë atletë që ai i sheh.

Në një intervistë, ai kishte deklaruar, "Gjithmonë përpiqem të përmirësoj, sportistët dhe gruaja më e mirë gjithmonë përpiqen të jenë më mirë. Kjo është arsyeja pse Michael Jordan dhe Federer janë ikonat e mia ".

Të dyja këto legjenda janë të njohura jo vetëm për aftësitë dhe aftësitë e tyre në fushë, por edhe hirin e tyre dhe natyrën e tyre njerëzore. Tifozët e Turanit e kanë përshkruar shpesh si person me zemërim dhe dashuri, i cili është emocional për gjërat në të cilat ai beson.

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Dashuria për Makina

Sipas shtypit turk, Turan kishte më parë një Aston Martin DB9 dhe një Mercedes-Benz SLS AMG.

Ai ka një pasion për makinat dhe aktualisht drejton një Audi RS6. Në janar 2009, ai ishte i përfshirë në aksidentin e makinave në Istanbul. Për fat të mirë, Turan nuk pësoi lëndime serioze dhe vazhdoi trajnimin vetëm me shkurtime dhe plagë.

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Çështjet e lëndimit

Në 16 nëntor 2008, Turani u shemb gjatë një ndeshje kundër Stamboll BB.

Pasi u nxituan në spital, ai u diagnostikua me aritmi kardiake. Dita pas incidentit, mjekët deklaruan se Turan ishte në shëndet të mirë dhe se lodhja ekstreme shkaktoi arrhythmia. Në nëntor 2009, ai pësoi një periudhë të vogël të gripit të derrit, por u gjet brenda pak ditësh për të rifilluar trajnimin.

Edhe kohët e fundit, turkja ka qenë e njohur me lëndimet. Këto ditë, ose gju ose gjemba. Në fakt, duke u lënduar në një lojë kundër punëdhënësve të tij të tanishëm, ai u largua nga fusha me lot në sytë e tij.

Përkundër lëndimeve të tij fizike, ai njihet si luftëtar. Shpesh konsiderohet në ilk të lojtarëve me një qëndrim të mos thonë kurrë vdesin. Një tipar që nuk është i lehtë për t'u bërë, por është i paçmuar për futbollistët.

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Biografi pakufizuar Fakte-Ngjashja me Leonidas

Ngjashmëria e çuditshme mes aktorit popullor, Gerard Butler AKA Leonidas nga 300 dhe Arda Turan ka vendosur një herë internetin në stuhi. Ajo që mori të gjithë trilled ishte disponueshmëria e fotografisë Arda e rënies në terren që çiftëzoi mirë me atë të Leonidas.

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia Fakte -Ëndërruar të luajë për Liverpoolin

Lojtarët shpesh njihen si të shprehin dashurinë e tyre për një klub të veçantë. Disa kanë fat të mirë për të luajtur për anët e tyre të dashura, ndërsa disa nuk e bëjnë këtë.

Arda Turan i përket kategorisë së dytë. Kthehu tek Euro 2008, Andrey Arshavin shpalli dashurinë e tij për FC Barcelona. Për fat të keq, lëvizja nuk materializohej kurrë. Në 2011, Turan, pastaj duke luajtur për Galatasaray shprehu edhe dashurinë e tij për gjigandët anglezë Liverpool. Ai tha: "Siç e përmend gjithmonë, Liverpooli më tërheq për shkak të traditës së tyre.

"Në Evropë, unë jam një mbështetës i Liverpulit, kështu që nëse shkoj të luaj në Evropë, do të doja të luaja për ta".

Ai deklaroi se ishte ëndrra e tij për të luajtur për Reds e Merseyside. Megjithatë, Liverpool kurrë nuk erdhi thirrje. Atletico Madrid bëri dhe duke ndjekur shfrytëzimet e tij me Diego Simeone në krye që i mori ato në titullin e La Ligës dhe finalen e Ligës së Kampionëve ai tani ka lëvizur në Camp Nou. Ajo që duket se ka qenë humbja e Liverpulit ka qenë sigurisht fitimi i Barcelonës.

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia Fakte -Pasi hodhi një boot në arbitër

Pavarësisht se ishte një shembull i mirë me performancat e tij në fushë, Turani ka humbur shumë kalimin e tij në mënyrën më të madhe në kohët e fundit, duke hedhur çizmet e tij tek një oficer i linjës në Copa del Rey të Atleticos në Barcelonë në sezonin e kaluar.

Megjithatë, ai nuk do të ishte lojtari i fundit i fundit që do të humbte kokën.

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia Fakte -Një njeri me një zemër të artë

Arda dihet se ka një zemër të artë. Kohët e fundit ai mori pjesë në një ndeshje bamirësie në Egjipt për të mbledhur fonde për jetimoret në botën arabe. Vitin e kaluar, ai luajti një lojë bamirësie në shtëpinë e tij të mëparshme (Stadiumi i Izmir Ataturkut) për të mbledhur fonde për familjet e viktimave të minave Soma.

Ai është i njohur veçanërisht për ndihmën e fëmijëve të sëmurë. Në maj, 2014, ai u emërua ambasadori i vullnetit të mirë për Masakrën e Khojalay që lidhet me vrasjen e atdheut civil 161 etnik azerbajxhanas. Aktivitetet e tij përfshijnë ngritjen e vetëdijes dhe promovimin e paqes në botë.

Ai është gjithashtu një njeri i familjes. Me pagën e tij të parë, ai bleu një shtëpi për prindërit e tij dhe kohët e fundit bleu një veturë për vëllain e tij, jo vetëm ndonjë makinë, një Porsche.

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia Fakte -Një socialist

Arda Turan hapi një herë shtëpinë e tij në Madrid për njerëzit nëpër spektrin politik të qytetit. Vendi është përdorur për qëllime të debateve dhe diskutimeve. Turani vetë është socialist dhe është i njohur për të trajtuar të gjithë në familje në të njëjtën mënyrë pa marrë parasysh pasurinë dhe profesionin.

Ai u rrit në një zonë të klasës punëtore në Stamboll dhe kaloi vitet e hershme në rrugë. Kohët e vështira gjatë fëmijërisë së tij dhe problemet e hasura nga klasa punëtore kanë ndikuar në jetën e tij. Në një intervistë ai kishte deklaruar, "Unë kam mbështetur gjithmonë të drejtat e punëtorëve, të drejtat e njerëzve të zakonshëm".

Një qëndrim politik përfundimtar u trashëgua nga Turani përmes gjeneratave. Babai i tij i kishte lënë ideologjitë e mbështetura, gjyshi i tij ishte mbështetës i politikës së krahut të djathtë.

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia Fakte -Karriera e Futbollit

Turan filloi të luajë futboll në Bayrampaşa. Kur ai ishte vetëm 12, ai u bashkua me Galatasaray në 2000 ku ai u dallua. Ai bëri debutimin e tij profesional me Galatasaray në 2006 pas pesë sezonesh që luanin në radhët e të rinjve të skuadrës. Nuk ishte gjithmonë kjo rozë. Djali i vogël u përpoq të përballonte rreziqet e futbollit të përditshëm, jo ​​pak shpejtësinë dhe forcën e nevojshme për lojën. Arda ishte lojtari më i shkurtër në grupin e moshës së lindjes 1987 dhe tregoi në shfaqjet e tij të hershme. Lojtarë më të mëdhenj dhe më me përvojë në kampionat ishin të papëlqyeshëm ndaj një lojtari që kishte të gjitha truket, por nuk pati efektivitet.

Ai bëri debutimin e tij për ekipin kombëtar turk në gusht 2006. Turan luajti për Turqinë për herë të parë kundër Luksemburgut në një ndeshje miqësore që Turqia fitoi 1-0.

Në sezonin 2006 / 07, Turan u bë një nga lojtarët më të rëndësishëm të Galatasaray. Ai pretendoi titullin e tij të parë Super League në 2008. Klubi spanjoll Atletico Madrid e futi atë për 12 milion euro në gusht 2011. Në sezonin e tij të parë në Atletico Madrid, Turan fitoi Europa League dhe UEFA Super Cup. Numri i Atletico 10 luajti një rol të rëndësishëm në fitoren e titullit të skuadrës së tij në sezonin 2013 / 14. Në të njëjtin sezon, Atletico Madrid u kualifikua për finalen e Ligës së Kampioneve për herë të parë në vitet 40. Ylli turk Turan shënoi golat 22 dhe 32 ndihmoi në ndeshjet 177 në magjinë e tij katërvjeçare në Atletico Madrid. Me një tarifë transferimi prej 34 milion euro, nënshkrimi i ri i Barcelonës bëhet lojtari më i vlefshëm turk në histori.

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia Fakte -Mbytja e gazetarit

Arda Turan dalin në pension nga ekipi kombëtar i Turqisë erdhi pasi thuhet se e mbyste një gazetar në një fluturim ekipor.

Ai u dyshua se kishte pasur një konfrontim verbal dhe fizik me një gazetar në një fluturim pas një miqësie kundër Maqedonisë lidhur me raportimin që ishte bërë që fajësoi Turanin për krijimin e mosmarrëveshjeve midis skuadrës mbi paratë bonus.

Sipas Reuters, Turan pranoi të "bënte një gabim" dhe e la ekipin e tij kombëtar.

"Kam bërë një gabim gjatë veshjes me uniformën e ekipit kombëtar. Ishte diçka që nuk duhet të kishte ndodhur në aeroplanin e ekipit kombëtar, " tha ai.

Sipas gazetës angleze Pavarur, incidenti ndodhi në aeroportin e ekipit në Itali kur Turan dyshohet se i afrohet Bilal Meşe nga botimi turk Milliyet. Këtu është ajo që Pavarësi po raporton të ketë qenë shkëmbimi:

"Më thuaj Bilal Meşe, a ishit atje?" Filloi ai. "A ishit me ne kur shkruani për çështjen e bonove? Kush e pyeta për të holla? Kush e pyeti për bonuse? Bisedoni. Eja. Kush ju bëri të shkruani këto raporte? "Turan njoftohet se ka bërtitur në Mesh, një gazetar veteran i cili e ka fajësuar kapitenin Turan për shumicën e mosmarrëveshjes së skuadrës.

Dhe rrëfimi i Turanit u tha se kishte vazhduar para se raporti të vërente se ai duhej të ishte i përmbajtur nga shokët e ekipit pasi ai e kapi Meşe nga fyti. Arda Turan deklaroi se nuk ndien keqardhje dhe se ai nuk do të luajë më për Turqinë. Është e denjë të thuhet se të dyja ishin dikur miq të mirë siç shihet në foton më poshtë.

Arda Turan Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Arda Turan Fëmijëria Story Plus Fakte të patreguar Biografia Fakte -LifeBogger Renditja e biografisë

Ai është i njohur kryesisht për kontrollin e tij të topit, aftësitë dribling dhe vizionin. Ne paraqesim renditjen e tij të biografisë më poshtë.

Arda Turan Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu