Andres Iniesta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Andres Iniesta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

LB prezanton historinë e plotë të një legjende futbolli më të njohur me nofkën; 'don Andrés'. Historia jonë e fëmijërisë Andres Iniesta dhe Biografia e patreguar Fakte të sjellë llogari të plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë OFF dhe ON-Pitch fakte pak të njohura rreth tij.

Po, gjithkush e di për aftësitë e tij, por pak e konsideron Andres Iniesta Biography Story që është mjaft interesante. Tani pa adieu të mëtejshme, le të filloni.

Andres Iniesta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia - Jeta e hershme

Andrés Iniesta Luján u lind në 11 maj të vitit 1984 në fshatin çuditshëm të Fuentealbilla, Spanjë nga babai, José Antonio Iniesta (mongol biznesi) dhe nëna, María Luján Iniesta (roje shtëpie).

LEXO
Historia e fëmijërisë së Thiago Alcantara Plus Fakte të paqarta të biografisë

Ai lindi si fëmijë me fat dhe me pasuri. Të pasura me prindërit e tij dhe me fat që vijnë nga një Komune e mrekullueshme e Albacete, Spanjë. Ai u rrit në komunën e Albacete, i cili është i njohur për dy gjëra; përqindja e lartë e folësve spanjollë lokalë dhe verën e tyre të mirë.

Andres kishte gjithçka që i duhej dhe donte në jetë si fëmijë. Nga ana tjetër, ai respektoi dëshirën e prindërve të tij për të.

LEXO
Ansu Fati Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Andres Iniesta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Karriera e hershme

Ai filloi të luajë në moshën 10 me Albacete Balompié, një klub lokal në qytetin e tij të lindjes Albacete.

Në moshën 12, kur luajti në një turne, ai tërhoqi vëmendjen e klubeve të futbollit rreth Spanjës. Prindërit e Iniesta kishin një lidhje me trajnerin e FC Barcelona Enrique Orizola.

Duke qenë se djali i tyre ishte i talentuar në lojë, ata e bindën Orizolën që të konsideronte pranimin e Iniesta në Akademinë Rinore të Barcelonës.

Në një intervistë të fundit, babai i Iniesta kujton momentin kur u pyet .. "Si e mbani mend momentin në të cilin Andrés duhej të mblidhte bagazhet dhe të transferohej në Barcelonë?". Sipas tij ..Ishte një proces mjaft i gjatë në të cilin ai mori vendimin përfundimtar. Ne morëm ofertën e FC Barcelona dhe ai duhej të shkonte në La Masia, akademia e klubit, vetë, pasi nuk mund të largoheshim nga vendlindja jonë, Fuentealbilla. Ai nuk donte të largohej nga familja dhe më tha shumë qartë se nuk e pa veten duke u larguar. Unë i thashë se këto lloj mundësish nuk vinin shpesh, se ai do të merrte një formacion të mirë në akademi ... Disa ditë pas kësaj Andrés erdhi tek unë dhe më tha: "Babi, unë jam duke shkuar në Barcelona". Isha i hutuar, prandaj e pyeta pse kishte ndryshuar mendje. Dhe ai më tha diçka vërtet tronditëse. Ai tha: "Unë po shkoj, sepse ti dëshiron që unë të shkoj, sepse është ëndrra jote". Që nga ajo moment mund të them se kam mësuar shumë gjëra nga djali im. Ai më mësoi shumë kur ai ishte vetëm 12.

LEXO
Miralem Pjanic Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Ai udhëtoi me prindërit e tij për të vizituar akademinë prestigjioze La Masia për futbollistë të rinj, pas së cilës, prindërit e tij vendosën ta regjistrojnë atë në akademi. Pas shkrepjeve të tij fotografike, prindërit e tij u larguan për në shtëpi. Kjo ndodhi në vitin 1996.

Ndryshe nga shumë akademi, FC Barcelona strehon të gjithë lojtarët e tyre nga jashtë qytetit në hotelin e tyre që nga mosha e 13 ose 14. Megjithatë, Iniesta ishte vetëm 12 dhe ishte shumë e pazakontë që klubi të nënshkruante dikë që ishte i ri. Përkundër disa kundërshtimeve, klubi shkoi përpara me rekrutimin e tij dhe mund të sigurohen se ishte një nga vendimet më të mira që mund të kishin marrë për veten dhe lojtarin.

LEXO
Pedri Gonzalez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Andres Iniesta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Fillimi i Vështirë

Një i ri Iniesta luftoi duke jetuar larg prindërve të tij, shpesh ishte shtëpia e shtëpisë dhe mbajti në vetvete.

Thotë Iniesta "Lumenj të qarë" ditën kur u nis La Masia dhe u përpoqën të ndaheshin nga prindërit e tij. Ai ishte shumë i ndrojtur dhe mbajti veten ndërsa ishte atje.

LEXO
Ilaix Moriba Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Andres Iniesta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Rritja në Fame

Ai ishte kapiten i ekipit nën-15 të Barcelonës për fitore në Nike Premier Cup të vitit 1999, duke shënuar golin e fitores në minutën e fundit të finales, dhe u emërua lojtari i turneut. Më poshtë është një foto e Guardiola që i paraqet Iniesta, trofeun e tij.

LEXO
Yaya Toure Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë
I riu Andres Iniesta po merr një çmim nga Pep Guardiola.
Të rinjtë Andres Iniesta marrin një çmim prej Pep Guardiola.

Stili, balancimi dhe aftësia e tij e udhëhoqën Spanjën për të fituar Kampionatin Europian UEFA 17 nën 2001 dhe Kampionatin Under-19 vitin e ardhshëm.

Vetëm pas Iniesta arriti në klub, atëherë-kapiteni Pep Guardiola famshëm i tha shokut të tij mesfushor Xavi: “Ju do të më pensiononi. Ky djalosh [Iniesta] do të na pensionojë të gjithëve "

Ai vetëm përfundoi në pension Guardiola nga karriera e tij 11 vjeçare në klub i cili zgjati nga 1990 në 2001. Pjesa tjetër, siç thonë ata tani është histori.

LEXO
Ernesto Valverde Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Andres Iniesta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta familjare

Andres Iniesta vjen nga një sfond i përulur dhe i pasur familjar. Një familje tipike spanjolle.

Mungu i biznesit të babait të tij i cili filloi nga zeroja. José Antonio Iniesta filloi si punëtor ndërtimi përpara se të mbajë perandoritë e biznesit. Kur nuk kishte punë për të bërë, ai shkonte në bregdet për të punuar si kamarier.

LEXO
Luis Suarez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Andres Iniesta Dad- José Antonio Iniesta.
Andres Iniesta Dad- José Antonio Iniesta.

Ai ka qenë gjithmonë një dashnor i futbollit dhe bëri të gjitha përpjekjet, kështu që djali i tij, Andrés, mund të krijonte një ëndërr për të patur një top në këmbët e tij.

José Antonio dhe Andres.
José Antonio dhe Andres.

Nga ditët e tij të hershme në qytetin e vogël Fuentealbilla në Spanjë deri në arritjen e samitit të futbollit botëror, José Antonio ka qenë pranë djalit të tij.

LEXO
Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Marrëdhënia stong e Andres Iniesta me babanë, Jose.
Marrëdhënia stong e Andres Iniesta me babanë, Jose.

Ai është i njohur për të qarë kur sheh djalin e tij ose në dhimbje ose të plagosur. Sipas José Antonio Iniesta,

"Po shumë. Qaj lehtë. Unë qaj kur Andres im është lënduar ose duke e parë atë me dhimbje duke ditur se diçka nuk po shkon mirë. Për më tepër, kishte shumë momente për të qarë kur Andrés ishte larg shtëpisë për të filluar karrierën e tij në FC Barcelona. ”

Pavarësisht se është në pjesën më të madhe të lojtarëve në botë, Iniesta ende ka kohë për biznesin familjar.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Ivan Rakitic Plus Fakte të paqarta të biografisë
José Antonio Iniesta dhe djali, Andres Iniesta duke bërë biznes familjar.
José Antonio Iniesta dhe djali, Andres Iniesta duke bërë biznes familjar.

Aktualisht, José Antonio drejton bodrumin e familjes Bodegas Iniesta. Kur njerëzit i kërkojnë atij të krahasojë djalin e tij me një verë, thotë ai "Do të ishte një verë me cilësi të mirë, e sinqertë dhe e matur."

Iniesta Sr. shpjegon se si djali i tij ka qenë gjithmonë i fokusuar në futbollin e tij dhe duke u bërë mirë për klubin dhe vendin.

"Ai kurrë nuk ka aspiruar të jetë udhëheqësi ose kapiteni i ndonjë gjëje," ai thote. “Ka kapitenë që fitojnë rolin e tyre me trimërinë e tyre dhe të tjerë që e bëjnë këtë me përulësinë e tyre, ata zgjidhen nga bashkëlojtarët e tyre. Djali im Andres është thjesht të dy. ”

nËNA: María Luján pictured më poshtë është nëna e Andres Iniesta.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Ivan Rakitic Plus Fakte të paqarta të biografisë
Andres Iniesta dhe Nëna, María Luján.
Andres Iniesta dhe Nëna, María Luján.

María Luján nuk është një person mediatik por dikush që dihet se ka parë pothuajse çdo lojë të vetme që djali i saj ka luajtur që nga fillimi i karrierës së tij.

SISTER: Maribel Iniesta është motra dhe vëllai i vetëm me Andres Iniesta. Ajo u rrit në zonën ku lulëzon ende biznesi i verës. Ajo i ngjan asaj si ai, ndryshe nga babai i saj.

Motra e Andres Iniesta- Maribel Iniesta.
Motra e Andres Iniesta- Maribel Iniesta.

Maribel ende qëndron në rrënjët e saj ndërsa aktualisht administron kompaninë e verës të familjes së saj.

LEXO
Yaya Toure Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Andres Iniesta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Jeta e marrëdhënieve

Historia dhe jeta e dashurisë së Andres Iniesta rrethon vetëm një grua. Ajo nuk është askush tjetër përveç bukuroshes, Anna Ortiz.

Historia e dashurisë së Andres Iniesta me Anna Ortiz.
Historia e dashurisë së Andres Iniesta me Anna Ortiz.

Anna Ortiz është katalunas dhe specialist në përbërjen profesionale, konsultimi i imazhit,
flokët, bukurinë dhe shëndetin, aktualisht punon si dizajner i brendshëm në Coton et Bois.

Ata takohen gjatë një kohe që Iniesta kishte një dëmtim në shtrëngimin e tij në vitin 2008. Ai ra në dashuri me të ndërsa i ofroi atij një shërbim shëndetësor fizioterapie.

Në shtator 2010 Andrés Iniesta konfirmoi se Anna ishte shtatzënë me fëmijën e tij. Ajo lindi Valeria Iniesta Ortiz. Më poshtë është një foto e Valeria me prindërit e saj.

LEXO
Ernesto Valverde Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Andres Iniesta, Anna Ortiz dhe vajza e tyre, Valeria.
Andres Iniesta, Anna Ortiz dhe vajza e tyre, Valeria.

Andres iniesta dhe Anna Ortiz pas katër vitesh të qëndruar së bashku për fat të mirë së bashku vendosën të martohen në 2012. Martesa u bë në kështjellën e Tamarit pranë Tarragona.

Ndër emrat e famshëm të pranishëm në dasmë ishin Lionel Messi, si dhe ish-sulmuesi i Barcelonës Samuel Eto'o.

Pak kohë pasi dasma zbuloi lajmin për ndjekësit e tij të 3.9million në Twitter, duke postuar një fotografi të vetes me gruan e tij dhe tweeting: 'Ditë e mrekullueshme! Te sapomartuar.'

Dasma e Andres Iniesta Foto.
Dasma e Andres Iniesta Foto.

Andres Iniesta dhe bashkëshortja e tij e re Anna Ortiz kaloi muajin e mjaltit në plazh në Kankun, Meksikë. Atje, porsamartet e njëpasnjëshme u shfaqën jashtëzakonisht të lumtur dhe të relaksuar derisa bënë shumicën e motit me diell.

LEXO
Ronaldo Luis Nazario de Lima Historia e fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Andres Iniesta duke shijuar muajin e mjaltit me gruan.
Andres Iniesta duke shijuar muajin e mjaltit me gruan.

Në 31st maj, 2015, Andres dhe Anna kanë fëmijën e tyre të dytë dhe djalin e parë. Emri i tij është Paolo Andrea Iniesta.

Andres Iniesta është një baba i mirë që i pëlqen të kalojë kohë cilësore me fëmijët e tij. Ai gjithmonë përpiqet ta lërë të kuptojë bota. Ai është një prind i vërtetë që i vendos fëmijët e tij mbi nevojat dhe dëshirat e tij.

LEXO
Luis Suarez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Andres Iniesta- Babai i Kujdesit.
Andres Iniesta- Babai i Kujdesit.

ashtu si Radamel Falcao Robert Lewandowski, Andres Iniesta ka jetuar një jetë të lumtur familjare.

Andres Iniesta Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte-Kompania e Verës

Po, ish-menaxherët e Ligës Premier Sir Alex Ferguson dhe Harry Redknapp ishin të mirënjohur për dashurinë e tyre për verë, por asnjëra prej tyre nuk shkoi aq larg sa të kishte një vresht ose punishte vere.

Më shumë, lojtarët e futbollit të sotëm kanë më shumë të ngjarë të vendosin pasuritë e tyre në makina sportive ose apartamente të shkëlqyera, sesa të investojnë në ndonjë gjë aq ezoterike sa kultivimi i rrushit.

Por ndoshta më pak i njohur, për shkak të sjelljes së tij të qetë, është Andres Iniesta i cili ka vënë kohën dhe paratë e tij në prodhimin e verës.

LEXO
Miralem Pjanic Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia
Andres Iniesta- Eksperti i Prodhimit të Verërave.
Andres Iniesta- Eksperti i Prodhimit të Verërave.

Gjatë dasmës së tij, ai bëri që të gjithë vizitorët e tij të pinin verën e tij Iniesta e cila mban emrin e vajzës së tij Valeria.

Itsshtë një biznes familjar për të. Nëse keni jetuar në Spanjë, mund të shihni gjithashtu fytyrën e tij që shkëlqen nga reklamat që promovojnë verëra nga biznesi i tij familjar, Bodega Iniesta. Ky është biznes i madh dhe e gjithë familja është e përfshirë në të.

Familja tashmë e kishte në pronësi biznesin para se të bëhej futbollist i suksesshëm dhe, ndërsa ai ishte rritur, ai gjithashtu është përfshirë në zgjerimin e tij.

LEXO
Ilaix Moriba Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Në fakt, Iniesta është brezi i tretë nga familja e tij për të marrë një rol në biznesin e verës, i cili u themelua nga gjyshi i tij Jose Antonio.

Në total, familja e tij ka mbi 180 hektarë vreshta, dhe të gjitha verërat janë bërë nga frutat e saj të veçantë.

Vreshta e Verës së Andres Iniesta.
Vreshta e Verës së Andres Iniesta.

Biznesi është i vendosur në Albacete, i cili është dy orë me makinë nga Valencia dhe dy orë e gjysmë nga Madridi, tregu i tij më i madh. Kompania e tij punëson 35 persona, 25 në kantinën e verës dhe 10 me kohë të plotë në vreshtat ku korren fruta të verës.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Thiago Alcantara Plus Fakte të paqarta të biografisë
Andres Iniesta Frutat e verës.
Andres Iniesta Frutat e verës.

Si në kohën e shkrimit, kompania e tij shet një verë që është emëruar pas vajzës së tij Valeria, dhe një tjetër pas djalit të tij Paolo Andrea.

Ai gjithashtu prezantoi një verë tjetër të quajtur "116" e cila përkujton minutën në ndeshje kur ai shënoi golin e fitores në finalen e Kupës së Botës 2010.

Në përgjithësi, 1 në 1.2 milion shishe verë është prodhuar në kompaninë e tij në vit. Vera e tij është e disponueshme në vendet e 33, duke përfshirë Azinë Lindore, jugun, Amerikën qendrore dhe veriore dhe Evropën perëndimore dhe lindore. Në UK ata shesin për £ 6.50 në £ 17.

LEXO
Pedri Gonzalez Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Andres Iniesta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Ai dikur ishte Fan i Madridit

Ashtu si çdo tifoz i ri i futbollit, Andres Iniesta mbështeti klubin e tij lokal, Albacete dhe Barcelona ishte një sekondë e afërt, sepse ai adhuronte absolutisht Michael Laudrup. Kur ai ishte vetëm gjashtë, gjigandët katalonas e mposhtën anën e tij të dashur 7-1 dhe ai zhvilloi një armiqësi të thellë për anën që mund të ishte e kënaqur vetëm duke zhvendosur besnikërinë ndaj rivalëve të tyre më të urryer të Real Madridit.

Ndryshimi i tij në lojalitet u shpërblye më tej kur Laudrup shkoi në Real Madrid në 1994. Siç u shpalos më herët, Ishte babai i tij që e bëri atë për t'u bashkuar me FC Barcelona.

LEXO
Ansu Fati Fëmijëria Story Plus Faktet e Biografisë së Untold

Andres Iniesta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Shumë i respektuar

Si në kohën e shkrimit, Andres Iniesta është padyshim futbollisti më i respektuar në Spanjë. Verë e tij shitet shumë mirë në Madrid, shtëpia e rivalëve të tij në hark.

Në Katalonjë ai është i respektuar si kapiten i Barcelonës dhe në pjesën tjetër të Spanjës ai është respektuar si djalë i cili fitoi Kupën e Botës për Spanjën.

Gjithashtu, ai është një djalë familjar tipik spanjoll, të cilin njerëzit e çmojnë. Dhe ai nuk përfshihet në polemika politike, të cilat disa lojtarë të tjerë të Barcelonës ose të Real Madridit ndonjëherë bëjnë.

LEXO
Historia e fëmijërisë së Thiago Alcantara Plus Fakte të paqarta të biografisë

Andres Iniesta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë -Ai kurrë nuk e donte kurrë FC Barcelona

Ylli i Barcelonës Andres Iniesta ka zbuluar sensacionin se fillimisht nuk ka dashur të bashkohet me klubin katalanas si një i ri për shkak të lidhjeve të tij të forta familjare me klubin. Ai donte një sfidë të re, një kërkim për të lëvizur larg shtëpisë.

Në fjalët e tij, “Nuk doja të vija sepse e konsideroja lidhjen familjare me ta. Unë kisha nevojë të shkoja në një vend kaq larg pa ta, ” Tha Iniesta BeIN SPORTS.

LEXO
Ilaix Moriba Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të patreguara të biografisë

Kalimi i javëve dhe biseda me babanë e bënë që ai të kthehej.

Iniesta vazhdoi“Me babanë tim kam shumë besim, shumë afinitet dhe e di që kur më thotë gjëra, ai zakonisht ka sukses. Unë e respektoj babanë tim dhe e dija që duhej të hidhja fundin. Pas vendimit tim për të luajtur për FC Barcelona, ​​unë pashë muajt më të këqij të jetës sime si një person, por me ndihmën e të gjithëve, dita ditës, ishte shumë më mirë. ”

Eshtë e panevojshme të thuhet, vendimi fillimisht i frikshëm i Iniesta ka punuar tepër mirë.

LEXO
Miralem Pjanic Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia

Andres Iniesta Fëmijëria Story Plus Biografi i patundur Fakte-Emrat e tij të shumtë

Iniesta ka një numër nofkash. Shtypi spanjoll shpesh i referohet atij si Don Andres ndërsa disa e quajnë atë El Ilusionista (The Illusionist) për shkak të aftësisë dhe gatishmërisë së tij për të luajtur në çdo pozicion në fushë.

Të tjerë e quajnë El Cerebro (Brain) për shkak të inteligjencës së jashtëzakonshme të futbollit.

Në një gërmim në Galacticos famëkeq të Real Madridit, Iniesta me këmbë në tokë është quajtur gjithashtu El Anti-Galactico.

Më në fund, çehre e butë e Iniesta i ka dhënë atij edhe pseudonimin (Kalorësi i Zbehtë).

LEXO
Historia e fëmijërisë së Ivan Rakitic Plus Fakte të paqarta të biografisë

Andres Iniesta Historia e Fëmijërisë Plus Fakte të paqarta Biografia-Pasi të vodhën një llogari IG 

Andrés Iniesta përdor Instagram ashtu si dikush tjetër. "Unë jam një baba që pëlqen të marrë fotografi të fëmijëve të tij, ushqim të shijshëm dhe ndërtesa interesante", ai shkroi në një Mesazh të kohëve të fundit.

Një ditë, Iniesta papritmas e gjeti llogarinë e tij të pezulluar, me Instagram që pretendonte se ai kishte shkelur disi kushtet e shërbimit të kompanisë me ato fotografi të familjes, ushqimit dhe arkitekturës.

Iniesta zbuloi se ishte pak e çuditshme, dhe situata u bë më shqetësuese kur prania e tij në Instagram u zëvendësua me një tjetër Andrés Iniesta, pa paralajmërim.

LEXO
Yaya Toure Childhood Story Plus Fakte të patreguara të biografisë

Iniesta u përpoq t'i afrohej Instagram disa herë pa përgjigje nga kompania, madje edhe pasi fotot e tij u zhdukën dhe emri i përdoruesit i ishte dhënë dikujt tjetër.

Por përfundimisht Instagram i bëri gjërat siç duhet, duke rivendosur llogarinë origjinale të Iniesta dhe duke e detyruar yllin e futbollit në një emër tjetër, pak më pak të dëshirueshëm.

Në një deklaratë të dhënë për Gizmodo, Instagram nuk shkon në detaje se si diçka e tillë arriti të ndodhte kaq shpejt dhe pa ndonjë shkak të qartë ose të justifikueshëm.

"Ne bëmë një gabim këtu dhe rivendosëm llogarinë sa më shpejt që të mësuam për këtë," tha kompania. "Faljet tona i drejtohen z. Iniesta për telashet që i shkaktuam".

Regjistrohu
Njoftoni
0 Comments
Reagime në internet
Shikoni të gjitha komentet