Historia e fëmijërisë së Alexandre Lacazette Plus Fakte të paqarta të biografisë

LB paraqet Tregimin e Plotë të një Makine Qëllimi më të njohur nga Pseudonimi; 'Laca'. Historia jonë e fëmijërisë Alexandre Lacazette plus faktet e pambaruara të biografisë ju sjell llogarinë e plotë të ngjarjeve të dukshme që nga koha e tij e fëmijërisë deri në datën. Analiza përfshin historinë e tij të jetës para famës, jetës familjare dhe shumë OFF dhe ON-Pitch fakte pak të njohura rreth tij. Tani pa adieu të mëtejshëm, le të fillojë.

Alexandre Lacazette Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Jeta e hershme

Alexandre Lacazette ka lindur 28th të majit 1991, në Lyon, Francë për prindërit Guadeloupean që dikur jetonin në vendin e tyre lindor të Karaibeve dhe migruan në Francë për të kërkuar jetesë më të mirë. Shënim: Ishulli Guadeloupean mban gjithashtu rrënjët familjare të Thierry Henry, një futbollist klasik, të cilin Alexandre Lazazette admiron aq shumë sa një fëmijë.

Lacazette kaloi kohën e tij të hershme të fëmijërisë në Lyon dhe filloi të luante futboll të akademisë në moshën 7 me ndihmën e kushëririt të tij dhe vëllezërve që ishin futbollistë profesionistë. Idealisht ai erdhi nga një familje futbollistike.

Në moshën 7, ai ishte regjistruar në Akademinë Rinore të Elan Sportif ku ai luajti për 5 vite derisa ai ishte 12. Alexander Lacazette ishte mjaft i mirë për të parë veten të miratuar në radhët e të rinjve të Lyonit. Ishte në Lyon, ai hodhi themelet e karrierës së tij, një terren ku filloi ëndrra e tij. Ai mbeti i ngujuar me ta për vite duke shënuar golat 123 në paraqitjet 256 për të rinjtë dhe ekipin e lartë. Në të vërtetë, Lacazette e ka kaluar gjithë jetën në qytetin e Lyonit. Ai është rritur për të qenë një fanatik i sëmurë në shtëpi.

Alexandre Lacazette Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Tifozët e Lyon ndjehen të tradhtuar

Po, Lacazette mund të ketë siguruar shumë momente të shkëlqyera për tifozët e Lyon por ai më vonë i ka parë ato si shumë të pafalshme. Sapo vërejti në shkurt të 2017 se një veprim i madh do ta interesonte, ata ishin në shpinë dhe filluan ta urrejnë. Së pari, ai dëshmoi më pak herë që u këndua emri i tij dhe e bëri të ditur që e la 'shkatërruar psikologjikisht', sipas pronarit të Lyon, Jean-Michel Aulas.

Ai kurrë nuk besonte se tifozët e Lyonit do t'i merrnin fjalët e tij me seriozitet. Ai kurrë nuk nënkuptonte ndonjë dëm në fjalët e tij. Ai tha se ishte ... "Një ditë në qoftë se si shoku i tij Sam (Umtiti) dhe Benzema mund të luanin për Barcelonën dhe Real Madridin, atëherë ai gjithashtu mund t'i lërë ata në një klub më të madh".

Edhe pse disa nga tifozët e tij besnikë të Lyonit mendonin se Alexandre nuk e tradhtoi klubin me deklaratën e tij. Megjithatë, disa inbetween ata mendojnë se tifozët e Lyionit e donin aq shumë dhe nuk donin vetëm ta linin të shkonin. Këta janë tifozë shumë emocionalë, të cilët ndjehen të tradhëtuar kur lojtarët Karim Benzema dhe Samuel Umtiti i lanë ata në Real Madrid dhe Bercelona respektivisht. Ata ende nuk i kanë falur ato.

Lacazette nga ana e tij nuk mbajti një grindje për këtë dhe e bëri të qartë dashurinë e tij për klubin para ndeshjes finale të sezonit. "Kam nevojë për një kalim në Asernal, Është klubi i zemrës sime" tha ai në një konferencë shtypi. "Momentet më të rëndësishme në jetën time kanë qenë këtu në Lyon. Tani më duhet të shkoj për t'i ndjekur ëndrrat e mia diku tjetër " shtoi përpara francezët në një fjalë të fundit emocionale për klubin përpara udhëtimit të tij në Londër për t'u bashkuar me Arsenalin.

Alexandre Lacazette Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Jeta familjare

Lacazette nuk është vetëm në familjen e tij për të shijuar një karrierë të luajtur, një nga vëllezërit e tij Benoit nuk arriti kulmin e tij, por luajti jashtë vendit në divizionin e katërt zviceran. Dy nga vëllezërit e tjerë kujdesen për punët e tij financiare. Kushëriri i tij, Romuald Lacazette, ishte në librin e Paris Saint-Germain, por mesfushori kurrë nuk luajti për ekipin e parë dhe u hodh nga 1860 Munich, 2015.

Ai ishte më i riu nga një familje e djemve 4. Ai i pa ata të luajnë lojë të bukur të futbollit dhe ai ndoqi shembullin.

Alexandre Lacazette Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Dobësia e sëmurë në shtëpi

Ndoshta problemi më i madh me të cilin Lacazette është përballur është mësuar të jetojë diku tjetër, por Lyon. Ai e ka gjetur të vështirë të lëvizë në Londër, pasi ai u bashkua me Asernal. Në fakt, ai është Lyon përmes dhe përmes lindjes së tij, filloi të luajë futboll me një klub të vogël në qytet dhe më pas u mor në Lyon nga 12.

Tifozët e Arsenalit vetëm do të luten që sulmuesi i tyre i Numrit 9 të mos ndjehet i pavërtetë në të ardhmen.

Alexandre Lacazette Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Finisher klinike

Lojtarja më e mirë franceze shënoi golat 28 Ligue 1 në 2016; shuma më e mirë për një francez përpara në një vit të vetëm kalendarik që nga Jean-Pierre Papin shënonte të njëjtin numër në 1991. Lacazette ka mbajtur një herë normën më të lartë të konvertimit të shanseve në pesë ligat më të mëdha të Evropës në sezonin 2016 / 2017 (38.9 për qind), duke mposhtur sulmuesin e RB Leipzig Timo Werner (34.4 për qind) dhe Monaco përpara Radamel Falcao (33.9 për qind).

Ai është gjithashtu një grabitqar i kutisë së dënimit. Nga qëllimet e tij 28 Ligue 1 sezonin e kaluar, vetëm dy erdhën nga jashtë zonës së penalltisë. Ai konsiderohet si golashënuesi i katërt më i lartë i Lyon gjatë gjithë kohës.

Alexandre Lacazette Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Stili i lojës

Lacazette më parë luajti si një krah për Lyon, përpara se të bëhej një sulmues. Si dhe golashënimi, karakteristikat e lojës së tij janë ritmi dhe dribbling. Ai gjithashtu shtyn opozitën dhe e fiton topin duke përdorur aftësinë e tij për të luftuar. Në stilin e tij të përgjithshëm të lojës, Lacazette është krahasuar me ish-sulmuesin e Arsenalit, Ian Wright, nga francezi Gérard Houllier.

Tani harroni Harry Kane - ky djalë është një realitet i vërtetë golashënues! Statistikisht, ai renditet në WhoScored si lojtari më i mirë 10th në Evropë në sezonin 2016 / 2017 dhe vetëm Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi shënuan më shumë gola se sa francezi.

Moreso, Laca vesh numrin xNUMX për Lyon dhe konsiderohet sulmues. Ai gjithashtu mund të funksionojë si një sulm i gjerë, diçka që Gunners ka të ngjarë të ketë nevojë për pa Theo Walcott.

Alexandre Lacazette Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Pasi një Zëvendësimi i Walcott

Nëse pyet Arsene Wenger, ndoshta do të të tregojë se ai e di për Lacazette që kur ishte shtatë vjeç. Sidoqoftë, për aq sa dimë, Arsenali ishte i lidhur së pari me avantazhin përpara në 2014.

Në atë kohë, Theo Walcott u mënjanua për gjashtë muaj përmes lëndimit dhe Lacazette u pa si një zëvendësim i denjë. Si në atë kohë, ai u vlerësua me vetëm £ 7.5 milion.

Alexandre Lacazette Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Pse i nënshkruar më në fund i nënshkruar Ai

Ata donin dikë që do të ndiqte gjurmët e Thierry Henry.

Disa të rinj të shpejtë dhe premtues të rinj në Francë janë krahasuar me Thierry Henry dhe Lacazette nuk është ndryshe. Presidenti i Lyon, Jean-Michel Aulas, ishte ai që e bëri krahasimin para disa viteve, "Ai është versioni ynë i një të ri Thierry Henry."

Henry vetë është një tifoz i madh i asaj që ai e ka parë deri tani nga Lacazette, e cila mund të jetë vetëm për komplimentin më të madh që Lacazette mund të marrë në këtë fazë. Sot, ai ka vendosur të ndjekë gjurmët e legjendës së Arsenalit. Njeriu i madh u përgjigj me admirim në aftësinë e golashësit të sulmuesit. "Ajo që po bën është e jashtëzakonshme" deklaroi legjenda e Arsenalit.

Qëllimet e Ligës 28 të Lacazette për sezonin 2016 / 2017 ishin më shumë se Olivier Giroud, Theo Walcott, Danny Welbeck dhe Lucas Perez kombinuar në atë sezon. Ai thuhet të jetë në një shoqëri të mirë. Tani ju japim arsyen;

Që nga sezoni 2012 / 13, vetëm nëntë sulmues kanë shënuar më shumë gola në pesë ligat më të mira të Evropës sesa ai ka bërë. Ata janë Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Luis Suarez, Zlatan Ibrahimovic, Robert Lewandowski, Edinson Cavani, Gonzalo Higuain, Pierre-Emerick Aubameyang dhe Sergio Aguero.

Alexandre Lacazette Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Pace në FIFA 17

Sulmuesi i Lyonit ka të bëjë me ritmin dhe përfundimin vdekjeprurës. Vetëm në 5ft 9in, ai nuk ofron shumë nga një kërcënim ajror dhe mbështetet në shpejtësinë e tij. Megjithatë, fakti zbavitës, ai nuk është aq i shpejtë sa do të mendonit në FIFA 17. Loja vlerëson shpejtësinë e tij vetëm në 86, një rënie e lehtë nga 88 që ai ishte dhënë në FIFA 16.

Alexandre Lacazette Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Problemet e Kartës së Kuqe të tij

Në të vërtetë, ai duhet të qetësohet. Në sezonin e tij 2016 / 2017 për Lyon, ai arriti të arrinte shifra të dyfishta për kartat, duke përfshirë tetë yellows dhe dy reds - të dy brenda katër ndeshjeve.

Alexandre Lacazette Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: Modeli i tij i Rolit

Lacazette është shumë ambicioz që të ketë sukses në krye. Para sezonit, ai deklaroi: "Nuk mund të mendoj se do të shënoj më shumë gola se Zlatan Ibrahimoviç, por dua të përpiqem ta zvogëloj boshllëkun. Një ditë unë shpresoj që të jem një sulmues i madh si ai ". Jo një model i keq.

Alexandre Lacazette Historia e fëmijërisë Plus Biografia e patreguar Fakte: A e dini se?

Lacazette shënoi një fitues të 85th në minutën e fundit kundër Spanjës në finalen e Kampionatit Evropian 2010 të UEFA 19. Franca fitoi 2-1 për të kërkuar titullin e parë U19 që nga 2005, me një ekip që i pëlqente Gael Kakuta (Chelsea), Francis Coquelin dhe Gilles Sunu (të dy Arsenal).
Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu