Виктор Вањама детска приказна Плус Неразмислени биографија факти

Последно ажурирано на

ЛБ ја прикажува целосната приказна за фудбалскиот бик кој е најдобро познат по прекарот; "The Brute". Нашата приказна за детството Виктор Вањама плус нераскажаните факти за биографијата ви дава целосна слика за значајни настани од неговото детско време до датумот. Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу малку познати факти за него.

Да, секој знае за неговата историја како прв Кенија што ќе биде прикажан во Премиер Лигата, но малкумина го сметаат нашиот Виктор Вањама Био што е доста интересно. Сега без понатамошно adieu, ајде да почнеме.

Виктор Вањама детска приказна Плус Неразмислени биографија факти: Рани години

Неговото полно име е Виктор Мугуби Вањама. Тој е роден на 25th ден на јуни 1991 во Најроби, Кенија. Роден е на сиромашните родители, (г-дин и г-ѓа Wanyama), кои подоцна добија можност во спортот.

И покрај тешкиот детски почеток, Виктор додека растеше беше само обичен дете кое играше на популарната африканка "Ча баба на ча мама" AKA "Мама и тато игра" како и останатите пријатели од детството. Тој помина низ многу тешкотии растат. Северно, Виктор го бркаше домот за школски надоместоци, а понекогаш и ден помина без храна.

Во обид да ги преживее суровите реалности, почнал да се разгорува со тоа што продавал малку одредби за да ја задржи телото и душата непроменети. Понекогаш на улиците, тој поединечно би видел криминални банди кои ги бркале полициските сили на Кенија.

Мислата на фудбалот дојде кога го гледав и му се восхитував на Патрик Виера за фудбалски енергетски прикази на теренот на игра. Ова, исто така, дојде по неговиот стар брат, а потоа локалниот фудбалер Мекдоналд Марига го советуваше да му даде на фудбалот обид. Со оглед на тоа дека развил слично тело изградено на Патрик Вира, кое е задниот дел од Кенијците, Виктор одлучил да му даде фудбал со неговите родители што го поддржуваат под услов да мора да го заврши своето средно образование. И покрај тоа што неговиот постар брат прв пат се впушти во фудбал, неговите родители веруваа дека кариерата нема иднина и гаранција во земјата.

Wanyama по добивањето на совети од неговите родители и со финансиска поддршка на неговиот брат продолжи да присуствува на Средното училиште Kamukunji, во кое се наоѓа успешен фудбалски тим. По напуштањето на средното училиште, тој, исто така, играл со JMJ Academy за три години, за што исто така се придружил и на кениските клубови во Премиер Лигата, Најроби Сити ѕвезди.

Виктор Вањама детска приказна Плус Неразмислени биографија факти: Чудото

Чудото првпат му се случило на неговото семејство кога стариот брат Мекдоналд Марига добил забелешка од шведските извидници, кои го одвеле да игра за шведскиот клуб Хелсингборг. Мекдоналд имал слични корени како неговиот брат, Виктор и нивниот шведски клуб го сакале. Подолу е разликата помеѓу Виктор (лево) и неговиот голем брат (на сликата десно).

Откако не најде замена за Мек Доналд, и откако беше информиран за потенцијалите на Виктор Вањама назад во Кенија, испратија разузнавачи за да го соберат во Кенија.

Првиот преселба на Виктор Вањама во Европа дојде во 2007 кога се приклучи на шведскиот клуб Хелсингборг во 2007 каде неговиот брат Мекдоналд Марига играше фудбал. По заминувањето на неговиот брат Мекдоналд Марига до Серија А страна Парма во 2008, Wanyama се врати во Кенија за малку пауза. Во текот на овој период, неговиот трансфер беше инициран за Beerschot AC на Белгиската лига. Тој остана таму две сезони пред да се пресели во шкотските гиганти, Селтикс.

Wanyama пристигнал во Селтик како непозната стока. Првата екипа во изминативе сезони беспомошна од внесување "челични мажи", кои требаше да му дадат на страната некои гравити и внесувајќи страв во опозицијата.

Удирајќи го теренот, Ванјама влезе во екипата на Селтик, која веќе беше преоптоварена со играчи од средниот ред, а некои се прашуваа зошто тој беше купен. Од почетокот, тој командуваше со средниот ред и во одреден момент мислеше да се пресели во позната лига. По многу шпекулации и претходен прекин на разговорите, на 11 јули 2013, Ванјама потпиша за премиер-лигата од Саутемптон за надомест за кој се тврди дека е £ 12.5 милиони, што го направи првиот Кенија што некогаш играл во Премиер Лигата. Остатокот, како што велат, сега е историја.

Виктор Вањама детска приказна Плус Неразмислени биографија факти: Омилен Цитат

"Чувството што го добив по гол против Барселона беше само неверојатно! Никогаш не сум чувствувал такво нешто во мојот живот. Тоа беше подобро од сексот. Не ја прославивме победата на некој посебен начин. Пиев сок од портокал, што беше доволно. "
Wanyama до белгискиот весник Het Nieuwsblad по победата на 2-1 во Барселона (постигна гол) (ноември 2012)

"Ја донесе вистинската одлука да се приклучам Селтик. Тие се семејниот клуб, каде што можам да се развивам на најдобар можен начин. Среќен сум во Селтик. "
Виктор Вањама (ноември 2012)

Виктор Вањама детска приказна Плус Неразмислени биографија факти: Бес

Виктор Wanyama понекогаш нема интелигенција да знаат кога тој мора да изврши црвено-жолт картички прекршок, особено во областа на чување на неговиот темперамент во чек.

И имаше порака за сите деца кои сонуваат за сличен пораст. Тој додаде: "Сега има многу други деца кои ја гледаат Премиер Лигата на ТВ надевајќи се дека можат да бидат тука кога ќе пораснат. Мислам дека поставив добар пример и покажав дека може да се случи. Кога одам таму, се обидувам да ги поттикнувам младите деца и да им кажам да веруваат и да работат напорно, за да можат да се случат нивните соништа да играат во Премиер Лигата. Тие треба да бда се извлечеш во себе како што може да се направи ".

Виктор Вањама детска приказна Плус Неразмислени биографија факти: Актер

Во 2015, Wanyama учествуваше во продукција на краток филм за фудбалот во Кенија наречен Mdudu Boy, напишана и режирана од актерката Ела Смит.

Исто така, тој е почетен актер во краткиот филм на "Лав од Мутурава". Ова е инспиративен филм на неговото фудбалско патување од сиромашните квартови до меѓународните фудбалски стадиони.

Неодамна, Wanyama има учествуваше во изработка на краток филм за фудбалот во Кенија наречен Мдуду Бој, напишан и режиран од актерка Ела Смит.

Виктор Вањама детска приказна Плус Неразмислени биографија факти: Порака до Кенијански деца

За време на моментите во Селтик ФК, Ванјама влијаеше на Селтик хуманитарен фонд, добротворна рака на Селтик ФК да ја посети Кенија. Добротворната организација е посветена на поддршка на ефектите на ефектите од рами во Африка.

И се надева дека неговото патување од периферијата на Најроби до англиски фудбалски топ фудбал може да ги инспирира другите деца.

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата приказна за детството Виктор Вањама, плус неизвалкани факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа добро во оваа статија, ве молиме да го поставите вашиот коментар или Контактирајте не!.

Се вчитува ...

2 КОМЕНТАРИ

  1. Коментар: Wanyama е добар фудбалер и ние Кенијците се гордиме од него. Може да Jah Blez него како што тој ни инспирира од нас Gvng нас Motivational Поддршка 2wadz Rchng Him.Congratz Bro Vicky.2ko Nyuma Yako Sie Mayouthz Wa Kenya.Kp On Kutufungulia Njia Wth Tym Тајланд Кенија Ндого КТК Мју Ванг.

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде