Quique Setien Детска приказна Плус Untold Биографија факти

Quique Setien Детска приказна Плус Untold Биографија факти

Нашата биографија на Quique Setien ви кажува факти за неговата приказна од детството, раниот живот, родителите, семејството, сопругата, децата, автомобилите, нето вредноста, начинот на живот и личниот живот.

Накратко, ова е Storyивотна приказна на шпанскиот фудбалски менаџер, од најраните денови, до кога тој се прослави. За да го разгорите апетитот за автобиографија, еве ја неговата галерија од детство до возрасна личност - совршено резиме на Био на Квике Сетиен.

Ретки слики на Quique Setien раниот живот и нераскажаната животна приказна. Кредити: Твитер, Пикуки и МурсијаПлаза
Ретки слики на раниот живот на Квике Сетиен и нераскажаната животна приказна.

Да, секој го знае менаџерот ѓROM Семејството Кантрабија е потекло на мајстор "Тики-Така or Тики-Така", една од причините зошто го доби интервјуто за да биде главен тренер на ФК Барса. Сепак, само малкумина ја сметаат нашата верзија на Биографија на Кике Сетиен што е доста интересно. Сега без понатамошно разочарување, да започнеме.

Квик Сетиен Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Раниот живот и Семејно позадина

За почетниците во Биографијата, тој го носи прекарот „Ел Маестро„ Родителите на Квик Сетиен по неговото раѓање му дадоа име „Енрике Сетин Солар"И НЕ популарната"Квик Сетиен" знаеш.

Шпанскиот менаџер е роден на 27-ми ден во септември 1958 година од неговата мајка, во шпанскиот град Сантандер, Северна Шпанија. Подолу е прекрасен панорамски поглед на Сантандер - од каде потекнува семејството на Квике Сетиен.

Прекрасен панорамски поглед на Сантандер од каде потекнува семејството на Квике Сетиен. Кредит: Википедија
Прекрасен панорамски поглед на Сантандер од каде потекнува семејството на Квике Сетиен.

Сантандер е пристанишен град лоциран западно од Билбао и познат по тоа што е депо за европски морски плодови. Се вели дека семејството на Кике Сетиен е меѓу најпопуларните семејства од центарот на фудбалот од градот.

Квик Сетиен израснал во семејна средина од средна класа, заедно со неговите двајца браќа и родители. Дали знаеше?… Еден од родителите на Кике Сетиен (неговата мајка) го загуби животот додека тој сè уште беше мало момче. Секое дете кое живее преку губење мајка, само добро ќе знае за длабоката емоционална болка и штетните психолошки последици што може да ги има. За жал, ова го сторија менаџерот на ФК Барселона како дете.

Квик Сетиен Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Образование и градење кариера

Продолжувајќи по загубата на родителот: Играјќи фудбал во својата семејна домашна градина со неговиот татко и браќата стана сопствениот извор на утеха на Квике Сетиен далеку од неговата проблематична реалност да изгуби мајка.

Играњето фудбал е главното значење во неговиот живот уште од мали. Настрана фудбалот, Квик Сетиен исто така научи да игра шах со помош на неговиот татко. Како што одминуваше времето, ттој се обиде да добие фудбалско образование стана логичен и преовладуваше над шахот. Потрагата по фудбалско образование го виде неговиот татко да се запише за достапните фудбалски испитувања.

Околу јули 1972 година, во центарот на Студена војна, Quique Setien веќе се запишал во SD Казабланка. По некое време, тој напредуваше во Перинез, друг локален клуб во родниот град. Во тоа време, неговата способност да игра беше ограничена бидејќи немаше посебен талент. Кике Сетиен во раните денови со фудбалот сè уште не можеше да ја контролира зависноста од шахот. Тој реши да жонглира помеѓу двата спорта. За среќа, тој се истакна во обете. Зборувајќи за искуството, тој еднаш рече;

„Иако бев многу ентузијаст за фудбалот и шахот. Знаев дека ми требаше само многу напор за да напредувам во шахот. Исто така, немав многу време ниту со фудбалот.

Имаше моменти кога се будев навечер, пред игрите, мислејќи на едно или друго шаховско движење. Играв шах многу часови додека го жонглирав со фудбал и работев “

Недостатокот на концентрација додека жонглираше помеѓу шахот и фудбалот беше главната причина зошто Сетиен беше просечен играч за време на неговите академски денови. Бидејќи родителите на Кике Сетиен не биле толку богати, тој решил да се вработи. Почна да работи на Колеџот за фармацевти и Сантандер на 14-годишна возраст. Мултиталентираното чудо работеше, играше фудбал и шах на поопуштен начин. Тој се занимаваше со овие активности обезбедувајќи дипломирање на академијата.

Квик Сетиен Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Careивот на кариера

Сетиен ја започна својата играчка кариера со родниот град Клуб Расинг Сантандер, правејќи го своето деби во Ла Лига во 1977 година. Тој беше интелигентен централен играч од средниот ред кој имаше големо внимание на головите. На почетокот, Сетиен се восхитувал на своите идоли; Кожа Јохан Кројф кој стана легенда играше за ФК Барселона во тоа време. На сликата подолу, тој се крена од обичен играч за да стане капитен со клубот.

Ретка фотографија од Сетиен за време на неговите денови на играње со Расинг Сантандер. Тој од играч стана капитен и Легенда на клубот. Кредит за слика: FCBarcelona
Ретка фотографија од Сетиен за време на неговите денови на играње со Расинг Сантандер. Тој од играч стана капитен и Легенда на клубот.

Користејќи го своето знаење за шах, копираше Quique Setién Кројф тактички мозок- Тотал на игра и фудбал и систем на флуиди. Овој стил стана многу видлив во времето кога тој играше за Атлетико Мадрид помеѓу 1985 и 1988 година, каде што му помогна на неговиот тим да го освои Шпанскиот Суперкуп. На сликата подолу, Кике Сетиен играше фудбал како да е шах. Тој добро го прочита натпреварот дури и против големите противници како Барселона. Дали знаевте?… Сетиен доби 5 победи против ФК Барселона за време на неговата играчка кариера.

Ретка фотографија на Сетиен додека ја мачеше ФК Барселона за време на неговите играчки денови. Слика: тодоколекција
Ретка фотографија од Сетиен додека тој го мачеше ФК Барселона за време на неговите денови на играње.

Волјата и одлучноста на Квик Сетиен се неговите највредни адути за време на деновите на неговата кариера. Оние што го познаваа тогаш, би рекле дека неговиот стил на игра е комбинација на елеганцијата на а Ролс Ројс со моторот на а Мустангот. Плејмејкерот на средниот ред постигна 95 пати во 5 различни клуба пред конечно да ги закачи чизмите во 1996 година.

Квик Сетиен Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Патот до славата

Дури и по пензионирањето, Кантабријан стана вистински lубител на Јохан Кројф игра филозофија. Тој еднаш открива како сè се сменило за него, откако гледаше како Барселона игра под Јохан Кројф кој тогаш беше менаџер на клубот. Овој подвиг го виде како ги следи стапките на неговиот идол додека тој се реши да стане тренер.

Тренерската кариера на Сетиен започна со неговиот семеен клуб Расинг пред да се пресели во колегата на Сегунда Дивизија, Полидепортиво Еједо. За да добие искуство со тренерско потекло, тој замина во Централна Африка каде стана меѓународен менаџер за Екваторска Гвинеја.

Првата пауза за искусниот Сетиен конечно се случи со Луго каде ги водеше во Сегунда дивизија. Тој успех го виде како ангажиран од Лас Палмас - друг клуб во кого му помогна во опстанокот во ЛаЛига. Повторно, Реал Бетис го забележа неговиот успех и го назначи за свој менаџер. Клубот ја искористи својата расправија со таблата со Лас Палмас, развој што доведе до тоа тој да го напушти клубот за нив (Бетис).

Додека беше во Реал Бетис, Сетиен целосно ја примени својата шаховска граница Тотал Фудбал и стил на управување со флуидниот систем главно против поголемите противници. Ваквата техничка врзана со ФК Барселона го виде како најголем удел на Бол регистриран посед - 54%, 56.9%, 55.9% и 62.5% (соодветно од 2015 до 2019 година).

Како гладен тренер, Сетиен секогаш чекаше време да игра против Барса. Дури и додека тој изгуби седум пати, тој чекаше да има единствена победа на „Камп Ноу“, оној што дојде на прекрасен начин.

Квик Сетиен Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Стани за слава

Еве, во ноември 2018 година, Кике Сетиен ги запрепасти момците на Валверде со победа од 4-3 на Камп Ноу. Тоа беше величествена победа што ги натера играчите на ФК Барселона горди на Сетиен. Имаше тврдења дека Кике Сетиен ја победи ФК Барселона на Камп Ноу со помош на Шах.

Имаше тврдења дека Кике Сетиен ја победи ФК Барселона на Камп Ноу со помош на Шах. Кредит: ЛаЛига
Имаше тврдења дека Кике Сетиен ја победи ФК Барселона на Камп Ноу со помош на Шах.

Дали знаеше?… После тоа Сетиен доби и потпишан дрес од Серхио Бускетс, а играчот од средниот ред на Барса напиша:

„За iqueубов со iqueубов и восхит за вашиот начин на гледање фудбал. Се најдобро."

Тоа беше победа што му помогна да го изгради своето скромно CV кое започна да го привлекува ФК Барселона почнувајќи од јануари 2019 година. На крајот на сезоната 2018/2019, Сетиен му помогна на Бетис да стигне до второто рангирање над Мадрид според најголемиот удел на регистрирана топка (поседување топка). Откако го постигна овој метеорски подем со Бетис, ФК Барселона не можеше да одолее да го има, чекајќи го вистинскиот момент за отказ Ернесто Валверде.

На 13 јануари 2020 година, Валверде беше отпуштен од ФК Барселона по поразот со 3: 2 на Атлетико Мадрид во Суперкупот де Еспања. Како што се очекуваше, Сетиен беше назначен за селектор на Барселона истиот ден, заменувајќи го Ернесто Валверде по неговото разрешување. Поранешниот човек на Бетис пристигна со смирение и карактер, оној што секогаш го придружувал во текот на животот. Според УЕФА, ова го кажа Сетин по неговото назначување;

Вчера бев на шетање со крави во моето село и денес ги тренирам најдобрите играчи во светот! Сакам да освојам се што можам. Овој клуб бара да станува се подобар секоја година и да собере што повеќе трофеи и да игра добро правејќи го тоа “.

Додека многу фанови се надеваат дека тој нема да заврши како Сантијаго Солари, само времето ќе покаже како тој би управувал со оваа комплицирана позиција и полн со одговорност. Според Гол, Лионел Меси дефинитивно ќе биде 'КРАЛ ' за шах-опсесивно Квик Сетиен.

Меси дефинитивно ќе биде кралот на шахот за опсесивниот шах Кике Сетиен. Кредит: Цел и FaceBook
Меси дефинитивно ќе биде кралот на шахот за опсесивниот шах Кике Сетиен.

Остатокот, како што велат, е историја.

Квик Сетиен Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Факти за врска

Со неговото слава и станување тренер на ФК Барселона, сигурно е дека fansубителите на фудбалот размислувале дали Кике Сетиен има девојка или е оженет човек. Не може да се негира фактот дека неговото успешно машко не би го натерало да има жена (девојка или жена) покрај себе.

Вистината е, Кике Сетиен е полноправен семеен човек. Nameената на Кике Сетиен се вика Роса Манзанера и е со слично семејно потекло од Шпанија со нејзиниот сопруг. Заедно, двајцата loversубовници имаат по две деца; Ларо кој има 24 години (заклучно со јануари 2019 година) и малата Софија која има скоро 11 години (заклучно со јануари 2020 година). Подолу е прекрасна фотографија од сопругата на Кике Сетиен, неговиот прв син Ларо и Софија, која е бебе на семејството.

Запознајте ги Quique Setien членовите на семејството. Неговата убава сопруга (Роса Манзаера), Синот (Ларо) и ќерката (Софија). Кредит: Пикуки
Запознајте ги членовите на семејството Квике Сетиен. Неговата прекрасна сопруга (Роза Манзанера), Син (Ларо) и ќерка (Софија).

Сопругата на Квике Сетиен, вклучувајќи го и самиот тој, се благословени што имаат фудбалер во нивниот син Ларо. Исто како и неговиот татко, Ларо е исто така играч за врска. Дали знаеше?… Ларо ја отелотворува третата генерација на професионални играчи во неговата семејна лоза. Неговиот татко и дедото по мајка и двајцата беа фудбалери. Дедото на мајката на Ларо, Хозе Антонио Лозано играше фудбал околу 1960-тите години на минатиот век. Можно е да се каже дека сопругата на Кике Сетиен влезе во неговиот живот благодарение на нејзиниот татко кој веројатно ги поврза.

Постои добра врска меѓу татко и син Квик Сетиен и неговиот син. Знаејќи дека неговиот татко ќе ја добие работата на ФК Барселона, Ларо реши да се пријави ЕУ Сант Андреу, шпанска фудбалска репрезентација со седиште во градот Барселона во округот Сант Андреу. Оваа одлука дојде во обид да остане близу до неговите родители, особено неговиот татко.

Квик Сетиен Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Личен живот

Што се однесува до неговата личност надвор од теренот, фер е да се запраша; Кој е Кике Сетиен?… Сега Според SportsMole, искусниот менаџер е некој кој поминува огромен дел од своето време играјќи шах по фудбалски должности.

Дали знаеше?… Квик Сетиен е познато дека има играше против поранешните шаховски светски шампиони Анатоли Карпов (на сликата подолу) и Гари Каспаров, иако резултатите од нивните состаноци не се обелоденети.

Квик Сетиен некогаш играше шах против поранешниот светски шампион во шах, Анатоли Карпов. Кредит: Кларин
Кике Сетиен своевремено играше шах против поранешниот светски шампион во шах, Анатоли Карпов.

Членовите на семејството на Кике Сетиен и нивната убов кон шахот потекнуваат од 1972 година. Навивачите ја кредитираат неговата силна интелигенција и менаџерска интелигенција да бидат поврзани со неговите шаховски вештини.

Вториот факт што вреди да се знае во однос на Квик Сетиен Личен живот е неговата огромна loveубов кон децата. Супер тато исполнување на улогата на родител на малите деца подолу.

Запознавање со Quique Setien личен живот - Тој сака да игра фудбал со мали деца. Кредит: МурсијаПлаза
Запознавање со личниот живот на Кике Сетиен - Тој сака да игра фудбал со мали деца.
Квик Сетиен Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Семеен живот

Сопругата на Квике Сетиен е родум од Мурсија. Роза Манзанера е несебична личност која не прави ништо повеќе од тоа да обезбеди емоционална поддршка за нејзиниот сопруг дури и вие тоа значи да го ставите својот сопствен живот во мирување и покрај тоа што не е премногу fondубител на фудбалот. Исто како и повеќето менаџери, сопругата на Кике Сетиен секогаш го следела во сите негови фудбалски авантури уште од деновите кога тој не бил никој во тренерската кариера.

Оваа фотографија на Quique Setien Family докажува дека тој е татко со убов. Кредит: Пикуки
Оваа фотографија од семејството Квике Сетиен докажува дека тој е lovingубовен татко.

Квинке и неговата сопруга еднаш ја одобрија врската на Ларо со неговата девојка Пола Гомез. На сликата подолу, двете страни ја охрабрува довербата во секоја нејзина привремена оставајќи ги фановите без сомнение дека бракот би можел да биде следниот официјален чекор.

Неговата врска Ларо ја одобриле неговите родители
Неговата врска ја одобриле Ларо од неговите родители.
Квик Сетиен Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Начин на живот

Запознавањето со фактите за начинот на живот на Квике Сетиен ќе ви помогне да добиете подобра слика за неговиот животен стандард. Почнувајќи, Квике Сетиен живее организиран живот, оној кој е лишен од нерационално трошење и поседување на големи мега куќи како куќи.

Освежително скромниот начин на живот на Квик Сетиен може да се сумира на фотографијата подолу. Тој беше фотографиран во неговиот дом за потекло додека ја јадеше својата омилена супа од бел грав во шпански стил, Кале и супа од хоризо (или лук). Сопругата на Квике Сетиен (Роза Манзанера), исто така, храни со него шпански торти tortи кои многу ги сака.

Дали знаеше?… Setien ivesивее смирен начин на живот и сака вака традиционалните шпански јадења

Сè уште го испитувате начинот на живот на Квике Сетиен, можеби ќе сакате да знаете Кој автомобил вози фудбалскиот менаџер. Додека беше во Бетис, Кике Сетиен ги пречека производителите на автомобили Алфа Ромео во клубот. Додека играчите одбираа автомобили за разумни попусти, тој исто така имаше еден за себе. Подолу е скромен фудбалски менаџер кој работи со Алфа Ромео, кој тест-возеше со својот автомобил.

Quique Setien Car- Тој има голема убов кон Алфа Ромео. Кредити: Атлантико
Quique Setien Car- Тој има голема loveубов кон Alfa Romeo.
Квик Сетиен Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Други факти

Фудбалско училиште: Тој е сопственик на фудбалско училиште исто како и повеќето пензионирани фудбалери. Сите благодарам на Сопругата на Квике Сетиен, шпанскиот менаџер реши да ја лоцира неговата фудбалска школа во нејзиното село. На сликата подолу (и во неговиот дел за личен живот), тој сака да се вклучува во обука и подобрување на децата што го гледаат како него фигура на татко.

Quique Setien е сопственик на фудбалско училиште и служи како татко фигура, втор родител и семејство на малите деца. Кредит: Твитер
Кике Сетиен е сопственик на фудбалска школа и служи како татко, втор родител и семејство на малите деца.

Третиот кантрабриски тренер на тренерот ФК Барселона: Според веб-страницата на ФК Барса, Сетиен е третиот тренер на Кантабриј во историјата на Барса, по поранешните менаџери; Енрике Оризаола (назначен 1961 година) и Лореано Руиз (назначен 1976 година). Тој е сигурно прв од новиот милениум.

Религија: Quique Setien, најверојатно, бил подигнат соборник, што значи дека ја практикува религијата на христијанството. Сега еве факт за тоа дека таа мерка носи точка. Според Сантандердрид , градот од каде потекнува семејството на Кике Сетиен е составен од католици 77% (50% вежбаат). Додека муслиманите и протестантите се 3%, неверниците сочинуваат 19%. Оттука, многу е веројатно дека сопругата на Кике Сетиен, вклучително и самиот, присуствува на соборната црква.

Тетоважа: Културата за тетоважи е многу популарна претежно меѓу фудбалерите, а помалку меѓу менаџерите бидејќи често се користи за да се прикаже нечија религија или луѓето што ги сакаат. Квике Сетиен е еден од оние менаџери кои претпочитаат да бидат без тетоважи.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата Quique Setien детска приказна Плус невистинити биографија факти. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа како што треба, споделете го со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и почитуваме вашите идеи.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари