Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целата приказна за еден фудбалски гениј кој е најдобро познат по прекарот; "Auba'. Нашата детска приказна Aubameyang плус нераскажаните биографија факти ви ги дава целосна сметка за значајни настани од неговото детство до датумот. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу OFF и ON-Pitch малку познати факти за него. Да почнеме.

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Раниот детски живот

Млади Ауба

Пјер-Емерик Емилијано Франсоа Аубамејан е роден во Лавал, Франција на 18th од јуни 1989 од неговиот татко Габонец, г-дин Пјер Франсоа Аубамејанг "Јаја", поранешен габонски фудбалски дефанзивец и шпанска мајка, г-ѓа Маргарита Креспо Обамејанг, сопственик на бутици жена.

Aubameyang е половина фрлија кој го дели и Францускиот и Габонското државјанство. Без сомнение, неговиот изглед на мешани раси е јасно видлив во неговата маслинка. Никогаш не го поминал својот детски живот во Франција и Габон додека растел. Тој беше одгледан во Милано, Италија, каде што неговиот татко работел како разузнавач на Милан.

Пјер-Емерик Аубамејанг сигурно беше дете на богатите. Тој уживаше во доживеаното детско искуство, оној за кој многумина од неговите години копнееа. Имајќи го поранешниот татко на фудбал, кој се смета за фудбалски извиднички за еден од најголемите клубови во светот, сигурно значеше предност за Ауба.

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Семеен живот

Неговиот татко (на сликата подолу) бил одговорен за развој и проценка на фудбалскиот талент на Ауба. Како високи разузнавачи на Милан и човек со влијание со длабоки врски во фудбалот, сигурно го одредува неговиот син 3 со своите вработени, не беше тешка работа.

Пјер-Емерик Аубамејан и родители - семејниот живот

Вреди да се спомене дека г-дин Пјер Франсоа Аубамејанг, исто така познат како "Јаја", беше еден од најдобрите бранители во Африка за време на неговото време, кое се движеше од 1982 до 2002. Тој беше инструментал за интернационалниот тим на Габонес во 1994 и 1996 африканскиот куп на нации и играше за голем број врвни тимови во Франција. Неговите соништа отсекогаш биле да се подигнат синови кои ќе го продолжат наследството на Аубамејан.

Како татко како син - мајка на Аубамејангс Аубамејанг - Маргарита

неговото мајка, Г-ѓа Маргарита Креспо Обамејанг од друга страна отсекогаш била подршка на одлуките на нејзиниот сопруг за да му се придружи синот на неговата страна од историјата. Таа е француска жена од шпански потекло.

Нејзината важност е да се забележи дека шпанската крв исто така се врти низ вените на Ауба. Градот на неговата мајка Ел Баррако (кој се наоѓа западно од Мадрид) произведува неколку фудбалери со белешки во текот на годините.

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Тој е семеен човек

Далеку од фудбалот, "Ауба", е наречен како комплетен семеен човек кој сака да поминува време со својата девојка Алиша и синот, Керти, за кого ги посветува неговите прослави на Спајдермен и Бетмен.

Според Ауба "Љубовта е убава работа во сите негови форми, но, можеби, најзагадената и често мистериозна варијанта на љубовта е чувството на Алиша и Curtys"

"Тој ми даде вистински поттик" рече гордиот татко, чии чизми најчесто го носат името на неговиот син "Curtys".

Според неговите зборови, "Единствениот суперхерој дома е мојот син Curtys и двајцата го гледаме Бетмен и Спајдермен на телевизија од време на време"

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Фудбалски брат

Тој има двајца постари браќа кои се професионални фудбалери. Всушност, сите тројца ја започнаа својата кариера во Милан.

Што не знаете за браќата Аубамејанг

Додека Пјер-Емерик процвета, другите сè уште се борат да добијат глобално признание. Неговиот најстар брат Катилина е исто така Габон интернационалец, кој направи неколку натпревари во средината на 2000, додека Вили е меѓународен, но моментално игра во низа во Германија.

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Таткото момче

За разлика од неговите браќа, Аба е омилен неговиот татко. Тој не само што го почитува, туку го следи неговиот совет за деловни и семејни прашања.

Во однос на бизнисот, фудбалските одлуки кои вклучуваат преговори за пренос и избор на клубови се за неговиот татко да направи. Досега одлуките се покажаа успешни. На пример, имаше време Сент Етјен сакаше да го продаде Ауба во Њукасл. Неговиот татко одбил и го натерал неговиот син да се согласи да го префрли Дортмунд. Според Ауба, "Станавме финалист во Лигата на шампионите, бидејќи татко ми го проучуваше натпреварот на Џорџ Клуп во Дортмунд, иако парите беа пониски".

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Брзината е совршена

Темпото е очигледно нешто што ќе го поврзете со Пјер-Емерик Аубамејанг. Неговата најголема сила. Тој е исклучително брз во кратки и долги рафали и исто така може да ја носи топката добро во исто време. Тој е часовник на 30 метри во 3.7 секунди. Ова беше речено дека е побрз од светскиот олимписки шампион 100 и светски рекордер - Усаин Болт.

Иако, тој беше предизвикан на трката за 100 од германскиот спринтер Џулијан Реус, но сé уште не го прифати предизвикот.

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Рана кариера

Во 2007, тој беше подготвен во Милан академијата од неговиот татко, година кога италијанските гиганти станаа европски шампиони. Тој никогаш не играл за Росонерите и не успеал да се постави како прв играч. Наместо тоа, тој беше изготвен на позајмица на француски клубови како Дижон, Лил и Монако. Во 2011, тој беше потпишан на трајна спогодба од Света Етјен, каде што постигна цели 31 и беше именуван за африкански играч на годината за 1 на Ligue 2012.

Резултат на слика за младиот AubameyangТој имаше средба во кариерата со тренерот на Сен-Етјен Кристоф Галтие. Според францускиот тренер,

"Иако не беше сè лесно за Аубе во почетокот. Само видов едно нешто во него. Тоа е неговата брзина. Видов за време на тренингот дека тој беше најбрз фудбалер што сум го добил. ",

На возраст од 20, Пјер го играл францускиот U-21 тим откако претходно бил повикан на италијанската страна U-19. Тој се пресели во германската Борусија Дортмонд во 2013 и се појави како еден од најдобрите штрајкувачи во Бундеслигата. Тој се приклучил на БВБ во објавениот договор од € 13.

Иако Пјер е роден во Франција и игра за Габон како капетан во обид да ја продолжи фудбалската лоза на Аубамејанг, што го направи неговиот постар брат Каталина. Тој е воодушевен и почестен знаејќи дека неговите деца сакаат да ги имитираат.

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Изработка на историја

Aubameyang е првиот играч од Габон кој игра во Бундеслигата или било која друга германска лига. Тој го направи своето деби на август 10, 2013 откако се приклучи на Дортмунд во јули истата година. Тој имал сон деби со постигнување на хет-трик во неговиот прв натпревар, кој се одигра против ФК Аугсбург.

Исто така во историјата, Во јули 2012, Обамејанг отиде во Лондон за да го претставува Габон на Олимписките игри. Во првиот натпревар против Швајцарија тој постигна единствена цел на играта, која ќе заврши како единствена цел што Габон ќе го постигне во натпреварот. Ова беше првиот Габон прв гол, постигнат само на Олимпијадата. Со постигнати голови 19, Пјер-Емерик Аубамејанг е највисокиот стрелец на Габон на сите времиња.

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Автомобили

Со оглед на брзината на теренот на Габон на меѓународен план, природно е само тој да ужива во животот на брзата лента од него.

Љубовта на Аубамејан за елегантни автомобили

"Тоа е забавно со вакви автомобили", тој вели дека неговиот Lamborghini Aventador е позлатен. Бројот на тимот на Аубамејан може дури и да се најде на гумите на неговиот автомобил, иако сега вози Ламборџини.

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Вондер чизми

Тој често се нарекува г-дин Гламуроз. Aubameyang не е вашиот просечен играч по било кој дел од имагинацијата, особено кога станува збор за обувки.

Pierre-Emerick Aubameyang елегантни чизми
Во декември 2012, носеше чизми инкрустирани со кристали од 4,000 Swarovski и дизајн кој го вклучуваше неговото име, број и клубови и врвови и бои додека се загреваше за натпревар против Олимпик Лион.

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Мисли дека е СПИДЕРМАН

Aubameyang има претходно искуство кога станува збор за суперхеројски прослави. Оваа почит кон Спајдермен беше инспирирана од неговиот син Curtys, кои често седат на трибините за да го гледаат неговиот херој да игра фудбал. Aubameyang еднаш демонстрираше суперхеројска прослава за својот син откако постигна гол за Дортмунд во 2014 Суперкупот против Баерн.

Pierre-Emerick Aubameyang Spiderman Прослави

Неговиот син е голем обожавател на херои на стрипови и сака да се појави во маска на Спајдермен како и неговиот татко.

Специјални цели на Ајба за Спајдермен

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Мисли дека е БАТМАН

Кога не може да го најде својот Спајдермен, тој се претвора во Бетмен.

Прослава на Бетмен на Ауба

Ауба е мега обожавател на Бетмен. Тој секогаш е човек на секој стрип-конвенција, облечен во костим за Бетмен за својот син. Ова многу ги вознемирува со него опсесија со Темниот витез.

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Готови за носење маска за време на прославата

Auba некогаш беше казнет за ставање на маска за маскирање обезбедена од Nike за време на прославата.

Маска прослава на Ауба

Се вели дека казната е околу € 50,000. Подоцна беше потврдено дека маската е посветена на чизмите на "Nike Hypervenom Fantom" чизмите што ги носи.

Главниот извршен директор на Дортмунд, Ханс-Јоаким Ватцке, изјави за магазинот "Кикер": "Не може да биде дека Накик се обидувал да им помогнам на економските интереси на овој начин".

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Љубовта за Африка

Африканската татушка на Ауба го украсува своето тело и ја подобрува душата со љубов кон континентот.

Aubameyang Tatoo

Да, тој е африкански, не затоа што е роден како африканец, туку затоа што во него се роди Африка.

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Сака само Фудбал

Да, тој носи Кристално чевли, Спајдермен маски, Бетмен плашт - на прв поглед. Без сомнение, Ауба е специјален вид фудбалски ѕвезди.

По поблиска проверка, ќе забележите дека напаѓачот не е кого мислите дека тој може да биде надвор од теренот на игра. Според неговиот близок пријател Кристоф Jallet,

"Aubameyang е тивок момче, кој не ги посетува ноќните клубови, не пие алкохол и секогаш сонува за фудбалот".

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Стил на коса

Auba е многу загрижен за своите фризури. Тој е еден од ретките фудбалери кои ја прекршија територијата на Пог Погба. Пјер-Емерик Аубамејан го стави Пол Погба на известување - не на теренот, туку со игра на коса.

Сопственик на најдобра фризура во фудбалот

Тој има најкреативна коса кај фудбалерите.

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Саммер мајстор

Мирослав Клозе ги користел, а сега и Аубамејан. Нејзините салтови. Пјер-Емерик Аубамејанг изјави за Спорт Билд тој е свесен дека неговите славни прослави се "Не е безопасно" откако беше повикано да престане со Фудбалската асоцијација на Габон и медицински експерти.

Оуба - мајстор Сомерс

Всушност, Ауба спонтано одлучува по секоја цел дали да полета или не, но има тенденција да го стори тоа по особено важни штрајкови.

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Почитување на Креспо

Во светот речиси и да нема ниту еден фудбалер, кој го затекна името на друг фудбалер во своите раце. Ауба е исклучок од ова.

Тату за Ауба за Креспо
Херојот на детството на Аубамејан: Хернан Креспо

Тој го носи својот идол, тоа е напаѓачот на Аргентина "Хернан Креспо" на левата подлактица. Извештаи укажуваат Дека Хернан Креспо е поврзан со неговата мајка која исто така го носи името. Обамејанг е фан на Ернан Креспо кој само се исповеда и го нарекува негов најголем удел во играта.

Според Ауба, "Креспо е динамичен, силен во воздухот, технички надарен и гигант на играч", изјави тој за критикар. Auba ги поминува повеќето од неговите пост-тренинг сесии кои ги следат вештините за лов на Креспо.

Според Ауба, "Креспо е дефиниција на ловокрадец. Тој ретко се вмешал во изградбата и не покажува голем интерес за трчање зад одбранбените линии. Тој прави многу минимално движење еднаш надвор од кутијата. Но, во рамките на кутијата, тој знае како да се движи. Тој знае каде ќе заврши второто топче. Тој знае како да го експлоатира секое минимално количество простор оставено во кутијата 6. Учам секојдневно да бидам како него. "

Пјер-Емерк Абамејанг детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -LifeBogger рангови

Ние ги почитувавме нашите статистики за популарност за Пјер-Емерик Аубамејанг.

LifeBogger рангови
Се вчитува ...
Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари