Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола

Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола

ЛБ ја претставува целосната приказна за фудбалски менаџер, кој е најдобро познат по прекарот "Пеп". Нашата приказна за детството на Joseозеп Пеп Гвардиола, плус Неоптоварени факти за биографијата, ви донесува целосна сметка на значајни настани од неговото детство, до денес.

Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу малку познати факти за него во и надвор од теренот. Без сомнение, Пеп не е само познат како еден од најдобрите играчи во неговата генерација. Тој е широко оценет како еден од најславните фудбалски менаџери во оваа модерна ера.

Пеп Гвардиола Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Раниот живот

Josep "Pep" Гвардиола Сала е роден во Сантпедор, Шпанија на 18 јануари 1971 година од татко Валенти Гвардиола, пензиониран слој од тули и мајка Долорс Сала Гвардиола, продавачка личност. Не беше обајцата во богатство како некои негови современици. Фудбалот беше тој што го консумираше од раниот почеток.

Веќе од рана возраст, Гвардиола ја формираше секојдневната навика да го напушта домот и да го шутира фудбалот со часови на фудбалски терен налик на плоштад покрај куќата на неговиот татко.

Како што вели неговиот татко, „Секогаш постоеше сигурен начин да се направи среќен на Божиќ, а тоа беше да му се подари фудбал. Тој секогаш беше со топка во нозете. Каде и да одеше, тој одеше со фудбал, вели Сер Валенти Гвардиола. '

Пеп Гвардиола Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата-Родителите

Родителите на Гвардиола, Валенти и Долорс, сè уште живеат во Сантпедор. Тие ветија дека никогаш нема да го напуштат заспаното село што му помогна на нивниот син „Пеп“ во започнувањето на неговата кариера.

Родителите на Пеп Гвардиола, г-дин Валенти и г-ѓа Долорс Гвардиола.
Родителите на Пеп Гвардиола, г-дин Валенти и г-ѓа Долорс Гвардиола.

И двете страни секогаш се гледаат како одат заедно во малите окрузи Општина тоа ги толкува селата во Барселона. До денес, Сантпедор сè уште има светско признание што му се дава на неговиот најпознат син „Пеп“. За разлика од неговата мајка, таткото на Пеп сака да го привлекува вниманието на медиумите.

Г-ѓа и г-ѓа Гвардиола ја сместија својата гордост во достигнувањата на нивниот син, што е очигледно на фотографиите и спомен-обележјата што го красат уредниот семеен дом.

Валенти Гвардиола ги покажа спомениците на неговиот син.
Валенти Гвардиола ги покажа спомениците на неговиот син.

Неговиот татко, не е познато само дека е многу гласен кога станува збор за одбрана на неговиот син. Тој ужива да изразува контроверзни ставови во врска со фудбалските работи.

Само неколку дена потоа Пеп Гвардиола голем потег во Премиер Лигата беше потврден, неговиот татко еднаш го тресна англискиот фудбал како да е "Здодевен". Валенти Гвардиола, рече дека тоа е малку повеќе од постојано "Долги топки и трчање".

Валенти, исто така, рече: "Морам да признаам дека англискиот фудбал не е мојата чаша чај. Тоа е многу долги топки и трчање. Претпочитам фудбалот што мојот син сака да го практикува - многу однесувањето тогаш е изненаден напад кога се отвара дупка за јамка. "

Г-дин Валенти Гвардиола (таткото на Пеп).
Г-дин Валенти Гвардиола (таткото на Пеп).

Пензионираниот brickидар, Валенти Гвардиола, некогаш бил работохолик. Тој работеше 10 часа на ден од 14-годишна возраст на градилишта и не застана до мојата 66 година. Тој никогаш немаше време да игра фудбал како што тоа го правеше неговиот син „Пеп“.

Пеп Гвардиола Приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата -Брат

Пеп има две постари сестри и помлад брат, Пере, кој е нашироко познат како еден од најдобрите фудбалски агенти во светот.

Пеп Гвардиола и братот Кид, Пере.
Пеп Гвардиола и братот Кид, Пере.

Пере Гвардиола се прослави во бизнисот со фудбалски агенти. Неговиот е клиент број еден Луис Суарез. Пеп има и две сестри по име Олга и Франческа.

Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола -Животен однос

Пеп во моментов е оженет со Кристина Сера. Пеп ги имал овие деца по име Мариус, Марија и Валентин, пред конечно да го умори бранот на бракот во 2014.

Пеп и сопруга, Кристина Сера.
Пеп и сопруга, Кристина Сера.

Тие се венчаа беше дискретна церемонија што се одржа во Каталонија. На него присуствуваа само најдобрите пријатели.

Едното среќно семејство на Пеп Гвардиола.
Едното среќно семејство на Пеп Гвардиола.

Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола -Започнувајќи ја фудбалската кариера како топка

Пеп Гвардиола го започнал патот кон фудбалско величие како господар на топка од Ноу Камп.

Тој беше дел од младинската структура на Барса кога Бенајс пристигна како менаџер во 1984, и веќе покажа знаци за развивање на своето знаење за играта.

Приложената слика подолу покажува млада пејачка од 14 годишно прослава со поранешниот шеф на Англија, откако го водеше клубот до титулата во Шпанија
1985.

Започнување фудбалска кариера како топче.
Започнување фудбалска кариера како топче.

Пријатели од неговото детство откриле дека дури и во таква младост, Гвардиола развивал самозадоволство и возење што го претворил во најпознатиот фудбалски менаџер во светот. Ова беше една година откако ја започна својата фудбалска кариера во младинската академија во Барселона.

Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола -Рана фудбалска кариера

Многумина го нарекуваат господар на топчево момче, кој се свртел кон професионален фудбалер и одличен фудбалски менаџер. Пеп Гвардиола ги напушти своите должности момче една година откако ја започна својата фудбалска кариера на младинската академија во Барселона.

Тој започна кариера во младинската академија во Барселона на 13-годишна возраст. Играјќи како дефанзивец, Гвардиола беше забележан од главниот тренер на првиот тим Јохан Кројф и беше воведен во сениорскиот состав на 20-годишна возраст. Тој стана клучен дефанзивец во тимот на Каталонскиот сон од 1990-тите кој тврдеше 6 титули во Ла Лига, 4 Суперкупа на Шпанија, 1 Европски куп, 1 УЕФА Купот на Победнички Куп и 2 УЕФА Супер купови. Генерално, тој се појави во 479 натпревари за тимот во 12 сезони и се сметаше за еден од најсигурните дефанзивни играчи за врска во своето време.

Тој играше со големи имиња како Роналдо Луис Назарио де Лима, Чави ХернандезКарлес Пујол, Ривалдо Витор Борба Фереира славниот Луис Енрике, кој е моментален тренер на Барселона, за време на пишувањето.

Поранешниот соиграч на Пеп Гвардиола во деновите на игра на Барселона.
Поранешниот соиграч на Пеп Гвардиола во деновите на игра на Барселона.

Тој имаше добри односи со неговиот поранешен менаџер Жозе Мурињо, додека тој сè уште беше играч во Барселона. Треба да се напомене: Жозе Мурњо, кој беше поранешен помошник тренер на Барселона, го тренираше.

Пеп Гвардиола - Назад во деновите со Joseозе Мурињо како негов тренер.
Пеп Гвардиола - Назад во деновите со Joseозе Мурињо како негов тренер.

Исто така е важно да се забележи тоа Пеп Гвардиола и Луис Енрике беа соиграчи во Барселона пет години од 1996 до 2001. Прикачен е доказ подолу;

Пеп Гвардиола и Луис Енрике во Барселона.
Пеп Гвардиола и Луис Енрике во Барселона.

Пеп Гвардиола се пензионираше како играч кога неговиот договор со клубот Ал-Али заврши во јуни 2005. Тој започнал со курсеви за обука по истиот месец по пензионирањето.

Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола -Неговиот прв излез од Барса не беше среќен

Кога Гвардиола ќе замине од Баерн ќе му биде дадена пофалба што ја заслужува, како што беше и кога ја напушти Барселона во 2012. Клубот практично одржал еден месец жалост кога тренерот им кажал дека оди, со целиот состав плус претседателот, спортски директор и членови на одборот кои присуствувале на неговата прес-конференција. Тоа беше проследено со голем број на почит видеа и проштална говор пред спакувани Camp Nou толпата. Начинот на кој треба да биде кога легендата ќе замине, може да се расправа.

Тоа не беше секогаш така. Кога Гвардиола ја напушти Барселона како играч во 2001, тој го направи тоа преку задната врата, инкогнито. Еден април попладне тој одржа состанок со тогашниот претседател Џоан Гаспарт, за да му каже дека заминува. "Кога? Веднаш?!" беше шокиран одговор. Гвардиола потврди, а потоа му рече на Гаспарт дека наредниот ден има намера да одржи прес-конференција, барајќи од претседателот да го придружува.

Несреќниот прв излез на Пеп Гвардиола кај Берселона.
Несреќниот прв излез на Пеп Гвардиола кај Берселона.

Како што се испостави, Гаспарт веќе резервирал одмор во Швајцарија, за кој сметал дека е невозможно да се презакажува и на тој начин не присуствувал. Гвардиола, добитник на шест титули во лигата и првиот Европски куп во Барселона, ги пренесоа вестите само за медиумите.

Збогувајќи несоодветно за играч кој толку многу го направил за институцијата, тоа беше токму спротивното од видот што го гледате во Англија, земја која Пеп се восхитувала дури и тогаш. "Не знам каде ќе играм, но имам страст за англиските тимови" Гвардиола изјави за новинарите тој ден во 2001. "Тие се искрени. Се сеќавам кога првпат играв на Олд Трафорд. Беше неверојатно ". 

Неговиот сон да игра за Манчестер Јунајтед беше скратен од ненадејната промена на умот. Пеп Гвардиола се пресели во помалата италијанска клупска страна, Бреша Калчо.

Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола -Последниот клуб како играч

Верувале или не, но последниот клуб Гвардиола играл за мексиканската страна Клуб социјални и Депортиво Дорадос де Синалоа. Пеп се приклучи на мексиканската облека на возраст од 34 и таму играше само околу една година пред пензионирањето од професионален фудбал како играч.

Пеп Гвардиола последен клуб како фудбалер Гвардиола беше регрутиран во клубот од шпанскиот тренер Хуанма Лило, потег што имаше смисла бидејќи тој беше во менаџерско училиште во Мексико во тоа време.

Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола -Започнете со менаџерска кариера

Кариерата на Гвардиола како менаџер формално започна во Барселона Б во 2007, но во реалноста тој веќе имал некое искуство за тренирање на професионален тим. Неговата менаџерска кариера со високиот тим на Барселона започна во 2008.

За време на неговиот 4 сезонски престој во Барса, Гвардиола не собра само 14 титули, туку разви и посебен стил на игра што ги воодушеви fansубителите на фудбалот ширум светот. Еден од тие стилови го вклучува да не спроведува интервјуа еден на еден, туку само прес-конференции.

По сезоната 2011/2012 Гвардиола се повлече од Барселона и тврди дека ќе има саботна година во Newујорк. Подоцна беше откриено дека тој ќе го преземе владеењето во Баерн Минхен почнувајќи од летото 2013 година.

Гвардиола ја освои титулата во Бундеслигата, DFB- Покален наслов, како и УЕФА Супер куп и Светско клупско првенство во неговата прва сезона со Баерн.

Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола -Љубов за мода и уметност

Настрана, Гвардиола е познат по тоа што носи совршено исечени тенки костуми. (Понекогаш премногу тенок). Никогаш никој не можел да открие од каде ги носи костумите Гвардиола, па ако го читате ова, Пеп, ве молиме контактирајте.

Тој никогаш не се плаши од поп боја. Додека ансамблот со кошула и вртоглавица е главен европски фудбалски менаџер (т.е. Арсен Венгер, поранешниот менаџер на Астон Вила, Тим Шервуд), Гвардиола ги става сите на срам.

Неговата облека како оваа подолу се најде на насловните страници во минатото. Пеп Гвардиола некогаш беше етикетиран како најмодерен човек во фудбалот според шпанските медиуми. Неговата сопруга Кристина се смета за клучно влијание зад неговиот модерен начин на живот.

Говорејќи за облеката, врската на Гвардиола со сопругата Кристина Сера се зголеми околу семејната продавница за облека во Манреса, на северо-исток од Шпанија.

Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола -Присуство на германски фестивали за пиво

Едно од најголемите хобија на Пеп е присуството на фестивали на пиво. На Октоберфест пиво фестивал е негов омилен. Ова е двонеделен фестивал на пиво секоја година Минхен, Германија во текот на крајот на септември и почетокот на октомври.

Посетено е од шест милиони луѓе секоја година и инспирираше бројни слични настани користејќи го името Октоберфест во Германија и во целиот свет, од кои многу се основани од германски имигранти или нивните потомци.

Неговата љубов кон фестивалите за пиво го одобри извесното објавување на пивото за неговиот поранешен тим на Баерн Минхен.

Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола -Автор на многу книги

Пеп Гвардиола е автор на добар број на книги продадени во Амазон, меѓу кои се „По ѓаволите од тики-така и еволуцијата“. Еволуцијата зборува за неговите предизвици во фудбалската тренерска кариера и им прикажува на читателите како тој го надмина тоа за да стане успешен тренер во светскиот фудбал.

Доказ дека Пеп Гвардиола е автор.
Доказ дека Пеп Гвардиола е автор.

Голем број одлични книги за Гвардиола се објавени во последниве години, почнувајќи од биографиите до внатрешна сметка на неговото време во Баерн напишан од Марти Пернау. Но, дали знаевте дека и самиот Пеп е автор?

Во 2001, ја објави книгата La meva gent, е фудбал (мојот народ, мојот фудбал) во соработка со Лу Мартин и Мигел Рико, двајца од најреномираните фудбалски новинари во Шпанија. Дел биографија, дел водич за играта на Пеп, директно од устата на коњот: апсолутна мора да сакате да го разберете Гвардиола.

Има само два проблеми. Првиот е тоа што е достапен само во Каталонски, а вториот е дека не е достапен, со целосен прекин. Одамна отпечатена, Гвардиола нема интерес да ја види повторно објавена, и покрај очигледниот потенцијал да се направи прилично пени.

Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола -Автомобили

Пеп Гвардиола има вкусен вечера во изборот на неговите возила. Тој вози С8, автомобил произведен од Ауди, чија цена во моментов се проценува на 170 000 американски долари. Клучевите на фантом-црниот Ауди С382 со моќност од 520 кВ (8 КС) му беа презентирани лично од извршниот директор на Ауди, Руперт Штадлер.

Овој автомобил го прави да се чувствува како дома на патот.

Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола -Верата

Пеп Гвардиола не е религиозен. Тој е атеист и не верува во постоењето на Бог. Луѓето очекуваа Гвардиола да биде барем благо католик, како што се очекуваше од повеќето Шпанци.

Пеп е меѓу четвртина од населението во Шпанија, кое се смета за нерелигиозно.

Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола -Љубов за голф

А љубовта за паметни облеки природно преведува на љубовта кон голф.

Гвардиола присуствуваше на „Чудото во Медина“ во 2012 година на покана од капитенот и сонародник на Купот Рајдер во Европа, Хозе Марија Олазабал. Настрана од играчката кариера во Европа, Гвардиола помина време со Ал Ахли од Катар, а потоа и со Дорадос де Синалоа од Мексико, што ја докажа неговата свирка.

Недостатокот на факти за биографијата на Пеп Гвардиола -Љубовта за Питер Крауч

Во 2006, Гвардиола напишал серија колони за Ел паис за време на Светското првенство во Германија, чија содржина дава фасцинантен увид во неговиот фудбалски ум. Еден од најинтригантните од нив е негов омилен напаѓач од турнирот, чие име може да дојде како изненадување: Питер Крауч.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари