Pele Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Pele Детството Приказна Плус Неоптоварени биографија факти

ЛБ ја претставува целосната приказна за еден бог на фудбалот, кој е најдобро познат по прекарот; 'Црн бисер.'. Пеле, Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата, ви донесува целосен приказ на значајни настани од неговото детство до денес.

Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу малку познати факти за него и надвор од теренот. Да, тој е единствениот фудбалер кој ги надмина границите на природата. Сега без понатамошно додавање, дозволете ни да започнеме.

ПРОЧИТАЈ
Емерсон Палмиери за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Приказна за детството од Пеле - Почеток на животот и семејството:

Едсон Арантес до Насимиенто познат и како Пеле е роден во Трес Корачеш, Бразил, од г-дин ãоао Рамос до Насименто АКА Дондињо (татко) и г-ѓа Селесте Арантес (Мајка).

Тој израснал во градот Três Corações, во состојба на Minas Gerais, околу 200 милји северозападно од Рио де Жанеиро.

Пеле е роден како прво дете на семејството Дондињо. По раѓањето, неговите родители го нарекоа "Едисон  по пронаоѓачот Томас Едисон. 

ПРОЧИТАЈ
Рикардо Кака за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Исто така израснал со прекари од детството 2; „Дико и Пеле“. Неговото семејство му го даде името „Дико“ што значи „Син на воин“. 

Таткото на Пеле, познат и како Дондињо, многумина го сметаа за воин на теренот. Тој беше храбар фудбалер.

Прекарот „Пеле“ потекнувал од неговите соученици на училиште. Пеле беше среќен тип кој не би имал ништо против пријателите да го вознемируваат и да го исмеваат на училиште.

Smileе се насмееше дури и кога ќе го вознемири. Сепак, имаше ограничувања. Овие негови пријатели ги искористија неговите лоши начини на изговарање.

ПРОЧИТАЈ
Недостаток на биографијата на Џорџињо

Тогаш во училиште, Пеле се користеше да го изговара името на неговиот омилен локален голман Васко да Гама „Жолчка“ as „Куп“. Неговиот погрешен начин на изговарање на името ги натера неговите соученици да го исмеваат.

Оттука, а тие одлучија да му го дадат прекарот „Пеле“ со малку познавање на нејзината импликација врз фудбалската заедница.

Всушност, неговите соученици никогаш не знаеле дека станува збор за златно име. Името е дадено од шега. Име кое стана најголемо, дури и поголемо од 99.9% имиња што светот ги знае некогаш.

Според едно интервју, Пеле еднаш рекол дека името првично било прекар од ѓубре од детството, што не му се допаѓало. На прашањето Зошто? ова беше она што тој го рече ...

ПРОЧИТАЈ
Иан Рајт за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Не беше прекар што го сакав како дете. Семејството ме викаше Дико, другарите на улица ме викаа Едсон.

Кога почнаа да ме викаат Пеле, не сакав. Мислев дека е ѓубре име. Сега дури и го гледате во Библијата.

На хебрејски јазик Пеле значи чудо. Еден теолог го откри ова, а потоа ми рече. Што значи дека е таму во Библијата.

Тогаш кога некој ќе речеше: „Еј, Пеле“, јас ќе викнев и ќе се разбеснев. Во една прилика удрив еден соученик поради тоа и заработив дводневна суспензија.

Ова, очекувано, не го донесе посакуваниот ефект. Другите деца сфатија дека тоа ме изнервира и затоа тие почнаа да ме викаат Пеле уште повеќе.

Тогаш сфатив дека не зависи од мене како ќе се викам. Сега го сакам името - но тогаш тоа ме рани без крај “.

Пеле нераскажани факти за биографијата - сон за детството:

Сонот за детството на Пеле за да стане пилот бил прекинат од несреќен инцидент кога еден локален авион се урна блиску до неговиот дом, при што загина пилотот и сите патници на бродот.

ПРОЧИТАЈ
Зинедин Зидан Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Младиот Пеле еднаш го напуштил својот дом и отишол во болницата за да ја види обдукцијата и, откако го видел трупот на пилотот, решил да престане неговиот сон за детството. Навистина, кариерата на летачки авиони не беше за него.

Како среќа, негуваната одлика на неговиот татко се прошири и на фудбалот, а Дондињо стана првиот професионален фудбалски тренер на Пеле.

ПРОЧИТАЈ
Дејвид Бекам, детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Пеле ја раскажува поддршката на неговата мајка за детската амбиција да стане професионален пилот. Тој не беше задоволен кога го виде фудбал како кариера.

Биографија на Пеле - Издигнување од сиромаштија:

Неговото семејство беше погодено од сиромаштија. Самиот Пеле никогаш богато дете. Тогаш џебните пари што му беа дадени не можеа да си дозволат ниту фудбал.
 
Како момче, Пеле играше со чорап полнет со хартија бидејќи не можеше да си дозволи да купи фудбал за да го чува во својот дом. Во одреден момент, тој играше фудбал со манго за време на паузите.
 
Како резултат на малку пари што ги имал, Пеле морал да зазема разни необични работи како дете за да заработи дополнителни пари. Раните лекции по фудбал ги добил од својот татко и во младоста играл за разни аматерски тимови.
 
Не помина долго пред Пеле да забележи дека е благословен со натприродниот талент за играта. Започна со свој фудбалски стил. Ова го измисли додека работеше голем дел од фудбалот во затворено.
 
Во Бразил во тоа време, фудбалот во затворен простор станува популарен. Пеле беше навистина единствените деца што доминираа врз целата нација. Неговите вештини за дриблинг, додавање, темпо и способност за постигнување голови го наведоа на toвезда.

Семеен живот на Пеле - за неговиот татко:

Таткото на Пеле, ãоао Рамос до Насименто АКА Додињо е роден на 2 октомври 1917 година. Тој беше бразилски фудбалски напаѓачки центар и не беше само татко, туку ментор и најдобар пријател на неговиот син Пеле.

ПРОЧИТАЈ
Робињо приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата
Пеле (Лево) и Татко, Додињо (Десно).
Пеле (Лево) и Татко, Додињо (Десно).

Дондињо играше за голем број мали клубови за време на кариерата. Дури и тој не направи многу впечаток како неговиот син, тој направи нешто што неговиот син не беше во можност да го победи во неговата легендарна кариера. 'Llе го дознаете тоа додека читате.

Тогаш во неговите играчки денови, фудбалот беше меѓу најмалку платените кариери. Идеално, фудбалерите беа меѓу најсиромашните во земјата.

ПРОЧИТАЈ
Ешли Кол Детството Приказна Плус Неразделени Биографија факти

Оттука, Дондињо беше сиромашен. Тој се повлече предвреме заради потребата да заработи повеќе пари од други работни места.

По фудбалското пензионирање, Дондињо ја презеде работата како чистач во болницата, каде заработи дополнителни пари за да му помогне во кариерата на неговиот син.

Дондињо го научи Пеле како точно да помине, да изведува дриблинг-уметности, да користи раменици за да ги остави дефанзивците за мртви и да го смени темпото брзо во надминувачи на одбраната. И над и над техничкиот аспект на фудбалот, Пеле научи нешто.

ПРОЧИТАЈ
Габриел Батистута детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Научи како да биде вистински маж додека поминува време со својот татко. Младиот Пеле извлече радост и страст од разиграната размена напред и назад што ја имаше со неговиот татко.

Покрај тоа, тој го обожаваше начинот на кој неговиот татко сериозно ги сфаќаше своите мислења, како да е човек.

Додека Дондињо работел во одделот, тој ќе потсети на познатите играчи со кои се соочил и зборувал за својот постар брат, кој покажал извонредни ветувања како фудбалер, но умрел во 25.

ПРОЧИТАЈ
Андреа Пирло за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Голем дел од неговата кариера е нецелосна. Сепак, знаеме дека за околу дванаесет години на нечистиот фудбалски терен на Бразил, Дондињо ги менаџираше 893 целите во 775-игрите, со исклучок на 19 во 6-игрите за Бразил.

Dondinho беше класичен број 9, додека неговиот син Пеле играше како број 10. Пеле се одлучил за подлабока улога каде што можел да ги организира нападите и да излезе.

ПРОЧИТАЈ
Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Сега ова е рекорд. Дондињо еднаш постигна пет гола со главата во еден натпревар. 

Пеле отсекогаш се стремеше да го победи овој рекорд, но никогаш не беше во можност да ја помине својата кариера. Дондињо со главни погодоци сè уште останува неофицијален светски рекорд и подвиг за кој самиот Пеле тешко можеше да поверува.

Кога го прашаа за тоа, Пеле еднаш рече; „Само Бог може да објасни како татко ми го стори тоа“.

Брилијантноста на Дондињо може да се изрази само тука, бидејќи го запамтивме додека пишуваме за неговиот легендарски син „Пеле“. Dondinho живеел за 89 години. Тој почина на 16 ноември 1996 во Сао Паоло.

ПРОЧИТАЈ
Adriano Childhood Story Plus Нераспространети факти за биографијата

Семеен живот на Пеле - за неговата мајка:

Пеле имаше презаштитена мајка по име г-ѓа Селесте Арантес. Таа некогаш беше собарка пред да се преобрати во сопруга со полно работно време. Речено е дека зад секој голем човек стои жена. Во овој случај, тоа е поголема мајка.

„Мајка ми е фантастична жена“, рече Пеле. "Таа секогаш се грижеше за моето семејство и за моето образование, и таа ме научи како да ги почитувам луѓето. Таа ми даде можност да научам како да ги почитувам луѓето ".

Тие беа многу блиски исто како што Пеле беше близок и со неговиот татко. Доволно интересно, неговата мајка не беше секогаш покрај тоа што малиот Пеле стана фудбалер.

ПРОЧИТАЈ
Ривалдо приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

Дона Селесте, која секогаш внимаваше на своите деца, гледаше на фудбалот и на двајцата "Ќор-сокакот извршување" „Сигурен пат кон сиромаштијата“. Таа сакаше Пеле да се фокусира на неговите студии, наместо тоа.

Таа беше како ангелот кој седеше на рамениците на Пеле, секогаш го охрабруваше да ја направи вистинската, морална, конструктивна работа. 

Според Пеле, "Во тие рани години, кога ме фати за фудбал, таа ќе ми даде добра вербална мафија. И понекогаш многу полошо! "

Leивотен однос во Пеле:

Неговиот прв брак беше со Роземери дос Реис Чолби во 1966.

ПРОЧИТАЈ
Роберто Карлос Детството Приказна Плус Неразделени Биографија факти

Двојката беше благословена со две ќерки. Тие се разведоа во 1982 година. Од 1981 до 1986 година, тој беше романтично поврзан со Ксукса, кому и помогна да стане модел. Ксукса имала само 17 години кога започнале да се забавуваат.

Во 1994, тој се оженил со психологот и евангелска пејачка Асриа Лимош Сеикс. Пеле ги избриша солзите кога го запамети своето радосно минато за време на неговата венчавка со Асирија Сеикис Лемос на април 30, 1994 во крајбрежниот град Ресифе, Бразил.

ПРОЧИТАЈ
Робињо приказна за детството плус неизвалкани факти за биографијата

Повеќе од 170 државни полицајци го чуваа парот и 300 гости во Англиканската епископска црква. Тоа беше втор брак и за двајцата. Таа роди близнаци, oshошуа и Селесте. Тие се разделија во 2008 година.

Во јуни 2016, Пеле, 75, се омажи за Марсија на мала верска церемонија во Гуаруџа на брегот на Сао Паоло, Бразил.

Пензионираната фудбалска ѕвезда е во врска со Марсија шест години пред нивниот брак.

ПРОЧИТАЈ
Иан Рајт за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Пеле Лајфстајл:

Кога станува збор за начинот на живот, може да се почувствува некој атрибут на Пеле. Прво, тој обожава да позира за слики. Подолу е стилскиот Пеле кој позира пред Мерцедес-Бенц во 1970 година.

Неговата светкава слика беше соодветна, бидејќи неговата игра на теренот му донесе прекар „О Реи Пеле“, што значи „Кралот Пеле“.

Говорејќи за начинот на живот, вреди да се земе предвид уште една точка. Тој обожава да свири на гитара.
 
На сликата подолу, Пеле се релаксира покрај хотелскиот базен со својата гитара по Светското првенство во Мексико во 1970 година. Турнирот беше музика до неговите уши, бидејќи Бразил ја освои својата трета титула на Светскиот куп.
 

Медиумска цел и национално богатство:

Пеле се насмевнува додека мие во бањата мај 1963. Тој беше медиумска целина каде што одеше, станувајќи најелегантен фудбалер досега.

ПРОЧИТАЈ
Дејвид Бекам, детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Бразилската влада го прогласи Пеле официјално национално богатство во 1961 за да го спречи да биде префрлен надвор од земјата.

Loveубов кон Нејмар:

И двајцата се најдобри пријатели и неразделни. Според Нејмар, „Пресвртницата во мојот живот беше кога кралот на фудбалот, Пеле, првпат ми се јави. Ми рече да го фрлам Челзи “.

Нејмар еднаш беше сликан како си игра со легендата. Пеле верува Нејмар само треба да ја подобри својата главна способност да го надмине водечкиот стрелец на Реал Мадрид на сите времиња Кристијано Роналдо.

ПРОЧИТАЈ
Ешли Кол Детството Приказна Плус Неразделени Биографија факти

Неизречена биографија на Пеле - Престанок на огнот за граѓанската војна:

Со цел да се задржи парите се тркалаат, делумно да се плати Пеле платите, делумно за да заработат пари за клубот од нивната награда, Сантос го обиколија светот играјќи пријателски натпревар од висок профил, за сметка на нивната домашна форма.

Еден пријателски натпревар во Лагос, Нигерија ги поттикна двете фракции во Нигериската граѓанска војна да повикаат прекин на огнот 48 за да можат да го гледаат како игра.

ПРОЧИТАЈ
Роберто Карлос Детството Приказна Плус Неразделени Биографија факти

И силите на Нигерија и Федералните бунтовници на Бијафран го гледаа Пеле како игра во посета на нивната воена земја. Пеле се зачуди кога ја виде Нигерија за прв пат.

Lifeивот на кариера:

Пеле беше потпишан од Сантос кога беше 15. Тој постигна четири гола на дебито во лигата во натпревар против ФК Коринтијанс во септември 7, 1956.

Тој беше плоден дури и во својата младост, предводејќи го националниот тим на 1958 Бразил на шампионатот на Светскиот куп над Шведска на возраст 17.

ПРОЧИТАЈ
Емерсон Палмиери за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

На 17 години, Пеле стана најмладиот освојувач на Светски куп. Тој исто така постигна два гола во финалето против домашната Шведска.  

Неговиот прв гол каде што претходно ја преврте топката над еден дефанзивец одбојка во аголот на мрежата, беше избрана како една од најдобрите цели во историјата на Светското првенство.

По вториот гол на Пеле, шведски играч Сигвард Парлинг подоцна ќе коментира; „Кога Пеле го постигна петтиот гол во тоа финале, морам да бидам искрен и да кажам дека ми се допаѓа да аплаудирам“

На Светското првенство во 1958, Пеле почна да носат дрес со број 10.

ПРОЧИТАЈ
Недостаток на биографијата на Џорџињо

Пеле исто така играше во Јужноамериканско првенство. Во 1959 конкуренција тој беше именуван за најдобар играч на турнирот и беше најдобар стрелец со 8 цели, додека Бразил беше втор и покрај тоа што беше непобеден на турнирот.

Професионален стрелец, тој беше познат по својата способност да ги предвиди противниците во оваа област и да ги заврши шансите со точен и моќен шут со ниту една нога.

ПРОЧИТАЈ
Adriano Childhood Story Plus Нераспространети факти за биографијата

Во Сантос, 19 ноември е познат како „Ден на Пеле“ за да ја прослави годишнината од неговиот 1,000 погодок.

Пеле е петти на вечната листа на стрелци на СП со 12 - и втор највисоко пласиран Бразилец зад Роналдо.

Кога Пеле се повлече, Ј.Б. Пинеиро, бразилскиот амбасадор во ОН, рече: „Пеле играше фудбал 22 години, и во тоа време тој направи повеќе за да го промовира светското пријателство и братство од кој било друг амбасадор на кое било место“.

Пеле постигна 92 хет-трика, и постигна четири гола на 31 наврати, пет на шест наврати и еднаш постигна осум на еден натпревар. И, многу погодоци на Пеле беа постигнати со удари со велосипед.

ПРОЧИТАЈ
Габриел Батистута детска приказна Плус Неоптоварени биографија факти

Пеле постигна неверојатни 129 пати неверојатни 1 пати во текот на својата кариера. 1 во цели во кариерата. 280, 1 во 360, 92 игри. Тој исто така го држи светскиот рекорд по трикови со хет. Вкупно XNUMX. Пеле никогаш не веруваше во пенали. Тој еднаш рече: „Пеналот е кукавички начин за гол“.

Во 1997 година, Пеле доби почесно британско витештво. Тој беше назначен за министер за спорт во Бразил во 1995 година, служејќи до 1998 година.

ПРОЧИТАЈ
Зинедин Зидан Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Тој беше избран за спортист на векот од страна на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) во 1999 година. Пеле беше примен во Националната куќа на славните во 1999 година.

Leерси од бесценет пеле:

Кога Пеле играше за Њујорк, толку многу негови противници сакаа да ги заменат кошулите со него дека клубот требаше да им даде на секој противник кошула по секој натпревар.

ПРОЧИТАЈ
Диего Марадона за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

„Пеле беше главната атракција“, вели Гордон Бредли, еден од тогашните тренери на клубот. „Понекогаш требаше да земеме 25 или 30 дресови со себе на натпревар - во спротивно, никогаш немаше да излеземе живи од стадионот“.

Биографија на Пеле - Не му е пријател на Марадона:

Пеле и Марадона тешко дека се пријатели. Во 2010 година, Пеле за Аргентинецот рече: „Тој не е добар пример за младите. Имаше даден од Бога дар да може да игра фудбал и затоа има среќа “.

Одговор на Марадона: "Кој се грижи што вели Пеле? Тој припаѓа во музеј ".

Пеле рече во 2006: „Веќе 20 години ми го поставуваа истото прашање, кој е најголем? Пеле или Марадона? Јас одговарам дека сè што треба да направите е да ги погледнете фактите - колку погодоци постигна со десната нога или со главата? “

Амбасадор на добрата волја на ООН:

Портпарол, како и спортист, Пеле промовираше кампања против наркотиците пред мечот со Диего Марадона и Мајкл Платини на 23 мај 1988 година во Франција.

ПРОЧИТАЈ
Ривалдо приказна за детството Плус Неоптоварени факти за биографијата

Својата слава ја искористи за да направи разлика по фудбалот, служејќи како амбасадор на Обединетите нации за екологија и животна средина.

Пеле работи како амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ и како амбасадор на Обединетите нации, кој работи на заштита на животната средина и борбата против корупцијата во Бразил.

Видео игра на Пеле:

Пеле имаше видео игра именувана по него уште во 1980-тите години на минатиот век, наречена „Фудбал на Пеле“. Тоа е фудбалска игра за Атари 2600, и веројатно најстарата славна личност за видео-игри. Играта ви овозможува да постигнувате голови низ Јужна Америка.

ПРОЧИТАЈ
Андреа Пирло за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

 Во игра, прво започнете на улиците на Бразил, и изведувајте трикови за да го надминете голманот. Потоа, патувајте до нови населби на вашиот пат до големиот стадион.

Приказна за Пеле - Промовирање на чизмата:

Додека се подготвуваше да започне на натпревар за време на Мексико '70, Пеле му гестикулираше на судијата дека треба да ги врзе врвките. Камерите се спуштија за да ги откријат чизмите Puma на напаѓачот - компанијата последователно доживеа огромен пораст на продажбата.

ПРОЧИТАЈ
Рикардо Кака за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата
Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари