Оле Гунар Солскјеар за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

Последно ажурирано на

ЛБ ја прикажува целосната приказна за еден фудбалски гениј кој е најдобро познат по прекарот "Атентаторот со младенче". Нашата Ole Gunnar Solskjear детството приказна плус нераскажаните биографија факти ви донесе целосна сметка на значајни настани од неговото детство време до денес. Анализата го вклучува неговиот рано живеење, семејното потекло, животна приказна пред славата, доведуваат до слава, врска и личен живот.

Да, секој знае дека е меѓу популарните членови на Холидејта на славните на Олд Трафорд. Сепак, само неколкумина ја сметаат биографијата на Оле Гунар Солскјеар, што е доста интересно. Сега без понатамошно разбирање, ајде да почнеме.

Ole Gunnar Solskjear Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Почетокот на животот и семејството

Оле Гунар Солскјаер е роден на 26th ден од февруари 1973 на неговата мајка, Британка Солскјаер и таткото, Овинд Солскјаер во западниот брег на Норвешка. Подолу се горди норвешки родители на Оле Гунар.

Солскјаер е роден во спортско семејство и има смирено семејно потекло. Тој израснал во малиот островски град Кристијансунд во Источна Норвешка. Според Манчестер Вечерни вести, неговиот татко бил Грчко-римски стил борач кој се бореше со Норвешка пет години.

Забелешка: Грчко-римското борење е стил на борење што забранува има под половината и се оспорува на секое издание на Летните олимписки игри што се одржуваат од 1908. Таткото на Solskjaer Oivind беше Норвешка No 1 греко-римски борење суперѕвезда помеѓу 1966-71. На почетокот, тоа беше надеж на постариот Солскјаер дека неговиот син ќе ги следи неговите стапки.

За жал, борењето беше премногу груб за Оле како дете. Тој се обидел овој спорт три години, но неговата изнемоштена рамка му се спротивставила додека се бореше да се обиде да ги имитира постигнувањата на неговиот татко. Поради неговата мала рамка, малиот Солцјаер лесно можеше да се закачи на неговите сожители.

Двајцата родители имаа сочувство за нивниот син кој го доби раниот прекар "Шпрт Оле". Тие мразеа кога тој секогаш беше фрлен околу себе и се закачи од противниците. Доволно, и Брита и Оивдин инсистираа нивниот син да се откаже од спортот. Ова беше тажен крај на борење генерација.

Ole Gunnar Solskjear Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Рана Кариера Buildup

Покрај борењето, Оле имаше друга љубов, тоа е фудбалот. Тој дури и спиел со топка секоја вечер, НО НЕ МОЖЕ да го стави на пракса.

Како британските фудбалски натпревари ја игнорираа неговата страст за фудбал:

Трошејќи многу време за гледање на телевизија му дозволи да се вљуби во фудбалски емисии. Особено меѓу нив беше сабота БиБиСи натпревар на денот кој се засвети на Норвежаните, најновата фудбалска акција од Англија.

Исто така, британските фудбалски програми како англиското фудбалско списание, Shoot and Match Weekly беа испратени во Норвешка во тоа време.

"Ги користев да ги запишам сите тимски листови и формации од натпревар на денот. Во одреден момент, дознав сè за фудбалот во Англија " рече Оле чија прва љубов е Ливерпул (Шепотете го нежно!)

По гледањето фудбал на телевизија, она што следуваше беше младиот Солскјаер бесконечно да фрла фудбал на песок и чакал во близина на неговиот дом. Не беше потребно многу време пред неговите родители да влијаат врз него да донесат одлука за неговиот нов спорт.

Ole Gunnar Solskjear Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Рано кариерен живот

Посветеноста на Solskjaer и новиот талент го виде на возраст 8 се запишува во локалниот клуб во неговиот град Clausengen како млад изглед. Клаусенген беше мал клуб во градот, за кој знаеше дека децата заработуваат голема репутација благодарение на начинот на искористување на талентите. Само откако се приклучил на клубот, имало гласини дека тој можеби нема да успее поради неговата големина.

За среќа, околу неговите години од средината на тинејџерски години, Солскјаер почнал да пука природно и да ја стави тежината. Тој стана поголем и посилен, но сè уште не беше доволно добар за да се приклучи на големите лиги, дури и кога беше промовиран во постар фудбал. Иако имаше тимови и поединци кои сакаа да си играат коцка и да го одведат.

Еден познат човек беше поранешниот дефанзивец на Манчестер Сити Aage Hareide кој повеќе се заинтересирал за Оле и очајно сакал да го премести во поголем клуб. По постигнувањето на 31 од целите на Клаусенген во XIUMX цели во една лига сезона, Хариде (на сликата подолу) мораше да притисне копчиња за освојување на неговиот млад талент.

Ole Gunnar Solskjear Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Патот до славата

Благодарение на Aage Hareide, Оле во 1995 се префрлил на Молде, успеал врвниот норвешки клуб Aage Hareide.

Во клубот, тој продолжи да ексел како плоден стрелец во Норвешка Премиер Лигата. Тајната на Оле била неговата напорна работа и способност да работи надвор од клубот, во приватна практика. Ова беше време, тој имаше за цел да успее по секоја цена. Солскјер, исто така, стана многу амбициозен за Англија.

За жал за Хариде, тој немал долго време да го води нападот. Постигнувањето на 31 цели во настапи на 38 привлече прелистувачи на Премиер Лигата кои го кружеа како ајкули - меѓу нив и Јунајтед.

Ole Gunnar Solskjear Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Стани за слава

По неуспесите да се здобијат Алан Ширер, Манчестер Јунајтед на 29 Јули 1996 одлучи да го купи Ole Gunner Solskjear кој во тоа време бил непознат пред неговата татковина.

Со само неколку натпревари играчите на навивачите станаа јасно дека Јунајтед обезбеди една од најдобрите поволности во историјата на клубот. Solskjaer заврши постигнувајќи 18 Премиер лига цели за Јунајтед во неговата прва сезона.

Норвешкиот најголем момент беше кога тој постигна гол за победа против времето Баерн Минхен во финалето на Лигата на шампионите на 1999. Ова беше целта која му помогна на Обединетите да го обезбедат високиот и сигурно, оној кој го зацврсти своето име во листата на славни личности на клубот.

Смртоносната завршница на Солскјаер, заедно со младешкото бебе, ги натера британските медиуми да го нарекуваат "Аденсин со бебиња.

Сепак, Легендата на Манчестер Јунајтед сака да биде запаметен како "супер-под". Остатокот, како што велат, е сега историја.

Ole Gunnar Solskjear Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Животен однос

Додека играше за Јунајтед, Солскјаер живеел во Брамхол со неговата прекрасна жена по име Силје.

Двете двојки се благословени со три деца имено; Ное, Карна и Илија.

Синот на Солцјаер, Ное, еднаш му признал на медиумите дека неговиот татко не бил негов омилен играч. Тогаш Ное претпочита да го поддржи Вејн Руни, а не неговиот татко.

Ole Gunnar Solskjear Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Личен живот

Запознавање со личниот живот на Оле Гунар Солскјеар ќе ви помогне да добиете целосна слика за него. Кога размислувате за Норвешка неговата земја, најверојатно замислите руса коса, прекрасни предели, многу риболов и сигурно НЕ воена. Дали знаеше?… Солскјаер еднаш поминал една година на задолжителна воена служба која започнала во времето кога бил на возраст од 19.

Национална чест:

Во 2008, Солскјаер стана најмладиот Норвежанец кој го добил Прва класа витез на Кралскиот норвешки орден на Свети Олав од кралот Харалд V од Норвешка.

Солскјаер беше строгорчени со наградата на церемонијата на 25 октомври 2008 во неговиот роден град Кристијансунд. Солскјаер е најмладиот добитник на витешкиот ред, кој обично им се дава на познати членови на општеството во нивните подоцнежни години.

Лојалност:

Солскар остана на Олд Трафорд, иако другите клубови покажаа интерес за него, особено во 1998. Солскјер и покрај тоа што беше замена, ги одби сите понуди и покрај тоа што Манчестер Јунајтед дури и ги прифати понудите за легендата.

Втор случај на лојалност:

Уште еден дефинитивен момент во неговата кариера беше кога направил професионален фаул во името на запирање на јасна можност за гол на противникот. Solskjaer го направи ова знаејќи дека ќе добие црвена карта. Фудбалските навивачи го гледаа ова како јасен пример за тоа како Солскјаер го стави клубот врз личен интерес.

Ole Gunnar Solskjear Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Нераскажани факти за кариера

Тој има британски рекорд:

На 2 Август 2008, емотивен тестамент натпревар помеѓу Манчестер Јунајтед и Еспањол се одигра во чест на Солскјер на Олд Трафорд. Овој емотивен натпревар ги сними навивачите на 69,000 и го постави рекордот како второпласиран натпревар во британската историја.

Тренинг кариера Резиме:

Дали знаеше?… Солскјаер почнал да тренира дури и додека играл за Јунајтед. Во текот на летото, Солскјаер ќе се врати во Норвешка за да се обучува на Академијата Статоил, летна школа за најугледните млади во земјата. По пензионирањето, Солскјаер еднаш ја отфрли можноста да управува со Норвешка, велејќи дека е "прерано".

Како тренер, Солскјаер ја освоил норвешката титула во својата прва сезона за Молде во 2011. Тој, исто така, освои четири трофеи како менаџер на Обединетите резерви кои ги претставуваат Џеси Лингард и Пол Погба.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата приказна за детството Оле Гунар Солскјеар плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точноста и правичноста. Ако најдете нешто што не изгледа добро, ве молиме да го споделите со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и ќе ги почитуваме вашите идеи

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде