Приказна за детството Нванкво Кану Плус Неоптоварени факти за биографијата

Последно ажурирано на

ЛБ ја претставува целата приказна за нигериската фудбалска легенда позната по прекарот; "Папило". Нашата приказна за детството Нванкво Кану плус нераскажаните факти за биографијата ви доставува целосна сметка за настаните од неговото детско време до датумот. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу офанзивни и ON-Pitch факти за него.

Да, секој знае за неговите вешто способности, но малкумина ја сметаат биографијата на Кану, која е доста интересно. Сега без понатамошно adieu, ајде да почнеме.

Nwankwo Kanu Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија факти -Раниот живот

Nwankwo Kanu е роден на 1st ден од август 1976 во Owerri, Imo, Нигерија. Неговото презиме, Nwankwo, значи "Дете родено на ден на пазарот Nkwo" во јазикот Игбо. Тој е роден на г-ѓа Сузан, неговата мајка и татко, г-дин Ихеме Кану, кој е роден во Окија во Ихаја ЛГА од државата Амамбра, Нигерија.

Кану израснал во Оверри, Нигерија, заедно со неговите браќа; (Кристофер и Огбонска Кану) и браќата; Андерсон Габолалмо Кану и Хенри Исак. Ја започна својата кариера во Нигериски лига клуб Федерација дела, пред да се пресели во Iwuanyanwu Nationale.

Легендарниот фудбалер на Супер Бурма, Кану Нванкво, сè уште беше тинејџер кога стана славен откако ја возеше својата нација за да го освои Светското првенство во ФИФА под 17 со Златните орлежи; за неколку месеци, го живееше сонот, приклучувајќи се кон AFC Ajax во 1993 за € 207,047.
Остатокот, како што велат, сега е историја.

Nwankwo Kanu Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија факти -Олимписки слава

Кану еднаш бил капетан Нигериски тим која освои злато на Олимпијадата. Пехарпс, кој се 'уште е во сеќавање на Нигеријците, Кану постигна два доцни цели во полуфиналето против моќните сили Бразил за да го сруши резултатот на 2-3 во победата 4-3 во дополнително време.

Кану бил исто така именуван Африкански фудбалер на годината за таа година, благодарение на неговата вмешаност во победата на 1996 на неговата нација.

Nwankwo Kanu Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија факти -Животен однос

Кану е среќно оженет со Амарачи. Исто како Нигерија Omotola Ekeinde, Амара Нванкво се омажила во своите тинејџери (на возраст од 18). Според познатата сопруга, таа беше толку заљубена во поранешниот играч на Арсенал до тој степен што возраста стана само бројка за неа. Кану е 10 години постара од Амара.

Млади Амарачи во љубов

Според нејзините зборови ..."Не бев исплашена. Се чувствував како да беше најдоброто нешто што можеше да ми се случи. Јас бев во љубов; така што немаше време за негативно чувство како страв да излезе.
Ти, не бев подготвени да бидат втурнати во центарот на вниманието. Јас дури и не знаев што влегував во некоја точка. Не бев фудбалски навивач и не знаев ништо за премиеротскиот талк за напуштање на брегот на Нигерија. Сега сум патувал далеку и широко и станав фудбалски навивач " Амарачи рече.

Кану и Амарачукву (свадба фотографија)

По нејзиниот брак, породувањето следеше без губење на време. Тие сега се благословени со три деца; две момчиња (Iyang Onyekachi Kanu), (Sean Chukwudi Kanu) и една девојка (Пинки Амарачи Кану).

Деца на Kanu Nwankwo (Кредит за BuzzNigeria)

Подолу е целата слика на Кану и неговата симпатична жена и деца.

Семејна фотографија на Кану Нванко

Жената на Кану, Амара, се погрижила да го заврши своето образование по нејзиниот брак. Таа продолжи да има прв степен по архитектура. Таа, исто така, добила диплома пред раѓањето на нејзината ќерка. Неодамна, таа ја доби својата МБА.

Шон, кој е првиот син на поранешниот нигериски интернационалец, ги следи стапките на неговиот татко како фудбалер. Шон (највисоко) еднаш постигна четири гола во една игра за својот тим.

Син на Кану Нванкво - Најголемиот и најдобар во неговиот тим

Како во моментот на пишувањето, тој во моментов игра за тимот на Under-11 од англиска страна, Ватфорд.

Сопругата на Кану, откако ја слушнал добрата вест, ѝ однесе на Instagram да ја сподели радосната пишува:

"Енфилд победници !!!" Whoop Whoop. Поздравувам со мојот миленик и неговиот тим за освојување на фудбалскиот куп во Енфилд за вашето училиште. Мој Шон момче. Мојот најдобар стрелец. Вашата напорна работа, посветеност и сочувство не остануваат незабележани. Вие сте толку горди да бидам вашата мајка. Повеќе маст. Повеќе благослови. Ти го заслужи тоа,"

Горда мајка напиша на Инстаграм.

Nwankwo Kanu Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија факти -Линда Икеџи врски

Што се случува кога сестрата на најголемиот блогер во Нигерија се омажи за брат на еден од најпознатите фудбалери на Нигерија?

Помладата сестра на Линда Икеџи, Лаура Икеџи Кану, се омажила за помладиот брат на Кану Нванкво, Огбона Кана, во селото Нкверре, во државата Имо, Нигерија.

Бракот на Огбона Кану со Лаура Икеџи

Nwankwo Kanu Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија факти -Личност

Нванкво Кану го има следново значење за неговата личност.

Сила на Кану: Тој е креативен, страстен, дарежлив, срдечен, весел и хумористичен.

Слабости на Кану: Тој може да биде мрзлив и нефлексибилен.

Она што го сака Кану: Театар, земање празници, восхитување, скапи работи, светли бои и забава со пријателите.

Она што не се сака на Kanu: Се игнорира, се соочува со тешка реалност, не се третира како крал.

Во суштина, Кану е природен роден лидер кој го набљудувал капетанот на нигерискиот национален тим за 14 години. Во него секогаш постои статус на "крал на џунглата". Затоа тој одбра да се ожени со една девојка која е 10 години помлада од него.

Nwankwo Kanu Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија факти -Автоматски

Кану е љубител на автомобили на Ферари. Подолу е Легендата и неговите синови кои се постават во еден од неговите Ферари.

Кану поседува со неговите синови

Nwankwo Kanu Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија факти -Дефект на срцето

Сепак, набргу по враќањето од Олимписките игри, Кану беше подложен на медицински преглед во Интер, што откри сериозно срцето дефект.

Тој беше подложен на операција во ноември 1996 за да го замени аортна валвула и не се врати во неговиот клуб до април 1997. Во интервјуата, Кану често ја наведува својата вера како христијанин и честопати го спомна овој обид за време на неговата кариера како прилика кога му се молел на Бога.

Искуството на Кану исто така доведе до негово основање на Фондацијата "Кану срце", организација која им помага на претежно млади африкански деца кои страдаат од дефекти на срцето и чија работа е проширена за да им се помогне на децата бездомници во ХНУМКС.

Nwankwo Kanu Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија факти -Евиденција

Кану моментално е во фудбалските историски книги на Африка.

Тој освои медал на Лигата на шампионите, медал на Купот на УЕФА, три медали на победниците на ФА Купот и две награди за Африкански плеер на годината. Тој исто така е еден од ретките играчи кои ја освоија Премиер Лигата, ФА Купот, Лигата на шампионите, Купот на УЕФА и Олимпискиот златен медал.[5] Тој го направи третиот настап за замена во историјата на Премиер Лигата, што се појавуваше од клупата 118 пати.

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на приказна за детството Нванкво Кану, плус неизвалкани факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа добро во оваа статија, ве молиме да го поставите вашиот коментар или Контактирајте не!.

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде