Нуно Еспирито Санто Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целата приказна за фудбалски менаџер кој најдобро се познава по прекарот "O Заменски". Нашата Nuno Esprito Santo детска приказна плус нераскажаните факти за биографијата донесуваат целосна сметка за значајни настани од неговото детско време до денес. Анализата вклучува неговото семејно потекло, животна приказна пред славата, доведува до слава, врска и личен живот. Покрај тоа, други не-теренот факти малку познати за него.

Да, сите знаат за неговата менаџерска изведба со Вулверхемптон Вондерерс. Сепак, само неколкумина сметаат дека биографијата на Nuno Esprito Santo е доста интересна. Сега без понатамошно разбирање, ајде да почнеме.

Nuno Espirito Santo Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти-Раниот живот

Почнувајќи, неговото полно име е Нуно Херландер Симос Еспирито Санто. Нуно е роден на 25th ден од јануари 1974 во Сао Томе и Принсипе, африканска островска држава лоцирана на екваторот во Заливот Гвинеја, Централна Африка.

Нуно е роден како срамежливо и тивко дете на неговите родители чии имиња остануваат релативно непознати. Сепак, растат, тој го откри својот вистински потенцијал додека учествувал на локалните фудбалски турнири во Сао Томе. Nuno се сметаше за ексцентричен и енергичен човек кој сака да им помага на другите, па дури и како младо момче, тој може да ги гледа работите без предрасуди.

На почетокот на својот живот, кога Нуно беше за 10, одлуката беше донесена од неговата мајка и тато за да го напушти Сао Томе. Семејството Nuno Espirito Santo мораше да мигрира кон Португалија со цел да се подобрат економските услови. По приближувајќи се, тие живееле во Санто Антонио да Шарнака, цивилна парохија во општината Бареиро, Португалија. Тука започна неговото патување во кариерата.

Nuno Espirito Santo Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Младинска кариера

Во годината 1985 кога бил 11, Нуно го започнал својот фудбал во локалниот фудбалски клуб на градот, наречен Сантоантониенс. Со текот на времето, Нуно напредуваше во други клубови. Тој бил виден од врсниците како среќен човек кој секогаш ќе може лесно да се прилагоди на која било дадена средина, играјќи го својот фудбал.

Младинската кариера на Нуно се одвиваше помеѓу 1985 до 1992 со четири различни португалски младински клубови. Како млад момче, тој поседувал цврста определба да се остварат соништата да станат професионален голман. Ова беше очигледно за време на деновите со кои играше Santoantoniense, Quimigal, Caçadores Torreenses и Vitória Guimarães каде ја заврши својата младинска кариера.

Nuno Espirito Santo Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Средба Џорџи Мендес

Како во времето на пишување, Фудбалските навивачи кои навистина ја следат играта ќе ја знаат врската помеѓу Нуно и Хорхе Мендес. Ова е точно затоа што и другите пријатели се неразделни. Ајде да ти кажам како се запознале.

Пресвртна точка на голманот Нуно и подоцнежна менаџерска кариера започна во популарниот ноќен клуб во Португалија во годината 1996. Во благословена ноќ, Нуно имаше средба со Хорхе Мендес, кој беше само менаџер на диџеи и видео-снимки со скратено работно време. Потоа, тој не размислуваше за намерата да оди во бизнисот со фудбалски агенти. Ова беше време кога Нуно, голманот на 22, бараше тешкотии за да го направи тоа голем во играта. Таа ноќ започна незаборавниот разговор меѓу Хорхе и Нуно, кои само се сретнаа во клубот.

Nuno Espirito Santo Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Изработка на Џорџи Мендес

Дали знаеше?… Истата вечер, откако доволно зборуваше за можностите, Хорхе Мендес го откри својот повик, можност во бизнисот со фудбалски агенти. Прво, тој го убедил Нуно да го вработи како негов прв клиент, за кој се согласил. И двајцата мораа да ги постават своите акциони предмети пред да го напуштат ноќниот клуб.

Следниот ден, Хорхе возеше Нуно два и пол часа до Депортиво Ла Коруна во Шпанија во обид да се сретне со претседателот на фудбалскиот клуб. По приближувајќи се, Хорхе го убедил претседателот на клубот за потенцијалите на Нуно, давајќи му причини зошто шпанскиот клуб треба да го купи. По успешните преговори, Депортиво Ла Коруња го прифати договорот. Ова беше време Хорхе Мендес доби уште повеќе мотивирани да ја отвори својата фалсификувана компанија сега позната како GestiFute. GestiFute е досега една од најдобрите агентски услуги за фудбалери. Од тогаш, и двете станаа најдобри пријатели.

Како и во времето на пишување, и Nuno и Mendes уживаат во нова авантура заедно на Wolves. Денес, Хорхе Менде обезбеди најмногу играчи на Нуно, особено португалските фудбалери. Денес, тој е веројатно најмоќниот агент во светскиот фудбал со клиенти кои ги вклучува Жозе Мурињо, Rui Patricio, Хелдер Коста, Кристијано Роналдо, Џејмс Родригез, Жоао Мутињо итн

Nuno Espirito Santo Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Мурињо десет пати

По трошењето на 5 години со шпански клубови, Нуно се вратил во Португалија за да се приклучи на Порто. Таму тој стана Жозе Мурињо вистински ученик, некој кој со задоволство ќе го загрее клупата за Хозе и би бил блескаво кога ќе биде повикан.

Нуно беше почитуван член на тимот на Порто, некој кој Мурињо доверлив. Во Португалија, Нуно беше наречен О Замена, што значи "Замена". И покрај затоплувањето на клупата, неговиот неколку минути игра беше инструментална Жозе Мурињо Порто освојувајќи ја Европа за време на сезоната 2003 / 2004.

Нуно, како што е забележано подолу, ја освои Лигата на шампионите под Жозе Мурињо во 2004 како резервен голман на Порот.

Заокружувајќи ја својата кариера во кариерата: Нуно за време на неговата кариера во кариерата прифати да потроши повеќе години на заем отколку да стане постојан во клубот. Во текот на неговата 18-годишна кариера во три различни земји, голманот на Роуд Сао Томе и тековниот менаџер свиреа само натпревари на 199 и 102 од тие беа на позајмица во шпанската втора лига. Неговата најдобра меморија како голман засекогаш ќе ја задржи својата победа во Лигата на шампионите во 2004.

Nuno Espirito Santo Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Рана раководна улога

По пензионирањето, Нуно отиде во менаџирање на фудбалот, почнувајќи со португалскиот фудбалски клуб Рио Аве. Благодарение на неговиот пријател и агент Хорхе Мендес, брзо се зголеми.

Хорхе Мендес преку неговите врски и влијание беше агент на многу менаџерски слободни работни места. Дел од неговата преговарачка стратегија вклучува создавање на неговите милијардери клиенти да одбиваат купување клубови, освен ако неговиот менаџерски клиент не стане фиксен менаџер. Тоа беше преку оваа притаен учество Мендес "ја доби Nuno својата работа во Валенсија, каде што работел со еден од браќата Невил.

Нуно беше прогласен за Менаџер на Ла Лига на месецот трипати пред да одлучи да поднесе оставка на 29 ноември 2015. По раководството на Валенсија, Мендес обезбеди нов менаџерски слот за Нуно во Порто. По една сезона целосно лишена сребрени производи, Нуно беше ослободен од своите должности. Повторно, го чекаше следниот менаџерски слот од Мендес.

Nuno Espirito Santo Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Како стана шеф на Волците

Мендес повторно забележа можност да го доведе својот пријател Нуно во Вулверхемптон по несогласувањето со поранешниот менаџер на Вулвс Пол Ламберт. Сега ви кажуваме како сето тоа се случило.

Вулверхемптон, поранешниот менаџер Пол Ламберт, не се согласува со сопственикот на милијардерот на клубот (Фосун) за назначување Мендес како шеф на трансфер во клубот.

Ламберт не се согласува со трансферите на клубот со помош на супермаркет Хорхе Мендес, кој беше близок соработник на сопственикот на Фолз, сопственик на милијардери во Вулверхемптон, и беше некој кој ги реши сите договори на клубот.

Дали знаеше??… Вулвс кинескиот сопственик Фунсо (далеку лево, предна улога) му дал на Хорхе Мендес моќ да управува со играч и менаџерски регрутирање. Несреќните гестови на Ламберт ги направија неговите денови нумерирани со средината на клубот.

Ламберт беше отпуштен на мај 2017 и покрај тоа што тимот на Вулвс победи во четвртото коло од 2016-17 ФА Купот, освојувајќи го 2-1 против Ливерпул на Енфилд. На 31 мај 2017, Нуно Еспирито Санто добил назначен за менаџер на Вулфс.

Nuno Espirito Santo Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Менторството

Чинот на менторирање на Нуно направи многу португалски играчи под водство на Хорхе Мендес да се приклучат на Вулверхемптон. Најголемиот бран дојде во сезоната откако Нуно Еспирито Санто го предводеше клубот Премиер лига по шестгодишно отсуство. Ова се случи во неговата прва сезона како тренер на Вулверхемптон.

Клубот ја постигна својата промоција со четири натпревари останати во сезоната. Тие беа потврдени како шампиони со две натпревари. Додека се подготвува за сезона на Премиер лигата 2018-2019 сезона, Хорхе Мендес обезбеди сигурност на португалски играчи имено; Diogo Jota, Жоао Мутињо, Рубен Винагре и Rui Patricio во тимот.

Оваа португалска инвазија го фаворизира Нуно, кој никогаш не се обидел да го скрие својот долг спрема суперагентот. Нуно како во времето на пишување поседува една од најдобрите фудбалски тактики во премиер лигата.

Остатокот, како што велат, сега е историја.

Nuno Espirito Santo Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Лични факти

Бруно Алвес, тимски колега на Нуно во последните години во Порто го опиша како "капетан без наметка'. На лична белешка, Нуно беше многу весела личност која знае како да ги мотивира своите колеги. Секогаш бил спремен да слуша и да помогне кога бил повикан. Тогаш во неговата кариера, кога некој не успеа, Nuno е секогаш првиот што ги охрабрува. Ако некој од неговите соиграчи е долу, тој ќе биде првиот што ќе се обиде повторно да го мотивира. И покрај сето ова, тој се согласил да биде клучен потопло само за да му дозволи на другиот голман да биде среќен.

Колегите во неговиот тим ќе брзаат да го прифатат Нуно кога ќе постигнат гол. Жозе Мурињо еднаш го посочи сочуството. "Кога имаш Нуно", тој рече. "Вие не треба да се грижите за соблекувалната."

И на крај, личноста на Нуно беше обликувана и со рамка на однесување што еднаш го стави на штета на неговата кариера. На пример, во 2010, Халк и Кристијан Сапунару добија четиримесечни забрани за борба со стјуардите во домот на горчливите ривали Бенфика. Додека другите играчи и навивачи ги критикуваа, Нуно ги бранеше своите соиграчи. Овој чин доведе до неговите легендарни зборови; Сомос Порто што значи (Ние сме Порто).

Според неговите зборови ...

"Никој нема да нѐ пренасочи од нашиот курс" тој плукна. "Нема никој, нема неправда што го одзема нашето обединување. Ние сме Порто и ние секогаш ќе останеме "

За Nuno, правата и грешките на инцидентот беа секундарни. Заштитата на групата и застареноста на неговите соиграчи беа се што е важно за неговото срдечно срце.

Nuno Espirito Santo Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Несовршеноста

И покрај многуте признанија зад неговото име, Нуно еднаш покажа одредено ниво на несовршеност на теренот. Ова се случи кога тој ги изнервирал Нил Ворнок, кој некогаш го треснал Нуно како "срам". забелешка: Пред нивниот судир, Warnock беше многу задоволен што го има Нуно во Кардиф.

Како се случило! Warnock еднаш се почувствуваше горчлив, бидејќи загуби две казни за време на натпреварот со својот тим во Кардиф, кој веќе беше еден гол до страната на Нуно. По натпреварот, тој се почувствуваше разочаран од Нуно кој наместо да се тресе рацете трчаше на теренот со својот персонал за да го прослави како да го освои ФИФА Светското првенство.

По признавањето на неговата грешка, Нуно трчаше кон разлутениот Внатрек за ракување, овојпат беше предоцна. Тој го најде борбениот 69-годишен старец во никакво расположение да го пречека. Потоа Warnock се гледа постојано кажувајќи Nuno да f ** k off.

Поврзана слика

Нуно, сепак, сеуште се извинува по натпреварот, велејќи дека неговите емоции се подобриле од него. Тој брзо им реков на новинарите дека ќе го видат лутиот менаџер што го навредувал. Кога го слушна тоа, Ворнок одговори:

"Не давам Ф ** К што вели Нуно. Јас нема да го прифатам неговото извинување. Тоа е недостаток на класа и целосен срам. Јас користев силни зборови и мислев на секој од нив. Тој мора да научи дека во британскиот фудбал имате манири и малку класа кога сте освоиле игра. Мислам дека нема да влезам во мојата канцеларија додека не го нема. Не сакам да го видам вечерва, ако сум искрен. Мислев дека е одлична игра и не требаше да заврши така ".

Nuno Espirito Santo Детството Приказна Плус Неоптоварени Биографија Факти- Животен однос

Пехарс, многу фудбалски навивачи го поставија прашањето; Која е жена на Нуно Еспирито Санто или девојка?. Вистина е да се каже, во времето на пишувањето на ова дело, животот на Нуно во неговите социјални медиуми не содржи никакви информации за неговиот приватен живот.

Како во времето на пишувањето на овој напис, WhoDatedWho потврди дека не постојат записи за животот во врска со Nuno Esprito Santo.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата Nuno Espirito Santo детска приказна плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа добро, ве молиме да го споделите со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и ќе ги почитуваме вашите идеи.

Се вчитува ...

1 КОМЕНТАР

  1. Јас бев многу импресиониран од Нуно и неговата брилијантна стратегија на фудбалот. Додека го следев финалето на финалето на ФА купот против Манчестер, тоа го зајакна моето верување. Начинот на кој играа волците беше доста извонреден и многу заслужуваше да победи .. моите срдечни честитки за Нуно и неговите вредни играчи. Тој е одличен менаџер, навистина добар мотиватор и ментор. Моите најдобри желби за понатамошен успех.

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде