Миралем Пјаниќ за детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целата приказна за еден Фудбалски гениј кој најдобро е познат по прекарот "Сликарот". Нашата приказна за детството Миралем Пјаниќ плус нераскажаните биографија Ви дава целосна слика за значајни настани од неговото детско време до денес. Анализата ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејното потекло, животот во врска, и многу други факти (малку познати) за него.

Да, секој знае за неговата точна, виткање бесплатни удари, како и неговата испорака од мртви ситуации, но само неколкумина сметаат дека Био Миралем Пјаниќ е доста интересно. Сега без понатамошно разбирање, ајде да почнеме.

Миралем Пјаниќ за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти -Раниот живот

Миралем Пјаниќ е роден на 2 на ден април 1990 во Тузла, СФР Југославија, сега позната како Босна и Херцеговина. Тој е роден кај неговиот татко, Фахрудин Пјаниќ (трето ниво фудбалер кој работел како дополнителна работа) и на неговата мајка, Фатима Пјаниќ (домаќинка во времето на раѓањето на Миралем).

Неколку месеци по раѓањето на Миралем, неговото семејство се пресели во Луксембург, во потрага по позелени пасишта, потег што подоцна се покажа како клучна одлука што го спаси животот на семејството како неговото родно место, неколку месеци по нивното отсуство, фатена во војна која го виде губење на животи и уништување на имот.

Се населувајќи во нивниот нов дом во Луксембург, Фахрудин Пјаниќ продолжил да игра фудбал и зеде страна Јов како фабрички работник. Тој, исто така го натера младиот Миралем да го придружува на тренинзи за да го запознае со фудбалот, верувајќи дека неговиот син би можел да помине многу подобро во овој спорт.

Верувањето на Фахрудин не било потклекнето од слепа вера, туку настан што бил сведок на едно од нивните рутински одмори за одмор од Луксембург во Босна. Години подоцна, Фахруди ќе се сети:

Младиот Миралем никогаш нема да пропушти шанса да игра фудбал, особено за време на нашите празници патувања од Луксембург во Босна, кога нема помалку да се грижи за школувањето. Честопати поминува низ играње и жонглирање фудбал.

Зборувајќи понатаму, тој го сподели она што тој ќе го запамети како изненадувачко откритие за височините на страста на Миралем за фудбалот

Имаше ова посебно патување до кое пристигнавме доцна во ноќта и очекував тој да биде заспан само за да биде запуштен од звуците од гаражата. Вооружени со татко ми отидовме во гаражата, очекувајќи да ги уапсиме крадците. Но, зачудувачки откривме дека Мирелем практикува.

Тоа не беше долго пред Миралем (на возраст од 7) да се запише во тимот на првата дивизија во Луксембург, FC Schifflange 95 каде што се покажа себеси како амалгам на талент и напорна работа, совршена комбо ретко изложена од фудбалските новинари.

Миралем Пјаниќ за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти -Кариера Buildup

Во ФК Шифленге беше напишано дека Миралем постави импресивни настапи што привлече внимание на извидници од неколку белгиски, холандски и германски клубови. Водени од неговиот татко со менторство од поранешниот Луксембург интернационал, Гај Хелерс. Миралем се одлучи за францускиот клуб, ФК Мец.

Миралем, кој беше во неговите рани тинејџери во ФК Мец, сметаше дека клубот е лансирање на слава. Како резултат на тоа, тој работеше да се крене преку клубовите младински тимови додека не обезбеди промоција во првиот тим на клубот и го направи своето деби додека тој беше на возраст од седум години.

Миралем Пјаниќ за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти -Стани за слава

Откако се појави во екипата на Мец, Миралем се пресели во Лион, каде што постигна гол за клубот што го видел Реал Мадрид го изненади од Лигата на шампионите 2009 / 2010 на Бернабеу.

Тој, исто така, и помогна на неговата страна да стигне до полуфиналето на истата кампања. Потоа тој се пресели во Рома во 2011 каде се застанал како исклучителен играч од средниот ред во Италија во Серија А. Пред да пристигне Јувентус Остатокот, како што велат, е историја.

Миралем Пјаниќ за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти -Животен однос

Миралем Пјаниќ е со својата долгогодишна девојка, Џосепа, која е од Ница, Франција. Нивната врска произведе син, Един, кој е роден во 2014.

Некаде во 2013, имаше гласини дека го остави Џозефа за секси новинар, Џорџа Роси, кој започна да се наоѓа во Милано. Сепак, гласините не беа засновани на добар авторитет, бидејќи Миралем повторно го обновил односот со Јосефа.

Како во времето на овој пост, малку е познато за односот на Миралем со неговата нова wag Francesca.

Миралем Пјаниќ за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти -Религија и образование

Кога станува збор за религијата, Миралем Пијани го идентификува како муслиман. Неговата религиозна диспозиција е добредојдена од неговите италијански навивачи кои и покрај тоа што во голема мера католиците се добро познати по својата верска толеранција.

Вредно да се спомене е фактот дека Миралем се трудел да се развие интелектуално со проучување на спорт и физичко образование на Универзитетот во Сараево. Патека која ретко се бори од фудбалски гении.

Миралем Пјаниќ за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти -Факти за личноста

Миралем Пјаниќ многумина го опишаа како трудољубив особина која е потпора на неговиот успех во кариерата.

На фигура, тој има висина на 1.78m, леска очи и секогаш беше забележан носејќи брада, која се движи од слама во целосна форма.

За да се ограничи сето тоа, босанскиот е полиглот кој зборува најмалку пет јазици: англиски, италијански, германски, француски и луксембуршки, но изненадувачки не го зборува неговиот роден босански јазик.

Миралем Пјаниќ за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти -Причина зад прекарот

Пјаниќ поради неговата креативност и контрола со топката беше наречен "Сликарот". Играчот од средниот ред има специјалност за создавање на асистенции кои го сметаат за најдобар играч во Серија А во последниве две сезони.

Всушност, поранешниот бразилски ѕвезда Хунињо го опиша во 2015 како најголем слободен возач во светот.

"2Mire има неверојатен квалитет. Тој можеби е најдобриот слободен играч во светот денес. Не сум сигурен за тоа - тој е најдобар ".

Миралем Пјаниќ за детска приказна Плус Неизречена биографија Факти -Социјална медиумска активност

Миралем Пјаниќ има здрав живот во социјалните медиуми, како што беше потврдено од неверојатните активности на неговите социјални медиуми. Започнува со Twitter, фудбалската ѕвезда има над следбениците на 371 со неговите твитови во голема мера базирани на кариерата.

Исто може да се каже и за неговиот Фејсбук страница каде што има приближно еден милион следбеници, како и Instagram каде што има над 2 милиони следбеници.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме за читањето на нашата приказна за детството Миралем Пјаниќ плус нераскажаните факти за биографијата. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако видите нешто што не изгледа добро во оваа статија, ве молиме да го поставите вашиот коментар или да не контактирате!

Се вчитува ...

Остави ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде