Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата

ЛБ ја претставува целата приказна за еден фудбалски гениј кој е најдобро познат по прекарот; "Чепмен". Нашата Микел Оби детска приказна плус нераскажани биографија факти ви ги дава целосна сметка за значајни настани од неговото детство до датумот. Анализа ја вклучува неговата животна приказна пред славата, семејниот живот и многу OFF и ON-Pitch малку познати факти за него. Да почнеме.

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Раниот детски живот

Џон Мајкл Nchekwube Obinna познат како Џон Оби Микел, Џон Микел Оби или Микел Џон Оби е роден на 22 април 1987 во Џос од Па Мајкл Оби, пензиониран државен службеник и мајка, г-ѓа Irosu Obi, бизнис-жена.

Мајки, популарно познат за време на детството, беше дете наменето за величина долго пред тој да ја погоди ѕвездата. Како син на помлад државен службеник, се населил за мал живот за поголемиот дел од својата младост. Тој имаше талент, став и издржливост. Тоа беше она што го притискаше во величие.

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Како започна фудбалското патување

Се започна кога неговиот талент првпат беше откриен на прашлив играчки фудбалски терен во основното училиште Jos Metropolis Township, на кое присуствуваше. Тој прв пат беше виден од Алхаџи Бабаво Мохамед Адаму, богат човек и фудбалски агент кој живееше затворено на теренот.

Во ексклузивното интервју, ова е она што Алхаџи Бабаво Мохамед Адаму рече;

"Можам да кажам без никакви противречности дека јас бев личност која го откри (Џон Микел Оби) кога беше само дете. Го поддржував на толку многу начини да станам она што е денес. Тој играше на улица во близина на мојата област каде што го зедов и му помогнав. Се сетив на првиот ден кога го видов, го викав и му кажав со она што го видов во него. Решив да му помогнам бидејќи неговото семејство не беше пловно да го спонзорира, откри тој.

Многу кредити никогаш не биле дадени за главната улога што Адаму ја одиграл во младата кариера на Оби. Иако тој никогаш не е вознемирен, како што секогаш вели дека има телепатско разбирање на нештата.

Според Алхаџи Бабаво Мохамед Адаму

"Микел вообичаено бара да побара совет, и го советувам за она што го знам ќе му биде добро за него и во неговата кариера и други прашања. Секако, тој, исто така, разговараше за неговата ситуација во Челзи и не беше изненаден од неговиот потег кон Кина. Се разбира, многу луѓе имаат различни мислења, но Микел е многу добар човек; тој е задржано лице, срамежлив понекогаш и многу пријателски. И тој е единствениот играч што го знам кој ги почитува своите стари пријатели и сеуште е со нив до датум. Тој е некој кој сака да им помага на помалку привилегираните, а исто така и неговите пријатели, особено неговите стари пријатели ".

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Животен однос

Микел и руската убавина, Олга Дијаченко се дати од 2013 откако ќе го сретнат во Лондон.

По нивниот состанок, Микел брзо се вљубил во Олга Дијаченко Алегра, чиј татко е руски милијардер со синџири на бизниси во Лондон. Тој се гордее со својата руска кралица е добар во правењето нигериски оброци.

Микел Оби, жена / девојка и татко, брат Инвали

Неговиот однос со неа започна кратко време по завршувањето на долгорочните односи со популарната екс кралица на убавината Делта сапуница, Сандра Окагбу.

Нигерискиот модел, актерка и претприемач, кој потекнува од државата Амангра, е старешината на шест деца и ќерка на починатиот Оби (крал) од Ониша, Нигерија Опала Окечукву Окагбу.

Таа некогаш беше мистериозна церемонија на Мис Делта сапун за 2010 во организација на Оринџ дроги.

"Двете љубов птици кои се датира за речиси 3 години еднаш одлучи да ја запечати нивната врска. Нивната романса стана посилна од денот кога Сандра мораше да се пресели во играчот од Челзи во својот дом во Велика Британија.

Tilldate, никој не знае што не беше во ред помеѓу двете љубовни птици. Ниту, пак, никој не знае кој го скршил срцето и зошто Микел решил да се реши за една богата бела дама. веднаш по распадот, Сандра брзо објави долго парче одрекувајќи ја нејзината врска со фудбалската ѕвезда.

Според неа, "Ова е за да го информира генералот јавниот дека сегашните приказни кои ја претскажуваат предложената свадба меѓу јас, Сандра Окагбу и Микел Оби, е сосема неточна. Никогаш не постоел таков предлог меѓу ниеден од нас, а камоли еден договор, или дури и а датум на свадба како што се шпекулира. "Нема никаква вистина во извештаите дека Микел Оби и јас се венчаме".

"Имаше премногу лажни приказни за мене во документи, и неколку блогови. Моето име е поврзано со неколку луѓе со кои наводно сум поврзан. Некои од овие лажни извештаи дури тргнаа дури до тврдењето дека мојата семејна куќа била купена од овие имагинарен додворувачи. Ова е обесхрабрувачко. Доаѓам од реномирана кралското семејство и, ние сме вредни луѓе. Ние го постигнавме сето она што го имаме верба во Бог и напорна работа. "

"Јас ќе сакам да им се заблагодарам на респектабилните дами и господа на печатот за да ве молам секогаш официјално да верификувате што информации тие би сакале да објават за мене пред објавувањето. "

"Ви благодарам за вашата вообичаена поддршка."

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Решавање со Олга

Микел по неговото распаѓање се прехранува со давање нигериски девојки во отворени односи. Тој мораше да се спогоди со некој што го чувствува ќе му даде мир на душата и помали грижи главно во однос на финансиските барања од неговата матична земја. Ова беше кога милијардерот ќерка Олга дојде во неговиот живот.

Според Микел."Мојата душа се насмевнува низ моето срце и моето срце се насмевнува низ моето срце. Конечно разбрав богати насмевки во моето тажно срце ". Многу нигеријци, особено жени кои сакаат да го имаат како свој маж, се разочарале кога го загубиле Микел на бела дама. Сепак, некои фотографии разбираат зошто тој донел таква одлука.

Како што многу просечни Нигеријци ќе го стават, - се подразбира дека кога луѓето ќе се збогатат, сè што сакаат е акумулација на богатството, а не дистрибуција на богатство. Тие имаат тенденција да одат за побогат брачен другар за да ја намалат тенденцијата за нивно распределување на богатството на сиромашните семејни роднини. Ова е случај со Микел, како што многумина велат.

Микел и Олга се зголемија како двојка откако се сретнаа во Лондон. Тие се научија како да учат еден од друг и како никогаш да не се откажат од себе.

Двете страни одлучија да имаат дете во обид да создадат вечна врска. Надвор од нивните очекувања дојдоа близнаци ќерки.

По враќањето мајка назад од болницата и од пријателите запрашани за тоа како тој има близнаци ќерки, Микел лежеше, почивајќи ја дланката на нив, говореше следново;

"Имајќи близначка ќерка, те прави да ги гледаш работите на поинаков начин. Тоа е како повторно да се вљуби ".

Миа и Ава пораснаа за да ти бидат скапоцени камења во очите на нивниот родител.

Микел Оби Ќерки, Ава и Миа

Гледајќи дека одгледуваат е без здив. Всушност, зборовите не се доволни за да ја изразат безусловната љубов што Микел ја има за своето семејство.

Семејство на Микел Оби

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Киднапирање на татко

Таткото на Микел, Па Оби, некогаш бил киднапиран од двајца нигериски војници кои побарале откуп од 2.4 милијарди долари за безбедно ослободување.

Војниците припаѓале на работната група назначена да го чува Џос, популарен град предизвикан од етничко и верско насилство. Но, наместо одржување на мирот, војниците користеле воено возило за да го спречат Мајкл Оби додека се враќал дома од работа и го одвлекувал.

Ова беше како инцидентот се случи според шефот на полицијата, рече г-дин Ајени., - Војниците му рекоа на Оби дека нивниот командант сака да го види. Без страв, тој отишол да се сретне со воениот командант во комбето. Тие брзо го одведоа до дебела грмушка, каде што бил тешко претепан. Тепаше него беше да се стави страв во него, за кои тие мислеа дека ќе направи негациите одат добро. Киднаперите му рекоа на Оби "да им дадат $ 4bn (£ 2.4bn), што тие го опишаа како" менување пилешки "на Микел, неговиот клуб Челзи и што е најважно, сопственикот Роман Абрахимовиќ. Верувам дека ФК Челзи беше многу богат во тој период, рече Ајени .. Моите мажи извршија напад врз Кано, каде што киднаперите го држеа таткото на Микел, ослободувајќи го него и апсењето на шестмина осомничени киднапери, меѓу кои и еден женски војник.

Киднапери на таткото на Микел Оби

Микел рече дека киднапирањето го шокирало бидејќи неговото семејство никогаш претходно немало никакви проблеми.

Па Оби изјави за новинарите:

"Има петмина од нив и беа облечени во воени униформи. Откако им се приближив да ги покажат моите документи за возилото, тие веднаш ме натераа во нивното возило насликани во воени бои и почнаа да возат многу брзо.

Никогаш не знаев дека возилото може да лета така. Ова ми беше кога бев уапсен. Веднаш знаев дека е киднапирање, почнав да ги молам за милост, но тие чуваа шлаканици и ме претепаа безмилосно. Ме држеа на ужасно место. Сè уште не знам како сум издржал ".

За време на исчезнувањето на неговиот татко, Микел беше доволно силен да продолжи да игра за Челзи - почнувајќи од натпреварите против Стоук Сити и Вест Бромвич Албион. По набљудувањето на неговиот татко бил ослободен, тој брзо отиде онлајн да им се заблагодари на сите во Нигерија, неговото семејство и пријатели, фудбалерот на Челзи и нивните навивачи и неговите агенти за нивната целосна поддршка за ова ужасно време.

Менаџерот на Челзи, Андре Вили-Боас, го поздрави "Неверојатна ментална цврстина" прикажан од играч од средниот ред во пресрет на киднапирањето на неговиот татко.

Челзи во изјавата исто така рече: "Микел покажа извонредна посветеност и професионализам за време на овој најтежок период, и клубот ќе продолжи да ја нуди својата целосна поддршка за него и за неговото семејство".

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Однос со нигериски дами

Микел, наводно, е романтично поврзан со неколку број на славни личности и непознати прекрасни дами од Нигерија.

Микел Оби и Женевјева - Нераскажаната приказна

Микел Оби и Женевјева Нњаи започнаа со работниот однос кога двајцата беа потпишани од Амстел Малта како амбасадори. Микел зборуваше за дивата на екранот за да ги исчисти гласините за време на настанот организиран за брендот Нигериски пиварници во Лагос.

Тој рече:

"Ние работиме заедно, тоа е работен однос". "Ние заедно ја поддржавме Амстел Малта, таа е многу убава личност; Јас разговарав со неа неколку пати и таа е многу убава личност. "

Микел Оби некогаш се зборуваше за Марија Рита Доминик.
Според многумина кои ги виделе своите слики, тие се чини дека се повеќе од нормални пријатели.

Тој еднаш лета сам во Абуџа веднаш по одредена недела игра во Калабар за да ја види. И двајцата биле следени два пати потоа. Двајцата еднаш се поставија за фотографија, што предизвика некои јазици да се разберат дека двете ѕвезди изгледаат симпатично заедно и дека тие можат да бидат многу добар натпревар, судејќи според парче фотографија.

За повеќето Нигеријци, невозможно е само двајцата случајно да се среќаваат во едни со други, бидејќи многу познати личности од Нигерија, Холивуд биле во Лондон, без да трчаат во никој, а камоли Микел, кој секогаш има строги планови.

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Инстанграм напад од љубоморни нигериски девојки

Љубоморни нигериски девојки се користат за навреда на девојката на Микел (Олга) на Instagram. Микел е голем тост на многу нигериски дами и тие навистина не го сакаат фактот дека тој отишол на бела дама.

Повторно, кога неговата сопруга објави дека јадеше шпагети со една од неговите ќерки-близначки, нигериските девојки застанаа на поинаков напад. Види подолу;

Напад на Олга Инстаграм

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Тајно отецување на две деца

Објавено е дека Микел Оби е таен татко на две деца по кратки односи со две жени. Извештаи велат дека тој има многу постар син и помлада ќерка која се крие од јавното одблесокот. Moreso, тој еднаш купи £ 500,000 одвоен имот во Лондон за својот син и мајката на момчето.

Исто така, неговото друго тајно дете, ќерка и нејзината 23-годишна мајка се вели дека живеат во јужниот дел на Англија. Меѓутоа, двете жени, наводно, не знаат едни за други.

Сонцето во неделата еднаш цитираше дека Микел го сретнал мајка му на својот син на забава во Лондон. Откако родила, изворот рече, Микел "се согласи да им даде на десетици илјади годишно одржување" и "се согласи да и даде нов автомобил на секои три до пет години".

"Тој рече дека сака да игра улога во нивните животи. Тој и мајката се во пријателски однос и таа не придава никакви лоши чувства кон него, можеби затоа што е толку добро загрижена за неа ".

Еден близок пријател на неговата мала бебе еднаш рекол: "Таа не е од добро семејство и сега не заработува многу, но таа вози во нов автомобил. Изгледа дека влегла во пари откако го родила бебето. Ние во соседството знаеме дека е зачувана низок профил ".

Сепак, портпаролот на фудбалерот е цитиран од страна на Сонцето во неделата, како што рече: "Ова е сосема приватна работа. Џон обезбедува и се грижи за своите деца и ќе продолжи да го прави тоа. Тој прашува дека нивната приватност треба да се почитува ".

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Непочитување на нигериските новинари

На него биле "арогантни, непочитувани и сноббиши"

Микел Оби: "Јас не сум лут на нигериските медиуми кога понекогаш пишуваат што е погрешно, тоа е како тие само ја вршат својата работа. Тие сакаат да ги продаваат своите документи. Не велам дека Микел е ништо, но кога луѓето го гледаат Микел на насловните страници на трудовите, одат и купуваат и мислам дека од тоа прават многу пари.

"Сакам да зборувам со печатот, но јас го сакам кога работите се прават правилно, сакам да разговарам со печатот, но и јас сум зафатен човек, кој има и планови, не можете само да дојдете кај мене и да кажете Микел Сакам да ве интервјум, работите не се направени на тој начин, ако работите се направат правилно, ќе ги почитувам луѓето, ќе ги интервјуирам, но ако работите не се уредуваат правилно, не можам да се сретнам само во фоајето на хотелот , ќе ме сретнеш на улиците и ќе кажам дека сакам да разговарам со тебе, не функционира така".

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Прашања со поседување на 5 Bentleys

"Едно е дека јас навистина не одам во нигериските трудови, не како што не ми е гајле, но тој ме повика, мојот агент ме викаше, тој беше во Нигерија и ми рече дека има гласини дека имам пет Бентли, Јас сум како што, пет Бентли, што ќе правам со Пет Бентли, сите тие се исти автомобили или пак велат дека можеби тогаш имам пет различни бои.

"Мислам дека се сведува на тоа кога правиш навистина добро, кога работите се одвиваат добро за тебе, стануваш она што луѓето не очекуваат од тебе, што луѓето не очекуваат да постигнеш, знаеш дека секогаш ќе одиш се гласини што летаат тука и таму. Сето тоа зависи од тоа колку добро се справувате, иако се ограничувате од работи што не се во право за вас, сакам да ја играм оваа игра многу долго, ја сакам Челзи, ќе ми се допаднат да ја завршам кариерата тука во Челзи, но зависи од тоа што се случува, кој доаѓа и оди, тоа е фудбалот, ќе видиме што има иднината ".

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Снубинг Нигериски Познати

Микел некогаш беше обвинет за прескокнување на популарната нигериска музичка легенда, 2face, одбивајќи да се ракува со шејк во клуб во Лондон. Според еден нигериски весник извор.

Микел Оби Vs 2Face - Нераскажаната приказна

"2face се сретнал со Микел во ноќниот клуб во Лондон, и продолжил да покаже на некој фудбалер некоја љубов, но микел го отфрла. Ова го налути. 2face се почувствува толку повреден, отиде во студиото и ја става жалењето на восок ".

Иконата "Музика" објави песна насловена "само јас" која имаше во неговите стихови во нигерискиот јазик PIDGIN (не се сите саби игра топка). It има англиски јазик; (Не секој знае како да игра фудбал).

Неколку години по ред, 2Face, во едно неодамнешно интервју со Брила ФМ, ги укина гласините за таков инцидент што некогаш се случи и инсистираше на тоа дека песната никогаш не била неразумна ниту за Микел. 2Baba, исто така, откри дека кога слушнал за гласините во тоа време, тој го повикал до средниот ред маестро и тие завршиле да се смеат над гласините.

Тој рече: "Во моментот кога ја правев песната, Микел имаше проблеми со својата неможност да се појави за одредени игри на Супер орли, тогаш некои многу добри гласноговорници одбраа линија од мојата песна во однос на патриотизмот кон претставување на националниот фудбалски тим и трчаа со приказната на расцеп меѓу нас, разговарав со Микел по телефон и се смеевме за тоа. "

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Пијан проблем во возењето

Микел не требаше да игра во играта, додека тој беше на суспензија. Тој одлучи да оди на вечера каде што се консумира меѓу четири и пет чаши вино по гледањето на неговата тимска игра на Стемфорд Бриџ.

Тој беше пронајден да биде речиси двојно повеќе од границата, кога беше запрен од полицијата во неговиот црн опсег Роџер во Фулам патот, западен Лондон. Окружниот судија Џереми Колман го забранил да вози за 15 месеци и му наредил да плати £ 1,580 во Судскиот суд на Западен Лондон.

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Мајкл / Микел грешка

За време на подготовките за Светското првенство во низа од 2003, ФИФА нигериската фудбалска асоцијација погрешно го достави "Мајкл" како "Микел" за турнирот во Финска.

Тој одлучи да го задржи новото име, велејќи дека има посебен прстен. На 31 јули 2006, тој изјави дека претпочита да се нарече Микел Џон Оби наместо Џон Оби Микел, како што најчесто бил нарекуван. Оваа мешавина мора да биде усвоена во неговиот пасош.

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Рана кариера

Ја започнал својата официјална фудбалска кариера на возраст од 12 кога бил избран за талентиран фудбалер од младите таленти на 3000 за да игра во реномираната Фудбалска академија на Пепси.

Фудбалската академија на "Пепси" беше тим што во тоа време беше добро познато дека одеа околу Нигерија за да го побараат најдоброто од сите претстојни ѕвезди, млади таленти подоцна да се префрлат на попрофесионален фудбал. Веќе тогаш Оби стоеше пред сите извидници. Тој беше избран да игра во тим од топ-лет Плато Јунајтед, исто така познат по тоа што направија ѕвезди од играчи како Селестин Бабајаро, Виктор Обина, Крис Ободо и многу други кои се преселија да играат во европски тимови и да ја претставуваат својата земја подоцна во нивните кариери. Подоцна познат како Џон Оби Микел, тој добива наслови за својата земја на Светското првенство на ФИФА под 17, што се одржа во Финска. Потоа му се суди на Јужна Африка клуб Ајакс Кејптаун, Лин во Норвешка, пред да влезе во Челзи. Остатокот е историја.

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Стани за слава

Во летото на 2005, Микел играше за Нигерија на Светскиот шампионат на младите во ФИФА што се одржа во Холандија. Тој имаше одличен турнир додека Нигерија не стигна до финалето, каде што го загубија 2-1 во Аргентина. Тој го освои Сребрена топка откако беше прогласен за втор најдобар турнир во турнирот.

Микел го освои Сребрениот фудбал во У-20 откако беше избран за втор најдобар играч на турнирот во 2005. Добитник е и наградата за африкански млад играч на годината во 2005 и 2006. Тоа беше Лионел Меси, кој ја освои наградата за најдобар играч и најдобар стрелец.

Микел Оби- Како сето тоа започнало

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Контроверзен трансфер во Англија

На 29 април 2005, неколку дена откако Микел го претвори 18, клубот на Премиер Лигата, Манчестер Јунајтед објави дека постигнал договор со норвешкиот клуб Лин Осло за потпишување на играчот. Веб-страницата на Јунајтед исто така тврдеше дека направиле договор директно со тинејџерот и дека потпишал договор за да им се придружи.

Агентите на Микел беа заобиколени бидејќи клубот го убеди младиот да потпише четиригодишен договор без застапување. Лин Осло, наводно, испратил факс до неговите агенти во странство, тврдејќи дека нивните услуги повеќе не ги барал Микел. Извештаите велат дека договорот првично беше во вредност од £ 4 милиони, и ќе го видиш играчот да пристигне на Олд Трафорд во јануари 2006.

Ривалската страна на Премиер Лигата, Челзи, подоцна издаде против-тврдат дека тие веќе имаат договор со Микел и неговите агенти, но Лин Осло го негираше ова тврдење. Сепак, последователните извештаи укажаа дека Челзи тврдеше дека бил вклучен во уредувањето на оригиналниот потег на играчот во Европа со цел да го потпише подоцна. Дополнителна содржина беше додадена на ова тврдење, откако беше откриено дека играчот го импресионирал менаџерот на Челзи, Жозе Мурињо, додека тренирал со тимот на првиот тим во текот на летото 2004.
Микел изразил задоволство да се приклучи на Јунајтед на набрзина организирана прес-конференција, каде што беше прикажан како го држи кошулата на Манчестер Јунајтед, која го носи бројот на екипата 21.

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Кога Going станува тешко

По потпишувањето на договорот за да се приклучи на Манчестер Јунајтед, имаше тврдења од Норвешка дека добил голем број заканувачки телефонски повици од непознати извори. Микел беше назначен за чувар и се пресели во безбеден хотел. Сепак, на мај 11, 2005, играчот од средниот ред исчезна за време на натпреварот од Норвешки куп против Клемецспруд; тој не беше избран за натпреварот, но гледаше од трибините. Додека се верувало дека играчот заминал со еден од неговите агенти, Џон Шитту, кој до сега допатувал да се сретне со Микел, неговото исчезнување предизвикало огромно медиумско покривање во Норвешка, а исто така предизвикало полициско испитување откако директорот на Лин Осло, Морган Андерсен, во норвешките медиуми дека Микел бил "киднапиран". Овие тврдења подоцна беа повторени од помошникот на Манчестер Јунајтед, Карлос Квироз, кој го обвини Челзи дека е вмешан во наводното киднапирање.
Подоцна се појави дека Микел отпатувал во Лондон со неговиот агент Џон Шитту. Менаџерот на Манчестер Јунајтед Алекс Фергусон смета дека патувал во Осло за да го посети Микел, но одлучил против тоа откако Микел бил пријавено дека ја напуштил земјата. Останувајќи во хотелот во Лондон, а некои девет дена по исчезнувањето, Микел изјави за Sky Sports News дека бил под притисок да го потпише договорот со Јунајтед, тврди жестоко одбиен од Манчестер Јунајтед и Лин Осло. Микел, исто така, тврдеше дека побарал од клубовите една недела да размислат за тоа, но дека ова барање било одбиено и клубовите го притискале да потпишат без присуство на неговите советници. Тврдењата на Микел, ако е точно, би значело дека Манчестер Јунајтед дејствувал во прекршување на правилата на ФИФА и ФА. Микел им порача на британските медиуми дека Челзи е клубот за кој навистина сака да се потпише. Како одговор на овие настани, Јунајтед официјално поднесе жалба до ФИФА за однесувањето на Челзи и агентите на играчот, Џон Шитту и Руне Хаунџ, веќе озлогласени за неговата улога во скандалот со Џорџ Греам. ФИФА ги отфрли овие тврдења во август 2005, наведувајќи дека нема доволно докази за да се покрене судски случај против Челзи.
После турнирот, Микел не успеа да се врати во Лин Осло, а клубот поднесе тужба до ФИФА. На 12 година, ФИФА донесе одлука Микел да се врати во Лин Осло за да го открие неговиот договор со норвешкиот клуб, додека тие подоцна ќе решат дали договорот што тој го потпиша со Јунајтед треба да биде прифатен или откажан. После одложувањето од над еден месец, Микел ја исполни одлуката на ФИФА и се врати во Лин Осло на почетокот на септември 2005 година, по тримесечно отсуство. Наместо да ја напушти ФИФА за да ја утврди валидноста на договорот потпишан со Манчестер Јунајтед, Челзи интервенираше како волонтирање за решавање на трансфер сагата преку преговори со Лин Осло и Манчестер Јунајтед.
Во јуни 2, 2006, Челзи, Манчестер Јунајтед и Лин Осло постигнаа решение за решавање на иднината на играчот. Регистрацијата на Микел требаше да биде префрлена од Лин во Челзи; Манчестер Јунајтед се согласи да го прекине договорот за опција со Микел. Според условите на овој договор Челзи се согласи да му плати на Манчестер Јунајтед £ 12 милиони, половина исплатена по завршувањето на договорот, а другата половина во јуни 2007, а Лин £ 4 милиони, половина плаќа веднаш и половина во јуни 2007. Како резултат на оваа спогодба, сите барања во ова прашање беа повлечени. Во јули 19, 2006, Челзи доби работна дозвола за играч од средниот ред, откако го комплетираа потпишувањето на 16 милион евра во јуни 2006.

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -Предавање рекорд

Тој имал почетна стапка на завршување на 89.93% во текот на своите први 3 години во Челзи. Ова е повисоко од било кој во премиер лигата во тој период.

За овие три години, тој беше најдобар играч во премиер лигата, кој никогаш не изгуби многу топки. Тој беше најдобар во добри кратки пасови.

Микел Оби детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата -LifeBogger ВТА

Чепмен е гениј во својата позиција. Тој не добива многу заслуги за работата што ја прави за неговиот тим. Ние ви даде расчленување на неговиот ранг подолу.

Ви благодариме за читање на Микеловата приказна за детството плус нераскажаните биографски факти. Ве молиме проверете за повеќе статии кои би можеле да ве интересираат.

Се вчитува ...
Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари