Приказна за детството на Микел Артета Плус Недолгарни факти за биографија

Приказна за детството на Микел Артета Плус Недолгарни факти за биографија

ЛБ ја претставува целата приказна за фудбалски гениј со прекарот "Тренер„ Нашата приказна за детството на Микел Артета Плус Неоптоварени факти за биографијата ви носи целосна сметка на значајни настани од неговото детство до денес.

Theивотот и подемот на Микел Артета. Кредити за слика: Pinterest и SkySports.
Theивотот и подемот на Микел Артета. Кредити за слика: Pinterest и SkySports.

Анализата го опфаќа неговиот раниот живот, семејната припадност, животната приказна пред славата, доведуваат до слава, живот на врска, личен живот, фамилијарни факти, начин на живот и други малку познати факти за него.

Да, секој знае за неговите изгледи во менаџерскиот капацитет. Сепак, само неколкумина ја сметаат нашата верзија на биографијата на Микел Артета, која е доста интересна. Сега без понатамошно разочарување, да започнеме.

Микел Артета Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Семејна позадина и ран живот

Почнувајќи, Микел Артета Аматриан е роден на 26-ти ден во март 1982 година во крајбрежниот град Сан Себастијан во Шпанија. Роден е од родители кои веројатно би можел да ги открие на светот откако засекогаш го смени богатството на Арсенал.

Микел Артета е родена од родители за кои малку се знае. Кредити за слика: PxHere и Pinterest.
Микел Артета е родена од родители за кои малку се знае. Кредити за слика: PxHere и Pinterest.

Шпанскиот државјанин на шпанска етничка припадност со малку познато потекло на семејството се одгледувал во неговиот роден град во Сан Себастијан, каде пораснал заедно со членовите на неговото малку познато семејство. Растејќи во Сан Себастијан, бебето Артета беше дете кога доживеало ретка здравствена состојба во која неговото срце не добива соодветно снабдување со чиста крв. Како резултат, тој побара итна операција на срцето за која само неколку лекари во Шпанија имаа практично знаење.

„Верувам дека бев првата личност во Шпанија што ја извршив таа конкретна операција и лекарите рекоа дека нема шанси да направам некоја спортска активност после тоа“.

Потсети на Артета за ретката природа на неговата рана операција во животот.

Како дете, Микел Артета беше подложен на операција за спасување на срцето. Кредити за слика: TheSun & GYB.
Како дете, Микел Артета беше подложен на операција за спасување на срцето. Кредити за слика: TheSun & GYB.

И покрај тоа, Артета имаше воспалена страст кон фудбалот, така што неговите родители не можеа да го спречат да ужива во спортот. Така, неговиот татко и мајка се консултирале со експерти за медицина за да утврдат колку е голем ризикот затоа што Артета никогаш нема да се откаже од својата страст кон фудбалот.

„Тие беа исплашени дека може нешто лошо да ми се случи некогаш кога играв на теренот. Сепак, моето срце стана сè посилно со текот на годините, сè додека веќе не беше проблем “.

Откриена Артета.

Микел Артета Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Образование и градење кариера

До моментот кога Артета имала 8 години во 1991 година, тој започнал со кариера во фудбалот во аматерскиот младински клуб наречен Антигуко во Сан Себастијан. Додека беше во локалниот клуб, младата Артета најде намена во фудбалот, ја исполни својата техничка финеса и ги закова чизмите подготвени за кариера што ќе го однесе далеку од Шпанија. Исто така, во Антигуко беше дека Артета го негуваше своето пријателство со Xabi Alonso, локален врсник со кој порано се дружел заради здрава конкуренција меѓу нив. Тогашните младинци кои се занимаваа со импровизивни изложби на вештина и браво, станаа неразделни и решени да играат за истата фудбалска репрезентација.

Микел Артета и abiаби Алонсо се познаваа уште од многу рана возраст и беа неразделни во младинскиот клуб Антигуко. Кредит на слика: DreamTeamFc.
Микел Артета и abiаби Алонсо се познаваа уште од многу рана возраст и беа неразделни во младинскиот клуб Антигуко. Кредит на слика: DreamTeamFc.

Како резултат, нивната одлука беше 100% предвидлива кога обајцата добија покани за градење кариера во локалниот клуб. Стоејќи рамо до рамо во центарот на средниот ред, Артета и Алонсо го диктираа темпото на секоја игра за Антигуко; нивниот опсег и прецизност беше импресивен поглед да се гледаат и за навивачите и противниците, бидејќи тие им помогнаа на својата младинска екипа до победа на турнирот по турнирот. Артета и Алонсо на крајот беа разделени кога поранешните привлекоа интереси од Барселона додека вториот замина во Реал Сосиедад.

Микел Артета Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Рано кариерен живот

Како и приказната за повеќето играчи кои се претворија во менаџери, Артета имаше карирана фудбалска кариера, почнувајќи од Барселона, каде што никогаш не стигна до првиот тим на клубот. Сепак, тој најде стабилност на позајмицата во ПСG и забележа значително подобрување со Ренџерс. Во 2004 година, Артета се приклучи на Реал Сосиедад со цел да ја исполни својата вековна желба да игра покрај стариот другар Чаби Алонсо.

За жал, Алонсо мораше да замине за Ливерпул, развој што го натера дуото никогаш да не играше заедно како професионалци. Да се ​​искористат сите, Артета не успеа да се етаблира во Реал Сосиедад, но беше среќен што беше потпишан од Евертон во 2005 година. Вреди да се напомене дека токму со „Тофи“, Артета го имаше својот чекор напред како играч, прво со тоа што стана фаворит фан и продолжувајќи да доделува неколку награди.

Микел Артета го имаше својот напредок како фудбалер во Евертон. Кредит на слика: HITC.
Микел Артета го имаше својот напредок како фудбалер во Евертон. Кредит на слика: HITC.
Микел Артета Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Патот до слава приказна

Возејќи се на своите импресивни рекорди, Артета се приклучи на Арсенал и се снајде за да стане капитен на клубот. Тогашниот плејмејкер беше со прекар „Тренер“ од неговите соиграчи затоа што неговото упорно мешање во донесувањето одлуки ги натера да ја почувствуваат неговата решеност да премине во раководството. Затоа не беше изненадувачки што Артета се придружи Пеп Гвардиола задниот персонал во Ман Сити откако ги обеси чевлите во 2016 година.

Микел Артета ги објави своите аспирации за управување со упорно мешање во донесувањето одлуки во Арсенал. Кредит на слика: Огледало.
Микел Артета ги објави своите аспирации за управување со упорно мешање во донесувањето одлуки во Арсенал. Кредит на слика: Огледало.

Доволно е да се напомене дека Работата со Пеп Гвардиола во Ман Сити ја подготви Артета за целосни менаџерски улоги, бидејќи поранешниот го дупчеше на неуспешната уметност на безмилосност и доследност. Всушност, кога Гвардиола му ја довери на Артета задачата да избере и да предводи тим што ќе игра против Арсенал на натпревар од Премиерлигата, тогашниот помошник-менаџер испорача според очекувањата на неговиот шеф, бидејќи Сити го совлада Арсенал со 2-1.

Пеп Гвардиола го пофали Микел Артета за управувањето со тимот на Сити да го победи неговиот поранешен клуб Арсенал. Кредит за слика: TheSun.
Пеп Гвардиола го пофали Микел Артета за управувањето со тимот на Сити да го победи неговиот поранешен клуб Арсенал. Кредит за слика: TheSun.
Микел Артета Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Стани за слава приказна

Кога Арсен Венгер поднесе оставка во 2018 година, Артета беше интервјуирана како можна замена, но Unai Emery беше избран наместо тоа. Дури во декември 2019 година, еднаш беше назначен капитен на тимот да го преземе управувањето со Емирати по отпуштањето на Емери.

Брзо напред до времето на пишување на Артета допрва ќе го направи своето менаџерско деби со Арсенал. Како и да е, тој од страна на Топџиите се смета за човек како човек способен да обезбеди дека играчите на недостигање му даваат 120% на клубот кој стана светски воспоставување на потсмев. Останатото, како што велат, е историја.

Микел Артета се навикна да ја врати долго изгубената слава на Арсенал ФК. Кредит на слика: Огледало.
Микел Артета се навикна да ја врати долго изгубената слава на Арсенал ФК. Кредит на слика: Огледало.
Микел Артета Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Факти за живот на врска

Зад секој голем менаџер стои убава и грижлива сопруга и Микел Артета не недостасува во тој оддел. Всушност, менаџерот се запозна и започна да излегува со неговата неверојатно гламурозна сопруга - Лорена Бернал во 2002 година.

Микел Артета започна да се забавува со својата девојка која стана сопруга - Лорена Бернал во 2002 година. Кредит за слика: Инстаграм.
Микел Артета започна да се забавува со својата девојка која стана сопруга - Лорена Бернал во 2002 година. Кредит за слика: Инстаграм.

Лорена е шпанска манекенка, актерка и ТВ-презентерка, родена во Аргентина, но израсната во родниот град на Артета - Сан Себастијан. Кога Лорена беше на 17-годишна возраст, таа победи на натпреварот за убавина „Мис Шпанија“, што се одржа во Хаен, и се најде во првите 10 финалисти на натпреварот „Мис на светот“.

Артета - за која се знае дека немала девојка пред Лорена - излегувала со неа 8 години пред да се врзат за јазол на 17-ти јули 2010 година. Нивниот брак е благословен со три сина. Тие вклучуваат Габриел (роден 2009 година), Даниел (роден 2012 година) и малиот Оливер (роден 2015 година).

Микел Артета и неговата сопруга Лорена се венчаа на 17 јули 2010 година. Кредит на слика: Инстаграм.
Микел Артета и неговата сопруга Лорена се венчаа на 17 јули 2010 година. Кредит на слика: Инстаграм.
Микел Артета Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Факти за семејниот живот

Секое семејство има приказна да раскаже особено кога некој нивни подружник ќе стане познат како Артета. Ние ви донесуваме факти за семејната позадина на менаџерот, почнувајќи од неговите родители.

За непосредното семејство на Микел Артета: Дали знаете дека Артета не е голем во откривањето детали за членовите на неговото семејство? Полесно е да се најде една игла во сено отколку да се видат фотографии кои го комуницираат семејниот живот на менаџерот на неговите страници на социјалните мрежи. Ниту тој зборува за неговата мајка и татко за време на интервјуата. Така, малку се знае за таткото и мајката на менаџерот, вклучувајќи ги неговите семејни корени. Слично на тоа, можното постоење на брат или сестра е прашање на претпоставка за време на пишувањето на оваа биографија.

Микел Артета ја одгледале родители за кои малку се знае. Кредити за слика: SkySports и ClipArtStudio.
Микел Артета ја одгледале родители за кои малку се знае. Кредити за слика: SkySports и ClipArtStudio.

За роднините на Микел Артета: Преминувајќи кон поширокиот семеен живот на Артета, нема достапни записи за неговото потекло, особено оние на неговите баби и дедовци по татко, како и дедото и бабата по мајка. Слично на тоа, чичковците, тетките, братучедите, внуците и внуките на управителот се уште не се познати.

Микел Артета Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Факти за личен живот

Карактеристики на личноста што ја дефинираат Микел Артета се хороскопски знаци на Овен. Тие ја вклучуваат неговата раскош за немилосрдна конкуренција и доследност. Покрај тоа, тој поседува сигурна личност и тешко открива детали за неговиот приватен и личен живот.

Во однос на интересите и хобитоста на Артета, тој има прилично голем број активности за забава што вклучуваат слушање музика, зачувување на тениски игри, гледање филмови, како и поминување на време со пријателите и семејството.

Микел Артета го сака тенисот и останува во чекор со спортот. Тој е сликан овде со Рафаел Надал на тениски терен за обука. Кредит на слика: Инстаграм.
Микел Артета го сака тенисот и останува во чекор со спортот. Тој е сликан овде со Рафаел Надал на тениски терен за обука. Кредит на слика: Инстаграм.
Микел Артета Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Факти за животен стил

Дали знаете дека Микел Артета има проценета нето вредност од 13 милиони долари за време на пишувањето? Постојано растечкото богатство на менаџерот има извори утврдени во платите и платите што ги добива за да биде фудбалски менаџер.

Сепак, Артета живее конзервативен начин на живот, што го отежнува следењето на неговата навика за трошење. Како резултат, малку се знае за куќите што ги поседува. Истото може да се каже и за автомобилите што ги користи за навигација по улиците на Лондон како нов тренер на Арсенал.

Да, Микел Артета живее на конзервативен начин на живот, истото не може да се каже за неговата сопруга. Кредит на слика: Инстаграм.
Да, Микел Артета живее на конзервативен начин на живот, истото не може да се каже за неговата сопруга. Кредит на слика: Инстаграм.
Микел Артета Детска приказна Плус Неоптоварени факти за биографијата - Неостварени факти

Да ја завршиме нашата приказна за детството и биографијата на Микел Артета, презентираме помалку или малку познати факти за менаџерот, со цел да ви помогнеме да добиете целосна слика за него.

Религија: Артета не е голема за религијата судејќи според фактот дека тој ретко оди на религија за време на интервјуа. Ниту тој е фатен на фотоапаратот во верска функција. И покрај тоа, не може целосно да се утврди дали е верник или не.

Тетоважи: Тренерот припаѓа на добрата стара школа на менаџери кои не промовираа тетоважи откако станаа слава. За Артета, неговата фер висина од 5 и 9 инчи е доволна за да инспирира почит.

Фото доказ дека Микел Артета нема тетоважи за време на пишувањето. Кредит на слика: TheSun.
Фото доказ дека Микел Артета нема тетоважи за време на пишувањето. Кредит на слика: TheSun.

Пиење и пушење: Не благодарение на конзервативниот начин на живот на Микел Артета, не може убедливо да се каже дали тој е предаден на пушење и пиење или не. За сè што знаеме, тој добро се грижи за своето здравје и не би го загрозил тоа со претерана навика.

ПРОВЕРУВАЊЕ НА ФАКТИ: Ви благодариме што ја прочитавте нашата приказна за детството на Микел Артета Плус Недолгарни факти за биографија. На LifeBogger, ние се стремиме кон точност и правичност. Ако најдете нешто што не изгледа како што треба, споделете го со нас коментирајќи подолу. Ние секогаш ќе ги цениме и почитуваме вашите идеи.

Зачленете се
Известување за
0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари